RADIO. Rechtszaken Kerk en school Marktberichten NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Kerk 9.30 uur o.t., Ds. Staal. ZUID-SCHARWOUDE, Herv. Kerk 9 30 uur, ge.n dienst. ONBEMAND JACHT. I Gistermorgen heelt de sleepboot „Assistent" van de Maatschappij Wijsmuller, te Nieuwen- diep binnen gebracht het jacht „Bellatrix" dat in het Molengat dreef. Het jacht werd geheel onbemand aangetroffen, zoodat men vermoed, dat de opvarenden door een ander schip van boord zijn gehaald. Het was waarschijnlijk reeds op sleeptouw geweest, daar aan de vlag- gelijn nog een noodvlag met NC (hebben onmid dellijk hulp noodig) was bevestigd. Het schip staat vol water. De bemanning van het jacht „Bellatrix", be staande uit vier personen: de reeder, zijn vrouw en twee matrozen, zijn gered door het Zweedsché motorschip „Hemland Zij zullen in een haven in het Engelsche Kanaal worden ge land. ZEDELIJK NEDERLAND. De Goesche Crt. schrijft in zijn dagboek blaadjes: Het valt niet te ontkennen, Nederland holt in zedelijk opzicht achteruit. Wie daar qog aan mocht twijfelen, wordt af doende overtuigd door het beschamende be sluit van de Haagsche zedenpolitie om den postzegelhandelaar, die een zegel had tentoon gesteld met een afbeelding van Goya's schil derij La Maya, niet te vervolgen. Ik heb de af beelding niet gezien, maar als een meneer, die met vrouw en kind naar de uitstalling heeft staan kijken, er zich door geschokt voelt, dan hoort de postzegelhandelaar achter slot en grendel. Waar moet het heen, als men maar iederen postzegel in zijn étalage kan zetten, en als aan een klacht van iemand, die daar aan stoot aan neemt, geen gevolg wordt gegeven? 'Het minste wat de zedenpolitie had kunnen 'doen was toch, van den aanrander der goede 'zeden te eischen, dat hij den Goya-zegel alleen ter bezichtiging stelde voor personen boven de (30 jaar! Gelukkig is ons volk zedelijker dan r onze overheid. Op het bericht, dat de politie tot ;proces-verbaal zou overgaan, raakte de betrok ken postzegelhandelaar al zijn Goya-zegels in een halven dag kwijt; zedig 's Gravenhage be greep haar plicht en zorgde- er voor, dat de 'kwetsende zegels zoo snel mogelijk aan den omloop werden onttrokken Het lijkt mij een goed ding, dat men tegen woordig zijn correspondentie zelf kan afstempe len ter vervanging van het ouderwetsche post- zegelsplakken. Want wie is er in onze hoog staande maatschappij zeker van, dat niet een of ander heer-met-vrouw-en-kind op een dag aanstoot neemt aan de zedelooze bedenksels van een directeur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie' en ons doét vervolgen wegens het verspreiden van postzegels met bloote gezich ten erop? Ik zag deze week in een Haagsche tram een net burger aanstoot nemen aan het „contra merk", dat hij ontving, omdat daarop de woor den „N.V. Gemengd Bedrijf" hem ten zeerste- schokten. Gemengd Bedrijf" vroeg hij achter dochtig, wat kan daar achter steken? En N.V..N.V,dat kan wel Naaktloopersver- eeniging beteekenen! Hij weigerde het biljet te aanvaarden. En hij had gelijk. Men kan in Nederland niet voor zichtig genoeg zijn met wat men bij zich heeft. GEZELSCHAPSTARIEVEN VOOR REIZEN NAAR BELGIE. Met ingang van gister wordt een tarief van kracht voor het vervoer van gezelschap pen in het verkeer tusschen de stations der Nederlandsche spoorwegen en de Belgische. Het Belgische staatsblad publiceert een lange lijst van Belgische stations, waar deze tarie ven ter inzage liggen. MUZIKANT DOODGESTOKEN. Na een bruiloft. Woensdagavond heeft een bruiloftsfeest in Straelen een droevig slot gehad, meldt „De Tijd". Toen na afloop drie muzikanten zich huiswaarts begaven, kregen zij twist onder elkaar, met het gevolg, dat een hunner zijn makker doodstak. Door den derde van het trio werd toen de dader zoodanig onderhan den genomen, dat hij in het ziekenhuis moest wórden' opgenomen. BEDRIJF STOPGEZET. Wegens slapte in het bedrijf zal de NAH Stoom- olie en lijnkoekenfabriek Sillevis en Ruften te Leiderdorp haar bedrijf stopzetten. Het personeel is tegen September ontslag aangezegd. AMERIKANEN NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Een bijzondere correspondent van de Tel. schrijft uit Alkmaar aan zijn blad: „Het was grootsch!" zoo uitte zich de han delsattaché der Amerikaansche legatie in Den Haag, mr. Jesse F. van Wickel, tegen over ons, toen wij hem zijn indruk vroegen na het bezoek aan de Zuiderzeewerken. In opdracht van zijn regeering moet de heer Van Wickel rapport uitbrengen over de Zuiderzeewerken, de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam had zijn bezoek gecombineerd met dat van eenige vertegenwoordigers van groote Amerikaan sche oladen, terwijl tevens de heer E. A 'Bunge, consul der Nederlanden en vertegen woordiger der Ned.-Am. K. van K., van de partij was. De leiding van den tocht berustte hij den heer J. J. Chabot, secretaris van de afd. Verkeer der Kamer, die de medewerking van verschillende autoriteiten had weten te verkrijgen. Nadat het gezelschap Donderdagmorgen om elf uur per trein te Workum was gear riveerd, reed men in auto's naar het Kornwer- der Zand, waar namens de directie der Zui derzeewerken, de ingenieurs Ringeling en Jansen de bezoekers begroetten en rondleid den. Hier werd men reeds dadelijk geïmponeerd door den' enormen zeedijk, welke zich al 314 K.M. ver in zee uitstrekt en aan het eind waarvan machtige sluiswerken hun vol tooiing naderen. Nadat in de directiegebouwen de lunch was gebruikt, voer men per directieboot naar het midden in zee liggend Breezand. Er stond een stevige storm. Juist dit prachtige schouwspel van de kokende zee, deed mijr, bewondering voor deze werken zoo stijgen, verklaarde de heer Van Wickel. Dat het moeilijk is de woedende ba ren te bedwingen en daar midden in de zee een eiland te maken met een dijk van 8 K.M. lengtehet is haast ongelooflijk. Dat moet men van nabij gezien hebben om de grootsch- hcid ervan.te kunnen beseffen, voegde hij er- aan toe. Op Breezand. Inderdaad het geheele gezelschap was on der den indruk toen men na een stormachtige reis van een uur de schepping onzer kranige Hollandsche ingenieurs, het eiland Breezand, bereikte, dat thans als een losse schakel mid den in zee ligt te wachten op aansluiting met de Noordhollandsche en Friesche kusten. Op 3 April van het vorig jaar was er nog niets van het geheele eiland te bekennen, zoo vertelde ingenieur Ringeilng. Het gezelschap was verstomd. Thans is er een geheel dorp gevestigd met 2500 inwoners, waarvan 2000 werklieden, men heeft er een school, een post kantoor, winkels, een bioscoopzaal, kortom men vindt er van alles in dit tijdelijke stadje, dat aandoet als een tweede Klondyke. Van Breezand voer men naar den oever op Wieringen, waar men eveneens de werken be zichtigde en de merkwaardige aanblik van den nieuwen 20.000 H.A. grooten N.W. pol der, pas aan de zee ontrukt, het gezelschap boeide. Wij vernamen bij deze gelegenheid nog, dat het in ingenieurskringen in verband met het AmsterdamRijnkanaal zeer onwaar schijnlijk geacht wordt, dat de droogma king der Z.W. en Z.O. polders, die resp. 56.000 en 95.000 H.A. zullen beslaan, den eersten tijd ter hand zal worden genomen. Men verwacht, dat voorloopig met de N.W. en N.Ö. polders zal worden volstaan, terwijl de afsluitdijk in de toekomst zooveel voordeel zal brengen, door van het IJselmeer een zoet- watermeer te maken en verder door de spoor weg- en andere verbindingen over den dijk, dat men hiervan zeker geen spijt zal hebben. Het gezelschap is van Wieringen per auto naar Alkmaar gebracht, waar men de gast was van het Alkmaarsche gemeentebestuur. In hotel „Nassau-Bergen" te Bergen aan Zee heeft de gemeente Alkmaar een diner aange boden, waaraan mede aanzaten de burge meester van Alkmaar, mr. Wéndelaar en de burgemeester van Bergen, mr. Van Reenen. De tocht werd den volgenden dag voortge zet. Over het bezoek der Amerikanen aan deze streek wordt aan de Tel. nog het volgende ge meld; „How wonderful" zeiden de Amerika nen, toen zij hedenmorgen het leuke gedoe van de Alkmaarsche kaasmarkt gadesloegen. Alkmaars burgemeester, mr. Wendelaar, had' de zeer op prijs gestelde attentie genomen het Amerikaansche reisgezelschap persoonlijk de Vriidagsche kaasmarkt rond te geleiden. Mr. Jesse van Wickel, de Amerikaansche handelsattaché der Amerikaansche legatie uit aandravende kaasdragers met hun varieeren- de hoeden, de stapels Edammerkazen, netjes „militairement" in slagorde opgesteld op het Waagplein „very interesting" en het interes seerde hem zeer sterk toen de burgemeester het gezelschap de Waag liet zien en enkele cijfers gaf over den enormen voorraad, die hie zoo wekelijks verhandeld wordt. Alkmaar is een schilderachtig stadje en ver dient stellig de belangstelling der buiten- landsohe toeristen, die zoo gaarne op de Vrijdagen de ruitertjes van het klokkespel van den Waagtoren gadeslaan. De buitengewone voorkomendheid van Alkmaars burgervader, die daarna nog zijn fraaie stadhuis liet zien met de artistiek ingerichte kamers, maakte een zeer goeden indruk op het gezelschap en mr. Van Wickel zeide toen hij de prachtige burgemeesterskamer zag, dat hij1 gaarne zou willen ruilen met zijn werkkamer Naar Medemblik. Om elf uur werd afscheid' van „Alcmaria Victrix" genomen en per auto de tocht aan vaard naar Medemblik, ter verdere bezichti ging van de Zuiderzeewerken. De ijverige secretaris der afd. Verkeer der Ned. Amer. Kamer van Koophandel, de heer Chabot, had verzorgd was. In het hotel „Het Wapen van verozrgd was. In het hotel „Het Wapen van Medemblik" werden de gasten welkom ge- heeten door de heeren Bern. J. M. Poggeman van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer en den ingenieur der Zuiderzeewerken, ir. L. Monhemius. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan het machtige electrische gemaal „Lely", dat in zoo'n korten tijd den Wierin- gerpolder zoo goed als droog wist te malen. De drie kolossale pompen, die per minuut 1800 M3. water uit den polder in het IJssel- meer overhevelen, waren in volle activiteit en over een week of drie 'kan men het pomp werk reeds als afgedaan beschouwen. De bewondering der Amerikanen werd ook hier weer gewekt door het magnifieke werk onzer ingenieurs, die al drie kanalen in den polder hadden gegraven voordat van den polder zelf de bodem te zien was. Hierover raakten zij niet uitgepraat en men moet inderdaad respect krijgen voor de genialiteit der ont werpers als men dit prachtige werk ziet. Niet minder belangstelling trok de proef- polder te Andijk, waarheen vervolgens werd gereden. De landbouw-ingenieur Bosma, die hier de leiding heeft, gaf uitvoerige inlichtingen over de geslaagde bebouwingen en liet het gezel schap van dichtbij de producten bezichtigen, die hier na twee jaar reeds uit den voormali- gen Zuiderzee-bodem waren gehaald. Welke wijze lessen hier opgedaan, straks in den grooten Wieringermeerpolder in de practijk op groote schaal kunnen worden toegepast. Op de Hoornsche kermis. Daarna werd de terugtocht naar Amster dam aanvaard. Onderweg had men nog gele- Senheid de echt oud-Hollandsche kermis te loorn van nabij te bezien waar het gezel schap zich nog even kon oefenen in het klas sieke „koekhakken". Ook werd niet verzuimd te Volendam even bij „Spaander" aan te leg gen, de attractie van zoovele duizenden Ame rikaansche toeristen. 's Avonds was men de gast van de directie van hef „Carlton Hotel" die een zeer ge slaagd diner aanbood, dat behalve door de le den van het gezelschap werd bijgewoond door den consul-generaal der Ver. Staten te Amsterdam, den heer Chas. M. Hoover en de Amerik. consuls, de heeren Burri en Chase. in levensgevaar, terwijl het andere genezende is. De drie consulteerende geneesheeren zoe ken nog steeds naar de oorzaak van het geval, dat begrijpelijkerwijs in het rustig dorpje veel consternatie bracht. GEHEIMZINNIGE STERFGEVALLEN. In het dorpje Hoogland, bij Amersfoort, zoo schrijft de Tel., hebben zich in één en hetzelfde gezin twee raadselachtige sterfgevallen voorge daan. Zondag h%d de familie G. tusschen twaalf en één uur als gewoonlijk het middagmaal ge bruikt. hen flinke jongen van vier jaar is om vijf uur in den namiddag plotseling overleden en Maandag daarna stierf, eveneens plotseling, een kind van ongeveer anderhalf jaar. In het zelfde gezin zijn daarna nog twee kinderen ernstig ziek geworden. Eén er van is nog steeds te JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD Gistermorgen omstreeks tien uur is Amersfoort de 13-jarige J. H. Kruize uit Gro ningen door een vrachtauto overreden. De knaap vroeg, naar de Tel. meldt, den chauf feur van de hoenderfokkerij, waar hij met zijn moeder logeerde, of hij mee mocht rij den, terwijl hij reeds op de treeplank stond. De chaufeur stopte om den jongen te laten instappen, doch deze viel met zijn hoofd on der het achterwiel. Het lijkje is naar de Al- gemeene Begraafplaats aan den Soesterweg overgebracht. REGENSCHADE TE HAVELTE. Ten gevolge van de vele regens in de laat ste weken zijn de haver en de rogge te Havel te nog niet in de schuren gebracht; het ge^ was staat thans te rotten op stam of in schooven. Ook de aardappelen hébben ge ducht van het water te lijden; zelfs treedt hier en daar de aardappelziekte op. De lage weilanden, zooals b.v. te Veendijk en de Meenthestukken, staan grootendeels onder water. Het vee is van daar reeds naar andere, hooger gelegen gronden gebracht. Te Nijentap heeft men ten gevolge van het opstuwen van het water in de Oude Vaart in verband ^met de werkzaamheden in de Ha- veltermadé''(verkaveling) de dijken moeten doorsteken om het water te loozen. HOEVE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Donderdagmiddag is te Winterswijk bij 'n kort, doch hevig onweer de bliksem ingesla gen in de boerderij bewoond door H. Woeste- nes en eigendom van de familie Tenkink, in de buurt van Wold. De hoeve brandde geheel af. De boer werd door den bliksem getroffen en werd bewusteloos weggedragen. Een koe werd gedood. Alles is verzekerd. JAN DE BAKKER GEDENKRAAM. Het werk van Max Nauta. Gister werd, zooals wij reeds in het kort meldden, in de Groote Kerk te 's-Gravenhage het door den Amsterdamschen kunstschilder Max Nauta ontworpen Jan de Bakker-ge denkraam onthuld. Het raam dat 54 M2. groot is en dat in het N.W. front van de Groote Kerk (zijde Riviervischmarkt) is aan gebracht, is in twee gedeelten te onderschei den: de benedenhelft, waarin het mensche- lijke, het aardsche, naar voren treedt, en het bovendeel, waarin het eeuwig-geestelijke is gesymboliseerd, terwijl in de geheele compo sitie is getracht het licht te grijpen als sym bool van goddelijke ontferming over den lij denden mensch. Het gansche raam, dat meer dan 100 om lijste fragmenten omvat en dat ruim 50.000 stukjes ingebrand glas telt, werd gebrand en geplaatst door de ateliers van de firma Schrier en de Ru te Haarlem. Nauta heeft twee-en-een-half-jaar vrijwel onafgebroken gewerkt om deze compositie tot stand te bren gen. Plechtige onthulling van het raam. Dr. J. P. de Bie, voorzitter van het natio naal comité tot herdenking van Jan de Bak ker, leidde de bijeenkomst Hij heette in de eerste plaats de burgerlijke en kerkelijke auto riteiten en voorts de andere genoodigden har telijk welkom en gaf uiting aan zijn blijd schap, dat het gedenkraam er thans staat. Woorden van oprechten dank bracht spr. aan allen, die hebben meegewerkt om dit ont werp te doen uitvoeren, in de eerste plaats aan den ontwerper, den heer Max Nauta, die er zijn ziel in heeft gelegd en voor wien dit een stuk van zijn leven is geworden en voorts aan mevr. Nauta, d;e hem zoo krachtig bij zijn arbeid heeft gesteund. Spr. stond vervol gens stil bij het feit, dat zoo velen zich voor de totstandkoming hebben geïnteresseerd en dankte de gevers, vooral uit Den Haag, waar er een collecte voor werd georganiseerd. In het volgende deel zijner rede beant woordde dr. de Bie de vraag, waarom in de residentie de gedachtenis aan Jan de Bakker moet worden verlevendigd met name de vraag, of het gedenkraam in de kerk te Woer den niet voldoende was. Als protest 4egen het coelibaat legde Jan de Bakker het priesterambt neer, om als bak ker in zijn onderhoud te voorzien. Dit alles verklaart, waarom een blijvende herinnering in Woerden zeker op haar plaats was, maar evenzeer behoort zijn naam ook in Den Haag blijvend te worden herdacht. Hier is hij be recht en heeft hij zijn laatste uren doorge bracht. Dr. E>e Bie noodigde nu den secretaris van het Nationaal Comité jhr. mr. J. M. N. van Asch van Wijck uit, om tot de eigenlijke ont hulling het wegnemen van het bedekkende gordijn over te gaan. Vervolgens droeg dr De Bie het raam over aan het college van kerkvoogden. De president-kerkveogd, mr. Caesar Voute aanvaardde namens kerkvoogden nu het raam. VOOR DEN KANTONRECHTER. (Strafzitting van Vrijdag 15 Augustus. EEN ZEER MEEGAANDE EN GE SCHIKTE OVERTREDER. In de zitting fungeerde mr. Couvéé als griffier en trad op als waarnemend ambte naar mr. van Loockeren Campagne., advo caat alhier. De eerste verdachte, een zekere heer Klaas L. uit Winkel, was niet verschenen en gaf /lus al zeer weinig moeilijkheden. Hij had op 7 Juli te Alkmaar, terwijl hij een vier wielig motorrijtuig bestuurde, op de kanaal kade, hoek Korte Nieuwsloot, verzuimd een van rechts naderende auto, bestuurd door den rentenier T. Poorter, de voorrang te geven, tengevolge waadoor verwarring 'en aanrijding ontstond, waardoor het rij tuig van den heer Poorter werd beschadigd. De heer L. was zeer welwillend, er kende ruiterlijk de schuld en maakte geen be zwaar de veroorzaakte schade te vergoeden: Deze verdienstelijk houding kwam hem bij het opleggen van de straf ten goedé en werd voor de verkeersoverstrooming, die tamelijk ernstig wordt geacht, slechts 15 boete of 15 dagen opgelegd. NIET MET LOFZANG EN GEJUICH ONTVANGEN. De 26-jarige heer Joh. L., binnenschipper ter woonplaats Zuid-Scharwoude, heden te recht staande ter zake een door hem veroor zaakte aanvaring in de Ringvaart onder Broek op Langend ij k, werd n iet bepaald door den Kantonrechter op hartelijke, wijze be groet met de mededeeling dat hij had ge handeld als een gek en zich als een onver schillige bonk van een schipper had aange steld. Verdachte zou namelijk onlangs in ge legde ringvaart, terwijl de landbouwer N. Stet uit H.H. Waard, gezeten in een motor- vletje met op sleeptouw een ander ongeladen schuitje, eveneens naderde, geen vaart 'hebben verminderd, gestopt of achteruit gestoomd, waardoor een aanvaring ontstond en»de motor van Stet werd beschadigd door den schok. Verdachte erkende wel die aanvaring, doch beweerde, dat de deklast op zijn eigen motor schuit hem het uitzicht belemmerde. Ook had getuige Stet geen signaal gegeven, noch de voorgeschreven sleep-vlag gebruikt.' De amb tenaar was echter van meening, dat deze tekortkomingen in geen enkel geval den ver dachte disculpeerden en werd gevorderd 15 boete of 15 dagen, benevens toewijzing der door den heer Stet ingestelde cureele vor dering ten 'bedrage van 12.45. Verdachte werd overeenkomstig dit requisitor door den Kantonrechter veroordeelt. EEN RIJWIELHANDELAAR IS OVEREEN KOMSTIG ARTIKEL 437 WETB. v. STRAF RECHT VERPLICHT ER EEN DAG REGISTER OP NA TE HOUDEN. De heer Corn. de W., 'n 43-jarig rijwiel handelaar te Castricum, die zich aan boven gemelde bepaling niet had gehouden, wat op 12 Juli in verband met een onderzoek in een andere zaak, werd geconstateerd, stond he den te dier zake terecht. Het mocht hem niet baten dat hij beweerde zoo'n register niet noodig te hebben, daar hij nimmer gebruikte rijwielen opkocht, afgescheiden nog van het feit, dat op 10 Juli zijn echtgenoote een ge bruikt rijwiel had ingekocht van zekeren Jan van Kolk uit Heemskerk, spreekt de wet ten dien aanzien zeer duidelijk en werd hem ten overvloede het artikel ook nog eens duidelijk voorgelezen. Bedoeld artikel kan worden aangemerkt als afweergeschut tegen zwijn tjesjagers, zooals de kantonrechter verdach te, al vorens hem tot 10 boete of 10 da gen te veroordeelen, duidelijk maakte. De hr. de W. is inmiddels zoo verstandig geweest, zich een dergelijk register aan te schaffen, ter besparing van meerdere moeilijkheden. EEN VERKEERDE KAMERAAD EN 7 POTJES BIER. De 26-jarige los werkman Willem K. te Alkmaar verscheen in kwaliteit van verdachte voor den kantonrechter wegens overtreding van art. 453 Wetb. v. Strafrecht en wel omdat hij op 16 Juli in de Hekelstraat aldaar was aangetroffen in kennelijken staat van dron kenschap. Het ergste was echter, dat de jonge man reeds bij herhaling voor die onmatigheid is veroordeeld en nu eindelijk ernstig in aan merking kwam voor opzending naar de Rijks werkinrichting te Hoorn, in de wandeling krententuin genoemd. De verdachte, een niet bepaald frissche ver schijning, die moeilijk spreekt, beklaagde er zich over dat hij, wanneer hij eens een enkele maal beschonken is, steeds gesnapt wordt. Hij drinkt niet zooveel, maar hij had een ver keerden kameraad en die had hem onthaald op 7 potjes bier, welk kwantum hem, vreemd genoeg, te machtig bleek te zijn. Hij vertoefde destijds in een volkslogement, doch was nu bij zijn zuster thuis en dronk heelemaal niet meer. De kantonrechter wees op de recidive en was van meening dat hier krachtig moest worden opgetreden, reden waarom gevorderd werd 3 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 3 maanden. Verdachte beloofde beslist beterschap en verzocht ditmaal nog genade voor recht zou mogen gelden, dcoh de kantonrechter, over tuigd van de waardeloosheid van die mooie beloften, bleek onvermurwbaar en vonniste conform eisch. Vermoedelijk is de rechtbank echter nog niet van den veroordeelde af, daar deze het voornemen te kennen gaf, in hooger beroep te willen komen. (Wordt vervolgd). s. S. REVUE. Dinsdag 19 Augustus a.s. zal een gedeel te van de S. S. Revue (Sotternij en Satyre), van het gezelschap „De Nieuwe Nederland sche Revue" vanuit „Scala", den Haag per radio worden uitgezonden. De heer Th. A. J. de Wit, onderwijzer aan de kath. school alhier is te 's Gravenhage ge slaagd voor de acte Duitsch L.O. Geslaagd voor het examen hoofdacte, afgenomen te Haarlem, mej. C Faber te Hoorn en mej. M. Meijer te Schermerhorn. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus. BEEMSTER, vm. 10 uur, ds. Wieringa. BURGERBRUG, geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9.30 en 2.30 uur o.t., ds. Hoek, van Den Hel der. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Don- ner. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Lees dienst. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur, Ds. de lomr DIRKSHORN, vm. 10.30 uur, ds. dc Leeuw. NIEUWE NIEDORP, nm. 8 uur, ds Jellema. URSEM, geen dienst. STOMPETOREN, Evangelisatie, 7.15 u., de heer Alberding, van Amsterdam PRIESTER-JUBILEUM Het was Vrijdag 15 Aug. 25 jaar gele den dat pastoor C. J. Blankenouw te Schermerhorn ,de priesterwijding ont ving. Naar aanleiding van dit feit werd er in de parochiekerk aldaar, dien dag feest gevierd^ Van de meeste huizen wapperde de Ned. driekleur. Ook de niet- katholïeken lieten zich niet onbetuigd Den vongen dag was de pastoor op fees- telijke wijze van Alkmaar af ïngeLa- -. door een stoet van 24 ruiters, de leden van de Mu.ria Congregatie en met ver sierde fietsen. Bij de herv. kerk waren bruidjes r)t) gesteld en hield de heer C. de Groot een toespraak. Bij de r. k. kerk zong een meisjeskoor toepasselijke liederen, daar na een lof. Op den eigenlijken feestdag droeg de jubilaris in het keurig versierde kerkie een plechtige solemneele H. Mis op tot dankbaarheid, mei assistentie van ver- schillende geestelijken, vrienden van den jubilaris. Pater De Hart hield een boeiende feestrede, waarin de hooge waardigheid van het priesterschap werd geschetst. Onde.' de plechtigheden voer de het zangkoor de Mis van Kuipers on zeer verdienstelijke wijze uit. Van half twee tot 3 uur receptie, waarvan ook door vele niet-katholieken een druk ge- bruik werd gemaakt. Van de parochie ontving de pastoor een couvert met in houd, terwijl diverse corporatiën ook stoffelijke blijken van belangstelling schonken. Van het hoofd der gemeente werd een keurig bloemstuk ontvangen. Half 7 werd een solemneel lof gehouden waar onder een dankwoord van den jubilee renden priester. DE PASTOOR VAN NOORT UIT HEER- HUGOWAARD JUBILEERT. Pastoor A. F. C. van Noort, in de parochie van de H. Familie te Heer-Hugowaard, vierde gisteren, Vrijdag, onder zeer veel belangstel, ling, ook van de zijde der geestelijkheid, zijn 25-jarig priesterfeest. De heele omgeving vlagde, 's Avonds te voren was de herder met zes auto's te Alkmaar van den trein gehaald door het R. K. Kerk-, Armbestuur en het Feestcomité. Een ruiterstoet, versierde fietsen en bruidjes waren opgesteld te Rustenburg; tegen achten kwam men aan bij de R. K. kerk, waar de pastoor door den heer P. Kapper werd toegesproken, en waar hem een bouquet en feestprogramma werd aangeboden. Vrijdagmorgen naderden alle parochianen tot dé H. Tafel. Om half elf droeg de jubilee- rende priester een plechtige Solemneele H. Mis aan God op tot dankbaarheid. Door den heer P. J, van Kessel was de kerk keurig versierd met bloemen en linten, terwijl de firma Vroom en Drc—mann geheel belange loos had gezorgd voor tapijtversiering van al taar en wanden. Pater Huissen uit N.-Niedorp hield de feestpreek met als tekst: „De priester een andere Christus", r Van één uur tot half drie werd er een recepfc tie gehouden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt en waarbij de jubilaris als cadeau de historische enveloppe met inhoud werd aange- boden. Ook aan andere stoffelijke blijken van belangstelling ontbrak het geenszins, Om drie uur een plechtig Lof met Te Deém. 's Avonds werd pastoor een serenade gebracht. ALKMAAR, 16 Aug. 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 Paarden 125350; 27 Melkkoeien 250400; 25 Nuchtere kal veren (slacht) 10—30; 72 Vette schapen 34—40; 25 Schrammen 26—38; 100 Biggen (10 weken) 1825.50. Handel stug. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, lo Aug. 1930. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor: Fa- brieksboter 1 s. 0.750.85; Fabrieksboter 2e s. ƒ0.650.75; Eieren (groothandel) 5.506;*Eendeieren 44.50. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 16 Aug. 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 135000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan prijzen als volgt: 58—60 5.706; 0062 5.80 6.20; 62—64 5.90—6.50 Bruin: 60 66 6—6.60. 12000 stuks Eendeieren 4.70—5. Handel goed. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 15 Aug. 1930. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aalbes sen per 100-pond 10—15; Andijvie per 100 stuks 1.106.60; Augurken per 100 pond 224; Bloemkool le s. per 100 st. 816.50; Druiven per 100 pond 22— 33; Gele Kool per 100 stuks 4—6; Groene Kool per 100 stuks 2—5; Krop sla per lOOstuks 1.20—4; Komkommers per 100 stuks 13; Meloenen per 100 stuks 1650; Perziken p. stuk 615 ct.; Postelein per bakje 35—61 cent; Prufmen per 100 pond ƒ16; Rabarber per 100 bos 2.60; Roode Kool per 100 stuks 45; Selderie per 100 bos 1.20—2.30; Spinazie per bak 3560 cent; Snijboonen per 100 pond 2.6010.10; Dubbele Spercieboonen per 100 pond 1.904.60; Tomaten: A 6.50; B 4.50; Cf 5.70 en CC ƒ.2;' Wortelen per 100 bos 2.60—8.10. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Aug. 1930. Langendijker Groentenveiling. 1120 stuks Bloemkool le s. 3.30—7.20 en 2 s. 1.20 p. 100 stuks; 2400 K.G. Peen 0.80; 51000 K.G. Roode Kool 0.602.70; 19000 K.G. Gele Kool 1—3.40; 60.000 K G. Witte Kool 1.10—2; 3000 K.G. Uien 4—4.80; Nep 6.40; 300 K.G. Slaboonen 3.80—6.90; 120 K.G. Snijboo nen 8.30—10.30; 3500 K.G. Tomaten: A 13.50—13.70; B 10.5010.60; C 10 en CC 1.90; 750 K.G. Bieten f 2— 3.20; 15000 K.G. Aardappelen, w.o.: Sch. muizen 4.10—5.30; Duc of York 3.70; Eigenheimers 5.70—6.30; Drielingen 4.404.70, alles pe: 100 K.G. NOORDSCHARWC)UDE, 15 Aug. 1?30. 17500 K.G. Aardappelen:. Schotsche muizen 3.904; Groote Schotsche muizen 4-20 4.70; Eigenheimers 4.60; BI. Eigenhei mers 4.70—5.10; Drielingen f 4— 4.40; 9600 K.G. Uien: Uien 4—5.10; Drielingen 2.202.50; Grove f 5.20, Gele Nep 6.10—6.70; 300 K.G. Zilver uien: Drielingen 0.90; 350 K.G. Spercie boonen 5.80—8.10; 5800 K.G. Rooae Kool 0.902 23800 K.G. Witte Kooi 0.701.50; Gele Kool 0.70-2, alle» per 100 K.G. WIJDENES, 14 Aug. 1930. Veiling Tuin- dersbelang. Prolefiek 2836.10; R/10' de bessen 9ƒ.18.50; Witte bessen 6— ƒ9; Peren 6—36; Appelen 6—J Pruimen 30—42; Druiven 63—f Slaboonen 6—10; Snijboonen f 20; Meloenen per stuk 3036 ccn*'/S0.,/! kommers 34; Bloemkool 6f 130"'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10