mtniMischii Ctirul Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Binnenland Hmdird twee en dertigste Jaargang. Vrüdaff 8 Augustus opgelegdTtonnage s-S. Br. reg. t. 1 No. 185 ig30 Zaterdag 9 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V. A. R. uitzending8 Orgelconcert door Fred. Wolfers, afgew. door gramofoonplaten. 9. Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding (te verzorgen door den V. P. R. O.). 10.15 Voordracht door Frans Hulleman. 10.30 Zie- kenuurtje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.Po- litieber. 12.15 Concert door het V. A. R- A.- Septet afgew. door gramofoonplaten. 1.45 Gramofoonplaten. 2.— V. A. R. A.-liedjes voor V. A. R. A.-kinderen. 2.45 Paedagogisch concert. 4.Voor onze amateur-fotografen door D. v. Kreveld. 4.30 Gramofoonplaten. 5.Landré: Ons huis een Tehuis. 5.30 G. J. Zwertbroek: De geschiedenis van den radio- omroep in Nederland. 6.Kinderuurtje. 7. V. A. R. A.-Varia. 7.10 Mededeelingen van het Reissecr. van het Instituut voor Arb. Ont wikkeling. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Bij de pomp. Teun de Klepperman. 7.45 Politieber. 8.15 Concert door Haarlem's Klein Orkest". 9.„Shelley, Super Detective" of Geval Kennistone Quay 337. Hoorspel van Gerard Pilger. Het V. A. R. A.-Tooneel onder leiding van Willem van Cappellen. 10.Persberich ten. 10.10 Concert door J. Kanes, accordeon virtuoos. 10.25 Vervolg concert. 11.Accor- deonmuziek door J. Kanes. 11.15 Gramofoon platen. Huizen, 298 Af. (Na 1 uur 1071 Af.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.159.30 Gramo foonplaten. 11.3012.Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.Gramofoonplaten. 2. 3.15 Kinderuurtje. 5.6.— Gramofoonpl 6.016.15 Sportpraatje. S- P. J. Borsten: „Tennis". (II). 6.157.30 Gramofoonpl. 7.308.Cor Hermus: 8.01—11. Concert door het K. R. O.-Salon Orkest. 9.30 ca. Nieuwsberichten. 9.—9.15 „Een Studen tengrap die slaagde". Radio-tooneelspel in 1 bedrijf van D. J. de Klerk. 11.12.Gra mofoonplaten Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Or kest. H. Bellis, bariton. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.Sportber. 7.05 Piano-recital door L. England. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 „Stop Press". Revue van John Watt. 8.20 Concert. Orkest. T. Philips, sorpaan. R. Hen- derson, bariton. A- de Greeff, piano. 10. Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten. 10.4012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Solistenconcert. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10 35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofooftpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkest concert. 8.20 Vroolijke avonl. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. 12.20—1.20 Gramo foonplaten. (Dansmuziek). Kalundborg, 1153 Al. 12.20—2.20 Orkest concert. 2.202.50 Gramofoonplaten. 3.50 5.50 Concert. Orkest en zangeres. 8.20— 9.20 Orkestconcert. 9.409.55 Liederen- voordracht. 10.20—11.20 Orketsconcert m. m. v. cither-virtuoos. 11.2012.35 Dansmu ziek. Brussel, 508A Al. 4.20 Concert. Orkest en solisten. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestcon cert. 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Oos tende. NEDERLANDSCHE TELEVISIE- UITZENDINGEN? Plannen van het weekblad „Radio- Wereld". Waar de televisie nog te veel in het sta dium van proefnemingen verkeert, zal van of- ficieele zijde voorloopig nog geen vergun ning voor het uitzenden van televisie-demon straties door de omroepvereenigingen wor den verleend, zegt het Hbld. Mede in verband met de voorzichtige hou ding van de B. B. C. in Engeland dienaan gaande, acht men den tijd nog niet rijp om door het mogelijk maken van uitzendingen volgens een bepaald systeem televisie de luisteraars de superioriteit hiervan te sugge- reeren, terwijl later de mogelijkheid zou kun nen bestaan, dat de aangeschafte ontvangtoe stellen voor andere methoden van uitzending onbruikbaar zouden blijken. Met deze feiten voor oogen heeft het week blad „Radio-Wereld" zich thans tot den mi nister van waterstaat gewend met het ver zoek tot het stichten van een experimenteelen televisie-zender te mogen overgaan, ten einde Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 381 Met een onderdrukten kreet van verbazing gehoorzaamde Dick en de wagen reed weg. Ze was in balcostuum en zag er zoo mooi uit, dat Dick er verlegen door werd. Ze lachte een beetje overspannen. Je denkt toch niet, dat ik dol geworden ben? Eustace is nog aan het dansen en wilde niet voor twee uur naar huis, en zoodoende ben ik de zaal uitgegaan, heb stiekum den wagen voor laten komen en ben hierheen gereden. Ik zal zorgen tegen één uur in het Savoy hotel te rug te wezen, nog één of twee keer dansen en niemand komt het zoo ooit te weten... het zou me trouwens niet kunnen schelen, als iemand het te weten kwam. Zoo reden ze samen door Londen als in *n gouden sprookje. Audrey zag het leven van een geheel onbekenden kant. Ze was nooit te voren in een melksalon geweest, had nooit op een autobus gereden, nooit een tooneelstuk ge zien op het schellinkje, nooit met een anderen man door Londen gewandeld dan met haar broer. Nu was het leven zoo heel anders voor haar geworden. Ze genoot er van. Ze vond die "'spraakjes met den man, dien ze liefhad, iets h"- is, evenals hun wandelingen zonder eenig de amateurs in de gelegenheid te stellen op ait terrein ontvangst-proeven te nemen. In het adres wordt voorgesteld om, wan neer de zend-energie bezwaren tegen het on derbrengen in de amateur-banen oplevert, voorloopig de braakliggende golflengte van den Phohi-zender hiervoor beschikbaar te stellen, zoodat ten spoedigste met de uitzen- dingen kan worden aangevangen. KAKKERLAKKEN TE DEVENTER. De correspondent van het Hbl. meldt: Een der stadswijken te Deventer, in de bin nenstad, wordt sedert eenigen tijd leelijk ver ontrust door kakkerlakken. In deze buurt stort de gemeentereiniging het opgehaald huisvuil over uit kleine in grootere voertuigen. Bij dat vuil is ook de afval van bakkerijen. Nu heeft de dienst der Reiniging bepaald, dat als afval uit koekfa- brieken etc. wordt medegegeven, daarin de kakkerlakken moeten zijn gedood. Het schijnt, dat aan dit voorschrift in een enkel geval niet is voldaan. Althans het is aan de arbeiders van den dienst ontgaan, dat zich in de wa gentjes vele levende insecten van de genoem de soort bevonden. De kakkerlakken moeten zich in den warmen voorzomer geweldig op het gemeentelijk terrein hebben vermeerderd en zijn daarna tochten in de omgeving gaan ondernemen, met gevolg, dat een groot aan tal tuinen en later de huizen, daarbij behoo- rend, zijn „besmet", zoo erg dat het er voor velen onhoudbaar werd. Het bleek, dat de bruine en gele variëteiten zich ook in en bij de buizen in het groot vermeerderden. In de bedden, bij en in de keukens, in de huiska mers, letterlijk overal wemelt het van de vieze torren. Van deskundige zijde wordt als bestrij dingsmiddel aangegeven een papje van stijf sel met suiker en arsenicum, of van 25 dee- len haver, mout of tarwezemelen met suiker en één deel Parijsch groen. Beide middelen zijn vergiftig; men plaatse ze dus buiten het bereik van kinderen of huisdieren. GEREF. VER. VOOR DRANK BESTRIJDING. De jaarvergadering. In de Oosterkerk te 's-Gravenhage werd gister de dertigste alg. vergadering van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding geopend door ds. W. H. Gispen van Scheveningen. Spr. herdacht ds. H. Enserink van Zuid wolde. Aan de jaarverslagen ontkenen wij het volgende: Het ledental steeg van 4621 tot 4702, ge organiseerd in 120 afdeelingen, terwijl ei 810 verspreide leden zijn. Opgeheven werden vijf afdeelingen, en werden vijf nieuwe afdeelingen opgericht Het vergaderingbezoek kon beter. De arbeid van de negen prov. bonden werd met dank baarheid gememoreerd. De reclasseerings- arbeid werd door meer afdeelingen ter hand genomen. Van het jeugdwerk komt niet veel terecht. Het aantal verzonden brochures en tracta- tensteeg met 40 pCt. en bedraagt thans to taal 47.430. Bovendien werden 85.200 maandbladen verzonden, zoodat het geheel door de administratie verzonden aantal ge schriften steeg tot 146.665 tegen 129.800 In het vorig jaar. De rekening en verantwoording sloot met een eindcijfer van 6640 en een batig saldo van 25. Aan contributie werd ontvangen 3282. Aan Rijkssubsidie werd ontvangen f 1057. Het verslag van het brochuren- en tracta- tenfonds sloot met een eindcijfer van 411 en een batig saldo van 122; dat van het re- classeeringsfonds met een eindcijfer van ƒ602 en een batig saldo van 454. De vaandelonthulling. In de morgenvergadering droeg de heer H. J. ter Hoeve van Arnhem namens een daartoe uit de vereeniging gevormde commis sie aan het hoofdbestuur een fraai vaandel aan. De heer Ter Hoeve bood vervolgens mevr. Buitendijk als een bewijs van waardeering voor den arbeid van haar echtgenoot, een feekening in lijst aan, die een plaatsje in haar woning verkrijgen moge. De vergadering zong na deze plechtigheid staande een voor deze gelegenheid vervaar digd vaandellied. In de middagvergadering werd de heer C Buitendijk van Amsterdam op hartelijke wijze gehuldigd, nu hij twintig jaar de pen ningen der vereeniging heeft beheerd en haar als administrateur heeft gediend. De voorzitter bood hem met een hartelijk»5 toespraak als bewiis van waardeering een couvert met inhoud aan en offreerde zoowel den heer Buitendijk als diens echtgenoote een fraaie bloemenmand. Te 5 uur ontving het college van B. en W. in de raadszaal de algemeene vergade ring. bepaald doel. Niet iedere hertogsdochter kon zich zoo iets veroorloven. Het was zoo roman tisch en Audrey leefde er geheel door op. Haar ouders waren in de vaste verbeelding, dat ze een groot deel van haar tijd bij Mary Gresham doorbracht, een meisje, dat ze kenden en graag mochten, een vroeger schoolvriendinnetje van Audrey. Over Dick werd nooit of nimmer een woord gesproken in Harborough House. En om dat ze niet zat te kniezen en de meeste harer brieven, die van buiten nauwkeurig bekeken werden, met Mary's hand waren geschreven, vleide de hertog zich met de hoop, dat ze haar dwaasheid had ingezien en had hij de gedachte aan Dick geheel uit het hoofd gezet. Hij zag er niet veer meer in dan een kortstondige bad plaatsverliefdheid, een stroovuurtje, dat spoe dig was uitgedoofd. De „andere plannen", waarover hij tegen Au drey gesproken had, betroffen den zoon van zijn besten vriend, den honorable Ivo Jocelyn, een uitstekend jongmensch, die met Eustace bij de garde diende. Audrey wist van die plannen af en deed al wat ze kon, om het leven van dien uitstekenden jongeman ondragelijk te ma ken. Ze beschouwde hem als een hersenloos, ondragelijk pedant stukje mensch. Zijn eenige verdienste was, dat hij verliefd op haar was en daarin bleef volharden, ondanks baar afwijzin gen. En aangezien hij beladen was met een overvloed van werelds' rijkdommen en door de moeders uit de deftige kringen gezocht werd als een uitstekende oartii voor haar dochters, J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Naar Arnhem teruggekeerd. De oud-voorzitter der Eerste Kamer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die eenigen tijd in huize „Cesarea" te Ugchelen bij Apel doorn heeft verblijf gehouden om van zijn ernstige ziekte te herstellen, is naar zijn wo ning te Arnhem teruggekeerd. DE SIAMEESCHE BEZOEKERS. In de residentie aangekomen. Gisterochtend half elf zijn uit Hamburg de Siameesche prins Damrong en zijn bejde dochters prinses Poon Ejiskul en prinses Pi- lai Diskul in de residentie aangekomen voor een bezoek van enkele dagen, dat in liet bij zonder ten doel heeft, een bezoek aan de ko ningin en kennismaking ook met de overige leden van de koninklijke familie. Op het perron werden de Siameesche vor stelijke personen, evenals Maandag j.1. de Ja- pansche prins en prinses, officieel ontvangen. Graaf du Monceau, grootmeester en opper- cercmoniemeester van de koningin, begroette prins Damrong uit naam van de koningin, waarna hij de beide prinsessen verwelkomde. Uit naam van den minister van buitenland- sche zaken heette jhr. mr. Rendorp, referen daris, chef van het protocol aan het Dep., den prins en zijn dochters welkom. Bij de aankomst was o.a. aanwezig de Siameesche consul te Amsterdam, de heer D. H. P. Mackay. De eerste stalmeester van de koningin R. f. C. baron Bentinck bevond zich in de konink lijke wachtzaal ten einde de Siameesche gas ten te begeleiden op hun rit in hofauto's naar het koninklijk paleis aan het Noordeinde. Gistermiddag bood minister Beelaerts van Blokland prins Damrong en zijn dochters en enkele genoodigden een noenmaal aan. Hedenochtend vertrekken de Siameesche prins en de prinsessen om tien uur in auto's van het koninklijk staldepartement naar Soestdijk. Daar zal de koningin hen ontvan gen en hun een noenmaal aanbieden. Verdere stijging. Per 1 Augustus waren in de Amsterdam- sche haven opgelegd: Van de Stoomv. Mij. „Nederland". S.s. Br. reg. t. Borneo 6548 Saparoea a i 6713 Manoeran f 9346 Madoera A 1 9352 Kambangan a 9. S 6917 Enggano i M 2 5406 Grotius H 8 f 5867 Karimata K 1 6939 Krakatau 1 4 i 6738 Mapia A 9364 Moena i R 9361 83551 (Per 1 Juli waren van de „Nederland" op gelegd acht schepen met samen 56.798 bruto reg. tons). Van de Holl. Stoomb. Mij. Amstelstroom 1568 Vliestrocm 655 Eemstroom 3598 Scheldestroom3893 9714 (Per 1 Juli waren van de Holl. Stoomb. Mij. opgelegd twee schepen met samen 4548 tons). Van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. S-S. Bi", "reg. t. Saturnus. 2741 Fauna 1254 Oberon 1955 Hebe 1140 Almelo 6909 Zeus 1504 15.503 (Per 1 Juli waren van de K. N. S. M. op gelegd zeven schepen met samen 16.179 tons). Voorts is in de Amsterdamsche haven nog opgelegd het Britsche s.s. „Purley Downs" (3929 tons). BEGRAFENIS IR. A. L. DE GELDER. Woensdagnamiddag: is te Orthen bij Den Bosch ter aardebesteld het stoffelijk overschot van den heer ir. A. L. de Gelder, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant. In den lijkstoet gingen o.m. mede ir. jhr. A- G. Beelaerts van Blokland, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Breda en ir. Hey- blom, arrondissementsingenieur te 's-Herto- genbosch, ir. J. Kersemaekers, hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat. Op de be graafplaats voegden zich nog o.a. bij hen ir. P. EI. A. Rosenwald administrateur hoofd der afdeeling T. van het depart. van waterstaat, vertegenwoordiger van den minister; P. J. P. v d. Steur, referendaris aan het dept. van kon Ivo Jocelyn er met geen mogelijkheid hoog te van krijgen, waarom Audrey zoo koel tegen hem was. Ieder ander meisje zou dol op hem zijn geweestniet waar? XXVI. Buiten kantooruren was Dick volmaakt ge lukkig in de eerste maanden na Audrey's terug komst uit Schotland. Maar aan zijn werk zelf kreeg hij hoe langer hoe meer hekel. Hij had niet veel met de boeken te maken, maar nu en dan kreeg hij toch lange kolommen cijfers te tellen en werd een groote nauwkeurigheid tot in duizendsten van hem gevorderd. Het sjouwen met zware metaalstaven, het sleepen met ge wichten was nog het minst vervelende werk. Het was een goede spieroefening voor hem. Zijn neiging tot gezetheid verdween en hij voel de zich er best onder. Maar als het er op aan kwam, om de boeken van Wilson na te tellen, werd het wat anders. Hij kon al even slecht zoo'n tijd achter elkaar zitten tellen en reke nen, als hij over de maan kon vliegen. Halver wege was hij vaak vergeten, hoeveel honderd tallen hij had overgehouden en zijn uitkomsten klopten nooit met die, welke Wilson er in pot lood reeds onder geschreven had. Het gebeur de ook nog al eens, dat een klerk van een an dere afdeeling schuimbekkend van opgewon denheid, zwaaiend met papieren kwam aange- loopen en dat, na zenuwachtig vergelijken der boeken, de slotsom was, dat Dick weer eens 'n tfewichtsoptfave achter een verkeerd nummer waterstaatmr. dr A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, commissaris der koninginjhr. mr. F. van Rijckevorsel, lid van Ged. Staten; ir. F. Baucke, ir. W. G. C. Gelinck en ir. Schalk, allen van den rijkswaterstaat. Het personeel der directie Noordbrabant, de Vereeniging van ingenieurs bij den Rijks waterstaat, de ingenieurs van den Prov. Wa terstaat en de aannemers, die voor de directie werken, waren vertegenwoordigd. De commissaris en vijf sprekers roemden den overledene als werker en als mensch. Een zoon van den overledene heeft ten slotte voor de belangstelling dank gezegd. DE KONINGIN NAAR ENKHUIZEN. Bij het bestuur der Zuiderzeevisscherijten- toonstelling te Enkhuizen is het bericht inge komen, dat de koningin op 5 September a de tentoonstelling zal bezoeken en de op dien dag te houden revue van de geheele Zuider- zee-Visschersvloot zal bijwonen. DOOR ZIJN KNECHT TE WATER GEWORPEN. Woensdagavond ontstond tijdens het dicht- leggen van de luiken aan boord van het in dc Waalhaven te R'dam liggende Rijnschip „Haspengouw" 'n twist tusschen den 50-j. schipper E. de W. en zijn 29-jarigen knecht A. B. Laatstgenoemde duwde den schipper met een luik in de Waalhaven, doch deze wist zich zwemmende te redden. Voor de aankomst van de politie maakte de knecht zich uit de voeten. Men achterhaalde hem evenwel en stelde den man aan het bureau van de Rivierpolitie in bewaring. DE BURGEMEESTER VAN ZAGREB .TE AMSTERDAM. De burgemeester van Zagreb (Joego slavië), de heer Srkuli, heeft gister in gezel - schap van den consul-generaal, den heer Merens, een bezoek gebracht aan de stad Haarlem, alwaar zij te half elf gisterochtend door den wnd. burgemeester, den heer Heer lens Thyssen, werden ontvangen. Te Haarlem werden verschillende bezienswaardigheden, w.o. de nieuwe arbeiderswoningen en het gemeentelijk slachthuis bezichtigd, waarna te Zandvoort geluncht werd. Nadat des middags de nieuwe kathedraal was bezocht, vertrok het gezelschap weer naar Amsterdam. Naar wij vernemen is de heer Srkuli vol bewondering voor den aanleg der parken en tuinen in onze groote steden en is hij daarom voornemens na zijn terugkeer een volontair naar Nederland te zenden, die zich op de hoogte zal stellen van de Nederlandsche tuin architectuur. DE DIEFSTAL BIJ DEN BRAND TE ZWARTSLUIS. Het vermiste geld teruggevonden. Van officieele zijde wordt uit Zwartsluis aan de Tel. medegedeeld, dat het bij den brand aldaar vermiste geld later in een oude zeepbus werd teruggevonden. Vermoedelijk had men, daar de inhoud van het kistje be kend was, het geld in de bus gestopt. Het totale bedrag was 9.700.in bankpapier. Ook werd nog een viertal gouden tientjes te ruggevonden. De politie was tot de conclusie gekomen, dat aan misdaad niet behoefde te worden gedacht. De menschen waren zoo overstuur geweest, dat zij niet meer wisten, waar zij den boel lieten. Nog steeds is de brandweer bezig met het blusschen van den voorraad hooi. DE LANDARBEIDERSSTAKING TE OUDEBILTZIJL. De rijksbemiddelaar in het eerste district, de heer Westerdijk heeft weder pogingen ge daan tot beëindiging van de landarbeiders staking te Oudebiltzijl. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van partijen werd van de zijde der werkgevers de wenschelijkheid ge uit, dat een scheidsrechterlijke uitspraak zou worden gedaan omtrent de vraag of de toe stand te Oudebiltzijl inderdaad zoodanig af wijkt van dien in de overige deelen des lands, dat een loonsverlaging gemotiveerd zou zijn. Aangezien de vertegenwoordiger van de werkgevers geen mandaat had hierover te be slissen, werd overeengekomen, dat deze als nog ruggespraak zou houden met dé werkge vers. DE REGENMAKER AAN HET WERK. Met wil maar niet lukken. Gistermorgen nam de regenmaker, de heer Veraart, eenige voorproeven op Schiphol. Te omstreeks half één steeg een militair vliegtuig uit Soesterberg op. Het doel was, regen te verwekken en het wolkendek te doen scheu ren. Overal dreven zware wolkenbanken ihooger en 'hooger steeg de „801", dan weer verdwijnend; in de dikke met regen bezwan gerde wolken, dan weer scherp afgeteekend tegen de stukken strak blauwe lucht. Einde lijk te ruim half één, toen het toestel op onge veer 2000 meter gekomen was, begon de „801" zijn 300 K.G. zware jslast uit te strooien, een witte streep achter het toestel geschreven had. En enkele malen zou dat, ware het niet opgemerkt, een verlies van duizenden beteekend hebben. De klerk van de andere af deeling ging dan met de noodige hatelijke op merkingen weer weg en mijnheer Nash zei: -Heusch, u moet in het vervolg wat nauw keuriger zijn, mijnheer Ardley-Manners. We kunnen die lui toch niet zoo op ons laten schel den! Dick verwenschte zichzelf dan en stamelde een verontschuldiging. Maar als het zes uur sloeg, ging hij er van door en vergat de heele zaak zoo gauw mogelijk. Met de andere klerken kon hij goed opschie ten, om de eenvoudige reden, dat hij gewoon lijk aan andere dingen dacht en aan de lunch zich heel bedaard hield. De werklui mochten hem graag, omdat hij zich niet op een afstand hield, alles zooveel mogelijk zelf deed en nooit de schuld van een vergissing op hen wierp, zoo als zijn voorganger dat graag deed. Die was een vrij zwakke man geweest, die altijd een of an der van zijn werk moest roepen, om zware sta ven voor hem te tillen. Dick daarentegen tilde de zwaarste staven niet slechts zonder hulp, maar in den vrijen tijd vertoonde hij graag krachttoeren, tilde zware gewichten met één hand boven zijn macht, of nam een blok zilver, dat anderen nauwelijks tilden, in een tang met één hand op en droeg het een eind weg. De werklui deden dan ook al hun best, om het hem gemakkelijk te maken, als hij nacht dienst had. Dan vertelden ze hem grappige teekenend. Met spanning sloeg het kleine publiek de evoluties gade, maar... er ge beurde nietsgeen scheurend wolkendek en geen regen. Een half uur lang cirkelde het toestel op groote hoogte rond. Zoo nu en dan ver toonde de zon zich even zoo nu en dan druppelde de regen, maar noch het een, noch het ander kon worden toegeschreven aan de proeven van den heer Veraart. Te kwart voor één stond de bommenwerper weer veilig en wel op het vliegveld. De 3000 kilogrammen waren uitgeworpen, de wolken waren wat donkerder van tint geworden, maar verder waren er geen reacties waargenomen. Des middags had men boven zee bij Sche veningen eenzelfde negatief resultaat. Met twee verkiersvliegtuigen en een driemotorig militair vliegtuig, met zich voerend ruim 2000 kilo onderkoeld ijs, waren om 4.20 uur op 2000 meter hoogte, toen het signaal gegeven werd: ijs stortten. Een wolk, waar de voor raad op terecht kwam, werd donkerder en dreigender, werd van „mooi-weer-wolk" tot „regenwolk", maar regen werd niet veroor zaakt. Om 5 uur arriveerden de vliegtuigen op Waalhaven. DE STUCADOORSSTAKING TE HENGELO OPGEHEVEN. Na een gistermiddag gehouden bespreking tusschen vertegenwoordigers der stakende stucadoors bij den gemeentelijken woning bouw en het hoofdbestuur van een der be trokken vakbonden is men tot overeenstem ming gekomen en is besloten, dat a.s. Dins dag het werk zal worden hervat. 103 JAAR. De oudste inwoonster van Maastricht, dt wed. M. M. MagneePrechter, vierde gister haar 103en verjaardag. Haar gezondheid is voor haar leeftijd nog zeer goed. Gezicht en gehoor zijn nog vrijwel normaal. Het aantal kinderen, kleinkinderen, achter- en achter kleinkinderen overschrijdt thans de 150. Van haar zeven eigen kinderen zijn er thans nog drie in leven. HONGAARSCHE PREEK VAN EEN HOL- LANDSCH PREDIKANT TE BOEDAPEST. Verleden Zondag hield in de gereformeerde kerk in de Josephstad in Boedapest de Neder landsche predikant Willem Dekker uit Krab- bendijke eene preek van anderhalf uur in de Hongaarsche taal. De predikant had de taal geleerd van de in Nederland vertoevende Hongaarsche kinderen en uit den bijbel. EEN VRIENDSCHAPPELIJKE ONT MOETING. Men schrijft uit Oosterbeek aan de Nw. Rott. Crt.: Dezer dagen had op het sportpark De Bil- derberg alhier een voetbalwedstrijd plaats tusschen twee plaatselijke clubs, welke ont moeting ten doel had de bestaande vriend schapsbanden nauwer aan te halen en die dan ook als „vriendschappelijk" was aangekon digd. Nadat de aanvoerders van beide elf- tellen reeds eenige malen tegen ruw spel hadden gewaarschuwd, moest een der deel nemers het veld met een gebroken pols ver laten. Hij is door dr. W. V. alhier verbonden. Gedachtig aan het spreekwoord „Doe wel en zie niet om" bracht een der spelers tijdens de voortzetting van het spel een van zijn con currenten achteruitrappende drie schaaf, wonden aan zijn scheenbeen toe, maar de getroffene, die in dergelijke vriendschaps uitingen blijkbaar niet wilde onderdoen, nam revanche toen hem- de gelegenheid daartoe gunstig scheen en plaatste een vuistslag op het gelaat van zijn makker, welke onzachte aanraking niet naliet een blijvenden indruk achter te laten, die door een medicus van een pleister werd voorzien. Het einde was, dat de politie op veler verzoek de leiding overnam en als suj)er-schedsrechter optrad, zoodat de palm der overwinning achter de groene tafel in plaats van op het groene veld zal wor den uitgereikt. VERKEERSONGEVALLEN. Beide beenen gebroken. De 22-jarige chauffeur B. uit Maastricht is met een vaart van 50 kilometer met zijn vrachtauto tegen een boom gereden. Zijn verloofde mej. N. zat naast hem. De chauf feur werd door de voorruit geslingerd en bewusteloos opgenomen. Hij bleek echter geen noemenswaardige verwondingen te hebben bekomen. Zijn verloofde brak echter beide beenen. Zij is naar het ziekenhuis ver voerd. De wagen is ernstig beschadigd. Kind overreden en gedood. Gisteravond is het 11-jarig zoontje van den heer ter Stelle uit Twello op den Wil- schen weg al spelende onder een auto ge raakt, waarbij het knaapje een ernstige sche delfractuur bekwam. Het is kort na het on geval overleden. Den bestuurder treft geen schuld. verhalen uit hun diensttijd bij de marine of het leger ze hadden allemaal gediend vreem de avonturen uit China of Zuid-Afrika, op on derzeebooten, in vreemde havens, allerlei dwa ze streken, voor het meerendeeld waar gebeurd en met den noodigen ophef verteld. Eens op een nacht bracht een hunner een banjo mee en speelde er straatdeuntjes op. Hebt u zoo'n ding wel eens meer gezien, mijnheer? En of, zei Dick, geef maar eens hier! Hij nam de banjo aan en speelde midden in den nacht voor een gehoor van zweetendc, zwarte kerels, gekleed in een enkel hemd en broek met een leeren voorschoot, rookend uit helkleurige pijpen, de nieuwste dansen en lied jes. Ze waren opgetogen, vroegen om hun ge liefde deuntjes, dansten op den ijzeren vloer en klapten goedkeurend in de handen. Dick voelde zich 'n geziene persoonlijkheid. Toen hij weer nachtdienst had, bracht hij zijn éénsnarige viool mee. Dien nacht werd onvergetelijk. Toen het bekend was geworden, kwamen de werklui van alle kanten naar de smelterij, die door een en kele gloeilamp flauw verlicht werd en in dat halfdonker zaten ze om hem heen op omge keerde smeltkroezen en op werkbanken. In het midden zat Dick in zijn witte jas met zijn viool en naast hem de eigenaar van de banjo, die bo vendien zingen kon en dansen als een variété- artist. Ze gaven een volledig programma van solo's en duetten en Dick's populariteit steeg geweldig. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5