Binnenland «FE AV© Vri KE A V AEM VI RKI 1 IIAI K 1.11 - hoog en laag water TE bergen aan zee jn zomertijd. Augustus. egmond aan zee, sche Hertenkamp, voorts langs den Rijks straatweg naar Velseroord, waar tot 1 uur werd gepauseerd. Vandaar werd wat omge reden te Bloemendaal om vervolgens aan landen op Groenendaal. Op de werd de stoet door een motorbrigade doo Haarlem geleid met Wijk aan Zee tot Veer het noodige proviand en versnaperingen was ruimschoots gezorgd. Het was voor ^de geleiders een genot en vooi de best groote voldoening .te mogen ervaren, ho - door de oudjes werd genoten. Telkens 1oordc men uitroepen van verrukking, dat?'' mocht men hooren „Wat eein mo°f d V Allen en alles, ook en niet het m rat het nrachtitre weer, werkten mee om alles een L„i verloop te doen hebbcp Aan het,«ge van de reis werd in café „De Zwaan het heele gezelschap nog even verzameld om liet restant van den mondvoorraad te verwerken. ■Door den heer Brugman voorzitter der af<L 'Heer-Hugowaard, werd hier herdacht net overlijden van den heer P. Hitteman en een ■woord van dank gericht tot alten, die tot het welslagen van den inderdaad mooien dag voor de oudjes hadden meegewerkt De lei ders hadden menigen hartelijken handdiuk bij het afscheid in ontvangst te nemen. UITGEEST. De heer P. Slecht alhier zal met ingang »n 1 September a.s. in vasten dienst over gaan bij de Ned. Radio Centrale. Zooals men weet ,is ten zijne huize de centrale voor ons dorp ondergebracht. OTERLEEK. Oterleek heeft ook zijn cycloontje ge- fiad en wel op Donderdagavond te on geveer acht nur, tijdens een verschnk- kelijke bui en een inktzwarte lucht Het begon op het land van bakker Klerk waar een halve hooiklamp werd opge- noomen en eenige honderden meters verder werd neergesmakt, verder wer den bij Klerk, Zwaan, Kay en Schoehuys eenige boomen ontworteld met groote aardmassa's er aan. Een der vrouwen riep in haar angst: man, de wereld vergaat. Het bleef ech ter bij bovengenoemde gevallen, een ge luk mag 't genoemd worden dat de bui achter het dorp om ging zoodat er geen schade aan huizen en gebouwen werd toegebracht. KOEDIJK. De secretaris van de vereeniging „De tVest" vraagt om een kleine verbetering in het laatste gedeelte van het verslag: Er staat „dan kan hij zich verdienste lijk maken", dit moet zijn: „dan kan hij steeds van zijn belangstelling doen blijken." DE L. E. T. T. TE HEILOO. Nagekomen bekroningen. Ons verslag over de L. E. T. T. was gisteren niet geheel en al volledig. In de rubriek vette schotten werd door den heer P. H. de Roover van Alkmaar een ten en een 2den prijs behaald. HEILOO. Raadsvergadering. Er is een fout geslopen in ons verslag van de raadsvergadering te Heiloo. De heer Kees man stelde niet voor, om de inkomstenbelas ting te verminderen, maar wel, om de perso- neele belasting te verlagen en van de 7de naar de 4de klasse te brengen. Het tekort zou dan verhaald kunnen worden door pro gressieve belasting te heffen op de fondsbe* Jasting en wel te beginnen bij de inkomens |van 15CO met 5 opcenten, van ƒ2000 met 10, van ƒ2500 met 15 en zoo vervolgens de inkomens met 500.en geleidelijk de opcenten met 5 te verhoogen tot 50 opcenten, zoodat bij een inkomen van 6000 en meer 50 opcenten zou worden gegeven. WEST-FRIESCHE KANAALPLANNEN. Kans op gedeeltelijke uitvoering. De kansen op spoedige gedeeltelijke Uitvoering der door de Prov. Staten van Noord-Holland in 1925 vastgestelde ka naalplannen voor noordelijk Noord- Holland zijn door verschil lende redenen in den laatsten tijd aanmerkelijk ge stegen. Nadat in het begin van dit jaar mi nister Reijmer aan de provincie toezeg ging had gedaan in beginsel bereid te zijn een rijksbijdrage te bevorderen tot een bedrag van een derde der kosten van de meest urgente kanalen het kanaal Stolpen, Schagen, Kolhorn, het kanaal 'Alkmaar, Kolhorn en het kanaal Hoorn, Medemblik, welke verbinding krijgen met den nieuwen Wieringermeerpolder hebben Ged. Staten van Noord-Hol- laad opnieuw bij gemeente- en polderbe sturen lcrachtigen aandrang uitgeoefend, ten einde de ontbrekende bijdragen uit de belanghebbende streken alsnog toe gezegd te krijgen. Nu de gemeente Schagen dezer dagen het voorbeeld gaf door haar jaarli ksche bijdrage van 5000 op 7850 te verhoo gen, mag de spoedige aanleg van het kanaal Stolpen, Schagen, Kolhorn on getwijfeld worden tegemoet gezien. Ver wacht wordt dat corporaties, betrokken bij andere kanalen, die de belangheb bende streken zullen ontsluiten voor het verkeer te water met den Wieringer meerpolder, thans tevens een nieuwe of verhoogde bijdrage op zich zullen willen nemen, ten einde het een zesde gedeelte der kosten, dat voor de gemeenten en polders na de rijksbijdragen van 1/3 en de provinciale bijdrage van 1/2 nog over blijft, bijeen te brengen. In verband met de a.s. exploitatie van den Wieringer meerpolder worden deze zaken thans bij de betrokken besturen zeer urgent ge acht. Tel. NOORDSCHARWOUDE. M. R. uit Noord-Scharwoude, van tviens verdwijning melding is gemaakt, is terecht. In hoogst overspannen toe stand meldde hij zich, naar De Tel. meldt, aan het politiebureau te Enkhui zen vanwaar de familie hem heeft afge haald Een brandweerdemonstratie. Woensdagavond had in deze gemeente een demonstratie van onze brandweer plaats, n.i. aan de Oosterstraat, de Raadhuisbuurt en bij de O.L. School. Behalve B. en W. waren de gemeentesecre taris en de gemeenteopzichter aanwezig. De brandkranen en het materiaal waren nog in goeden staat, getuige het feit, dat een en ander vlug voor elkaar was. Van twee kanten spoot men krachtige stralen water van zich af. De jeugd volgde een en ander met groote belangstelling ten koste van een nat pak Minder gelukkig was de demonstratie met de motorspuit van de gem. lichtbedrijven. Na een half uur hiermede te zijn bezig geweest staakte men, daar er geen water kwam, hoe wel de motor wel werkte. Gelukkig maar, dat er in werkelijkheid geen brand was! Hierna ging het naar de school, waar het dak beveiligd moest worden met kleeden. Deze vertooning liep vlugger van stapel. Onze brandweer heeft alzoo weer laten zien, in gevallen van brand paraat te kunnen zijn. ZUIDSCHARWOUPE. Het Oranje-comité vergaderde ten Raad- huize. Als voorzitter leidde de heer S. de Boer deze bijeenkomst. Hij verwelkomde de leden en zegde allen, die met de inteekenlijs- ten geloopen hebben, hartelijk dank. De heer Jn. Kroon, die wegens gevorderden leeftijd zich niet meer zoo geven kap, en voorheen altijd de sympathieke en gemoedelijke wijze als voorzitter fungeerde, werd in waardee rende woorden door den voorzitter gememo reerd. De heer H. Metselaa stelde voor den heer Kroon als eere-lid te benoemen, wat door den voorzitter werd onderstreept en door de aanwezigen onder applaus bevestigd. De bedragen der lijsten werden nu opgeteld en bleek een totaal bedrag van 229.75 bij eengebracht te zijn. Dit bedrag wordt ver hoogd met eene subsidie uit de gemeentekas van 100. Wel is het geteekend bedrag niet zoo groot als vorige jaren, maar mag toch gezien de slechte bedrijfsuitkomsten der be volking gunstig genoemd worden. Uitf.de beschikbare gelden heeft men het toch zoo wete te regelen dat een gecostumeerde op tocht zal gehouden worden en des morgens een rondgang der kinderen van de openbare school en de kinderen van Zuid-Scharwoude, die de R.K. school te Noord-Scharwoude be zoeken; des morgens en middags hebben er kinderspelen plaats op het terrein nabij' de Herv. kerk. De commissie van voorbereiding en verdere regeling der kinderspelen bestaat uit de heeren J. Renaud en Wilmink, resp. hoofden der openbare en R.K. scholen en de heeren Jn. Kramèr, Jb. Bakker, Jb. Kroon en H. Metselaar. De beoordeelings-jury van den gecostumeerden optocht bestaat uit de heeren S. de Boer Kz., Jb. Bakker, A. Kist, H. Metselaar en J. Kramer. Getracht zal worden de medewerking van het fanfare corps „Kunst na Arbeid" te verkrijgen. Maandag vergadert het comité weer ter ver dere afdiening. Inmiddels zal aan dezelfde jonge dames van verleden jaar medewerking worden verzocht. De feesten zullen plaats hebben op a.s. Dinsdag 2 September. SCHAGEN. Voor erkenning van het Provinciaal Eelectrisch Bedrijf worden bij de Witte Paal twee dienstwoningen gebouwd. Het werk is aanbesteed bij uitnoodiging en gegund aan den heer Hes te Sint Pancras voor 14800. Alhier worden pogingen aangewend om eene af deeling van den Nederlandschen Bond voor Politiehonden op te richten. Reeds hebben een achttal personen uit deze gemeen te hunne medewerking toegezegd. Ook te St Maartensbrug bestaat voor dit plan veel sympathie. Het plan is de oprichting eener afdeeling door een demonstratie vooraf te laten gaan. De afdeeling Zijpe van de H. M. van Landbouw zal b ijgelegenheid van de kermis te Schagerbrug eenige feestelijkheden orga- niseeren. Het plan is op Maandag 15 Sep tember een tentoonstelling te organiseeren. Wegens het heerschen van de tongbaar zal geen hoornvee toegelaten worden. Ook zal het nummer vette schapen vervallen. In an dere opzichten zal de tentoonstelling een uit breiding ondergaan. Na afloop zal de rijver- eeniging Westfriesland te St. Maartensbrug een demonstratie houden. Voor Dinsdag 16 Sept. vermeldt het programma een groote internationale harddraverij om belangrijke geldprijzen. ONGEVAL AAN HET STRAND TE NOOR DW IJK. Gistermiddag omstreeks halfvijf zagen eenige meisjes aan het stille strand'te Noord- wijk een man in zee drijven, die om hulp riep. Zij waarschuwden de badlui aan het Noorderpad, waarna de badkoetsvoerman v. d. B. zich ijlings te paard te water begaf om te trachten den drenkeling te redden. Het gelukte hem te grijpen, doch op het strand gekomen bleek het leven reeds te zijn geweken. Het slachtoffer werd naar het lij; kenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Uit het onderzoek der papieren bleek de verdronkene te zijn de heer B. uit Bodgraven. Tel. OVERIJSELSCHE LANDBOUW- MAATSCHAPPIJ. Gisteren hield de Overijselsche Landbouw maatschappij haar algemeene zomervergade ring in de Buitensocieteit te Zwolle. TOEDRACHT VAN HET ONGEVAL MET DE LIFT. Woensdagmorgen, zoo vertelt het Hbl., heeft vanwege de arbeidsinspectie en de politie een nader onderzoek plaats gehad met betrekking tot het ongeval met de lift in hotel Suisse. Daarbij zijn de vol gende feiten komen vast te staan. In de eerste plaats dat de inspectie van de lift opgedragen was aan een firma te Am sterdam. Deze heeft steeds een maande- lijksche contröle uitgeoefend en de laat ste vond plaats op Donderdag, dat is eenige dagen voor het droevig ongeval gebeurde. Deze inspectie behoort zich niet alleen te bepalen tot het optrekken en dalen en tot het motorisch gedeelte. Wel degelijk behooren 'daartoe óók de veiligheidsvoorzieningen, nl. de contac ten van de deuren en de vanginrichting, dat is de inrichting, die bij kabelbreuk of bij andere oorzaken de lift voor door- vallen behoedt. Zeer waarschijnlijk heeft de persoon, op wien deze verantwoordelijke taak rustte, de controle niet uitgeoefend ten opzichte van de deurcontacten en van de vanginrichting. Uit het onderzoek dat de politie en de inspectie hebben inge steld is namelijk gebleken, dat de lift kooi bewogen kon worden wanneer de schachtdeur openstond. Het ongeluk, zoo is thans uitgemaakt, heeft het volgende verloop gehad. De lift bleef opmerkelijk lang boven en daarom kreeg een jongen, die beneden was, op dracht om haar te halen. De jongen be gaf zich te voet naar boven en vond de liftkooi geopend voor de derde étage staan. Hij is er in gegaan en heeft bij de behandeling een fout gemaakt, die niet zou voorgekomen zijn, indien de veilig heidscontacten in orde waren geweest. De jongen sloot het hek, nadat de Duit- scher die was komen aanloopen om mede hij nog mede wilde. De jongen in de lift naar beneden te gaan, geroepen had, dat heeft toen geantwoord: „Loop jij maar." Hij stak toen de hand door de tralies van het schuifhek om de schachtdeur dicht te trekken. De andere jongen heeft waarschijnlijk getracht het schuifhek open te maken, doch degeen die in de kooi was heeft op den knop gedrukt en de lift zakte. De voet van den Duitscher is tusschen het traliehek geraakt en zoo werd hij medegeseleurd. Toen de lift voor driekwart langs de derde étage was gegleden, kwam de vanginrichting in werking, daar do kabel, waaraan de kooi hing, niet meer gespannen was en slap afliep. Hierdoor werd de kooi ge stopt. Niet ingegrepen. Het ongeluk ware te voorkomen ge weest, indien de jonge man, die de lift had laten aaien, bij het zien van het feit, dat de voet van den ander in het tralie werk bekneld zat, snel de traliedeur had teruggeschoven. In dat geval zou het contact verbroken zijn en was de lift onmiddellijk gestopt. De jongen was blijkbaar te verbouwereerd om aan de zen noodmaatregel te denken. In elk geval functionneerde het com- tact van het schuifhek onberispelijk: zooals gezegd alleen dat van de schacht deur was niet in orde. De directie van Suisse, die in vol ver trouwen de contróle overliet aan het bureau, treft dus geen blaam. Over het algemeen wordt door liftjon- gens wel eens onvoorzichtig met de be handeling omgegaan. Er zijn er bijvoor beeld, die bij geopende deuren de scha kelhefboom op rijzen of dalen zetten of (wat op hetzelfde neerkomt) de knop indrukken. Daarna sluiten zij de schachtdeur en schuiven dan het hek dicht. Door het in werking stellen van het contact door het schuiven met de deur gaat de lift natuurlijk ook bewegen. Toch kunnen aan deze methode, zijnde zeer zeker niet de voorgeschrevene door den fabrikant, gevaren verbonden zijn. Anderen weer trachten door middel van een mes aan de contacten te komen, ten einde hun collega's die onderweg zijn een poets te bakken. Al zijn de moderne liften nog zoo be trouwbaar, contróle ook op het gedrag van de litfjongens, blijft gewenscht. FELLE BRAND TE LOENEN BIJ APELDOORN. In den afgeloopen nacht heeft aan den Eer- beekschen weg te Loenen, naar de Telg. meldt een ernstige uitslaande brand in de woning van den aannemer H. van Oorspronk, annex timmerwerkplaats, meubel- en brandstoffen- zaak, gewoed. De familie was te c.a. half tien naar een feestje gegaan en keerde in den nacht tegen 1 uur weer huiswaarts. Toen de heer v. zijn winkeldeur opende, rook hij een sterke brandlucht. Toen hij daarop de kamer, die achter een winkel gelegen is, wilde betreden, bemerkte hij, dat de kamer vol rook stond. Zijn eerste werk was, de buren te waarschuwen en met vereende krachten wist men den winkelinventaris te redden. Inmid dels was de brandweer gewaarschuwd, die voor een zeer moeilijke taak stond, daar zij wel is waar beschikt over een aanhangmotor- spuit, maar niet over een motorwagen. Men klopte de Wed. Boks te Loenen uit haar bed en deze gaf onmiddellijk de beschikking over haar vrachtauto, waarvan door de brandweer een dankbaar gebruikt werd gemaakt. Zij kon echter niet verhinderen, dat alles tot den grond afbrandde, uitgezonderd de brandstof- fenschuur, die slechts eenige meters van het verbrande perceel staat. Ernstig gevaar liepen de woningen van den winkelier Plant en van den heer Huiskamp, vooral het woon huis van laatstgenoemde, dat met een rieten dak bedekt is. Dank zij het actief optreden van de brandweer, gelukte het echter, de be lendende woningen te behouden. De schade is zeer aanzienlijk, maar wordt door verzeke ring gedekt. Behalve den winkelinventaris kon ook nog een windzaagmachine aan de vlammen ontrukt worden. De oorzaak is ver moedelijk kortsluiting. TE VER IN ZEE GEWAAGD. Uit 's-Gravenhage werd gister aan het Hbld. gemeld: Bij het baden langs het Stille Strand heb ben zich gistermiddag te halftwee drie meis jesvan zeventien en achttien jaar te ver in zee begeven. Gelukkig slaagden eenige koene zwemmers er in de meisjes te redden. De zeventienjarige verkeerde reeds in bewuste- loozen toestand. Zij werd door den eersten hulpdienst bijgebracht. Het andere meisje was wel hevig geschrokken, doch raakte niet bewusteloos. Zij kwam in het politieposthuis aan het strand spoedig op haar verhaal. Een groote menigte strandbezoekers was bij de redding getuige. ONTVLUCHTE VERPLEEGDE AANGEHOUDEN. De politie te Alphen a. d. Rijn heeft aangehouden een verpleegde, die uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel bij Eindhoven was ontvlucht. De man was in het bezit van een rijwiel, dat hij vermoedelijk onderweg ergens heeft ont vreemd. 's Middags is hij door personeel van het gesticht per auto opgehaald. DE SPOORBRUG TE VELSEN. Nu de scheepvaart hersteld is. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. meldt: Was het Woensdagavond, toen de spoor brug werd opengedraaid, een glorieuze uit tocht van wachtende schepen, na 24 uur van spanning toen wij gistermorgen nog eens gingen kijken, was ae normale loop in het kanaal teruggekeerd. Joch leek het of de in- en uitgaande sche pen, de lange sleepen van zandschuiten, met meer vreugde dan anders de brug voorbij trokken. Er is nu geen sprake meer van wachten op het tijdstip van opendraaien der brug, want er is een onverbroken vaart. Voor het Noorderhoofd van de open brug ligt nog de hooge bok van de Droogdok Mij. en rondom de pijlers zijn de schuiten met materiaal vastgelegd. Voor het publiek aan den wal is er niet veel meer aan, toch zijn er nog steeds tientallen menschen, die aan beide oevers het werk volgen en voor wie elke hamerslag een be paalde beteekenis schijnt te hebben. In het spoorwegverkeer over het kanaal komt geen verdere wijziging, de regeling blijft tot het herstel van de brug, zooals wij die Woensdag hebben vermeld. Wanneer de herstelling gereed zal zijn, is nog niet te be palen. NA DE RELLETJES TE MAASTRICHT. De Commissaris van Politie met ziekteverlof. Naar de ,Res. Bode" verneemt, is de Com missaris van Politie te Maastricht, de heer Soeten, voor een maand op ziekteverlof ge gaan. Hoofdinspecteur Bekkering is voorloopig met de leiding belast. EEN VERSTROOIDE BURGEMEESTER. Vleeschkeuringsstempel op hei trouwbewijs. Een vermakelijke stempelgeschi edenis heeft zich onlangs, naar het „Tijdschrift voor Diergeneeskunde" aan de „Deutsche Schlachthof-Zeitung" ontleent, in een dorpje van het Boven-Maindal voorgedaan. De bur gemeester van dat plaatje is n.1. tegelijkertijd keurmeester voor vleesch. Deze dubbele func tie bezorgde den burgervader zooveel werk zaamheden, dat hij eens het vleeschkeurings stempel gebruikte inplaats van het gemeente stempel bij het afstempelen van een werk- loozenkaart. Deze werklooze werd daardoor voor gezond en trichinenvrij verklaard. Ook geschiedde nog het volgende voorval met dit stempd. Een jong bruidspaar wilde trouwen. Men had bij de bruiloft te weinig op het door den burgerlijken stand afgegeven trouwbewijs acht geslagen. Bij aankomst bij den priester bleek dan ook, dat het huwelijk moest worden uitgesteld daar het trouwbe wijs met het vleeschkeuringsstempel was af gestempeld geworden en derhalve ongeldig moest worden verklaard. Natuurlijk verliepen er eenige uren alvorens het vereischte ge meentestempel op het trouwboekje was gezet. KNAAPJE TE IRNSUM (FR.) VERDRONKEN. Woensdagmiddag is te Heereveen een droevig ongeval gebeurd onder Irnsum. De dertienjarige J. J. Sikkema, wonende te Ab- bingawier, was met eenige vrienden in de Boorn gaan zwemmen. Plotseling verdween de jongen in de diepte. Zijn vrienden riepen Hoog water Laag water 23 3.11 3.42 o.05 24 4.01 4.32 0.31 0.59 25 4.47 5.16 1.25 1.49 26 5.31 6.01 2.13 2.32 27 6.16 6.41 2.58 3.13 28 6.58 7.23 3.37 351 29 7.40 8.04 4.18 4.32 30 8.23 8.49 5.00 5.12 31 9.14 943 5.41 5,54 Augustus. Hoog water Laag watef1 23 3.08 3.39 11.53 24 3.58 4.29 0.19 0.47 25 4.44 5 13 1.13 1.35 26 5.28 5.58 2.01 2.20 27 6.13 6.38 2.46 3.01 28 6.55 7.20 3.25 3 3g 29 7.37 8.01 4.06 4.20 30 8.20 8.46 4.48 500 31 9.11 9.40 5.29 542 uit alle macht om hulp. Verscheiden per. sonen, die in de buurt met hun boeiers lagen, doken herhaalde malen op de plaats, waar de jongen was verdwenen, maar konden er niet in slagen hem boven te brengen. Einde- lijk na een half uur werd het slachtoffer op gehaald. Het leven was toen reeds geweken AUTOBRAND. Vullen bij een draaienden mot of, Twee licht gewonden. Gisterochtend omstreeks negen uur ston den te Amsterdam bij de benzinepomp vóór het gebouw ,Atlanta" aan de Stadhouder», kade, twee personenauto's, welke met ben zine moesten worden gevuld. Van een der wagens bleef de motor tijdens de vulling doorwerken. De benzinedamp is blijkbaar met de vonk in aanraking gekomen en de auto geraakte in brand. De andere wagen en de pomp vatten eveneens vlam. De brand weer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur gebluscht met een tetra-apparaat. Een 28 jarige monteur heeft vrij zware brand wonde aan de rechterhand opgeloopen. Hij is in het Wilhelmina-gasthuis verbonden. Een ander, eveneens 28-jarig, employé kreeg tijdens de blussching tetra in het linkeroog. Hij is naar het Tesselschade-ziekenhuis ge bracht. De beide auto's en de pomp zijn gedeelte lijk vernield.' ZWAAR GETROFFEN HUISGEZIN. Toen Woensdagmiddag vijf uur de acht jarige G. Beuker, wonende aan de Hoofd straat te Alphen a. d. Rijn, nog niet uit school thuis was, waarschuwden de ouders de politie, die al spoedig een vlieger op den Ouden Rijn zag drijven. Onmiddellijk ging men dreggen met Hét gevolg, dat men om streeks halfnegen 's avond het lijk van den vermisten jongen ophaalde. Dit is het tweede kind der familie Beuker, dat door verdrin king om het leven komt. VERKEERSONGEVAL BIJ LEIDEN. Woensdagmiddag te ongeveer halfzes reed de heer E. G. uit Den Haag met zijn motor, waarop als duorijder zat de heer S., even eens uit Den Haag, in vrij groote vaart, op den Rijndijk tusschen de Vink en Haagsche Schouw, tegen een stilstaanden vrachtauto van den W. uit Leiden. De heer G. bekwam een ernstige hoofd wonde en inwendige kneuzingen, terwijl de heer S. een kaakfractuur kreeg en aan arinen en beenen werd gewond. Door den Eersten Hulpdienst uit Leiden zijn zij naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. MOORDZAAK-LANS. In de moordza%k-Lans, die op 17 Sep* tember a.s. voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep behan deld zal worden,, zijn 49 getuigen en des- kundigen gedagvaard. Vermoedelijk zul len ook de verdedigers nog enkele ge tuigen oproepen. MONUMENT VOOR NEDERLANDERS IN MAGDALENA-BAAI. De regeering van Noorwegen heeft on langs een monument opgericht in Mag- dalenabaai voor Nederlanders,, die daar begraven zijn. Het monument is van graniet, drie meter lang, twee meter breed en twee meter hoog en draagt de inscriptie: Svalbardfarere, 1600—-1750. Opgericht door de Noorsche regeering in 1930. Het gedenkteeken werd onthuld door prefect Thoresen en den mijndirecteur Merckold. Alle beenderen uit oude Hollandsche graven zijn verzameld en onder het mo nument bijeengebracht. De oude graven zijn bedekt met steenen, zoodat het oor spronkelijk uiterlijk beeld niet is veran derd. Het waren meer dan honderd gra- 129. Met vereende krachten werd de slotenmaker naar bin nen gehaald. De andere kabouter en de professor trokken hem op en hij klom tegen den muur. „Zachtjes maar aan", zei de kabouter. „Het zal wel' gaan. Je moet niet zoo gauw moed opgeven". den 130. Nu werd de sleutel gepast en jawel de deur ging open. De slotenmaker had mooi werk geleverd. Ze gingen eens nieuwsgierig in het hok kijken. Ook het prinsesje, dat in een muisje veranderd was, was er bij. „Ik kan nog geen hand voor oogen zien", zeide de professor. „Dat wendt wel", meende de kabouter, die zijn lichtstok in de hand hield.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6