miiiralt Cmrant. CRODTE Flilii OP WOENSDAG 3 SEPTEMBER a.s. te ALKMAAR FEUILLETON. Hiiiird twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje SCHOOLSPAREN. Hun beider weg. PiKpyincSaal nieuw» 200 1930 Dinsdag Augustus Woensdag 27 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending). 8.— Orgelspel door Joh. long. 9.Gramofoonpl. 10.Morgenwij ding. (V- P- R- O.) 10.15 Voordracht door Frits Tingen. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.— Politieber. 12.15 Con cert V. A. R. A-Septet. 1.45 Gramofoonpla- ten. 2.30 Kindermatinée vanuit het Kurhaus te Scheveningen. 3.30 „Maak het zelf!" cur sus. 4.30 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.15 Concert. V. A. R. A.-orkest. Intermezzo: Gramofoonplaten. 7.— Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.45 Politieber. 8.— In leiding tot het Kurhausconcret. 8.15 Con cert vanuit het Kurhaus te Scheveningen. In de pauze: Declamatie door mevr. v. d. Veen iWilson. Na afloop persber. en declamatie. 11 ca. Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Mor genconcert. 10.3011.Ziekendienst. 11. Gramofoonplaten. 11.3012.30 Orgelconcert door M. F. Jurjaanz. 12.302.Solisten concert. 2.2.45 Solistenconcert, sopraan, viool en piano. 2.453.15 Lezen van Chr. lectuur. 3.154.15 Vervolg solistenconcert. 4.15 Gramofoonplaten. 5.-6.Kinderuur tje. 6.Gramofoonplaten. 6.30 Koersen. 6.407.40 Ohrist. liedjes met causerie door 'J. de Heer. 7.40 Gramofoonpl. 8.Concert door de stafmuziek van het 6e Regim. Infan terie te Breda. Lezing. 10.20 Persberichten. 10.3011.Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M, 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcetr. 2.20 2 30 Zang door D. OrdBell, sopraan en O. Davis, tenor. 4.20 Concert. S. Gardner, bariton, j. Slater, fluit. Y. T. Benvenisty, piano. 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich ten. 7.Zang dcor Stilles-Alln en John Thorne. 7.20—7.40 Lezing. 7.50 Voorlezing. 8.20 Concert. Symphonie orkest. D. Silk, so praan. H. Cohen, piano. C. Woodhouse, viool. G. Walker en F. AimgiH, fluit. K. Falkner, bariton. G. D. Cunningham, orgel. 10. Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Marktber. 10.40 Concert. Orkest. 11.20—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonpl. 8.20 „De Regiments dochter" van Donizetti. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10 35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Orkestconcert en spreker. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert. 8.20— 9.05 Orkestconcert. 9.30—10.Liederen bij de luit. 10.2011.20 Orkestconcert. Brussel, 508-5 Ai. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert 8.35 Orkestconcert en zang. 9 20 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.20 7.50 Gramofoonpl. 9.20—12.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.50 4.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.50 8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Voor lezing. 10.Concert voor 2 piano's. Daarna: bericht enen tot 12.50 Dansmuziek. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: Nu de scholen weer gaan beginnen, brengt de Spaarbank de schoolspaartrommels voor het gebruik in gereedheid, d.w.z. zij vermeldt in de deksels dezer trommels de namen der kinderen, die dit jaar aan het sparen zullen deelnemen. Zoodra dit is geschied, gaan de trommels naar de scholen en worden daar aan de goede zorgen van het onderwijzend personeel toevertrouwd. Het stelsel: „sparen door de kinderen op Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 13) XXXVI. Waring had niet voor niets de wereld in alle mogelijke richtingen doorkruist en aller lei soort menschen leeren kennen. Zijn oogen hadden goed geleerd om op het gelaat van een man zijn stemming te lezen. Geen enkele van Dick's stemmingen in die moeilijke dagen was hem ontgaan. Hij zag heel goed welk een zwaren inwendigen strijd de jonge man te strijden had. Hij bespiedde dien strijd, zonder een woord te zeggen, af wachtend, tot het hoogtepunt er van zou komen. Hij wist maar al te goed, dat, als de crisis kwam,' de jonge man met al zijn be klemmende moeilijkheden wel te voorschijn zou komen. En hij wist ook, dat die crisis zou komen, ook al vroeg hij nergens naar. Zoo vocht Dick het alleen uit met moeite een ge wone houding bewarend, totdat op een avond na het diner de stille kamer en het zitten bij den haard hem ondragelijk werden. Hij kon met geen mogelijkheid meer stil blijven zit ten. Hij bet Waring met zijn hond alleen, ging naar zijn kamer, trok een dikke jas aan en ging naar buiten in den vriesnacht. Eeni- gen tijd liep hij in de buurt van de hoeve rond, maar daarna ging hij door het slapen de dorp, waar nu en dan een hond wakker werd en aansloeg, als hij zijn voeten over het grint van den weg hoorde, en zoo kwam hij VN&tüs fcw de zee. school in schoolspaartrommels", waarmede door de Spaarbank hier te Alkmaar in 1928 een aanvang werd gemaakt, blijkt bij voort- Tn de praktijk uitstekend te voldoen. oór de vacantie werd aan vier scholen door 482 kinderen gespaard. In totaal staat op dit oogenblik op de spaarbankboekjes de zer kinderen 6347.82, of gemiddeld 13.16 per boekje. Dit resultaat, bereikt mede dank zij de zeer welwillende medewerking van de zijde van het personeel der scholen, zal on- getwijfeld de verwachting van menigeen ver re overtreffen. Vele kleintjes maken ook hier een groote. Bij den aanvang der nieuwe cursus wordt thans aan een vijfde school het stelsel inge voerd. Alsdan zijn vijf en twintig klassen voorzien van een onzer schoolspaartrommels. Voor hen die met het stelsel niet bekend zijn, moge de volgende toelichting dienen. De school ontvangt van de Spaarbank een metalen spaartromel, waarin elke. leerling een vakje kan krijgen, ter opberging van klei ne bedragen, welke anders allicht verloren dreigen te gaan aan niet noodzakelijke of zelfs ongewenschte uitgaven. Op geregelde tijden telt de directie der Spaarbank het aldus door elk kind bespaarde geld na en schgijft dit in op een spaarbankboekje, waarna er 3 pCt. rente over wordt vergoed. Het boekje neemt het kind mee naar huis. Over het saldo-tegoed op het boekje kan, in dien zulks eerder of later noodig blijkt te zijn, op vertoon van het boekje terstond ge heel of gedeeltelijk ten kantore der Spaar bank worden beschikt. Steeds wordt aantee- kening gehouden van hetgeen het kind in de spaartrommel werpt, terwijl het geld in de spaardoos tegen diefstal is verzekerd. Het is onze overtuiging, dat met dit school sparen een goed werk wordt verricht. De kinderen ieeren vroeg het sparen. Juist het w e k e 1 ij 'k s medebrengen van een kleine som, hamert in het gemoed van het kind „dat sparen doet vergaren". Zoo ergens, dan gekit hier* „Jong gewend, oud gekend". Moge het bovenstaande een aansporing zijn voor de ouders om hun toestemming te verkenen, wanneer één dezer dagen hun 'kind weer met de vraag thuis komt: „of het op school mag sparen". Men bedenke, dat hier twee factoren samen werken: een onderwijzer met hart voor het beginsel en een spaarbank, beieid om hen bij het sparen in school zooveel mogelijk den arbeid te verlichten. De eerste toch offert een gedeejte van zijn tijd op, de tweede draagt alle kosten, terwijl 'beiden het welzijn der jeugd beoogen. In het bijzonder tracht de Spaarbank het schoolsparen aan het doel te doen 'beant woorden door: de kleinste bedragen in ontvangst te nemen; de spaarpenningen binnen korten tijd rente- gevend te doen zijn; de terugbetaling der bespaarde gelden ge makkelijk te maken; te zorgen dat het schoolspaarstelsel een voudig is; de verantwoordelijkheid van den onderwij zer terug te brengen tot een minimum; •het werk van den onderwijzer terug te brengen tot een minimum. Op deze grondslagen mag ongetwijfeld verwacht worden, dat onze pogingen het schoolsparen, door middel van schoolspaar trommels, te bevorderen de klimmende be langstelling der ouders zal verwerven. Eindi gen wij deze beschouwing met een opmerking van een enthousiast voorstander van het schoolsparen, waarmede wij, op grond onzer opgedane ervaring, geheel en al in kunnen stemmen: „Wat de school ernstig wil, dat gebeurt met gemak. Wil zij, dat er gespaard zal wor den, wil zij dat ernstig, dan wordt er ge spaard en hoe langer hoe meer." OUDORP. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag avond. De heer J. Kunst was zonder kennisge ving afwezig. Van den heer G. van Veen was een verzoek ingekomen om vrijstelling van de pacht van het grasgewas in het Ooievaarsnest, omdat dit plantsoen in den laatsten tijd niets heeft opge leverd, daar het door de jongens als voetbalter rein is gebruikt. Op voorstel van B. en W. wordt de gevraagde vrijstelling verleend. In een schrijven van Ged. Staten wordt door dit College nogmaals aangedrongen op het ver- leenen van subsidie voor de totstandkoming van het Westfriesch kanalenplan. B. en W. blijven de meening toegedaan, dat de kanalisatie voor de gemeente geen voordeel De golven bulderden tegen het strand. En die groote rollers van den Atlantischen oceaan Jjrekend tegen de rotsen, pasten vol komen bij zijn stemming. Om Audrey te krij gen zou hij graag ook zoo bulderen en bon ken. De laatste voorstelling, die hij van haar had, toen ze daar op het perron stond, bleek, onbewegelijk, alleen met haar oogen de zijne zoekend, toen de trein wegreed* deed het hem uitschreeuwen. Zijn stem ging in het geloei der golven verloren. Deze verschrikkelijke onzekerheid moest eindigen! Hij zou zelf de leiding in handen nemen. Hij zou den volgenden morgen met den eersten trein naar Londen gaan en de vesting te Grosvenor Square bestormen. Hij keerde de zee den rug toe en holde over het woeste stuk grond, dat hem van het dorp scheidde. Alleen de sterren gaven een vaag licht. Hij bleef met zijn voet in een doornstruik haken en viel voorover, lang uit, buiten adem. Hij had zich niet bezeerd, stond op en rende verder. Eindelijk kwamen de lichtjes van het dorp weer in zicht en hij be gon langzamer te loopen. Waring was aan het vioolspelen. Dick trok zijn jas uit en wierp haar over een stoel in de gang. De viool klonk van uit de bibliotheek. Dick ging er binnen. Waring hield terstond op met spelen en keek naar den indringer, die een gevoel kreeg, alsof hij een wanhopi- gen misdadiger knielend in een kerk betrapt had. O, neem me niet kwalijk stotterde hij en wilde heengaan. Wat is er aan de hand? vroeg Waring kortaf. Ik ga morgen naar Londen, zei Dick Waarom 2 zal opleveren en adviseerden daarom geen subsidie te verleenen. De heer Leering meende dat het wel voordeelen voor de gemeente zal opleveren en stelde daarom voor, wel subsidie te verstrekken. Het voorstel Leering vond echter bij geen van de raadsleden steun, zoodat het niet in stemming werd gebracht. Door de commissie voor malaria-bestrijding werd voor 1931 een subsidie gevraagd van 1 ct. per inwoner, welke door den Raad werd toe gestaan. Van den heer J. de Goede was een verzoek ingekomen om een bijdrage van 100 in de verplegingskosten voor zijn doofstom zoontje. Ook dit verzoek werd ingewilligd. Aangeboden werd de Gemcenterekening over 1929 en de rekening van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Beide rekeningen leverden respeotievelijk een batig saldo op van 8548.83K en 1117.47. Genoemde rekeningen zullen door een commissie van raadsleden wor den nagezien. Aan de orde kwam hierna de regeling van het nieuwe belastingstelsel. Op voorstel van B. en W. werd besloten: a. De gemeente voor de gemeentefondsbelas ting te rangschikken in de tweede klasse. b. De aftrek voor noodzakelijk levensonder houd voor ongehuwden vast te stellen op 700 en voor gehuwden op 600. c. Met het oog op de Personeele belasting het Ooievaarsnest te rangschikken in de 3e klasse en het overige deel der gemeente in de 7e klasse. d. het aantal opcenten op de Personeele be lasting vast te stellen op 50. e. Geen opcenten te heffen van de Vermo gensbelasting. f. Geen progressie toe te passen bij de op centen op de gemeentefondsbelasting. Oip voorstel van den heer Leering werd be sloten de 7e grondslag van de personeele be lasting, betreffende de belasting op de bil jarten niet toe te passen. Door B. en W. werd een teekening voor een betere inrichting van het vuilnisterrein ingediend. Het terrein zal omgeven worden door een hek van harmonicagaas, terwijl er een oventje voor het verbranden van vuil en een schuurtje voor den wagen geplaatst zai worden. De kosten van een en ander worden begroot op 1300. De raad ging met déze voorstellen accoord. ZUIDSCHARWOUDE. De etalage-wedstrijd:, deze .week uit te schrijven door de Langendijker Winkeliers- Vereeniging en Va'kvereeniging, belooft goed te zullen slagen, want niet minder dan 50 deelnemers gaven zich op. Een vorige maal bedroeg dit getal 36. Voor de eerste maal verleende een ge mengd zangkoortje haar medewerking aan den dienst gisteren in de Herv. Kerk alhier gehouden, en wel het Hetv. Zangkoortje uit Noord-Scharwoude. De voorganger, Ds. Staal, zegde namens den Kerkeraad voor die medewerking hartelijk dank en hoopte dat ook Zuid-Scharwoude zich aanstonds in een dergelijk koer zal mogen verheugen. Wij meenen te weten, dat de wenschelijk- heid 'hiervan al reeds eerder naar voren kwam en dat nu wellicht meer ernstige stap pen daartoe zullen worden gedaan. SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot R. Koelemeij is be noemd als agent van' politie te Rotterdam. Het Comité voor een reisje voor de Ouden van dagen is thans in zooverre ge reed, dat, dank zij de milde bijdragen der in- iggezetenen, een reisplan kan worden opge maakt. De datum voor de reis, die weer met autobussen zal plaats 'hebben, is vastgesteld op Dinsdag 2 September a.s. De reisroute is nog niet geheel vastgesteld, dit zal nog van enkele omstandigheden (ook b.v. van het weer!) afhangen. Doch er is ook dit jaar, in tegenstelling met de verwachting, weer véél en van harte bijgedragen, zoowel in geld, als in „natura". Dit alles, met de activiteit van 't comité, en den opgewekten geest, die verleden jaar onder de deelnemers heerschte, waarborgt weer een genotvollen dag, waar van wij hopen, dat allen, die er voor in aan merking komen, recht hartelijk zullen ge nieten. CASTRICUM. Priesterfeest te Castricum. Zaterdagmiddag tegen 7 uur is pater Castricum plechtig alhier ingehaald. Reeds tegen '5 uur was te zien, dat er wat bijzonders te gebeuren stond, want niettegenstaande het slechte weer en den aanhoudenden regen gin gen hier en daar de vlaggen naar buiten. Tegen 6 uur verzamelde zich het comité, dat zich onder leiding van den pastoor had OmdatDick hield zich in. Wat- kon hij tegen dien man zeggen? Nou? Voor een gewichtige zaak En voor hoe lang? Dat weet ik zelf nog niet. Beiden zwegen. Waring keek Dick aan. Dan opende hij zijn vioolkist en legde het instrument er voorzichtig in. Kom, Ardley Manners, zeg eens op, wat is er aan de hand? Ik vraag het niet uit nieuws gierigheid, maar als je patroon mag ik toch ze ker wel wat meer er van weten? Hij ging naar de kast en haalde er een sigaar uit.En als je vriend kan ik je misschien helpen? voegde hij er rustig bij. Dick bleef zwijgend in het vuur staren. Wa ring stak een lucifer aan en keek met samen geknepen oogen door de dikke rookwolken heen naar Dick. Dan blies hij den lucifer met een grooten rookwolk uit en wachtte totdat de kop heelemaal uitgegloeid was. Hij liet hem in het aschbakje vallen en zei bedaard: 't Is je meisje Zit ze in moeilijkheden? Dat weet ik juist niet, antwoordde Dick. Ik weet niet, wat er aan de hand is. Ik heb nog geen woord van haar gehoord, sedert ik hier ben. 't Is wanhopig. Heb je er iets tegen, om het mij te vertel len? vroeg Waring. Dick aarzelde. Ochhet zou je maar vervelen. Er kwam een vreemde uitdrukking in Wa- ring's oogen, als zag hij iets aan de andere zijde van het vuur. Gedurende geruimen tijd tikte de groote klok door de stilte. Toen voelde Dick plotseling een stevige hand op zijn schouder. Beste kerel, zei Waring, jij helpt me hier om deze hoeve te besturen. We hebben elkaar gevormd om den neomist een geschenk van de parochie te kunnen aanbieden bij de grens van de porachie. Ook zag men een aantal jongelieden te paard met witdek in de rich ting van de grens vertrekken. Aldaar werd de stoet opgesteld. Voorop een heraut met twee ruiters, daarachter de fanfare van het patro naat, de turnclub V.I.O.S., versierde rijtui gen en daar kwam de neomist aan, verge zeld van zijn ouders, den pastoor en het kerk bestuur, die hem waren gaan verwelkomen te Beverwijk. Hier sprak de pastoor Jiet welkomstwoord. Na afloop van deze plechtigheid werd in de pastorie met hartelijke woorden door pastoor van Oostwaard, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de parochianen zoo gul weg, niettegenstaande de slechte tijden heb ben gegeven, zoodat zijne verwachting sterk is overtroffen, het geschenk overhandigt on der couvert bevattende de som van 800. De neomist sprak hierop een kort ant woord en dankte een ieder voor de luister rijke ontvangst en het groote geschenk. Gistermorgen werd te 10 uur de eerste plechtige H. Mis door den neomist opgedra gen. Het zangkoor zong onder leiding van den heer Kuijs de driestemmige mis van van der Sluijs. Na het evengelie beklom de pastoor der parochie den kansel tot het houden van de feestpredikatie. Een plechtig H. Lof met Te Deum be sloot dezen plechtigen dag. De receptie, die 's middags plaats had in de gymnastiekzaal, was zeer druk bezocht. Bijna alle parochianen kwamen den jeugdi gen priester gelukwenschen. WARMENHUIZEN. Naar men ons mededeelt zal op a.s. Vrijdag 29 Aug. van 1012 uur en van 1315uur een herijk der maten en ge wichten plaats hebben en wel in de kolfbaan van den heer H. Slikker alhier. Kerk en school. De heer J. Sinjewel, hoofd der openbare school te St. Pancras, is als nummer één ge plaatst op de voordracht voor een gelijke be trekking te Medemblik. HEILOO. De Pluimveehoudersver. Heiloo, hield Vrij dagavond algemeene vergadering in café Helder. Aanwezig 18 leden. De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman, opende de bijeenkomst en verheugde zich over de betere opkomst. Een 9-tal nieuwe leden werden voorgesteld en geïnstaleerd. Een ver heugend verschijnsel is de gestadige vooruit gang, het ledental is thans de 60 gepasseerd. Daarna bracht de heer Du-mans, beheerder der voederafdeeling, een verslag uit waaruit blijkt dat die afdeeling zoo'n omvang heeft genomen dat mengen op de thans gevolgde wijze ondoenlijk is en gewenscht is om een machine aan te schaffen. De voorzitter en de heer Dumans hebben de inrichting in Bergen bezichtigd, de ma chine voldoet goed en men kan in een half uur 1000 K.G. Mengen. Het bestuur stelt dan ook voor om tot aanschaffing over te gaan. Hier toe werd besloten en aan het bestuur de uit voering opgedragen. Daarna kwam aan de orde inenting van hoenders. Gebleken is dat er thans een ent stof bereikbaar is van Belgisch fabricaat, voor particulieren verkrijgbaar, zoodat men zelf de enting kan verrichten Na uitvoerige discussie blijken de meeningen verdeeld. De meerder heid geeft de voorkeur aan de oude beproefde methode (enting door een dierenarts) anderen willen het probeeren om zelf te enten en zul len de resultaten aan het bestuur mededeelen. Zooals bekend verrichtte de dierenarts Stokreep uit Alkmaar de enting en tegen ge reduceerd tarief, zoodat het voor niemand een bezwaar kan zijn, terwijl men moet ver wachten welk resultaat het zelf enten op- leverd, men stelt dan ook zijn jonge dieren (veelal een kostbaar bezit) in de waagschaal. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. SCHOORL. De nieuwe belastingregeling een voordeel voor de burgers. De raad vergaderde Maandagmiddag ten 2.30 ure. De voorzitter baron van Fridagh wenscht een uitzondering te maken op de gewone gang van zaken en een woord van hulde te spreken tot den verslaggever van de Alkm Courant, den heer D. A. Klomp, van wiens 25-jarig jubileum men ook in Schoorl zoo bijzonder had genoten. Spr. vertrouwde, dat de heer Klomp ook in de toekomst op dezelfde objectieve wijze als tot nog toe de raadsverslagen zou ver zorgen en bracht hem, namens den raad een bloemenhulde. al aardig leeren kennen in deze twee weken en ik ben het volkomen eens met ieder woord, dat mevrouw Winkles over je geschreven heeft. Misschien kan ik nu jou helpen, om dfe zaak in het reine te brengen. In de liefde is niets hope loos, behalve de dood... Waring's stem klonk hard bij die woorden. Dick schrok. Zoo had Joyce's stem ook geklon ken, toen ze na den dood van Turnbull in zijn armen lag. Ik zou je wel iets willen vertellen, dat overkomen is aanaan een mijner vrienden, vervolgde Waring. Hij was, net als jij, jong en vol idealen. Hij meende de wereld te kunnen veroveren. Hij begon in de stad te werken voor vijf en dertig shilling in de week. Hij werd ver liefd. Ze was het mooiste meisje, dat ooit be stond. De jonge man ging naar zijn vader, die geld had, en zei, dat hij graag wilde trouwen. Hij vroeg om een toelage, totdat hij zooveel zou verdienen, dat hij een vrouw kon onderhouden. Je verdient genoeg, zei zijn vader. Ga jij maar trouwen. Mijn vriend dorst niet. Hij verlangde haar alles te kunnen geven, waaraan ze gewend was. Hij gaf zijn betrekking op, ging naar de wildernis en trachtte daar geld te maken. Hij ging naar West-Afrika. Hij had daar schitte rende vooruitzichten. Zij had hem beloofd te wachten. Hij vocht en werkte twee jaar lang en toentoen kwam het berichtdat zij dood was De hond bewoog zich onrustig. Waring legde hem de hand kalmeerend op den kop. Een week na haar dood, vervolgde hij, stierf de vader van dien man en kreeg hij al het geld in handen. En toen was het te laat. Dick huiverde. Arme kerel! zei hij. fNaring hield de stoelleuning vast omklemd. De heer Klomp dankte voor deze bijzon der aardige attentie. Hierop volgde de felicitaties door de raads leden. De secretaris, de heer Smits, las hierop de uitvoerige notulen, die onder dankzegging werden vastgesteld. Ingekomen een msssieve van Ged. Staten, goedkeurend de gemeenterekening over 1927! Nadeelig saldo gewone dienst 3221.27 'A kapitaaldienst saldo J 1194.61. Proces-verbaal vau kasopname bij den ge meente-ontvangerovereenkomstig de boe ken was in kas 1055.90^. Dito van het GJE.B., waaruit bleek, dat ook daar de verei&chte bedragen aanwezig waren. Bericht van verdaging op de goedkeuring van het besluit tot het aangaan van een geld- leening van 120.000 voor den weg en 96.000 voor het gasbedrijf, was eveneens ingekomen dito bericht ten aanzien van de verorde ning, regelende het beheer van het gasbe drijf, alsmede op het raadsbesluit, tot wijzi ging van de verordening op de zomerwonin gen. Van den commissaris der koningin was bericht ingekomen, dat baron van Fridagh opnieuw benoemd was tot burgemeester en 6 Aug. de daarvoor vereischte eeden had af gelegd. Uit het ingekomen verslag van de stoom tram-Maatschappij bleek, dat slechts 2.9 pCt. dividend kan worden uitgekeerd. In verband met een verzoek van een onbe kende om ten bate van de t.b.c.-bestrijding een plattegrond vaifc de gemeente Nijmegen aan te koopen, werd besloten, daarnaar een onderzoek in te stellen. Voor een legwedstrijd te Beemster werd een subsidie van 10 verzocht. B. en stellen voor, gunstig te beschikken. De heer Stam gevoelde er weinig voor, omdat de belangstelling van belanghebben den niet zoo groot is. De heer Kaag was voorstander. Men was nu zoover, dat het goed kan worden. Besloten werd, de 10 toe te staan, wan neer inderdaad blijkt, dat hier van een pro vincialen wedstrijd kan worden gesproken. Een schrijven over de bescherming van vee bij brand in stallen werd voor kennisgeving aangenomen. B. en W. werden gemachtigd, overeenkom stig de wenschen van Ged. Staten, admini stratieve wijzigingen in de begrooting voor 1930 aan te brengen. De voorzitter deelde mede, dat met 1 Sept. a.s. met de bestrating van den Dam- weg zal worden aangenomen. Met de familie Van der Pol zijn onderhan delingen gaande omtrent het dempen van een beek voor wegverbreeding. De meerderheid van het college van B. en W. was van meening, dat de ambtswonin gen voor rekening van de gemeente op het gasbuizennet moeten worden aangesloten. De heer Schermer was het hiermee eens. Hij oordeelde, dat de gemeente behoort te doen, wat een goed huiseigenaar ook doet. Weth. Van Lienen merkte op, dat de meeste huurders ook zelf voor de aanslui ting moeten zorgen. De heer G u 11 e r verwonderde er zich over, dat dergelijke dingen nog in den Raad kwamen. Z.i. behoorde de gemeente zeker te doen, wat een behoorlijk huiseigenaar voor zijn huurders doet. De heer Duin vond het wat ver gezocht. Degenen, die daarvoor in aanmerking ko men, toonen zich al heel zuinig. Het zijn geen menschen, die het niet kunnen beta len. De heer Schermer wijst er op, dat het schoolhoofd te Schoorl de ambtswoning spoedig gaat verlaten en toch nu graag gas in z'n huis heeft. Ook voor de gemeentewo ningen zijn de kosten boven 10 voor reke ning van de geme^ite genomen. Weth. Van Lienen betoogde, dat het geen ambtswoningen zijn. De betrokkenen moeten er niet in wonen. Die menschen kun nen het wel betalen, en als men het voor de schoolhoofden doet, moet men het ook voor anderen doen. De heer Kaag oordeelde, dat het niets terzake doet, of het hier goed-gesitueerden geldt. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten, in de ambtswoningen op twee plaatsen voor re kening Van de gemeente het gas te brengen. Met algemeene stemmen werd besloten, in gevolge een ingekomen verzoek de woningen van de heer Schuijt en Maïs aan de Paarden markt zonder extra kosten op het gasbuizen- net aan te sluiten, omdat de Paardenmarkt een openbaar plein is en een openbaar plein gelijk staat met een openbaren weg. Nee! zei hij. Arme dwaas! Arme stomme dwaas! Als hij maar liefde in armoede had aan gedurfd, dan zou ze niet gestorven zijn mis schien. Hij heeft zich na dien tijd steeds om zijn eigen lafheid vervloekt. Dick stond nog steeds met den rug naar den stillen .donkeren man toe. Hij leunde met een arm op den schoorsteen. Er viel een houtblok en de vonken spatten door den haard in het rond. Mag ik u iets vragen? vroeg hij. Stel u eens voor, dat het meisje geld genoeg had gehad om hen beidèn te onderhouden. Had hij haar dan moeten trouwen? Ze hielden van elkaar, zei Waring. Dan komt de rest er niets op aan! Die woorden troffen Dick als een slag op het hoofd. De rest kwam er niet op aan niet op aan! Al de andere redenen, die hij voor gewich tig had aangezien, kwamen hem voor den geest en ze leken nu zoo onbeteekenend. Hij zag nu zijn koppigheid tegenover Audrey in het ware licht, Al dat uitstel was meer dan belachelijk geweest! Zijn hart sloeg alsof 'het barsten zou. Hij draaide zich om naar dien man, die sprak uit ondervinding en die hem de oogen geopend had. i Hemelsche goedheid, u hebt gelijk! Ik.,. Whisky hief plotseling den kop op met ge spitste ooren en begon te blaffen. Buiten klonk paardengetrappel en het knersen van wagen wielen. Er klonken stemmen en even later tik te dc oude John aan en kwam binnen met een uitdrukking van verwondering op zijn gezicht. Hij keek eerst zijn meester en dan Dick aan. Er is een jonge dame om u te spreken, mijnheer, zei hij met gedempte stem. Ze is oog al opgewonden en zenuwachtig, zou ik zoo zege -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5