Kunsten en Wetenschappen. fl&eo*k en school Luchtvaart Marktberichten locomotief ontspoord. Pfj>vinc5aal nieuws Ct. en stoornis in het verkeer. Gistermiddag is ter hoogte van het station Ajjeuwerkerk aan den IJsel met één as ont spoord de locomotief van den personentrein no 164, komende van Gouda. Na 20 minuten stond het gevaarte weer op <je rails, zoodat dc reis kon worden vervolgd. Lr werd slechts schade aan enkele dwarslig gers toegebracht. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Over de oorzaak der ontsporing verkeert 0ien in het onzekere. DIEFSTAL IN EEN KAPEL. De dader aangehouden. De dief van de sieraden uit de kapel van Jnze Lieve Vrouw ter Linde te Uden is ge arresteerd. Het is een 35-jarige chauffeur en monteur uit Tilburg. Hij werd aangehouden in een logement te 's Hertogenbosch. Enkele der gestolen kettingen had hij te Vught voor 30 verkocht. Hij kocht daarvan zelf een ring en horloge. De politie heeft alles in be slag genomen. NEDERLANDERS IN ITALIË VERDACHT VAN COMMUNISME. Op de vragen van het Eerste Kamerlid de Jieer Mendels betreffende de behandeling van Nederlandsche onderdanen in Italië, heeft de minister van buitenl. zaken geantwoord, ken nis te hebben gekregen van hetgeen den >Nederlandschen staatsburgers Johan Schmidt en diens echtgenoote op een reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der staatspolitie aldaar. De minister heeft in hetgeen was medege deeld, aanleiding gevonden, naar het gebeur de een onderzoek te doen instellen. Gebleken is, dat de heer Schmidt aange houden en onder arrest gebleven is, omdat hij ibij de Italiaansche politie gesignaleerd stond als Nederlandsch communist en vermoed werd een bolsjewieksch agent te zijn; voorts omdat hij op de lijsten der Italiaansche grenspolitie gesignaleerd stond als een per soon, die aangehouden en aan een onderzoek moest worden onderworpen. Mevrouw Ka merman is, naar gebleken is, aangehouden en onder arrest gebleven, aangezien zij reisde met een als communist gesignaleerd persoon en eveneens op haar het vermoeden rustte een bolsjewieksch agent te zijn. De heer Schmidt en mevrouw Kamerman zijn tot de grens begeleid als ongewenschte vreemdelin gen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar- wel de onderhoudskosten kwamen voor hun rekening. De Italiaansche regeering heeft op de stap pen, die de Nederl. gezant te Rome in op dracht van den minister gedaan heeft, be halve het boven reeds medegedeelde, doen weten, dat de lange duur der aanhouding uit sluitend te wijten is geweest aan de nood zakelijkheid om inlichtingen in te winnen en het voor de vaststelling der feiten vereischt onderzoek te houden. De Nederlandsche consul te Liverno heeft gedurende de aanhouding van den heer Schmidt en mevrouw Kamerman herhaalde lijk bij de politie te Livorno stappen gedaan ten gunste van beide personen. De quaestuur had echter steeds geantwoord, dat zij in af- vachting was van andere berichten. KIND BEWUSTELOOS GEVONDEN. Inmiddels overleden. Gistermiddag omstreeks 5 uur ontdekte de %'albaas P. de W. op den landtong van de Piushaven te Tilburg een kindje, dat bewuste loos was. Het was het 5-jarig dochtertje J. J. B. van den kapitein van de in de nabijheid liggende boot „Broedertrouw 14". Door den G. G D. is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd, waar inwendige kneuzingen, alsook been- en ribfracturen geconstateerd werden. De ver wondingen wezen op een overrijding door een zwaar geladen wagen. Nader vernemen wij dat de kleine inmiddels overleden is. Op last van de officjer van ju stitie zal door dr. Hulst uit Leiden een sectie op het lijkje verricht worden. OPGEPAST. De Commissaris van Politie te Amerfoort, feeft het publiek in overweging om, alvorens andelsrelaties aan te knoopen met de Amers- foortsche Handelsbank, Sint-Anfridusstraat No. 54 te Amersfoort, van DIRK EVERS, wonende aldaar, inlichtingen in te winnen ian zijn bureau. Overneming in de nieuwsbladen is zeer ge- •venscht, daar bovengenoemde bank over ge heel Nederland adverteert. JOURNALISTIEK. t)e heer D. Hans is met ingang van 1 No vember benoemd tot hoofdredacteur van De Avondpost. DE C. A. O. IN HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. Op 25 October a.s. eindigt de collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbe drijf. Zoowel van de zijde der werknemers, als der werkgeversorganisaties zijn ver schillende voorstellen tot wijziging ingeko men. Over deze voorstellen hebben beide partijen gedurende twee dagen onderhan deld. Daar men evenwel niet tot overeen stemming kon komen, moesten de onder handelingen worden afgebroken. PROEFTOCHT VAN DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". Nieuwste aanwinst van de vloot der Stoomvaart Mij. „Ne derland" te Amsterdam. De nieuwste aanwinst van de vloot der Stoomvaart Maatschappij „Nederland", het motormailschip „Marnix van St. Aldegon- ,ezusterschip van de „Johan van 01- Qenbarnevelt" lag gisteravond gemeerd aan de etablissementen der Maatschappij £an de Sumatrakade, gereed voor de eerste kennismaking met de Noordzee in den vorm J'an een driedaagschen technischen proef- yCnt. Vandaag, morgen en een gedeelte van njdag zal het schip op zee moeten toonen, aartoe het in staat is. De beide enorme kheselmotoren van het beroemde Sulzertype, y'k ter sterkte van 7000 A. P. K welke het °yhip voortbewegen, zullen, evenals de hulp- erktuigen, het stuurgerei en andere voor yen veilige vaart vitale technische, installa- j®s, terdege worden beproefd. Met dat al is korte reis voor de journalisten, die haar edemaken, interessanter en leerzamer dan tocht, linaire schoon sche re van ficieele functi tocht, boord. aanwezig zijn bij een officieelen proef- ,f welke zich in hoofdzaak bepaalt tot cu- 1 proefnemingen en tafelspeeches, of- de laatste als uiting van wederzijd- waardeering ongetwijfeld hun bijzonde- waarde hebben. Dat echter in de komende dagen het pak m den arbeid triumfeeren zou over het of- r cos^uum> v'el °P te merken uit de tuncties van de genoodigden voor dezen Gisteravond kwamen reeds allen aan die den tocht zouden meemaken,, aan gezien het vertrek naar zee van de „Mar nix op den vroegen ochtend van heden was oepaald. Daar waren vele vooraanstaande figuren uit de scheepvaart- en de scheeps- bouwwereld, machinebouwkundigen en lei ders van groote installateursondernemingen, alsmede hoofden van firma's wien de inrich ting van verschillende afdeel ingen was op gedragen. Voorts vele gezagvoerders, hoofd machinisten, hoofdambtenaren, passage agenten en employé's van de „Nederland". KORTE BERICHTEN. Te Lonneker is het 9 maanden oud zijnde kindje van H. uit den kinderwagen in een emmer met water gevallen en jammerlijk verdronken. Op de rol van de civiele Kamer van de Haagsche rechtbank, de eerste zitting na de vacantie kwamen gisteren 1365 zaken voor. Maandagavond werden aan de Maas nabij Genooi te Venlo eenige kleeren, als hoed, jas. enz. gevonden. In de jas vond men een Ned. Paspoort ten name van A. Hoving, 61 jaar, melkknecht te Rotterdam. De politie is in de nabijheid in de Maas aan het dreggen. In de bosschen van C. de Riik te Ruc- phen zijn 2 H.A. door brand vernield. Onderstaande berichten werden reeds opgenomen In een deel van onze vorige oplaag. TWEE KINDEREN UIT EEN RAAM VAN DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Te ongeveer half elf zij gistermorgen in de Laurierstraat te Amsterdam twee meisjes, respectievelijk twee en drie jaar oud, uit de tweede verdieping eener wo ning op straat gevallen. Het ongeval ge schiedde kort nadat de moeder der beide kinderen naar beneden was gegaan, om den vuilnisemmer buiten te zetten. De deur van de achterkamer, waarin de kinderen aan bet spelen waren, had zij afgesloten, doch de kleinen wisten haar open te maken. In het voorkamertje gingen zij toen uit het raam hangen met het bekende gevolg. Spoedig was dt G. G. D. gewaarschuwd die de kleinen per auto naar het zieken huis vervoerde. Behalve eenige kneuzingen, hebben de kinderen door den val een lichte her senschudding gekregen. Het ongeluk verwekte in de buurt groote consternatie. Nog geruimen tijd bleven groepjes buurmenschen het ge beurde bepraten. DE 60.000 BEWOONSTER VAN APELDOORN GEBOREN. Gister is te Apeldoorn geboren de 60.000 inwoonster der gemeente. Het is Hendrika Jacoba, dochter van Frederik Martinus Kol- denhof, van beroep opperman, wonende te Beekbergen. DE NEDERLAND-EXPRESS. E>e speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het stoomschip J. P. Coen, zal Zaterdagmorgen 13 September te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Zondag morgen 14 September te 8.57 uur te Arnhem, 9.46 te Utrecht, 11 uur te den Haag (S.S.), 10.24 uur te Amsterdam W.P., 10.43 te Am sterdam C.S. en 11.48 te Rotterdam-Maas. MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN, f De teraardebestelling. Op de begraafplaats Westerveld is gister ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-commissaris der konin gin in Noordholland en oud-vice-presidënt van den Raad van State. Talloozen waren naar de begraafplaats getogen, om dezen landgenoot de laatste eer te bewijzen. Achter de door vier kransen ge dekte kist schreden allereerst de vertegen woordigers van de koningin, daarna volg de prins Hendrik met mevr. van Leeuwen en haar oudsten zoon. Hierna volgden de leden van den Raad van State; het gemeente bestuur van Amsterdam, voorafgegaan door den hoofdbode v. d. Meulen, werd vertegen woordigd door de wethouders S. R. de Mi randa, Ed. Polak en Douwes, den gemeente secretaris Rovers en de fractie-voorzitters, de heeren Romme, Pothuis, Ketelaar, ter Haar, Carels en Baas. Hierna volgde een lange schare, waarin o.m. werden opgemerkt luit.- gen. Insinger en de vice-admiraal Quant, de minister van koloniën, de heer de Graaff, het lid der Eerste Kamer mr. D. Fock, de oud wethouders van Amsterdam, mr. Josephus Jfitta, mr. dr. M. W. F. Treub, de commissa ris der koningin in Noordholland, jhr. mr. dr. A. Roëll, en het oud-lid van Gcdep. Sta ten, mr. D. E. van Lennep; voorts de rector van de gemeentelijke universiteit prof. mr. D. van Embden en vele hoogleeraren, de voor zitter der K. v. K., de heer A. Heldring, de oud-voorzitter de heer van Eeghen, de burge meester van Haarlem, mr. Maarschalk, mr. S Vissering, president van de Nederlandsche Bank, en 'tal van vertegenwoordigers uit handel, industrieele, financieele en scheep vaartkringen van Amsterdam en elders. Toen de kist in de groeve was neerge laten en allen zich om net graf hadden geschaard, trad naar voren de vice- president van den Raad van State, mr. R A. V. graaf van Lynden van Sanden- burgh. In een zeer 'sympathieke rede schetste spr. den levensloop van den overledene. De oudste zoon van den overledene bracht hierna eerbiedigen dank aan prins Hendrik, die tijdens de ziekte zooveel belangstelling toonde en thans persoonlijk was gekomen. Ook den vertegenwoordigers van de koningin en van prinses Juliana werd dank gebracht voor hun tegenwoordigheid. Hierna nam spr. met korte woorden afscheid van zijn vader en .dankte hem voor wat hij voor zijn kinderen en kleinkinderen is geweest. Aangedaan verlieten daarop al len den doodenakker, bewust dat er een groot man en warm vaderlander werd achtergelaten. VOORZITTER VAN DE EERSTE KAMER. Baron de Vos van Steenwijk be noemd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, welker zitting zal aanvangen op den 3den Dinsdag van September, de heer mr. baron W. L. de Vos van Steenwijk. UITGEEST. Autobotsing. Dinsdagmorgen had op den hoek Bergstraat-Middelweg een autobotsing plaats. De melkauto van de stoomzuivel- fabriek Assumbrug was vol geladen met melkbussen op weg naar de fabriek. Vanuit de Bergstraat zou den Middel weg worden ingedraaid doch juist op den hoek kwam er een Fordje aan van de richting van het station en reed op den melkato in. De botsing was zoo ge weldig dat het voorste gedeelte van het Fordje niet veel meer over bleef terwijl van de vrachtauto het spatbord ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongeluk ken I wamen gernkkig niet voor. Naar beweerd wordt hebben beide chauffeurs signalen gegeven, doch blijkbaar hebben zij elkaar niet gehoord. CASTRICUM Naar wij vernemen is de heer J. G. Terra sedert eenige jaren werkzaam als onder wijzer met hoofdakte aan de bijzondere r.-k. jongensschool te Castrieum benoemd tot hoofd van de r.-k. jongensschool te Wognum. De collecte welke gehouden werd ten bate van de R.-K- naaikrans St. Anna. onder- afdeeling van den r.-k. Vrouwenbond, welke gehouden is om manufacturen te koopen die in de a.s. wintermaanden zullen worden om- getooverd in kleedingstufcken en aan de armen van de parochie met de Kerstdagen zullen worden uitgereikt, heeft 365 op gebracht. Met den aanleg van de losplaats en u't- breiding van de spoorlijnen op het stations- emplacement alhier, in verband met de elec- trificatie van de lijn wordt spoed betracht. Reeds is men weken aan het zand rijden, ter wijl rnen met het aanleggen van nieuwe hoofdsporen reeds ver is gevorderd. De elec- trische kabels zijn verleden week tot voorbij het station gelegd en men gaat steeds verder in de richting Uitgeest en Beverwijk. Het verhoogde perron, dat als midden- perron is bedoeld, komt eerst later aan de beurt omdat daartoe nog een tunnel vanaf het eerste perron moet worden gegraven. Ook de beide seinhuizen aan den Rijksweg en Ge- stichtsweg zullen verdwijnen. Het nieuwe seinhuis aan den Rijksweg dat ongeveer 7 meter boven den weg komt is reeds ver ge vorderd, terwijl dat aan den gestichtsweg nog niet is aanbesteed. Men zit hier met een moeilijkheid, omdat men het seinhuis niet te veel naar binnen kan plaatsen, omdat men het terrein noodig heeft voor aanleg van de noodige spoorlijnen, terwijl men aan den an deren kant een behoorlijke doorgang moet houden voor den weg naar het provinciaal ziekenhuis. Was men oorspronkelijk van plan dat sein huis aan de binnenkant van de bocht te plaatsen, waar voldoende terrein beschikbaar is, thans is men daarvan terug gekomen om dat het seinhuiswezen van de spoorwegen hiertegen zich heeft verzet, wijl dan de sein huiswachters niet kunnen zien wat er komen de is. Men zal nu trachten om door een heel hoog seinhuis met smallen onderbouw en omloop op voldoende hoogte boven den rij weg naar het ziekenhuis, zoodat men daar onderdoor zou kunnen rijden, aan de be zwaren tegemoet te komen. Als men de werkzaamheden ziet moet er nog al heel wat gebeuren wil alles op tijd gereed- zijn. Er wordt echter met man en macht gewerkt, en het laat zich aanzien dat in de komende win termaanden nog al heel wat personeel aan de te maken inrichtingen werk zal moeten en -kunnen vinden. WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de afdeeling Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Land bouw bij den heer van der Woude onder leiding van den heer Daan Kaan. Aanwezig 11 leden. De voorzitter wilde bij de opening maar weer op hetzelfde aanbeeld kloppen, door zijn teleurstelling uit te spreken over de geringe opkomst. Dit is wel jammer, want meer dan ooit is organisatie thans geboden. Wegens ongesteldheid van den secretaris, werd den Iheer P. Visser Az. verzocht als waarnemend secretaris te fungeeren. In ver band met de voorgelezen notulen werd mede gedeeld, dat via de aankoopvereeniging voor de ingezetenen 40 M3. grint is aangekocht. Over de proefvelden zijn nog geen cijfers ont vangen. Naar aanleiding van een vraag van den heer K. Schenk in een vorige vergade. ring over verplichtingen van werkgever bij ziekte of ongeval van werknemer, deelde de voorzitter mede, dat hierop een antwoord- is ontvangen, dat luidt als volgt: De eerste drie dagen moet de werkgever betalen, vervolgens is hij .verplicht voor een vasten arbeider ge durende 6 weken het volle loon uit te be talen, waarvan door de Bedrijfsverzekering Mij. bij een ziektegeval 80 pCt. en ook bij een ongeval wordt gerestitueerd. Ingekomen was een rapport van de afd. Vlakkee over afzet van vroege en late aard appelen tegen minimumprijzen. Dit is door het Hoofdbestuur overgenomen, door wien nu aan de afdeelmgen advies wordt gevraagd. Van hier zal worden medegedeeld, dat aardapjïelen voor export alhier van minder belang zijn. Door de afd. Beemster werd subsidie ge vraagd voor een te houden Pluimveelegwed- strijd. Evenals meerdere ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Door de afd. Schagen werd voor een lid van het Hoofdbestuur een aanbevolen, de heer H- K. Koster alhier- y Besloten werd deze candidatuur te steunen. Alsnu volgde verkiezing van drie be stuursleden in de plaats van de heeren Jb. Kaan Kz., C. Schenk Az. en Daan Kaan (niet herkiesbaar). Na drie vrije stemmingen en twee herstem mingen werden verkozen de heeren K. Schagen, P. J. Visser en Dirk Kaan. Het volgend punt was een voorstel van het bestuur tot oprichting van een boekhoud- cursus. De voorzitter zeide dat dit in hoofdzaak zal afhangen van de belangstelling. Het is tegenwoordig wel zaak, dat de be trokken landbouwers zelf hun boeken kunnen •bijhouden. Wanneer aan bepaalde regelen wordt gedaan, wordt zelfs nog subsidie ge geven. De bedoeling is echter niet een ingewik kelde cursus doch op eenvoudige wijze een meer practisch inzicht te krijgen. Het zal ge- wenscht zijn, dat de betrokken leeraar zich in verbinding stelt met den Inspecteur der be lastingen. Dan zijn we op den goeden weg. Na eenige besprekingen werd besloten dat het bestuur de noodige stappen zal doen. Door den heer K. Schenk werd een uitge breid verslag uitgebracht van de gehouden algemeene vergadering, waarvoor de voor zitter dank betuigde. De behandeling van den beschrijvingsbrief vcor de a.s. algemeene vergadering gaf geen aanleiding tot vele besprekingen. Bij punt 4 werd besloten de candidatuur-Koster te steunen en -bij de verkiezing van een lid der financieele commissie werd besloten, dat de afgevaardigde de candidatuur Joh. de Veer zal steunen. De rondvraag levrde niets op, waarr.H sluiting volgde onder dankzegging voor de prettige besprekingen. ZWAAG. Bij Kon. besluit van 6 Sept. is bcnonnd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Wie- ring, thans burgemeester der gemeente Nib- bixwoud. c WARMENHUIZEN. Afloop van verkoopingen De uitslag van de openbare verkooping te Warmenhuizen, ten overstaan van notaris Wegener Sleeswijk te Zijpe was als volgt: Van een huis, koolscnuurtje en erf in de Fuik, groot 77 c.A. Bij opbod 1780 door Schermer, Schoorl. Bij afslag opgehouden. Van een huis met schuur, erf en tuin aan den Oostwal, groot 020.50 H.A. Bij opbod 3700 door Schermer te Schoorl. Bij afslag eveneens opgehouden. Alles ten verzoeke van den heer D. de Moei, alhier. Voor het examen handenarbeid zijn o.a te Haarlem geslaagd de dames J. M. Kool te Wijdenes en A. van den Berge te Bovenkars- pel. Na herhaalde oproeping hebben zich thans vier sollicitanten aangemeld .oor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Winkel, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. A. Rietbergen. Mej. Donders te Alkmaar is be noemd tot volontair aan de R. K. Bijz. school te Uitgeest. Zondag heeft mej. Ft. W. Rappold, predi kante van de Ver. Chr. Gemeente te Dokkum, afscheid genomen van die gemeente wegens vertrek naar de remonstr. gem. te Alkmaar. Zij hield een predikatie naar aanleiding van Hand. 20—32 „En nu broeders, ik bevele U Gode en den Woorde Zijner genade, die machtig is U op te bouwen en U een erfdeei te geven onder alle de geheiligden". Na de preek sprak. mej. Rappold de afgevaardig den van andere gemeenten en den predikant der herv. gem. te Dokkum, alsmede het col lege van B. en W. van Dokkum, dat voltallig aanwezig was, toe. Namens de gemeente sprak tot haar ouderling Sietsema," namens de herv. kerk ds. C. A. Schenk en namens het gemeentebestuur burgemeester Alb. Jon ker, die er nog een persoonlijk woord "aan toevoegde. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Naar men aan het Hbl. mededeelt, is te Eerbeek (Veluwe) een vrije katholieke ge meente gevormd. Zij heeft een terrein groot 2400 M2. gekocht om daarop een kleine kapel te bouwen, die gewijd zal worden aan St. Franciscus. Bisschop Bonjer van de Vrije Kerk zal a.s Zondag den eersetn steen leggen, 's middags te kwart over vier. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij de manoevres heeft gister een ernstig vliegtuigongeval plaats gehad. Een militaire verkenner vloog in den nevel tegen een berg en werd totaal vernield. Ter wijl de bestuurder levensgevaarlijk gewond werd, was de waarnemer op slag dood. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Kapitein Royamuel uit Chicago, die vroe ger verbonden was aan den luchtvaartdienst in Peru, is uit Chicago te New York aange komen, als eerste etappe voor de vlucht over den oceaan, naar Berlijn of Rome, via Parijs. MILITAIR VLIEGTUIG NEER GESTORT. 6 dooden. In de nabijheid van Merida in Mexico is een militair vliegtuig neergestort. Zes inzittenden werden gedood, twee zwaar gewond. DE TOCHT VAN DEN GRAF ZEPPELIN. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de tocht van den Graf Zeppelin tot dusver re zeer rustig verloopen. De aankomst van het luchtschip in Moskou had eenigszins vertraagd plaats. In de nabijheid van Moskou. Naar uit Moskou gemeld wordt, werd draadloos van het luchtschip Graf Zeppe lin medegedeeld dat het luchtschip zich nog slechts enkele honderden kilometers van Moskou af bevond. let luchtschip zal .waarschijnlijk heden DE HOLLANDSCHE SCHOUWBURG VERNIEUWD. De verbouwing van den Hollandschet Schouwburg te Amsterdam is in zooverre tegengevallen, dat deze eerst een 4-tal weken later bespeelbaar is dan oorspronkelijk was geraamd De verbouwing toont echter nu reeds dat hier een geheel nieuw theater is ontstaan, dat een waardige plaats zal bieden aan de Nederlandsche tooneelspeelkunst. Als openingsvoorstelling is gekozen het reeds vroeger aangekondigde blijspel van Girandoux „Amphitryon". Regie Johan de Meester Jr. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE' DILETTANTEN TOONEELBOND. Zondagmiddag is te Utrecht opgericht een Algemeene Nederlandsche Dilettanten Too- neelbond, welke zich ten doel stelt het peil van het dilettantisme op te voeren. Als voor zitter treedt op de heer P. Kooyman te Wog num, als secretaris de heer W. B. van Hecken te Rotterdam. Voorts hebben de volgende personen nog in het Bondsbestuur zitting ge nomen H. v. d. Voort te Lochem, H Koot te Alkmaar, H. A. Benes te Groningen, H. van Wermeskerken te Zeist en H. Pienter U MeppeL ochtend tegen 10 uur Russische tijd te Mos kou aankomen. Het luchtschip wordt door Russische militaire vliegtuigen begeleid. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 10 Sept. 1930. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 1296 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Sept 1030. Langendijker Groentenveiling. 13000 stuks Bloemkool le s. 7.6017.40; Bloemkool 2e s. 0.801.20; Reuze bloem kool 6.9011 10 per 100 stuks; 1000 K.G. Peen 1.10—2.20; 42000 K.G. Roo- de Kool 0.60—3.60; 30000 K.G. Gele Kool 0.803.20; 93000 K.G Witte Kool 0.60—1.40; 11500 K.G. Uien 1.90—2.40; Grove Uien 2.80—f 2.90; Drielingen 0.90—1.30; Nep 2.50 3 40; 5500 K.G. Slaboonen 4—8.90: 1750 K.G. Tomaten: A 10.70; B 8.80; C 8.30; CC 2.70; 400 K.G. Bieten 2.60; 28000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.705.40; Groote Schotsche muizen 1.90—3; Duc of York 2.60—2.80; Eigenheimers 5.405.50; Drielingen 4.605.90, alles per 100 K.G. CASTRICUM, 9 Sept 1930. Veiling „Ons Belang". Aan de veiling waren aanvoer en prijzen als volgt: 213 zak dubb. spercieboo- nen 6%7cent; 476 zak enkele spercie- boonen 9—16% cent; 70 zak tros spercieboo- nen 14%22 cent; 40 zak snijboonen 12 23 cent; 22 zak tuinboonen 6—9% cent en 14 zak raspers 19—29 cent, alles per K.G. NOORDSCHARWOUDE, 9 Sept. 1930 47600 K.G. Aardappelen- Schotsche Muizen 4.905.30; Gr. Schotsche muizen 2.60 2.90; Ronde Duken 2.503.20; Eigenheimers 2.70; BI. Eigenheimers 4 6; Drielingen 5.506; 12400 K.G. Uien: Uien 22.30; Drielingen 1.30— 1.50; Grove 3—3.30; Gele Nep 2.60 3.40; 5300 K.G. Spercieboonen 4.50— 12.80; 4500 K.G. Kroten 0.70—2.40; 32600 K.G. Roode Kool 0.60—4; 33800 K.G. Witte Kool 0.701.30; 17000 K.G. Gele Kool 0.603.30, alles per 100 K.G. 2500 stuks Bloemkool 4.5010.40 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 9 Sept. 1930. Sch. Muizen ƒ44 60; Drielingen ƒ4.80 5.70; Grove T.202.90; Eigenheimers 5.306.20; Blauwe aardappelen 6.20; Roode Kool 0.60—2.70; Gele Kool 0.70; Witte Kool 1.10—1.40; Nep 2.903.40; Uien 2; Uien drielingen 0.90—1.10; Slaboonen 7.3013.10. Aanvoer: 38833 K.G. Aardappelen; 9350 K.G. Roode Kool; 3200 K.G. Gele Kool; 34500 K.G. Witte Koe); 3075 K.G. Nep; 2150 K.G. Uien en 795 K.G. Slaboonen. BOVENKARSPEL, 9 Sept. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool le s. 3.5011Bloemkool 2e s. 1 3.50; Bloemkool 3e s. 0.75; Roode Kool 0.80; Witte Kool 1.20; Gele Kool 1.30; Slaboonen 0.25—1.30; Aardap pelen: Schotsche muizen 1.40; Kleine Sch. muizen 2.75; Geld. Schotsche 1.35; Wil de Duc 1.45--/ 1.50. PURMEREND, 9 Sept. 1930. „Afslagver. Beemster, P urmerend en Omstreken". Aard appelen: Schotsche muizen ƒ1.061.42; Blauwe 1.54 per zak, 25 K.G.; BI. Aard appelen (kleine) 0.161.65 per zak, 25 K.G.; Slaboonen: dubbele 0.191.85, dubbele z. dr. 0.601.50, enkele 0.85 1.20 en enkele z. dr. 2.404.95 per zak, 15 K.G.; Snijboonen, Stam (smalle) 0.602.70 joer zak, 15 K.G.; Perziken 1649 cent per stuk; Witlof 417; Boe- rekool 1.20 per ICO struiken; Spinazie 72 cent per mand, 6 K.G.Postelein 6 per mand, 6 KG.: Sla 1.80—4.40 per 100 krop; Bieten 13.2016.20 per 1000; Wortelen 5482 cent per 100 bos; Druiven: Frankenthalers 62 cent per K.G. Appels: Brabantsche Bellefleur 10— 22; Zoete Bellefleur 1626; Bismarck- appel 14—24; Bramley Seedling 33; Cox's Pomona 1624; Groninger Kroon 16—22; The Queen 24—40, alles per 100 K.G.Peren: Beurré Clairgeau 12— ƒ19; Beurré de Mérode 16—26; Beurri Hardy 17; Boerengroen 9—14; Com- tesse de Paris 13—21Diamant 12— 16; Durandeau 13—19; Gieser Wilde man 10—17; Perzikpeer 18—31; Sui kerpeer 16—34, alles per 100 K.G. COOP. CENTRALE FIERVEILING. PURMEREND, 9 Sept. 1930. (Weekber.) Afdeeling eieren: 44306 stuks Eendeieren 4.804.90 en 79767 K.G. Kippeneieren waarvan de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 7.608; 65—66 7.40—7.60; 63—64 7.207.50; 60—62 6.70—f 7.30; 58 —59 6.60—7; 56—57 6.50—6.80; 53—55 5.706.50; 50—52 5.10— 5.50; 45—49 4—4.80. Afdeeling pluim vee. Prijs per stuk: Oude kippen 0.50 1.60; Oude Hanen 0.90—1.10; Jonge Hanen 0.50—Cjonge Woerden 0.50 0 85. Prijs per K G Oude kipjren Q i f, 0.68Jonge Hanen 0.70—1,05, A ha*-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7