Spaarboekjes Vaderlandse^ Bank Brieven uit Berlijn. RENTE 3'|2 °1„. Ernstig auto-ongeluk. AGENDA Onze Koloniën. Fa. De Lange De Moraaz, ALKMAAR. 1% Stadsnieuws Auto over den kop geslagen. Zee-officier zwaar gewond. Radirerafisch Weerbericht. STER-TABAK Woensdag 13 Augustus. 2.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Het circus (tragi-com.), hoofdrol Charlie Chaplin. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Chicago de stad der misdaad; 2. De dood voor oogen (boven 18 jaar).' 7.30 uur, A. B. T.Haar tweede leven (bo ven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het circus (voor eiken leeftijd). 8 uur Sted. Muziektuin, Concert door viei zangkoren o. 1. v. Paul Kok. Donderdag 14 Augustus. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Chicago <!e stad der misdaad; 2. De dood voor oogen iboven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede leven (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het circus (voor eiken leeftijd). Zaterdag 16 Augustus. 12 uur, café de Korenbeurs. Bespreking dis.ass. Rijkspluimveeconsulent. l Zondag 17 Augustus. 2 uur (n.t.), op het D. T. S.-terrein te Oudkarspel, grasbaan-wielerwedstrijden. 2 uur, Oudkarspel D. T. S.-terrein, groote grasbaan wielerwedstrijden. Maandag 18 Augustus. 8 uur, Schouwburg ,,'t Gulden Vlies N.V. Italiaansche Opera. 8 uur, Opvoering te Oudkarsipel van „De riistel" door de Maskerspelers. TYPHOON BOVEN KIUSHIU. Het Japansche eiland Kiushu is, vol gens berichten uit Tokio door een ty phoon geteisterd. De verbindingen met Kiushu zijn volkomen verbr ken. Aan genomen wordt, dat Nagasaki door den typhoon zwaar geteisterd is. DROEVIG ONGEVAL TIJDENS EEN SCHUTTERSFEEST. In de Oostzeebadplaats Wustrow heeft tip een schuttersfeest een droevig onge val plaats gehad. Een 70-jarige grijsaard was bij het schijfschieten belast met het aanwijzen van de treffers. Toen hij op een gegeven oogenblik tijdens de pauze achter de vuurdekking te voorschijn kwam, werd hij door een gelijktijdig af geschoten kogel in het hoofd getroffen. Hij w&s op slag dood. DE MOEILIJKHEDEN IN DE MIDDEN- DUITSCHE METAALINDUSTRIE. De op 6 Aug. j.1. gevelde scheidsrech terlijke uitspraak voor de midden-Duit- scne metaalindustrie in welk gebied o.a. gelegen zijn Halle, Maagdenburg en Anhalt, en welke uitspraak voorziet in een arbeidstijd van ten hoogste 50 uur per week ,is door de arbeiders verwor pen en door de werkgevers aanvaard. De laatsten zullen thans waarschijn lijk voorstellen, de uitspraak bindend te verklaren. AUTO MET REIGHSBANNERLEDEN AANGEREDEN. Acht inzittenden zwaar gewond. Een auto met Reichsbannerloden uit Kiel,'die te Hamburg hadden deel geno men aan de viering van de grondwet feesten, kwam bij Schnelsen in botsing met een particuliere auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto omsloeg en in den greppel naast den weg terecht kwam Acht in zittenden, o. w. eenige vrouwen, werden zwaar gewond. Van de inzittenden der luxe-auto werd slechts een dame ge wond. HET LIJFBLAD VAN HITLER VERBODEN. Op verzoek van den rijksminister van fcinr.enlandsche zaken heeft de politie te Munchen het hoofdorgaan der Nat. soc. partij, de Völkische Beobachter voor den duur van drie dagen verboden. Het verbod schijnt uitgevaardigd te zijn naar aanleiding van een artikel in het nummer van 5 Aug., welk nummer geti teld was „Corrupte November-repu- bliek." De politie te Munchen achtte het noo- dig, officieel mede te deelen, dat zij aan het verzoek van den minister wel gevolg moest geven, tenzij het rijksgerecht een inder- beslissing zou hebben genomen. IN BOOTJE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Twee jongens gedood. Drie jongens, die hun vacantie doorbrach ten in het badplaatsje Cirkcold in Schotland en met een bootje een tochtje maakten naar Kinghorn, werden in het open vaartuigje door een onweer overvallen, waarbij het bootje door den bliksem werd getroffen en twee der inzittenden werden gedood. Het bootje sloeg om, en de derde inzittende, een 16-jarige knaap, wist zich zoolang aan het omgeslagen bootje vast te klemmen, tot hij door een passeerend schip werd opgepikt OVERSTROOMINGEN IN DUITSCH- LAND. Giteravond woedde boven Bad Reichenhal /en wolkbreuk, tengevolge waarvan verschil lende overstroomingen en verkeersstoringen ontstonden. Het spoorwegverkeer tusschen Bad Rei chenhal en Berchtesgaden moest onderbroken worden doordat de spoordijk tusschen beide plaatsen op twee plaatsen beschadigd werd. Ook de gewone straten werden beschadigd en verschillende huizen kwamen gedeeltelijk on der water te staan. De brandweer moest op verscheidene plaatsen hulp verleenen. Men- schenlevens zijn er niet te betreuren. TROTSKI NAAR EEN BADPLAATS IN TSJECHO-SLOWAKIJE? Volgens hier ontvangen berichten zou een fclad te Pressburg de mededeeling hebben ontvangen, dat de verbannen leider der bols jewistische oppositie Trotski zich met toe stemming en medeweten der Tsjecho-Slo- waaksche autoriteiten onder een anderen naam naar het Kurort Franzensbad zou heb ben begeven. Tijdens ziin doorreis Trots ki zich te Pressburg korten tijd hebben op gehouden. Beweerd wordt, dat Trotski te Franzens bad een onderhoud zal hebben met den afge treden volkscommissaris van buitenlandsche zaken Tsjitsjerin en den volkscommissaris Lunatsjarski. Tsjitsjerin zou zich reeds te Franzensbad bevinden en Lunatsjarski zou er dezer dagen verwacht worden. Het doel der bespreking zou zijn het onder zoeken van de mogelijkheid van een terug keer van Trotski en de wijze, waarop deze eventueel zou moeten geschieden. Men geeft dit bericht echter onder voorbe houd. ZOLDFRVLOER TE BRILTIL (GR.) INGESTORT. Toen eenige arbeiders, werkzaam op de Betonfabriek van de firma Nanninga te Briltil Maandagmiddag op den zolder van één der gebouwen hun middagmaal gebruik ten, stortte de vloer plotseling in, waardoor de werklieden op een vier meter daaronder gelegen betonvloer vielen. De arbeider J. v. d. Molen uit Zuidhorn werd zoo ernstig ge wond, dat hij op advies van dr. Tichelaar naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen moest worden overgebracht. De andere arbeiders kwamen er met eenige lichte ver wondingen af. (Van onzen correspondent). Berlijn, Augustus. Zoo nu en dan merkt men weer eens, in welk een kwaad gerucht niet bij het bui tenland, maar bij de Duitschers zelf 1 de in- heemsche justitie staat. Terecht? Uw briefschrijver Roland is niet de instan tie om dit te beoordeelen. Maar het ziet er toch naar uit, alsof zij die over een al te partijdige Duitsche justitie kla gen, niet geheel en al ongelijk hebben. Dat men zulks als buitenstaander constateeren kan, is dunkt mij, reeds een vaag teeken. Dat de bekende ex-Rijkskanselier dr. Marx, zelf vroeger rechter geweest en een goed rechter op den koop toe, eenige jaren geleden (toen hij nog kanselier was!) openlijk verklaard heeft: „ik wend me, als ik in het openbaar beleedigd wordt, niet meer tot de justitie, om dat ik de endervinding opgedaan heb, dat ik daar toch geen recht kan vinden" zooiets zou stellig de deur dicht doen. Indien 't niet tóch nog 'n te eenzijdigen kijk op de dingen geeft. De krantenschrijver moet voorzichtig zijn, waar tienduizenden paren oogen zijn producten onder de loupe plegen te nemen en waar hij, dit vooral, nu eenmaal weet, dat vele andere lezers de gewoonte hebben, alles voor juist te aanvaarden, wat in de krant gestaan heeft. Neen ik mag zelfs met de getuigenis van een Duitschen Rijkskanselier en rechter als rugdekking niet neerschrijven, dat men in Duitschland geen recht kan vinden. Maar ik mag dingen constateeren, die sinds 1919 dat zijn dus thans elf jaren, en een voldoend lange periode om een niet oppervlakkig oor deel te distilleeren onomstootelijk vast zijn komen te staan. En ik doe dat naar aanlei ding van twee gebeurtenissen van .den aller laatsten tijd. De eene is de behandeling in hooger be roep van een klacht, door een Duitscher te gen een Franschman ingediend, de „zaak- Cuvelier", die zich in Zuid-Duitschland af gespeeld heeft. Men kent waarschijnlijk de bijzonderheden. Fransche zwemmers komen in Duitschland uit en gaan na afloop met Duitsche meisjes „een straatje om". Duitsche radicale nationalisten winden zich daarover op, schelden, trachten de meisjes uit dit „slechte gezelschap" weg te krijgen. Een out sider krijgt een, overigens ongevaarlijken, steek met een mes. De Duitsche rowdy's be schuldigen een der Fransche zwemmers, Cu- velier; en deze wordt door den Duitschen rechter zonder een schijn van bewijs tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Franschman, een openhartige jongeman, die in het minst niet haatdragend is en dat zelfs na het tweede vonnis niet zal blijken, gaat in hooger beroep, omdat hij zich volkomen onschuldig voelt. De hoogere instantie vindt wederom geen schijn van bewijs en bevestigt het vonnis, ofschoon het O.M. ditmaal slechts een geringe geldboete gevraagd had. Maar bij de behandeling blijken nog de wonderlijk ste dingen. Een schrijver, bij de Duitsche rechtbank aangesteld, speelt den verklikker tusschen zitting en rowdy's op den gang, wordt ontdekt en uit de zaal gezet. Het „op perhoofd" der radicale „nationale socialisten" blijkt door verschillende officieele instanties van den gang van het proces op de hoogte gehouden te zijn. En het is verdacht genoeg dat onder zulke omstandigheden een jury tot een veroordeeling komt. Een uur na dit tweede, hoogst wonderlijke vonnis begint in Duitschland, en bij Duitsch-Fransche conflicten, ook in Frank rijk onvermijdelijk de hooge politiek zich opnieuw met de „zaak-Cuvelier" te bemoeien. En ofschoon de Fransche correct genoeg is om niet aan een officieele interventie te den ken, wordt zij toch in de zaak gemengd, om dat de organisatie der Fransche sportclubs er over vergaderen wil, of nu tot nader order Fransch-Duitsche sportontmoetingen zullen uitblijven. De Franschen hebben, en dat was van goede sportslui niet anders te verwach ten, het besluit genomen, toch weer in deze maand naar zwemwedstrijden in Neuren berg te gaan, en verstandige kringen in Duitschland, die de groote meerderheid van het Duitsche volk uitmaken, verheugen zich natuurlijk over dit besluit. Slechts de radicale politici in beide landen en de Duitsche justitie zijn door dit be sluit in het verdiende licht gesteld. Wij sport- mcnschen aldus verklaarden de Fran schen hebben met dat vonnis, juist of on juist, rechtvaardig of onrechtvaardig, niets te maken. Wij hebben uiterst vriendschappe lijke betrekkingen met onze Duitsche sport- collega's en die laten we door politiek en justitie niet bederven! Het is een verfrisschend stortbad! Een wonder ook, als watersportlui er mee ge moeid zijn. De politici, met wie ik mij in deze brieven (gelukkig!) niet te bemoeien heb, mogen er het hunne van denken. Verstandiger zullen ze er waarschijnlijk niet door worden» De justitie echter mag gerust weer even I achter het beeld van Vrouwe Justitia, wier blinddoek in Duitschland bedenkelijk scheef is komen te zitten, wegschuilen. Want haar vonnis in de zaak-Cuvelier is tweemaal op- vallend partijdig geweest en is zeker niet minder afstootend dan soortgelijke „vonnis sen", die in de jaren der vreemde bezetting al te vaak door Fransche militaire rechters geveld zijn in het Rijnland en in het Ruhrge- bied! De pot, die den ketel een verwijt maakt? Stellig. Al kan er in Frankrijks voordeel vastgesteld worden, dat veel van de partijdige vonnissen, die op Fransch conto komen, zijn uitgesproken door militaire rechters die onder deze omstandigheden wat al te zeer onder den invloed van klasse-mentaliteit en als ju ridische halve_ leeken hun ondankbare werk deden. In Duitschland leven wonderlijke, reac- tionnaire, achterlijke, niet met hun tijd mee gekomen, in sommige gevallen bijna sadis- tisch-verworden rechters, die de reputatie van „opgemelde Justitia" al heel wat kwaad Eedaan hebben. Daar woont zulk een type in übben, niet ver van Berlijn, in het beroemde Spreewald. Meneer en mevrouw hebben een achttienjarig dienstmeisje uit de buurt. Kind met eerlijk gezicht, eerlijken oogopslag, bra ve oppassende ouders. Zoo was het nog ver leden week. Zoo is het hoogstwaarschijnlijk nog heden. Met die beperking, dat het dienst meisje niet meer onder de levenden is. De zaak zit zoo: Mevrouw merkt de vorige week, dat een bankje van honderd mark zoek is. Zij vertelt het aan meneer, die rechter is. En die weet niets beters te doen dan het dienstmeisje te verdenken alweer zonder een spoor van bewijs en het arme kind te laten arrestee ren. Maar hoe! Hij geeft haar een paar agen ten mee, die opdracht hebben, het kind met een grooten omweg door de meest bevolkte straten van het stadje te voeren, waar bo vendien nog marktdag is. Volgens de middel- eeuwsche methode, toen misdadigers op een kar rondgereden werden of in een ijzeren kooi of aan den schandpaal werden tentoon gesteld. Natuurlijk kan men het kind niets bewij zen en men laat het meisje weer in vrijheid. Maar in zulke jaren is het eergevoel vaak in hooge mate overontwikkeld. Het arme schaap schrijft een afscheidsbrief aan haar moeder, dat ze zulk een schande, door de politie langs alle bekenden gevoerd te zijn, niet overleven kan, werpt zich onder den trein en is oogen- blikkelijk morsdood. Niet alleen de bevolking van Lübben is in opwinding. Opnieuw richt zich de volkswoe de tegen de justitie, die hier door zulke won derlijke exemplaren vertegenwoordigd wordt. Sinds jaren wordt hier te lande van een „Vertrauenskrise der Justdz" gesproken en geschreven. Dat zou niet gebeurd zijn, als er niet overvloed van materiaal aanwezig ware, en ambtenaren van het Openbaar Ministerie dat bewijst, dat onder de Ehiitsche rechters at te veel kaf onder het koren schuilt. Men vraagt zichaf, hoe dit mogelijk is. Het is een overblijfsel van den „ouden tijd" en een gevolg van den „nieuwen". Een groot deel van de Duitsche rechters behoort tot die klassen in Duitschland, die der republiek een onsterfelijtoen haat gezwo ren hebben en die hun kinderen, die voor de rechterlijke macht bestemd zijn, in dezen geest opvoeden. Al te veel Duitsche universi teiten helpen met alle macht mede, om zulke plannen tot een goed einde te bengen. De rechter voor zoover hij niet of werkelijk neutraal en onpartijdig, dan wel tevens (of uitsluitend) republikeinsch of zelfs socialis tisch georiënteerd is voelt zich bewust of onbewust, medestrijder in de machtige wors teling van het vooruitstrevende deel van het Duitsche volk met de andere groepen, die terug willen naar monarchie en klassenstaat. Daarbij hoort, dat hij antisimiet is en in Frankrijk den „erfvijand" ziet, hyper-nationa listisch denkt en voelt, en eiken „Auslander''' (en hier heb ik helaas ook bitter persoonlijke ervaringen moeten opdoen) bij voorbaat met andere oogen aanziet dan den „treu-deut- schen man, dien hij voor zich krijgt. We hebben dezen misstand vast te stellen, ook al gaat zij ons ten slotte niet al te veel aan. Maar in deze schetsen van het leven onzer oostelijke buren hoort het beeld van een justitie, die niet meer beantwoordt aan de zeer hooge eischen. welke men in andere beschaafde Europeesche landen gewoon is te stellen aan rechters, die onder de geblind doekte Justitia zitten. De strijd tegen partijdige rechtspraak in Duitschland in de Duitsche openbaarheid Is vinnig, en niet van vandaag of gisteren. Die strijd beperkt zich niet tot subalterne rech ters, die wellicht onder den invloed staan van de bedompte atmosfeer van kleine gemeen ten,'maar maakt niet halt zelfs voor het „Reichsgericht" in Leipzig, dat eens de re putatie had van een der meest voortreffelijke rechtbanken ter wereld. Is dit alles een gevolg van abnormale tijdsomstandigheden? Zeer zeker. Want voor den oorlog waren klachten over frappant-partijdige vonnissen uitzonde ringen, terwijl ze nu helaas regel zijn. Het wantrouwen van het Duitsche volk in de eigen justitie past bij de verontwaardi ging over ambtelijke corruptie en over poli tieke partijen, die het eigen belang hooger stellen dan het heil van den staat. Onze vlijtige, dappere en veelbeproefde Duitsche buren maken moeilijke jaren door! Wie onzer zonder zonde is, werpe den eer sten steen... ROLAND. „GOOCHEL-TRUC." Bedrieger van het volk- Het „Soer. Hbld." meldt, dat in het district Tempeh Loemadjang zekere Pa Djoeki is ge arresteerd, die de dessabevolking oplichtte door een simpel goochel-toertje. Hij wist de bevolking wijs te maken, dat hij van een cent een kwartje kon maken. Ver der geloofden de simpele lieden natuurlijk ook zijn bewering, dat zijn speeksel de kracht had iemand ziek te maken. De truc van 't kwartje bestond hierin, dat hij een in een pa piertje gewikkelden cent in de hand nam, deze in wierook hield en er dan eens op blies, waar na het papiertje een kwartje bleek te bevatten. Voor zooiets moest men juist in de dessa zijn. Nadat hij op die wijze voldoenden indruk had gemaakt, beweerde hij ook guldens te kunnen vermenigvuldigen, waarop de naïeve lieden hem dertig zilverlingen gaven, in de verwachting er 300 te zullen terugontvangen. Doch in dit geval zagen zij niets terug, wes halve Pa Djoeki werd gearresteerd. De voorzitter van den Landraad te Loe- madjang stelde hem nog in de gelegenheid om van een kwartje dertig gulden te maken, na welk wonder hij nog kans zou loopen te worden vrijgesproken. Maar beklaagde pro beerde het niet eens en toen kreeg hij twee jaar! BESTRIJDING VAN BERI-BERI. Prijsvraag van de Koningin Wilhel- mina Jubileum Stichting. De Koningin Wilhelmina Jubileum Stich ting (secretaris prof. dr. W. A. Mijsberg te Weltevreden) heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor een klinisch onderzoek naar den in vloed van vitamine-B praeparaten (inclusief dedektablettten) op de verschillende sympto men van de Beri beri bij den mensch. De antwoorden op deze prijsvraag, in het Nederlandsch gesteld en in tweevoud getikt, moeten aan het adres van den secretaris van het bestuur der stichting te Weltevreden wor den ingezonden en moeten bij hem uiterlijk den lsten Mei 1932 zijn ingekomen. Het manuscript mag den naam van den schrijver niet vermelden, het moet voorzien zijn van een kenspreuk. Aan het manuscript moet een ver zegeld couvert gehecht worden, dat naam en adres van den schrijver inhoudt, en aan de buitenzijde zoorzien is van dezelfde kenspreuk die op het manuscript voorkomt. Zoo mogelijk op 31 Augustus 1932 zal het oordeel over de ingekomen antwoorden worden bekend ge maakt. Daarbij zullen de namen der bekroon den, alsmede van hen, wier werk eervol ver meld wordt, openbaar gemaakt worden. Een bedrag van 10.000 is beschikbaar gesteld om geheel of gedeeltelijk te worden verbruikt voor het toekennen van prijzen aan de bekroonden en aan hen, wier werk eervol vermeld is. Alle bekroonde en eervol vermelde manu scripten worden het eigendom van de stich ting. BURGFLIJKE STAND. GETROUWD: Jan Strang en Grietje Asma. Jacobus Moelaert en Jantje Roos. GEBOREN: Hendrika, d. v. Johannes Holties en Trijntje Hartog. Nicolaas Johannes Wil helmus, z. v. Johannes Hof en Maartje Kroon. Neeltje, d. v. Johannes van Am- stel en Aaltje van Zwanenburg. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers OBLIGATIEN met jaarliiksche uitloting Uit Zijpe wordt gemeld: Hedenmorgen te ongeveer half vier is op den Rijksweg Alkmaar naar Den Helder even voorbij 't Zand een vier persoons ci- troën-auto van den heer Tasche te Alkmaar waarin behalve de chauffeur de zee-officier Posthuma uit Den Helder was gezeten, tegen de leuning van de brug over de Keetener- vaart bij de Kolksluis gereden en over den kop geslagen. De zee-officier werd met een zware hersenschudding opgenomen en in zorgwekkenden toestand per ziekenauto van het vliegkamp De Kooi naar het marinehos pitaal te Den Helder vervoerd. De chauffeur is er, behoudens een gekneusde knie, goed af gekomen. De auto werd vrijwel totaal Ver nield. Omtrent de oorzaak van het ongeval gaf de chauffeur de slechte verlichting van den wagen en zijn onbekendheid met den weg op. De politie stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij, dat de auto afkom stig was uit de garage van den heer Ta sche, Vierstaten alhier. De wagen was gisteravond omstreeks half elf zonder chauffeur verhuurd en werd af gegeven aan den heer Burlage te Alkmaar die een anderen heer wat vermoedelijk de heer Posthuma was bij zich had. Waarschijnlijk heeft dus de heer B. den wagen bestuurd. De verhuurder deelde ons mede bericht te hebben gekregen, dat de wag, n verongelukt was en hedenmiddag in Den Helder in ontvangst kon worden geno men. Hem was alleen bekend, dat de hr. B eenige minder ernstige blessuren zou heb ben opgeloopen. UITVAART J. BIJLO. Gisterenmiddag heeft op Westerveld de plechtige crematie plaats gehad van den heer J. Bijl o, in leven weesvader in het Burger weeshuis alhier. Benevens de familie, waren de pleegkinderen, vele oudweezen, Regenten en Regentessen tegenwoordig, terwijl wij opmerkten afgevaardigden van de Loge de Noordstar, van de Vereeniging van Wees vaders. Ds Westra, Doopsgezind Predikant, benevens talrijke belangstellenden, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt 1 Hoogste barometerstand 768.6 te La Co- Laags te barometerstand 743.4 te Reykja- vik. Verwachting, geldig tot den avond van 14 Augustus: Meest matige, Westelijke tot Zuidwestelij. ke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, aan- vankelijk weinig of geen regen; nader op nieuw regen, weinig verandering in tempera- tuur. Aardappelziekte. In het etmaal van ^s avonds elf tot de9 avonds 12 Augustus zijn in Friesland de weersomstandigheden gunstig geweest voor liet optreden van de aardappelziekte. In Zee- land gunstig behoudens iets te geringe be wolking. Aan land- en tuinbouwers wordt daarom aangeraden hun aardappelgewas met Bordeauxsche of Bourgondische pap te bespuiten. mum Ziet gij het verschil tus schen den rooker van en dengene, die zich dat genot ontzegt? Ook hierin ligt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. De eerste spreker, de heer Bruin, bracht den overledene namens het Bestuur van bel; Burgerweeshuis dank voor vete goede door hem voor de weezen gedaan, de groote liefde en toewijding waarmede door hem de zorg der opvoeding en verpleging is geschied, in welk werk hij op voortreffelijke wijze steeds is bijgestaan door zijn diepbedroefde weduwe De harmonische eenheid tusschen Vader en Moeder heeft-het mogelijk gemaakt het zeei moeilijke werk der weezenverpleglng op uit nemende wijze te vervullen, waarvan beiden de schoonë vruchten hebben mogen zien in de eervolle plaatsen, welke vele weezen in de maatschappij thans innemen. Na herdacht te hebben hoeveel de weezen in hun pleegvader hebben verloren, eindigde spreker met woor den van dank voor hetgeen de heet Bijlo heeft kunnen doen voor gezin, pleegkinderen en bestuur. De heer A. van der Elburg, sprekende na mens de Loge de Noordstar, roemde den heer Bijlo als een voorbeeld van trouw en op rechtheid. In korte trekken schetste spreker diens werkzaamheid op oudheidkundig ge bied, waarvan ook de Loge genot heeft mogen hebben. In Bijlo heeft de Loge een trouwen broeder verloren. De heer Van den Berg, Weesvader te Tiel, herdacht den overledenen als voorzitter van de Vereeniging van Weesvaders, waarbij hij wees op het vele wrk, dat door der heer Bijlo voor de Vereeniging is gedaan, die de veie moeilijkheden aan de verzorging van het ouderlooze kind wist te overwinnen en wicn geen werk te veel was wanneer hij het belang der Vereeniging kon dienen. Tenslotte dankt de jongste zoon voor dc groote belangstelling en eer zijn Vader be wezen. DE UITGANG VAN HET STATION TIJDELIJK VERPLAATST.' In verband met uit te voeren werkzaamhe den, verzoekt men ons te willen meiden, dat dc uitgang van het station vanaf Donderdag tijdelijk van de Westzijde naar de Oostzijde verplaatst wordt. PROF. DR. J. A. C. VAN LEEITWEN TE UTRECHT OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is in den leeftijd van 60-jaren te Utrecht overleden prof- dr. J. A. C. van Leeuwen, hoogleeraar in de theologie te Utrecht. Prof. van Leeuwen werd 9 Febr. 1870 te Vlaardingen geboren. Hij stu deerde te Utrecht, waar hij'in 1894 promo veerde op een proefschrift getiteld: „De joodsche achtergrond van den brief aan de Romeinen." Vervolgens was hij predikant te Avereest en Alkmaar, waarna hij in 1908 te Utrecht tot hoogleeraar werd benoemd Op 7 December 1908 aanvaardde hij zij" ambt met een rede, getiteld: „Literatuur en Schriftuur". ONTVANGEN ASYLGELDEN. Het bestuur der afd. Alkmaar van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft de vol gende asylgelden ontvangen: Mevr de W. 2.00; Jan, Mies en Mieky 1.00; Over schot schoolreisje 1.00. Toezegging ont vangen, indien het Asyl tot stand komt. vaa een jaarlijksche contributie van ƒ.2.50.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2