i;rd49i§ciii; beuks Landbouw en Veeteelt. klein, maar dapper. Provinciaal nieuws Laatste berechten. Telegrammen Rechtszaken Zeetijdingen Jeugdiectuier, ti, technische cchool te Delft. Bij de oprich- finsr der M. T. S. te Haarlem werd ir. Hof- «te3e benoemd tot directeur Hoezeer hij het algemeen belang boven het JS bllane «et Ie stellen, bleek m So20 bij Zijn beneoming tot hoogleeraar in de werktuigbouwkunde aan de techn hooge er hooi te Delft Toen verzocht hij nl. den mi nister zijn benoeming tot hoogleeraar onge daan te maken, omdat hij op zijn ontslagaan vrage als directeur van de nog zoo jonge M. T 5 te Haarlem was teruggekomen. Ongetwijfeld zal de benoeming van den heer ftofstede, die onze nijverheid en ons nij verheidsonderwijs uit ervaring kent,algemeen roet vreugde begroet worden. Zie, een koekoek! o, neen! 't Is een vogel, die er veel op Leiijkt in houding en vederkleed, maar hij heeft heel wat onedeler eigenschap pen, dan de nuttige koekoek, 't Is een Sperwer, een drieste roover, die zijn prooi dikwijls op geweldige wijze ver- .volgt- Ja, zoo n sperwer gelijkt door zijn hreeden waaierstaart veel op den koe koek, vooral op eenigen afstand, en die gelijkenis heeft het praatje in de wereld gebracht, dat de koekoek in het najaar in een sperwer verandert en in he* voor jaar weer in een koekoek. De nuttige rupsenverdelger van den zomer zou dus des winters een gevreesde roofvogel zijn, die geen vogeltje ontziet, en zijn prooi zoo geweldig vervolgt, als geen enkele andere vogel dat doet! Zoo'n metamor- 'pliose is onbestaanbaar. Doch er zijn nog tal van menschen, 'die haar voor waar houden, en des zo- jmers den nuttigen koekoek dooden, om I des winters geen last van den sperwer (jte hebbefi. 't Treft wel toevallig, dat de koekoeken ons in het najaar verlaten, ongeveer op denzelfden tijd, wanneer vele sperwers fuit Noordelijker streken hier komen wo- tnen. D^ eersten ziet men niet gaan en de 'laatster, kondigen hun komst niet aan, en daarom blijven het in het oqg van den leek dezelfde vogels. En daarbij zouden dan de kliinvoeten van der koekoek moeten veranderen in de grijpklauwen yan den sperwer en de rechte koekoeks snavel zou een echte roofvogelbek moe ten worden! We mogen het niet geloo- ,'yen, omdat het geheel onwaar is, en we izijn verplicht, anderen dit geloof te ont- Inemen, omdat een dergelijke teugen den ikoekoekenstand niet mag benadeelen. Zie, daar schiet onze sperwer met kracht op een spreeuw aan! De positie van den vervolgden vogel is niet te be nijden. Zoo sn zijn wieken hem kun- nen dragen, schiet hij vooruit in de frichting van het bosch, waar hij veilig- rheid hoopt te vinden, doch de vervolger ■dwingt hem tot een zwenking naar rechts. Ha, daar is een geopende bloem- jbollenschuur! Daar zal de spreeuw vei lig zijn! Maar ook daar volgt hem de op bloed ei warm vleesch beluste soerwer, die zich in zijn blinde vervolging niet eerst overtuigt, of zich ook menschen in de schuur bevinden. Na eenige rondgan gen schieten de beide v ;gels weer naar boven. Is er dan geen uitkomst meer 'j.voor onzen spreeuw? Op slechts korten afstand schieteu ze langs on? heen, en de meters tusschen vervolger en ver volgde krimpen in tot decimenters. Nog l'één poging wil de spreeu waanwenden! :Daar staat een hoenderhok, en in wilde vlucht gaat het door de kleine opening er van. Maar ook hier volgt hem de booze. We hooren een kort geschreeuw, de stervenskreten van een vogel, die ons heeft doen zien, dat de strijd om het be staan in de lucht dikwijls op even hevige wijze gestreden wordt, als op en in de aarde en in de diepte der zee. Groot is het aantal kleine vogels, dat des winters door sperwers omgebracht wordt, en alleen bij gebrek aan vogel- vleesch stellen zij zich met muizen te vreden. Wanneer men een xmenschenpaartje ontmoet, waarvan de dame aanmerke lijk grooter is dan haar cavalier, dan spreekt men meermalen van „de kerk is grooter dan de toren". Nu, bij de sper wers kan men dat altijd zeggen. Het mannetje bereikt een lengte van 3 d.M., het wijfje wordt wel 6 c.M. langer. Ook de kleuren verschillen, daar het oud mannetje op de bovendeelen vrij donker lei-blauw, en het wijfje donker blauw is. Ook houden de beide sexen zich dikwijls op verschillende plaatsen op, daar de den en boomgroepen leven, en le wijfjes, mannetjes liefst bij afgelegen boschran- die het in brutaliteit verre van de man tietjes winnen, meer verblijf houden bij de door menschen bewoonde plaatsen, tot zelfs bij dorpen en steden. Ai deze zakken hebben er toe bijge dragen, om elk der beide sexen voor af zonderlijke soorten te doen aanzien. De Mosket, zooals het mannetje eerder wel genoemd werd, stond bij de valkenieren biet in aanzien, maar het wijfje, dat dan de eigenlijke sperwer zou zijn, werd ge durig afgericht tot het vangen van pa trijzen, lijsters en andere k' :e vogels, en ze werd geprezen om haar moed en volharding. De driestheid van het sperwerwijfje grenst soms aan het ongelooflijke. Nou- tnann verhaalt, dat ...j een sperwer on verhoeds een reiger zag aanvallen, die kalm over een bosch vloog. De kleine roover greep den grooten steltlooper in den nek, en beide vogels kwamen nu „unter grasslichem Geschrei" uit de lucht vallen. Mr. R. Baron Snouckaert van Schau- burg deelde mij mee, dat hij eens op zijn wiek beid" dood vond liggen. De lijster balko noen sperwer en een lijster (koper had blijkbaar, om aan de vervolging te ontkomen, veiligheid binnenshuis wil len zoeken, doch vervolgde en vervolger hadden zich te pletter gevlogen tegen de dikke ruit. Meerdere brutale stukjes zouden uit liet ieven van den Aster nisus Lzooals de sperwer wetenschappedijk heet, ge noemd kunnen worden, doch 't is genoeg. We willen het als een geluk beschou wen, dat dit roovertje slechts In klein aantal bij ons broedt. 7. DAALDER Dz. BEVERWIJK. In den nacht vai Woensdag op Donderdag heeft op den Alkmaarsche straatweg te Noorddorp 'n ernstig verkeersongeval plaats gehad. De ongehuwde R. Kluft uit Beverwijk kwam met eenige vrienden thuis van de Cas- tricumsche feesten. Ter hoogte van het Huitoneel werd hij aangereaen door een vrachtauto en zoodanig aan het linkerbeen verwond dat dit nagenoeg verbrijzeld werd zoodat dit lichaamsdeel geamputeerd moet worden. Het,slachtoffer werd per ziekenauto naar het roode kruis Ziekenhuis aan de Von dellaan te Beverwijk vervoerd daar de be stuurder van den wagen die de aanrijding veroorzaakt had zich zoo snel mogelijk uit de voeten had gemaakt. WIERINGEN. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad is besloten voor de verbetering van den hoofdweg het advies in te winnen van het bureau van Ir. Nijhoff ie 's Gravenhage. In de vorige vergadering werd dit reeds door B. en W. voorgesteld doch dit voorstel stuitte toen af op de hooge kosten van dit bureau, welke plm. 17000 zullen bedra gen, vermeerderd met de kosten van dage lijksch toezicht van een opzichter. Het is de bedoeling nog dit jaar met het werk aan te vangen, daar de weg in buiten gewoon slechten toestand verkeert. DE LAPPC-BEWEGING IN FINLAND. Communistische raadsleden ont voerd. UitHelsingfors wordt gemeld, dat zich gis teren in den gemeenteraad van het Finsche stadje Kajoa een eigenaardig geval van op treden der Lappoleden heeft voorgedaan. De burgelijke raadsleden verlangden, dat de communisten uit den raad zouden verdwij nen. Drie comunistische raadsleden weiger den aan dezen eisch te voldoen en werden daarop door een groot aantal mannen uit de zaal venvijderd en naar een gereed staanden auto vervoerd, die met hen verdween. Men weet niet, waarheen de communisten vervoerd zijn. KOEEDEN DRINGEN TURKSCH GEBIED BINNEN. Zij eischen onafhankelijkheid. De Turksche bladen melden, dat wederom Koerdische stammen van de Syrische grens Turksch gebied zijn binnengedrongen en tele graafverbindingen hebben vernield. De Koer den hebben verklaard, hun strijd niet eerder te zullen opgeven, dan wanneer Koerdistan volledige onafhankelijkheid zal hebben ver overd. Te Angora verwacht men heden het ant woord van de Perzische regeering op de twee Turksche nota's, waarin wordt aangedron gen op het spoedig treffen van maatregelen, om den opstand te onderdrukken. NA DEN DOOD VAN SIEGFRIED WAGNER. Herdenking in den gemeente raad van Bayreuth. Ter herdenking van den dood van Siegfried Wagner vond gisteravond een rouwzitting plaats van den gemeenteraad van Bayreuth De eerste burgemeester vertolkte de droef heid, die allen hadden gevoeld bij deze doods tijding. De stad Bayreuth belooft de zwaar beproefde familie, dat zij alles in het werk zal stellen ,om de arbeid van Siegfried Wagner voort te zetten en in stand te hou den, opdat het levenswerk van den gestorvene een monument voor hem zal zijn in de toe komst. DE GORDON BENNETWEDSTRIJD. De Muyter naar Amerika De bekende Belgische ballonvaarder Er- nest de Muyter is heden in gezelschap van Leon Coeckelberg uit Antwerpen naar New York vertrokken om in Amerika België te vertegenwoordigen bij de deelneming aan de ballonwedstrijden om den Gordon Bennett- Beker, dien de Muyter reeds vier maal heeft gewonnen. BRIEVENBESTELLER OVERVALLEN. Brieven met geldswaarde geroofd.. Hedenmorgen werd een brievenbesteller, die aangeteekende brieven met geldswaarde bij zich had, in de Pragerstrasze door drie jonge mannen aangevallen. De beambte verweerde zich heftig, doch werd door de boeven neergeschoten, terwijl zijn brieven hem werden ontrold. In een der brieven moet zich een bedrag van 500 Mark- hebben bevonden. Het gelukte den aanvallers niet de geheele tasch te rooven. Bij de achter volging kon een der bandieten worden gegre pen. De postbeambte werd aan het gezicht gewond. DE BEGRAFENIS VAN SIEGFRIED WAGNER. Geheel Bayreuth droeg heden rouw. Allen kwamen om van den grooten eerburger af scheid te nemen. Groote menschen menigten trokken naar de Stadskerk, waar de baar stond opgesteld, begraven onder kransen en bloemen. In de kerk bevonden zich de echt- genoote van Siegfried Wagner, de ex-koning van Bulgarije en vele autoriteiten. Tegen 11 uur begonnen de plechtigheden in de kerk; deken Walfart hield de lijkrede. Gedeeltelijk gecorrigeerd. EEN OPERATIE VAN DEN PAUS NOODZAKELIJK? ROME, 8 Aug. Ondanks alle tegen spraak wordt volgehouden, dat de genees- heeren een operatie van den paus nood zakelijk achten. De paus zou echter gewei gerd hebben zich hieraan te onderwerpen. NIEUWE ONLUSTEN IN AFGHANISTAN. LONDEN, 8 Augustus Omtrent de nieu we onlusten aan de Indisch-Afghaansche grens jyeet de Times te melden, dat ook pogingen zijn gedaan, om de machtige stam der Orakzei tot samenwerking met de opstandige Afridi's te bewegen. De opstandige beweging heeft zich over de geheel Noord-Westelijke provincie tot op het gebied van Tirah uitgebreid. In October a.s. zal een groote strafexpe ditie tegen de vijandige stammen onderno men worden. Ook in Afghanistan is de toestand gespan nen. Te Kaboel zou het zakenleven geheel stil liggen. Koning Nadir Khan zou de grootste moeite hebben, om de noodige middelen te vinden, om zijn soldaten van soldij te voorzien. Alle nieuwe hervormingsmaatregelen stuiten op de grootste moeilijkheden. KENNEMERLAND. De laatste restjes fruit, hieronder te ver staan bessen, kruisbessen en frambozen, zijn opgeruimd tegen prijzen als die van de vorige week, m. a. w. lage prijzen. Het eind van de campagne is dan ook geweest dat duizenden bessenstruiken niet zijn geplukt omdat de kosten niet gedekt werden. De aanvoer van boonen is, vergeleken bij dien der vorige weken, buitengewoon groot; althans van dikke en dunne boonen. De aanvoer van snijboonen is niet zoo over weldigend groot, omdat de storm voor een regelmatigen oogst als spelbreker is opgetre den. Wat de prijzen der boonen betreft, die vielen gezien de ongunstige prijzen der laatste 10 dagen nogal mee, hoewel niet hoog. Er was goede vraag voor mooie partijen boonen voor fabrieken en stijgende vraag naar le kw. snijboonen. De noteering was voor snijboonen 10—21, dubbele (dikke) boonen 4.50— 8.50 en dunne (enkele) 9—14.50 per 100 K.G. en de markt toonde neiging tot ver hoogde prijzen. De aanvoer van bloemkool was niet zoo abnormaal groot. Er was de laatste dagen der vorige week een groote inzinking in den prijs van 2e kw., de prijzen gingen bedenkelijk omlaag. Er vallen klappen en de handelaars van elders blijven weg. wat de prijzen betreft deze liepen zeer sterk uiteen, over het gemiddelde genomen waren ze bevre digend, varieerend voor le s14—18.50 en 2e s. 4.508 per 100 stuks. De aanvoer van peen (boswortelen) bleef buitengewoon groot giet sterk varieerende prijzen. Mooie fijne peen was nogal gezocht, doch dikke wortelen wenscht men niet en die brengen een zacht prijsje op. We noteerden, voor le s. 6.50--/ 8.50, '2e s. (dik) 2 4.50 per 100 bos. Een artikel dat bijzonder de aandacht vraagt is andijvie, het is verwonderlijk hoe groot de aanvoer s. Steeds is er goede vraag naar le s. terwijl 2e s. bijna waardeloos is. Mooie andijvie gold 34.50, 2e s. 0.80 1.60 per lOOstuks. Komkommers werden in beduidende kwantums aangevoerd en als regel zoowat waardeloos of voor enkele cen ten. Het weer leent zich weinig voor rauwe groenten, de prijzen varieerden van 0.60 3.50 per 100 stuks. Augurken waren een gewild artikel, vlugge handel en bevredigende prijzen. We noteerden voor fijn-fijn 3540, fijn/ 2024, bas terd 12—16 en grof 35.50 per 100 K.G. De aanvoer en handel in tomaten hield gelijken tred. Regel zijn ook groote aanvoer en lage prijzen en zoo was het ook de afgeloo- pen week. De floteering was laag en varieerde van 6.5011 per 100 K.G. Sla is de laatste weken meer en meer ;n trek en de afge- loopen week in het bijzonder. Mooie kwaliteit is duur, de prijzen varieerden van 1.60 5.50 per 100 stuks. Bosgroente kunnen we alles over een kam scheren. De aanvoer was groot genoeg en de prijzen te laag, nl. 0.60—3.50 per 100 bos. De aanvoer van aardappelen is niet groot en de handel aan den luien kant. Er is nog wel vraag naar prima kwaliteit, doch men durfde niet van wege de vele zieken, die de partijen in waarde verminderen. De prijzen varieerden van 3.505.50 per 100 K.G., extra kw. 0.751 per 100 K.G. hooger. Nauwelijks zijn de bessen opgeruimd of een ander fruit, nl. vruchten, komen wederom ter markt. Het zijn Yellow Transparant, Kruideniersperen, N. H. of Fransche Suiker peren en Dirkjesperen. Mooie vruchten zijn duur. We noteerden voor Yellow 30—36, Kruideniers 14—26 en de overige peren 68.50 per 100 K.G. De ovefige aanvoer is onveranderd. NIEUWE TERMIJN VOOR VERVOLGING ONTZEGD. Het Arnhemsche Hof over art. 255 Wetb. van Strafvordering. Het gerechtshof te Arnhem heeft een be langrijke beslissing gegeven omtrent de toe passing van art. 255 Wetboek van Strafvor dering. Volgens de bepalingen van art. 243 en 244 van dit wetboek is de officier van justitie verplicht aan een verdachte, tegen wien een onderzoek bij den rechter-commissaris in een strafzaak aanhangig was, kennis te geven van niet verdere vervolging, wanneer hij van een verder onderzoek afziet of wanneer hef onderzoek geen voldoende bewijs heeft opge leverd. Wanneer verzuimd is deze kennisge ving binnen een maand te doen, wordt dit ge acht met de kennisgeving gelijk te staan. De verdachte kan dan niet meer terzake van hetzelfde feit, indien althans geen nieuwe be zwaren bekend zijn geworden, in rechten worden betrokken. In art. 255 is evenwel de bepaling opgeno men: „echter kan het gerecht voor hetwelk de zaak het laatst wérd vervolgd op vorde ring van het O. M. alsnog eenmaal een nieuwen termijn stellen, indien het algemeen belang dat dringend eischt". De officier van justitie te Tiel vroeg nu ln een zaak betreffende een zedenmisdrijf aan de rechtbank toepassing van die laatste be paling. De rechtbank verklaarde niet bevoegd 'e zijn den officier van justitie een nieuwen ter mijn voor vervolging te verleenen, maar slechts om hem, bij, verzuim van kennisge ving, een termijn te stellen om zulks alsnog te doen- ui- J De officier van justitie kwam tegen de be; schikking der rechtbank in hooger beroep bij het gerechtshof te Arnhem. Het Hof heeft nu beslist: dat een beginsel van het wetboek van strafvordering is, dat na de kennisgeving van niet verdere vervolging een vervolging ter zake van hetzelfde feit is uitgesloten, ten zij nieuwe bezwaren zijn bekend geworden; dat het vierde lid van art. 255 tegen dat be ginsel indruischt en feitelijk is een toepassing van het met de grootste behoedzaamheid toe te passen adagium: nood breekt wet; dat echter in dit geval van toepassing van dat beginsel geen sprake mag zijn, omdat niet is in te zien, dat het algemeen belang verde re vervolging van dezen verdachte dringend zou eischen. Het Hof achtte den officier van justitie wel ontvankelijk in zijn vordering, doch ontzegde hem deze. STOOMVAARTLIJNEN- Stoomvaart Mij. Nederland. C'hr. Huygens, (uitr.) 7 Aug. te Genua. Poelau Tello, (thuisr.) 5 Aug. te Singapore. Riouw, (uitr.) 5 Aug. van Singapore. Roepat, (thuisr.) 7 Aug te Marseille. Kon. Ned. Stromb. Maatschappij. Amazone, 7 Aug. v. Amst. n. Rotterdam. Ariadne, 7 Aug. v. Amst. n. Rott. Nero, 7 Aug. v. Amst. n. Rott. Oranje Nassau, 2 Aug. van Barbados naar Trinidad. Proteus, 7 Aug. v. Amst. n. Danzig. Triton, 4 Aug. v. Kingston n. Haïti. Van Renselaer, 6 Aug. van Amst. te Cura^ao. Agamemnon, 6 Aug. v. Piraeus n. Salonica. Brion, 5 Aug. v. Kopenhagen te Danzig. Helder, (thuisr.) 6 Aug. v. Cura^ao n. Aviles. Irene, 6 Aug. v. Alicante te Baroelona. Pollux, 6 Aug. v. Hamburg n. Amsterdam. Rhea, 6 Aug. v. Sanchez n. Havre. Telamon, 6 Aug. v. Iluelva n. Lissabon. Theseus, 6 Aug. v. Musei n. Oporto. Vesta, 6 Aug. te en v- Cavalla n. Syra, Venus, 6 Aug. v. Gibraltar n. Rotterdam. Kor Holl. Lloyd. Flandria, (uitr.) 6 Aug. v. Las Palmas. Drechterland, 7 Aug. v. Amst. n. Antwerpen. Rijnland, (uitr.) 7 Aug. te Pernambuco. Rotiecdamsche Llovd. Tjerimai, (uitr.) 7 Aug. te Southampton. Kota Gedé. 7 Aug. v. Hamburg n. Bremen Soekaboemi, 6 Aug. v. Rott. n. Hamburg. HollandAmerika-Lijn. Drechtdijk, Rott.-Vanc., 6 Aug. v. Swansea. Leerdam, Rott.-N. Orleans, 7 Aug. te Antw. Lochmonar, Vanc.-Rott., 6 Aug. te Liverpool. Moerdijk, Rott.-Vancouver, 7 Aug. te Antw. Spaarndam, Roti-Nieuw Orleans, 5 Aug. te Havana. Nictheroy, Rott.-Vanc., 4 Aug. Los Angel-es. HollandAfrika-Lijn. Heemskerk, (thuisr.) 6 Aug. te Mombassa. Sumatra, (thuisr.) 7 Aug. te Antw. Nijkerk, (uitr.) 7 Aug. te Lorenzo Marqués. HollandAustralië-Lijn. Arendskerk, 6 Aug. v. Adelaide n. Rott. HollandWest Afrika-Lijn. Maaskerk, (uitr.) 6 Aug. te Las Palmas. Holland—Oost-Azië-Lijn. Alderamin, (thuisr.) 7 Aug. v. Shanghai. Holland—Britsch-Indië-Lijn. Hoogkerk, 6 Aug. v. Hamburg n. Rott. JavaNew-York-LUn. Djember, Java-New York, 6 Aug. te Belawait Sembilan, New York-Java, 7 Aug. te Sabang. JavaChinaJapan-Lijn. Tjibadak, 5 Aug. v. Batavia te Honkong. Tjiliwong, 5 Aug. v. Honkong n. Shanghai Rotterdam—Zuid-Amerika-Lijn. Alpherat, (uitr.) 6 Aug. v. Rio Janeiro. Aludra. 6 Aug. v. Buenos Aires n. Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan. Aeneas, Japan-Roti, 5 Aug. v. Honkong. Emzetco-Lijn. Jonge Johanna, 7 Aug. v. Carthagena 1. v. Londen te Rotterdam. Jonge Jacobus, 6 Aug. van Alincante naar Barcelona. Harlekijntje in Zwitserland, door Josephine Siebe (N.V. Van Holke- ma Warendorf's U.M., Amster dam,). Of dit boek voor volwassenen of kinderen bestemd is, wordt er niet in vermeld. Te oor- deelen naar de inhoud en de uitvoering, die werkelijk keurig is, is het echter een kinder boek. Dan blijft nog over de vraag: voor wat voor kinderen? En dan blijkt, dat het absoluut geen sprookjesboek of iets dergelijks is, terwijl het voor oudere kinderen, die het sprookjessta dium zijn ontgroeid en een sterk gevoel heb ben voor realiteit, veel te onwaarschijnlijk is. Evenmin heeft de schrijfster een sterk ont wikkeld gevoel voor fantasie, althans niet in die mate, dat zij haar boeken in dat opzicht voor jeugdigen aantrekkelijk weet te maken. Harlekijntje is het eenige levende Jan Klaassenpopje op de geheele wereld, en in dit boek, het vierde van de Harlekijntjes serie, wordt hij door een rijke Engelschman voor den respectabelen som van twee millioen pond gekocht. Met dien meneer en nog een paar kennissen gaat Harlekijntje mee op reis naar Zwitserland. Onderweg beleeft hij allerlei dwaze avonturen en valt tot vervelens toe in het water. Zijn wonderbaarlijke eigen schappen als eenig levend Jan Klaassenpopje verhinderen hem echter telkens te verdrinken. Er is nog één lichtpuntje in het boek: een paar kaartjes, waaronder een van Zwitser land, kunnen er wellicht toe bijdragen het aardrijkskundig gevoel van de jeugdige lezers wat te ontwikkelen. „Harlekijntje in Zwitserland", verlucht met aardige plaatjes van E. M. Harmsen van der Beek, zou men het best kunnen verge lijken met die Amerikaansche filmpjes, die als titel dragen „Hodge-Podge, some sense and some nonsense". Jammer alleen dat de „sense" hier ten eenenmale ontbreekt. B. van 8 Aug. 1930 Opgave van Soordhollandsch Izandbouwcrediet 1T.V, (Ontvangen per draadlooze teleloon) STAATSLEENINGEN. 5 1918 i t i BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cért. v. 1000 Kol Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Centrale Suiker Holi. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL Am. Smelting Anaconda .f.4.4 Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cuituur Cult. VorstenL Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber. Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl Amerika Gem Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash Vorige koers 102'/s 1526/s 1601/4 1401/4 502 2377, 85V, 80 1183/4 597. 89 261V, 3421/, 683/. 104 847, 280/16 16") s/8 266 423 325 123Vf 93.25 33 174'/, 89 737. 380 3923/. 1567, 113'/s 707a 104 7'7s 4 25'/. 237a 1467. 69 61 647, 2953/4 3298-8 3133/4 147, Koers van heden te pl.m pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.— 2.15 V 163 141 240 88-90J 90-1'/, 91-3 80 1227a 1217a 2 121 122'/,- 90 265 264Vs-5 265'/, -6 266-i 344 6 344-7 347-8 350-1 1043/g-J 28i-'/a 2874-* 28H/4 427-8 427-30 428J-31 428-9 330-2 - 174 174-i 90 90-2 91 90-3 3933/4 393J-4) 3971-8) 394 1147a 114.'/, 114'/, 70 77 1493/4 1487, 1 1 1 1 1 64 647a 66-7 2951/4 2951/4 329'/, 312 3113/4-2 311 313 Ï4V« 213 3474 341/4 •Exdividend. fExclaim. 218 34'Vie PROLONGATIE vorige kozrs 17j pCL heden U/4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFFICIEEL New-York Italië Vorige koers 12.081%, 59.297, 9-767, 34.737, 48.26 35.127, 66.60 66.82 66.577, 2.433/iS 13.01 Koers op heden i uur 12.083/., 59.28'/, 9.763/4 34.73 48.27 35.10 66.577, 66.77'/, 66.55 2.483/1. 13.01

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7