m Zeetijdingen Marktberichten Onze Staatsmachine. fc HOE STALEN CONSTRUCTIES VUUR DOORSTAAN. Interessante demonstratie op de tentoonstelling te Rotterdam. Op het terrein van de Internationale Êrandweer Tentoonstelling te Rotterdam gister een interessante proefneming plaats gevonden. Een groot, speciaal daarvoor ver vaardigd gebouw werd aan een zware brand proef onderworpen, ten einde na te gaan in hoeverre een stalen constructie weerstand kan bieden aan een groote hitte van langen duur. Er was nl., vooral na den geweldigen brand, die het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam met den grond gelijk maakte, twij iel gerezen, of een zoodanige constructie wel volaoet en voldoende waarborgen biedt voor een groote brandveiligheid. Op het terrein [nu van de I. B. T. kregen de voorstanders van deze methode de gelegenheid te bewij zen, dat zij nog steeds niet heeft afgedaan. 'De firma De Vries Robbé Co. te Gorin- chem bouwde in vereeniging met de N.V. „Betondak" te Arkel een proefgebouw van .10 bij 10 M. oppervlakte en twee verdiepin gen hoog. Het werd opgetrokken uit staal, dat op oordeelkundige wijze werd bekleed en beschermd. Des ochtends ving men aan met een zware proef: het handhaven van een temperatuur van 1000 graden Celsius gedurende twee «ren. Voor dit experiment was buitengewoon veel belangstelling, niet alleen van de zijde vvan het publiek, doch ook van den kant van de brandweerautoriteiten. - De leiding van het experiment berustte bij de heeren J. Pellenkoft, hoofdopzichter, Way, Keizer en Mallan,_opzichters van de afdee ling Brandbluschmidaelen. Zij hadden in het benedengedeelte van het gebouw een gewet dige hoeveelheid brandhout doen opstape 'len. Niet minder dan 15000 Kg. zou de ge wenschte temperatuur moeten leveren. Na (een korte uiteenzetting door een vertegen woordiger van de firma De Vries Robbé stak men het hout aan. Het duurde echter nog geruimen tijd voor alles in lichtelaaie stond en pas toen men de ruiten uit de ramen had verwijderd, sloegen de vlammen hoog op. Op yijf punten in het gebouw waren pyrometers geplaatst, waarop men buiten de tempera tuur geregeld kon opnnemen. Om bij elf was een temperatuur van 1000 graden C. be reikt, die daarna bijna constant bleef voort duren. De hoogste temperatuur, die bereikt .werd, was 1090 graden C. en in het midden yan het gebouw om den stalen ipeiler 1100 graden. Het gebouw hield zich buitengewoon goed. De heer Pellenkoft gaf om halfeen bevel om water te geven en met vier stralen tastte men het vuur aan, Pas toen de brand geheel gebluscht en alles voldoende was afgekoeld, kon de technische uitwerking worden nage gaan. Des middags vond een lichte proef plaats. Nu was het de bovenverdieping van het ge bouw, waarin de brand „gesticht" werd. Men had daar 7500 Kg. hout opgestapeld en dit niet, zooals 's morgens was gebeurd, met benzine overgoten, maar met stookolie. Nau welijks was de brandbare massa aangesto ken, of de vlammen grepen snel om zich heen, aangewakkerd door een sterken wind. In minder dan een kwartier werd een tempera tuur bereikt van .ruim 800 graden Celsius Uit de ramen sloegen de vlammen loeiend op en zelden zullen de vele brandweerlieden zoo rustig naar 't schoone schouwspel heb ben staan kijken. Na een uur passeerde men de vereischte temperatuur van 1000 graden C. Om half- vier wees één van de pyrometers 1065 gra den aan, hetgeen voor dezen middag de 'hoogste temperatuur bleef. In de bovenver dieping waren geen steunpilaren aange bracht en moesten de 10 M. lange balken den vernielenden invloed van het vuur on dergaan. Om de proef zoo volledig moge lijk te laten slagen, was het dak voorzien van een zg. sneeuwbelasting, d.w.z. in de plaats van een sneeuwslaag van enkele dM. dikte waren nu zakken zand, die eenzelfde gewicht vertegenwoordigden, op het dak ge legd. Ook nu weer sloegen vele brandweerauto riteiten en deskundigen uit het bouwvak de proef gade. Over de resultaten waren zoo wel de bouwers als degenen, die de experi menten als studie-materiaal beschouwden, buitengewon tevreden. De beschermde ijzer constructie had de zware vuurproef uitste kend doorstaan, zonder eenige ernstige af wijking te vertoonen. ZWARE BRAND TE GOUDA. Op de Da Costakade te Gouda* de ftiterste Westgrens der stad, heeft gis ternacht een felle uitslaande brand ge woed, die ontstond in perceel nr. 10, be woond door den metselaar A. v. d. Berg. De vrouw werd, naar de Telg. vertelt, wakker door den rook, die tot het boven gedeelte van het uit twee verdiepingen bestaande huis doordrong. Zij wekte on middellijk haar man die op zijn beurt de twee kinderen van 4 K en 5K jaar uit bed haalde. Het brandde beneden ge ducht en de ruiten waren reeds gespron gen terwijl het vuur de trap had aan- getas:. Tijd om iets mede te nemen had de in haar slaap overvallen familie niet. In nachtgewaad moesten do verschrikte bewoners ijlings door een achterraam en over een schuurtje een goed heenkomen zoeken. Het brandende huis, dat de brandweer reeds van verre kon waarnemen, brand de als een lier; angstig loeiend sloegen de vlammen door de geheele ruimte. Het was intusschen niet bij één pand ge bleven. Het vuur had zich reeds medege deeld aan de bovenverdieping van het perceel van den heer v. d. Zaan op no. 8, terwijl eveneens het leegstaande woonhuis nr. 2 vlam had gevat. Met drie stralen van de op open water ge plaatste motorspuit tastte de brandweer onder commando van den heer J. C. den Boer, het vuur aan. Door den ongunsti- gen bouw van de aaneengesloten rij hui zen aan de Da Costakade was de blus- sching een zeer lastig werk. Alle wonin gen zijn nl. afgedekt door een doorloo pend plat dak van zeer brandbaar mastiek, terwijl tusschen dit dak en de plafonds een groote open ruimte be staat. Die ruimte trok als een schoor steen. Het gevaar bleef nog langen tijd bestaan en iederen keer moest opnieuw gespeten worden en het duurde nog lan gen tijd voor de slangen ingerold kon den worden. De schade is ongetwijfeld zeer groot; het huis van den heer v. d. Berg is finaal uitgebrand; niets dan eenige kale muren staan nog overeind. De geheele inboedel is verwoest. Van het pand van den heer v. d. Zaan, brand de de geheele bovenverdieping uit. De vrouw van den heer v. d. Berg had in de keuken een kachel laten branden, om de wasch te drogen. Een door het rooster gevallen vonk, welke op een hoop krullen terecht kwam, zorgde voor onmiddellijke verbreiding van het vuur. Het geheele blok huizen, rondom de ver brande woning, verdeeld over een vier tal straten, was vannacht van licht ver stoken, daar de kabel van het electrisch net doorbrandde en er kortsluiting ont stond. De brandweer behielp zich met zoeklichten. Verschillende autoriteiten en talrijke ingezetenen waren ter plaat se aanwezig. Gister trok de brand veel belangstelling. KNAAPJE OVERREDEN. Gistermiddag is te Lisse op den Heeren- weg een 6-jarig jongetje afkomstig uit Rot terdam door tot nu toe onbekende oorzaak door een luxe-auto overreden. Deerlijk ver wond werd het knaapje naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het ventje logeerde bij een familie te Lisse. OUDE MAN DOOR EEN DRONKEN SCHIPPER GESLAGEN. Maandagmiddag werd te Oude Pekela de 78-jarige A. van Zalen, alhier, terwijl hij op straat wandelde, plotseling door den in staat van dronkenschap verkeerenden schipper J. Z. aangevallen en tegen den grond' gewor pen. Z. nam Van Zalen den stok af, die de oude man bij het loopen gebruikt en sloeg hem daarmede herhaaldelijk op hoofd en lichaam. De oude man, die bloedend werd verwond en moest worden verbonden, werd door anderen ontzet. De marechaussee nam den laffen dader mede naar het gemeente huis. Tegen Z. is proces-verbaal opgemaakt. De aanleiding tot deze mishandeling moet gezocht worden in een kleine vordering, die Van Zalen op Z. heeft. DR. VINKESTEYN. In den toestand van dr. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia, is een zoo danige wending terf goede gekomen, dat de patiënt Maandag a.s. vermoedelijk naar huis zal kunnen worden vervoerd. OP MEISJES INGEREDEN. Een Nederlandsche auto is in de Roer- mondstrasse te Aken op een groep meis jes ingereden. Een der meisjes was op slag dood; een tweede moest ernstig ge wond in het ziekenhuis worden opgeno men. De chauffeur verklaart, verblind te zijn geworden door de lichten van een hem tegemoet rijdenden auto. VAN EEN MELKAUTO GEVALLEN Zaterdagavond mochten een drietal jongens meerijden met den melkauto van De Graaf op den Alblaserwaarddijk te Alblasserdam. De 7-jarige L. van Noordt is van den auto gevallen en kreeg een der achterwielen over zijn hoofd. Zijn toestand is hopeloos. EEN GEFANTASEERD VERHAAL. Naar aanleiding van een bericht om trent een aanranding in den polder Blij- dorp, waarbij een meisjes van veertien jaar het slachtoffer zou zijn geworden, terw-1 de dader in arrest zou zijn gesteld, verneemt het Hbl. van de politie het volgende: Dezer dagen is een hulpbesteller van de posterijen gearresteerd, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan ver scheidene oplichtingen. Hij maal ':e daar bij misbruik van zijn functie en gaf ver schillende namen van zijn collega's op. Toen de politie naar aanleiding van deze arrestatie met zijn superieuren over den man sprak, wisten deze superieuren te vertellen, dat de man iemand die een meisje in den polder Blijdorp zou heb ben aangerand een afstraffing zou heb ben gegeven. Dit geheele verhaal echter heeft de hulpbesteller gefantaseerd en het door de politie ten overvloede inge stelde onderzoek heeft uitgewezen dat er niets van het verhaal op waarheid berust. Maandagavond is de hulpb'esteller naar aanleiding van de publicatie nog door de politie gehoord en ook toen bleef hij zijn fantastisch verhaal vol houden, al wist hij den naam van het slachtoffer niet te noemen. Hij beweert het meisje te hebben laten liggen omdat naar zijn meening de agent van politie, dien hij zou hebben gewaarschuwd, een onderzoek naar haar identiteit zou heb ben moeten instellen. Ook de waarnemend hoofdcommissa ris de heer Casper deelde het blad gis termorgen mede, dat er van het geheele verhaal van den hulpbesteller geen woord waar is. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. In de voortgezette jaarvergadering van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken werd na een gloedvolle verdediging door dr. De Haas, Zwolle, met bijna algemeene stemmen aangenomen een bestuursvoorstel, waar bij het bestuur de opdracht kreeg over leg te plegen met de leiding van ver wante bevolkingsgroepen, om te komen tot een speciale propaganda, steunend op de beginselen van deze groepen. Uit de amendementen en toelichtingen bleek ten duidelijkste, dat men hierbij S D A p6rste Plaats °P het oog had de De volgende jaarvergadering zal wor den gehouden te Arnhem. Tot leden van uen ei eenigingsraad werden gekozen de heeren F. S. Noordhoff, 's-Gravenhage en dr. J. Intveld, Rotterdam, ROEKELOOZE ONDERNEMING. Zondagmorgen wilde schipper Herrius van het motorschip „De Volharding", dat een vrachtdienst Harderwijk-Rotterdam onder houdt te Harderwijk, de haven binnengeko men, doch hij kon op ongeveer 1500 meter van het havenhoofd niet verder, wegens ge brek aan stookolie. De 17-jarige opvarende C. Hoendervoogt, wiens ouders te Harder wijk wonen, bood toen aan, naar de haven te zwemmen om den eigenaar van een sleep bootje te verzoeken, hulp te verleenen. Hoe wel de schipper daartegen bezwaren maakte, hield de jongen, die een geoefend zwemmer was, aan en kreeg ten slotte toestemming zijn plan te volvoeren. Hij zwom in de vaar geul van baken tot baken, totdat men hem uit het oog verloor. Toen de uren verliepen, zonder dat men van den wal iets bemerkte, kwam het vermoeden op, dat de jongen de kust niet heeft kunnen bereiken. Men gaf noodseinen, de sleepboot voer uit en toen kwam het vast te staan, dat de jongen vermoedelijk overvallen door kramp den wal niet heeft bereikt. Tot laat in den avond zoo vertelt de Tele graaf zijn tal van booten uitgevaren om te dreggen, doch zonder resultaat. MOORDAANSLAG TE OUDE- PEKELA. Twee onbekende ipersonen hebben den ar beider J. Holstein te Oude-Pekela, toen hij de Winschoter-Zuiderveen passeerde in de duisternis met een mes ernstig gestoken. De heer Holstein wist zich strompelende naar den nabij wonenden dr. Boswijk te begeven. Deze liet hem onmiddellijk naar het r.-k. ziekenhuis te Winschoten overbrengen. Naar de daders werd een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. ADRES VAN ,DE VRIJE LUISTER VINK". Dr. Max Juda verzocht aan de Telegr. er nog eens op te wijzen, dat de sluitingsdatum voor het inzenden van adhaesiebetuigingen aan het adres van de vereeniging „De Vrije Luistervink" reeds verschenen is. Öndertee- kenaars, die nu nog hun namen inzenden, kunnen niet meer in de alfabetische lijsten worden opgenomen; zij zullen in een supple toire lijst aan het groote boekwerk worden toegevoegd. Het boekwerk, dat H. M. de Koningin zal worden aangeboden, zal uit twee deelen moeten bestaan om alle namen en adressen te kunneji bevatten. Voor in het eerste deel zal de opdracht aan de Landsvrouwe worden gecalligrafeerd. De deelen zullen gebonden worden in kalfs leder en samengesteld uit het grootste for maat oud-Hollandsch geschept papier, zoo dat op elke pagina vijf kolommen namen en adressen kunnen worden ingevuld, elk zestig regels hoog. De datum der plechtige aanbieding zal nog nader worden bekendgemaakt. RIJWIELDIEVEN TE APELDOORN GEPAKT. Den laatsten tijd zoo schrijft de corr. van Apeldoorn aan de Telegr. was Apeldoorn het operatieterrein van rijwieldieven. Talrij ke fietsen werden gestolen en zulks dikwijls op geraffineerde wijze, zoodat de politie voor een zeer moeilijke taak stond. Thans is zij erin geslaagd, een aantal personen te arres teeren, die gezamenlijk opereerden. Het zijn D., T. en de Bebr. W. allen woonachtig te Apeldoorn. Bij hun verhoor bleek hoeveel diefstallen zij op hun geweten hadden. Tal rijke rijwielen, afkomstig van diefstallen van recenten datum konden nog in beslag genomen worden. Niet alleen waren fietsen van hun gading, maar ook onderdeelen daarvan, voorts graf zerken, etc. D. en T. werdén steeds door de Gebr. W. er op uitgestuurd om de diefstal len te begaan, terwijl de laatsten dan als helers optraden. Zij veranderden de gesto len rijwielen zoodanig, dat zij voor de oor spronkelijke eigenaars onherkenbaar waren en deden ze grif van de hand. D. en T. werkten voor de Gebr. W. tegen provisie. Zelfs werd door D. het rijwiel van een der Gebr. W. ontvreemd, welk rijwiel te gen diefstal was verzekerd en waardoor W. d verzekeringssom opstreek. Maandag is een andere rijwieldief gepakt. Uit het verhoor bleek dat deze, Z., uit Haar lem, op eigen hand opereerde en op geener lei wijze in verband stond met het hierboven gemelde complot. KORTE BERICHTEN. Verschenen is het jaarverslag van het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, loopend van 1 Mei 1929 tot 1 Me; 1930. Arbeidsbemiddeling. Binnen afzienbaren tijd zal de geheele ar beidsbemiddeling, zoowel die van de over heid uitgaat als die door particulieren, al dan niet uit winstoogmerk, uitgeoefend wordt, bij de wet geregeld zijn. De meest belangrijke vraag, die zich voordoet, wan neer we deze aangelegenheid overdenken, is de vraag naar het deel der arbeidsbemidde ling, dat voor rekening der gemeente komt. We geven hier een uiteenzetting, hoe een en ander worden zal. Voorop echter ga een en ander de zaak der arbeidsbemiddeling in het algemeen be- treffende. De organen dan der openbare ar- iwdsbemiddeling zijn drieërlei: de gemeente lijke arbeidsbeurs „pf. het gemeentelijk agent schap der arbeidsbemiddeling, dan de dis trictsorganen (districts-arbeidsbeurs) en het centraal Rijksorgaan. Het doel van al deze organen is één en hetzelfde, al is de bijzon dere taak verschillend, zij stellen nl. hunne bemiddeling in" het algemeen voor iederen werkgever of iederen werkzoekende beschik baar. Zij doen dit zonder te letten op de godsdienstige, staatkundige of maatschappc lijke overtuiging van hen, die van hun tus- schenkomst gebruik wenscken te maken en eveneens zonder te letten op het al of niet aangesloten zijn bij een vereeniging. Boven dien moeten ze hun bemiddeling kosteloos verleenen en mogen affeen vergoeding vorde ren voor op uitdrukkelijk verzoek gemaakte onkosten. Vervolgens worden ze gebonden aan de volgende algemeene regelen: Als er- eens een stakjng of uitsjuitjng bestaat ont houden ze zich van plaatsing van werkzoe kenden in dat bedrijf of die onderneming, evenmin verleenen ze medewerking aan bi] een staking of uitsluiting betrokken werkzoe kenden. Ook onthouden ze hun medewerking aan die arbeiders, die door een collectieve ar beidsovereenkomst gebonden zijn bij pa troons, die eveneens door dat contract gebon den zijn, wanneer een eventueele plaatsing zou leiden tot het sluiten van een contact on der ongunstiger voorwaarden. Ten slotte moeten ze mededeeling doen van een eventu eele ongunstige afwijking der arbeidsvoor waarden in de plaats, waar arbeid aangebo den wordt, vergeleken bij die van de plaats waaii de werkzoekende woont. Nooit kunnen deze overheidsorganen verantwoordelijk ge steld worden met betrekking tot de gevolgen hunner bemiddeling. Elke gemeente zal verplicht wezen een or gaan der openbare arbeidsbemiddeling op te richten en in stand te houden. Van deze ver plichting kan ontheffing worden verleend, in dien naar het oordeel van de Kroon op an dere wijze voor voldoende arbeidsbemidde ling in den zin der wet wordt gezorgd of in dien bijzondere omstandigheden de onthef fing wettigen. Waar de dagelijksche leiding als zijn eenige of voornaamste taak aan den leider is opgedragen, heet dit orgaan arbeids beurs; anders draagt het den titel „agent schap der arbeidsbemiddeling". Een arbeids beurs moet opgericht worden in gemeenten met meer dan 15.000 inwoners. Twee of meer gemeenten kunnen onder goedkeuring van de Kroon gezamenlijk een arbeidsbeurs stichten en in stand houden. Gemeenten met minder dan 15.000 inwoners zijn verplicht, zoo er geen arbeidsbeurs is, een agentschap der ar beidsbemiddeling op te richten en in stand te houden. Het is de gemeenteraad, die het eene of het andere orgaan der arbeidsbemiddeling opricht en onder goedkeuring van Ged. Sta ten de verordening ervoor vaststelt. In die verordening wordt tevens de taak en de be voegdheid van de door den Raad benoemde Commissie van Toezicht vastgesteld, waar van de voorzitter en de leden eveneens door den gemeenteraad worden benoemd, ge schorst en ontslagen. Voor de samenstelling dier commissie geldt de regel, dat ze bestaat uit een gelijk aantal (de voorzitter niet in begrepen), doch tenminste twee, werkgevers (of hun vertegenwoordigers) en werknemers (of vertegenwoordigers). Voor de benoeming dier leden worden de algemeen erkende, cen trale organisaties van werkgevers en van werknemers of daarbij in de gemeente aan gesloten afdeelingen in de gelegenheid ge steld aanbevelingen in te zenden. Met de da gelijksche leiding van de arbeidsbeurs is een directeur belast, die door den gemeenteraad wordt benoemd, wiens instructie door B. en W. wordt vastgesteld. Van de agentschappen der arbeidsbemiddeling geldt mutandis het zelfde. Ook daarvoor stelt de gemeenteraad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten een verordening vast. Ook hierover wordt een commissie van toezicht benoemd. De laatste verplichting geldt voor gemeenten boven 5000—15000 inwoners, voor gemeenten be neden 5000 zielen is dit facultatief naar het oordeel van den minister van Arbeid enz. Aan het hoofd van zulk een agentschap staat een agent, deze wordt, gehoord de Commis sie van Toezicht, door den Raad benoemd enz., tenzij een algemeene gemeente-verorde ning anders bepaalt en hij geniet een door den gemeenteraad te bepalen jaarwedde. Zijn instructie wordt door B. en W., de Commissie van Toezicht gehoord, vastgesteld. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Ghristiaan Huygens, (uitr.) 12 Aug. te Port Said. Koningin der Nederlanden, (thuisr.) 11 Aug. te Sabang. Poelau Bras, (uitr.) 12 Aug. te Port Said. Prins -der Nederlanden, (uitr.) 12 Aug. te Sabang. Johan van Oldenbarnev-elt, 12 Aug. v. Amst n. Batavia. P. C. Hooft, (thuisr.) 11 Aug. v Port Said. Poelau Roebiah, 12 Aug. v. Hamburg. Kon. Ned. Stromb. Maatschappij. Amor, 10 Aug. v. West-Indië te N. York. Bodegraven, (thuisr.) 9 Aug. v Callao. Deucalion, 1 Aug. v. Alexandrië n. Smyrna. Orestes, 11 Aug. v. Algiers n. Malta. Stella, 12 Aug. v. Constanza n. Stamboel. Stuyvesant (thuisr.) 11 Aug. v. Plymouth n. Havre. Theseus, 11 Aug. v. Oporto n. Vigo. Agamemnon, 12 Aug. v. Smyrna te Constan- tinopel. Jason, (uitr.) 10 Aug. v. Mollendo. Trajanus, 11 Aug. v. Tanger te Bereelona. Kon. Holl. Llcyd. AmsteHand, (thuisr.) 11 Aug. v. Montevideo. Maasland, (thuisr.) 11 Aug. v. Victoria. Montferiand, (uitr.) 11 Aug. v. Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. Kertosono, (thuisr.) 1 lAug. v. Marseille. Patria, (thuisr.) 14 Aug. te Rott. verwacht. HollandAmerika-Lijn. Delfdijk, Pacifickust n. Rott., 9 Aug. v. Los Angeles. Lochgoii, Rott.-Pacific, 10 Aug. -te Colon. Spaarndam, Rott. n. N.-Orleans, 12 Aug. te Vera Cruz. Ameland, (uitr.) 12 Aug. te Antwerpen. Leerdam, Rott.-N. Orleans, 12 Aug. v. Bilbao. Nebraska, Pac.-Rott., 11 Aug. v. Cristobal. Lochkatrime, Vanc.-Rott., 12 Aug. v. Londen. Loehmonar, Vanc.-Rott., 12 Aug. te Londen. Veendam, 11 Aug. v. Bermuda te New York. HollandAfrika-Lijn. Jagersfontein, 12 Aug v. Rott. raar Oost- Afrika, via Kaapstad. Ran-dfontein, (uitr.) 11 Aug. v. Port Said Springfontein, (thuisr.) 10 Aug. te Lorenzo Marqués. Klipfontein, 12 Aug. v. Amst. n. Antw. Hcemsflocrk. (thuis.) 10 Aug v. Mombssss Meliskerk, (thuisr.) 10 Aug v. Kaapstad 4 a-v HoWand-Britsch-Indlë-Lijn, Andij'k (thuisr.) 11 Aug. te Hamburg. Salawati, (uitr.) 10 Aug. te Calcutta. Holland—Oost-Azië-Lijn. Alderamin(thuisr.) 10 Aug. y. Honkong a. v ?°»andTAiistraiië-Lijn. i /au 'S v. Brisbane. Abbekerk, (thuisr.) 12 Aug. fe Antwerpen. Holland—West Afrika-Lijn. Rtggestroogi, (thuisr,) 10 Aug. te Hamborg Java—China—Japan-Lijn. Tjibadak, 10 Aug. v. Batavia te Shanghai Tjikarang. 9 Aug. v. Shangai te Manilla. JavaNew-Yorh-Lijn. Beemsterdijk, Java—New York, 10 Aug. Singapore. Euryades. JavaNew kork, 10 Augustus te Alexandrië. Kangean, Java—New York. 8 Aug. v. Oran Sembilan, 12 Aug. v. New York te Batavia JavaBengalen Lijn. Ternate, 11 Aug. v Rangoon n. Java. Halcycn Lijn. Stad Haarlem, 11 Aug. v Rott. te Rosario Rotterdam—Zuid-Amerika-Lijn. Alwaki, (thuisr.) 11 Aug. v. Bahia. Alpherat, (uitr.) 10 Aug. te Montevideo. Stoomvaart Mij. Oceaan. Diomed, 10 Aug. v. Japan, 1. v. Rott., Hamburg. Achilles, Japan-Rott., 6 Aug. v. Colombo. Menestheus, Japan-Rott., 10 Aug. v. Manilla Phiioctetes, Japan-Rott., 11 Aug. te Shanghai. Polydorus, Java-Amst. 11 Aug. v. Padang. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT AMSTERDAM, 13 Aug. 1930. Op de he- den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 307 Vette kalveren, le kw ƒ0.88—0.95; 2e kw. ƒ0.80—0.84; 3« kw. 0.07—0.78; 38 Nuchtere kalveren 1320; 470 Varkens: vleeschvarkens (90 —110 K.G.) 0.790.80; zware 0.77— 0.78; vette 0.750.76. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Aug. 1930. Langendijker Groenten veiling. 1 lOOst. Bloemkool, le s. 78.70; Bloemkool 2e s. o.702 per 100 stuks; 2650 K.G Peen 0.90-/' 1.80; 26000 K.G. Roodé Kool 0.60—2.20; 19000 K.G. Gele Kool 1.10—2.40; 44000 K.G. Witte Kool 1 1.70; 4300 K.G. Uien 4.20—6; Drie- lingen 2.30—2.70; Nep 5.706.30; Zilverdrielingen 1.50; 525 K.G. Zilvernep 7.207.60; 1100 K.G. Slabooren 2.90 6.10; 210 K.G. Snijboonen 9.30— 10; 1175 K.G. Bieten 2.703.30; 31300 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.304.80; Schoolmeesters 3.40; Eigenheimers 4.505.70; Drielingen 3.084.40, alles per 100 K.G. PURMEREND, 12 Aug. 1930. „Afslag, vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Aardappelen: Schotsche muizen 0.60 1.54, BI. Eigenheimers 0.90—1.62 per zak, 25 K.G.; Slaboonen: dubbele 17— 60 cent, dubbele z. dr. 18—95 cent, enkele 45 85 cent en enkele z. dr. 1.051.15 per zak, 15 KG.; Snijboonen: Stok 1.50— 2.70, Stam: smalle 15—90 cent en breede 0.30—1.35 per zak, 15 K.G.; Roode Aal bessen 9—ƒ19 per 100 K.G.; Perziken 10 per 100; Komkommers 0.602 per 100; Bloemkool 210 per 100; Roode Kool 1.90—4 per 100; Spinazie 0.75 per mand, 6 K.G.; Sla 4 per 100 krop; An dijvie 4 per 100 krop; Selderij 4 per 100 bos; Wortelen ƒ4—9.40 per 100 bos; Uien 1.30 per 25 K.G. Appels: Cardinaal Julet 1535 en Yellow Transparant 14— 36 per 100 K.G. Peren: Dirkjes ƒ11, Krui- denierspeer 13—37 en Suikerpeer 8— 10 per 100 K.G. COOP. CENTRALE EIERVEILINO. PURMEREND, 12 Aug. 1930 (Weekber.) Afdeeling eieren. 69643 stuks Eendeneieren 4.60—4.80; 99294 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 6.70—8; 65—66 6.20—6.60; 63- 64 5.806.30; 60—62 5.60—6; 58 —59 5.505.80; 56—57 5.40—7 5.60; 53—55 5.305.40; 50—50 4.60—5 en 4549 3.904.50. Afdeeling Pluim vee. Prijs per stuk: Ouct kippen 0.85-» 1.50; Oude Hanen 0.701.20; Jonge Hanen 0.301.15; Oude Eenden 0.30; Jonge Woerden 0.45—7 0.55. Pr. p. K.G-.: Oude kippen 0.56—7 0.65; Jonge Hanen 0.60-7 0.82. NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug. 1930. Schotsche muizen 3.704.40; Schotsche Grooae 4—7 4.50; Eigenheimers 2.30— 3.30; BI. Eigenheimers 4.105.40; Drielingen 3.40—7 3.70; Uien 3.20- 7 5.30; Drielingen 2.30—7 3.50; Grove 7 5.40; Gele Nep 4.70—7 6.40; Zilveruien 0.60; Drielingen 0.901.60; Zilver- nep 5.107.50; Peen 1.70; Spercieboo. nen 2.8(7-7 6.90; Roode Kool 0.60- 7 1.80; Witte Kool 0.90—7 1.80; Gele Kool 0.601.80; alles per 100 K.G.; Bloemkool 8 per 100 stuks. Aanvoer: 5420C K.G. Aardappelen; 14200 K.G. Uien; 7100 K.G. Zilveruien; 500 K.G. Peen; 2600 K.G. Spercieboonen; 24500 K.G. Roode Kool 0.60—1.80; 76500 K.G. Witte Kool; 22200 K.G. Gele Kool en 70 st, Bloemkool. WARMENHUIZEN, 12 Aug. 1930. Sch. muizen 3.70—7 4.40; Grove 7 4—7 4.40; Drielingen 3.80—7 4.50; Eigenheimers 7 4.705.50; Blauwe Aardappelen 7 5.50 —7 6.30; Tomaten: A 9.30; B 6.50; C 7 6.90; CC 5.10; Roode Kool 7 0 60— 7 1.20; Witte Kool 1Nep 4.90—7 5.80; Uien 44.70; Uien drielingen 2.70— 7 3; Zilvernep 6.40; Slaboonen 5.70— 7 6.60. Aanvoer: 24800 K.G. Aardappelen; 3400 K.G. Roode Kool; 3600 K.G. Witte Kool; 180 K.G. Slaboonen; 5700 K.G. Nep; 2275 K.G. Uien; 525 K.G. Tomaten en 100 K.G. Zilveruien. BOVENKARSPEL, 12 Aug. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bi- kool le s. 6—7 9; Bloemkool 2e s. 7 1.50— 7 3; Witte Kool 0.50—7 110; Gele Kool 0.50—7 1.30; Roode Kool 0.50-7 1 20; Aardappelen: Groote Schotsche L9CC- 7 2.20; Kleine Schotsche 71.80—7 2; Gr- Geldersche 22.20; KL Geldersche 7 0.85—7 0.95; Wilde Duc 2—7 2.20; BI. Eigenheimers 1.55. ZWAAG, 12 7ug. 1930. Veiling Bangert en Omstreken. Kruisbessen 2.507 9, Pruimen 43—7 69; "Tomaten: A 7 H B 10.20; C 11.70 en CC f 5.30; Slaboo nen 1.40—13; Snijboonen H-70r 19.30; Druiven 50—7 85; Roode bessen 7.80-7 18; Piolefic 22—7 35; Wirte bessen 7IC; Kruisbessen 7 29—.M8» Suikerpeen 12.40—15: Yellow 7 41— 42; Bloemkool 6.70—7 14; Sla 7 3.10- 4.40; Roode Kool 2—7 4.20; Gele Kooi 2.20-7 4.40. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijn}' gen en andere voertuigen te 8.59 uur 1'£BI

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8