Buitenland Kerk en school LANDBOUW en VEETEELT. Rechtszaken Sport Marktberichten Ingezonden stukken ""■pAKHUISBRAND TE BROOKLYN. I Te Brooklyn brak in een pakhuis waarin goederen van verschillenden ard lagen opgeslagen een brand uit die weldra een geweldigen omvang aan nam Aangezien het pakhuis een zeer groot gebouw was dat spoedig in lichte faaie stond, was de brandweer met veel materiaal aanwezig. Bii de bestrijding van bet vuur liepen 10 brandweerman nen rookvergiftiging op. Do toestand van een hut ner is zoodanig dat men voor zijn leven vreest. DE PRINS VAN WALES THEORETISCH NEERGESCHOTEN. De Prins van Wales volgt met de leven digste belangstelling de manoeuvres in En geland. Gister wilde de Prins zich van het hoofdkwartier van „Blauwland" per vlieg machine naar het hoofdkwartier van „Rood- land" begeven. Onderweg echter werd het toestel van den prins onder hevig luchtaf- weervuur genomen, waaraan de piloot, on danks wanhopige pogingen niet ontkomen kon, zoodat het vliegtuig theoretisch neerge schoten en met piloot en passagier een voor tijdig einde gevonden heeft. Begrijpelijkerwijze is de publieke belang stelling door dit incident nog grooter gewor den, dan anders door de manoeuvres onder vonden werd. EEN SMOKKELEND BISSCHOP. Een verdienste van 40.000 dol lar per jaar. Bisschop Charles Mrzcna, van de Tsjecho-Slowuaksche orthodox-katho lieke kerk, die te New York eenige jaren geleden uit Praag aankwam, is schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan schending van de drankverbodswet door het doorgeven van sacramenteel en wijn aan handelaars in gesmokkelden ster- Iken drank. Hij kreeg daarvoor een dol- jlar per gallon (een gallon is 4*4 L.) en zou aldus per jaar 40.000 dollar gemaakt hebben. ONTSLAG VAN ARBEIDERS BII DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. De vier groote Engelsche spoorwegmaat schappijen treffen voorbereidingen voor om vangrijice beperkingen. De ontvangsten gedu rende de eerste 32 weken van dit jaar bedra gen 5 millioen minder dan gedurende de zelfde periode van het vorig jaar. Alle vier maatschappijen zijn van opvatting, dat de huidige economische depressie nog verergeren zal, en dat zij derhalve gedwongen zijn tot een vrij uitgebreid ontslag van arbeiders en employes. Een der maatschappijen heeft deze week reeds aan 4000 arbeiders ontslag aan gezegd. De leiding der spoorwegmaatschappijen is van meening, dat de huidige toestand slechter is dan in 1928. toen de vakvereenigingen van I spoorwegarbeiders ter ondersteuning der maatschappijen toestemden in een loonsverla ging van IV? pCt. Deze loonsverlaging is in Mei van dit jaar tot November a.s. geannu leerd. Met het oog op de tegenwoordigen toe stand echter zal in November opnieuw ge tracht worden een loonsverlaging doorge voerd te krijgen. DE HERTOGIN VAN YORK. De verwachte blijde gebeurtenis. Landvolk was gister bezig met het bij eenbrengen van brandstoffen voor een veugdevuur op den top van Hunters i Hill, die uitzicht geeft op het dal van Strathmore. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat de blijde gebeurtenis op Glamis Castle, waar de hertogin van ,York verblijft, thans elk oogenblik ver wacht kan worden. Het vreugdevuur (u.I worden ontstoken zoodra -.et sein van het kasteel komt. Het zal over mij len af stands te zien zijn, en indien het weer gunstig is, zullen de zeelieden in de Noordzee den gloed van het vuur kunnen waarnemen. Een dergelijk vreugdevuur werd op Hunters' Holl ontstoken ter viering van het huwelijk *ran de hertogin. (Hbld.) f VIER VROUWEN OVERVALLEN j EEN MAN. f Gisternacht is op een hoek van een s'.caat een koopman overvallen door vier vrouwen en neergeslagen. De vrouwen beroofden hem van een portefeuille met 100 mark, waarna zij de vlucht namen. (Tel.) BOYCOT EN BOTER. Nieuwe actie noodzakelijk? Volgens de „Vossische Zeitung" is de op zegging van het Duitsch-Finsche handelsver drag van 1926, wiens verdwijning den weg vrij zou maken voor een Duitsche tariefver- hooging op boter, of althans voor de verwij dering van hetgeen dit tarief nu voor de beneficianten der meestbegunstigingsclausule (waaronder ook Nederland) aan handen leg de. nog niet definitief van de baan. Zelfs schijnt nu te worden gedacht aan een nieuwe „truc" om een conventioneele verplichting (die der Geneefsche tarieven-conventie, waar- jin o.a. de handelsverdragen werden besten- digd) te omzeilen. Immers in deze conventie 'was hoofdzakelijk gedacht aan de belemme ring van eenzijdige opzegging van handels verdragen I>e Duitschers en Finnen zouden nu volgens het Duitsche blad met gelijktij dige en wederzijdsche opzegging hieraan willen ontkomen. Zooals ook het particu liere accoord beoogde te ontsnappen aan de verplichtingen der aan derden toegestane nieestbegunstiging. Wij kunnen slechts hopen, zegt het Hbld., dat de „Vossische Zeitung" verkeerd is inge licht. Zoo niet, dan heeft men hier te doen roet een dier punten van onzekerheid", waarop de Alg. Ned. Zuivelbond doelde toen hij. als toelichting op zijn besluit om de boycot voorloopig op te heffen, verklaarde dat het „geraden is een afwachtende houding aan te nemen", teneinde de boycot, die een zeer goed hanteerbaar middel is gebleken, straks, zoo noodig, verder toe te passen". Dat de Zuivelbond de boycot ophief was het gevolg van de definitieve mislukking der particuliere Duitsch-Finsche onderhandelin gen, die echter, zooals wij herhaaldelijk heb ben uitgelegd, althans van EVuitsche zijde wel degelijk semi-officieel waren omdat de Duitsche regeering betrokken was bij de voorgestelde invoer-organisatie. Wat de schadeloosstelling voor Finland fouzijn wanneer dit land toestemde in ge lijktijdige en wederzijdsche opzegging van joet Duitsch-Finsche handelsverdrag (waar nu sprakevan is, vlgens de „Vossische Zei tung kunnen wij slechts gissen. Maar de Nederlandsche zuivelbelangen zullen wel het gelag moeten betalen van deze wederzijdsche vriendelijkheid. En de mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat de Zuivelbond weldra opnieuw het boycot-parool zal moeten uitgeven. Tenzij de Duitsche handel en industrie de Duitsche regeering tot andere gedachten zullen weten te brengen. IN AANRAKING MET HOOGSPAN- NINGSLEIDING. Soldaat gedood. Bij het opruimingswerk van het mili taire vliegtuig dat Dinsdag j.1. bij Metz neerstortte, waarbij de beide inzitten den verbrandden, trachtten gisteren eenige soldaten de metalen bespanning van het vliegtuig te plaatsen. Ze raakten daarbij met het boveneinde de draden van een hoogspanningsgeleiding en werden door den stroom getroffen. Met ernstige brandwonden werden zij tegen den grond geslagen. Een soldaat overleed tijdens het transport naar het hospitaal, terwijl de beide anderen nog in levensgevaar verkeeren. PERZIË MOBILEERT TEGEN DE KOERDEN. 60.000 man opgeroepen. De sjah van Perzië heeft in drie dis tricten tusschen Teheran en Tibris, 60.000 Perzische troepen onder de wa penen geroepen, teneinde de opstan dige koerden definitief te verslaan. De 60.000 man worden versterkt door 20.000 man van het staande leger. Het is nog niet bekend of de Perzische troepen ge meenschappelijk of in overleg met de Turksche troepen zullen optreden. VIJFTIG HINDOES VERLATEN DEN RAAD VAN BENGALEN. Uit protest. Uit Calcutta wordt gemeld dat 50 hindoe afgevaardigden gisteravond en bloc den raad van Bengalen waarin zij gekozen wa ren verlieten als protest tegen de behande ling van een wet op het lager onderwijs die volgens hen een te eenzijdig karakter droeg. VERMINDERDE INKOMSTEN DER AUSTRALISCHE SPOORWEGEN. In Nieuw Zuid Wales maakt men zich in spoorwegkringen ernstig ongerust over de groote vermindering van de inkomsten der spoorwegen. Vergeleken met verleden jaar, wordt per week ongeveer 90.000 minder ontvangen dan toen. DE AFRIDIS TREKKEN TERUG. Versterking van de Noord- Westelijke grens. Volgens de laatste berichten van de Noord-Westelijke grens van Indië ver minderen de aanvallen der Afridi's en richting van de Afghaansche grens. Een de groepen trekken zich terug in de Britsch vliegtuigeskader is gistteren op weg naar Risalpoer te Lahore gevlogen, waar zich het hoofdkwartier der Brit- sche luchtstrijd voor de Noord-Weste- Ljke provinciën bevindt. Daardoor is thans drievierde deel der Britsché luchtstrijdkrachten in Indië, geconcentreerd aan dc N. W. grens. Ook een sterke af deeling cavalerie, een bri gade infanterie en een trein pantser auto's is op weg naar de N. W. grens. HANDENARBEID. Geslaagd te Haarlem voor handenar beid o.a. de heeren J. H. van den Berg te Egmond aan Zee; J. va.i Eekelen te A kmaar; H. N. Cornelissen te Anna- Paulowna en A. T. J. van Gessel te r everwijk. DUITSCHLANDS BOTERPOLITIEK. De permanente commissie van den landbouw voor opzegging van het verdrag. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld telefoneerde aan zijn blad: Op een congres van de centrumpartij in het Rijnland heeft oud-ininister dr. Hermes in een rede over de landbouwpolitiek van het centrum betogd, dat het Duitsch-Finsche handelsverdrag in het belang van den Duit- schen boerenstand diende te worden opge zegd. De permanente commissie van den Duit- schen landbouwraad heeft een motie aange nomen, waarin zij tot dezelfde conclusie komt. NED. BOND VAN VEEHANDE LAREN. Veertiende jaarverg. te Maas tricht. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den hr. A. Trompetter te Hoogeveen, is gis teren te Maastricht de veertiende alg. verga dering van den Ned. Bond van Veehandela ren gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter werd geconstateerd, dat de provincies Zuid- Holland en Drente niet tijdig de namen der afgevaardigden hadden opgegeven en wer den deze afgevaardigden van de stemmin gen uitgesloten. Dit besluit gaf aanleiding tot een hevig tumult in de vergaderzaal. Ten slotte werd overeengekomen, dat de verkie zing van den bondsvoorzitter eenigen tijd zal worden uitgesteld, waarna er geen bezwaar meer bestaat om die provincies aan de stem mingen te laten deelnemen. Het jaarverslag van den bondssecretarts werd goedgekeurd. In het algemeen bestuur werden gekozen de heeren: j. W; Koopman, Huj^um, A- yan Geuns, Ulrum; B. Levie, Assen; S. Bilder- beek, Zwolle; K. van Gelder, Zutphen; G. van Herwaarden, Utrecht; H. Noom, Mar ken; J. van der Stoel, Leiden; C. van Til burg, Steenbergen; en J. Kaufmann, Maas tricht; in het centraal bestuur werden geko zen de heeren J. van der Stoel, J. Koopman, H. Noom en K. van Gelder, resp. te Leiden, Huizum, Marken en Zutphen. Besloten werd naar het Hbl. meldt, om bij de regeering stappen te doen, waardoor be reikt wordt dat, mits na onmiddellijke aan gifte, in geval van mond- en klauwzeer, de eigenaar van het dier vergoeding wegens te lijden bedrijfsschade ontvangt. Op voorstel der afd. Friesland zal een commissie worden benoemd, welke in samen werking met de „M. E. C. A." een onderzoek zal instellen welke maatregelen er zullen moeten worden genomen om te voorkomen, dat z.g. „reageerend vee" als goed wordt verkocht. Aangedrongen werd in dit ver band om door een regeeringsmaatregel de veehouders te verplichten hun veestapel on der contróle te stellen en het reageeren als een koopvernietigend gebrek te beschouwen, ook al is het geen „open" tuberculose. PARTICULIERE BANK VAN LEENING. Wat Ij: „opening van de zaak?" De pl.v. kantonrechter te Amsterdam, dr. C. Dijstra te Amsterdam, heeft den exploitant van een particuliere bank van leening vrijgesproken, wien ten laste was gelegd, dat hij zijn bank reeds geopend had vóór het voorgeschreven openings-uur, nl. vóór negen urn Het bleek, dat de deuren geopend waren, zoodat het personeel met het slechte weer niet buiten behoefde te wachten; de directeur zélf, evenwel, die de sleutels der kasten en laden heeft, was nog niet aanwezig en het bedrijf was dan ook niet voor negen uur begonnen. Het O. M. achtte niet bewezen, dat hoe wel het perceel open was vóór negenen, ook de zaak al was geopend; er konden nog geen zaken worden gedaan; en had op dien grond eveneens tot vrijspraak geconcludeerd. ONTVOERING. Het Haagsche Gerechtshof heeft gister be vestigd de vonnissen betreffende: iemand C.i door de Haagsche rechtbank was veroor deeld tot negen maanden gc angenisstraf wegen" "-ring van een jongetje in het Haags 'i en het plegen van niet te omschrijf lelingen met hem. Tennis. Wedstrijden Advendo. Gisteren zijn op de banen van het Gemeen telijk Sportpark de wedstrijden van de Alk- maarsche Tennisclub Advendo begonnen en gezien de groote belangstelling en de talrijke inschrijvingen, was het zeker jammer, dat het weer zoo weinig medewerkte. Toch zijn er gisteren, dank zij de activiteit van het be stuur en van de wedstrijdleider, den heer H. Schuurman, nog heel wat partijen gespeeld. Ook vandaag tracht men weer zoo vlug mogelijk op te schieten. Zoodra het maar even droog is, wordt er gespeeld. De wind is zeer hinderlijk en is vooral voor begin nende wedstrijdspelers een geduchte handi cap. In 't heerenenkelspel zijn 29 inschrin het damesenkelspel 14, in het heerendubbel 14, in het damesdubbel 7 en in 't gemengddubbel 16. In het geheel moeten dus ongeveer 75 partijen worden gespeeld. Zondag is de dag der finales. Wij laten hieronder de uitslagen volgen van de tot heden gespeelde partijen. Heerenenkelspel. Ie ronde. J. Haasbroek sl. M. de Haas 64, 63; P. Tuin sl. K. Langendijk 6—0, 6—0; R. Schuijt sl. H. v Haren 6—1, 61G. v. Dij'k sl. K. Boendermaker 63, 64; P. Smit sl. A. Kortensohijl 6—4, 75; Ir. A. C. Beer sl. H. v. Dam 61, 75; H. Schuurman sl. C Beek 6—0, 62; P. Krom sl. G. Worm 6—1, 6—4; J. D. Roos sl. J. Rus 75, 61. 2e ronde: P. A. Offers Jr. sl. Th. Makkink 6—4, 6-3. Damesenkelspel. Bye: Mej. P. Dresch en Mej. M. Ruder; Mej. L. Arntsz w.o. Heerendubbelspel. Ie ronde: E. v. Dijk en ir. A. C. Beek sl. Kortenschijl en Nap 62, 61. Gemengd-Dubbelspel. Ie ronde: Mej. T. Bogtman en H. Schuur man w.o. Mej. G. Galema en G. v. Dijk sl. Mej. R. van Foreest en P. A. Offers jr. 6—4, 5—7, 6—4 Damesdubbelspel. Ie ronde: 'Mej. A. Stroïnk en Mej. C. Hartkamp sl. Mej. P. Dresch en Mej. L. Verwey 6—0,, 61. Motoren. Ariel Motorbehendigheidswedstrijden te Heemstede. Op Zondag 17 Augustus zal op het beken de sportterrein „Het Oude Slot" te Heem stede door de Ariel-Motorclub „Haarlem en Omstreken" een behendigheidswedstrijd ge houden worden. Aan dezen wedstrijd kan door eiken motor rijder worden deelgenomen. Hij moet zich om 10 uur des morgens op het terrein laten in schrijven. Het publiek heeft gratis toegang. Het programma zelf bestaat uit drie hoofd nummers, namelijk de behendigheidsbaan, die een veertiental nummers telt, waaronder eenige zeer moeilijke en interessante gedeel ten, waarbij de koelbloedigheid van den rij der op de proef gesteld wordt. De start hier van is op 11 uur bepaald. Nummer twee is een komisch lange-pijpen wedstrijd in series en finales. Deze vangt om één uur aan. Het laatste gedeelte is een geheel nieuw nummer, hetwelk een imitatie is van het bekende water- glijen achter een motorboot. Een drietal hou ten sleetjes worden achter drie motoren be vestigd, de duopassagier gaat op een der sle den staan en dan vangt de wedstrijd aan, wie het eerst aan het eindpunt is. Dit num mer zal beslist op de lachlust van het publiek werken, aangezien het zeer moeilijk is voor de rijders om in de bochten op de sleede te blijven staan en het voor de toeschouwers een komisch gezicht is om te zien hoe men ondanks alles toch van het sleetje valt en zandruiter wordt. Des avonds heeft de bekendmaking van de uitslag en de uitreiking van de prijzen plaats in café Groenendaalna afloop wordt er een carnavalsavond gehouden. Als laatste bijzonderheid vermelden wij nog, dat aan de Ariel-motorfeesten wordt deelgenomen door een zevental zijspancom- binaties van de politie te Haarlem en Heem- stede. (Bmten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Geachte Redactie! Mag ik nog eenmaal plaatsruimte voor het onderstaande verzoeken en ik hoop, dat het voor bet laatst zal zijn. Ik heb eens 'n verhaal gelezen over 'n kwakzalver die van zijn afnemers geweldige brandbrieven kreeg, waarin hem allerlei lee- lijks naar het hoofd gegooid werd. Uit al die brieven pikte hij zoodanig de woorden en zinnen, dat het complimenten geleken en hij maakte er toen een reclameboek van. Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar uw laatste onderschrift deed me dadelijk aan dien kwakzalver denken. U haalt een stuk uit een brief aan, zooda nig, dat het precies is alsof U gelijk hebt, doch als U de geheele zaak gepubliceerd had, dan had U er geen munt uit kunnen slaan, zooals uit onderstaand zal blijken. Vanaf het begin van mijn zaak gaven we op Zondagen en bijzonder drukke dagen al leen enkele reizen uit. Bij instelling van de concessie gingen we daar dan ook mee door, totdat ik op zekeren dag verzocht werd bij den heer Commissaris te komen, die mij er op attent maakte, dat deze regeling niet in mijn concessie voorkwam. Ik legde den Commissaris uit, dat dit steeds zoo geweest was en ik dus gewoon op het oude door gegaan was. Deze ging daar echter niet mee accoord omdat er in de concessie geen clausule voor te vinden was en raadde me dan aan, dit geval aan Ged. Staten voor te leggen, hetgeen ik natuurlijk deed. Het antwoord op mijn schrijven daar omtrent luidde, dat Ged. Staten geheel de meening van den Commissaris deelden en mij verzochten retours uit te geven. Zij maakten in hun schrijver, een kleine vergissing en schreven „weer" retours uitge ven. Dit-abuis hunnerzijds vat U natuurlijk met beide handen aan, omdat het U gelegen komt. De Commissaris had dus in dit geval gelijk en niet ik. Ik behoef mij daarvoor echter niet te scha men, daar er wel niemand zal zijn die van z'n geboorte tot aan z'n dood steeds gelijk heeft, Het geval op zich zelf was echter absoluut eerlijk en niet zooals U dat wenscht voor te stellen. Er blijkt tevens afdoende uit, dat de Alk- tnaarsche politie ook zonder uw voorlichting onze plichten en rechten kent. Het zal U, en meerderen misschien, ver wonderen, dat ik weer op deze kwestie terug kom. Doch dat is om de zeer afdoende reden, dat mijn zaak voor een groot gedeelte geba seerd is op vervoer van Bergen's en Alk- maars publiek, en ik niet zal gedogen, dat door uw geschrijf een meening bij het publiek zou post vatten, dat ik door „overheidsmazen kruip" enz. enz. om hun geld uit den zak te trommelen. U moet eens beseffen, dat mijn zaak in den aard is een gewone particuliere koopmans zaak, zooals anderen, en daar U het wel uit uw hoofd zou laten stemming te maken tegen 'n willekeurign winkelier, grossier of fabri kant met uw opinies of scheeve voorstellin gen, daarom heb ik ook het recht daarvan verschoond .te blijven. Er zijn bevoegde autoriteiten die ons rech ten verleenen, onze plichten regelen en die niet zullen aarzelen in te grijpen als zulks noodig mocht blijken. Daarom gelieve U zich er met uw sympathiën of antipathiën, die mijn zaak kunnen schaden, buiten te hou den. Een ieder, die mijn verweerstukken goed gelezen heeft, zal beseffen, dat ik tracht net publiek zoo goed en zoo billijk mogelijk te bedienen, en dat ik mij nimmer schuldig maakte aan exploitatie, dupeering en door kruiperij. Ik verwacht natuurlijk weer een onder schrift van U. Dit is ten eenenmale uw on afwendbare gewoonte, doch ik verwacht stel lig, dat U niet ten koste van mijn zaak uw gelijk zal trachten te bepleiten. Hoogachtend, A. SCHALKWIJK. (De heer Schalkwijk of de adviseur van den heer Schalkwijk had verstandiger ge daan niet meer op deze kwestie terug te ko men. Dat hij op een stuk als dit, een onderschrift krijgt is vanzelfsprekend. Uit zijn thans gegeven verklaring blijkt af doende, dat onze bewering volkomen juist was en dat inderdaad de heer Schalkwijk „ook vroeger" wel eens maatregelen nam waarvoor hij als concessionnaris door Ged. Staten onderhanden werd genomen. De bewe ring dat Ged. Staten daarbij fouten gemaakt hebben, zullen wij maar voor rekening van den heer Schalkwijk laten. Waar de talrijke ingezonden stukken van dezen autobusonder nemer reeds de aandacht van bevoegde auto riteiten hebben getrokken wat ons uit het verzoek om toezending der desbetreffende couranten is gebleken zullen de van over heidswege gemaakte fouten wel ontdekt wor den en zal de heer Schalkwijk dus wel op de noodige excuses kunnen rekenen. Onze sympathieën of antipathieën zullen natuurlijk een zaak kunnen schaden, maar als dat een reden moest zijn om ons voortaan maar overal buiten te houden, kon onze cou rant haar taak als critisch orgaan en ver tolkster der publieke opinie wel aan den kap stok hangen. Juist in gevallen als dit is het in het alge meen belang noodzakelijk, dat het publiek zich kan uiten en dat de redactie van een cou rant daarnaast in het algemeen belang op .verkeerde toestanden kan wijzen. Laat de heer Schalkwijk niet over het hoofd zien, dat de allereerste klachten over zijn optreden uit het publiek zelf zijn voort gekomen. Wij gaan absoluut niet accooro met wat de heer Schalkwijk thans schrijft, namelijk, dat zijn zaak in den aard een gewone particuliere koopmanszaak zou zijn, zooals andere. Natuurlijk zullen wij nimmer ageeren te gen te hooge tarieven of onbillijke financiee- le regelingen welke door een willekeurigen winkelier, fabrikant of garagehouder worden getroffen. Al die zakenmenschen zijn daarin volko men vrij en wanneer het publiek zich gedu peerd acht zal het voortaan wel wegblijven. Maar hier geldt het een onderneming, waarvoor de overheid concessie verleend heeft, een openbaar vervoermiddel, waarvan het publiek noodgedwongen, bij gebrek aan concurrentie, gebruik zal moeten maken. Tegenover deze hem van overheidswege verleende bescherming heeft de heer Schalk wijk den plicht het publiek tot diens tevreden heid te bedienen. En daarom behoort hij zelfs al zouden de concessie-voorwaarden hem dat niet be letten alles na te laten dat den indruk kan wekken, dat hij zich ten koste zijner pas sagiers op minder faire wijze tracht te be- voordeelen.Red. Alkm. Crt.) De Amsterdamsche aardappelprijzen waren heden onveranderd. Geen aan voer. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 15 Aug. 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 535 H.L.'s aangevoerd, als: 68 H.L. tarwe 12.5015; 1 H.L. rogge; 247 H.L. gerst chev. 7.508.25; 122 H.L. haver 7.75 8.50; 18 H.L. boonen w.o.: bruine boonen 1020; citroenboonen 2838; witte boonen 25—36; 61 H.L. karwijzaad 15 16; 1 H.L. blauwmaanzaad17 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 15; groene erwten (groote) 20; vale erwten (nieuwe) 38. Alles per 100 K.G. Handel goed. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 15 Aug. 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 92 stapels, wegende 145127 K.G., waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: Kleine 43, Commissie 44Boerenkaas: Kleine 42.50. Alles met rijks merk. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Aug. '30. Langendijker Grcentenveiling. 900 stuks BI. kool le s. 3.90—6.80; Bloemkool 2e s. 1.20—1.60 pc 100 stuks; 15000 K.G. Roode Kool 0.60-/ 2.70; 6000 K.G. Gele Kool 1.50—3.10; 26000 K.G. Witte Kool 1.20—1.40; Gele Uien 390— 4.60; Gele Drielingen 2.502.70; Zil ver Drielingen 0.90; 6300 K.G. Gele Nep 5.90—6.70; 1800 K.G. Zilvernep 5.90 7.40; 444 K.G. Slaboonen 2.80 4 80; 232 K.G. Snijboonen 3.807.10; 19000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.505.20; Schoolmeesters 3.80; Eigenheimers 3.604.60; Drielingen 3.50—4.60, alles per 100 K.G. PURMEREND, 14 Aug. 1930. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Aardappelen: Schotsche muzien 1.10 1.36, BI. Eigenheimers 11.56, Bor- gers 1.101.22, Blauwe 0.40—0.64 per zak, 25 K.G.; Slaboonen: dubbele 0.25 0.69, dubbele z. dr. 0.18—0.86, en kele 0.75 en enkele z. dr. 0.75 per zak, 15 K.G.; Snijboonen: Stok 1.202.70, Stam: smalle 0.150.90 en breede 0.30 1.50 per zak, 15 K.G.; Roode Aalbessen 826 per 100 K.G.Bloemkool 2—9 per 100; Roode Kool 2.204 per 100; Andijvie 3—4 per 100 krop; Selderie 4 per 100 bos; Wortelen 8—9 per 100 bos; Uien 1.30—1.45 per 25 K.G. Appels: Codlin Keswick 12—20; Cardinaal Julet 1432; Roode Tulpappel 824 per 100 K.G. Peren: Dirkjes f 7; Kruideniers peer 12—30; Suikerpeer 7—12; alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 14 Aug. 1930. 50600 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 3.50—4.20; Groote Schotsche muizen 3.804.80; Eigenheimers 4.10; BI. Eigenheimers 3 105.30; Drielingen 3.80—4; 19200 K.G. Uien: Uien 4.90 5.50; Drielingen 2.10—2.80; Grove 5.80; Gele Nep ƒ5.20-/ 6.30; 11200 K.G. Zilveruien: Drielingen 0.30—140; Zilvernep 5.208.10; 7100 K.G. Spercie- boonen 3.70—6.60; 12000 K.G. Roode Kool 0.602.20; 33200 K.G. Witte Kooi 1.10—2.20; 13200 K.G. Gele Kool 0.60 2.40, alles per 100 K.G. WARMENHUrZEN, 14 Aug. 1930. Sch. Muizen 3.904.70; Grove 4.20— 4.70; Drielingen 4.404.80; Eigen heimers 4.10—.30; Blauwe Aardappelen 5.206.60; Tomaten: B 7.50; C 6.50 en CC 2.90; Roode Kool 1.10; Gele Kool 0.60—1.36, Witte Kool 1 1.30; Nep 4.906; Uien 3.90—4.50; Uien drielingen 0.702.40; Zilveruien 0.10; Ziiverdrielingen 1; Zilvernep 88.60; i Slaboonen 3.105.50. Aanvoer: 42000 K.G Aardappelen; 1150 K.G. Roode Kool; 5300 K.G. Gele Kool; 3500 K.G. Witte Kool: 4800 K.G. Nep; 4650 K.G. Uien; 1635 K.G. Slaboonen; 750 K.G. Zilveruien en 172*4 K.G. Tomaten. BOVENKARSPEL, 14 Aug. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool le s. 913.50; Bloemkool 2e s. 3 5; Bloemkool 3e s. 0.75; Roode Kool 0.50—1.20; Witte Kool 0.50—1.80; Gele Kool 0.50^/ 1.30; Slaboonen 0.45 0.85; Aardappelen: Schotsche 1.60 2.20; KI Schotsche 2; Wilde Duc 1.50 2.10; Blauwe 1.90—2.10. ZWAAG, 13 ug. 1930. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 5079; Prolefic ƒ2235.50; Roode bessen 7.70 14.20; Witte bessen 7—9; Kruidenier 26—45; Dirkjes 8—10.30; Bloem- kool 8.70-/ 13 Roode Kool 1.40—4; Gele Kooi 1.30-/ 2.60; Woretlen 1.40 7.60; Komkommers 1.504; Toma ten: A 12.50; B 10.80; C 10.40 en CC 5.20; Slaboonen 110; Snijboonen 6.90—20. BEVERWIJK, 14 Aug. 1930. Paarden markt. Ter markt werd betaald voor: werk paarden 300—450; slachtpaarden 225 -ƒ 300; Hitten 125—l 225. 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7