DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Jubileum, Buitenland Ho. 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2,—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 12 AUGUSTUS 193© Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. i-jmm Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Er zullen niet velen onder onze lezers ïijn wien wij nog moeten verklaren, dat het bovenstaande de beeltenis is van den heer D. A. Klomp, die jarenlang als Redacteur-verslaggever aan onze cou rant is verbonden. Wanneer er in deze streken ooit een populaire persoonlijkheid is geweest, een man, die uit den aard van zijn werk kring, maar ook voor alles wat hij daar naast in het gemeenschapsbelang ge daan heeft, met talloozen uit alle krin gen onzer samenleving in aanraking is 'gekomen, dan is hij het. Het is niet onze gewoonte eikaars por tretten in de courant te zetten alleen om het feit, dat de lezers zich van den wel stand der leden van onzen redactie-staf kunnen overtuigen, er is natuurlijk een zeer bijzondere reden voor deze publica tie en aan het lachende gezicht van den hoofdpersoon der komende gebeurtenis sen is reeds te constateeren, dat deze een feestelijk karakter zullen dragen. Dat begrijpt men ten volle wanneer wij hier mededeelen, dat de heer Klomp op 21 Augustus a.s. vijf-en-twintig jaar aan ■onze courant verbonden zal zijn en wie den aanstaanden jubilaris kent kan zich ivoorstellen, dat dezerzijds evenveel moeite gedaan wordt den jubilaris te huldigen als door den heer Klomp zelf om zich bescheiden aan dat huldebetoon te onttrekken. T^ch zijn wij tot een compromis ge komen en op Dondedag 21 Augustus a.s. zal in het gebouw onzer courant een huldiging plaats vinden waarbij allen, die aan dit bedrijf zijn verbonden gaarne de gelegenheid te baat zullen nemen den jubilaris te bewijzen hoezeer zij zijn per soon en zijn werk op prijs stellen. Vijf-en-twintig jaren geleden, in den tijd toen onze courant van een driemaal per week verschijnend blad een dagblad is geworden, is de heer Klomp hier in dienst gekomen, eerst als colporteur en de resultaten van zijn werk waren toen reeds verbluffend later in admi nistratief- en redactioneel verband, waarbij hij zich weldra een onvermoeid werker toonde, een man, die voorname lijk voor d©n buitendienst over zeer bij zondere eigenschappen beschikte. Als verslaggever van tallooze verga deringen en bijeenkomsten is hij niet alleen volkomen op de hoo&te van het werk van ontelbare organisaties, als persoon, die dadelijk gereed is ieder met raad en daad tezijde te staan, heeft hij de achting en vriendschap van allen verworven met wie hij in zijn veeljari gen loopbaan in aanraking is gekomen. Altijd bereid het meest omvangrijke werk op zich te nemen, nooit lettend op den arbeidstijd, dien hij daarvoor dag of nacht beschikbaar moest stellen, heeft hij in den loop der jaren duizenden ko lommen van ons blad gevuld. Zijn ver slagen getuigen van groote nauwkeurig heid en objectiviteit en zelfs tijdens de drukste discussies weet hij door zijn hel der inzicht in alle behandelde onder werpen, in enkele woorden de kern der besprekingen naar voren te brengen. Als tijd en gelegenheid het toelaten stenografeert hij de meest belangrijke debatten en ontelbaar zijn de avonden waarop hij, geholpen door zijn onver moeide echtgenoote, dat alles tot diep in den nacht weer uitwerkt om het als een dikken bundel keurig geschreven copie des morgens heel vroeg op onze zetterij te deponeeren. Vriend van ieder en geboren recher cheur, is hij de meest aangewezene om allerlei zaken te onderzoeken waarvan een gerucht tot de redactie is doorge drongen en nooit komt hij daarvan terug zonder betrouwbare en interessante ge gevens. Onvermoeid werker, man van zeld zame geestesgaven waarvan de courant in den loop der jaren zoo menigmaal geprofiteerd heeft, is hij daarnaast op het redactiebureau de vriend van allen, die het genoegen hebben met hem te mogen samenwerken, vriend en raads man, omdat hij stad en omgeving, per sonen, organisaties en toestanden kent als geen ander. Hoeveel heeft hij, naast dit verslag- geverswerk, niet eigener beweging ge schreven ten bate van zoo velerlei acties in het belang der gemeenschap. Hij, bestuurslid van zoo vele vereenigingen, de groote organisator, de voorbereider en drijvende kracht van zoo velerlei met succes bekroonde ondernemingen, heeft zeer veel tot stand gebracht, dat voor namelijk voor zijn woonplaats Bergen, van groote beteekenis is. Hoeveel bloe mencorso's en andere festiviteiten heeft hij niet geleid, feesten waardoor het vreemdelingenverkeer in dit vacantie- oord ten zeerste bevorderd werd, hoe stond hij als onpartijdig bestuurslid van V. V. V. niet steeds op de bres om de be langen van Bergen te dienen. En wie herinnert zich uit den loop van dit jaar niet de zoo succesvol georganiseerde en geleide actie tot het ongeschonden be houd van het Bergerbosch, een succes, dat in de allereerste plaats aan het spontane optreden, aan het onvermoei de werken, aan het groote optimisme en aan de doortastendheid van den voor zitter van het comité, den heer Klomp, was te danken. Wij zullen hier niet te veel spreken over het werk, dat hij buiten de journa listiek ten bate der gemeenschap ver richt heeft. Het is ons bekend, dat hij daarvoor van andere zijde zal worden gehuldigd en wij zullen ons daarom tot het journalistieke jubileum van onzen vriend en medewerker bepalen. Wij allen, wier arbeidstijd aan deze onderneming nog van korteren duur is, hebben hem hier aangetroffen als de markante figuur, de selfmade man met het breede inzicht, de onvermoeide wer ker,voor wien geen afgebakende arbeids tijd bestaat, de resulte persoonlijkheid die niemand ontziet en ronduit voor zijn meening uitkomt, maar die een hart van goud heeft en een vriend en mede werker is op wien men te allen tijde kan rekenen. Velen, die in den loop der jaren bij hun jubilea in onze onderneming moch ten ondervinden, dat de heer Klomp een der eersten was om hen in woord en daad te huldigen, zullen thans gaarne van de gelegenheid gebruik maken hem te bewijzen hoezeer zij hem waardeeren. Het bloemetje, dat hij op het portret in zijn knoopsgat heeft gestoken is ais het ware het symbool der komende ge beurtenissen en wijst er reeds op, dat wij zullen trachten den 21sten Augustus 1930 voor onzen vriend en medewerker tot een onvergetelijken dag te maken. DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Rijkskanselier dr. Bruening aan het woord. De eerste botsingen tusschen Volkspartij en Staatspartij. De tijd der groote verkiezingen in Duitsch- land nadert langzaam maar zeker en de strijd, die aan dergelijke gebeurtenissen voorafgaat, is in vollen gang. Overal worden vergaderin gen belegd en verschillende bekende kop stukken in de Duitsche politieke wereld hou den daverende redevoeringen, die eigenlijk alle op hetzelfde neerkomen: dat de partij, waarvoor zij spreken, „toch voordeeliger is'' Zoo heeft Zondag rijkskanselier Bruening van de Centrumpartij in de groote zaal van het raadhuis van Hagen (in Westfalen) ge sproken over den politieken toestand van het Duitsche rijk, en het is vanzelfsprekend, dat iai de noodige propaganda gemaakt heeft voor zijn partij. Bruening dan betoogde, dat de val van het kabinet-Mülter de schuld' was van de sociaal-democraten zelf. Het kan de mannen, die thans het kabinet vormen, niets schelen, of zij den bijval van het volk hebben. Onder uiterst moeilijke omstandigheden moe ten zij trachten de fouten, die in het afgeloo- pen jaar gemaakt zijn, te herstellen. Bij de huidige verkiezingsactie stelt men het voor, alsof de regeering de grondwet niet wenscht na te leven. De sociaal-democraten moeten niet vergeten, dat hun pers nog verleden jaar over het instellen- eener sociaal-democratische dictatuur heeft geschreven. De sociaal-demo cratie heeft toen overwogen, of zij met behulp van artikel 48 zou kunnen regeeren. De agita tie der sociaal-democraten tegen de toepas sing van artikel 48 wordt in hun eigen leiden de kringen niet ernstig genomen. De Pruisi sche regeering onder leiding van den sociaal- democratischen minister-president Braun, moet de begrooting er met behulp van para graaf 55 doorsleepen, die zich in niets onder scheidt van artikel 48 der Rijksgrondwet. Met de wijze, waaroo de laatste Rijksdaer ziin taak heeft opgevat, kan een volk niet -tevre den zijn. Men miste den moed, om te juister tijd de noodige belasting-en te heffen. In plaats daarvan ging men bedelen bij de banken en maakte men zich tot knecht der groote ban kiers. De Rijksregeering heeft de plicht, den landbouw te helpen. Het streven naar werk verschaffing gaat gepaard met het streven naar verlaging der prijzen. Men heeft de bij dragen voor de werkloosheidskassen ver hoogd- om deze te saneeren. Een voorbij gaande maatregel, maar geen anti-sociale, verklaarde Bruening. Met de drank- en bier- belasting wil men den gemeenten de middelen verschaffen, om voor den herfst en den komend-en winter de noodige sociale maat regelen te kunnen treffen. De maatregelen •voor het dekkings-program gelden slechts voor één keer. Het Rijks-kabinet zal op de be grooting een bedrag van 135 miUioen Mark besparen. Wanneer de gemeenten echter hun huidige politiek blijven voortzetten, wordt de politiek van de Rijksregeering daardoor door kruist. Alle maatregelen, die de regeering treft, hebben slechts ten doel de saneering der Rijksfinanciën en daarmede van -het econo mische leven. Het gaat daarbij om de ver dediging en het behoud van de ware demo cratie. Men weet, dat in Duitschland na den val van den rijksdag een nieuwe partij is opge richt, n 1 de Duitsche Staatspartij. Deze nieuwe partij heeft in het begin van haar actie samenwerking gezocht met de Duitsche Volkspartij, maar al 'heel spoedig bleek, dat beide -groote politieken niet naast elkaar kon den strijden; integendeel, men kwam al heel gauw tot de conclusie, dat ze precies tegen over elkaar stonden. Van samenwerking kan dan niets komen. En dus mocht men rekenen op schermutselin gen tusschen die twee. Deze schermutse lingen zijn reeds begonnen, zoo wordt uit België aan het „V-ad." gemeld. En het blad schrijft dan verder, dat een paar weken gele den Theodor Wolff, de 'hoofdredacteur van het „Berl. Tageblatt" in zijn blad de vraag had gesteld, welkede houding der Volks partij ten opzichte van de nationaal-socialis- ten zou zdj-n. Intusschen werd de Staatspartij in het leven- geroepen en begonnen de onder handelingen tusschen Staatspartij en Volks partij. Zoolang deze gevoenl werden, bleef de Volkspartij het antwoord op de vraag van 'het „Tageblatt" schuldig. Thans echter, n-u toch geen samenwerking meer te verwachten -is, publiceert de National-l-iberale Korrespon- denz, het orgaan van de Duitsche Volkspartij, het antwoord op de vraag. Het antwoord, al dus dit orgaan, was eigenlijk overbodig,, aan gezien voldoende bekend is, dat de Duitsche Volkspartij sinds jaren een verbitterden strijd voert zoowel tegen de radicalen van links als tegen die van rechts. Toch, schrijft het „Berliner Tageblatt", klinkt dit antwoord heel goed, men zou trou wens niet anders kunnen verwachten dan dat de partij -van Stresemann in oorlog zou leven met de nationaa 1-soeia!isten, die hartstochte lijke bestrijders van de politiek van Strese mann zijn geweest; maar hoe is het in de praktijk? In Thüringen leven Volkspartij; en nationaal-sooialisten niet in oorlog met elkan der, de Volkspartij -heeft daar zelfs een bond genootschap gesloten met de nationaal- socialisten en zit met dezen in de regeering en in het Rijk heeft de Volkspartij nog nim mer tegen dit onnatuurlijke bondgenootschap geprotesteerd. Op eenige vragen aangaande de politieke houding der Duitsche Staatspartij, die de voorzitter van de Rijksbanier Hoersing aan Koch gesteld had, antwoordde deze, zoo meldt het N. v h N,, dat hij de eerste vraag, of de Duitsche Staatspartij zich onvoorwaar delijk aan de Grondwet van Weim-ar houdt, met een volmondig „ja" beantwoordt. De tweede vraag, of de Staatspartij de kleuren der republiek, zwart, rood, goud tegen alle aanvallen zal verdedigen, beant woordde Koch ook bevestigend. Evenzoo de derde vraag, of de partij de sociale bescherming der arbeiders en alle eco nomisch zwakken tegen een eventueele onder drukking der werkgeverskringen zal hand haven. De vierde vraag, of de Staatspartij zal op komen voor de republikaniseering van Rijk, Staat en Gemeente, kan niet in haar -beteeke nis miskend' worden. De Staatspartij staat op het standpunt, dat elke ambtenaar -in Rijk, Staat en Gemeente, krachtens zijn diensteed voor de Grondwet moet opkomen. De -benoe ming en bevordering der pp den -grondslag der Grondwet staande ambtenaren, moet echter bepaald worden door hun prestaties en niet door hun lidmaatschap eener partij. Op de vijfde vraag antwoordde Koch, dat de Staatspartij het antisemitisme, dat vijan dig staat tegenover de cultuur, verwerpt en bestrijdt. TW~ DE ACTIE DER AFRIDIS. Aanval op Pesiawar beraamd. De jongste berichten uit Pesjawar wijzen er volgens den Britschen draadloozen dienst op dat de plannen der Afridi's om een aanval op groote schaal te ondernemen op de stad verijdeld zijn door de luchtmacht en de troe pen. Een lasjkar (troepenmacht) ten getale van eenige duizenden, zou aan het ein-cf der vorige week een nachtelijken aanval op de stad doen. Een concentratie werd verijdeld door het werpen van bommen, maar tal van kleine afdeeltngen stamleden hebben invallen gedaan in het gebied van Pesjawar, waarbij zij door diepe ravijnen naderden en behendig dekking zochten achter boom en struikgewas Britsche troepen met tanks en cavalerie heb ben schermutselingen met hen geleverd. Naar men gelooft is een groot deel van den oorspronkelijken lasikar verspreid, maar eeni ge honderden Afrid s, in kleine groepen ver deeld, bevinden zich nog op Britsoh gebied. Eenige dezer groepjes nestelden zich in de boomgaarden in de buitenwijken van Pesja war, maar werden er door granaatvuur uit verdreven. De bij deze invallen betrokken Afridi's be- hooren tot woeste en fanatieke stammen uit de heuvels, die sedert onheugelijke tijden ge woon zijn invallen te doen in de dorpen in de vlakten. Propagandisten uit Indië hebben on rust onder hen gestookt en in weerwil van de waarschuwingen van Britsche politieke amb tenaren en de oudere leden der stammen wer den de jonge oorlogszuchtige mannen uit de heuvels in den waan gebracht dat Pesjawar en wat het aan buit opleverde, zoo maar voor het krijgen waren. De beweging breidt zich uit. Benden Afridis deden een aanval, op een fort ten Zuiden van Paratsjinar, op tachtig -mijl ten westen van Pesjawar. Hieruit blijkt, dat de beweging der Afridis zich ernstig heeft uitgebreid. Een gespannen verhouding tusschen Hindoes en Mahome- danen. De verhouding tusschen de Hindoes en Ma- homedanen in het aan Soekkoes grenzende gebied is zeer gespannen. Men heeft het in verband hiermede noodig geoordeeld, Britsche troepen en politie naar een bepaald aantal plaatsen te zenden. De onderhandelingen met Gandhi. De beide Nehroes ziin Zondag uit Allaha- bad naar Poona vertrokken om daar te onder handelen met Gandhi. Ook de Hindoeleider Seproe, die de vredesonderhandelingen met Gandhi begonnen is, is naar Poona gegaan. Woensdag a.s. zal waarschijnlijk in dé gevan genis, waar Gandhi ondergebracht is, een ge meenschappelijke conferentie plaats hebben, waaraan ook door andere Hindoe-leiders zal worden deeieenoipea. Een aanval op Pesjawar. Een troep Afridis trachtte Zondag in Pes jawar binnen te dringen, doch wercf aan een krachtig geweervuur onderworpen. Drie Af ridis werden gedood en een aantal gewond. De telegrafische verbinding met Lahore is verbrokengeen enkele trein is gisteren te Pesjawar aangekomen of daaruit vertrokken, met uitzondering van een trein met goederen, waarop de Afridis schoten en den machinist daarvan wondden. De Afridis beschadigden den spoorweg bij Pesjawar. Het fort van Pes jawar zet heden het bombardement van den -dissidëntenstam voort. LUCHTMANOEUVRES BOVEN ENGELAND. Aanval en verdediging. Deze week zal er gedurende vier dagen bo ven Engeland een schijn-oorlog in de lucht worden gevoerd. De jaarlijksche oefeningen van de luchtmacht beginnen morgen en zullen dit jaar bestaan uit strategische luchtopera- ties tusschen de tegenover elkaar staande machten van Roodland en Blauwland. Blauwland, omvattend het Z. en het W. van Engeland is hoofdzakelijk toegerust met vliegtuigen voor aanvallen op steden enz. en Roodland, gevormd door het N. en het O. van Engeland heeft voornamelijk gevechtsvlieg tuigen. De bedoeling der operaties is om het initiatief van aanval en verdediging op de proef te stellen. Er zijn denkbeeldige bergke tenen, kwetsbare punten en industrie-centra op de kaart aangegeven en in beide „landen zal de verbinding schier geheel langs draad loozen weg geschieden. Roodland heeft acht gevechtseskaders, waarvan er twee een snelheid hebben van 180 mijl (288 K.M.) per uur en vijf eskaders bombardementsvliegtuigen. De blauwe macht telt negen eskaders bombardëmentsvjiegtui gen en drie gevechts-eskaders. VIER TOERISTEN IN DE FRANSCHE ALPEN VERONGELUKT. Naar uit Lyon gemeld' wordt, ziin vier Fra-nsche Alpinisten in de Fransche Alpen door een lawine overvallen en bedolven. Twee onmiddellijk te hulp gezonden expedi ties slaagden er na veel moeite in drie lijken te bergen. De vierde verongelukte is nog niet gevonden. DE INVALLEN VAN DE KOERDEN. De Turksche regeering heeft gisteren te Angora een Ministerraad gehouden om zich bezig te houden met 'het Perzische antwoord op de laatste Turksche nota inzake de over vallen der Koerden aan de Perzisch-Turksche 'grens. De Ministerraad besloot aan- de Per zische regeering opnieuw den eiseh te stellen toereikende maatregelen te nemen ter verhin dering van nieuwe grensoverschrijdingen door de Koerden. Deze nieuwe Turksfhe nota zal in duidelijke termen vervat zijn en de regeering rekent erop binnen tweemaal 24 uur antwoord te ontvangen. In politieke kringen te Angora is nog niets bekend van de maatregelen, welke door Tur kije zullen worden genomen voor het geval, dat ook aan deze eisch niet de gewenschte voldoening zal worden gegeven. DE TEXTIELSTAKING IN NOORD- FRANKRIJK. Gedeeltelijke werkhervatting. Naar uit Rijssel gemeld wordt hebben 4200 werklieden in de textiel- en metaalindustrie in Noord-Frankrijk gisterochtend vroeg den arbeid hervat. In het gebied van Roubaix, Tourcoing en Halluin is de toestand weinig veranderd. Daar de -communisten op alle mogelijke manieren probeeren de hervatting van- het werk te 'beletten, hebben de autori teiten zich genoodzaakt gezien de politie maatregelen te versterken. In hei grensgebied van Halluin b.v. zijn samenscholingen thans verboden. Naar de bladen melden, mogen zelfs twee personen niet tezamen op straat staan of loopen. Niettegenstaande de bescher mingsmaatregelen, die terwille van de werk willigen genomen zijn, zijn er 'heden niet meer dan 150 arbeiders over de Belgische grens gekomen. 90 ROEMEENSCHE BOEREN UIT GESCHUD. Op den weg naar Bazarzik hebben struif roovers 40 boerenwagens overvallen. Hierbij werden 90 boeren volkomen uitgeschud, waarna zij door de roovers naar een naburig woud werden, gevoerd, geboeid en aan de boomen gebonden. Er bevonden zich onder de slachtoffers ook vele vrouwen- en kinderen. Nadat de bandieten geld en voorwerpen van waarde buitgemaakt hadden, namen zij de vlucht. Op het hulpgeroep der geboeiden snelden later voorbijgangers te 'hulp, die hen bevrijden. DE HITTE IN AMERIKA. Hongersnood en typhus. De leider van het Amerikaanscihe Rood» Kruis die door president Hoover naar het door de aanhoudende droogte geteisterde oogstgebied is gezonden, deelde den presi dent mede, dat in het geheele gebied hongers nood heerschte, terwijl reeds talrijke gevallen van typhus waren voorgekomen. Er bestaat zeer groot gevaar, dat de ziekte zich verder zal uitbreiden. MIJN MET BOMMEN BESTOOKT. Een mysterieuze gebeurtenis in Providencv in den staat Kentucky heeft enorm opzien ge baard. Boven de mijnen van de firma Icador Young verscheen gisteren n.1. plotseling een bommenwerper van onbekende oorsprong, die in totaal 9 bommen neerwierp, tengevolge waarvan de electrische installaties van den mijn totaal vernield werden. De overheid vermoedt, dat men hier te doen heeft met een daad van wraak, aangezien deze mijnen sedert eenigen tijd het tooneel zijn geweest van heftige twisten tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde arbei ders. DE GESTOLEN BABY TERECHT. In de armen van de moedef. De „Daily Herald" is er in geslaagd de baby van drie weken oud terug te vinden die Vrijdag in Londen uit een kinderwagen ver dwenen was. Het knaapje werd door den re porter van het blad aangetroffen in de armen vande moeder. De vrouw die het kind ver loor blijkt niet de moeder geweest te zijn. Het kind was slechts aan haar zorgen toever trouwd door de werkelijke moeder, een arbei dersvrouw, die het kind had afgestaan omdat zij geen kans zag het groot te brengen. De pleegmoeder, wier man zeer aan het kind ge hecht is geraakt, wil het nu weer terug heb ben maar daar wil de moeder niets van weten. In zijn begrijpelijke opgetogenheid over de zen „primeur" verzuimt dé man van de „D. H." te vermelden hoe het kind weer in het be zit der moeder is gekomen. Men mag echter wel aannemen dat deze het op een onbewaakt 'oogenblik uit den kinderwagen 'heeft ge nomen. EEN [ONGEN UIT EEN KERSENBOOM GESCHOTEN. Naar uit Roskilde gemeld wordt heeft gis teren een arbeider een jongen, die met zijn toestemming in een kersenboom vruchten plukte, bij vergissing doodgeschoten. Hij riep den jongen schertsend toe, dat hij moest ma ken, dat hij spoedig uit den boom kwam, om- ïders zou dat hij and schieten. Op hetzelfde oogenblik ging zijn buks, die naar hij dacht in „rust" stond, af en viel de jongen getroffen uit den boom. Hij was op slag dood. OVERSTROOMINGEN IN NOORD- CHINA. De vorige week hebben geweldige oveK stroomingen de streek tusschen Tientsin en Moekden geteisterd. Op verschillende plaat sen de spoorweg PekingMoekden over. stroomd, terwijl verschillende bruggen zwaar beschadigd zijn. Honderden personen zijn verdronken, terwijl duizenden gevlucht zijn naar de kuststeden. De schade aan den spoorweg toegebracht wordt geschat op. ver: scheidene honderdduizenden dol lam

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1