is spel. WAPENAANKOOPEN IN TURKIJE. VOOR DE KOERDEN. ONBEWAAKTE OVERWEG IN TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN DESPERADO IN ONTARIO. DE AARDSTORTINGEN IN BERCHTESGADEN. DE STAKING IN NOORD-FRANKRIJK. Het einde in 't zicht.3 DE SPIONNAGEAFFAIRE-HORVATH. EEN RUMOERIGE. VERGADERING TE KOTTBUS. uui x xj-. x 1 De Zuiderzeevisscherijtentoonstelling werd gistermorgen door mr. P. J. Reijmer, minister van Waterstaat, officieel geopend, waartoe zich 'een vijfhonderdtal genoodigden, waaronder jhr. Röell, Commissaris der Koningin, ir. Ringers, directeur-generaal der Zuiderzeewerken, C. de Haes, inspecteur van het Loodswezen, mr. Harm Smeenge, voorzitter van „Schuttevaer Van der Bilt, lid der Tweede Kamer, Kooiman, lid van Ged. Staten, vele burgemeesters enz., zich in het ruime restauratiegebouw hadden verzameld. Door den voorzitter van het tentoonstellings- comité, den heer C. Stapel, wethouder van Enk huizen, werden allen welkom geheeten, waarbij deze er zijn voldoening over uitsprak, dat e minister deze tentoonstelling wel had willen openen en het Koninklijk huis bezoek had toe gezegd. Een groot nationaal belang achtte spr. het dat deze twaalfde provincie aan ons land werd toegevoegd, doch de stejin en medewer king der regeering werd ingeroepen voor de slachtoffers in deze vele visschers- en ne- venbedrijven die door de droogmaking zou den vallen. Enkhuizen zag de toekomst met vol vertrouwen tegemoet. Voor 70 jaar toch toen van een eventueele droogmaking nog niet werd gerept, werd de helft der bevolking door de andere helft onderhouden en was de belas ting het hoogst van alle steden in Noord-Hol land. Thans is de belasting het laagst en be hoort zij tot de bloeiendste gemeenten. Tuin bouw en industrie hebben het hare hiertoe bij gedragen. Van deze vredelievende vergrooting van ons grondgebied mag dan ook toeneming der welvaart worden verwacht. De groote vlucht die de tuinbouw in dit gewest heeft ge nomen, geeft de richting aan, waarin moet wor den gestuurd. Na deze herhaaldelijk met ap plaus onderbroken rede, nam de eere-voorzit- ter, burgemeester Zimmerman, het woord. Spr. memoreerde, naar de Tel. meldt, dat „de tweeledige doelstelling" het verdwijnende en het komende te demonstreeren, werd begrepen, terwijl Enkhuizen als t ware de aangewezen plaats was om dit idee te verwezenlijken. Dank werd gebracht voor den ondervonden steun der regeering en den belangrijken steun in verschil lende vormen ondervonden uit de visschers- kringen rond de geheele Zuiderzee. Voorts voor den daadwerkelijken steun ondervonden van ,den Dienst der Zuiderzeewerken, de Nederland- sche Heidemaatschappij, het rijksinstituut voor visscherij-onderzoek, het visscherijproefstation, de generale commissie, reedersvereenigingen, gemeentebesturen en de verschillende commis- »iën. Spr. verzocht vervolgens Z.E. den minis ter van Waterstaat de tentoonstelling te willen openen, die zich daarna tot de aanwezigen richtte met de vragen: „Wat gebeurt er? Waar 'gaan wij heen?" Reeds vanaf 1918, toen met de droogmaking werd begonnen, heeft de regee ring zich deze vragen gesteld. Rekening dient te worden gehouden met verleden, heden en toe komst. De minister prees de hier geboden ge legenheid, waarbij werd getracht de door de droogmaking ontstane problemen op te lossen, waarom de regeering gaarne haar steun had toegezegd. Veel staat er te verdwijnen, doch I voor het goede en schoone dat verdwijnt, moet beters en schooners in de plaats komen. De ko mende geslachten zullen ons daarvoor dankbaar zijn. Het spreekt vanzelf, dat de visschers, die onder de droogmaking lijden, geholpen moeten worden (luid applaus). De minister verklaarde de tentoonstelling daarna voor geopend, waar voor de heer Stapel een kort woord van dank bracht. Onder het spelen van den, voor dit doel door den heer Crevecoeur gecomponeer- den Z.V.T.-marsch verspreidden de aanwezigen zich over het ruime tentoonstellingsterrein, v De opvoering van het Openlucht- Na de officieele opening van de Zuiderzee .Vdsscherij Tentoonstelling, welke gisteren Iheeft plaats gehad, is er een heele reeks feestelijkheden in aantocht, die aan de zeer "belangwekkende expositie den noodigen luister bijzetten. Voor vandaag stond de opvoering van een groot openluchtspel op het programma, ge heel onder leiding van den bekenden West- frieschen folklorist en voorzitter der Ver. „Oud Westfriesland" Dr. G. C. van Balen Blanken, uit Bovenkarspel. Nadat in de ochtenduren op het Z.V.T.- terrein door de Beiersche Kapel van Herae (Westfalen) miuziek ten gehoore was ge bracht, had in de middaguren het eigenlijke openluchtspel plaats. Het motief is ontleend aan het bezoek van Willem III, Prins van Oranje, Koning van Engeland en Stadhouder van Holland, Zee land en West-Friesland, den 14den Juni 1863 aan Enkhuizen gebracht. Dat voor deze stad zoo merkwaardige feit historiegetrouw weer te geven, wat uiteraard ondoenlijk. Daarom jwerd hét bezoek slechts als motief genomen en het historisch gegeven zoodanig met folk lore en fantasie aangevuld, dat een beziens waardig geheel en tegelijkertijd een fëeriek effect verkregen zou worden. En daarin is men geslaagd! Tenslotte volgde nog een uitvoering door de meisjes en jongens van de Enkhuizer Gym- mastiekvereenigingen. Na allerlei afscheids- plichtplegingen verlieten Hunne Majesteiten de terreinen, terwijl de muziek het „Wien Neerlands Bloed" en „God Save the King" speelde. 1 DE KARAKORUM-EXPEDITIE. Behouden in Leh aangekomen na groote moeilijkheden. De,heer Ph. Visser schrijft aan het H.bl.: Wij hebben een tijd van de grootste moei- jjkheden en tegenslag achter ons, een tijd van onafgebroken sneeuwval, koude en stor men, zooals ik nooit heb meegemaakt. De grootste ontberingen zijn daardoor ons deel geworden en voedselgebrek noopte ons in China terug te trekken. Ten slotte zijn wij toch bij ons doel aangeland waar wij het ge heele programma hebben afgewerkt, begun stigd door prachtig weer. Dat mooie weer iwerd echter oorzaak van ongekend hoogen waterstand, zoodat de doortocht werd afge sneden en wij tachtig kilometer terug moesten om een uitweg te vinden. Wij bereikten behou den Panamik aan den grooten handelskara vaanweg, waar wij vernamen, dat de boot, die dienst doet om de karavanen over den breeden Shyock te brengen door het hooge water was meegevoerd en verloren gegaan. Hoe lang wij hier gevangen zullen zitten is niet te zeggen. iWij zullen nog een uiterste poging wagen" om met luchtzakken over te steken, als wü die kunnen krijgen of vervaardigen. 1 Itl Ugoic w, UWl V1I4.V ten besproken zijn, terwijl de lezingen in Indië en Japan reeds zijn vastgesteld. De moeilijkheden verlaten ons ditmaal niet spoedig. Maar het succes van de exploratie is volkomen. Dr. Wyss heeft prachtig geologisch werk verricht. Een naschrift van 27 Juli vermeldt: Wij zijn met een vlot van opgeblazen die ren veil en behouden den Shyock overgekomen en in Leh aangekomen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ GOES. De Tel. vermeld nog de volgende bijzonder heden Zondagavond kwam de autobus-onderne mer Westdorp met zijn bus van Goes naar Middelburg gereden. Omstreeks elf uur op een honderd meter van den Sloedam, moest de bus wegens benzinegebrek stoppen. De on dernemer en één zijner passagiers, de heer Blankert, begaven zich toen naar een in de buurt wonenden handelaar, om een bus ben zine te halen. Op den terugweg naar de auto bus werden beiden door een uit Goes komen den auto achterop gereden en over den weg geslingerd. Na een paar honderd meter te zijn doorgereden, keerde de aanrijdende auto om en reed naar de plaats der aanrijding terug. De beide inzittenden beweer den "van niets te weten. Later bekenden zij, den heer W. te heb ben aangereden. Deze was inmiddels met de bus naar het Gasthuis in Middelburg ver voerd, waar hij eenigen tijd na aankomst overleed. De heer de Blankert deed te 's Heer Arendskerke aangifte van het ongeval. De ge storvene was 33 jaar oud en gehuwd. Hij ex ploiteerde sinds korten tijd den autobus dienst Goes—Middelburg. De aanrijding is volgens den heer B. te wijten aan het veel te vroeg uitwijken van den uit Goes komenden auto voor een auto uit Middelburg. Het par ket uit Middelburg heeft heden ter plaatse van het ongeval een onderzoek ingesteld. DIAMANTBEWERKER DOOR TAXI AAN GEREDEN. Vanmorgen vroeg, tegen 6 uur, heeft in de Spuistraat te Amsterdam een ernstige aan rijding plaats gehad. De ongeveer 55-jarige diamantbewerker H. de Vries, wonende aan de Lijnbaansgracht, kwam uit de Torensteeg en wilde de Spuistraat overtsteken naar de Molsteeg. In de Spuistraat naderde uit de richting van het Centraal Station een taxi. voigens den chauffeur wilde de man eerst oversteken, aarzelde echter toen hij de auto zag aankomen en trachtte tenslotte toch nog voor de auto te passeeren. Hoe dit zij, de man werd gegrepen en met groote kracht tegen den wagen geslingerd, zoodat de radia tor van den wagen gedeeltelijk werd inge drukt en een der koplampen werd bescha digd. De man was er ernstig aan toe. Hij liep ernstige kwetsuren op aan het gezicht en bekwam een rechter beenbreuk, terwijl bovendien het onderlijf ernstig gewond en zwaar inwendig gekneusd werd'. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd. De chauffeur verklaarde te hebben gereden met een snelheid van 40 K.M., dus 10 K-M. boven bet formeel toegestane maximum. In het asfalt bleef echter een remspoor achter van circa 35 meter, wat er op zou wijzen, dat de snelheid 60 K.M. per uur moet zijn geweest. Den chauffeur is een verhoor afgenomen op het bureau Warmoessiraat. De wagen bleef voorloopig onder politiebewa king in de Spuistraat achter. IN BELGIE OVERREDEN EN GEDOOD. De heer G. V. uit Emmen is volgens bij de familie ingekomen bericht te Overpelt in Bel gië door een trein overreden en gedood. BRAND OP DE MAAS. Gisteravond tegen 8 uur is brand ontstaan in eenige benzine, welke op het water dreef in de nabijheid van boei 27 in de rivier de Maas, onder Pernis. Aan deze boei lag gemeerd het Noorsche stoomschip Bessa, de lichters Mannheim 203, Venetië en een roeiboot van de Eendracht, waarin zaten de 23-jarige P. Potters, uit de De La Reystraat en de 42-jarige D. v. d. Doel, uit de Tweede Schanssastraat te Rot terdam. De roeiboot is in brand geraakt. De beide roeiers hebben zich zwemmende gered naar de Mannheim. Van der Doel heeft ernstige brandwonden aan handen, achterhoofd en schouders gekregen en is na door de sleep boot Westkous naar Rotterdam te zijn ge bracht, in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De beide lichterschepen zijn ook in brand geraakt, doch deze brandjes konden worden gebluscht door de sleepboot „De Nieuwe Maas" uit Vlaardingen-Oost. De lichters werden niet ernstig beschadigd. Voor het ontstaan van den brand zijn twee mogelijkheden. Om vijf uur is uit de „Bessa" terpentijn in de lichters geladen, waarbij men lichtelijk gemorst heeft. Men was echter op het oogen- blik, dat de brand uitbrak, bezig met het ont gassen van het stoomschip Athellair dat in de nabijheid lag. Ook daarbij kan benzine gemorst zijn. De rivierpolitie van Rotterdam stelt een onderzoek in. ZWOLLE'S ZEVENDE EEUWFEEST. De historische tentoonstelling. Gistermiddag te 3 uur werd in het Over- ijsselsch Museum op de Melkmarkt voor een beperkt aantal genoodigden, door den com missaris der koningin in Overijssel, de heer Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, de historische tentoonstelling geopend die tot en met Zaterdag 6 September zal worden ge houden, ter gelegenheid van de Zwolsche stedefeesten. HET HERSTELLEN VAN DEN BRUG BIJ VELZEN. Het herstellen van den brug bij Velzen is thans zoover gevorderd, dat hij spoedig ge draaid zal kunnen worden. Men verwacht, dat de brug a.s. Donderdag weer geheel ge reed zal zijn. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gisteravond had te Velzen de schipper N. Klein van een van Beverwijk op Amsterdam varend stoombootje het ongeluk op het Noordzeekanaal nabij Velzen bij het over- een anaer vaarruig te water geraken. De man, die vermoedelijk door den schroef geraakt werd, verdronk onmiddellijk. Zijn lijk is nog niet opgehaald. DE VICTORIA REGIA. In verband met den bloei der groote Zuid- Amerikaansche waterlelie zal de reusachtige waterplant der Amazone ook deze week, van Dinsdagavond af, weer eenige avonden in den Hortus te zien zijn. Bij de gelijkenis met de stamverwante echte waterlelies, onderscheidt de Victoria Regia zich daarvan door een uiterst scherpe beste- keling aan de onderzijde der bladschijven, aan de bladstelen en kelkbladen; en tevens door het purper worden der blanke bloemen in den tweeden nacht. Nog sterker bestekeld is de Chineesche groote waterlelie of Euryale ferox, die ook stekels boven op de bladen heeft welke bladen to. 1 meter in doorsnede halen, doch geen rand bezitten, zooals die der Vic toria. Ze zijn ook aan de onderzijde donker- violet gekleurd, evenals de kleine bloempjes. Er is dus wel veel verschil tusschen de Victo ria regia van het verre Zuid-Westen en Euryale van het verre Oosten. DEKKNECFT TE IJMUTDEN VERDRONKEN. Gisteravond is te IJ muiden de dekknecht N. Klein, toen hij op het Noordzeekanaal van zijn sleepbootje waarop hij voer,, op een mo torbootje wilde overstappen, te water ge raakt en verdronken. Hoewel men langen tijd naar het lijk heeft gedregd, is men er tot dus ver niet in geslaagd het te vinden. Het slacht offer was woonachtig te Beverwijk en laat vrouw en kinderen achter. VAN DE TRAM GESLAGEN. Maandagmiddag, ongeveer zes uur, viel nabij de kruislaan een jongedame van de Gooische tram, welke in de richting Laren reed. De juffrouw zat op een balcon'hekje en kreeg van een der boomen aan den Midden weg een klap, waardoor zij van het balcon geslagen werd Gelukkig, dat de tram juist voor de halte Kruislaan vaart minderde. Met een hoofd- en armwond is de juffrouw per ziekenauto naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. DE VAANDELGROET VAN DE O R ANJE VE R EE NIGINGEN. Aan de door de Oranjevereeniging Oranje- bond in samenwerking met de Oranjevereeni ging „Voor Oranje en Vaderland" te Rotter dam georganiseerde groote Nationale Vaan delgroet, welke Dinsdag 16 September op het Huis ten Bosch te Den Haag aan H.M. de Koningin zal worden gebracht, zullen niet minder dan 400 vereenigingen en bonden uit het geheele land met banieren, vlaggen en vaandels deelnemen. Een 12Ó00 personen zullen deze vereenigingen vertegenwoordi gen. 18 Muziekcorpsen trekken in de stoet mee. Een koor vaif 1300 dames en heeren zal H.M. een voor deze gelegenheid gedicht Koninginnenlied toezingen. Verschillende Engelsche bladen melden uit Konstantinopel dat de Turksche regeering aanwijzingen heeft gekregen, dat te Konstan tinopel wapenaankoopen zouden plaats vin den voor de Koerden. Verschillende staddee- len zullen doorzocht worden. Men verwacht talrijke arrestaties. Gisteren is op een onbewaakten overweg in de nabijheid van Bruenn een locomotief in volle vaart op een boerenwagen gereden, wel ke volkomen werd vernield. Van de 5 inzit tenden van den wagen werden 2 op slag ge dood, terwijl de overige drie ernstig gewond werden. Een uit het tuchthuis in Ontario ontvlucht te 21-jarige misdadiger, Emmric Frenett heeft geheel alleen kans gezien een trein van de Canadeesche spoorweg aan te houden. Hij schoot een beambte van de Amerikaansche immigratiepolitie neer, tegelijk met een passa gier, die uit den slaap was opgeschrikt. De overige, volkomen verblufte reizigers en den conducteur dreef hij in den bagagewagen, waar hij hen opsloot, terwijl hij zelf met de snel bijeengegaarde buit ontvluchtte, in de richting van de stad Emo, waar hij zich, daar intusschen de achtervolging was begonnen, verschanste in een op eenige K.M van de stad gelegen huis. Een volslagen belegering volg de. Van beide zijden werden honderden scho ten gelost. Bij een poging om ten slotte uit zijn onhoudbare positie te vluchten werd hij eindelijk in het nabij gelegen woud, waar hij zich wilde verbergen, door talrijke kogels ge troffen en onschadelijk gemaakt. De aardinstortingen te Berchtesgaden blij ken lang niet zoo gevaarlijk te zijn als men oorspronkelijk vreesde. In ieder geval is van een catastrophe geen sprake. De straatweg BerchtesgadenGbersalzberg kan zoowel door voetgangers als door voertuigen worden gebruikt. Uitbreiding der aardstortingen is dan ook volgens de experts niet meer te vree zen. De werknemerstonden vanRoubaixTour- coing hebben gisteren een vergadering belegd teneinde te beraadslagen over de voorstellen van de werkgevers, welke waren gedaan als een gevolg van het ingriipen van oen minister van arbeid Laval. De beraadslagingen ein digden met het aannemen van een besluit, waarin de voorstellen der werkgevers werden afgewezen en waarbij besloten werd de sta king voort te zetten. Te Lille en omgeving is de staking thans volkomen geëindigd. De laatste arbeiders, die aan het einde der vorige week nog niet weer aan het werk waren gegaan zijn hedenmorgen weer allen in de werkplaatsen verschenen be halve ongeveer 200 communisten Uit Boedapest meldt men ons: Naar thans gebleken is zijn de berichten over den spionnagearbeid van Majoor Auton .orvatti min^nrre^verareven te noemen. De in verband met deze kwestie genoemde vrouw is geen Roemeensche, doch verre bloed verwante van Harvath en heeft Ella Grün- baum. Voorts is aan het licht gekomen, dat zij niet voor een buitenlandsche spionnage- centrale werkzaam was. Anton Horvath legde zich erop toe door haar bemiddeling relaties met buitenlanders aan te knoopen. Zeker is, dat Horvath slechts pogingen heeft gedaan spionnagewerk te verrichten. Te Kottbus is ter gelegenheid van een ver gadering der Nationaal-Socialisttische Partij tot een botsing gekomen. Toen eenige Na- tionaal-Sociahsten zich naar het vergaderlo kaal begaven, werden zij door een aantal po litieke tegenstanders achtervolgd en aange vallen. Een persoon werd hierbij aan het hoofd' gewond. Door een van beide partijen zijn revolverschoten gelost. Een „overval- commando" der politie slaagde er na gerui- men tijd in de orde te herstellen. KERMIS 1930. TOONEEL HARMONIE. De Familie Schimek. „De familie Schimek" is een stuk dat gere kend kan worden lot de beste blijspelen van den schrijver Kadelburg. De titel is niet zoo bekend, maar dat komt, dat het stuk alleen kan gespeeld worden indien men beschikt over twee buitengewone krachten, die de rollen van Zawadil en de nieuwe benoemde voogd naar de eisch kunnen vervullen. Het Ned. Tooneel bezit thans deze twee krachten in Oscar Tourniaire en Louis Chrispijn. Zawadil is de beroemde rol van de Duit- scher Max Pallenberg, doch de creatie van Tourniaire wordt onvoorwaardelijk met die van zijn grooten Duitschen collega op één lijn gesteld. De vertolking die Tourniaire van de rol geeft, wordt vergeleken met zijn beste creaties uit Shakespearestukken. De fijne acteur Louis Chrispijn, dien men in Alkmaar nog te weinig heeft gezien, ver dient door zijn spel aller belangstelling. De verdere dames en heeren medewerken den behooren tot de beste krachten en „de familie Schimek" verdient heden en morgen even enthousiaste ontvangst als zoovele an dere schlagers. Bleeke Bet. Ook gisteravond was de Schouwburgloge Hesse en Delmonte op het Doelenveld weer vrij goed bezet. Dat Boubers Bleeke Bet succes oogstte be wees het telkens opklinkend applaus. Gezegd moet dan ook worden, dat Piet Kohier als Tinus bijzonder goed op dreef was. Zeer ge slaagd mag men ook het optreden van het Russische danspaar Corro Tjemkanof and Partnerin noemen, vooral in de apachen- dans, die met buitengewone gratie en prach tig van tempo werd uitgevoerd. „Bleek Bet" is een brok Jordaanleven met zijn sentimentaliteit, zijn brute kracht zijn voor puriteinsche ooren soms wel eens wat rauwe uitdrukkingen, maar daarbij mist het niet de openhartigheid, het échte gevoel en de onvervalschte humor, integendeel. Verschillende medewerkenden geven spel, dat zoo juist in het kader van dit stuk past. Mevr. HesseHauderof is in dit genre bui tengewoon op haar plaats en haar samen spel met Tinus, haar man, was opvallend goed. Tine v. d. Werff als Kas -mag eveneens genoemd. Zij speelde eenig, terwijl Is. Mon- nickendam alleraardigst was als Sally het IJscomannetje. De vele bekende zangnummers sloegen ge ducht in en zorgden voor een prettige stem ming, die door de toeschouwers zeer werd gewaardeerd. IN HET GULDEN VLIES. „Karussel". De tweede voorstelling van het Russisches Kunstlertheater, gisteravond in het Gulden Vlies gegeven, is opnieuw een groot succes geweest en de talrijke fraaie beelden uit het Russische leven hebben de toeschouwers ge boeid en tot bewondering gebracht. In artistieke, wisselende decors spelen de tafreelen zich af, waarbij de kleurige en uit stekend passende costumes zich zoo juist aan sluiten. De afwisseling in de tooneelen is goed gezien. Diepe weemoed en ernst ziet men in het straartafreel middernacht, in Siberië, en de Avondklokken. Zeer fijn was 'het tafreel van Grootvader en kleindochters, terwijl de scenes van de Klap- peien en Tchatuschhi op komische wijze wer den uitgewerkt. Uitnemende artisten op ge bied van zang, dans en tooneelspel telt dit ensemble. Algemeen heeft men den baszanger Mariaschez bewonderd. Wat een prachtig geluid, zeer sterk en tot in de allerlaagste tonen vol glans. Ook de tenor Dimoff was een bekwaam zanger, vooral in de scene van den grootvader. Mme. Poplawskaja en M Tanuff vormden een danspaar van zeldzame gratie. Het fijne figuurtje der danseres, vol bevalligheid, gaf deze dansen een groote bekoring. Het tafreel straatmukikanten muntte ook uit door spel. De groote ensemble-nummers, het Ukrani- sche feest en Het Zigeunertafreel, waren vol kleur, leven en beweging en verwierven terecht een daverend applaus. Het geheele programma, dat op artistiek peil stond, schonk groote voldoening en de leider Eugen Iskold, dig zoo goel als confe rencier optrad, kan over het succes in onze stad behaald, meer dan tevreden zijn. K.V. „HET NEDERLANDSCH TOONEEL". Wat doet m'n vrouw van 2 toi 5? Van een specialist mag verwacht worden, dat hij niet alleen een bijzondere studie van een bepaalden tak van wetenschap gemaakt heeft, maar dat hij ook volkomen vertrouwd is met alles wat daarmede in direct verband staat. Maar er zijn uitzonderingen, want een specialist in cchtscheidingsprocessen mag een goed jurist zijn, dat waarborgt nog aller minst, dat hij een kenner is van datgene, wat met echtscheidingen in het allernauwste ver band staat, namelijk het hart van een vrouw. Er is tijdens de opvoering van dit stuk, die gisteravond in de Harmonie olaato v.ad. bii open doek een applausje gebracht van de dames-actrices, toen zij bew«ran niet één man tegenover zijn vrouw7$ d*t waarheid spreekt en dat applaus was d« lijk uitsluitend van de in de zaal aa natuilr Hamec afknmstitr. Laat ons dames afkomstig. Laat ons daai7P"Wezi2e stellen, dat er geen enkele man is ,ïpn0vtr luut zeker van zijn vrouw kan zijn at>8°- die vrouw door leeftijd en schoórfh00'9"? staat is veroveringen te maken. LatP hier vast stellen, dat iedere vrouw nu W'J van een vuurspuwenden berg in een i r'n.8 der dalen kan veranderen en dat zpü knapste puzzleredacteur niet bij mach dt ontraadselen wat daarvan de reden ka ls.te Wij zullen daarop hier maar niet t ^n- "ingaan en wat wij hierboven schrev p niets anders dan een kleine wraakn6" aan het adres van de dames, die gistw'n? met zooveel instemming geannb,^av°nd hebben toen er iets heel leelijks van ^rd nen beweerd werd. man- Wij constateeren nimmer iets zonder h t kunnen bewijzen en wie ervan overtuig zijn, dat vrouwen werkelijk zijn zooak Wl- ze hier geteekend hebben, moet eens de mr>W>'] nemen het stuk te zien dat gisteravond helaas slechts voor een halfgevulde zaal voor de tweede maal in de Harmonie toond werd. Wat doet een vrouw tusschen 2 en 5? r derdaad, wat doet een vrouw dan? Hoevlüi goedgeloovige mannen zijn niet om kwart over vijf thuis gekomen om er een vrouw t vinden, die zich blijkbaar gruwelijk verveeld had met het een of ander onbenullig roman netje, terwijl alleen die vrouw wist dat den heelen middag uit geweest was en dat wellicht willens en wetens het breede oad der ontrouw had bewandeld. De redacteur, die gisteravond dit stuk reah in onze courant heeft besproken heeft uitvoe rig uiteengezet waarom het hier eigenlijk gaat en een herhaling kan daarom achter- wege blijven. Wij zullen op deze plaats niet pogen diep» in de raadselen van een vrouwenhart te drin gen, maar wij vragen alle mannen met na" druk: zijt gij zeker van de voortdurende trouw van uw vrouw? Zoo ge slechts even aarzelt met uw antwoord, ga dan dit geesti ge blijspel zien en bewonder het vernuft van het zwakke geslacht, van de vrouw, die als studie-object altijd even raadselachtig en in teressant blijft en constateer met ons, dat een man, die een vrouw te slim af wil zijn, slechts in zeer zeldzame gevallen zijn doel' zal bereiken. Laten wij om dit verslagje niet te lang te maken ten slotte onderstreepen wat gister avond reeds van de acteurs is verkondigd, namelijk, dat ze allen voortreffelijk spel heb-' ben geleverd en dat costumes en decors on verbeterlijk waren. Met ras-artisten als Magda Janssens, Julia de Gruyter, Saalborn en Laroche kan van elk goéd stuk een succesvolle opvoering ge garandeerd worden. Turf in je ranseL Als je naar een revue gaat, dan ga je aller- eerst Buziau bewonderen. Deze naam is de groote aantrekkingskracht en het was dan ook eigenlijk heelemaal geen wonder, dat de tent gisteravond geheel gevuld was. Welnu, men is niet bedrogen uitgekomen. Buziau schittert inderdaad. Daar is bijvoor beeld zijn kellners-scéne. Hoe kostelijk is daarin zijn gebarenspel. Het repeteeren van zijn „les" in het bedienen is zoo fraai, dat weldra de heele zaal buldert. En dan zijn scène, waarin hij het moderne dienstmeisje speelt. In die rol blijkt maar al te duidelijk, hoe goed Buziau zijn taak op vat. Tot in de kleinste bizonderheden was zijn spel hier „vrouwelijk". Daar is tijdens deze scène gegierd van het lachen. De revue zelf is echter ook zeer de moeite waard. En wel in de allereerste plaats om haar meer dan schitterende costumes. Het is een wonder, zoo mooi als die tafreelen opge bouwd zijn. In de „schoonheidswedstrijd bij voorbeeld zijn de fonkelende en kleurenrijke costumes een schittering voor de oogen. En onze Nederlandsche schoonheidskoningin werd terecht toegejuicht. Het Hollandsche type van melk en bloed was zeer juist gek» zen! De revue gaat er weer in als koek! Reeds gisteravond was het vol en zoo zal het de heele week wel zijn. Allen willen nu eenmaal een vroolijken avond hebben, een avond mé een gullen, gezonden lach. Welnu, de Revue zorgt daarvoor! KERMISAGENDA. Bioscopen. Cinema Americain eiken avond vanal 7.30 uur Ich glaub nie mehr an eine rrau. A. B. T. eiken avond vanaf 7.30 uur: De Negerhut van Oom Tom. Victoria Theater eiken avond vanaf 7.3" uur: Om het kind. T o o n e e 1. Nieuwe Schouwburgloge, Doelenveld; ei' ken avond 8 uur de revue „Turf in je ral' sef'. Schouwburgloge Hesse en Delmonte; er ken avond 8 uur „Bleeke Bet". Dinsdag 26 Augustus. Harmonie 8 uur Ned. Tooneel (dir. Saai" born) De familie Schimek. 't Gulden Vlies 8 uur Amsterdamsch T o rieel (dir. Verkade en van Dalsum): n Chineesche Landhuis. Woensdag 27 Augustus. Harmonie 8 uur Ned. Tooneel (dir. ï>aa born) De familie Cchimek. 't Gulden Vlies 8 uur Amst. Tooneel to1"' Verkade en van Dalsum) Het Chinees Landhuis. Donderdag 27 Augustus. Harmonie 8 uur Ned. Tooneel (dir. sa born) De Heilige Vlam. 't Gulden Vlies 8 uur Schouwtooneel Musch en v. d. Horst) Elias weet het be Cabarets. n.>. Café Central eiken avond gezelschap derichs. o^io Café „Populair" eiken avond duo "o en anderen. jft0 Café „De Doorbraak" eiken avond van Noordt e.a. u<,rks Café „De Roemer" eiken avond duo M Café W. Bus eiken avond The M°r-p' Café D. Houtkooper eiken avond duo 013 €.3. In verschillende inrichtingen muzie* dans.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8