Vaderlandse^ BanK iRaferaïscti Weerbericht KINADRUPPELS AGENDA Binnenland I DOODELIJK ONGELUK IN HET STADION. Dr. H.NANNING's EETlUSr-OPWEKKEHD. ƒ1,30 p.fl. RADIO, Stadsnieuws Floralia Tentoonstelling Kerk en school Donderdag 11 September. 1 7.30 uur, Cinema Americain, Onder Moe- der's dwang (met complete modeshow.) Voor eiken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T., Het Laatste nieuws (sport, spartning en sensatie). Boven 14 j. 7.30 uur, Victoria Theater, Mevr. Chey- ney's verdwijning (spannend, romantisch) Boven 18 jaar. 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst, spreker de heer J. Sevensma. 8 uur, Circus Schneider, afscheids-voor- stelling. Vrijdag 12 September. Stedelijke Muziektuin, Floralia-tentoon stelling; 2 uur opening. Zaterdag 13 September. Stedelijke Muziektuin, Floralia-tentoon stelling. Floralia-tentoonstelling te Oterleek. Zondag 14 September. Stedelijke Muziektuin, Floralia-tentoon stelling. Floralia-tentoonstelling te Oterleek. DE RAMP TE SAN DOMINGO. Nadere bijzonderheden. Aneta meldt uit Willemstad, dat in het zwaar getroffen San Domingo de assistentie welke wordt verleend door Hr. Ms. „De Arend", die 7 dezer vertrok met levensmidde len en verbandmiddelen, terwijl zich ook 2 doctoren aan boord bevinden, zeer wordt gewaardeerd. Het schip blijft op verzoek van den president der republiek San Domingo, Trujiil, tot 20 September aldaar. Hierdoor is de reis, welke de gouverneur van Cura?ao aan boord van de torpedoboot van Galen naar de Bovenwindsche eilanden zou maken, uitgesteld tot 22 September. De Arend zond aan den comandant van de Van Galen een telegram waarin werd gemeld, dat de stad San Domingo bijna geheel werd verwoêst tengevolge van den wervelstorm welke het eiland heeft geteisterd. Alleen het centrum der stad en de moderne gebouwen bleven staan. Het aantal dooden bedraagt 3000, terwijl 23.000 personen wer den gewond. Stapels lijken werden verbrand. De kerken worden ingericht voor hen, die dakloos zijn en voor de gewonden. De stad biedt een allerdroevigsten aanblik. Overal lig gen stukken van de gegolfde ijzeren dakbe dekkingen verspreid, welke als scheermessen door de lucht zijn gevlogen. Door deze stuk ken ijzer zijn de meeste slachtoffers geval len. EEN RUSSISCH PROTEST. Scherpe nota aan de Finsche regeering. De Russische gezant te Helsingfors heelt bij den Finschen minister van Buitenland- sche zaken geprotesteerd tegen de lasterbe- weging. De Russische regeering dreig», wanneer er geen verandering in den toe stand komt, scherpe tegenmaatregelen te ne men. De nota, die de Russische gezant over handigde, is zeer scherp gesteld, daar de Finsche regeering de eerste Russische nota in deze zaak niet heeft beantwoord. EEN PETITIE INGEDIEND. De Bulgaarsche minderheden. De vertegenwoordiger der Bulgaarsche Vereeniging Boris Dpekow heeft bij het se cretariaat van den Volkenbond een petitie ingediend geteekend door den metropol itaan van Sophia, Stepkan, en door vertegenwoor digers van de leidende commissie. Verder werden gedurende de laatste dagen 30.000 petities tot den Volkenbond gericht. Deze komen uit alle steden en dorpen van Bulga ■rije. Het doel van deze groote actie is de op 14 Januari 1930 door drie vertcgenwoordi gers van de Bulgaarsche minderheid in Ma eedonië aan den Volkenbond gerichte 'petities te steunen waarin verlangd wordt dat de Volkenbond een onderzoek zal instellen of de Bulgaarsche minderheid in Zuid-Slavië de rechten heeft, die in het verdrag van Saint Germain aan de Bulgaarsche regec- t 'ing zijn toegezegd. BRAND. In een lakstokerii Gisteravond om half tien is een felle brand Uitgebroken in de bijgebouwtjes van de lak- stokerij van de N.V. v.h. K. Kiewit de Jonge aan den Friesehen Straatweg te Groningen Vele ledige terpentijnvaten zijn verbrand. De lakstokerij zelf is behouden gebleven. De oor zaak van den brand is onbekend. WAARDELOOZE CHEQUES. Te Aalten werd in de laatste dagen een flrukke maishandel naar Pruisen gedreven. Een aantal landbouwers, die mais afleverden aan iemand uit Boo'nolt, zijn betaald met waardelooze chèquez. OVERREDEN EN GEDOOD Te Ganzedij'k (Finsterwolde, Gron.) is de jngehuwde arbeider Jurjens gisteren onder een tractor geraakt en aan de gevolgen over leden. Te Achterveld bij Amersfoort is Woens dagmiddag het 5-jarig zoontje der familie R. door een boerenwagen overreden. Hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Amersfoort aan de verwondingen over leden. Te Amsterdam was gistermorgen de motorrenner E. Helders op de baan in het Stadion aan den Amstelveenschen- weg bezig met trainen. Door onbekende oorzaak is de renner het stuur van zijn race-motorrijwiel kwijt geraakt en van de baan geslingerd. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het Tesselscha- deziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. VECHTPARTIJ. Tusschen Duitsche en Nederland- sche zeelieden. Gistermiddag is op den Terwenakker te Rotterdam een vechtpartij ontstaan tusschen Duitsche en Nederlandsche zeelieden. Het geschil schijnt over het volgende te hebben gelcopen. Van het Nederlandsche stoomschip Beursplein zouden eenigen tijd geleden te Hamburg enkele Nederlandsche zeelieden gedeserteerd zijn. Voor deze opvarenden zijn toen te Hamburg Duitsche zeelieden gemon sterd. Het schip is daarna weer naar Rotter dam gekomen en nu er opnieuw voor de Beursplein gemonsterd moest worden wilden de uit Hamburg afkomstige zeelieden trach ten opnieuw op dit schip werk te krijgen, het geen niet naar den zin was van een aantal Nederlandsche zeelieden. Toen het gerucht ging, dat Duitsche zeelieden wilden trachten te monsteren op een Nederlandsch schip, hebben zich terstond veel meer Nederland sche zeelieden met het geval bemoeid. In to taal zijn een paar honderd man bij de vecht partij betrokken geweest. Bereden politie heeft aan het gevecht een einde gemaakt, na dat aan weerszijden harde klappen waren gevallen. Twee van de ergste vechtersbazen, de 29-jarige H. B. en de 28-jarige L. de R., zijn aangehouden en wegens verzet opgeslo ten. Een agent heeft een klap met een stok gekregen en een anderen agen* is de helm stukgeslagen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 16 dezer, aes na middags te half vier. Aan de orde zal dan zijn het voorstel om de troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna heeft de trek king van de afdeelingen plaats. Woensdag 17 dezer, des middags te 2 uur, zal de Kamer weer bijeenkomen, ter behande ling van het voorstel van de heeren Slingen- berg en Mendels tot wijziging van art. 9 van het reglement van orde en benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de gemengde commissie voor de stenografie. Daarna zal het ontwerpadres van antwoord op de troonrede ter tafel worden gebracht. Onmiddellijk daarna zal het ontwerp-adres in de afdeelingen worden behandeld. Donderdag 18 dezer, des ochtends te elf uur, komt de Kamer weer bijeen in openbare zitting ter behandeling van het ontwerp adres. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 dezer, des namiddags te half-vier. In die vergadering zal aan de orde zijn: aan bieding van de Rijksbegrooting voor 1931 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. ZUIDERZEEVISSCHERIJTENTOON- STELLING TE ENKHUIZEN. Het aantal betalende bezoekers is 45,000 geweest. Het bestuur had bij den opzet van de tentoonstelling gerekend op 30 000. VEREENIGING VAN REINIGINGSDIRECTEUREN. Gister en vandaag wordt te Den Helder gehouden de jaarlijksche vergadering van bo vengenoemde ver. 's Morgens half tien vereenigden zich de deelnemers in totaal pl.m. 40 personen waaronder een paar uit Duit sche gemeenten in hotel Bellevue van waar in eenige auto's de terreinen en inrichtingen der gemeentereiniging werden bezocht. Te half nvaalf zouden de gasten officieel ten raadhui- ze worden ontvangen. Voor dien tijd hebben zij op het terrein van het z,g. storthuis, dat voor eenige jaren als neventerrein van dienst in gebruik is genomen, bezichtigd de diverse modellen wagens in gebruik bij reinigings dienst, die daar stonden opgesteld. Door den directeur, den heer Maas, werd een en ander toegelicht Ook enkele demonstratiekarren stonden opgesteld. Na een rit langs enkele polderwegen arri veerde het gezelschap te ha'T twaalf ten raad- huize. Aldaar werden de heeren ontvangen door het college van B. en W. In hotel den Burch werd vervolgens de lunch gebruikt. Te twee uur ving de vergadering aan. WEDEROM BEZOEK UTT ZUID-AFRIKA. De minister van nijverheid en mijnwezen van de Unie van Zuid-Afrika, de heer A. P. J. Fourie, vroeger administrateur van de Kaap-provincie (ongeveer hezelfde als com missaris der koningin ten onzent) zal heden uit Londen te 's-Gravenhage aankomen voor een kort verblijf in ons land. OUDE MOLEN BEDREIGD. In de gemeente Hoeven (N.Br.) staat een oude windgraantnolen, in eigendom toebe- hoorende aan den heer M. P. Wijnen aldaar. Deze molen komt voor op de lijst van de Vereeniging tot instandhouding van monu menten, doch hij wordt thans met afbraak bedreigd. Door het afknappen van een wiek is de molen momenteel onbruikbaar gewor den en, daar de eigenaar hem niet wenscht te herstellen, zal hij spoedig tot verval gera ken. De waarde om er het molenaarsbedrijf in uit te oefenen werd vóór het ongeval geschat op 2000. Thans heeft de molen nog slechts afbraakwaarde, welke ongeveer 1080 be draagt. Het behoud van den ouden molen zou verzekerd kunnen worden door aankoop, waarna de molen hersteld en weer verhuurd zou kunnen worden. DE OVERVAL TE ALEM. In verband met den overval te Alem bij den heer W. A. Otten, kassier van de Boe renleenbank, waarbij onder bedreiging met een revolver door vier bandieten een bedrag van 3000 werd gestolen, kan nader worden gemeld, dat de politie gisternacht twee ver moedelijke daders heeft gearresteerd. Zij zijn naar Den Bosch overgebracht voor een eer ste verhoor door den officier van justitie. Zij zullen met den heer Otten worden geconfron teerd. OPGRAVINGEN IN OVERIJSEL. Onder leiding van den directeur van het biologiseh-ArcHaeologisch Instituut te Gro iiingen, dr- A. E. van Giffen, worden sedert eenigen tijd belangwekkende opgravingen gehouden in verschillende deelen van Óver- in' -i i^ns zPn oa- opgravingen verricht te Borkelt, onder de gemeente Holten, waar een oude grafheuvel werd onderzocht. Mei mocht het genoegen smaken, daaruit ver schillende voorwerpen van arcbaelogische waarde te voorschijn te brengen, hoewel het blijkt, dat hier vroeger ondeskundige gravers aan het werk zijn geweest, die jammer ge noeg veel bedorven hebben. De heer J. Butter te Deventer, veldar- chaeoloog, die veel met dr. Van Giffen sa menwerkt, heeft in de omgeving van Ommen eveneens grafheuvels, ontdekt, welke later door den heer Van Giffen verder zullen wor den onderzocht. Ter bevordering van het oudheidkundig onderzoek heeft een vermogend ingezetene van Deventer in de nabijheid van Ommen een terreinstrook aangekocht, waarin zich dertig grafheuvels bevinden. ONGELUK MET EEN ZEILBOOT. Een jongen verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur waren twee jongens aan de Greuns, onder Leeu warden, met een zeilboot aan het varen Door verkeerd manoeuvreeren met het roer door een van hen had een aanvaring plaats met een ledige modderschuit, welke werd ge sleept. Beide jongens geraakten te water Een van hen, de 18-jarige K. W., werd door opvarenden van de modderpraam gered. De andere jongen, de 18-jarige J. Brand- stra, uit Huizum, verdronk. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. ONEERLIJKE WERKVROUW. Diefstal van ongeveer f 1200. Gister werd door een slager te Amersfoort de huiskamer staand kistje geld werd ver- dat den laatsten tijd uit een in een kast in de huiskamer staand kistej geld werd ver mist, tot een totaal bedrag van ongeveer 1200. De werkvrouw, die bij de familie in diens' is, werd aangehouden, zij bekende ten slotte gistermorgen nog 12.50 te hebben wegge nomen. Bij een onderzoek in haar woning weid een bedrag van 150 gevonden. Dit geld is in beslag genomen. NA HET VLIEGONGEVAL BIJ LOOSDRECHT. De Burgemeester van Loosdrecht heeft tot de commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schellingwoude het ver zoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de watervliegtuigen riet meer te doen dalen op de zg. Eerste Plas, doch hiervoor de Loenderveensche plas te nemen en wel op 300 meter afstand van de daar gevestigde badinrichting EEN NAAKTLOOPER. Den laatsten tijd worden de bewoonsters van villa's in de nieuwe wijken tusschen de Burgemeester 's Jacoblaan en de rijksstraat weg te Bussum lastig gevallen door een naaktlooper. Dinsdagavond laat heeft zich een dergelijk geval weer voorgedaan. De po litie heeft thans een signalement in handen zoodat zij spoedig aan deze voorvallen een einde hoopt te maken. De man blijkt op de hoogte te zijn wanneer de heer des huizes af wezig is. VERKEERSONGEVALLEN. Autobotsing. Gistermiddag reed op den Rijksweg bij Naarden de auto van mr. A. W. Gerritse uil Amsterdam, waarin behalve de chauffeur de eigenaar en diens gezin gezeten waren. Op engeveer 30 meter voor dezen auto reed de vrachtauto van de firma Kan en de Vries uit Amsterdam. Plotseling wilde de chauf feur van den laatsten auto de Meersteeg in rijden, een weg, die links van den Rijksweg is gelegen. Door de groote vaart kon de chauffeur van den heer G niet meer voor komen, dat een botsing ontstond. Beide wa gens werden nagenoeg versplinterd. Geen der inzittenden bekwam letsel. Voor Belaste "Vaarden, '8 Gravenftage, nll/ tegen beurskoers nlHf! hy OBLIGATIËN Q IUU y O met laaxlilkaclie uitloting DE NIEUWSTE PHIL1PS-COMBINATIE. De heer Bottemanne in de Magdalenen- straat stelde ons in de gelegenheid de nieuw ste Philipscombinatie te bezichtigen. Het is een kastje, 20 c.M. hoog, 20 c.M. breed en 30 c.M. lang, smaakvol uitgevoerd en met aan de zijwanden een paar knoppen. Dit kleine toestelletje, jat op de Jaarbeurs te Utrecht gelanceerd wordt, vormt op zich zelf een klein wereldje van techniek. Geen accu's, geen wisselstroomapparaten. Behalve de luid spreker is alles ingebouwd. Men kan het direct op wisselstroom aansluiten; het is zoo wel geschikt voor een netspanning van 120 als voor 220 volt. Tenslotte kan het toestel ook gebruikt worden als pick-up (gramofoon- platen). Daarbij is de kwaliteit van het ge luid zeer goed. Waarlijk een toestelletje, zooals men zich maar kan wenschen, een toestel, waarop onze nationale industrie in casu Philips trofsch kan zijn. DE CENSUUR IN DE AETHER. Naar wij vernemen, heeft de radio-omroep- controle-commissie gisteren aan de V.A.R.A. het volgende telegram doen toekomen: „In antwoord op uw telegram van heden, waarbij u principieele bezwaren maakt tegen den door de controle-commissie gestelden eisch tot voorafgaande overlegging van de bedoel de redevoeringen, hebben wij de eer u be leefd opmerkzaam te maken op artikel 10 van het radio-reglement in verband met art. 9 van het radio-controle-reglement, waarbij aan de controle-commissie het recht is toe gekend om van alle redevoeringen of voor drachten vooraf een schema of tekst te ver langen. Gij zult ons dus alsnog verplichten aan ons verzoek te voldoen. Namens de radio- omroep-controle-commissie." (w.g.) WEBER. De V.A.R.A. heeft hierop het volgende ge antwoord Hebben telegram doorgezonden aan be sturen N.V.V. en S.D.A.P. Ontvingen be richt, dat besturen en sprekers naar U be kende motieven persisteeren als ingenomen standpunt. Kunnen derhalve aan herhaald verzoek niet voldoen. (w.g.) V.A.R.A.-bestuur. CIRCUS SCHNEIDER. Een totaal uitverkochte tent heeft gister avond de talrijke verriohtingen in het circus Schneider toegejuicht. En ook nu weer bleek voor de zooveelste maal, dat een circus nog steeds niets van zijn aantrekkingskracht ver loren heeft. Uit verschillende plaatsen uit den omtrek waren liefhebbers opgekomen, om het circusspel te bewonderen. De autobussen uit Bergen brachten eenige honderden bezoekers binnen onze stad, de particuliere auto's ston den in lange rijen opgesteld en het aantal fietsers was enorm groot. De regeling was gisteravond uitstekend. Een groote politiemacht zette de bezoekers in lange rijen, zoodat er van duwen en stom pen geen sprake was. Slechts enkele minuten over achten begon het spel. We zullen thans niet weer alles her halen, wat het volbeladen programma aan de bezoekers biedt. Volstaan we met te zeggen, dat alle verrichtingen in groote aandacht werden gevolgd. De dressuurnummers ge tuigden van groote kunde, de ganzen en varkens brachten de iachspieren in actie, de leeuwen bleken achting en vrees te hebben voor kapitein Schneider, en het wateiballet Dat was het hoogtepunt yan alles. Met groote vaardigheid heeft men de technische hulpmiddelen ter hand genomen, zoodat vooral de lichteffecten verrassende resultaten opleverden. Dank zij ook een groot aantai medespelenden wordt dit watercircus een succes, waarmee kapitein Schneider en zijn mannen wel altijd groote eer zullen inleggen. De roep over het circus is zoo goed, dat we er niet aan twijfelen of ook vanavond zal het geheele gebouw totaal uitverkocht zijn. De middagvoorstelling. Gistermiddag hield het circus Schneider een kinder- en familievoorstelling, die bijge woond werd door de kinderen van alle lagere scholen in Alkmaar onder leiding Van het onderwijzend personeel. Dat er genoten is, hebben de applausen wel bewezen. Drie uur lang het geheele programma werd ver toond zijn zoowel de jeugdige als de oudere bezoekers beziggehouden door staal tjes van dressuur van paarden, varkens en beeren, door de clowns, door de kunstfiets rijders enz. enz. en tenslotte last but not least door de beide hoogtepunten van de voorstel ling, kapitein Schneider met zijn leeuwen en het waterballet. Vooral het waterballet met de schitterende kleureffecten van spuitende fonteinen en de bruisende watervallen dwong de bewondering af. Er zijn natuurlijk altijd nummers die de bijzondere belangstelling trekken van de jeugd, die z'n enthousiasme niet onder stoe len of banken steekt. Daar waren in de eerste plaats de ganzen en de varkens. De krulstaarten wisten, on danks het aanzienlijke overwicht van vet bo ven hersenen, toch verschillende alleraardig ste kunstjes uit te voeren. Niet minder belang stelling verwierf de vuur-etende en op-glas- dansende neger. Met gespannen aandacht werd de trapeze werker Carlos gevolgd en in de nok van het circus en toen het leek alsof hij naar beneden zou storten, maar in werkelijkheid slechts van het laddertje op de trapéze sprong, klonk er één lange gil. _De dolste vroolijkheid werd gewekt toen bij het waterballet onderscheidene personen, o.a. een dikke agent, het droge voor het natte element verwisselden. Kortom, we mogen wel zegge;; dat de Alk- maarsche jeugd een allergenoeglijkste mid dag heeft doorgebracht in het circus Alfred Schneider, en zeer voldaan naar huis heeft kunnen terugkeeren. We gelooven, dat het circus Schneider wel tevreden zal zijn over zijn bezoek aan Alk maar. Het bezoek was zoo goed als men maar wenschen kon en ook vanavond zal het wel weer vol loopen. Dan heeft men dus drie dagen voor uitverkochte tenten gespeeld! HET CIRCUS SCHNEIDER NAAR PURMEREND. Hedenavond zal het circus Schneider hier ter stede zijn laatste voorstelling geven. Het terrein aan de Paternosterstraat is althans slechts voor drie dagen ge huurd, de spoorwegbeambten hebben aanschrijving gekregen, dat de inventa ris van het circus morgenochtend tus schen 4 en 5 uur per trein vervoerd zal worden en in de Purmerender Courant is geadverteerd, dat daar ter plaatse Vrijdagavond de eerste voorstelling zal worden gegeven. Wie dus nog van de goede prestaties in dit circus profiteeren wil, moet zor gen hedenavond in de tent aanwezig te zijn. STEDELIJKE MUZIEKTUIN. op 12, 13 en 14 September. 12 September 2 uur opening der tentoonstelling. Entree 10 cent per persoon. RIJWIELDIEVEN, Dinsdagavond zijn op de kermis te Sint Maarten twee rijwielen ontvreemd. De die ven reden er mee naar Haarlem, waar ze de karretjes trachtten te verkoopen. De poli tie, die de handelwijze der twee „heeren" verdacht vond, hield hen aan. Het bleken te zijn W. Z. en J. R. beiden uit Haarlem, die een volledige bekentenis aflegden. Zij zijn naar het Huis van Bewaring in Alkmaar overgebracht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.56 uur licht op. DE DOOPSGEZINDE GEMEENTE^"""" DAG. Met een enkel woord hebben wij in 't num mer yan Maandagavond meldinp" opmaakt „aarwaarnOTi„r„,vSjd,H„ de„ Medegedeeld door het Kon. Neder! Instituut te De Bildt. et" Hoogste barometerstand 770.8 te Vara* Laagste barometerstand 754.7 te M seille. ar' Verwachting, geldig tot den avond van 11 September: an 12 Zwakke tot matige wind; uit Oosteliil,, richtingen; nevelig tot half bewolkt- Wair schijnlijk droog weer; weinig veranderin-i in temperatuur. van de op 21 dezer te Alkmaar te houden gemeentedag van de Doopsgezinden. Het programma voor dien dag luidt als volgt: 10K uur Godsdienstoefening, voor ganger ds. Westra. Na kerktijd wordt in den muziektuin een kop koffie gedronken; 11/ uur: Gemeenschappelijke maaltijd in 'voor^ noemde tuin; 3Ja uur; Samenkomst in het bosch „ter Coulster" te Heiloo, spr. ds A Vis te Texel, onderwerp: „Broederschap". De 2e spreker zal t.z.t. bekend gemaakt worden. 6K- uur: Avondboterham wederom in den tuin. Sluiting. HOOGLEERAAR BENOEMD TE AMSTERDAM v De gemeenteraad van Amsterdam benoem- de gistermiddag tot gewoon hoogleeraar in liet staats- en administratief recht van Ne derland mr. F. J. A. Huart referendaris ter provinciale griffie van Friesland. HET PROMOTIERECHT AAN DE THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. De synode der geref. kerken heeft nu ai een paar vergaderingen gewijd aan de kwe«- tie van het verleenen van het promotierecht aan de theol. school te Kampen. In de zitting van Dinsdagavond is nu na een warme discussie aangenomen een voor stel van den voorzitter om een commissie te benoemen, die de eerder gedane voorstellen van de heeren prof. Lindeboom, prof. Ridder bos en dr. Dijk zal onderzoeken en daai 'heden rapport over zal uitbrengen. De com missie zal bestaan uit de heeren prof. dr. J. Ridderbos, prof. dr. T. Hoekstra, de predi kanten W. Breukeiaar, K. Fernhout. H. Meijering en J. Douma, benevens de onder- lingefl J. Oithoft, H. Scheifer, J Weerstra en ir. G. de Rooi Deze commissie telt een gelijk aantal voor- en tegenstanders van het docto raat. HET VROUWENKIESRECHT IN DE GEREFORMEERDE KERK. Verworpen. In de Dinsdagavond gehouden zitting van de synode der geref. kerken is behandeld het rapport van Deputaten inzake invoering van vrouwenkiesrecht. Prof. Lindeboom vond de conclusie zeer zwak en oordeelde dat de vrouwen in onzen tijd mede moeten helpen de ambten in de kerk in stand te houden. De synode nam hierna de conclusie, aan, waarin zij o.m uitspreekt dat de verkiezing tot het ambt door de leden der gemeente niet het karakter draagt van een advies maar een daad van algemeene regeermacht is hoewei het ambt der geloovigen de vrouw in de kerk evenzeer toekomt als deir man, al volgt daar niet uit dat zij ook aan de verkiezing tot het ambt mag deelnemen. Daarom zal aan de vrouwen het kiesrecht in de kerk niet worden toegekend. BEDEVAART NAAR O.L VROUW TER NOOD. Men schrijft ons: Woensdagmiddag om twee uur vertrok de bedevaart van de congregatie van de H. Fa milie alhier naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Dinsdagavond om 7 uur was reeds een plechtig lof gehouden in de St. Domini- cuskerk op de Laat, met een korte toespraak van pater Teppema ter voorbereiding, terwijl Woensdagmorgen een H. Mis tot intentie der bedevaartgangers was opgedragen. De bedevaart werd gehouden voor de „Redding van Rusland". Bij de aankomst van de precessie te Runxputte stelde men zich vier aan vier op, waarna gezongen werd Sa!- ve Regina en Angelus Doinini. Bij aankomst in de kapel hield pastoor H. J. Micklinghoff een toespraak, er op wijzende dat men Maria kwam huldigen, haar voor spraak inroepende voor redding van het ar me Rusland. Wat moeten wij ons wel geluk kig gevoelen, dat 't in ons land zoo rustig is. Na een plechtig lof en H. Sacramentspro cessie werd bij het rust-altaar de feestpredi- catie gehouden door pater Gijlswijk, prior te Nijmegen. Deze spreker schetste in gloedvol le woorden de verhouding van Moeder tot Kind, van Maria tot Jezus. Met Maria's ge luk begon ook haar verdriet. Christus' Moe der is onze beste voorspreekster. Nadat men wederom in de kapel was aangekomen, werd het Te Deum aangeheven, waarna Tantum Ergo. In de Votiefkapel werd het rozenhoedje gebeden, vervolgens werd gezongen Tota Pulchra. Om ongeveer 7 uur was men wederom m Alkmaar terug. Ongeveer 400 pelgrims had den de processie meegemaakt. ONDERWIJS AAN DOOFSTOMME^ EN DOOVEN. Verbetering in uitzicht- Terwijl vroeger doofstommen in hoofdzaak geleerd werd zich door vingerspraak met el- kaar te onderhouden, leert men tegenwoor dig de doofstommen en ook de dooven ne zoogenaamde lip-lozen, dat wil zeggen, ö- dooven leeren uit de bewegingen van de over hen staanden spreker af te lezen w<- hij vertelt. Zulk een onderwijs van de Hps'an moet individueel gegeven worden en wa men groote klassen van dooven heeft, dit veel tijd. In de „Lancet" heeft nu M- Balbi een methode beschreven, waardoor n mogelijk is, dit onderwijs klassikaal tef ven door middel van een episcoop. 0<Th men weet is dit een tdestel, dat ondoorz tige voorwerpen op een scherm kan P?°' ,i teeren. Het toestel van den lieer Balbi 18 geconstrueerd, dat de lk>- en m<W_ ï,^1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2