BEU lt§ E 1 Telegrammen Laatste berichten. Ingezonden stukken van 12 Sept. 1930 «lering een collecte te houden en er werd di rect voor een flink bedrag geteekend. Hierna installeerde de voorzitter het nieu we lid A. Brakenhoff en hoopte dat nog velen zijn voorbeeld zullen volgen, want de tijds omstandigheden zijn wel zoodanig dat aan eensluiting dringend noodig is. HEEK-HUGOWAARD. Hedenmiddag half drie viel een der paar den van den beladen houtwagen van A. Zijp Czn. uit Hoorn vlak bij het raadhuis alhier neer, met het gevolg, dat het dier oogenblik- keliik dood was. Er ontstond geen persoon lijke ongelukken. HEILOO. Naar we vernemen zal het bestuur van Het Witte Kruis aan de ledenvergadering voor stellen om gedurende 20 jaar aan het badhuis een subsidie te geven van 300, waarvoor de stichting een rente zal betalen van 5 pCt. Het badhuis kost pl.m. 11000 en gaat boven draagkracht van het bestuur, zoodat het 1 stuur van het Witte Kruis er in zal moeten voorzien. De Rijvereeniging Heiloo en Omstreken (Instructeur de heer P. de Jager Jr.), behaal de op het Concours te Brummen een 2en prijs met de afdeeling en een eeré-prijs voor de da- mesafdeeling. Na afloop werd de instructeur bij H.M. de koningin ontboden die haar be wondering uitsprak over de prestaties der da mes (het eenige achttal dat aan den v.edstnjd deelnam) en de vereeniging met liet succes feliciteerde. Voor de afd. Heiloo cn Gestre ken een groot succes. Stadsnieuws BLOEMENTENTOONSTELLING. Groote inzending, ook ter opluis- tcring. Sinds eenige jaren is het al gewoonte, dat de Floralia-vereen., van de afd. Alkmaar, van de Kon. Mij. tot bevordering der Plantkunde, in het najaar een bloemententoonstelling houdt. Niet van inzendingen van vakkundige kweekers, maar van, om het zoo eens te zeg gen, amateurs. De stekken of zaden worden in het voorjaar aan de schoolkinderen uitgereikt tegen zeer matigen prijs, waarna de jeugdige kweekers (sters), aan de hand van een tevens ontvangen handleiding, dienen te pogen de plantjes op te kweeken. Natuurlijk zijn lang niet allen even gelukkig wat betreft de bereikte resul taten, maar daarover mag men niet vallen; het pogen alleen reeds is prijzenswaardig, omdat het de liefde voor bloem en plant ver sterkt. De resultaten van de kweekkunst onzer jeugd zijn thans weer te zien in den Muziek tuin. Het aantal inzendingen is groot, veel grooter dan eenig jaar te voren, en bedraagt circa 800 stuks, ongeveer het dubbele van verleden jaar. Geen wonder dus, dat de keuringscomm, be staande uit de heeren P. Schipper en Maarse uit Zaandam, een tijdroovende taak had om uit die vele inzendingen de mooiste te zoeken. Zij hadden acht verschillende soorten plan ten te beoordeelen, n.1. Salvia, Dahlia, Coleus, Begonia. Afrikaan (Tagetus), Rozen, Zonalen (geraniums) en Fjichsia, voor elk waarvan eenige prijzen beschikbaar waren gesteld. De commissie heeft haar oordeel samengevat in woorden, die getuigen van waardeering voor het werk der scholieren. (De lijst van de be kroningen publiceeren wij morgen). Het viel ons op, dat het meerendeel der in gezonden planten er frisch en sterk en gezond uitziet, vol bloem en goed ontwikkeld. De aanwijzingen van „Floralia" en de vo rige jaren opgedane ervaring werken dus wel ten goede Een enkele opmerking: er zijn enkele planten bij, die kennelijk den heelen zomer in den vollen grond hebben ge staan en nu voor deze tentoonstelling in pot ten werden geplant. Het gevolg is geweest een slap neerhangende plant zonder een kans op bekroning. Het in den pot planten had natuurlijk veel eerder moeten gebeuren. De inzendingen van de schoolkinderen zijn alle ondergebracht in de zuidelijke noorde lijke waranda. Wij vinden daar tevens eenige inzendingen ter opluistering. Door mej. Stap is een fraaie partij cac- teeën ingezonden, o.a. Mammilaria Candida. De heer Brbuwer sloot hier met zijn cac teeën aan. waarbij vooral opvielen de schijf vormige. Opuntia's, en Mammilaria-soorten. In de inzending van den heer F. Rempt viel de kleine rotscactus vooral op. Een van de mooiste inzendingen is van F. Neefkens, met zijn mooie Grijsaard-cactus, Mammilaria:s en Cereus, kortom deze col lectie bevat een keur van soorten en varië teiten. Alle even keuprig gekweekt. Door den heer Aster zijn enkele groote exemplaren van cacteeën ingezonden. Groote Cereus en mooie Echinopsus Multiplex met bloemknopen bezet. Door mevrouw Midden dorp ter bezichtiging gesteld een prachtige Opuntia en een fraai schoteltje met heel kleine Cacteeën. Onder de zuidelijke waranda is door de Stadskweekerij een groote collectie Coleüs in verschillende soorten ingezonden. Een prach tig sortiment van herfst-chrysanthen in de na volgende soorten: Prinses Juliana, Harvester, Watexwick, Minstrell, Phoenix, alle thans in bloei van den vollen grond. Tevens een keur van vaste planten, waar Mouarda didema bovenuit schittert. Door den heer Buisman, rozenkweeker te Heerde, is een pracht partij afgesneden rozen gezonden, waar vooral uitblinken: mevr. G. C. v. Rossum, Morman Lambert, Eisen Poulsen, Kusten Poulsen, Pink Pearl. enz. Door de buitengewone school in het Victoriepark was een pracht collectie bloemen en groenten ingezonden. Door mr. W. C. Bosman is een groep warme kasplanten ingezonden. Een groep Coleus in soorten. Verschillende tropische mossoorten (Selangenella's), welke in de platte schotels zoo aardig aandoen. De Stro- bilanthus Dyerianus met haar bijzondere paarse kleur is zeer bezienswaardig. Verder bevat deze collectie een keuze van verschil lende soorten aasplanten als Draecena's, Bromaelia's, Fillonia's in soorten, Cutodeira fuigida en metallica. Verschillende kleuren bladbegonia's en een uitgebreid sortiment van varens o.a. Adianthum, Nephrolepus, Pleuis enz. Alle planten zijn van een etiquet zoor- zien. Zelfs de banaan (Musa Cavendissi) is hier aanwezig. Hoog en boven uit staat de %jjrqgetua iragans (fam. Tradescantia) met i haar eigenaardige ranken. Door den heer Helder uit Heiloo is inge stuurd een partij afgesneden Asters, Zinnia's en Dahlia's. Vooral de Goldene Sonne, Gar den Love zijn hier bijzonder mooi. Van den heer Blokker te Limmen zijn ver schillende gladiolen-soorten aangeboden en voorts merkten wij nog op als inzendingen ter opluistering verschillende vruchten van particulieren en een. inaisplant met kolven van de Stadskweekerij. Snijwerk. En wie dit alles gezien heeft, ga daarna eens in het gebouw van den muziektuin, waar de heer K. Molenaar alhier een koste lijke en kostbare inzending snijwerk heeft tentoongesteld: een compleet boerenbedrijf, den molen van Piet (met puzzle), bloembak met inscriptie, de Waag enz. Zeer zeker zal ook deze inzending veler aandacht trekken Zij is dat ten volle waa: d. Moge de thans in den Muziektuin gehou den wordende expositie morgen en overmor gen een talrijk bezoek trekken HISTORISCHE ANECDOTEN. Men vertelt het volgende ware gebeuren, waaruit bijlkt, hoe soms de meest groote din gen van de wereld plaats vinden. Gedurende den nacht van 4 Augustus 1914 redigeerde men aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken vijf of zes oorlogs verklaringen, waarvan de tekst verschillend was. Men geloofde, dat men eindelijk den goeden tekst had gevonden en de zoon van Sir Arthur Nicholson, toen secretaris-gene raal van het ministerie van buitenlandsche zaken, bracht dit document naar het Duitsche gezantschap. Maar na eenige oogenblikken kwamen de Engelschen, tot hun schrik, tot de ontdekking, dat zij in hun nota gesproken hadden van „oorlogsverklaring" aan Duitschland. Men redigeerde haastig een nieuwen tekst, waarin men zich beperkte tot de constateering, dat men zich in oorlogstoe stand met Duitschland bevond. Meneer Ni cholson begaf zich op nieuw naar de Duit sche ambassade om den eersten tekst terug te nemen en den tweeden aan te bieden. De kamerdienaar weigerde hem toe te la ten, zeggende: Meneer, de gezant slaapt. De Engelsche diplomaat weigerde dit te gelooven en bleef zoodanig aandringen, dat de knecht eindelijk toegaf en hem bij den ge zant bracht. Prins Lichnowky sliep inder daad zeer vast, in zijn bed. Met moeite werd hij wakker gemaakt en zijn oogen uitwrij vende vroeg hij„de eerste notawelke nota?" De oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland lag nog op het nachttafel tje, de enveloppe was nog niet opengemaakt en de gezant sliep. Uit het elven van den beroemden Fran- schen dichter Béranger, die van 1780 tot 1857 leefde, wordt het volgende verteld: Toen de dichter in den Faubourg St. Ger- main, de voornaamste wijk van Parijs woon de, ontmoette hij dikwijls op de trappen van zijn hotel een jongen man, met een schran der maar ziekelijk uiterlijk; zijn kleeren ver raadden, ondanks de groote zindelijkheid de sporen van een armoede, die zich toch fat soenlijk wil voordoen. Béranger vernam door een onderzoek bij zijn nabuur, dat deze man tot een rijke fa milie behoorde, met wie hij buiten zijn schuld op geen goeden voet stond, zoodat er voor altijd een verwijdering was gekomen. De familie bejegende hem op hatelijke wij ze en stelde hem allerlei hinderpalen in den weg. Op zekeren dag ontmoette de jonge man Béranger, die intusschen persoonlijk kennis met hem gemaakt had, en zei hem verheugd Ik heb u iets nieuws mede te deelen. Mijn familie heeft mij verschillende goede gaven toegezonden; kom eens bij me, ik zal u alle schatten toonen. Béranger toonde zich zeer verbaasd, wenschte zijn nieuwen vriend geluk en drukte de hoop uit, dat de harten zijner verwanten voor goed weer tot hem naderen mochten. Intusschen werden deze zendingen elke week herhaald, zonder dat het den jongen man evenwel vergund was tot zijn familie terug te keeren, of met haar in contact te tre den, maar de hoop bleef in hem levendig, dat de verwijdering eindelijk wel zou ophou den. Dit duurde acht jaren lang. Béranger deed steeds verwonderd. Doch na zijn dood bleek, dat hij-zelf de zender der goede gaven was geweest. eMt niemand had hij er ooit over gesproken. Maar, toen hij gestorven was, meende degene, dien hij als tusschenpersoon had gebezigd, het stilzwijgen te mogen ver breken. VERGADERING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Krachtige rede van Jhr. Beelaerts. In de vergadering van den Raad van den Volkenbond heeft de president Titulescu hedenmorgen medegedeeld, dat de Duitsche delegatie voorgesteld heeft de kwestie der minderheden op de agenda te plaatsen en aan de politieke commissie voor te leggen. Verder heeft de Nederlandsche delegatie voorgesteld om de kwestie van de ontwape ning in de politieke commissie in bespreking te brengen. Bij de algemeene debatten heeft de Neder landsche minister van buitenlandsche zaken, Jhr. mr. BeelaertsvanB lokl a n d een rede gehouden, waarin hij sterke kritieK oefende op het feit, dat de werkzaamheden van den Volkenbond tot nu toe zoo weinig resultaat hebben gehad. Zoowel op politiek als op economisch gebied zijn weinig bevredigende resultaten verkrijgen. Er zijn zelfs mislukkingen op te teekenen. In het bijzonder zijn de werkzaamheden op het ge bied der ontwapening ondanks jaren lange onderhandelingen geen stap verder gekomen. De vlootconferentie te Londen is slechts een klein resultaat. In de ontwapeningscommis sie moet thans eindelijk tot resultaat worden gekomen. Do langzame vooruitgang in de ont wikkeling van de werkzaamheden van den Volkenbond gelijkt veel op het nog niet beginnen van den bouw van het Volkenbondspaleis. Ook hier is op den eersten bouwsteen geen verdere gevolgd. Op deze wijze kan niet verder gewerkt worden. Inzake de kwestie der minderheden moet de ar beid overeenkomstig de besluiten va» den Raad van den Volkenbond te Ma drid verder worden voortgezet. Veranderingen in het secretariaat van den Volkenbond zijn noodzakelijk. De Nederlandsche minister van bui tenlandsche zaken las vervolgens den tekst voor van het beroemde artikel 19 van het pact van den Volkenbond, be treffende de herziening va.i internatio nale verdragen, dat tot nu toe niet is toegepast. Spr. eischte bijzondere maatregelen om het toenemend nationale in het internationale handelsverkeer aan banden te leggen. De protectie die zich thans op economisch gebied in Europa openbaart, verhindert elke gezond making van het economische leven in Europa. De Nederlandsen- regeering onderschrijft volkomen "het memorandum van Briand. Rede van Henderson. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, heeft in de zitting van de Volkenbondsvergadering namens Nederland, Noorwegen, Zwitserland, Letland, Finland en Denemarken voorgesteld dat de Volken bond een internationale regeling zal vast stellen inzake de meest begunstigingsclau sule. Verder verlangde Henderson dat de ont wapeningscommissie spoedig met haar werk zaamheden zal gereed komen en dat de we reldontwapeningsconferentie spoedig zal wor- den bijeengeroepen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Hendrik Groot en Maartje de Geus. Pie- ter Veen en Elisabeth Huisman. Willem Vuijk en Margaretha Wigman. Gerardus Koers en Henrica Brands. Pieter Smit en Trijntje Schot. Gerarus Ranzijn en Theodo- ra Rubers. GEBOREN: Bregitta Dorothea d. v. Johannes de Boer en Wilhelmina Baftus. Gerarda Maria d. v. Johannes van Wonderen en Afra Goedhart. OVERLEDEN: Adrianus Godefridus van der Pouw 59 jaar. Elisabeth Zwart gehuwd met Cornelis Welland 73 jaar. Antoon Jacob Lern 73 j. Gedeeltelijk gecorrigeerd. WOLKBREUKEN BOVEN NOORD- ITALIE. ROME, 12 Sept. In het Noorden van Italië hebben wolkbreuken ernstige schade aangericht. Uit Verano wordt gemeld, dat het laagst gelegen gedeelte van de stad, tengevolge van den hevigen regenval is overstroomd en dat het verkeer op straat gedurende den geheelen nacht tengevolge van de overstroomingen gestaakt moest worden. De vaart langs het station over stroomde en daar het water in een electri- sche centrale dropg werd kortsluiting ver oorzaakt. De schade is hier belangrijk. De stad Novate nabij Milaan is eveneens ern stig geteisterd. De arbeiders moesten in roeibooten uit de fabrieken vluchtten. In sommige huizen stond het water meer dan eeh meter hoog. DE TOESTAND VAN OUD-PRESIDENT IRIGOYEN. Verergerd. NEW-YORK, 12 Sept. De toestand van den afgetreden president van Argentinië, Irigoyen, is volgens hier ontvangen berich ten, verergerd. Hij is lijdende aan ernstige longontsteking. ERNSTIG TRAMONGELUK TE ODESSA. Vele dooden en gewonden. MOSKOU, 12 Sept. Tengevolge van slechte remmen heeft Donderdag te Odessa 'n ernstig tramongeluk plaats gehad. Vijf passagiers werden gedood en 53 ernstig gewond. De tram was bezet met scholie ren en arbeiders. Door het weigeren van de rem reed de wagen in volle vaart uit de rails en sloeg om. De bestuurder van den wagen heeft men tot nu toe niet kun nen vinden. Men neemt aan, dat hij uit angst voor straf gevlucht is. Voorzoover tot nu kon worden nagegaan, zou de rem- inrichting reeds voordat de wagen in dienst gesteld was, niet in orde zijn geweest. Overigens zou de bestuurder in strijd met de voorschriften te hard hebben gere den. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). DIEREN IN HET CIRCUS. Naar aanleiding van mijn schrijven gister avond betreffende de algemeen voorkomende mishandeling bij circusdressuur, wilde ik er nog even een woord aan toevoegen. Ik ben het geheel met de redactie eens, dat het circus Schneider een van de weinige cir cussen genoemd mag worden, waar de dieren een zoo goed mogelijke behandeling -krijgen als in het vermogen van de directie ligt. Het feit neemt echter niet weg, dat wij niet enkel te maken hebben met al of geen goede behan deling, maar met de dressuur op zich zelf. Wat U, geachte Redactie, er onder schreef, zou de toch al zoo weinig denkende men- schen een blinddoek voor oogen spelden. La ten wij niet verdoezelen, dat een dier in het algemeen, of 't een leeuw of een gans is, uit zichzelf nooit de van hen vereischte kunsten zou tentoon spreiden, als er niet een ge weldige leerschool aan vooraf was gegaan! En dat zal ieder weldenkend en ontwikkeld mensch moeten toegeven, dat daar de groote mishandeling in schuilt. Zelfs aan een ver eeniging als het „Ned. Jack London" ver bond, wordt geen toegang in de groote arena's verleend, waar de ongetemde dieren de eerste lessen worden geleerd, na vooraf door angst en honger in te nauwe hokken, maanden lang gekweld te zijn. Ook moeten wij niet vergeten, dat indien zij eenmaal hun 'es hebben geleerd, er geruimen tijd over heen gaat om van de opgeloopen verwondingen te genezen, eer het publiek hen aanschouwt. De repetitie's bijwonen is van geen waarde, daar de dresseur in het circus zeker is van zijn succes, ook al mocht zijn leerling een enkel "outje maken. De wreedheid is een bestaand feit en zeker zal het de men3chen verhoogen, om dèt on der de oogen te zien. Hoogachtend, J. H. DEN HARTOGH, rts, Koedijk. Mijnheer de Redacteur! Zoudt U zoo goed willen zijn onderstaand voor mij te willen plaatsen? Bij voorbaat dank ik U voor de plaatsruimte. Het ingezonden stukje van den heer J. H. den Hartogh gelezen hebbende, ben ik zoo vrij hieraan nog iets toe te voegen. Wat voor nut steekt erin, dat men een tijger geleerd heeft op een stoel te gaan zitten als een mensch Of hij dat met een stukje vleesch met kauwgummi of wel met ruwheid heeft geleerd, wat gaat het menschdom er in het algemeen mee vooruit? Immers geen syllabe. Wat kan het ook de heele wereld schelen of een leeuw door een brandende hoepel springt, of op een paard een rit door de ma nege maakt? Precies zooveel als wanneer de leeuw het niet doet, te zeggen niets! Wie ter wereld heeft er iets aan, (behalve dan de eigenaar in zijn portemonnaie) dat een olifant aan een koffiemolentje draait met zijn slurf, of met drie pooten op den bodem van een tonnetje gaat staan en den vierden poot vooruit steekt? Wat kan het voor nut hebben als zeeleeu wen met ballen kaatsen, zelfs een soort mu ziekkorps vormen en geluid aan de instru menten weten te ontlokken? En nog veel meer mooie kunsten. Nogmaals,-wat heeft dat alles voor nut? Immers niets. Hoe het die dieren geleerd wordt, men- schelijke grimassen te maken? Zeker niet op de zachtste en dierlievendste wijze. Wij vinden er een beschrijving van in: „Les Dompteurs, ou La Mènagerie des origines k nos jours" door Henri Thètard (amateur dresseur en redacteur van „Le Petit Pari- sien"). In het hoofdstuk: „Le dressage mo derne" lezen we hoe Hendricksen bij Franck Bostock een groep van 14 volwassen tijgers dresseerde. Hij moest zoo spoedig mogelijk optreden dus paste hij een vlugge methode toe en heesch de dieren aan hun halsband door mid del van takels op hun tabouretten, waar ze vastgebonden werden. Twee der tijgers hin gen zich hierbij op: zij braken de halswer vels. Een ander geval: In een door electrische kracht voortbewogen mallemolen reden op kleine wagentjes vastgebonden apen in dui- zelingwekkenden vaart. Het genot bestond in den aanblik van den doodsangst der arme dieren, die het van ontzetting uitschreeuw den. Nog iets, katten moesten o.a. langs lange loshangende touwen klimmen, wa'ar boven aan een stukje vleesch was bevestigd. Hun oefentijd die bijna een jaar duurde, was èèn aaneenschakeling van marteling en honger lijden, want het stukje vleesch bovenaan het touw was hun eenig voedsel. Na de oefening werden de rampzalige dieren weer in hun kleine hokjes opgesloten. Zij zagen er gedu rende dien tijd ellendig vermagerd uit en moesten vóór hun optreden in het publiek worden opgekweekt en aangesterkt, als her- stellende zieken, want zóó konden onder de oogen van het publiek kom* einde op de voorpooten te leeren loooT' I?1 gen ze een nauw aangehaalde halshanJ waaraan een stok was bevestigd x0®» poes zijn kweller niet kon krabben j het dier geheel in zijn macht had. In a dere hand nam de dresseur een leeren waarin spijkertjes waren geslagen hieLa£ werd de achterhand van de poes in'de gedrukt en vooruit geduwd Deze Ha!» sche kwelling verwondde de teenen v£n a achterpooten zoodanig, dat de katten r*Je bij de minste aanraking hun achterpooten^ Men lette eens op, hoe hoog en krampack tig alle dieren die op de voorpooten moeK loopen, de achterpooten intrekken. Dit «2 genoeg 95 pCt. van al het lieve en snoezige en ha. wonderenswaardige, dat wij bij zul& vertoo! mngen ook bij het goochelen met levend, dieren zoo vroolijk en hartelijk beapoWi seeren is verkregen door angst, pijvwree* heid, honger en dorst. Ten slotte nog iets over het onderschrift van de redactie der Alkmaarsche Courant onder het stukje van den heer Hartogh De redactie erkent toch, dat deze circus dieren erg te beklagen zijn. Ook het bezwaar' alleen maar bezwaar! niets wordt gezegd over mogelijke wreedheid, begaan om dieroi beroofd van hun eigen leven in de wildernis' in een klein, altijd te klein, hokje op te slui ten ten genoege van het beschaafde publiek het bezwaar wordt hiervan slechts gevoeld' Ware liefde kent geen grenzen, ware liefdé strekt zich ook uit tot de dieren. Maar o schrijnende gedachte! Hoe staan wij tegen.' over hen? Hoe staan wij tegenover de hoo- gere dieren, die ons van alle schepselen he» meest nabij komen? Hoe? Bevlekt met schande, schuld en bloed! Wij zijn wreed. O, overheid! Weest uwe taak gestrenger bewust! Waakt voor onze beschaving, de eer van ons land en voor het geluk van ons volk! J. H. v. d. BERG Jr. Egmond aan Zee. (Wij gelooven, dat deze inzender het piel. dooi tegen circusbezoek gerust aan den heer Den Hartogh had kunnen overlaten. Zijn standpunt is genoegzaam bekend. Ook wij zijn er van overtuigd, dat er bij dierendres- suur menigmaal mishandeling geconstateerd is. Wat in het circus Schneider te dien opzich te vertoond werd, gaf ons evenwel niet den indruk dat de paarden een moeilijker leven hadden dan de dieren die dag aan dag voor het trekken van zware vrachten worden ge bruikt. Zij werden uitstekend verzorgd en de roofdieren, die alle in beste conditie waren, hadden minstens zooveel vrijheid van bewe ging als de dieren in Artis. Wij geven even wel gaarne toe, dat dergelijke beesten zich felukkiger in bosschen en woestijnen dan in okken met ijzeren tralies zullen gevoelen. Red. Alkm. Crt.) Opgave van Itoordhollandsch Landboiiwcrediet HI.V* (Ontvangen per draadlooze telefoon) STAATSLEENINGEN. 5 1918 BANK-1NSTELL1NGEN. Handel Mpij Cert v. 1000 Kol Bank Ned. lnd. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels' Patent Calvé Delft Cert. Centrale Suiker Holi. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service •Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H- V- A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boetou Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn HolL Amerika Gem. Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust 9ude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash •Exdividend. PROLO fExclaim. i I I Koers van heden te Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.— pl.m. 2.15 102»/, 151 150'/, 128'/, 150-1 241 245 - 82% 7»'/a 54 82 251% 325'/, 83 72-4 116»/» 83»/. 117-6t/s 116 Vs 116% l 250 i/s 251-3 328-30 2517,-1 329 253-4 330-2 71 9816/16 89'/, 29 »/u 173»/» 277 29% 887/a 29% 76 9'% 1717,-5 - 369»/, 284 112% 83 23% 374-5 372'/,-5 277 114-3/, 372-4 114»/, 376-7 28y-90 1147,-5 141% 73'/, 69 138'/, 74 138.$ 74 345% 367% 139i/s 368 367»/,-8 367-8'/, 87'/, 44'/, 69% 58 3'As 88-»/, 45 87-8'/, 72 87%.$ 46 70-2 62-3 S6(-7$ 46 24'/, 22'/, 144'/, 66 57% 24 58% 2873/, 315'/, 285'/, 60'/, 293'/, 318 290 60% 317'/,-8 289 293 V," 4 320 290'/,-2 60-| 318 288-90 41% 15% 81»/, 220'/, 34»%» 15% 34% 41 34% 2 .WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo ki v NIET OFFICIEEL. New-York Italië i 1 a a a a a s s s S A Vorige koers 12.07»/i» 59.10'/, 9.75»/, 34.64»/, 48.20 35.10 66.50 66.75 66.50 2.48 s/e 13.01 Koers op heden 3 uur 12.0/'/i» 59.18»/, 9.75% 34.65 48.20 35.10 66.50 66.77% 66.50 2.48'/, 13.02

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10