DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. "treviranus contra poincaré. „do heer Poincaré heeft een uitstekend /eheugen; niets raakt bij hem in ver getelheid."' Buitenland Jack Diamond, de koning der misdadigers. 11 A ONGELUK IN LONDENSCH STATION. Twintig reizigers gewond. De beide locomotieven en vier wagons ontspoord. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 20« Directeur: C. KRAS. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een scherpe polimiek van den Duitschen rijksminister. Wat Frankrijk gedaan heeft en waar om het zoo deed. Met deze woorden begint de Duitsche r.jKsmïnister Treviranus, naar het \Volff-Bureau aan het Hbl. seint, een uitvoerig artikel, dat hij in de Zondags editie der „Berlinev Börsenztg." onder 'den titel „lm Westen ni:hts Neurs" pu bliceert. De minister poleemiseert in dit artikel met Tcincaré, die is opgekomen tegen de onlangs door den minister geuite op vatting ten aanzien van de Duitsche oostgrens en de revisiemogelijkheden der vredesverdragen. Deze verdragen, zegt Treviranus o.a., laten bij ons geen ruimte voor de hoop, die Poincaré bekoestert, in een aangena- men vrede te kunnen leven, maar dwin gen ons, de laatste krachten van een wanhopig volk te verzamelen om zijn bestaan en dat van het rijk te verzeke ren. De vrede kan voor ons „niet slechts een ledig woord" zijn, omdat wij hem noodig hebben om te kunnen leven. Zou de discussie over de revisie der ver dragen, die niet in Duitschland is be gonnen, zijn ontstaan, indien de wereld de vaste overtuiging koesterde, dat deze verdragen den vrede voor eeuwig ver zekeren? Zijn de verdragen er voor Europa, of is Europa er voor de verdra gen? vraagt Treviranus. In het vervolg van zijn polemiek tegen Poincaré merkt minister Trevira nus o.a. nog op, hoe Poincaré Duitsch- schland voorhoudt, dat Frankrijk op de vredesverdragen heeft laten vallen. Ik kan, zoo betoogt Treviranus, in het af zien door Frankrijk van de uitlevering van onzen aanvoerders (een eisch, wel ken men alleen in de krijgsgeschiedenis van halfwilde stammen vindt), in de in stelling van het plan-Dawes, waaraan de heer Poincaré als premier deel hèeft ge had, en in de voortzetting ervan, nl. het plan-Young en de vervroegde ontruiming van het Rijnland, hetwelk de Amerika nen reeds lang van te voren hadden ver laten, hoogstens een noodzakelijke cor rectie van eenige „Schönheitsfehler" van het verdrag van Versailles zien. Be slist echter wijs ik hei betoog van Poin caré af, dat Frankrijk voor deze „conces sies" niet de geringste contrapraestatie heeft gehad. Bestaat er in de geschiede nis een voorbeeld van, dat een volk een door dwang opgelegde grensregeling vrijwillig waarborgt in een volgens het internationale recht bindender vorm? .Wij zijn er, om het ronduit te zeggen, van ontdaan, dat een Fransch staatsman eenvoudig de beteekenis van het verdrag van Locarno en de aanneming van het Kellognact niet naar waarde schijnt te schattön Tenslotte betoogt de heer Treviranus, in verband met het art. 19 van het Vol kenbondspact en de oostgrens, dat Duitschland niet in staat is van eenig recht afstand te doen, dat de verdragen het waarborgen. Men ziet het: 't is weer het oude liedje. En de Duitsche rijksminister is wel bizonder scherp geworden in zijn polemiek. Verbittering kan men er uit opmaken en dat is geen goed teeken. En nu kan men gaan beweren, dat Trevira nus vergroot, toch mag nog niet uit het oog verliezen, dat er een kern van waar heid in zijn woorden ligt. En dat is erger. Dat beteekent, dat de vrede niet op zulke stevige grondvesten staat, als men wel zou willen wenschen. Dat be teekent, dat er nog velen zijn in beide landen, die elkaar als „erfvijanden" be schouwen. Zulke gedachten moeten geheel ver dwijnen. Eerst dan mag men van rust spreken. Voorloopig echter lijkt het er oog niet veel op. Nu is Treviranus aan het woord ge weest. Zou Poincaré straks van antwoord dienen 1 DE POLITIEKE ACTIE IN DUITSCHLAND. Bruning, de Duitsche Rijks kanselier over de buitenland- sche politiek. Rijkskanselier Dr. Bruning heeft Zondag op een vergadering te Trier van het Centrum het woord gevoerd, in het bijzonder over de buitenlandsche politiek. Hij zeide o.m. dat de economische crisis tot oplossing dwingt Ier bereiking vgn het einddoel in de Duitsche buitenlandsche poli tiek is stabiliteit en volberechtigdheid nood zakelijk. Men mag zich, aldus vervolgde de rijkskanselier, niet inlaten het politieke avon turiers. Een streven naar populariteit mag niet op den voorgrond worden geplaatst. De Duitsche regeering zal voortgaan op den ingeslagen weg met vastbeslotenheid en energie verder te werken, ter verkrijging van het vertrouwen van binnen- en buitenland. Dr. Bruning eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat slechts met een vastomlijnd, doorvoerbaar programma in de toekomst ge werkt zal kunnen worden. Generaal vou Seeckt over de Duitsche politiek. Ter gelegenheid van een vergadering van de afdeeling Dortmund der Duitsche Volks partij heeft generaal Van Seeckt het woord gevoerd. Hij zeide o.mdat de buitenlandsche politiek voor Duitschland van het grootste belang is. Tusschen de volken moet een stre ven worden gevolgd van samenwerking en Duitschland heeft, aldus Von Seeckt, er geen enkel belang bij, zich te verzetten tegen de plannen van Briand voor een Europeesche Federatie. Verder wees Von Seeckt er met nadruk op, dat de strijd tegen het verdrag van Versail les voor het herstel van de Duitsche souverei- niteit en voor den vrede van Europa van het grootste belang is. Rijksdagpresident Loebe te Breslau. Zondag heeft Rijksdagpresident Loebe te Breslau een redevoering gehouden voor de afdeeling der Duitsche Sociaal-Democratische Partij Silezië. Allereerst besprak Loebe de verhouding tot het Centrum. Ten aanzien van het huidige financieele programma der regeering deelde Loebe mede, dat dit bezien van het standpunt der sociaal democraten geheel onvoldoende is. De sociaal-detnocraten zal evenwel steeds toestemmen in een vereenvoudiging der be lastingwetgeving, wanneer het niet een be lasting geldt op bezitloozen. Ieder program ma dat de welvaart zal verbeteren zal door haar worden gesteund. De „verkiezingsvoorstellen". Na het verstrijken van den termijn voor de inlevering der „verkiezingsvoorstellen" heeft de Rijksverkiezingscommissie, die Maandag onder voorzitterschap van den verkiezings leider is bijeengekomen, de voorstellen der volgende 24 partijen toelaatbaar verklaard: 1. Sociaaldemocratische Partij; 2. D.-Natio- naal Volkspartij; 3. D.-Centrum Partij; 4. Communistische Partij Duitschland; 5. D.- Volkspartij6. D. Staatspartij (D. Democrati sche Partij, D. Nationale Rijksvereeniging en aanverwante groepen); 7. Rijkspartij van den Duitschen Middenstand (Economische Par tij); 8. Beiersche Volkspartij; 9. Nationaal- socialistische D. Arbeiderspartij (Hitlerbewe- ging); 10 D. Landvolk Partij (Chr. Nationale Boeren- en Landpartij); 11. Volksrecht Par tij; 12. D. Boerenpartij-; 13. Landbond (de partijen 14, 15 en 16 zijn bij andere verkie zingsvoorstellen aangesloten); 17. Chr. Soc. Volksdienst (Evangelische Beweging); 18. Vrije Bond van Kleinhandel en Bedrijf (Rijks- bond van den Duitschen Middenstand); 19. Nationale Minderheden van Duitschland; 20. Duitsche Eenheidspartij voor Ware Volks economie; 21. Partij tegen den Alcohol; 22. Partij van Oorlogsinvaliden en Achtergeble venen; 23. Onafhankelijke Sociaaldemocra tische Partij Duitschland; 24. Huis- en Grondeigenaren25. Arbeiderspartij voor het werkende volk; 26. Partij voor Huurders- en Volksrecht; 27. Handel, Handwerk, Huisbe zit. De partijen: „Recht worde Macht", „Klei ne Bezitters, Handwerkers en Middenstand", „Teruggedrongen Middenstand en Invali den" en „Volksbond van den Duitschen Ar beid" hadden slechts voorstellen voor het Rijk, maar niet voor de districten ingediend. De z.g. „Menschheidspartij" moest afgewe zen worden, daar er onjuistheden in de lijsten voorkwamen en de onaerteekeningen niet in orde waren. Hetzelfde lot viel ten deel aan de „Radicale Duitsche Staatspartij". Communisten contra Nationaal- socialisten. Gistermiddag was in de Fürstenstrasse te Dessau een 100-tal communisten samenge stroomd om een stormaanval te ondernemen op het partijbureau der Nationaalsocialisten. Daar de politie niet voldoende sterk in aan tal aanwezig was, werd een „overvalcom- maiido" gealarmeerd, dat de communisten met den gummiknuppel terugdreef. Ver scheidene personen werden gewond. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Tsjang Hsoe Liang grijpt in. Uit Noord-China wordt de opmarsch gemeld van de troepen van den gouver neur-generaal van Mantsjoerije Tsjang Hsoe Liang naar de stad Peking. De gouverneur-generaal van Mant sjoerije heeft aan de Chineesche centrale regeering van Nanking medegedeeld, dat hij een wijziging eischt van de tot- clusver door de centrale regeering ge volgde politiek. In de eerste plaats wordt verlangd dat de centrade regeering alleen zal be staan uit aanhangers van maarschalk Tsjang Kai Sjek. De nationalistische regeering zou be reid zijn eenige concessies te doen, ten einde zich aldus van de samenwerking van den machthebber van Mantrjoerije te verzekeren om een overwinning op de Noord-Chineesche opstandelingen te kunnen verzekeren. De opstandelingen gelooven echter dat hij aan hun zijde zal komen staan. Reeds zijn de Mantsjoerijsche troepen tot in de nabijheid der stad opgerukt. Een Noordelijke regeering gevormd. Naar uit Peking gemeld wordt, heeft de Centrale Executieve Commissie der Noorde lijke provinciën in het hoofdkwartier van ge neraal Jen Si Suan een Chineesche Noorde lijke regeering gevormd. Tot deze regeering 'behoort, behalve 6 andere leden, ook generaal Feng. In Antwerpen aangekomen. De koning der <ew Yorksche onder wereld Jack Diamond, die zich naar Europa begeven heeft, is, naar thans bekend is geworden, aan boord van het stoomschip „Belgenland" te Antwerpen aangekomen. Zijn paspoort en verdere papieren waren volkomen in orde. Hij verklaarde, dat hij slechts een drietal dagen in België wenschte te blij ven en zich daarna naar de Fransche badplaats Vichy zou begeven, om in ver band met zijn maagkwaal een kuur te doen. Hierna zou hij naar New York te rug keeren. Hij zeide zich zeer verwon derd te hebben over de belangstelling, die zijn persoon allerwegen ten deel valt, hoewel hem toch niets ten laste ge legd kan worden en hij zich ook tijdens de reis niet verloochend heeft. Met de New Yorksche alcoholsmokkelaars, zoo zeide hij heeft hij niets uitstaande en hij is overigens ook niet de bendeleider voor wien men hem aanziet. Jack Diamond in arrest. Naar uit Antwerpen gemeld wordt, wordt de Koning der New Yorksche on derwereld Jack Diamond, die gisteren met het s.s. „Balgenland" aldaar is ge arriveerd, voorloopig vastgehouden. De politie wocht thans nadere instructies af. De mogelijkheid bestaat, dat Diamond Jack als ongewenschte vreemdeling naar New Yc.'k zal worden teruggezon den. Een interview met Jack Diamond. De „Daily Herald" publiceert een inter view, dat een der medewerkers gehad heeft met Jack Diamond. In dit inter view zeide de beruchte koning van de New-Yorksche onderwereld o.a. het vol gende: „Ik zou graag een bezoek hebben ge bracht aan Engeland, doch blijkbaar hebben zij de deur dichtgegooid. Mijn jongens zijn daarom naar het vasteland overgestoken, waar ik ze later zal op zoeken. Ik zal aan deze zijde van de groote vij ver blijven, totdat de atmospheer aan den anderen kant weer een beetje koe ler geworden is. Bovendien zijn hier dingen te doen. Ik heb een idee in mijn hoofd, dat ik wil uitwerken, maar ik heb geen kwade bedoelingen jegens menschen op dit deel van de wereld. Ik denk, dat ik ze allemaal heb over bluft. New-York wilde mij hebben, ik denk in verband met dat arsenaal of misschien wel iets anders. Maar ik be sloot een poosje weg te gaan. De autori teiten dachten toen, dat ik op de Bal tic" zou varen. Natuurlijk. Want ik had de jongens gezegd ze dat te vertellen. Nu ben ik hier." Beschrijving door een mede passagier. De heer Samuel Peters, een der mede passagiers van Jack Diamond op de „Belgenland", gaf ee beschrijving van dezen sinj.ur welke hieronder volgt: „Jong, innemend van uiterlijk, met een lacb, die voortdurend zijn mond krult, knap, en toch met het uiterlijk van iemand, die al wat achter den rug heeft, bezit hij alle attributen, noodig voor het verkrijgen van populariteit bij de andere sexe. Onmiddellijk, toen op het schip bekend werd wie hij was, werd hij formeel be legerd. De vrouwen maakten een held van hem. In de morgenuren was hij on zichtbaar. Dan sliep hij. Want Diamond maakte van den nacht een dag. Na het diner zette hii zich in de rooksalon om te pokeren. Hij heeft honderden ponden opgestreken. Hij schijnt niet te weten wat de beteekenis is van vrees. De dames aan boord aanbaden hem. Hij heeft duizenden malen zijn handtee- kening gezet. In de balzaal bleek hij op een avond zijn vulpenhouder leegge- schreven te hebben met het zetten van haodteekeniggem. De New-Yorksche politie zoekt hem niet. De „Daily Herald" beeft onmiddellijk, toen zij het bericht kreeg, dat Diamond aan boord van de „Belgenland" was, de New-Yorksche politie opgebeld, waar dit bericht inderdaad nieuw bleek te zijn, doch waar men de redacteur van de Daily Herald tevens mededeelde, dat Jack Diamond kon gaan waarheen hij wilde, aangezien er geen bevel tot ar restatie was uitgevaardigd, noch te New-York, noch in een der andere Ame- rikaansche staten. Jack Diamond over de Duit sche grens? Naar verluidt bestaat het voornemen Jack Diamond als ongewenschte vreem deling over de grens te zetten en wel de Duitsche grens. Uit zijn uitlatingen aan boord blijkt, dat hij voornemens zou zijn om zich naar Maagdenburg te begeven. Intus- schen wacht de politie nog nadere in structies af. Jack Diamond ook in Duitsch land aangehouden. De Amerikaansche bendeleider Jack Dia mond die via België naar Duitschland is ge reisd werd bij aankomst te Aken door de Duitsche politie aangehouden. Hij wordt voorloopig vastgehouden. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE. De onderhandelingen met Gandhi afgebroken. Uit Allahabad wordt gemeld, dat de on derhandelingen met Gandhi zijn afgebroken. Dit heeft groot opzien gebaard in verband met het optimisme dat in deze aangelegen heid heeft geheerscht. Gemeld wordt verder, dat de Nehroes de voorwaarden van den onder-koning tot op heffing van de Ongehoorzaamheidscam pagne, van de hand hebben gewezen. DE POOLSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. Groote betooging te Warschau voor behoud der grenzen. Zondag werd in Warschau door onge veer 10.000 personen een betooging ge houden naar aanleiding van de rede over de grensregeling. Onlangs door mi nister Treviranus te Berlijn gehouden. Er werd een motie aangen ;men, waar in geconstateerd wordt, dat de geheele Poolsche ïatie met verontwaardiging eiken eisch afwijst, welke gericht is op eenige verkleining van het grondgebied van den Poolschen staat; nooit zal men toelaten, dat een duimbreed gronds wordt afgenomen van het territoir dat eindelijk bevrijd is. Tenslotte wordt verklaard, dat de te ruggave van het grondgebied, indertijd aan Polen ontrukt, slechts een daad van internationale rechtvaardigheid is ge weest. De motie werd aan den minister van buitenlandsche zaken Zaleski overhan digd, die verklaarde, dat de regeering eensgezind met het geheele volk het grondgebied van de republiek zal bewa ken en nooit eenige schending van de rechten van Poten zal toelaten. STAKINGSDEMONSTRATIES TE BOEDAPEST. In den laten middag begonnen de stakings demonstraties te Boedapest sterk te vermin deren. De demonstranten werden uit ver schillende straten verdreven. Bij den West- Bahnhof hebben tamelijk ernstige botsingen tusschen stakers en politie plaats gehad. Hier werd zelfs 'n tramwagen omver gewor pen en de straat opgebroken. De sommatie der gendarmes om uiteen te gaan, beantwoordden de betoogers met een tegenaanval. Een gendarme werd het geweer uit de hand geslagen, waarna men hem de bajonet in den rug stak. Er volgde een charge. In totaal waren er tot gisteravond onge veer 300 gewonden, van wie 28 ernstig. Het in het „Stadtwaldchen" gelegen café „Haus Weingruber" is volkomen verwoest. Plunderingen in de heele stad. De demonstranten, die op verschillende plaatsen met de politie in botsing kwamen, trachtten ook in een villa binnen te dringen om deze te plunderen. In een andere straat overvielen de demon stranten een ziekenwagen en sloegen de rui ten der winkels in. De bereden politie, die in greep, werd met open messen ontvangen. Op verzoek der politie verscheen de Rijksweer met een pantserauto en verstrooide de menigte. - In den namiddag werd op drie punten de toestand kritiek. In verschillende straten wer den winkels geplunderd. Arbeiders gingen de politie met stokken te lijf. Een politie officier, wiens paard schuw werd, werd ge wond. In de Andrassy-strasse werd een luxe auto omver geworpen, waardoor het benzine reservoir ontplofte en de auto in brand vloog. Ook de journalisten-auio werd niet gespaard. Met aantal demonstranten. die diooc de politie begeleid werden, wordt op 150.000 geschat. De ziekenhuizen vol gewonden. Toen de menigte aan het einde der Adrassy- gasse bij het Landbouw Museum tram wagens en autobussen omver wierp, maakte de politie van de vuurwapens gebruik. Hier werden om twee uur officieel een doode en drie gewonden gemeld. Volgens niet-offici- eele berichten zijn er evenwel reeds vijf doo- den en een groot aantal gewonden. De zie kenhuizen in de omgeving van het Stedelijk Bosch zijn vol gewonden. Het blijkt dat de communisten hun slag trachten te slaan. De leider der Sociaal-Democraten Ernst Garami werd door hen ernstig mishandeld en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Ook het gemeenteraadslid Klav werd mishandeld. Militaire auto's met machinegeweren zijn naar de gevaarlijkste punten der stad ge zonden. Het politiebureau en de redactie- bureaux der rechteche bladen worden streng bewaakt. Onlusten te Bekescsaba. Terwijl de relletjes te Boedapest later op den dag kalmeerden is het in de Hongaar- sche stad Bekescsaba tot botsingen gekomen tusschen politie en betoogers. De bevolking wilde een arrestant ontzetten, doch zij werd door de politie uiteengedreven, waarbij drie personen gewond werden. De straten werden daarna met behulp van een machinegeweer- afdeeling geruimd, waarna de orde spoedig hersteld was. IRIGQYEN TREEDT AF ALS PRESIDENT VAN ARGENTINIË. Wegens de toenemende oppositie, Volgens een telegram uit Buenos Aires heeft president Irigoyen, die lijdende is aan griep, in verband met de toenemende oppo sitie in overeenstemming met de regeering zijn ambt neergelegd. Zijn functie wordt thans waargenomen door den vice-president Marti nez. DE FRANSCHE MANOEUVRES IN SAVOYE. De groote Fransche manoeuvres aan d« Itc.liaansche grens zijn gisteren begonnen. In de omgeving van Modane in Savoye zijn ongeveer 50.000 man troepen samengetrok ken, die verdeeld zijn in twee afdeelingen, welke door een generaal gecommandeerd worden. Sedert 1914 hebben in deze streek geen groote manoeuvres plaats gehad. De veronderstelling is, dat de roode af deeling zich op een hoogte van 2500 M. zal bevinden en dan door de blauwe afdeeling zal worden aangevallen. De verdedigende partij zal de ingenomen stelling moeten be houden totdat versterkingen zijn aangerukt. De oefeningen in groot verband zullen acht dagen duren. DE PRINS VAN WALES. De prins van Wales is benoemd tot vice* admiraal van de vloot, luchtmaarschalk er luitenant-generaal. 42 DUITSCH-RUSSEN UIT RUSLAND UITGEWEKEN. Gister zijn op het station Hindenburg 42 Duitsch-Russen, n.1. 12 mannen, 14 vrou wen en 16 kinderen aangekomen. Het waren vluchtelingen uit de streek rond Kiew, die de economische malaise ontvlucht waren en hun pachtland in den steek hadden gelaten. De grenswacht beval hen in quarantaine te bren gen, waarop zij op olitieauto's naar Rosen- berg werden vervoerd. Volgens hun uitlatin- ;en zijn zij in 1914 door de kozakken uit 'ost-Pruisen naar Rusland meegevoerd. S AANVAL VAN TURKSCHE TROEPEN OP KOERDEN. Volgens een telegram uit Konstantinopel hebben de Turksche troepen Maandag een grooten aanval uitgevoerd tegen de opstan dige Koerden, die nog steeds een deel van de Ararat bezet hielden. Na de onderwerping der Koerden zullen Turksche en Perzische deskundigen te Ararat bijeenkomen om te trachten tot een nieuwe grensregeling tus schen Turkije en Perzië te komen. De sneltrein uit Glasgow is gistermorgen in het Eustonstation te Londen met zooveel kracht tegen een stookblok opgereden, dat de machinist en de stoker bedolven werden onder de massa kolen, die uit den tender om- laaggleden. Twintig reizigers werden ge wond, waarvan eenige ernstig. Zij werden naar hef ziekenhuis gebracht. De Londensche berichtgever van het Hbld. meldt nog ojntrent het ongeluk van den Schotschen nachttrein, die in Euston station te Londen op een stootblok is geloopen, dat twee locomotieven en vier wagons ontspoor den. Voigers zijn mededeelingen zijn er tus schen de 25 en 30 personen meer of minder ernstig gekwetst. In aen trein reisde ook Lord Rothermere, de bekende kranfenmagnaat, eigenaar o.a. van de Daily Mail, doqh hij werd niet ge kwetst y

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1