Ilkmnht CoiraiL DE VERLOREN INJECTIENAALD. LANDBOUW 81) VEETEELT. Honderd twee en dertigste Jaargang. Donderdag 11 September Radio-hoekje Rechtszaken FEUILLETON. Ko. 214 1930. 'r Vrijdag 12 September. Hilversum1875 M. 8.— V.A.R.A. Orgel concert door Joh. Jong, afgew. door gramo- foonplaten. 9.— Gramofoonpl. V.A.R.A. 10.—Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 V. A. R. A. Voordracht door Dirk Faber. 10.30 V A. R. A. Ziekenuurte. 11.30 V.A.R.A. Gramo foonpl. 12.152.A.V.R.O. Concert. A. V. R. O.-Orkest. Gebr. Nehring, xylofoon. W Keizer, tenor. 2.-3.— A. V. R. O. Gramo foonpl. 3.-4.— A.V.R.O. Concert. A.V.R.O.- Kwintet. 4.— V. A. R. A. „Onze keuken" door P. J. Kers. 4.45 V.A.R.A. „Na schooltijd". Voorlezing. 5.45 V.A.R.A. Concert. V.A.R A - Orkest. 6.50 V.A.R.A. Actueel allerlei door het N- V. V. 7.05 V. A. R. A. Vervolg con cert. 7.45 Politieber. 8.01 V. P. R. O. Con cert. Th. v. d. Pas, piano. 8.45 Prof. Fagin- fer Auer: „Godsdienstig leven in Amerika". 20 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.V. P R. O. Persber. 10.03 V. P. R. O. Persberich ten. 10.10 V. P. R. O. Mevr. van Amrners— Kühler draagt voer uit haar werk „Vrouwen kruistocht". 10.30 V P.R.O. Gramofoonpla ten- ca. 11.V.A.R.A. Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Ned. Omroep, Alg. programma). 8—9.15 Gramofoonpl. 10.3012.Halfuurtje voor Zieken en Ouden van dagen. 12.1.30 Con cert door K. R. O.-Sextet. 1.30—2— Gramo foonpl. 2.2.30 Mevr. J. M. Lastotsjkin Pelsky—Franssen v. d. Putte: „Leerbewer- king". 2.30—4— Gramofoonpl. 5—7.15 Concert. K. R. O.-Kwartet. 7.15—7.45 B. J. Koldewey: „De Gothiek in ons land". 7.45 8.— Gramofoonpl. 8—11— Concert. Haar lemsche Orkestvereeniging. 11.12.Gra mofoonplaten. 9.30 Nieuwsberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. E. Heine, viool D. Fraser, piano. 12.50 Orgelspel door \V. S Lloyd Webber. J. Duncan, bariton. 1.50 2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 5.35 Nieuws berichten. 6.55 Berichten. 7.Piano-recital door V. HelyHutchinson. 7.207.40 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Orkestconcert. 8 20 Concert. Orkest. N Gruhn, alt. J. Stockmarr, piano. N. Allin, bas. 10.Nieuwsberichten 10.15 Lezing. 10 30 Berichten. 10.4011.20 Orkestconcert. 11.20 Dansmuziek. 11.35 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 „Griselidis" van Massenet. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonlp. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Or kestconcert. 8.35 (338.2 M.) Concert, geor ganiseerd door de SAROV. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.50- -8.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpla ten. 1.252.50 Concert. Orkest en alt. 5.50 6.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en viool. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkest concert. 3.205.20 Orkestconcert en voor dracht. 8.209.3" Declamatie en liederen- voordracht. 9.3510.35 Concert. Orkest en zang. 10.55—11.20 Mandoline-concert. 11.20 12.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20—12.20 Le zingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20 4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50 8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Vroo- lijk orkestconcert m. m. v. F. U. Krolop. 9.45 „Lampioon wandert". Hoorspel van M. Hausmann. Daarna berichten. 10.50 Orkest concert. s'rahV£.der redevoeringen, ongeacht practi- erhr-ff rfi w Z1i redevoeringen niet op schrift stellen. Vestigen er uw aandacht op, ™iV v omroepmachuging uitzendingen van P litieken aard uitdrukkelijk zijn toegestaan, mits niet in strijd met veiligheid staat, open- tr/ft k!vC ?ToeJle,2ed€n- Daar het hier be treft bekende Nederlanedrs, zich van hun ver antwoordelijkheid volkomen bewust, die in af geioopen jaren meermalen voor microfoon ge sproken hebben, zonder in conflict te geraken met bovengenoemde beperking, verwachten wij dat zal worden afgezien van eisch voor- atgaand overleggen tekst redevoeringen". ü'™°F2itter der soc.-dem. Kamerfractie, ir. Albarda, heeft zich onmiddellijk met een protest schriftelijk tot den minister van Wa terstaat gevjend en dezen kennis gegeven van zijn houding. CENSUUR VAN DE RADIO-COMMISSIE. Protesten van de soc.-democraten. Het secretariaat van de V.A.R.A. deelt aan „Het Volk" ineoe, dat de Radio Controle Commissie inzage verzocht heeft van de rede voeringen, die op het Demonstratieve Congres van de moderne arbeidersbeweging van aan staanden Zaterdag zullen worden uitgespro ken. Naar aanleiding hiervan heeft het V. A. R. A.-bestuur aan de Controle Commissie het volgende telegram verzonden „Deelen in antwoord op brief mede, bericht hebben ontvangen, dat besturen N. V. V. en S. D. A. P., zoowel als sprekers afzonderlijk, principieel bezwaar hebben zich te onderwer pen aan eisch tot voorafgaand overleggen Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 4) Het was op ditzelfde oogenblik, dat Esther met de trekpot in de opgeheven hand vlak achter zich een vrouw hardop hoorde snikken. Zij schrok zoo, dat zij op het punt was om te kijken, nieuws gierig om de persoon te zien, die zoo aangedaan was door het negerliedje. Maar ze was blij het niet gedaan te heb ben, toen ze zacht, hartstochtelijk en duidelijk hoorde zeggen: „Arthur, als je weggaat van mij, zoo als je zegt dat je doen zult, dan maak ik mij zelve heel kalm dood." Goede hemel, de vrouw, wie zij ook was, zeide dit alsof zij het meende. Dat was niet de stem van iemand die schertste; de bezitster was diep aange daan. Ver moedelijk was zij een Fran- sche, hoewel zij onberispelijk Engelsch sprak, bijna zonder vreemd accent. Esther herinnerde zich dat een man en een vrouw de tafel hadden genomen schuins rechts achter haar. Zij ver langde hen te zien, maar bedwong deze opwelling uit nieuwsgierigheid meer te zullen hooren. Een stilte, die eindeloos «cheen, toen sprak de vrouw weer met. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 8 September. (Vervolg). UITLOKKING TOT EENIG MISDRIJF. De 32-jarige bloemist Ger. Petr. R wonende te Hillegom, had zich te ver antwoorden omdat hij te Koegras last had gegeven aan den getuige van der Lans als bestuurder van een tractor, waarmede een landbouwmachine werd voortgetrokken, de afsluitboomen, waar mede een perceel bouwland toebehoo- rende aan den heer Cornelis Nieuwen huis was afgesloten, stuk te rijden en te vernielen. Als bedrijfsleider van Nieuwenhuizen verscheen thans als ge tuige de heer de Ridder. Verdachte ver klaarde het recht te hebben van bedoeld pad gebruik te maken. Het was plagerij en niet anders. De heer R. verklaarde voorts door den kantonrechter te Helder in 't gelijk te jzijn gesteld. Gerequireerd werd 5 boe te of 5 dagen hechtenis, wat verdachte nog te hoog vond. Vonnis conform re quisitoir. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Cornelis J., 'n 25-jarig arbeider te Nieuwe-Niedorp, moest rekening en verantwoording afleggen volgens het hem ten laste gelegde fett dat hij in den nacht van 29 op 30 Mei zich wederrech telijk had toegeëigend een rijwiel met toebehooren, eigendom van den 19-jari gen arbeider N. B. Boots, die het in be waring geven had aan de bewaarders op het concoursterein Smit en Vreede. Verdachte erkende het feit. Zijn eigen r-iwiel kon hij niet meer vinden en toen had hij maar een andere fiets weggepakt. Doch hij had geheel verzuimd kennis te geven van zijn vrijpostigheid, wat de politierechter lummelig noemde. Ver dachte werd door den rijksveldwachter Bruinis aangehouden, toen hij het ont vreemde rijwiel bereed. Het jonge mensch verklaarde dat hij thans ook niet in het bezit was gesteld van zijn eigen rijwiel en hij voorts de bedoeling absoluut niet had zich de fiets van Boots toe te eigenen. Het bleek dat de slager Smit het rijwiel van verdachte, dat ach ter op zijn erf tegen den muur stond, in huis had gehaald met de bedoeling het als gevonden voorwerp te deponeeren. Ook had hij verdachte gezien, terwijl hij van het concoursterrein kwam, op een ander rijwiel rijdende. Tegen J. werd gevorderd door den officier 25 boete of 25 dagen hechtenis, aangezien diens ge heel onschuldig voornemen niet door de zen magistraat werd geaccepteerd. Von nis overeenkomstig dit requisitoir. LAFFE DIERENMISHANDELING. De niet verschenen verdachte Willem St., te Oudorp, had op 10 Juli te Bergen een paaid dat eenigszins scheef voor den wagen stond, op ruwe wijze tegen den buik geschopt, welke handelwijze het paard blijkbaar pijn veroorzaakte, wat bleek uit de omstandigheid, dat het mishandelde dier met de voorpooten in de lucht sloeg. De 17-j. mej. Dieuwer- tje Groet was getuige van deze dieren mishandeling en kon dienaangaande eenige verklaringen afleggen. Ook de moeder van deze getuige, mej. Groet de Bruin, was op het gillen van haar dochter toegeschoten en had gezien, dat St. zijn been nog hield opgeheven en het paard steigerde. De officier requireerde 20 boete of 20 dagen hechtenis voor deze geheel noo- delooze drift en misschien ook alcohol uiting. Vonnis conform requisitoir. DIEFSTAL VAN WASCHGOEDEREN. De 25-jarige arbeidster M. O., thans te trillende stem: „Je hebt het gehoord, waarom antwoord je niet? Waarom? O God, 't is als het kloppen tegen een stee- nen muur." Eindelijk een mannenstem, laag, koud en wat knorrig: „Wat wou je me zeggen, Therese, je weet net zoo goed als ik, dat ik moet kunnen leven." „O, maar is dat de reden, de eenige reden van je weggaan?" „Goede hemel, wat zou er anders zijn? Je denkt toch niet, dat ik voor mijn ple zier me in zoo'n afschuwelijk gat zou gaan begraven?" Een lange zucht, trillend door opko mende tranen. „Ik weet hoe moeilijk het alles is, maar Arthur, waarom moet je op eens besluiten? Waarom wacht je niet een beetje? „Indien ik wacht, verlies ik de betrek king. Dat is het waarom. Ik dacht, dat je dat begrijpen zoudt. Buitendien, waar om zou ik hier blijven omhangen?" „Wel, er is toch altijd een kans, is t niet?" Een uitroep van minachting, daarop het afstrijken van een lucifer. Wie wa ren die menschen? Ze. moest toch zien hen even in het oog te krijgen. Voorzich tig wendde ze het hoofd en toen, ziende dat beiden den anderen kant uitkeken, nam zij hen eens goed op. De vrouw vroeg het eerst haar aan dacht. Jong, even vijf en dertig, besliste Esther. blnnri doorschijnende huid en Schoorl woonachtig, stond terecht ter zake diefstal van waschgoederen in de eerste helft van 1930, toen zij werkzaam was op de waschinrichting van den heer Simon Krom te Alkmaar. Volgens ver dachte had zij die daad gepleegd om arme lieden te kunnen helpen, welk nobel motief de politierechter niet wenschte te aanvaarden Deze geloofde niet dat arme menschen van geschonken directoirtjes en combinations veel voor deel konden trekken. De politierechter wilde haar graag ter wille zijn, doch verlangde oprechtheid en waarheid. Op aandringen van den verdediger, mr. Prins, wijzigde het meis je haar houding en deelde zij mede be doelde goederen zich zelf te hebben toegeëigend. Snikkend deed het meisje op aandringen van den politierechter, daarop nog eenige nadere mededeelin- gen. Ook bij den heer Wiggers was het meisje niet openhartig geweest, waar door het moeielijk viel een gunstig rap port uit te brengen. Na ampele bespre king werd besloten de zaak aan te hou den tot de volgende week ter zake nader onderzoek. IN HET GELAAT GESPUWD. Den niet aanwezigen heer Cornelis Kr. aannemer te Schoorl, was ten laste ge legd, dat hij op 6 Juli een dame, terwijl zij zich op het rijwiel bevond, in het ge laat had gespuwd, door welke handeling deze dame zich beleedigd gevoelde. Een tweede getuige, mej. Timmer, die met verdachte, die haar buurman is, stond te praten, had waargenomen, dat de heer K. een stap deed in de richting van de dame. doch zij had hem niet zien spu wen. Door den heer K. werd ontkend te hebben gespuwd. Niettemin had hij wel een soortgelijke beweging gemaakt om getuige zijn minachting te toonen. De officier vond het ontreden van een man, die den leeftijd van verdachte had bereikt, buitengewoon Kinderachtig en minderwaardig, vooral ook voor iemand iie beweert zoo principieel te zijn en vorderde 30 boete of 30 dagen hechte nis, tot welke straf de heer K. ook werd veroordeeld. MISHANDELING MET EEN BROEKVEER. De 27-jarige arbeider Nic. Cornelis A., wonende te Wognum, verscheen als ver dachte voor den politierechter op grond van het feit dat hij op 10 Juli op den Dorpsweg te Avenhorn den arbeider Th. Grootman met behulp van een scherp voorwerp, een mes of een broekveer b- :dend in den hals verwond had. Vol gens verklaring van den mishandelde, die door dr. Berman geneeskundig werd behandeld, had deze zich omtrent den persoon van verdachte tegenover een meisje eenige minder vleiende opmer kingen veroorloofd. Hij had gezegd: Daar heb je dien schuinen meneer, waarop verdachte ten zeerste beleedigd hem aanviel. De politierechter berispte dezen getui ge dan ook met betrekking tot zulke uit latingen in krachtige bewoordingen. Verdachte A. beweerde te hebben gehan deld uit zelfverdediging. Het bewuste meisje, mej. Sijtje Ruiter, moest toege ven, dat Grootman door zijn insinuatie wel ^enige aanleiding had gegeven. Door den heer Grootman werd inge diend een civiele vordering ten bedrage van 15.50 wegens onkosten geneeskun dige behandeling. De officier schakelde zelfverdediging nagenoeg geheel uit, doch nam verzach tende omstandigheden aan en vorderde slechts 15 boete of 15 dagen hechtenis. Verdachte werd daarop veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen met toewijzing der viciele vordering ad 15.50. Het voorstel van verdachte dat ieder de helft zou neerleggen, kon niet in be handeling worden genomen. MET EEN VIJL IN DE BORST GESTOKEN. De 38-jarige plaatwerker aan de ijzer fabriek te Alkmaar, Hermanus Wilhel mus G., aldaar, stond terecht ter zake het tamelijk ernstige feit, dat hij op 7 Mei na een woordenwisseling met zijn collega Gerrit Woonijk, dezen met een vijl in de linkerborst had gestoken. Voor af had hij Woonijk met een stuk ijzer op het hoofd geslagen, waarop beiden aan 't bakkeleien geraakten. Toendeze vecht partij afgeloopen was, begaf Woonijk zich naar de W. C. en toen hij daarvan terug kwam, viel verdachte 'hem aan met een scherpe vijl. allerliefst; haar aangeboren schoonheid was verhoogd doordat ze wat was opge maakt en gekleed met een zeer verfijnde élégance. Ze scheen rijk te zijn. Haar zeer dunne zwarte japon had een voor naam cachet, die verfijnde eenvoud, waarbij mooie juweelen zoo prachtig uitkomen. Ze droeg een magnifiek pa relsnoer. Ze zijn echt, dacht Esther. Aan den eenen arm had ze een half do zijn met diamanten versierde armrin gen, aan de hand, waarop haar kin rust te, flonkerde een groote diamant. Haar gezicht, diep gedoken in een klein, zwart hoedje, had een mooie teint, haar groote oogen, grijs met een goudglans er in, waren overschaduwd door lange wim pers. Zij had iets van sterrenglans over zich en de zichtbare sporen van ontroe ring konden dien glans niet verduiste ren. En haar metgezel, hoe zag hij er uit? Esther zag hem aan en ontstelde. Het was de jonge Engelschman, dien zij had zien komen uit het huis van den dokter, den man dien zij meer gezien had, maar waar kon zij zich niet herin neren. Zoo van dicht bij had hij iets dat haar interesseerde. Hij was gekleed met de eenigszins nonchalante keurig heid, waarvan de Engelschman het ge heim bezit. Bepaald een gentleman van geboorte, ofschoon hij er verveeld en brutaal uitzag, waardoor hij eenigszins op een doordraaier geleek. Zijn licht bruine oogen, die met irriteerende on rustigheid aanhoudend links en rechts dwaalden, waren zonder eenige diepte, Het was aan getuige bekend, dat ver dachte een zenuwpatiënt was en hij moest erkennen dat deze arbeider, die ook hardhoorend is, wel eens geplaagd wordt Verd., die bij de politie bekend had, beweerde thans zich het gebeurde niet meer te herinneren, doch hij wilde niet tegenspreken, dat hij het feit gepleegd kon hebben. Het politierelaas werd hem daarop voorgelezen. De politierechter zeide dat het van wei nig beschaving getuigde onder de ka meraden om een zenuwlijder tot mik punt van hun misplaatste geestigheden te maken. De verdediger, mr. v. d. Loos, richtte tot getuige Woonijk verschillende vra gen, ten doel nebbende aan te toonen, dat verdachte op zeer onbehoorlijke wijze door dezen getuige werd geplaagd. De basterdvijl werd aan verdachte door den assistent-bedrijfschef, den heer Van Ham, ontruk.. Deze heer sprak eveneens zijn afkeuring uit over de pla gerijen wa&£fian de zenuwachtige en driftige verdachte bloot stond van de zijde zijner medearbeiders. De vechten den werden door een meer bejaarden plaatwerker, den heer Roterink, ge scheiden. Verdachte had toen een gat in het hoofd. De reelasseeringskansen waren gun stig voor verdachte en de officier reke ning houdende met de omstandigheid, achtte een voorw. veroordeeling de beste remedie. Gevorderd werd 2 maanden gev. voorw. met 2 jaar proeftijd en op te leggen bijz. voorwaarden. Mr. v. d. Loos merkte op dat hij eerst Vriidagavond de toevoeging ontving en zich dus in de zaak niet voldoende had kunnen inwerken. Voorts wees pleiter op de manier waarop verdachte werd ge plaagd en gejudast en hij sloot zich bij het requisitoir aan. Doch hij had eenige bedenking tegen de strafmaat, die hij verminderd wenschte. Verdachte werd vervolgens veroordeeld overeenkomstig het requisitoir, aangezien reeds het mi nimum was gevorderd. OPENBARE SCTENNIS DER EERBAARHEID. De 35-jarige molenmakersknecht Hil- lebrand Sn., wonende te Wervershoof, had zich in de eerste helft van het jaar 1930 te Hoorn aan bovenaangeduid mis drijf, strafbaar gesteld bij artikel 239 Wetb. v. strafrecht, schuldig gemaakt en stond heden ter dier zake terecht. Een aantal dames waren gedagvaard als getuige a charge. Op grond van het zedekwetsende werd deze zaak met ge sloten dsuren behandeld. Nader vernamen wij, dat Sn. werd ver oordeeld voorwaardelijk tot 4 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren en op te leggen strenge bijzondere voorwaar den. Voorts werd hij onder toezicht ge steld gedurende zijn proeftijd. Daarna sluiting. DE POSITIE DER AKKERBOUWERS. De vermogensachteruitgang bij 53 akkerbouwers bedroeg gemid deld ongeveer 9000. De akkerbouwcommissie uit de Holland sche Mij. van Landbouw, bestaande uit de lieeren B. Biesheuvel te Houtrakpolder, R. C. Schenk te Groote-IJpolder, G. Braat te Zevenhuizen (Z.-H.), P. Leeuwenburgh te Numansdorp en ir. T. P. Huisman te 's Gravenhage, heeft aan het boekhoudbu reau der Holl. Mij. v. Landbouw gegeven? verzocht over de vermogens der akkerbou wers, bij dit bureau aangesloten, om na te gaan, of hiermee het inzicht in de positie der akkerbouwers bij de tegenwoordige crisis zal zijn te verdiepen. Het boekhoudbureau heeft hierop te ken nen gegeven, dat het, wegens de strikte ge heimhouding der haar toevertrouwde gege vens, alleen in staat is cijfers der individu- eele bedrijven te verstrekken, indien de be trokkenen zulks persoonlijk goedkeuren, ook al worden de leden door nummers aangege ven. Het verklaarde zich echter wel bereid, algemeene gegevens over die akkerbouwbe drijven te verstrekken, wgarvan het boekjaar 1 Mei 1929/'30 reeds is afgewerkt. De com missie heeft hierop aan het boekhoudbureau een aantal vragen gesteld en mocht hierop het hier woordelijk volgende relaas ontvan gen. Thans, 2 September 1930, is van 53 ak kerbouwbedrijven het boekjaar 1 Mei 1929/ '30 geheel afgesloten. De meeste dezer be- zijn mond verried zwakheid en koppig heid, roekeloozen moed en gemis aan moreel weerstandsvermogen. Een na- oorlogsproduct zonder twijfel, zenuw achtig en lichtgeraakt, versleten door al cohol en late uren, en toch, niettegen staande dit alles, aantrekkelijk. Dit was niet te ontkennen. „Gar<;on, waar is die beroerde vent nu weer?" Hij keek Esther's kant uit en voor een oogenblik ontmoetten zijn oogen de hare en vluchtig nam hij haar even op, doch zonder eenige belangstelling. Hem vlak in het gezicht ziende, herinnerde zij zich hem opeens. Wel ja. Bij hun aankomst hadden miss Terris en zij hem tweemaal gezien,lunchend in een grillroom met een donkere, opgedirkte Spaansche da me en haar dochter. Het schoot haar te binnen, dat de scherpzinnige oude miss Terris had gezegd: „Esther, die jonge Engelschman daar is heel knap, maar ik kan je vertellen dat hij is wat wij thuis noemen een klaplooper. Ik herken ze al tijd." Esther glimlachte bij die herinne ring. „GarQon, breng mij een vermouth en, wacht even, wat wil jij hebben, Thérè- se?" „Och niets, ja toch, wat thee. Chinee- sche thee." Zij zorgde voor haar uiterlijk, dat was duidelijk. Toen de kellner weg was zag Esther hoe ze zich voorover boog tot haar metgezel, met zichtbare nogine tot zelfbeheerschina- drijven liggen op de Zuid Hollandsche eilan den, terwijl er in de Haarlemmermeer en omgeving ook verschillende gelegen zijn. De bedrijven zijn als volgt over de ver schillende grootte-klassen verdeeld: Van 0 tot 5 H.A. 2 bedrijven, van 5 tot 20 H.A. 13, van 20 tot 50 H.A. 27, van 50 tot 100 H.A. 10 bedrijven en boven 100 H.A. 1 be drijf. De gemiddelde grootte komt op 37 H.A1.' en hiervan is dan 32 H.A. bouwland en 5 H.A. grasland. Alleen die bedrijven zijn hierbij als akkerbouwbedrijven aangemerkt en onder de 53 opgenomen, waarbij de meer derheid der oppervlakte door bouwland is ingenomen. De producten van dit bouwland zijn hoofdzakelijk voor verkoop bestemd. Dat de gemiddelde grootte der bedrijven op 37; H.A. komt, hetgeen wellicht boven het ge middelde van alle in genoemde streken lig gende akkerbouwbedrijven zal zijn, schijnt niet toevallig. De kleinere boeren komen er niet zoo vlug toe, de boekhouding door der den te doen bijhouden, daar zij tegen de kos ten opzien. In vele gevallen gaan zij hier eerst toe over, indien zij zich door den fis cus in ernstige mate benadeeld achten. In het algemeen geldt de regel, dat de grootste bedrijven er het eerst toe overgaan. Deze 53 bedrijven beslaan in totaal 1969 H.A., waarvan 1447 H.A. pachtland is ene 522 H.A. eigendom. Bij het gemiddelde be-- drijf van 37 H.A. wordt dit 27 H.A. In pacht en 10 H.A. in eigendom. Het aantal- van hen, die uitsluitend pachten, bedraagt 26, het aantal van hen, die uitsluitend op eigen land boeren, bedraagt 6, zoodat er 21! zijn, die gedeeltelijk eigenaar en gedeeltelijk pachter zijn. Deze drie rubrieken zijn regelmatig over de verschillende grootteklassen verdeeld. Er zijn pachters van groote en kleine bedrijven en zoo is het ook met de eigenaren. Van alle leden van het boekhoudbureau is het gansche vermogen nauwkeurig bekend. De 53 hier bedoelde leden zijn gemiddeld tot de kapitaalkrachtige boeren te rekenen. Het vermogen varieert op 1 Mei 1930 van 8900 (negatief) tot 279,000 en bedraagt gemiddeld 36,050. Intusschen komen er slechts 16 boven dit gemiddelde uit en blij ven 25 onder een vermogen van 20.000, terwijl het in 22 van deze 25 gevallen nog onder 10.000 blijft, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat bij al deze cijfers de grondwaarde te hoog is berekend. Schrijven wij op de grondwaarde 500 per H.A. af, hetgeen o.i. nog wel aan den lagen kant is. dan beteekent dit op de 10 H.A. eigendom, welke-gemiddeld per bedrijf aanwezig is, een kapitaalverlies van 5000.en wordt het ge middelde vermogen geen 36,050, doch 31,050. 'Achteruitgang in vermogen in het boekjaar 1 Mei 1929-1 'Mei v 1930. Waar het de bedoeling is, een inzicht te verkrijgen van den invloed van de crisis op het vermogen der akkerbouwers, hebben wij gemeend den invloed van een enkele erfeni3 en van koerswinsten en verliezen op effecten te moeten wegcijferen. Verder laten wij den schouwing, zoodat de berekende vermogens- achteruitgang in de waarde van het land bij de hier volgende cijfers eerst buiten be- achteruitgang uitsluitend een gevolg is van de bedrijfsresultaten en de grootte van het privé gebruik. Het totaal vermogen der 53 akkerbouwers bedroeg op 1 Mei 1929 2,121,819 of ge middeld jier bedrijf 40,034. Op 1 Mei 1930 was dit totale vermogen teruggegaan tot 1,910,694, hetgeen een achteruitgang van 211,125 beteekent, of gemiddeld per land bouwer een achteruitgang van 3984. Het vermogen per 1 Mei 1930 bedroeg dus niet meer 40,034, doch gemiddeld 36,050, als hierboven reeds is meegedeeld. Niet alle 53 zijn echter in vermogen achteruitgegaan, twee (pachters) zijn nog iets gestegen, de een met 157, de ander met 216, dus met bedragen, die niets beteekenen. De achter uitgang varieert, zooals vanzelf spreekt, nog al sterk. De grootste achteruitgang bedraagt 13,500 (steeds zonder den grondwaarde^ achteruitgang). Ofschoon het achteruit loopen van de prijzen van oogst 1929 de strekking heeft gehad de kapitaalkrachtigste boeren het meest te treffen, zij immers waren het best in staat hun producten langer vast te houden, valt uit onze weinige cijfers geen correlatie tusschen kapitaalkracht en be-- drijfsverliezen waar te nemen. Op 1 Mef 1929 hadden 6 der 53 landbouwers reeds een negatief vermogen, welk negatief ver mogen in al deze gevallen in den loop van het boekjaar is verzwaard. Twee land bouwers zagen hun klein vermogen in een negatief veranderen, zoodat er op 1 Mei 1930 8 landbouwers waren, die minder dan niets bezaten. Al deze cijfers worden ongun- „Arthur, toe zeg 't me nog eens, wat is dat voor betrekking, waarover je spreekt?" „Wè.t, in Argentinië, dat weet ik niet. Die Toda-vrouw wil me meenemen daar naar toe als een soort bestuurder of zoo iets dergelijks. De boot vertrekt den achtsten, ze verwacht dat ik mee zal gaan." „Zie je wel. Ik wist het wel." De stem van de mooie vrouw snerpte snijdend door de zaal, wat een zonder linge openbaring was. „Zoo, dus is het dat, bestuurder, ha, ha, ha. Dat had ik natuurlijk kunnen weten, het is heel duidelijk, ze heeft je noodig voor zichzelve, die oude vrouw. Naturellement." „Thérèse, in Gods naam, stil toch." „Is het soms niet zoo? Wat kun jij doen op zoo'n Amerikaansche boerderij? Waarom heeft ze je noodig, als het niet is voor zich zelve? Ontken je dat?" „Wat is het nut van ontkennen? Je gelooft toch wat je gelooven wilt." Hij sprak koud, onverschillig. De vrouw maakte een opgewonden gebaar. „Mon cher, nu heb ik je dan toch ge raakt. Natuurlijk kun je niets voelen voor dit schepsel, die vetmassa." Ze sis te de woorden door haar tanden. „Maar ik weet toch, dat ze doodelijk van je is en ik weet ook, dat het eind zal zijn dat ze je krijgt als je duizenden mijlen ver weertrekt. En iii weet het ook." 1 TWordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5