Kunsten en Wetenschappen. Binnenland VAN ■ra v o T i n i EEN V ERK EERS 4 GENTJl E. voet, Jb. Schram Pzn., K. Stekelbos, C. iWiedijk Pzn., C. Buis, J. Smit Jzn., A. Bood en A. Schermer, allen alhier, bene vens H. G. Jonk te Schermerhorn en A. de Groot te Akersloot. ,3r kwam één sterfgeval voor (voor zoover bekend) n.1. een rund van J. Kui per te Grootschermer. KOEDIJK. Donderdagmorgen begaf zich een 4-tal af gevaardigden uit de groep tuinders die wa terschade hebben geleden op 12 Juni, naar het gemeentehuis, waar zij welwillend door den burgemeester werden ontvangen. Zij wilden trachten wat meer spoed met de schadevergoeding te maken, daar velen met financieele moeilijkheden hebben te kampen. De commissie bepleitte in eerste instantie een gedeeltelijke tegemoetkoming of zoo noodig afgevaardigden te zenden naar den commis saris der koningin. De burgemeester was al aan het werk geweest en zegde verdere me dewerking toe. WINKEL. Bij de gehouden inschrijving door de voor- Joopige commissie voor de Wieringermeer- polder, voor voorziening van de arbeiders van melk, brandstoffen, kruidenierswaren, groenten, aardappelen en vleesch, is de leve ring opgedragen aan de Coup. broodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Winkel. De levering omvat de kampen Aartswoud, Kolhorn, Nieuwe Sluis, Sluis I en Haukes. OUDE NIEDORP. Woensdag werd de ouden van dagen van 70 jaar en ouder door een drietal corpora ties, een rijtoer aangeboden, welke door prachtig zomerweer werd begunstigd. Nadat op het raadhuis de burgemeester in een korte toespraak de oudjes had welkom geheeten en de hoop had uitgesproken, dat allen een dag van vreugde en plezier zouden hebben, werd de reis aanvaard. Eerst werd gereden over Alkmaar naar Schoorl, alwaar een verversching werd ge bruikt, daarna over Bergen, Egmond, Castri- cum, Beverwijk naar Wijk aan Zee. Alhier werd in het mooi gelegen restaurant „De Tuinberg" een broodmaaltijd genuttigd, wel ke niets te wenschen overliet en een poos aan het strand vertoefd. Daarna ging het over Heiloo naar Alk maar, alwaar in het bekende hotel „De Gul den Vlies" een welvoorziene disch klaar stond, waaraan alle eer werd bewezen. Heerlijk is door de oudjes genoten en toen de burgemeester na afloop van den maaltijd allen drank bracht, die tot het welslagen van dezen dag hadden meegewerkt, in het bijzon der aan hen, die geheel belangeloos hun auto ter beschikking hadden gesteld, werd alge meen de wensch vernomen, om 't volgend jaar wederom zulk een reisje te maken. Hierna werd de terugreis naar Oude Nie- dorp aanvaard en met genoegen kan op de zen dag worden teruggezien. CASTRICUM. Naar wij vernemen wordt door de be ambten van Duin en Bosch, provinciaal zie kenhuis, nauwlettend toegezien op het betre den van het terrein als aangegeven. Er zijn als gevolg daarvan deze week eenige proces sen-verbaal opgemaakt. Wij waarschuwen dan ook ieder die niet gerechtigd is, zich op het terrein als aangegeven te begeven. De gevallen van tongblaar nemen de laatste week hand over hand toe. Nog enkele veehouders hebben deze ziekte niet onder hun vee, maar het vooruitzicht is dat ook deze dieren zullen worden aangetast. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Prov. Electriateitsbedrijf. Verschenen zijn de balans van het Prov Electriciteitsbedrijf per 31 December 1929, benevens de verlies- en winstrekening over dat jaar. Evenals bij de begrooting zijn de gegevens, die vroeger verdeeld waren over een verlies- en winstrekening en eene exploi tatie-rekening, thans tezamen genomen De belangrijke tariefsverlaging in het eigen laagspanningsgebied en de omstan digheid, dat een aanvang is gemaakt met de terugbetaling van het destijds door de pro vincie aan het bedrijf verstrekte renteloos voorschot, heeft ten gevolge gehad, dat het saldo geringer is dan het vorig jaar. Boven dien is, vooruitloopende op de reeds vroeger aangekondigde herziening van de regeling betreffende de afschrijvingen, een bedrag van 300.000 extra afgeschreven. Het batig saldo is ook thans wederom ge bezigd voor de noodzakelijke versterking van de reserve voor extra afschrijvingen en vernieuwingen. De belans wijst een totaal aan van 33.769.674. De winst- en verliesrekening geeft als eindbedrag 5.221.820; het saldo winst is 552.934. Eveneens is verschenen de begrooting van dit bedrijf voor 1931. Op de in het vorig jaar aangekondigde nieuwe en veiliger wijze van afschrijving, ls thans gerekend. Een nauwgezet onderzoek heeft uitgewezen, dat het gewenscht is om de afschrijving wederom te baseeren op de levensduren, welke door de vroegere Rijks- concessie werden voorgeschreven en daarbij het stelsel van afschrijving naar annuïtei ten te handhaven. Dit stelsel komt in het al gemeen overeen met dat van andere provin ciale bedrijven. De begrooting raamt de baten en lasten op een totaal van 5.505.000. De begroo ting van buitengewone inkomsten en uitga ven is in totaal 3.659.000. Voor uitbrei dingswerken is 3.609.000 geraamd; daar van komt 45.000 voor het bouwen van 3 dienstwoningen bij de electrische centrale te Velsen; 1.200.000 voor 50 K. V. kabelver- binding van Amsterdam naar het Gooi met bijbehoorende 50 K. V. stations en 10 K. V. verbinding; 250.000 voor werken ten be hoeve van electrificatie van den Wieringer- meerpolder; 500.000 voor overneming van laagspanningsnetten; 300.000 voor uit breidingen en verbeteringen van laagspan ningsnetten. Prov. Waterleidingbedrijf. De belans van het Prov. Waterleidingbe drijf per 31 December 1929 vermeldt eeir eindbedrag van 20.249.738. De winst- en verliesrekening over 1929 is in totaal 2.139.959. De begrooting van dit bedrijf voor 1931 is in totaal 3.113.000 voor gewone en 2.400.000 voor buitengewone inkomsten en uitgaven. DE VINCENT VAN GOGH- TENTOONSTELLING IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. Op initiatief van het gemeentebestuur te Amsterdam wordt er, ter herdenking van den 40sten sterfdag van Vincent van Gogh, in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 6 September tot' 2 November, met steun van het Rijk, een Vincent van Gogh-tentoonstel- ling gehouden, die op kunstgebied een inter nationale gebeurtenis mag worden genoemd. Nog nimmer werd een dergelijke belangrijke collectie van den lang onbegrepen en licht zinnig verguisden meester bijeen gebracht. De tentoonstelling is ook belangrijk, om dat daarmede geëxposeerd worden een 100- tal werken van Fransche tijdgenooten, wier invloed van Gogh min of meer heeft onder- gaan. Voor de tentoonstelling stelde Mevr. H. KröllerMüller, die reeds twintig jaar Van Gogh's verzamelde, een 250 Van Gogh- teekeningen en schilderijen ter beschikking. De Vereeniging „Vrienden van Vincent van Gogh en zijn tijd" stond eveneens haar werken in bruikleen af, terwijl Ir. V. W. van Gogh, een zoon van den broer van den groo- ten meester, voor de tentoonstelling een zeer belangrijk schilderij afstond, dat men nog nimmer op een tentoonstelling heeft kunnen zien. Voor de tentoonstelling wenden tevens doeken afgestaan uit de museums te Parijs, Berlijn, Stuttgart, Rotterdam, Ixelles en het Rijks Museum. Tal van particulieren uit het binnen- en buitenland gaven eveneens een aantal schilderijen in bruikleen, zoodat men op deze tentoonstelling een 600 werken van Van Gogh bijeen vindt. Men geraakt vol bewondering over de productiviteit van dezen Nederkndschea schilder, die in 1853 te Zundert werd ge boren en in 1890 te Auvers aan de Oite over leed en dus slechts 37 jaar werd. Zijn schep pingshartstocht heeft geen grenzen gekend. Op uitnoodiging van 'het gemeentebestuur van Amsterdam waren wij gisteren in het Sted. Museum te Amsterdam aanwezig, waar de wethouder voor kunstzaken, de heer Eduard Polak, de vertegenwoordigers van de Pers ontving en hen in de gelegenheid stelde, vóór de officieele opening, die Zater dagmiddag plaats heeft, de expositie in oogenschouw te nemen. De heer Polak schetste, hoe vooral van Gogh's talent na diens bezoek aan Parijs, ontplooide. Hij stelde in het licht, hoe deze schilder tijdens zijn leven slechts éénmaal een schilderij verkocht voor 400 franc, terwijl nu zijn doeken niet meer te schatten zijn. Aan Van Gogh thans de roem! Spreker stelde de verdienste van den heer Baard, directeur van het Sted. Museum en van Mr. J. Baerf de la Faille, voorzitter van de Vereen. „Vrienden van Vincent van Gogh en zijn tijd", welke vereeniging alle aangekochte werken aan het Sted. Museum schonk, voor het organiseeren van deze tentoonstelling in het licht. Ook deed hij uitkomen, dat Mevr. KröllerMüller op verzoek van het ge meentebestuur onmiddellijk bereid werd ge vonden, haar omvangrijke verzameling voor de tentoonstelling af te staan. Ook van de familie van Gogh werd groote medewerking verkregen, alsmede van buiten- landsche musea en particuliere verzamelaars. Spr. gaf hierna een uiteenzetting, waarom men gemeend had, aan de van Gogh-exposi- tie een expositie te moeten verbinden van de Fransche tijdgenooten, met wie Van Gogh had verkeerd. De tentoonstelling is hierdoor tevens een studie-tentoonstelling en spr. hoopt, dat het publiek daarvan nut en leering zal trekken. De algemeene toegangsprijs is 50 cent, doch dagelijks zullen ook arbeiders-organisaties, kunstenaars en leerlingen van scholen, als mede ongeorganiseerden, voor wie de be taling van 50 cent bezwaarlijk is, in de ge legenheid zijn om voor 10 cent de tentoon stelling te bezoeken. In den loop der twee maanden, waarin de tentoonstelling is ge opend, zal het gemeentebestuur voorts een drietal lezingen organiseeren over Vincent van Gogh; tijd, plaats en sprekers zullen nader bekend worden gemaakt. Spr. was dankbaar, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam voor deze tentoon stelling een bedrag van 32000 voteerde, ter wijl het Rijk in het tekort tot een maximum van 10.000 zou bijdragen. De Directeur van het Sted. Museum, de heer Baard, wees erop, dat de tentoonstelling in chronologische volgorde een overzicht geeft van het werk van Van Gogh. De tentoonstelling begint met het vebblijf van Van Gogh in de Borinage 1880, den tijd, waarin Van Gogh daar als prediker optrad. Daarop volgt Etten 1881, Den Haag 1881- 1883, Drente 1883, Nuenen 1883-1885, Parijs 1886-1888, Arles 1888-1889, Saint Rémy en Auvers 1890. De heer Baert de la Faille gaf hierna een uiteenzetting over Van Gogh en zijn tijdge nooten, waarbij deze sympathieke voorzitter van de Vereen. „Vrienden van Vincent van Gogh en zijn tijdgenooten" zich als een uit stekend kunsthistoricus deed kennen. Hij deed uitkomen, hoe Van Gogh den invloed van de impressionisten en van verschillende andere schilders onderging, doch nimmer geheel onder den invloed van anderen heeft gestaan en zich heeft ontwikkeld tot een oorspronkelijk schilder. Bij de rondwandeling door de vele museum zalen constateerden wij, dat Van Gogh reeds in zijn eerste teekeningen groote aandacht schonk aan de natuur, de kleinigheden niet verwaarloosde, doch dat ook reeds in die teekemngen is waar te nemen, hoe Van Gogh de ziel pakte van alle dingen. In zijn Parijschen tijd ziet men zijn werk helderder worden en verlaat hij de donkere Hollandsche toon. Men ziet, hoe Van Gogh al de groote gaven van zijn genie ontplooit in zijn werk van Arles. Men leert on deze tentoonstelling Van Gogh kennen als de schilder van het Bra- bantsche boerenleven, dat hij gepeild heeft in zijn epische tragiek en stugge meedoogenloos- heid. De zware, sombere tonaliteit, waardoor zijn Brabantsche werk zich kenmerkt, ver dwijnt te Parijs, waar zijn palet teer en transparant is geworden. Na den Brabantschen tijd, waarin Van Gogh zoo echt menschelijk was, ziet men, hoe hij de macht over de natuur heeft ver kregen, hoe hij gegrepen wordt door de cos- misChe elementen en de fantast wordt. De ^groote visie, die in de ziel van de dingen zit, is wel het karakteristieke van zijn werk. Men leert hier van Gogh kennen als een meester, die bezield is geweest met een koortsachtigen scheppingsdrang. Ieder Nederlander, die de hedendaagsdhe kunst wil leeren verstaan, mag niet ver zuimen, deze zeldzame tentoonstelling te bezoeken. Men ziet hier, hoe Van Gogh en Cézanne de voorloopers zijn van de mannen van de Berger School. Van Gauguin, Jongkind, Mand, Monet, Berthe Morisot, Pissarro, Renoir en vele andere belangrijke tijdgenooten van Vincent van Gogh vindt men op deze tentoonstelling eveneens zeldzame doeken bijeen. Het is onze overtuiging, dat de leiders van de Middelbare scholen goed werk zullen doen om naar deze tentoonstelling school reizen te organiseeren. K. ZINGEND JONG-ALKMAAR. Zoo langzamerhand beginnen de vereeni- gingen op muziekgebied weer teeken van leven te geven. Ook de kinderkoren zijn weer met oefenen begonnen. Jonker's koorklassen hebben deze week de repetities hervat en zullen dezen winter geen operette doch alleen liederen instudee ren. Slechts de grootere leerlingen zullen zich voorbereiden voor de uitvoering eener cantate, en voor de opvoering der operette „Lentebloemen" van mej. van Renness. A. K. HET AFGEBRANDE KASTEEL TE BORN. Hei wordt herbouwd. Naar de „Tijd" verneemt, zal het afge brande kasteel te Bom worden herbouwd. Wanneer daartoe zal worden overgegaan is evenwel nog niet beslist daar de heer John Barbou de Roosteren ziek ligt. De jongste zoon heeft op het oogenblik de handen vol met de afwikkeling van den moeilijken toe stand, zooals deze na den brand ontstond. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENKHUIZEN. De intocht te Enkhuizen. Ont vangst ten Gemeentehuize. De zanghulde der schoolkinderen. Het Bezoek aan de Zuiderzee- Visseherij-Tentoonstelling. (Van onzen specialen verslaggever). Reeds sinds 25 Augustus, toen de groote Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling ge opend werd verkeert Enkhuizen in één door- loopende feeststemming. Want er gaat geen dag voorbij of er is minstens één gebeurte nis van belang! Wij zagen reeds het Open luchtspel, Turnuitvoeringen, Harddraverijen, Urkeraag, Spakenburgerdag, Markerdag, Zang- en Muziekuitvoeringen en nog veel meer schoons, dat met het houden van de Z. V. T. in verband staat. Maar de dag van heden is wel het glanspunt van alles. Want vandaag was het de dag van het bezoek van de koninklijke familie aan Enkhuizen en aan de tentoonstelling, nadat eergisteren reeds het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder en haar gevolg had plaats gehad. Het oude Zuiderzeestadje biedt een vroolijken aanblik. Van het Station tot het Tentoonstellingster rein toe zijn alle hoofdstraten feestelijk ver sierd met sparregroen, oranje en rood-wit- blauwe kleuren en op vesrcheidene plaatsen zijn keurige, decoratieve eerepoorten opge richt. Huis aan huis is de vlag uitgestoken en ook de winkeliers hebben hun best ge daan door van hunne etalages „permanente tentoonstellingen" te maken. Sedert het be zoek van de Koningin-Moeder, dat als het ware de inleiding vormde tot dat van de ver dere Koninklijke Familie, op heden, verkeert Enkhuizen eerst recht in vreugdestemming, want dagen als deze komen in het Zuiderzee- stadje zelden voor. Heel Enkhuizen doet dan ook zijn best om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. En daarin is het ook ge tuige de moeite die men zich heeft gegeven bij de voorbereiding van het Koninklijk Be zoek, de versieringen der straten en andere even onmisbare dingen ze^; wel geslaagd. Reeds in den vroegen morgen was heel Enkhuizen op den been. In de straten van het anders zoo rustige stadje was het een voortdurend komen en gaan van met oranje strikjes getooide burgers. Het was een druk te, zooals zelfs op de drukste tentoonstel- lingsdagen niet voorgekomen is, want vrijwel 153. Veilig en wel werd de overzijde be verborgen hun schuit in het riet. Dat ze nat maakten, spreekt vanzelf, maar dat goede doel wel over. „Je kunt niet voo zeide de agent toen hij de schuit onder h« iedereen had vrijaf en ook de scholen waren natuurlijk gesloten. Op het tentoonstellings terrein in het mooie groene park aan de zee werd alles nog eens grondig geïnspecteerd en in de stad werd de laatste hand gelegd aan de versieringen voor een waardige ont vangst van de koninklijke familie, die wel dra haar intocht zou doen. Lang voor öe aankomst van de hooge bezoekers stond het in de nabijheid van den uitgang van het station en langs den weg, die naar de Z. V. T. leidt, reeds vol nieuwsgierigen. Te 9.32 uur stoomde de koninklijke trein het station binnen en eenige oogenblikken later verschenen H. M. de koningin, H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hen drik op het perron, met het gevolg bestaande uit gravin van Lijnden van Sandenburg. groot-meesteresse; freule van Tuyll van Se- rooskerken en freule Bentinck; admiraal Bauduin, chef van het Militaire Huis; graaf du Monceau, grootmeester; baron Bentinck, stalmeester; baron van Geen, particulier se cretaris van H. M.; baron Baud, kamerheer ter beschikking van H. K. H. prinses Juli ana; kapitein van Kesteren, adjudant van H. M. de koningin; kapitein Phaff, ordon- r.ansofficer van H. M. de Koningin, en ma joor jhr. Laman Trip, adjudant van Z. K. •H. prins Hendrik. De koninklijke familie en het gevolg, waar toe ook de commissaris der koningin in de provincie Noordholland, jhr. mr. dr. A. Roëll, behoorde, werden op het perron be groet door den burgemeester van Enkhuizen, den heer W. Th. C. Zimmerman. Hierna inspecteerde hare majesteit de eerewacht van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, terwijl het chr. muziekcorps „Pa trimonium" het „Weihelmus" ten gehoore bracht. Buiten het Stationsgebouw werden de Hooge Gasten door de wachtende menigte enthousiast begroet. De Koninklijke Familie en Haar Gevolg namen plaats in de gereed staande hofauto's en reden, voorafgegaan door den auto van den inspecteur van politie en dien van den burgemeester, langs de ver sierde Spoorstraat, Wilhelminabrug, Venedie, Westerstraat e.i Breedstraat naar het Stad huis, terwijl het carillon van den Zuidertoren, bespeeld door den heer Crevecoeur, den stads- beiaardier, vaderlandsche muziek ten gehoore bracht. Onder luid hoera-geroep van de Enkhuizer burgerij arriveerde de koninklijke familie te omstreeks kwart voor tienen voor het fraaie, oude Stadhuis. In de Blauwe Zaal werden de wethouders, de heer G. P. de Vos en C. Stapel en de ge meentesecretaris, de heer Ph. Loggers, aan Hare Majesteit voorgesteld, waarna de jonge dames Jeltje Roosendaal en Meinoutje Sluis, dochtertjes van de raadsleden Chr. Roosen daal en A Sluis, aan H. M. de koningin en H. K. H prinses Juliana bloemen aanboden. De hooge bezoekers werden vervolgens door burgemeester Zimmerman en dé wethouders de heeren de Vos n Stapel naar de Witte zaal geleid, alwaar de raadsleden aan Hare Majesteit werden voorgesteld en de burge meester een rede uitsprak. Vervolgens nam Hare Majesteit, staande op het balcon van de burgemeesterskamer, een zanghulde in ontvangst van ongeveer 1500 schoolkinderen, die o.m. de beide eerste cou pletten van het „Wilhelmus van Nassauwe" ten gehoore brachten. Na afloop van den zang werd de dirigent, de heer W. Zwaan, aan Hare Majesteit voorgesteld. Te kwart over tienen verlieten de hooge be zoekers het stadhiis, om zich, voorafgegaan door ht gemeentebestuur, in auto's naar de Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling te bege ven. Bij den ingang van het terrein der expo sitie werd H. M. ontvangen door het bestuur der Z. V. T„ bestaande uit de heeren C. Sta pel, voorzitter; D. Henstra, vice-voorzitter; A. Wostenburg, secretaris en H. Kuipers, penningmeester. De jongedames Betsy Woestenburg en Lidy Kuipers boden H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bloemen aan. De hooge gasten brachten achtereenvolgens een bezoek aan de visschersdorpen, de bloe- menmaquette en de eigenlijke tentoonstelling, waarbij zij rondgeleid werden door het ten- toonstellingsbestuur en verschillende perso nen aan H. M. werden voorgesteld. De Koninklijke Marinekapel bracht onder wijl op het tentoonstellingsterrein muziek ten gehoore. Na afloop van het bezoek aan de Zuider- zee-Visscherij-TentÖonstelling, dat te om streeks half één eindigde verliet de konink lijke familie met gevolg de tentoonstelling en reed, wederom voorafgegaan door den in specteur van politie en dn burgemeester, langs een andere route dan bij de aankomst^ nl. via Visschersdijk, Vijzelstraat, Wester straat, Kat- en Hondsbrug en Paktuiner., naar den koninklijken trein terug, alwaar de lunch werd gebruikt. Tot hedenochtend laat bestond nog geen zekerheid of de aangekondigde vlootrevue al dan niet zou doorgaan. De burgemeester, de heer Zimmerman, had den wensch te kennen gegeven dat alle eikt en de reizigers daarbij hun kleeren ïadden ze voor het zichtig genoeg zijn", riet trok. deelnemende schepen zouden uitvaren, doch naar wij vernemen werd hiertegen van ru zijde der schippers ernstige bezwaren maakt in verband met 't minder gunstig weer. Te ongeveer 11 uur werd aangekondigd dat de Vlootrevue niet door ging, omdat dé Oostelijke bries te sterk was en de visschen niet durfden uitvaren. CONORES KON. NED. MIDDENSTANDS- BOND. Vergadering van Donderdagmiddag. In de te drie uur gistermiddag heropende' bijeenkomst van het Middenstandscongres diende de heer Koopmeiners (Rotterdam) dé volgende motie in' „Het Congres spreekt de wenschelijkheid uit, en dit als gevolg van het aannemen van het prav.-advies van jhr. Mollerus en de daar in vervatte conclusie 2, dat zal worden aan gedrongen op uitschakeling van de laatste alinea van artikel 2386 Gemeentewet en aan de eerste alinea van dit artikel toegevoegd „'gemeenschappelijke bedrijven, waardoor ook daarop art. 254 en art. i94 der Gemeente wet van toepassing worden". Deze motie werd aangenomen. Alleen Leiden stemde tegen. De heer Swaan diende vervolgens namens den Nederlandschen Grossiersbond voor den vleescbhandel, den Bond van Paardenslagere de Ver. van Amsterdamsche Slagers en de' Vereenigingen van Slagerszoons Jong Am sterdam en Jong Den Haag, de volgende motie in: Het Congres spreke als zijn meening uit, dat bij instellingen en inrichtingen, ingesteld en in stand gehouden ten bate van de Volks- igezond'heid, zooals de openbare slachthuizen alsmede op keurloonen en slachtrechten! door de gemeente geen winst behoort worden gemaakt". Deze motie werd aangenomen. Alleen Leerdam en Winschoten stemden tegen. Voordat de heer Jacq. P. v. d- Bosch een voordracht met lichtbeelden over de waarde van de schoonheid van het ambacht en het behoud daarvan, hield, deelde de voorzitter mede, dat besloten was, de -punten van de algemeene vergadering, die niet afgedaan konden worden, met het oog op den tijd, iu een voortgezette vergadering, te Amsterdam te houden, te behandelen. Later werd als datum van die vergadering vastgesteld Woensdag 17 September. Te halfzes hield de heer Schürmann nog een korte slotrede, waarin hij den Gronin gers voor de prettige ontvangst dank bracht. Spr. zeide, dat het feit, dat de agenda, niet in drie dagen had kunnen worden afgewerkt, wel het beste bewijs leverde, hoe belangrijk de agendapunten waren. Spr. twijfelde er niet aan of zoolang zulke belangrijke zaken te bespreken zijn, de be- langstelling voor den Bond groot zal blijven. De heer A. T. Meyer bracht den heer Schürnran dank voor zijn leiding. ZWOLLE'S ZEVENDE EEUWFEEST. De tweede dag heeft in alle opzichten de« eersten overtroffen. Reeds 7 tot 8000 personen hebben de twee opvoeringen van het lands- spel bijgewoond, terwijl de historische ten toonstelling en de kerkconcerten druk be zocht werden. 's Avonds was het in de inrichtingen vap vermaak zeer gezellig. De fakkeloptochten trokken zooals begrij pelijk veel bekijks. De illuminatie geeft de stad een gezellig aanzien in de avonduren. In Amerika (in Louisana) is ook een Zwolle, dat gesticht werd door den oud- Zwolle naar de Goeyen, die thans te Arnhem verblijft. Deze Nederlandsche heer heeft in de Sta tes drie steden gesticht: de eerste noemde hij naar zijn familie „De Goeyen", de tweede .naar zijn echtgenoote Mina en de derde naar zijn geboortestad Zwolle. Mayor Joe Parrott, de burgemeester van Amerikaansch Zwolle, heeft gister den heer De Goeyen een hartelijk woord van hulde en dank gezonden. Gistermorgen hebben drie watervliegtui gen uit Den Helder boven de stad gedemon streerd. Door de Hengelosche politiehondendres» suurclub werd in den middag een vaardig* heidsproef afgelegd. EEN NIEUW ZIEKENHUIS TE ZAANDAM. Het bestuur van de r.k. ziekenverpleging „St. Jansstichting" heeft gister aanbesteed den bouw van een r.k. ziekenhuis met zuster huis, doodenkapel, wasscherij enz. annex te huis voor ouden van dagen aan de Bloem» gracht te Zaandam. Er waren 20 inschrijvers. De laagste, was de fa. P. Bot te Heer-Hugowaard met 318.000, de hoogste was de fa. Van de Wal en Van Dieppe te Amsterdam met 410.000 154 ---. Voor de hut gekomen werd eerst driemaal Usge»!^ het venster getikt, waarbij de uil altijd zat. En door het Ukken wakker geworden hij had altijd een hazeslnapje, ome - il maakte hij voorzichtig het venster open. Hij e»rat ceni kijken oi er onraad was.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6