tUmaarschc Ciuranl. Buitenland Indië inonsmidden PrmvinoSpal nieuws Binnenland risntfard Iwee en dertigste Jaargang, Donderdag II September DE TROONOPVOLGING IN ENGELAND. Prinses Elisabeth en haar zuster. Een grondwetswijziging? GAAT KEMAL HEEN.5 Zijn verhouding tot de volkspartij. EEN VERRASSEND BEZOEK. Zwemster klimt op duikboot. PRINSES EUDOXIA VAN BULGARIJE VERLOOFD?. Den heer J. Honekamp, architect te Am sterdam is door B. en W. van Ursem opge dragen plannen voor verbouw of eventueele nieuwbouw der openbare lagere school. No. 214 1930 Groote belangstelling is eensklaps gewekt joor allerlei berichten omtrent besprekingen welke op 't oogenblik over de kwestie der troonopvolging zouden worden gevoerd in verband met de geboorte van de dochter van den hertog en de hertogin van York. Aldus vertelt het Hbld. Het heet dat de koning een speciaal onderzoek heeft gelast naar de grondwettelijke -positie van prinses Elisabeth het oudste dochtertje van het hertogelijk echt paar, en haar pasgeboren zusje (dat intus- schen nog steeds geen naam heeft!) Tot dus ver is de aangelegenheid nog niet aan het z.g. „College of Arms" voorgelegd, doch er schijnt wel degelijk door de rechtskundige adviseurs der kroon te worden overlegd. Dit wordt althans met zooveel woorden toe gegeven. Men verbaagt zich over het geheele geval, want men wist niet beter of de troonopvol ging was volkomen geregeld. Overlijdt de prins van Wales kinderloos, dan volgt zijn broeder de hertog van York, hem op, op zijn beurt opgevolgd door zijn oudste dochter, prinses Elisabeth, indien hij althans geen zoon krijgt. Daar zou de prinses dan voor moeten wijken. Waarom nu opeens prinses Elisabeth, zooals gezegd wordt, voor haar jongere zuster plaats zou moeten maken is niemand duidelijk. Trouwens, de troonopvolging heeft in de laatste maanden herhaaldelijk het onderwerp van besprekingen uitgemaakt. Aan de a.s. Rijksconferentie zal zelfs een „conventie" ter goedkeuring worden voorgelegd, welke de ia den herfst van het vorig jaar onder voorzit terschap van den minister van koloniën, lord Passfield, gehouden conferentie over de wet geving der Dominions heeft aangenomen en waarin wordt verklaard dat voortaan elke .wijziging in de wet met betrekking tot de troonopvolging of tot de koninklijke rechten en titels aan de goedkeuring zal worden voorgelegd, zoowel van de parlementen der Dominions als van die van het Vereenigd Ko ninkrijk. In antwoord op een open brief, het ver doek inhoudende opheldering te geven in ver band met de beweringen, als zouden andere partijen dan de volkspartij hem als leider op- eischen, verklaart de ghazi, dat hij de leider is van de volkspartij, dat er geen enkele reden bestaat of kan bestaan om zich er van af te scheiden en dat hij niet zal afwijken van de onpartijdigheid, hem opgelegd door zijn te genwoordige officieele functie, welke aan het eind des jaars een einde zal nemen. Volgens de „Milliet", het orgaan der volks partij, had de brief van Kemal tot resultaat den terugkeer der kalmte, het ophouden der betoogingen en de onderdrukking der liberale propaganda. Toen een Fransche duikboot Dinsdagmid dag voor de kust van Corsica kruiste zagen leden der bemanning plotseling tot hun ver bazing een dame in badcostuum tegen het schip opklimmen. De zwemster bleek een En- gelsch meisje te zijn, dat vriendelijk vroeg of zij de duikboot eens mocht bezichtigen. De Franschen zijn nu eenmaal galant. Zoodat de gezagvoerder haar rondgeleidde, waarna de nymph weer in het water dook en naar land zwom. De 32-jarige zuster van koning Bons, prin ses Eudoxia, die steeds met haar broer samen heeft gewoond en diens „huishouding' ver zorgde, zou volgens berichten in de bladen zich binnenkort verloven met den hertog van Wurtemburg. Herhaaldelijk heeft zij huwelijksaanzoeken gehad en telkens weer doken geruchten over een a.s. verloving op, maar tot dusver bleef zij haar koninklijken broeder trouw. Weldra zal nu blijken of dit keer de berich ten juist zijn geweest. DE RAMP TE SANTO DOMINGO. Hulp van Britsche zijde. De Engelsche kruiser „Danae" is in Santo Domingo aangekomen. De matrozen sol daten van den kruiser zijn ter beschikking gesteld van de autoriteiten tot het verleenen van steun bij het opruimingswerk. NIEUWE ONTDEKKING IN HET NOORDPOOLGEBIED. Kampen van de Frankhn-expeditie. De beide kampen van de Franklin-expeditie die ongeveer 80 jaar geleden in de Nooide- Hijke IJszee verdwenen zijn, zijn door den Canadeeschen natuurvorscher Burkards op het Koning Willem-eiland teruggevonden. De overblijfselen zijn ter beschikking gesteld van de Canadeesche regeering. ARRESTATIES IN BRITSCH-INDIE. Bommenfabriek ontdekt. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de folitie een nieuwe fabriek van bommen ontdek, tieert en te Bengalen drie mannen en een vrouw gearresteerd. In het Pundshabgebied werden 20 personen gearresteerd, die er van verdacht worden, betrokken te zijn bij den bom aanslag op den trein in Indië, die het vorige jaar December heeft plaats gehad, doch nog tijdig kon worden ontdekt. DE TROEBELEN IN CHINA. Terechtstellingen te Hankau. Gedurende de laatste drie dagen werden fn Hankau 20 communisten terechtgesteld. In verband met verwachte nieuwe aanvallen der communisten wordt de staat van beleg streng e*haodhaafd. De Franschen hebben ter ver dediging van de Fransche kolonie twee tanks naar Hankau gezonden. De Chineesche autoriteiten weigerden den rranschen toestemming te geven, oorlogs materiaal aan land te brengen, zoodat een ransche militaire afdeeling ontboden moest worden om het aan land brengen der tanks mogelijk te maken. OUD-PRESIDENT IRIGOYEN GEVAARLIJK ZIEK? Volgens te New York ontvangen telegram men zou Irigoyen levensgevaarlijk ziek zijn. DE ARRESTATIES VAN DE SEJM-AFGEVAARDIGDEN. Na afloop van een zitting van het kabinet publiceert het Poolsche telegraaf-agentschap een officieele verklaring waarin wordt mede gedeeld, dat de arrestaties van vroegere afge vaardigden geschied is, wegens aantal poli tieke misdrijven, waardoor de veiligheid van den staat in gevaar gebracht wordt. De ont binding van de Sejm heeft de arrestaties mo gelijk gemaakt. Het odnerzoek is in handen der justitie gesteld. Nieuwe arrestaties. Gemeld wordt dat Woensdag nog twee af gevaardigden van de Poolsche boerenpartij en een afgevaardigde van de Undo-partij en een Oekraïner zijn gearresteerd. De meeste gevangenen zijn in de gevangenis te Litowsk ondergebracht. De anti-regeeringsdemonstra- ties die Woensdag te Warschau en eenige ste den in de provincie zouden plaats hebben, konden door de politie in den kiem gesmoord worden. Tot nu toe zijn negen oppositiebla den, wegens het publiceeren van berichten over de arrestaties is beslag genomen. Zeevisscherij in den Ind. Archipel. Alle inlanders doen aan vischvangst. Met dat gezegde kan slechts worden bedoeld het gezellig bedrijf van de menschen, die bij hun dagelijksch maal een vischje begeeren. In alle binnenlanden kan men zelfs bij kleine rivier tjes geduldige mannen en vrouwen vinden, die met den hengel een begeerde spijs trach ten te bemachtigen. Dan behoeven zij bij hun rijst niet de gedroogde visch te gebruiken, welke zij in den regel bij een Chineeschen winkelier koopen. Visch is in alle gebied van Indië onontbeerlijk, evenals rijst of sago of mais. Tegenover een schets van Holland's brood- en kaasvolk zou men die van Indië's rijst- en vischvolk mogen hangen. Een bedrijf van riviervisscherij kent men er echter niet; toen er weinig wegen waren en sleohts lang zame en dure vervoermiddelen, heeft niemand ooit kunnen denken aan geregelde levering elders van versche visch. Nu er in vele streken, althans op Java, de wegen en snelle vervoer middelen zijn, is er nog niet aan te denken, omdat de opbrengst van visscherij in geen rivier te allen tijde zeker is en het loon de moeite niet zou vergoeden. Bovendien be derft versche visch in een tropisch klimaat spoedig. Wel degelijk is er een bedrijf van gezouten en gedroogde visch mogelijk en het bestaat dan ook. Toch is mij maar één bedrijf voor visch conserven bekend, waarin de inlandsche bevolking een groote rol vervult en waaraan zij veel verdient: het is de visscherij bij Moeara Moentai aan de Mahakam (oost Borneo). Dat bedrijf zinkt evenwel in het niet, als men het vergelijkt met dat van de zeevisscherij te Bagan Si Api Api (oostkust van Sumatra), dat in handen is van Chinee- zen. De conserven vandaar gaan in groote hoeveelheden naar Java en verder. Dat is ook het geval met de conserven van Siam, welker kostprijs wegens de geringe loonen laag is. Waar in Indië een bevolking van millioenen dagelijks visch gebruikt, spreekt het van zelf, dat het herhaaldelijk is betreurd, dat zij niet zelf zich in ruime mate toelegt op de voort brenging van het groote voedingsmiddel. Uit de zeevisscherij zou zij zooveel voordeel en kunnen halen, die haar nu ontgaan. Hoe komt dat zoo? Varen en visschen op zee verstaat menig Indisch volk. Men behoeft sleohts te denken aan het visschersvolk nabij Batavia, bij Soerabaja, bij Makassar, aan het visschers volk in de Molukken, aan de Badjao's van Borneo's oostkust, om te beseffen dat de vischvangst op zee met sleepnetten en sta ketsels een algemeen bedrijf is van inlandsch volk. EverfWel gaat dat bedrijf niet verder dan het vangen en zouten. Waar het op aan komt, het verkoopen in wijden kring, de handel met al de beslommering die daaraan is verbonden, ligt niet in den zin en niet in het vermogen van den inlander. Stellig, zijn er onder vele inlandsche volken wel eenige, die zich aangetrokken voelen tot handel en zelfs uitgebreide zaken leiden, maar het han delsbloei stroomt niet in inlandsch volk: het mist doorzicht, vastberadenheid, volharding en het vermogen tot herstel na klappen. Hoe zeer in enkele streken de inlandsche visscher arbeidt voor den verkoop, toch is hij niet de man die den handel in visch verzorgt en hij laat die taak over aan Ghineezen, die zich op plaatsen ais Batavia en Soerabaja tot dat doel tot een groep, een kongsi, vereenigden. Men kan zeggen dat de vischverkoop in Indië in 'handen is van Ghineezen. Zij zijn zich van thun macht ten deze bewust en, toen enkele jaren geleden Japansche visschers zich bij de kust van Java vertoonden en spoedig hun vangst op de vischmarkten van Soerabaja en Batavia te koop aanboden, begrepen de Chi neesche handelaren, dat de Japanners niet gelijk de inlanders aan hun leiband zouden loopen. Dat is inderdaad gebleken. Ook bleek, dat de Japanners de visscherij heel anders uitvoeren dan onze inlanders. Japanners zijn beter zakenmenschen. Bekend is dat de vangst van zeevisch in de Indische wateren, voornamelijk op Java's noordkust, de aandacht heeft getrokken van Nederlandsche haringreeders, toen hun be drijf hier te lande door verschillende oor zaken zwak raakte. Zij vatten het denkbeeld op eenige hunner loggers, voorzien met mo toren, naar Indië te zenden en daar een be drijf te opmen. Het denkbeeld ziet er bij eer sten oogopslag niet kwaad uit, doch er zijn vele kanten aan en derhalve viel er voor Hol- landsche reeders, die met de gestalte noch met het wezen van Indische visserij bekend zijn, veel te bestudeeren en voor te bereiden. Het begon in 1926 en tot heden is er nog niets tot stand gekomen. Zij gingen uit van het feit. dat hun visscherijmethode voortrel- j felijker werkt dan die van inlanders. Dat was hun recht. Maar er kwam voor hen nog veel bij, want met de vangst alleen is men er niet af. Aanvankelijk hadden de ontwerpers van het plan geen voorstelling van den aard van den handel in visch ie Indië; zij hadden geen begrip van de beteekenis van den Ghinee- schen bandelaar; zij wisten niet welke visch- canserven daar te lande een groot handels artikel vormen kortom zij hadden geen andere basis dan het zelfvertrouwen in hun vischmethoden. Een allerbelangrijkste zaak stond hun evenmin helder voor oogen: de vischwateren, die even gunstig gelegen als rijk behooren te zijn. Men begrijpt, dat voor een bedrijf niet de algemeene rijkdom aan visch, die den Indische archipel pleegt te worden toegekend, een genoegzame waar borg kan zijn. Men dient voor een bedrijf te weten met zekerheid, dat er voor langen tijd en in betrekkelijk weinig vischuren op bepaalde vischgronden een ruime vangst is te doen. In Indië zijn daaromtrent van regeerings- wege vroeger onderzoekingen gedaan, be langrijk werk, echter niet voltooid. Daarvan bestaan verslagen en de menschen, die het onderzoek uitvoerden, bestaan ook nog. De ontwerpers van het Nederlandsche reederij- plan voor visscherij in Indië hébben van een en ander kennis moeten nemen alvorens zij aan hun plan een vasten vorm gaven. Toen zij het gereed hadden, konden zij kapitaal zoeken. Het is hun gelukt een geldelijke deel neming van de Indische regeering op zekere voorwaarden te verwerven, waarmee echter het heele beginkapitaal niet was verkregen. Intusschen is het een van de reeders gelukt op regeeringskosten naar Indië te worden gezonden om een studie van de visscherij te ondernemen en een verslag uit te brengen. Het verslag is uitgebracht. Verder is er een voordracht over gehouden in het Koloniaal Instituut. Nochtans is het kapitaal niet bij eengebracht en niemand kan zeggen welke uitkomst de bemoeiingen van de jongste vier jaar zullen hebben. Den stand van zaken overziende, kunnen wij dus vaststellen, dat er in Indië nog geen grootbedrijf van zeevisscherij is behalve dat van de ChineCzen te Bagan Si Api Api. Ver der dat de Japanners een grootere inspan ning betoonen in de wateren van Java en sedert eenigen tijd ook in die van Sumatra en elders. De inlandsche visscherij gedraagt zich als van ouds. Zij zoekt geen grootheid; zij brengt uit de haar 'bekende wateren haar vangsten en stelt zich tevreden met zekere voordeelen, terwijl zij de rest in handen laat van Ghineezen. Te haken naar meer, te stre ven naar opvoering tot grooter bedrijf, het ligt niet in den aard. Het is en blijft iets hui selijks, iets gemoedelijks. Men moet dat wèl begrijpen, want zoo is de aard van den inlan der en het misstaat hem niet. Hij is een een voudig mensch, tevreden met een matig be staan mits er geen zorgen aan zijn verbon den. Noch op politiek noch op economison terrein is hij een zoeker naar vooruitgang, naar grootheid. Hij wil geen zorg en laat het leven liefst bij het oude. Daarom zal de regeering altijd er op bedacht moeten zijn, dat bij de vestiging van gi ootvissoherijbedrijf, van wien ook, de inlandsche kan blijven in haar Voegen en de ruimte vindt, welke zij thans heeft. DENGAN HORMAT. PROV. STATEN NOORDHOLLAND. Najaarszitting. De Prov. Staten van Noordholland zullen voor de tweede gewone zitting bijeenkomen op Dinsdag 14 October te half twaalf. Daar in zal worden voorgesteld de begrootingen en rekeningen naar de afdeelingen te verzen den, over te gaan tot het trekken der afdee lingen en het afdeelingsonderzoek te doen aanvangen in den namiddag van denzelfden dag. De zitting zal dan worden verdaagd tot Dinsdag 28 October te half elf. Op dien dag, en zoo noodig op de daarop volgende dagen, •zal de openbare behandeling plaats hebben van de voordracht van Ged. Staten tot vast stelling van een gewijzigd Algemeen Regle ment van 'bestuur voor de waterschappen in Noordholland met het daarover uitge brachte algemeen verslag van het verhandel de in de afdeelingen en het antwoord daarop van Ged. Staten. Na afloop van deze behandeling zal de zit ting worden verdaagd tot Dinsdag 25 No vember half elf, op welken datum de open bare behandeling van de begrootingen en rekeningen met de daaromtrent uit te bren gen verslagen van het onderzoek in de af deelingen en de memoriën van antwoord van Ged. Staten zal aanvangen, welke behande ling eventueel op de daarop volgende dagen zal worden voortgezet. Daarna zal de zitting wederom worden verdaagd en wel tot Dinsdag 2 December half elf, op welken datum de nader te verschij nen P'untenlijst aan de orde zal worden gesteld en zal worden voorgesteld de stukken, die daarvoor in aanmerking komen, nog den zelfden dag op de gebruikelijke wijze door commissiën te doen onderzoeken. De zitting zal vervolgens worden verdaagd tot Dinsdag 16 December half elf, op welken datum de openbare behandeling aan de orde zal worden gesteld van de stukken, die op 2 December door de commissiën zullen zijn onderzocht. Zoo noodig zal de vergadering op Woensdag 17 December te half elf worden voortgezet. CASTRICUM. Naar wij vernemen zijn de voordeelige re sultaten van de gehouden winkelweek door het bestuur van de winkeliersvereeniging overgedragen aan het Algemeene Armbe stuur, zijnde een bedrag van ruim 150. Dat het armbestuur, dat dit jaar al vele bui tengewone uitgaven heeft gehad, zeer dank baar is voor deze bijdragen in hare onkosten laat zich begrijpen. Het paviljoen aan Zee dat nu 6 jaren in de zomermaanden is geëxploiteerd, zóu voor den a.s. winter moeten verdwijnen. Gedeputeerde Staten zijn schijnbaar niet voornemens de huur te verlengen. Over de plannen tot den bouw van een hotel aan zee is nog niet» met zekerheid I bekend. Zijn de berichten juist, dan is het contract van degene, die verleden jaar in on- i derhandeling waren om gronden daartoe in j erfpacht te verkrijgen, met Ged. Staten, afge broken. Mogelijk blijft het intusschen dat nog voor het seizoen 1931 een behoorlijk hotel zal verrijzen, maar dan zal toch de r.oodige spoed moeten worden betracht. In hoeverre er nog iets zal komen van het bouwen van een groot hotel met een vijftig tal woningen door R.K. Amsterdam, met als dochtervereeniging Zonneweelde, hebben wij nog niet vernomen. Verder is men geneigd aan te nemen dat men dat plan heeft laten varen. Iets anders is het met een kinder kolonie. Die schijnt nog voor 1931 gereed te zullen zijn. Ten opzichte van het kampeerterrein zijn plannen in bewerking dit belangrijk uit te breiden. Zoo zullen waarschijnlijk de toilet-, water en waschgelegenheden belangrijk wor den uitgebreid, terwijl daarenboven ernstig in overweging is het terrein electrisch te doen verlichten. De gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering een crediet daarvoor toe gestaan. Wat betreft het terrein van de voormalige boerderij Johanneshoeve aan den Zeeweg, hetgeen ongeveer halfweg den afstand Bak- kummer Zeeweg is gelegen, het plan aldaar een hotel te bouwen met een grooten theetuin zal wel worden verwezenlijkt en wij zullen in het komende seizoen dan een prachtige ge legenheid rijker zijn geworden Ook het plan tot den bouw van een garage met rijwielstalling aan zee, waartoe reeds in dit voorjaar was besloten en waartoe mede reeds uitvoerende werkzaamheden zijn ver richt, zal in de a.s. wintermaanden worden verwezenlijkt. Het overleg met degenen die de gebouwen daar zullen tot stand brengen en exploiteeren en den provincialen water staat zijn tot een goed einde gebracht. Het is ook zeker noodig dat men in het volgende seizoen kan beschikken over een behoorlijke en naar de eischen van den tijd ingerichte auto- en rijwielstalling. HEILOO. Tot heden zijn de landerijen van het r.-k. kerkbestuur voor 5 jaar en 5 optiejaren ver huurd en 10 jaar geleden voor fancy-prijzen. Een hectare weiland bracht 10 jaar geleden 300 op, maar de melk gold toen 18 cent per liter. De huurjaren zijn om, doch de huurders hebben het niet best gehad. Het kerkbestuur heeft een verhuring bij inschrij ving geopend, doch het gaat zachtjes aan, daar de tijden abnormaal ongunstig zijn. Men gaat bij meerdere huurders rond, doch de animo is beneden nul. Het kerkbestuur moet evenwel inkomsten hebben en daarom doet men zijn best om zooveel mogelijk los te maken. De verhuring zal voor 9 jaar geschie den, als de prijzen eenigszins te accepteeren zijn. De wijze van verhuring heeft geenszins aller instemming, doch geschiedt met goed keuring van den bisschop van Haarlem. Naar we vernemen gaat het ledental van Het Witte Kruis steeds crescendo. Op 1 September was er van dit jaar een vooruit gang van 78 leden. Het ledental is thans 947. STOMPETOREN. F loraliafeesten. Het driedaagsche Floraliafeest zette zich Dinsdagavond met prachtig najaarsweer in. Ons dorp verkeert weer in een feestelijke stemming. De winkeliers hebben doen zien, dat op het gebied van etaleeren ook dorps- zakenmenschen met hun tijd meegaan. De zaal van den heer van der Oord, waar dit jaar de tentoonstelling wordt gehouden, biedt een schitterenden aanblik. In de benedenzaal zijn de stellen planten ingezonden door de leden en gekweekt uit benevens de kinderplanten gekweekt uit ver strekt zaad, tentoongesteld. De groote too- neelzaal is er geheel mee gevuld, wat wel het bewijs is, dat elk der ingezetenen de planten heeft ingezonden. Op de bovenzaal zijn in zendingen van huisvlijt en handwerken ge plaatst en ter opluistering ingezonden plan ten. Op de voorzijde van de bovenzaal zijn een groote massa bouquetten gerangschikt, welke afkomstig zijn van de nieuwste dahlia soorten. Dit geheel is zoo schitterend, dat je haast zoudt denken in Aalsmeer te zijn. Kortom, het geheel laat zien, dat men op het gebied van kweekkunst hier niet ten achter is. Voor de volledig ingezonden stellen zijn prijzen toegekend als volgt: 1. N. Wit, 2. J. Klippel, 3. C. Visser, 4. T. Boonacker, 5. H Fransen, 6. A. aan, 7. Joh. Krul, 8. C. Mas- ter, 9. Wed. Natzijl, 10. B. Breg, 11 H. Jonk Hzn., 12. H. Smit, 13, D. Doets, 14. P. Breg, 15. L. Slot, 16. Wed. Vendel, 17. J. Bosga, 18. Gebrs. de Heer, 19, S. Plevier, 20 Wed Akkerman, 21. L. Alles, 22. A. de Boorder, 23, F. Moerbeek, 2'4. K. Anderson, 25. Joh. Mantel, 26. T. Benjamin, 27. Wed. W. Leeg water, 28 C. Plas, 29 A. Benjamin. Voor afzonderlijke planten: Salvin: 1. K. Wester, 2. A. de Vries, 3. G. J. Blankenauw, 4. P. van Leijen Jr. Margriet; l.P. Klugt, 2. H. Met, 3. S. Talsma. Geranium: 1. Wed. J. de Vries, 2. H. Jonk Hzn., 3. J. N. A. Hermes, 4. P. Burger. Coleus: 1. D. Jonker, 2. Jb. Ruyter, 3. A. de Jong, 4. P. de Vries. Voor de volledige stellen kinderplanten werden toegekend aan: 1. Jan Plevier, 2. Wil lem Mantel, 3. Piet Langenberg, 4. Jan Mantel, 5. Jan Krul, 6. Rietje van der Laan, 7. Annie Plevier, 8. Jantje Plas, 9. Bertus Leegwater, 10. Greta de Groot, 11. Leen Slot, 12. Lena Middelkoop, 13. Marie Beets, 14. Bep van der Laan, 15. Elsje v. d. Laan, 16. Antje Leegwater, 17. Piet Boonacker, 18. Alie Moerbeek, 19. Jan Vendel, 20. Dirk Klop. Voor enkele planten. Lobelia: 1. Afra Vendel, 2. Sicn Modder, 3. Wim Kluft, 4. Dirk Boonacker. Afrika: 1. Geertje Kluft, 2. Arie Kluft, 3. Maartje Sim, 4. Jan de Vries. Voor de bouquetten werden prijzen toege kend: Groep 1: 11 Joh. Krul, 2. J. Bosga, 3. Th Brouwer, 4. W. de Wit. Groep 2: 1. Wed. Akkerman, 2. B. Mein- dersma, 3. J. Klippel, 4. Joh. Kluft. Voor het mooist ingezonden bloemstuk Afprijs toegekend aan J. Bosga. Voor handwerken: Groep 1:1. Jannie Kooy, 2. mevr. Ander son, 3. mevr. van Schagen, 4. Corrie Met. 0 2: 1. Rie Kooy, 2. Trien Vel.» - "i Groep 3: 1. Marie Pauw, 2. Clasieo Munt- jewerf. Groep niet-leden: le pr. Bregje Rijs. Huisvlijt: Groep 1: 1. Catrien Timmerman, 2. Jb. Kuijt, 3. mevr. Timmerman. Groep 2: 1. Nico Timmerman, 2. Cor Krul. Groep 3: 1. Trien aan, 2. Jan de Groot. Groep niet-leden: 1. pr. Nic. Jonk. Voor ter opluistering ingezonden planten: 1. H. Jonk, 2. V. Wit, 3. K. Goet, 4. G. Borsjes. Door de leerlingen van de openbare school was een mooie collectie* ingezonden van ge maakte voorwerpen van klei, karton en papier. Voor de planten bestond de jury uit de na volgende heeren: H. Kuijper te Hoorn, T. Kroone te De Rijp en B. Hoek te Alkmaar. Voor handwerken uit de dames: mej. M. Meijer te Schermerhorn, mej. Brouwer te Stompetoren en mep. Stomphorst te Groot Schermer. Voor huisvlijt uit de heeren: IJ. Molenaai te Groot-Schermer, P. Veenstra en W. We» ter alhier FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: P. Boeder Kzn., kweekeren koopman te Andijk-Oost, gemeente Andijk R.c. Mr. J. Krabbe. Cur. Mr. H. P. M. Kraakman te Alkmaar. Coenraad Lampert, aannemer te Den Heb der, Middenweg 4 bij F. C. Dienaar. R.c Mr. A. M. Ledeboer. Cur. Mr. A. Prins te Alkmaar. Johannes Maria Nipshagen, garagehou der te Castricum. R.c. Mr. H. M. Fruin, Cur. Mr. C. P. Eecen te Oudkarspel. Petrus Johannes van Heugten, bloemist te Alkmaar. R.c. Mr. H. M. Fruin. Cur. Mr. A. Schenkeveld te Alkmaar. URSEM. Onze oud-plaatsgeenoot de heer P. Gene faas, eertijds lijnwerker bij het G. E. B. alhier en thans werkzaam bij het G. E. B. te Eind hoven is op 1 Sept. bevorderd tot chef- monteur. LIMMEN (Augustus). Geboren: Johanna, d. van C. Keijzsr en C. Ruiter. Agatha Cornelia, d. van P. J. Pepping en C. M. Baltus. Riena Maria, d. van C. Debker en G. M. Keijzer. Jacobus Gerardus, z. van A. Stierp en G. Hes. Cornelus Jan, z. van J. Mooij en A. Reik. Jan, z. van J. v. d. Berg en H. B. Henriet Ondertrouwd: J. M. Adrichem van Hoogkarspel en W. M. Admiraal. A. G, van Velzen, Castricum en M. Hourik. Getrouwd: H. Verbrugge en C. M. Baltus. Overleden: Maart je Zuurbier, 79 jaar, C. Bos, 61 jaar, echtgenoot© van J. Metze laar. ZUID- EN NOORD-SCHERMER (Aug.) Ondertrouwd: Pieter Zee en Neeltjé Pilkes. VAN WAGEN GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag om zes uur is in de Vespuc- cistraat te Amsterdam een 6-jarig meisje, dat op een vrachtauto zat, door 't zwenken, van den wagen er af gevallen. Door het achter wiel van den auto werd het kind overreden Het is eenigen tijd daarna op weg naar hel Wilhelminagasthuis overleden. UIT HET BOEKD'RUKKERSBEDRIJF. In aansluiting aan het korte bericht, betref fende het afbreken van de onderhandelingen over een Collectieve Arbeidsovereenkomst in het 'boekdrukkersbedrijf, deelt de Federatie dei Werkgeversorganisaties in dat bedrijf ons nog het volgende mede: De voornaamste wijziging, welke van de zijde der werknemers was voorgesteld, was die van loonsverhooging, gepaard met in krimping van het aantal gemeenteklassen, hetgeen practisch neerkwam op een loons verhooging van 5 cents per uur voor het ge heele land (voor Amsterdam 3 cents). Eenige andere wenschen waren nog: Inkrimping van de begrenzing van den arbeidstijd; verkorting van den nachtarbeid van 42 tot 38 uur en andere verzwaringen, speciaal voor het dagbladbedrijf; verder gaan de beperking van het aantal overuren; verlen ging der vacantie van 6 tot 9 dagen De voornaamste wenschen, welke van werk geverszijde waren ingediend, luidden: Uit breiding van de arbeidsbegrenzing, waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen van een tweeploegenstelsel voor het machinale bedrijf; een onderzoek in hoeverre de daling der indexcijfers aanleiding geeft tot loons verlaging; combinatie van het individueele minimumloon met een minimum groepsloon en verruiming van het recht van ontslag.. Onder leiding van den voorzitter der On derhandelingscommissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist, begonnen de onder handelingen met algemeene beschouwingen. Van werknemerszijde werd daarbij het standpunt verdedigd, dat de toestand in het grafisch bedrijf, gezien ook de geringe werk loosheid van den laatsten tijd, thans toelaat, om de „verslechteringen", welke sedert 1923 in de C. A. O. waren aangebracht, geleidelijk weg te nemen, terwijl voorts ook den arbei der toekwam zijn aandeel in den vooruitgang en vergrooting der wereldproductie. De patroonslegatie, welke bestond zoowel uit vertegenwoordigers van boekdrukkers, handelsdrukkers als het dagbladbedrijf, be toogde daartegenover dat de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud sedert het 'begin der thans geldende C. A. O. met bijna 5 pCt. waren gedaald, hetgeen een vermeer dering van het reëele loon met meer dan 5 pCt. beteekende. Verder werd de meening geuit, dat de zgn. „verslechteringen" sedert 1923 eveneens op grond van de sterke daling der indexcijfers practisch waren achterhaald en juist op een vermeerdering van het reëele loon uitkwamen. AJs voornaamste argument werd van fta-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9