Spaarboekjes Fa. De Lange i De üraaz, Raferafiscli Weerbericht. RENTE 3'|2 LANDBOUW sn VEETEELT. AGENDA Luchtvaart 1930- ALKMAAR. §RPTEMHEKroiPOm N.V. DE BANK VAN SAS SPOORSTRAAT 38, ALKMAAR telef. 1318. Binnenland Een bekend man uit de paardenwereld vermoord, Met een dolkmes in het hart gestoken. De dader gearresteerd. Maandag 1 September. Cinema Americain: De vliegende marine, geluidsfilm. Toegang 14 jaar. A. B. T.: Van alles en nog wat. Watt en A Watt film. Toegang eiken leeftijd. Victoria Theater: Snelheidsduivels, geluids film. Toegang eiken leeftijd. 8 uur, Tuinfeest der Chr. Oranjevereeni ging in den Muziektuin ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. ZOON VAN ÏNDUSTRIEKONING BIJ AUTO-ONGEVAL GEDOOD. In de nabijheid van Bordeaux is een auto, waarin twee Amerikanen zaten, tegen een boom gereden en volledig verwoest. Een der Inzittenden was op slag dood, de ntweede kon nog juist bijtijds door voorbijgangers uit de brandende overblijfselen gered worden. Wel is hij zwaar gewond. De omgekomene was een zoon van den bekenden Amerikaanschen koperkoning Dodge. ZEVEN GOEDERENTREINEN UITGEBRAND. Op het goederenstation Hannover Nord 4ijn eenige loodsen uitgebrand, waar zeven, deels reeds geladen goederentreinen stonden. Het vuur, dat in een der middelste wagons ontstond, breidde zich zoo snel uit, dat bin nen 5 minuten alle treinen in brand stonden. Door de geweldige hitte werden zware ijze ren constructies volkomen verbogen, terwijl het glas van de vensters smolt. Een arbeider, die aanvankelijk vermist werd en waarvan men vreesde, dat hij was omgekomen in de vlammen, is intusschen weer gevonden. TWEE VRACHTSCHEPEN BIJ KAAP CORNWALL GEZONKEN. 1 Twee kleine vrachtschepen uit Liverpool Zijn Zondag ten gevolge van den dikken mist uit de koers geraakt en bij Cornwallis op de rotsen geloopen en gezonden. De bemanningen der beide schepen konden worden gered. LAKENFABRIEK TE SEDAN DOOR BRAND VERWOEST. 10 millioen francs schade; Vierhonderd werklieden op straat. Zaterdagavond heeft een buitengewoon hevige brand in de lakenfabriek de la Sorille te Sedan gewoed. De fabriek, in het hartje van de textielwijk te Sedan gelegen, had een oppervlakte van 6000 vierk. meter en had drie bovenverdie pingen. De brandweer van Sedan werd ge assisteerd door die van Charleville. Hun ge meenschappelijk optreden vermocht wel is waar niet de fabrieksgebouwen te behouden, doch een groot belendend gebouw bleef ge spaard. De te Sedan in garnizoen liggende mili tairen waren behulpzaam bij het overbrengen van een grooten voorraad laken. De schade wordt geschat op ongeveer tien jnillioen francs. Door de stagnatie van het bedrijf komen vierhonderd werklieden op straat. DE STAKING BIJ DE K. L. M. De avondbladen van Zaterdag bevatten een Jitvoerig communiqué van de directie der K. LM., waarin deze tracht aan te toonen, dat de salaris-eischen van de piloten niet geheel en al redelijk zijn. Van de „Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers" ontvingen wij het volgende communiqué: Naar aanleiding van het cfficieele commu niqué van de directie der Kon. Luchtvaart Maatschappij, waarin een geheel verkeerde voorstelling van den toestand, zooals deze zich heeft ontwikkeld, wordt gegeven, meent het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers niet tot een gedetailleer de uiteenzetting hiervan in de dagbladen over te moeten gaan. Alleen moge het nog maals uitdrukkelijk de aandacht vestigen op het feit, dat geen enkele dienst, ook niet van uit het buitenland, is stopgezet alvorens door de Directie der K.L.M. definitief ontslag aan Van Dijk was aangezegd. Te 9.05 uur op 29 Augustus j.1. deelde Van Dijk dit aan Schiphol mede en tien minuten later was bericht aan Rotterdam en Londen doorgegeven, zoodat nog juist voor het ver trek van den 9.20 uur-dienst (9 uur Eng. tijd) de piloot op het Croydon-vliegveld op de hoogte werd gesteld. Het zou ongetwijfeld niet moeilijk zijn meerdere onjuistheden in het betoog van de directie aan te toonen, even wel wenschen de vliegtuigbestuurders on danks het feit, dat hun ontslag is verleend, geen mededeelingen te doen publiceeren, die aan het nog zoo jonge luchtverkeersbedrijf schade zouden kunnen berokkenen. Veel meer achten zij het van belang deze voor beide partijen zoo onaangename, pijnlijke aangele genheid binnenskamers te behandelen en daar om zal het aanbod van den Rijksbemiddelaar volgaarne worden aanvaard, teneinde te gera ken tot een spoedige hervatting van den vlieg- dienst in Europa, alsmede tot het zonder vertraging doorzetten van de voor Nederland zoo uiterst belangrijke vluchten Amsterdam ■—Batavia. Een drietal telegrammen. Naar wij vernemen, luidt de tekst van het telegram, dat de Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. in verband met het conflict bij de K.L.M. aan de piloten dezer maatschappij gezonden heeft, als volgt: „In verband met conflict bij K.L.M. zal ik gaarne op grond van artikel 5 Arbeidsge- schillenwet spoedig inlichtingen van U ont vangen omtrent oorzaak conflict en aantal piloten, dat daarbij is betrokken. Voor ver dere bijzonderheden, voor mij van belang ter beoordeeling vraag of mijn tusschenkomst gewenscht is, houd ik mij aanbevolen". w.g. DE VRIES, Rijksbemiddelaar, Bezuidenhout 30, Den Haag. Voorts ontvingen de piloten nog twee tele grammen, resp. afkomstig van de dagelijk- sche besturen der Vereeniging van Scheeps- werktuigkundigen te Rotterdam en van het Verbond van Hoofdarbeiders. Het eerste telegram luidt: 1 „Zoo menigmaal geduld in uw gevaarlijk beroep, wenschen wij U moed en volharding toè in rechtvaardigen strijd". Het tweede telegram luidts „Wenschen voor U veel succes in strijd voor rechtspositie en erkenning van organi satie". Het vorkeer op Schiphol. De heer Dellaert, havenmeester van Schip hol, deelt ons het volgende mede: Niettegen staande de pilotenstaking bij de K.L.M. heerscht er op Schiphol nog groote bedrijvig heid. Wel is waar wordt niet gevlogen met K.L. M.-vliegtuigen, doch niettemin kwamen heden 17 verkeersvliegtuigen der internationale rou tes op Schiphol aan, behoorende tot de maat schappijen: Deutsche Lufthansa, Lignes Far- man, de Zweedsche Mij. Aero-Transport en de Zwitsersche Dalair. Voorts vertrokken er 15 verkeersvliegtuigen naar Londen, Keulen, Geneve, Hamburg, Pa rijs en Malmö. Hiervan waren niet minder dan 11 geheel vol. Verder werd gevlogen met Pandervliegtui- gen van de Nationale Luchtvaartschool en kwamen nog een Engelsch en een Duitsch sportvliegtuig aan. Zoo men ziet is dus een bezoek aan Schip hol dus nog alleszins de moeite waard. Vóór a.s. Donderdag geen beslissini,. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt aan zijn blad: Naar de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, ons Zaterdagmiddag mededeelde, zal de Raad van Bestuur der K.L.M. eerst Woensdag 3 September a.s. beslissen, of de bemiddeling van den rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. zal worden aanvaard. Vóór Donderdag 4 September a.s. is er dus geen sprake van dat de staking zal worden opge heven. Afwachtende houding der K. L. M.-vliegers. Naar wij vernemen hebben de vliegers der Kon. Luchtvaart Maatschappij besloten in den huidigen stand van het conflict een af wachtende houding aan te nemen tot tijd en wijle van de kopstukken der K.L.M. een uit- noodiging wordt ontvangen voor een onder linge bespreking. Geen extra diensten der bui- tenlandsche maatschappijen. De correspondent meldt nog: Op onze vraag bij de K.L.M of de buiten- landsche maatschappijen, die diensten op ons land onderhouden, op hun lijnen extra vlieg tuigen zullen inzetten, deelde men ons mede, dat dit niet het geval zal zijn. Alleen zullen de vliegtuigen der buiteniandsche maatschap pijen meer bezet zijn dan in normale geval len. De gronddienst en weerberichtendienst op Waalhaven en Schiphol blijven normaal voor de buiteniandsche maatschappijen wer ken. EEN SOVJETLUCHTSCHIP. Heden heeft het bestuurbare Sovjetlucht schip Komsomolskaila Prawda zijn eerste vlucht volbracht. Het luchtschip is gebouwd door ingenieur Fomine. De kosten zijn bijeen gebracht door de lezers van het blad „Praw da". HET GROOTSTE VLIEGTUIG TER WERELD OP WAALHAVEN GELAND. Zaterdagavond ongeveer half acht is op het vliegveld te Waalhaven het grootste land- vliegtuig ter wereld, de Junkers G. 38 aan gekomen uit Dessau. Het werd op het vlieg veld verwelkomd door een groote menigte. De stationschef, de heer Bautnan, heeft de in zittenden namens de K.L.M. ontvangen. Het toestel bracht een aantal passagiers mede, alle leden van de Duitsche delegatie voor het vijfde internationale Luchtvaarcongres, dat van 1 tot 6 Sept. in den Haag wordt gehou den. Morgen gaat de G 38 door naar Am sterdam, terwijl de komende week verschillen de demonstratievluchten boven Nederland zullen worden gehouden. OPNIEUW DRIE FRANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Op de zwarte lijst der Fransche militaire luchtvaart zijn de laatste dagen weer drie ongevallen genoteerd. In de buurt van Diedenhofen verongelukte bij een landing een militair vliegtuig, waar bij het toestel in puin ging. In dezelfde buurt stortte bij een nacht- oefening een ander toestel neer, waarbij, won der boven wonder, de piloten ongedeerd ble ven. De bekende Fransche lange afstandvlie ger Mermoz is Zaterdag eveneens op het kantje af aan den dood ontsnapt. Te Toulon was hij opgestegen voor een proefvlucht. Op een hoogte van ongeveer 1000 meter sloeg het apparaat onverwacht uit elkaar en stortte omlaag. Mermoz wist zich door een parachutesprong te redden, waarbij hij gelukkig ongedeerd bleef. Twee bij het groote ongeluk te Rochefort gewonde personen, zijn Zaterdag in het zie kenhuis overleden. Het aantal der bij de laatste ongevallen om het leven gekomen personen bedraagt thans 15. TWEE VLIEGMACHINES VERONGELUKT. Zaterdagochtend te ongeveer negen uur zijn bij een oefeningsvlucht boven het vlieg kamp Dübendorf twee militaire vliegmachi nes tegen elkaar opgebotst en naar beneden gestort. De toestellen werden geheel ver nield; de beide bestuurders waren op slag dood. Er wordt een officieel onderzoek inge steld. COSTES EN BELLONTE GEFTART. Vpor hun Oceaanvlucht. De Fransche vliegers Dieudonné, Cos- tes oii Bellonte zijn hedenmorgen om 11.10 uur gestart voor den vlucht over den Atlantischen Oceaan naar New York. De vliegers hadden reeds gerui- men tijd hun voorbereidingen getroffen. Toen Zondag de weersvoorspellingen beter werden, verklaarden zij dat ze zeer waarschijnlijk Maandagochtend vroeg zouden vertrekken. Het vertrek had echter eerst te ruim 11 uur plaats toen de laatste weerberichten bekend waren geworden. DE R 101 NAAR BRITSCH-INDIË. Het verlengde Engelsche luchtschip R 101 zal nog deze maand vertrekken voor een vlucht naar Indië. De laatste dag van de kermis kenmerkte zich door mooi, maar koel weer. De „hitte golf' was verdwenen, zoodat het op het ker misterrein nu zeer wel uit te houden was. Mede daardoor was de publieke belang stelling ouderwetsch. Dichie drommen men sehen schoven langzaam langs de kramen en tenten en deze mochten zich dan ook in een druk bezoek verheugen. Op de Paarden markt waren alle inrichtingen in volle wer king en trokken de liefhebbers in grooten getale tot zich. Ook de Hommerson-attractie had handen te kort, om de massa te verwer ken. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen van de stoomcaroussel van Janvier. Des avonds werd het nog voller. Toen was er bijwijlen geen doorkomen aan. De vroolijkheid steeg ten top. Men vierde kennis, zooals men dat kan wenschen- Totdat het twee uur sloeg. Toen sloten de vele inrichtingen, het publiek trok af, de lichte werden gedoofd. De kennis was voor bijWel krijgen we vandaag nog een klei ne herhaling, maar de groote feestweek is geëindigd. We zullen hier maar niet uitpluizen, of allen tevreden zijn geweest met deze kermis. Men weet het nu al wel, dat de drukte lang zoo groot niet was als in andere jaren. De beide laatste dagen hebben het verlies van de eerste dagen niet goed kunnen maken. En zoo zullen velen, die met de kermis hun brood moeten verdienen, wel uitgerekend hebben, hoeveel minder ze ontvangen heb ben dan voorgaande jaren. De malaise heeft haar invloed wel doen gelden. Niet alleen op de kermis zelf, ook in de schouwburgen was het 'bezoek niet zoo groot als we wel kennen van vorige kermis sen. De Harmonie was over 't algemeen zwak bezet, de schouwburgloge Hesse en Delmonte was nooit uitverkocht. Alleen het Gulden Vlies en Bouwmeester kunnen tevre den zijn. Om dan de twee laatste avonden even te verslaan, in 'bet Gulden Vlies heeft Jan Musch zijn triomfen in Elias weet het beter voortgezet. Voor volle zalen heeft hij met zijn gezelschap Zaterdag en Zondag met élan den Elias gespeeld. Het succes was ook nu weer heel groot en het applaus na elk be drijf steeg tenslotte tot een ware ovatie, die vooral uitging naar Jan Musch zelf, die van den Elias zoo'n pracht type heeft gemaakt. Allen hebben zich uitstekend geamuseerd en de eenige schaduw, die van deze voorstellin gen is blijven hangen, komt op rekening van een deel van het publiek, dat eerst te laat kwam en daarna de pauze verlengde, oftewel weer binnen kwam, toen het derde bedrijf al weer „liep". Dat is hinderlijk voor de spelers en hin derlijk voor de toeschouwers. Tenslotte zouden we nog willen opmer ken, dat niet iedereen gediend is van luide toelichtingen van de zijde van het publiek. Achter ons zat een clubje, dat onder het spel telkens maar weer met elkaar praatte en dat de aandacht afleidde. Het gesprek ging voor al over Elias, maar heusch, het publiek kan zelf wel denken en behoeft geen debat en uit leg van anderen. Voor de rest niets dan lof. Bleeke Bet. Zaterdag den laatsten dag dat deze Amsterdamsche schets van Herman Bouber gespeeld werd in de nieuwe schouwburgtent op het Doelenveld waren er nog heel wat plaatsen open, wat jammer was èn voor de spelers èn voor het stuk. De stukken van Bouber men weet het geven een brok van het leven in de Jordaan, doen zien hoe kameraadschappelijk de men- schen uit de woonkazernes met elkaar om gaan, hoe de stemmingen kunnen wisselen, maar hoe bovenal de vroolijkheid steeds te rugkeert. Bouber weet zijn menscben mooi te typeeien en daarom zit er in zijn stukken ai tijd een brok werkelijk leven. Zoo ook in „Bleeke Bef', waarover in de afgeloopen week al meermalen geschreven is. De spelers hadden ook Zaterdag weer de volle aandacht van het niet overtalrijke pu blick en een daverend applaus beloonde hen voor hun spel, meermalen een toejuiching bij open doek. Dit was ook het geval voor het Russische danspaar, dat op goede wijze in het stuk was ingelascht en inderdaad voor zijn prestaties het applaus verdiende. Voddenraper van Parijs. Slechts één avond den laatsten kermis dag is dit stuk in de nieuwe Schouwburg- loge opgevoerd, 't Is al een oud stuk, heel oud zelfs, en misschien was dit wel oorzaak, dat de tooneelisten er vooral aanvankelijk niet best „in" zaten. Spel en rolkennis waren toen zóó als we van dit gezelschap niet gewoon zijn. Later werd het beter en bleken de spelers ook in een dergelijk bijna vergeten tooneelspel nog wel goed werk te kunnen leveren. Er werd stevig geapplaudiseerd. Een aardige moderne aanvulling heeft het gezelschap aan het stuk gegeven, nl. het op treden van het Russische danspaar. Dit werd door het publiek ten zeerste op prijs gesteld, wat bleek uit eep applaus, dat haast aanzwol tot een ovatie. Het Hollandsch Tooneel met Pro Domo. Het Hollandsch Tooneel, onder leiding van Louis de Vries, gaf Zaterdag- en Zon dagavond in de Harmonie twee voorstellin gen van het romantische tooneelspel „Pro ALK MAA» Domo" van wijlen Jhr. v. Riemsdijk. Met Louis de Vries aan het hoofd heeft het gezelschap van Pro Domo een opvoering ge geven, die door de toeschouwers in de groot ste stilte werd gevolgd en aangehoord. Men geraakte onder den indruk van dit familie drama. Want wat de graaf de Grancé moet gevoelen als zijn eenige zoon Louis op zijn zestigste verjaardag niets van zich laat zien of komen, is ieder gauw duidelijk. En de wan hoop van den vader wordt het grootst, als hij hoort, hoe Louis in de stad een liederlijk leven lijdt en den naam Grancé door het slijk sleurt. In 't tweede bedrijf, dat speelt in 'n nacht kroeg, komt de vader tegenover den zoon te staan, met als gevolg, dat de Graaf met zijn gedegenereerden zoon 's nachts in zijn huis terugkeert en na een geweldige scène zijn zoon van het leven berooft. E>e vierde actie, de pekende gerechtsscéne, is een monoloog, de verdedigingsrede, die de Graaf tegenover zijn rechter houdt. En dan volgt in de slot- acte met de terugkeer van den Graaf na vijf jaar uit de gevangenis en het constateereu van dezelfde ziekelijke zwakheid bij zijn dochter is de laatste slag voor dén gebroken man. Louis de Vries heeft de rol van den Graai de Grancé op diep treffende wijze gespeeld. Zijn nerveuze angst werd tot iets moois, even als zijn optreden in de nachtkroeg. Vol span ning was het groote tafreel tusschen vader en zoon. Indrukwekkend was de gerechtsscéne en als de gebroken man ontroerde de groote acteur in de laatste acte elkeen. Een creatie, die men vol bewondering ziet. Mevr. Julia Cuypers vol hooge waardig heid als de Gravin. Asnie Follendea trof door juiste uitbeelding in de moeilijke rol van de dochter. De rol van den diep gevallen zoon gaf Philip de Vries gelegenheid tot uitstekend spel naast zijn vader. De kleinere rollen waren verdienstelijk. De belichting in II en III was te donker. In de nachtkroeg-scéne was Mathilde Kiehe een goede Tony. Doch als geheel had er van dit bedrijf meer suggestieve kracht kunnen uit gaan. Een luid applaus brak los na elk der be drijven. Aan 't slot bracht men Louis d; Vries een ovatie. De vertooning van Pro Domo sloeg als geheel ten zeerste in. Turf in je RanseL Onder de tonen van de bekende militaire marseh paradeeren de revue-girls, keurig uit gedost, als onvervalschte snorrebaarden voor het voetlicht. Daarbij het optreden van de schoonheidskoninginnen, dat één, schittering van kleuren en schoonheid is. Hier is de revue als show op zijn best. Er zijn trouwens meer van die verrassende mo menten. Maarmen late het effect voort aan niet meer zoo uitwerken. Buziau was kostelijk, in het bijzonder in het „draacna" drie in een. Minder goed was zijn creatie als dienstbode; hij krijgt daar te kort gelegenheid om op den voorgrond te treden en zijn talenten te gebruiken. Om over Henriëtte Davids en de Sonr.y- Boy-creatie veel te zeggen zou jammer zijn. Het is een van die dingen die deze Bouw meester-revue van 1930 niet zoo goed doet zijn als die van vorige jaren. Desondanks, 't succes was zoowel Zaterdag als Zondag, groot, en beide avonden was de zaal uitver kocht. TENTOONSTELLING TE ZIJPE. De afdeeling Zijpe en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op 15 Sept. a.s. een groote landbouwten toonstelling houden. Te -ens zal een internat, harddraverij worden gehouden. MET DOLKMES GESTOKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Bloemstraat te Amsterdam een 28-jarig persoon, die zeer verbolgen was over het feit dat zijn echtgenoote met een zijner kennissen een verhou ding had aangeknoopt, toen hij deze ont moette met een dolkmes aangevallen en hem een ernstige steek in de maag streek toegebracht. De getroffene moest naar het Tesselschade-ziekenhuis wor den vervoerd. De dader is gearresteerd. Het dolkmes werd bij fouilleering niet op hem gevonden. Vandaag wordt hij wegens zware mishandeling aan de po litie overgeleverd. BEROOVING. Een 32-jarig vreemdeling heeft de Am sterdamsche politie medegedeeld dat hij met twee personen, die hem geheel on bekend waren, een autotocht had ge maakt ergens aan den buitenkant der stad. Vermoedelijk bij den Zuidelijken Wandelweg is hij door drie personen van zijn portefeuille inhoudende 400 tot 500 mark beroofd en daarna uit den auto geworpen. Hii had een bloedende hoofl- wonde bekomen In verband hiermede is een 38-jarig bewoner der Prinsengracht aangehou den verdacht van deze berooving. OP VRIJE VOETEN. Na de behandeling1 voor de Amsterdam sche rechtbank van de zaak van den jeugdi gen banklooper, die indertijd een tasch met groote waarde op het Koingsplein verloor en waarbij P. v. D. werd veroordeeld tot gevan genisstraf, is daarna gearresteerd en in voor- loopige bewaring gesteld, verdacht van heling, zekere v. N Het voorarrest van dezen laatsten is thans door de rechtbank niet ver lengd en v. N. is weder op vrije voeten re- stern. naar waarnemingen, verricht in den more van 1 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl m«i Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Man; bead. Laagste barometerstand 750.9 te Hapa randa. Verwachting, geldig tot den avond van o September: Zwakke tot matige, Noordoostelijke tof Noordelijke wind in het Zuiden; in hetNóor den' Noordelijke tot Westelijke wind; gedeel* telijk bewolkt; weinig of geen regen iet» warmer overdag. Zondagavond heeft te Hardegarijp een moord plaats gehad. De bekende houder van een stal voor harddraverijen j, k. v. d. Veen is vermoord. De dader is door de politie gearresteerd. Nadere bizonderheden. Het dorp Hardegarijp in Friesland is Zondagavond tusschen negen uur en half tien in opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekende houder van een renstal, de 36- jarige J. K. v. d. Veen, het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de onge veer 23-jarige fabrieksarbeider G. Douma bij genoemden landbouwer de ruiten in gegooid. Hiervoor wa- D. veroordeeld en dezer dagen zou hij z^'n straf ondergaan. Om zich te wreken op v. d. V. begaf d! zich Zondagavond om 9 uur met twee vrienden naar de boerderij van v. d. V, Hij drong op het erf en de landbouweri die bevreesd werd, ging per auto politie- hulp halen. Hij keerde met den rijksveldwachter J. Visser op het erf terug. De politieman hield zich achteraf en zei tot den land- bouwer, dat deze de drie jongemannen moest gelasten het erf te verlaten. De boor deed zulks, maar de drie belhamels wenschten hieraan geen gevolg te geven. De rijksveldwachter sprong toen naar voren en gelastte het drietal het erf van den landbouwer te verloten. Hoe de zaak zich verder heeft toegedragen is niet precies bekend. De veldwachter heeft twee van de drie belhamels aangenaamd zich te verwij. deren doch is door hen aangevallen. Na een worsteling wist hij beiden van het erf te verwijderen. Intusschen was D. op den landbou wer toegesprongen en gaf hem met een dolkmes van 30 tot 40 c.M. een steek'in de hartstreek. De man viel neer en was bijna o (middellijk dood. Een der beide andere jongemannen liep weg. De twee de ging evenwel assistentie halen van politie en dokter Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam, was de landbouwer reeds overleden. De dader werd door den rijksveld wachter gegrepen. Spoedig was ook de marechassée uit Quatre Bras ter plaatse. Het lijk van den landbouwer V. d. Veen werd naar de marechausseekazerne te Quatre Bras overgebracht. Ook de dader werd daar heen getransporteerd. In het dorp Quatre Bras heerschte Zondagavond als gevolg van dezen moord groote ontsteltenis. De mare- haussée te Quatre Bras, tot wie wij ons om nadere inlichtingen wendden, wei gerde ons deze tc verstrekken. DE TOESTAND VAN MR. VAN LEEUWEN. De toestand van den oud vice-president van den Raad van- State, mr. van Leeuwen, is langzaam achteruitgaande. DE VIERING VAN KONINGINNE- VERJAARDAG. Te s-Oravenhage De officieele viering van Koninginne-ver- jaardag is heden aangevangen met een mu ziekuitvoering op den Vijverberg door ge luidsversterkers tot ver in den omtrek hoor baar. Duizenden trokken daarna naar het Malieveld, waar een groote parade werd ge houden, na afloop waarvan een eskader van circa 40 militaire vliegtuigen van Soester- berg over het paradeveld koerste. In den oop van den dag werden in verschillende stadsgedeelten muziekuitvoeringen gegeven en voor vanavond staat o.m. op het program ma een tweede rondgang van den lichtstoet, welke ditmaal langs het Kon. Paleis op het Noordeinde trekt, waar de jarige vorstin den stoet in oogenschouw zal nemen. De Koningin komt daartoe hedenmiddag te 5 uur met prinses Juliana in de residentie en keert tegen lli^, uur hedenavond naar het Loo terug. Het voornemen bestaat, dat de Koningin alsdan op den weg van het Paleis naar het Staatsspoorstatibn een rondrit maakt door verschillende versierde stadsdee- 'en. Op initiatief van den Haagschen Scholen- raad zal de Haagsche Schooljeugd aan de Koningin Maandag 15 Sept. op het Huis ten Bosch een zanghulde brengen met begelei ding van de Kon. Militaire Kapel. Te Amsterdam- De hoofdstad heeft de viering van den Koninginnedag reeds in den vroegen motgeu ingezet en wel met koraalmuziek ten gehoore gébracht op het platvorm van den nieuwe'1 cerk aan den Dam. Meerdere ochtendconcer ten werden gegeven. Eerst na tienen begon iet centrum der stad het traditioneele heem te bieden van alle Koninginnedagen. Er von den verder geen feestelijkheden plaats. hoogtepunten van den middag waren onge twijfeld een feest in het stadion en zwem- demonstraties georganiseerd door de Amster-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2