llkiMarscIt Conrant. BLOEMBOLLEN. HMlird twee en dertigste Jaargang. Woensdag 13 Augustus Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beiden weg. Stadsnieuws - 'Wordt vervolgd). Donderdag 14 Augustus. Hilversum, 1875 M. (A.V.R.O.-uitzending). 01—9.45 Gramofoonplaten. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.30—12.— Concert. Har- monie-Orkest van het Rotterd. Philharm. Ge nootschap. 12.15—2.— Concert. A. V. R. O.- Kwintet. 2.3.Gramofoonplaten. 3.30 4Concert. Mevr. A. Hugel en Mej. H. Simon, piano en zang. 4.-5 Ziekenuurtje. 5—5.30 Gramofoonplaten. 5.30—6.45 Con cert. Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 6.45—7.15 Sportpraatje door H. Hollander. 7.15—7.45 Radio-Volksuniversi teit. Prof. H. T. de Graaf: „Wijsbegeerte en Cultuur". 8.019.Aansl. Theater Carré te Amsterdam. Eerste acte van „De Bruiloft van Olivette". Opera-comique van Edm. Audran. 9 .9.30 Kamermuziek. S. Swaap en Ad. Poth, viool. 9.30—10.Concert. Omroep orkest. 10.Pers en nieuwsberichten. 10.15 10.30 Vervolg Viool-recital. 10.3011. Vervolg Orkestconcert. 11.12.Gramo foonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8 159.30 Concert. K. R. O. 10.10.30 N. C. R. V. Zang door Dameskoortje. 10.30 11.N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30—12.— K. R- O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 K. R. O. Concert. K. R. O.-Trio. 1.15 2.Gramofoonpl. 2.3.N. C. R. V. Gra mofoonplaten. 4.5.N. C. R. V. Zieken uurtje. 5.—6.30 N. C. R. V. Concert „Am- sterdamsch vocaal Kwartet". 6.306.40 Koersen Vaz Dias. 6.407.40 N. C. R. V. Orgelconcert door Cor Kee. 7.408.N. C. R. V. Gramofoonplaten. 8.—11.— Lezing door Prof. Dr. Jul. Richter: „Vom Ringen um die Weltgeltung des Christentums". Mu- zik. medewerking van „Het Hollandsch Sextet". N. C. R. V. Mevr. G. StotijnMole naar, sopraan. 10.N. C. R. V. Persber. Daventry, 15541 Al. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. I. Gamman, sopraan. Trio. 1.20 Orgelspel door R. Foort. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. M. Dita, sopraan. R. Ewing, bariton. 4 35 Orkestconcert. 5.31 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktber. 7Piano-recital door J. Friskin. 7.20—7 40 Lezing. 8.05 Pianorecital en liederen-voor dracht door M. di Veroli. £.20 Concert. Or kest. E. Suddaby, zang. A. Sammons, viool. 10.Nieuwsber. 10 15 Lezing. 10.30 Markt berichten. 10.40—12.20 Dansmuziek. 12.20— 12.25 Televisie. Pari/s Radio-Paris1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4 05 Dansmuziek. 7.40 Gramo foonpl. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 5.506.50 Orkestconcert. 8.209.20 Kamer muziek. Kwartet. 9.20 „Die goldene Eva". Blijspel in 3 bedrijven van Fr. v. Schönthan en Fr. Koppel—Elfeld. Daarna: Orkestcon cert. Kalundborg, 1153 Af. 12.20—2.20 Orkest concert. Zang. 8.208.50 Orkestconcert. 8.509.50 „Galgemanden". Hoorspel in 1 acte van R. Schildt. 10.1011.20 Orkestcon cert. 11.2012.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Af. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Concert door Strijkkwar tet. 9.20 Kurhausconcert uit Ostende. Zeesen, 1635 Af. 6.107.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20—12.— Le Zingen. 12.20—1.15 Garmofoonplaten. 1.15 2.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoonpla ten. 3.50—4.20 Lezingen. 4.205.50 Con cert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Leewsge- schichten". Voordracht en koorzang. 9.20 Or kestconcert. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. DE A.V.R.O.-PROTESTMEETING IN DEN HAAG. Nadere bijzonderheden Gisteravond 'heeft de heer dr. F. Wester ling, voorzitter van het A.V.R.O.-hoofdactie- comité, voor de A.V.R.O.-microfoon nog eenig emededeelinger: gedaan in zake de groote protestmeeting op Houtrust" te VGravenhage op 6 September a.s. Thans zijn ook de vertrekuren der treinen vastgesteld. Zoo behoeft men b.v. uit Den Helder eerst om half een te vertrekken en uit Breda om één uur. In deze treinen loopen uitsluitend derde klasse-wagon:.. De tarieven zijn zeer gereduceerd bij de gewoon-geldige. Zoo kost b.v. een retour AmsterdamDen Haag slechts f 1.99. De kaarten voor de autobussen van Am- Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 42) Prichard maakte het bad verder klaar. Ze sloot de deur zachtjes achter zich dicht. De thee werd steeds kouder. De beschuitjes met botor bleven onaangeroerd. De kraan in de badkamer drupte als waarschuwend, dat het tijd was. Het was negen uur en op dat uur was die arme Dick bezig een witte jas aan te trekken. Ik haat hem! herhaalde Audrey. Ze wierp de dekens met een zwaai van zich af en liep de kamer door naar haar schrijfbureautje. Ze ontsloot haar casette, haalde er een bundeltje brieven uit in net rond, Oxfordsch schrift en ging weer in bed. Ze duwde de kussens op in haar rug en trok de dekens over haar knieën. De bundel was omwonden met een zijden haarlint. Ze maak te het los en begon te lezen. Uit ieder van die bladzijden sprak Dick Dick in al zijn verschillende stemmingen. Met echt jongensachtige eerlijkheid had hij zijn hart voor het meisje opengelegd. Hij had zich aan haar vertoond, als aan geen ander mensch ter wereldzelfs niet aan zijn zuster. Terwijl Audrey doorlas, verdween de boo- ze trek van haar gelaat, alsof een zachte maar stevige hand haar trekken had gla^ge- sterdam vinden veel aftrek. Zij zijn ook Don derdag en Vrijdag nog te verkrijgen op het kantoor de Wittenstraat 19, Amsterdam (W.). Gelijk bekend, zijn de kaartjes voor de trei nen te verkrijgen bij de „American Express Cy. Rokin 90, Amsterdam, en idem te Rot terdam, Beursplein 26. PIEPKUIKENMARKT. De Directeur van het Marktwezen van Alkmaar deelt belanghebbenden mede, dat wegens beëindiging van het seizoen de Piepknikenmarkt op de Paarden markt met ingang van Zaterdag 16 Augustus a.s., tot den aanvang van het nieuwe seizoen, wordt gesloten. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. DE COMMISSARIS VAN POLITIE DER GEMEENTE ALKMAAR maakt bekend, dat tijdens de kermis van 23 Augustus tot en met 31 Augustus 1930, slechts voor een beperkt aantal straat orgels (UITSLUITEND BOEKORGELS) of straatmuziekcorpsen (MINSTENS BESTAANDE UIT VIER SPELENDE MUZIKANTEN) vergunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenver- tooningen, straatzangers, boeienkonin- gene degenslikkers enz. enz., worden BESLIST NIET op den openbaren wea TOEGELATEN. Verder wordt de aandacht gevestigd op de bepalin;. in de ARBEIDSWET, betrekkelijk JEUGDIGE PERSONEN, die luidt: Een jeugdig persoon mak fleen arbeid verrichten, bestaande in gevaarlijke kunstverrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen, voor zoover dit gevaar oplevert. (De wet verstaat onder jeugdige personen, zoowel jongens als meisjes beneden 8 jaar). Het is nu weer de tijd dat we zoo dagelijks in de verschillende bladen aanbiedingen van 'bloembollen aantreffen, terwijl ons meerdere prijscouranten, vermeldende die artikelen be reiken. Ik meen dat het nuttig is een en ander te zeggen over bloembollen vooral voor hen die tuintjes hebben en van plan zijn wat bloembollen aan te schaffen. Ik stel voorop dat het niet goed is maar zoo op al die aan biedingen in te gaan en vooral niet te den ken dat de goedkoopste noteeringen even goede waren garandeeren als de duurdere, iemand, die iets weet van bloembollen, zal wel eens gemerkt hebben en in deze streken ook meermalen gezien, dat aan dezelfde soort bollen bloemen voorkomen, die mooi, forsch en groot zijn, daarnaast minder ont wikkelde en ten laatste partijtjes die in het geheel geen bloem geven of ten hoogste hier en daar zoo'n heel klein dingetje. Dit ver schijnsel ontstaat door de maat, grootte van de bollen m.a.w. de grootste bol geeft de grootste bloem. Wil men dus mooie goed ont wikkelde bloemen hebben dan is het noodig groote bollen te kooipen, want daarin zit het meeste en het beste gewas. En nu begrijpt ieder dat het verschil in prijs dus zit in de maat van de bollen. En laat niemand nu denken dat de concurrentie in den bollen- handel thans zoo is, dat er leveranciers zijn, die bollen van de le soort verkoopen voor de prijzen, die de kleinste bollen opbrengen. De eene soort bollen is in volgroeiden toestand grooter dan de andere. Het kan dus wel zijn dat men een paar soorten bollen aanschaft, al is alles 1ste soort, die toch ver schillen in omtrek. Dit is geen bezwaar als van de soort, maar de grootste bollen worden geleverd. De leverancier moet er rekening mede houden dat het „leverbare" voor par ticulieren flink van stuk moet zijn en maar niet zoo, zoo en klein aan de maat; want juist de particulieren zijn nu en ook de toe komstige afnemers van de bloembollen. Som mige kweekers van min of meer bekrompen gedachten begrijpen dit niet ten volle, omdat zij hun kweekproducten onderling verkoo pen maar dat product, waar en hoe dan ook komt ten slotte bij de particulieren hetzij als bol voor perk- en tuinbeplanting of als bloem in geforceerden vorm, gekocht in de bloe- menzaken, op de markt, langs de straat of wel verwerkt door de bloembinderijen. Wan neer deze afzetgebieden, zoowel binnen- als buitenlandsche, dus verminderen, gaat de ge- heele bloembollenkweekerij daarmede achter uit. De kweekers, die aan particulieren dan ook bollen leveren, die matig of in het ge- »beel niet bloeien, begrijpen de ontwikkeling van het vak slecht of liever in het geheel niet. En dat wel bloembollen geleverd worden al streken. Haar adem ging hoe langer hoe on regelmatiger en eindelijk bedekte ze haar ge laat met beide handen, om den blos van diepe schaamte over zichzelf te verbergen. Wat een leelijke kat ben ik toch geweest! Ze zei het hardop, om de krenkende woorden zelf goed te hooren. Daarna nam ze de brieven weer bijeen en bond het lint er opnieuw om heen. Liefste, liefste Dick! mompelde ze en ging de brieven weer opbergen. Ze voelde den theepot; hij was koud gewor den. Ze ging naar baar badkamer en draaide den heetwaterkraan open, onderwijl een liedje neuriënd. Ze zou Dick vandaag ontmoeten en ze was besloten heel veel spijt te toonen en lief tegen hem te wezen. Ze trommelde op het venster, in afwachting dat het bad vol zou zijn. Toen ze zich omdraaide, zag ze het ochtend blad liggen op den vloer bij het bed. Ze nam het op en keek het door. Na het politieke nieuws keek ze de boeken- aankondigingen door. Daar stond wel een en ander in, dat haar belang inboezemde. Ze zou het later nog eens overlezen. Geboorte-, trouw- en doodsberichten geen enkele be kende naam er bij! Een uitvoering ten bate het hofde koning en koningin gaan heden naarde hertog en de hertogin van Harbo- rough... wat was dat? Audrey uitte een kreet van schrik en onwil. Twee korte berichtjes schenen haar meer te treffen, dan een lang relaas van een vreeselijk treinongeluk. Vreeselijk! zychtte ze. Afschuwelijk! zijn het dan soms ook maar enkele stuks, weet ik uit ondervinding door het koopen van een pakket als aangeboden in een der groote dagbladen, waarbij ook tulpen in dit geval een darwinsoort, die niet bloeiden, omdat ze le klein van stuk waren. Daarom pas op, koop de bollen bij een goeden kweeker, zooals er in onze onmiddel lijke omgeving zoovele zijn en al zijn daarbij zooals men dat noemt groote kweekers, zij leveren elke hoeveelheid, hoe klein ook, even als ze dit ook voor hun buitenlandsche afne mers doen. Perkjes tulpen of hyacinten kunnen wel mooi zijn; maar de liefhebber en de kleine tuinbezitter doet beter eens te beginnen met narcissen en crocus. Vooral de narcissen zijn mooi en ze slagen altijd; bovendien hebben ze bij tulpen en hyacinten voor, dat zij niet ieder jaar uit den grond behoeven te worden genomen. Narcissen en ook crocussen kun nen in den grond verblijven. Narcissen brengen in het vroege voorjaar veel effect in uw tuin. Aan de voorzijde, zoo tusschen de heesters uitgepoot doen ze het ook in half schaduw heel goed. De bollen moeten vroeg worden gepoot b.v. in Septem fcer en dan aan groepjes, van 10 tot 25 stuks dicht bijeen op willekeurige afstanden; ee- beetje variatie dus in de maten van 5 tot 15 c M. Poot ongeveer 10 cM. diep en neem de grootste bollen, dat in verband met de soorten volstrekt niet altijd de duurste bekc ven te zijn. De gevuldbloemige of dubbele soorten zijn voor tuinbeplanting minder ge schikt; omdat de bloemen bij regen zoo spoe dig een hangenden vorm aannemen. Goede soorten zijn: Bicolor Victoria; Emperor King Alfred; Golden Spur e.a. Gemengde soorten trompetnarcissen van een goeden kweeker betrokken zijn ook bruikbaar en ge ven door de verschillende bloeitijden boven dien afwisseling. Narcisbloemen kunnen ook dienen voor vaasjes, de bloemen zijn in de kamer heel mooi. Crocussen geven het meeste effect wanneer men ze op hoopjes van één kleur, uitpoot in het gras. Voor vroeg in het voorjaar zijn de crocussen alleraardigst en zoo'n aanplant slaagt altijd, zelfs krijgen we telken jare meer bloeibare bolletjes; want zcoals dat in de vakterm heet, ze „kweeken" goed. Ik heb expres de vaktermen uit deze kleine mededeeling betreffende bloembollenaanplant voor tuinen weggelaten; omdat ik vertrouw dat vaklieden het wel weten, althans moeten zij het kweeken en gebruik van bloembollen kennen. In de laatste jaren nu zoovelen aan bollenkweeken doen en nog steeds uitbreiding van kweekerijen en vestiging van nieuwe plaats heeft, kan voor velen het eigenlijke vak werk wel eens problemen scheppen, waardoor het niet onmogelijk is dat onvoordeelig wer ken daapvan het gevolg is. Dat sommigen meenen zoo op eenmaal bollenkweeker te zijn en daarin te kunnen verdienen is wel een kleine dwaling. Heel wat kennis is noodig om het vak onder den knie te krijgen en ook is het onbegrijpelijk dat er zoo weinig lectuur is betreffende het bollenkweekersbedrijf. Voor de bloembollenkweekers en vooral voor hen die daarmede pas beginnen kan het feite lijk een uitkomst genoemd worden, dat de heer Kluft een cultuurboek voor den Neder- landschen bloembollenkweeker heeft geschre ven in bevattelijken vorm zelfs zóó, dat men- schen die geheel buiten het vak staan in dit boekje veel aardige dingen kunnen vinden; maar ze zullen ook begrijpen dat bollenkwee ken niet dadelijk geld verdienen is, een mee ning die in onze dagen nogal eens wordt ver kondigd men hoort wel eens zeggen dat van de buitenbedrijven alleen het bollenkweeken nog loonend is. De heer Kluft, die een jarenlange ervaring heeft in het bollenvak, schrijft ergens in zijn boek: „Wie bloembollenkweeker wil worden zij driewerf voorzichtig, als hij geen andere inkomsten heeft, dan de baten van zijn pas begonnen bedrijf, tenminste indien hij niet flink kapitaalkrachtig is". Dit is een belangrijke uitspraak en daarom: laat ieder zich bedenken voor men gaat lief hebberen in bloembollenkweeken. Stel U al thans vooruit en wanneer ge reeds begonnen zijt, bij voortduring op de hoogte door zelf te zien en te lezen wat er al zoo om U heen en elders plaats vindt. Het boek van den heer Kluft is daarbij een leiddraad en weg wijzer; want daar staat feitelijk alles in wat de practische kweeker noodig heeft te weten. Vooral de eerste 100 bladzijden zijn belang rijk, omdat zij de techniek van het vak be handelen; terwijl het verdere gedeelte in hoofdzaak gaat over soorten enz. die telkens wijzigen en aanvullen en dus nimmer com pleet zijn. De bollentijd breekt nu spoedig weer aan, het planten begint reeds in het vroege najaar zoowel in liefhebberstuinen als bollenvelden, daarom leest en herleest hoe te handelen en waarom zóó gewerkt moet wor den. Het boek is ook voor de voorjaarsbezoeken aan de bloemenvelden een aardige leiddraad; Maar het stond er nu eenmaal, zwart op wit, voor iedereen te lezen; „De hertog en hertogin van Harborough zul len het Kerstfeest rustig doorbrengen in de stad in hun huis in Grosvenor Square. De verloven is publiek gemaakt van hun dochter lady Audrey Beaumont met den hono- rable Ivo Jocelyn, van het eerste garderegi ment, den zoon van lord Laisterdyke. Het hu welijk zal in het voorjaar gesloten worden." Zal gesloten worden Hoe durven ze dat te doen! Met de krant in haar handen vloog ze razend van opgewondenheid haar kamer uit. Het was een heele vraag geworden, of de hertog en hertogin van Harborough het Kerstfeest wel erg rustig zouden doorbrengen. Audrey klopte aan de deur van haar moeders kamer. Binnen, zei een vriendelijke stem. Audrey ging naar binnen. De hertogin was reeds gekleed. Ze stond op het punt te gaan ontbijten. Maar kindje, waarom heb je je niet eerst aangekleed? Ik kon het niet uithouden! riep Audrey, Moederik kan het niet uithouden. Hoe durft vader zóó iets te doen. Het is 'n schan daal 't is Maar kind... wat is er aan de hand? De hertogin was geschrokken door de woest heid van Audrey. Ze nam de krant aan, die haar in de hand geduwd werd. Dat is er aan de hand! De aankondiging van (nijn verloving met Ivo Jocelyij, dien idioot omdat de opmerker zichzelf meermalen de vragen stelt: „wat is dat" en „waarom doet men dat zoo?" Op die vragen geeft het boek van den heer Kluft antwoord. Vooral voor de bevolking in deze streken waar de bloembol lenteelt zich uitbreidt waardoor de welvaart wordt bevorderd, is het noodig een klein begrip te hebben van die teelt m.a.w. er zoo noodig over te kunnen meepraten. „Koop Narcissen en Crocussen voor Uw tuin!" Alkmaar, 12 Aug. 1930. B. HOEK. ALKMAARSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDEN STAND. In de bovenzaal van café „Central", hield bovengenoemde vereeniging gisteravond een ledenvergadering, op de agenda waarvan verschillende belangwekkende punten ston den. Voor de opening memoreerde de voor- z i 11 e r, de heer H. de Raat, het verscheiden van het lid Otto Finkensieper, die zich altijd als een flink zakenman heeft getoond. In zijn openingswoord wees de vrorzitter op de gevaren, aie den middenstand bedrei gen, als.daar zijn het warenhuis en de ver bruikscoöperatie. De regeering heeft het ge vaar er van ingezien en een commissie inge steld. Het zal de taak zijn van den midden stander van het heden en van de toekomst aan de bedreigingen het hoofd te bieden, bieden. Na lezing van de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd, kwam men tot punt drie van de agenda, ingekomen stukken. Uitvoerig werd behandeld een rapport over het werktijdenbesluit, waarin opmerkin gen en bezwaren over de werking van dit be sluit waren neergelegd. Zoo werd beschouwd de kwestie om de rusttijd van anderhalf uur, inplaats van 's middags, 's avonds van half zeven af te laten vallen. Er zullen bij den minister pogingen worden aangewend om jeugdige personen die niet na achten 's avonds en voor achten 's ochtends zullen mogen werken, hetgeen op Zaterdagen moeilijkheden met zich brengt, op zulke dagen toch tot 10 uur 's avonds te mogen laten werken, welke actie weinig kans van slagen heeft omdat dan de geheele ar beidswet zou moeten worden gewijzigd. In totaal zijn 44 bezwaren naar voren ge bracht. Het is zeer wenschelijk dat de mi nister enkele wijzigingen aanbrengt. Oprichting incasso- en informatie bureau. Het volgende punt van behandeling was de oprichting van een incasso- en informatie bureau in nieuweren vorm. Het bestuur had hiertoe besprekingen ge voerd met de afd. Alkmaar van de Hanze en de Heioloër middenstandsvereeniging, welke drie vereenigingen gemeend hebben aan haar ledenvergadering voor te stellen de oprichting van een gemeenschappelijk incasso-bureau. Tevens kan dit incassobureau worden een een informatiebureau (over slechte betalers). r Van oninbare vorderingen, ook al zijn daar de kosten van gerechtelijke pogingen tot in vordering bij, zal zij dit bureau niets in reke ning worden gebracht. Gelukt de inning, dan wordt, indien het gerecht er niet in is gemoeid, 10 pCt. van het bedrag gestort, waarvan de helft aan den administrateur ten goede komt, en de andere helft in een te vormen algemeene kas vloeit. Wordt het gerecht wel in de zaak gekend, dan bedragen de onkosten 20 pCt., verdeeld als volgt: 16 pCt. in de algemeene kas en 4 pCt. als vergoeding voor den administrateur. De onkosten worden, naar gelang van het aantal vorderingen, over de. drie vereenigin gen verdeeld. In Heiloo beschikt men over een zeer goed administrateur, die ongetwijfeld bij eventu- eele oprichting zeer goed werk zal verrich ten. Na deze toelichting werd unaniem beslo ten, dat het bestuur in deze richting voort zal werken en er zooveel mogelijk spoed mee zal maken. Oprichting cursus winkel-onder wijs. Over de oprichting van een cursus voor winkel-onderwijs zei de voorzitter, dat men tot deze materie eigenlijk gekomen was op ini tiatief van de commissie voor handelsonder wijs van de Kamer van Koophandel. In Amsterdam is de eenige school hier te lande voor winkelpersoneel, aan welke prachtige inrichting 300 leerlingen worden opgeleid. Nu was de bedoeling van het voorstel om in Alkmaar onder de auspiciën van de mid- denstandsvereenigingen een cursus te krij gen, waar de hoofdvakken onderwezen wor den. met rijn schelvischoogen! O, moeder, hoe hebt u kunnen goedvinden, dat vader zóó iets deed? Maar kindje! Ik weet nergens van! De hertogin liet verbouwereerd de krant op den grond vallen. Maar heusch, je moet Ivo niet zoo erg uit schelden. Hij is Hij is een akelig wurm en als hij het nog eens waagt hier in huis te komen, als ik er ben, dan... dan sla ik hem zijn hersens in! Ik kan hem niet zien en ik zou hem voor al het geld van de heele wereld niet willen hebben. Als vader denkt, dat hij me met iemand kan laten trouwen, dien ik niet wil hebben, dan ver gist hij zich gruwelijk! Ik ben geen kind, om me zoo te laten behandelen en ik wil me Ivo niet langer op mijn hals laten schuiven! Ik heb een echten man lief en ik zal met hem trouwen, zoo gauw als ik maar kan en als Maar Audrey! hijgde de hertogin, snak kend naar adem. Audrey hield niet op. En als vader dat niet goed vindt, kan het me geen steek schelen! Ik ben twee en twintig en ik heb mijn eigen inkomen en als hij door gaat met zulke dingen, dan ga ik het huis uit en op mezelf leven en trouw met Dick, zoodra het hem mogelijk is. De lieve, oude dame met het sneeuwwitte haar had slechts twee kinderen gehad. De jon gen ja, die was bij de garde. Maar het meis je, haar jongste, die altijd bij haar geweest was, die al haar kinderverdriet aan haar schoot had uitgeschreid en op wie ze zoo trotsch was, zelfs nu ze boos was, en beleedigd en verontwaar- Spr. las het ontwerp voor, waaruit bleek dat iedere week een cursus van 2 uur zal worden gegeven, om de andere week een groep hoofdvakken (warenkennis, textiel, eta- leeren enz.). De geheele cursus zal 7.50, de gedeeltelijke 5 kosten. De leeftijdsgrens zal 15 jaar zijn. Over den financieelen opzet die- ne, dat de totaal uitgaven op 400 geschat worden het jaar zal nog geen rijkssubsidie worden ontvangen vermoedelijk wel het volgend jaar terwijl bij een aantal leer lingen van twaalf, er nog een tekort is van 110 gulden, dat over beide middenstandsver- eenigingen gelijkelijk zal worden verdeeld. Hulde bracht spr. aan den directeur van den keuringsdienst voor waren, den employé en mej. Snethlage voor hun bijzonder welwil lende houding, als docent te willen optreden. Voor een ander hoofdvak komt vermoedelijk een leerares uit Amsterdam. Nadat de heer Rentenaar nog een opmer king had gemaakt met betrekking tot het aan tal leerlingen in verband met de kosten, werd met algemeene stemmen goedgevonden, dat de cursus doorgang zal vinden. Bespreking congres te Groningen. Als laatste punt van de agenda kwam aan de orde de bespreking van het congres te Gro ningen. Over maatregelen tegen cadeaux aan fan- cy-fairs en het plaatsen van advertenties in programma's was men algemeen nog steeds dezelfde gedachten toegedaan. Het voorstel van de afd. Hoorn, om voor middenstanders een tehuis op te richten, waar zij hun laatste levensdagen rustig kun nen slijten, verwekte aanvankelijk eenige hi lariteit. Het bondsbestuur voelde zeer veel voor het idee en ook de vergadering bleek er sympathiek tegenover te staan. Besloten werd den afgevaardigde vrij man daat te verleen en. Over de nieuwe telefoontarieven werden geen nieuwe opmerkingen gemaakt. Een voor stel om de neutraliteit van de vereeniging op te heffen en dus politiek terrein te gaan be treden. vond weinig bijval, zoodat besloten werd geen mandaat te verleenen. Algemeen keurde de vergadering de preca- rio-verordeningen af, waarom een voorstel strekkende tegen de precario-belasting zal worden gesteund door den afgevaardigde. Gemeentelijke bedrijfswinsten. De heer J. C1 o e c k leidde hierna het prae-advies van Jhr. J. C. Mollerus over „Ge meentelijke bedrijfswinsten" in. Spr. begint meentelijke bedrijfswinsten" in. Spr. begon denstand vormt de ruggegraat van de natie." De kans om zelfstandig te blijven moet voor iedereen blijven. Alleen die bedrijven die een monopolistisch karakter dragen, mogen door de overheid worden geëxploiteerd. De tram draagt een beslist zeer monopolistisch karak ter. Minder sterk is dat bij het gasbedrijf, dat altijd nog in zekere mate een concurrentie van het electriciteitsbedrijf is. Waar concurrentie is uitgesloten, zijn gemeentebedrijven nood zakelijk. Rotterdam maakt zeer groote winsten uit enkele van zijn bedrijven. Deze zijn echter geoorloofd, omdat ze tot een algemeen ge meentebelang worden aangewend (havenbe drijf o.m.). Met enkele cijfers lichtte spr. dit toe. Electriciteits-, gas-, waterleiding en tele foonbedrijf leveren jaarlijks 12.627.584 ofr terwijl de gemeente op het veerbedrijf ruim 600.000 en op de tram 380.000 toelegt. In Amsterdam verhoogt men eigenlijk de loonen van het gemeentepersoneel van de bedrijfswinst. Het is te betwijfelen of dit een algemeen belang is, en dan valt bedrijfswinst niet te verdedigen. Welk een verhouding de bedrijfswinsten soms met de opbrengst van de inkomsten belasting vormen, blijkt hieruit de in Gronin gen die verhouding 28% is, in den Haag 30. in Amsterdam 33 en in Rotterdam zelfs 70%. Bij de beoordeeling van de rechtvaardig heid van bedrijfswinst moet men de prijzen met die in andere gemeenten vergelijken. Er mogen geen hoogere winsten worden gemaakt, dan een behoorlijk dividend. Een goed bedrijfsbeheer levert een goed product tegen billijke prijzen. Een duidelijke en overzichtelijke balans op zakelijke basis is noodig. Een gemeentebedrijf behoort de gemeente- en het verbruikersbe- lang te dienen. Spr. komt tenslotte tot deze conclusie: Af schaffing van de gemeentelijke bedrijfswin sten is niet mogelijk en niet wenschelijk. De gemeentelijke bedrijfswinsten behooren een secundaire beteekenis te hebben, waar geen bijzondere voorwaarden zijn. Na eenige discussie over de bedrijfswinsten en Rotterdam ging de vergadering accoordl met het prae-advies van jhr. Mollerus. Verkoop door automaten. Het prae-advies van dr. G. J. Otten, over den verkoop door middel van automaten, werd door den heer A. Burger ingeleid, die digd, dat meisje was haar alles. Ze herinnerde zich meer van dergelijke uit. barstingen, heftig als een storm in den zomer. Eens had Audrey een der bedienden gesnapt, die eenige overtollige katjes wilde verdrinken. Ze had hem met haar vuistje in het gezicht ge. slagen, hem tegen de schenen getrapt, de tobb* omgegooid, de jankende, drijfnatte beestjes in haar schort genomen en was er mee naar d« salon gekomen, om in tegenwoordigheid van een lachend damesgezelschap te eischen, dat dn man op staanden voet ontslagen zou worden. Audrey was nog precies dezelfde gebleven. Dn hertogin wachtte bedaard af, tot de woede van haar dochter was bekoeld. Dan legde ze, even. als eertijds, haar arm om de schouders van hef meisje heen, kuste haar en streek haar over het gouden haar, totdat ze de spanning voelde ver- minderen. Kom, kom, kindje! fluisterde ze. Kom dan toch, schat. Vertel je oude moeder nu alles een* heel rustigjes, hè? Het blonde en het grijze haar raakte in elkaar verward. De hertogin zou het hare nood zakelijk moeten opmaken, voordat ze ging ont bijten. De jonge, sterke armen hielden haar stevig vast. Och, moedertje't is toch zoo leelijk van hem! Het klonk als de angstkreet van een ver schrikt kind! De hertogin had moeite haar eigen tranen te bedwingen. Het vogeltje was in het oude nest teruggekeerd. Het is toch zoo erg voor een moeder, dat haar kinderen volwassen worden!

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5