mkinansdt Courant. Geneeskundige brieven. FEUILLETON. Hinderd twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Hun beiden weg. Provinciaal nieuws No. 183 1930 Woensdag Augustus PIEPKUIKENMARKT. Wegens beëindiging van het seizoen zullen de ter markt aangevoerde piep kuikens voorloopig, evenals voorheen, op het Hofplein worden verhandeld. Onder de aandacht van belangheb benden wordt derhalve gebracht, dat met ingang van IC Augustus a.s. tot den aanvang van het nieuwe seizoen de piepkuikenmarkt van de Paardenmarkt wordt verplaatst naar het Hofplein. De Directeur van het Marktwezen, D. SCHENK. ALKMAAR, 6 Augustus 1930. Donderdag 7 Augustus. Hilversum, 1875 At. (A.V.R.O.-uitzending) 8.019.45 Gramofoonplaten. 10.15—10.30 Morgenwijding. 10.30—12.Concert door het Ha-arlem's Klein Orkest. 12.15—2 Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.2.30 Half uurtje voor de dames. Spreker: Gerarc Pilger. 2.303.30 Gramofoonplaten. 3.30 4.Orgelconcert door Ferd. Kloek. 4.4.30 Halfuurtje voor de zieken; 4.305.30 Con cert. Van Dijk's Origineele Volendammers, Ensemble Goossens. 5.306.45 Concert door het Orkest van het Theater Tuschinski te Am sterdam. 6.457.15 Gramofoonpl. 7.15 7.45 Radio-Volks Universiteit. Dr. J. J. van Dael: „Mensch en Beroep". 8.019. Concert. Omroeporkest. 9.—9.15 Concert door „Zang en Vriendschap", Hilversum 9.15—9.30 Vervolg Orkestconcert. 9.30—9.45 Zang door solist. 9.4510.Vervolg Or kestconcert. 10.Persberichten. 10 15 10.30 Vervolg zang, solist. 10.3011.Or kestconcert, vervolg. 11.12.Gramofoon platen. Huizen, 298 At. (Na 6 uur 1071 AI.; 8.159.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 10. 10.30 N. C. R. V. Zang door Dameskoortje, 10.30—11.— Ziekendienst. 11.30—12.— K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 —2.— K. R. O. Gramofoonpl. 2.3 N. C. R. V. Gramofoonplaten. 4.5.Zie kenuurtje. N. C. R. V. 5.—5.30 N. C. R. V. Gramofoonpl. 5.306.30 N. C. R. V. Con eert door de Chr. Muziekvereen. „Crescendo" te Dragten. 6.30—6.40 Kbersen. 6.407 40 iN. C. R. V. Orgelconcert door J. H. G. Bley. 7.408.N. C. R. V. Gramofoonplaten. 8.11.N. C. R. V. Concert. Mevr. J. Hek kertvan Eysden, sopraan. Mevr. I. Mul derBelser, alt-mezzo. G. Beths, viool. J. H. E. Wittpen, fluit. P. Halsema, piano en orgel. 10.— Persberichten. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. M. Mitcbell, alt. Septet. 1.20 Orgelspel door R. Foort. 2.20 Gramofoonpl. 2.40 Toespraak door The Rt. Hon. David Lloyd George. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. E. Greves, viool. O. Thomas, piano. 4.35 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktber. 7. Piano-recital door L. England. 7.207.40 Lezing. 7.50 Concert. L. Kennedy, cello. D. Kennedy, piano. 8.20 Concert. Militaire kapel. 9.20 Nieuwsber. 10.„The Wedding". Klucht van Anton Tschechow. „Danger" Hoorspel van R. Hughes. 10.5512.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Pari/s Radio-Paris1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Concert. 7.40 Gramo foonplaten. 8.20 „La Pie Borgne" van R. Benjamin. 9.20 Solisten-concert. 10.05 PianO' recital. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8'. 50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.25—2.50 Orkestconcert. 5.50-6.50 Solis ten concert. 8.209.15 Orkestconcert. 9.20 10.50 Orkestconceit. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 Af. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.50 Concert. Orkest en zan ger. 8.209.05 Orkestconcert. 9.059.50 Concert. Vocaal Kwartet, piano-soli. 10.10 II.10 Orkestconcert. Brussel, 508.5 At. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Gramofoonplaten. 8.45 Concert. Viool en piano. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Oostende. Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 36) DKk moest nummers schrijven met krijt op de ovendeuren en hij zengde zijn klee- ren door er te dicht bij te staan en brandde herhaaldelijk zijn vingers. Twee- maa1 moesten ze hem met een luiden kreet waarschuwen, omdat hij met bloote handen een baar wilde opnemen, dien hij voor afge koeld aanzag, maar die nog slechts van wit- floeiend tot zijn natuurlijke kleur was afge- oeld. Hij tilde zware stukken uit de wa gentjes op den weegschaal voor Wilson, die het gewicht stond te noteeren, totdat al zijn spieren pijn deden en zijn kleeren hem aan het lichaam kleefden. Zijn boord had hij ai lang afgedaan. Dikke, vette rook hing als een mist door het lokaal, afkomstig van de vormen, die telkens, voordat er goud in ge goten werd, met vet moesten worden inge smeerd. De electrische gloeilampen hingen als in een nevel en uit de ovens trok de gloed vurige strepen door het lokaal heen. Iedere werkman had twee vuren voor zijn rekening en er werkten ongeveer dertig man. Dick moesten de ovendeuren merken met een stuk krijgt. Het was 'n heel eenvoudig systeem. De staaf metaal, waarop een nummer geschil derd was, lag voor de ovendeur, gereed om in den smeltkroes te gaan. De werkman, die voor den oven zorgde, riep „Afteekenen!" En dan moest Dick uit het kantoortje komen, waar een electrische waaier ten minste eeni ge frissche lucht inbracht. Met de hand voor HÉ Insectenplaag. In mijn vorigen brief noemde ik de taran- tella als verwekker van een ziekelijken dans. at dier, evenals die dans behooren tot het verleden en alleen de eigenaardige, in snel tempo geschreven muziekstukken, die in staat zouden zijn, de ziekte te genezen, zijn over gebleven. Andere hinderlijke en ziekmakende insec ten zijn in onzen tijd echter maar al te goed bekend. Voor een groot deel mogen wij ze als huisdieren beschouwen, die ons getrouwelijk volgen en, de een in den nacht, een ander in den avond, nog anderen op alle mogelijke tij den van den dag, ons van hunne aanwezig heid doen blijken. In deze zomersche dagen denken wij dade lijk aan onze muggen, wespen, hor^ls, teken, mieren, vliegen, die het er maar al te vaak op schijnen toe te leggen, onze vacantiege» noegens te bederven, in de eerste plaats reeds door hun enkele tegenwoordigheid. Wij kun nen niet rustig zitten of liggen of een of an der dier zoemt om onze hoofden, de suiker pot, ons glas limonade vereischt extra be scherming. Maar erger wordt het, zoodra ons eigen lichaam als voorwerp voor den aanval wordt gekozen en het scherpe wapen van het insect onze huid doorboort. Dat doorboren zelf is niet het slimste. Maar even als de Indiaan zijn pijlen vergiftigt, zoo is ook menige insectensteek in staat, de toege brachte wond te besmetten. In vele gevallen bestaat de ingebrachte stof hoofdzakelijk uit mierenzuur, dat ook in ha ren der brandnetel voorkomt. De huid ge raakt daardoor in een lichte graad van ont steking, blijkbaar door de gewone verschijn selen van roodheid, zwelling en pijn. Ieder moet het wel opgevallen zijn, hoe groot het individueele verschil is in de reactie van den mensch en deze ontsteking. En bij velen is evenzeer groot verschil ten opzichte van de soort der stekende insecten. Bij den eene volgt op den steek een groote, gezwollen roo- de plek, soms tot blaarvorming toe, bij den ander vindt men nauwelijks het puntje, waar de steek is toegebracht. De een voelt noch den steek zelf, noch daarna iets bijzonders, de ander wordt door pijn of nog meer door heftige jeuk gekweld. De een is bijzonder ge voelig voor muggebeet, terwijl hij van vlooi en alleen toevallig naderhand den „pik" ziet, bij een ander is het juist omgekeerd. Laat ons enkele insecten eens wat nader beschouwen. Muggen hebben voor hun ontwikkeling stilstaand water noodig. Wij vinden ze dus het meest in moerassige streken. Dat neemt echter niet weg, dat ook op drogen grond ge legenheid voor ontwikkeling bestaat als er maar kleine vijvertjes of slootjes of plasjes gevonden worden. Tegen den avond dringen zij de huizen binnen om des morgens weer de buitenlucht op te zoeken. De bestrijding van deze dieren heeft nog buitengewone be- teekenis, omdat een bepaalde soort de over brengster is van malaria, de niet ten onrechte zoo gevreesde derdedaagsche koorts. Die strijd is niet gemakkelijk. In malariastreken behoorde feitelijk elk slaapvertrek geheel mug-vrij gemaakt te worden. In hun rusttijd, bijv. des middags zitten zij gewoonlijk tegen het plafond. Met een stofzuiger kan reeds een flinke opruiming gehouden worden. Een an der beproefd middel is, een schoteltje of bak je, met petroleum gevuld, onder hen te hou den. Zij vallen dan in het doodende vocht. Maar met de uitroeiing der aanwezige mug gen zijn we nog niet klaar. Wij moeten zor gen, dat er geen nieuwe komen. En dit pro bleem is moeilijk op te lossen, indien wij niet in conflict willen komen met de eischen van voldoende ventilatie. Het eenig afdoende mid del is eigenlijk volledige afsluiting van alle vensters met muggegaas. Dit is niet gemak kelijk. En ook al is het gelukt, dan gebeurt het toch nog wel, dat op, soms onverklaar bare wijze een of enkele muggen naar bin nen weten te komen. Daarom is buitendien nog persoonlijke bescherming gewenscht. Dit kan geschieden door de in Indië algemeen gebruikelijke klamboe, een groot gazen gor dijn boven het bed, dat aan alle zijden zorg vuldig wordt ingestopt. Men kan ook een korf van ijzerdraad, in den geest van een vliegenkap, bekleeden met een groot stuk gaas, zoodat aan alle zijden een flinke lap blijft afhangen. Deze korf wordt dan, zoo dra men zich tot slapen heeft neergelegd, over het hoofd geplaatst. Een bruikbaar, hoe wel niet altijd afdoende middel is het gebruik van nagelolie. Men laat eenige druppels op een handrug vallen en wrijft deze met beide handruggen uit over alle plaatsen (hooid, zijn gezicht bekeek hij het nummer, boog zich over den smeltkroes en schreef zoo vlug als maar kon het cijfer op het deksel. En als hij zich dan half verschroeid terugtrok, riepen al -weer een paar andere werklui om hem. Zijn handen werden vuil, zijn eenige goede broek werd met de minuut vuiler, de mouw van zijn witte jas was tot aan den elleboog geel en bruin geschroeid en de zolen van zijn schoe nen waren doorgebrand. Eindelijk werd het één uur en tijd om te gaan lunchen. Wilson nam hem mee naar boven en zette hem aan een tafel, waar on geveer twintig andere klerken zaten uit ande re afdeelingen, die over niets anders spraken dan over tennis, voetballen, meisjes, politiek, het leger en hun chefs. Met één oog op de klok gericht aten ze heet schapenvleesch met groenten en sagopudding en dronken er bier bij; daarna haalden ze een pijp of sigaret ie voorschijn en slenterden de een na den ander weg. Het was een vroolijk troepje, meest jon ge menschen. Verscheidenen waren zoo juist terug van hun jaarlijksche veertiendaagsche vacantie. De meesten mopperden over het weer, omdat ze aldoor regen hadden gehad aan 't strand. Anderen zagen er gebruind uit en plaagden hun vrienden, dat ze het zoo on gelukkig getroffen hadden aan zee De rest maakte plannen voor de vacantie, die ze nog hebben moesten. Het waren allen lui uit de buitenwijken der stad, waar de kleine mid denstand woont. Dick stond op van tafel en ging naar be neden. Na een paar keer in een verkeerde af- deeling verwdaald te zijn, kwam hij ten slotte weer in de smelterij terug. Het zware eten en iet bier werkten samen om hem slaperig te maken. Hij zou een jaar van zijn leven er voor hehben over gehad) als hii nu even in armen), die gedurende den slaap bloot zijn of kunnen komen. Bovendien laat men nog eenige druppels op kussen en laken in een kring om het hoofd vallen. In den regel wor den dan de muggen voldoende afgeschrikt om hun voorgenomen bezoek niet ten uitvoer te brengen. In plaats van nagelolie wordt door sommigen ook wel citronella gebruikt. Wespen en bijen brengen met hun steek ook mierenzuur in de huid. Dit zuur kan o.a. door ammoniak, vliegende geest geneutrali seerd worden. Als men dit vocht bij de hand heeft, kan inderdaad de schadelijke invloed belangrijk verminderd worden. Maar dan moet het ook onmiddellijk worden toegepast. Dat gelukt bij bijen en wespen beter dan bij muggen omdat men in het eerste geval in den regel wèl, en in het laatste niet weet, wan neer men gestoken wordt. Wesp en bij ste ken alleen bij wijze van verdedigingsmiddel, niet zooals de mug, om zich te voeden. Houdt men zich rustig, dan zal het hoogst zelden voorkomen, dat men door een bij of wesp ge stoken wordt. Wel daarentegen als men er naar slaat of als men in de buurt van nest of korf volgens de opvatting der diertjes ver dachte bewegingen maakt. In het laatste ge val kan een aanval van het gansche volk vol gen en dat is geen onverschillige zaak. Want, terwijl een enkele steek gewoonlijk geen dui- delijken invloed op den algemeenen welstand heeft, beteekenen tal van steken een ernstig lijden, dat zelfs den dood ten gevolge Kan hebben. Terwijl dus de aanwezigheid van en kele bijen of wespen van geen beteekenis is als men maar niet angstig wordt en zich rus tig houdt, dient in de nabijheid van een wes pennest of bijenkorf de noodige voorzichtig heid in acht genomen te worden. Horzels hebben het meer op dieren dan op den mensch voorzien. Komt het al eens voor, dan kan zulk een steek vrij ernstige ontste king teweeg brengen en is het geraden, ge neeskundige hulp in te roepen. Teken komen ook meer bij dieren voor, zoo als bij schapen en honden. Een enkelen keer zien wij ze echter ook bij den mensch. De teek bijt zich zoo vast in de huid, dat, wan neer men het volgezogen lichaam verwijderen wil, dit meestal van den kop afgetrokken wordt en de laatste in de huid blijft zitten, waaruit hij na een lichte verzwering wordt verwijderd. Over de beteekenis van verschillende in secten voor de overbrenging van ziekten zal ik ter gelegener tijd nog wel een en ander te berde brengen. H. A. S. CASTRICUM. Nadat de draverij van Maandagmiddag- was beëindigd, werd des avonds tot 10 uur een concert gegeven door het fanfarekorps D.I.U. van Duin en Bosch. Inmiddels waren de bussen, die geplaatst waren bij hotel van Benthem en het P.E.N. huisje te Bakkum, opgehaald, waarin de koopers bij de winke liers hun bonnen hadden gedaan in gesloten enveloppen en waaruit loting zou plaats heb ben. Deze bonnen werden door de winkeliers verstrekt bij een inkoop van 0.50 of veel vouden daarvan, terwijl de bonnen recht gaven op deelname aan de loterij, waarvan de baten zijn voor de algemeene armen. Er waren ingeleverd 1355 bonnen, waarin dus waren opgesloten 13550 bonnen vertegen woordigende een waarde aangekochte arti kelen van 6775. Door de commissie had de loterij plaats en werden een 50-tal mooie prijzen uitgeloot, waaronder als hoofdprijs een dames- of hee renrijwiel, dat werd gewonnen door een al hier verblijvenden badgast. Een groot aantal personen was bij deze verloting aanwezig. Dinsdagmorgen zette wat het weer betreft slecht in; het was te voorzien, dat het bloe mencorso en de reclame-optocht letterlijk in het water zouden vallen. Gelukkig is het an ders geworden. Tegen den middag klaarde het weer op en met een stralend zonnetje be gaven de verschillende deelnemers zich naar het punt van samenkomst te Bakkum. Dat een groote menschenmenigte op de been was laat zich begrijpen. Overal waren groepjes langs den weg geschaard om aan stonds den optocht te zien voorbij trekken. Het is de eerste maal, dat hier een bloemen corso wordt gehouden, werkelijk meegevallen De winkeliersvereniging mag dan ook met voldoening op haar werk terug zien, terwijl ook de verschillende deelnemers versieroe rijwielen, wagens, auto's en groepen inzon den. De jury, bestaande uit de heeren Haak man, van Alkmaar, v. d. Wel en v. Steijn uit Beverwijk en Heere van Castricum had dan ook een zware taak. den tuin van zijn vader onder een boom had kunen liggen; maar hij was nu een zwoeger voor vijf en twintig shilling per week. XXIV. Bij Thomson en Jaffrey waren de werktij den van negen tot één en van half twee tot zes, maar om vier vertelde mijnheer Nash hem, dat op Maandag, Dinsdag en soms ook op Woensdag overgewerkt moest worden tot laat in den avond en dat Wilson en Dick dat nu maar onder élkaar moesten regelen. Er moest goud gezuiverd worden, dat den vol genden morgen gesmolten moest worden. Dick moest dus dien avond maar bij Wilson blijven, om te weten wat hem te doen stond, als hij er op zijn beurt alleen voor zou staan Toen het dan ook zes uur werd moest hij, in- plaats van een sigaret te kunnen opsteken en naar Little James Street te wandelen, blijven toezien, hoe de werklui zich gingen was- schen, van kleeren verwisselden en hun werkpakje ophingen om te drogen. Wilson zat op een hooge kantoorkruk en stak een sigaret op. Mogen we nu rooken? vroeg Dick. Ge lukkig Hij haalde zijn pijp te voorschijn en zette zich op een andere kruk. Wilson bl'eëk in Watford te wonen en een ijverig lid van een fietsclub te zijn. Op Zater dag en Zondag gingen ze tochten maken en hielden nu en*dan een vergadering met bal na. Hij had heel zijn leven in Watford ge woond en ging elk jaar voor zijn vacantie naar Kynton in Devonshire. Zijn ideaal was nog eens te kunnen trouwen en eens per jaar naar den schouwburg te kunnen gaan. Zijn meest geliefde lectuur was ,De Wielrenner", een stuiversblaadje en sensatierojgannetje De prijzen werden als volgt toegekend: Afdeeling rijwielen: le prijs G. Bot met Witte Zwaan. Dit was zeer zeker verdiend 2e prijs H. Heijne, 3e pr. G. Woud, met vlin ders; 4e. J. Grobbe, 5e Anny Jonkhart, 6e Janny de Haan, met bloembezórgster, 7e J. Rijlart. Afd. diversen: le pr. groep Sneeuwwitje, dat waarlijk mooi was; 2e J. en N. Gruis, onder de parasol3e Zr. Willv, met verpleeg- stercostume enz.; 4e tennisclub; 5e Rietje Jonker met strandkar en 6e Jb. Pel, eveneens met strandkar. Afd. vierw. voertuigen: 2e pr. J. Demoite met versierd rijtuig. Afd. reclamewagens: le pr. Haas en Bre- deroo met Edelweisswagen, 2e pr. J. Ter- voort met melkwagen, 3e pr. G. Hemmer met koekwagen; 4e pr. J. Groenland met visch- wagen. De optocht trok van Bakkum langs Bakku- merweg en Mient naar 'het dorp, waar over het kerkplein werd gekeerd, en vervolgens over Schoolstraat, Overtoom langs Rijksweg naar het feestterrein, waar de prijsuitdeeling met eenige toepasselijke woorden plaats had. Onderwijssollicitanten. Naar wij vernemen, zijn thans 14 sollici- taten opgekomen voor de betrekking van hoofd der o.l. school no. 1. Binnen enkele weken zal de voordracht bekend zijn. KOEDIJK. Bij de op Dinsdag 5 Augustus 1930 ge houden verkiezing voor een lid van het be stuur der Banne Koedijk; aftredend de heer Gr. Slotemaker werd deze met algemeene stemmen herkozen en aanvaardde de benoe ming. WARMENHUIZEN. De verkoop van de Speldjes, ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft 53,75 op gebracht. Aan de dames die de bloempjes verkocht hebben, is een woord van dank niet mis plaatst. HEILOO. De heer J. Th. Leek, vroeger te Heiloo, werd verkozen tot lid van den raad der ge meente Padang. Kerk en School. Mej. D. Groot te Andijk-Oost is te Am sterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Benoemd tot hoogleeraar in de orga nische en propaedeutische scheikundige aan de rijksuniversiteit te Utrecht dr. F. Kögl, ge boren i n 1897 te München. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de facultiteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Gronin gen om onderwijs te geven in dè Latijnsche taal en letterkunde, de heer dr. P. J. Enk, rector aan het gemeentelijk gymnasium te Leeuwarden. Ingekomen personen: A. Peperkamp, R.K., D 171 van Uitgeest. Joh. Snoek en gez., G.K., C 31a van Rotterdam. J. Wiersma, geen, B 238b van Utingeradeel. C. P. J. de Steenwinkel en echtg., N.H., D 82 van Valdivia (Z.-Am.). M. van der Molen, idem. A. N. Fehres, N.H., B 233b van Schermerhorn. Wed. W. Barnhoorn— Beuk, R.K., A 79a van Assendelft. W. E. M. van der Krogt, idem. M. C. van der Meijden, R.K., D 142 van Amsterdam. A M. van de Kaa, N.H., B 235f van Midwoud. T. Reens, N.H., C 7 van Alkmaar. Th. Neerings, R.K., A 84a van Dongen. Joh. B. A. Savenije, idem. G. Jongejans, N.H., C 36 van Parijs. E. Vlessing, N.-Isr., B 308 van Alkmaar. M. C. S. Vlessing; Van der Moer, geen, B 308 van Utrecht. Tr. Oubrecht, R.K., B 150 van Neustadt (O.) C. Mooij en gez., geen, B 369 van Rotter dam. A. van den Abeele, D.G., C 135 van Allernaar. KI. ter BuurkesTroost, N.H., D 51 van Alkmaar. P. Pastoor, N.H., B 232a van Koedijk. S. SchuijffVan der Pol en gez., N.H., B 250 van Alkmaar. D. J. Bot en echtg., geen, B 250f van Den Hel der. J. Beets en echtg., N.H., D 97 van Purmerend. Jb. de Nijs en gez., R.K., B 38 van Heerhugowaard. J. ter Buurkes, N.H., B 158a van Rotterdam. G. Enge- ringh, R.K., B 239 van Alkmaar. N. van der Eng, R.K., D 196b van Limmen. C. M. van der EngRijs, R.K., D 196b van Heems kerk. G. A. van Sprang, R.K., A 84a van Vught. A. J. M. Baars, N.H., F 96 van Nieuwe Pekela. Vertrokken personen: D. T. van der Blom Hildama en zn. naar Den Helder. S. J. Schrooder naar Arnhem. B. Knol naar van dertig cent. Zijn meisje woonde ook in Watford en over een jaar ,als zijn salaris honderd en vijftig pond ongeveer bedragen zou, konden ze trouwen. Ze was typiste op een Londensch kantoor en iederen morgen gingen ze met denzelfden trein naar hun werk. Maar als hij haar trouwde, dan zou ze natuurlijk niet meer in betrekking mogen. Ze zouden een huisje huren op de Longfellov. Road voor acht en twintig pond in 't jaar, en spaarden nu voor hun meubeltjes. Ze hadden al een huisje op het oog. Het heette Acac'.a Villa. Zij had het behang al uitgezocht. Nu en dan nam hij haar mee naar een theater, en als het regende gingen ze met een bus naar huis. Hij was nu vijf jaar bij Thom son en Jaffrey en dacht er wel tot zijn zes tigste te blijven, als hij geen ontslag kreeg. Tegen dien tijd zou mijnheer Nash al lang zijn ontslag genomen hebben en kreeg hij diens plaats bijna zeker. Onderwijl hij al deze dingen vertrouwelijk aan Dick mede deelde, keek deze hem met stage verwonde ring en een gevoel van onuitsprekelijke neer slachtigheid aan. Wat was dit voor een leven, iederen morgen met denzelfden trein naar je werk gaan, of het mooi of leelijk weer was, zomer en winter, van negen tot zes in die verstikkende atmosfeer werken en dan naar Acacia Villa gaan, eten en doodop naar bed ga^n! Het was niet veel beter dan het leven van een paard in een tredmolen. Een gevoel van onzekerheid, bijna van vrees, bekroop Dick. Was dit zijn toekomst? Zou hij daar jaar op jaar moeten blijven, vastgekluisterd aan een kantoorkruk? Kon hij Audrey zulk een bestaan aanbieden? Terwijl hij daar zoo zat met de vóeten op de sporten van de hooge kruk, was het hem alsof de wanden op hem peer dreigden te Alkmaar. Fr. Brakenhoff en gez. naar Wieringen. G. Pranger naar Anna Pau- lowna. W. M. de Vaal en gez. naar Mon ster. M. Smit naar Bergen (N.H.) G Kaaij naar De Rijp. C. Paarlberg en gez naar Alkmaar. A. Paarlberg naar Alk maar. G. Ophuis naar Baflo. A. T. M. Brouwer naar Bergen (N.H.) D. van den Abeele naar Arnhem. SCHOORLDAM. Het staat thans vast, dat de heer H. E. Dijken onze woonplaats spoedig gaat ver laten wegens benoeming tot 'hoofd eenerO.L. school met vijf leerkrachten te Poortvliet (Z.). In het belang van het voortbestaan der O.L. school alhier, is het zeer wenschelijk, dat men er in slaagt, zoo spoedig mogelijk in de vacature te voorzien, aangezien Schoorl- dam toch zeker recht heeft op 'het behoud van goed openbaar onderwijs. OUDKARSPEL. Bij de heden gehouden verkiezing voor hoofdingeland van de Banne Oudkarspel periodiek aftredend de heer O. Bakker is deze met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. NOORDSCHARWOUDE. Door den grooten regenval van de laatste dagen is de toestand van de spoorstraat weder van dien aard, dat groote plassen water den weg ontsieren. Verbetering hier van is nog steeds een dringende noodzake lijkheid. VEENHUIZEN. Maandag, 2en kermisdag, trad voor een vrij talrijk publiek de bekende cabarettier Daan Pool op met een geheel, nieuw pro gramma. Met voldoening kunnen wij melden, dat wij een hoogst genoeglijken avond heb ben gehad. Zoo leuk wist de caberettier tus schen zijn nummers een zeer gezellige cause rie te houden, waardoor hij niet alleen aan allen een gullen lach ontlokte, doch zoo doende ook een nauw contact tusschen 'hem en de aanwezigen wist te scheppen. De vele nummers, welke hij ten beste gaf, zoowel die ■in het komische genre, als die van meer ernstige strekking, konden zonder uitzonde ring boeien. Wat hij ons gaf, was in een woord „af" en wij roepen hem een welge meend: Tot weerziens! toe. Doordat het Maandag zulk slecht weer was, hadden de volksvermakelijkheden Dinsi dagnamiddag plaats. De schoolkinderen de den verschillende spelletjes en doordat er veel prijsjes beschikbaar waren, gingen de meestén verheugd naar huis, vooral omdat voor hen, die niets wonnen, een troostprijsje beschikbaar was. Terwijl de mannen zich onledig hielden met het tonknuppelen, ver maakten de dames zich met het bekende kop pensnellen. De uitslag van dezen wedstrijd was le prijs mej. D. Appel, 2e prijs mej. T. Dekker- Rozelaar, 3de prijs mej. D. Koelemeij. We gens gebrek aan tijd gingen de andere spe len niet door. HOORN, Aan de stichting „Avondlicht" zal een uit> breiding worden gegeven, welke bij aanbe steding is gegund voor timmer- en metsel werk aan J. Th. A. Beelenkamp te Andijk voor 53.380 en glas- en schilderwerk aan A. Glas te Benningbroek voor f 4959. WIERINGEN. De arbeid in de Wieringermeer beginf nu meer binnendijks te gaan. Onder Aarts woud bouwt men op den drooggelegden zee bodem een keet voor 260 arbeiders. EGMOND AAN ZEE. Sloep aangespoeld. Dinsdagmorgen is alhier aangespoeld een sloep gemerkt „Stoomloodsboot 4". Het vaar tuig, dat zich tusschen den 4den en den 5en paal om de Zuid bevond werd door de ge broeders Gul naar het dorp gesleept. Kano aangespoeld. Aan het Zuiderstrand is een roode kano aangespoeld, met een pagaai. Vermoedelijk is deze afkomstig van Scheveningen, waar dezer dagen iemand verdronken is bij het spelevaren. Geneeskundige hulp werd ingeroepen voor een knaapje, dat bij het ontkurken van een limonadeflesch een stuk glas in het oog had gekregen. De tóestand was zóó ernstig, dat de arts onmiddellijke overbrenging naar Amster dam noodzakelijk achtte en daartoe zijn par ticuliere auto beschikbaar stelde. vallen. Hij was een gevangene in een witte jas, zonder boord om, die hennep moest plui zen gouden hennep en die levenslang gekregen had! Maar waarom! Wat had hij gedaan, om tot zoo iets veroordeeld te wor den? Wat voor kans had hij om vrijgelaten te worden? Wat voor kans op ontspanning? En zoo was zijn eerste dag bij Thomson en Jaffrey. Na veertien dagen, die hem een jaar had. den toegeschenen kwam zijn eerste betaaldag. Hij kreeg zijn vijftig shilling met een vrien delijk woord van mijnheer Bentham. Hij had iedere week een nacht gewerkt, één met Wil son en één op eigen verantwoordelijkheid. Dat bracht hem een extra pond op. Het rin kelen van drie goudstukken in zijn zak klonk hem als muziek in de ooren. Het was het eerste geld, dat hij werkelijk in het zweet zijns aanschijns verdiend had. Veel hersen werk had het hem niet gekost allicht niet meer dan aan een der smelters. Zijn eerste gedachte was aan Joyce een deel terug te betalen van wat hij van haar huishoud geld geleend had. Hij nam een potlood en begon te rekenen. Ontbijt, een shilling per dag zes shilling per week. Middageten, 18 pence maakte negen shilling per week. Huur, twaalf shilling. Samen zeven en twintig shilling. Dan nog, wat hij voor den Zondag noodig had. Maakte in twee'weken zestig shilling precies wat hij verdiend had.'Joyce zou nog wat moeten wachten. Als hij geen overwerk gehad had, zou hij met het loon niet toegekomen zijn. En Wilson had hem gezegd, dat er heel wat weken zou den komen zonder overwerk. Wat zou h:j dan moeten doen? Hoe moest hij Audrey ergens mee naar toe nemen! Hoe moest hij Jo afbetalen? Hoe o? kleeren komenJ

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5