DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland VR1JDAO 12 SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Qagelijkscti overzicht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Mo. 215 Directeur: C. KRAS. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Por regel 0.25, bij groots contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. RUSSISCHE TOESTANDEN. I De fraude met distributieboekjes. De stroom houdt nog maar steeds aan! Schier eiken dag lezen we over de toestanden in de sovjet-republiek en helaas, de berichten zijn nog altijd van onrustbarenden inhoud. Thans geeft de Russische medewerker van het Hbld. weer een relaas over fraude met distributieboekjes, die ergelijke vormen heeft aangenomen. Onbegrijpelijk is dat niet. Het feit toch, dat de personen, die distributie boekjes bezitten (ent zijn de arbeiders en sovjet-ambtenaren), goederen en levensmidde len tegen lagere prijzen kunnen koopen dan de overige bevolking, moest wel tot knoeie rijen leiden. Dat begreep de sovjet-regeering natuurlijk ook wel, en zij beval bij het uitrei ken van die boekjes voorzichtig te werk te gaan. 't Heeft echter weinig geholpen. Wel dra ontdekte men, dat er overal veel meer boekjes in omloop waren, dan het aantal rechthebbenden rechtvaardigde. De rijksin spectie heeft daarom besloten een algemeene revisie in te stellen. Daarvoor werd besloten, de z.g. „lichte cavalerie" (arbeiders of komso- mollers, die in vliegende revisie-afdeelingen georganiseerd worden en opdracht krijgen alle instellingen te bezoeken, overal de boe ken na te zien, den ambtenaren vragen te stellen enz.) te gebruiken. Er werden 2000 man in vliegende vendels van „lichte cava lerie" georagniseerd en over geheel Moskou verdeeld. Zij moesten overal naar distributie boekjes zoeken ende resultaten waren „ontzettend" (zooals de „Komsomoljskaja Prawda" schrijft). De bevolking van Moskou bedraagt nu volgens de officieele statistiek 2.450.000 zie len, terwijl het aantal in omloop zijnde distri butieboekjes 2.700.000 is. Nemen wij in aan merking dat de soldaten en officieren geen boekjes hebben en door de militaire overheid van al het noodige voorzien worden, en dat de z.g. „lisjentsy" (dus de „bourgeois") geen recht op boekjes hebben, dan wordt het duide lijk, dat honderdduizenden boekjes op on rechtmatige wijze in handen van menschen zijn beland, die er geen recht op hebben. Dit verklaart, waarom Moskou (evenals de overi ge groote steden) veel meer levensmiddelen opeischt dan volgens het plan noodig is. De menschen, die op onrechtmatige wijze van distributieboekjes hebben gekregen, brachten de berekeningen van de administratie der coöperatieve winkels in de war. De huiszoekingen in verschillende instellin gen hebben aangetoond, dat er ware maga zijnen van distributieboekjes bestaan. Zoo bijv. zijn bij de cassière van de coöperatieve winkels „Commounard" 60 zulke boekjes ge vonden. Een zekere Kozmodemjanowsky wist met behulp van een gephantaseerde handtee- kening en niet bestaande waardigheid 6500 distributieboekjes te bemachtigen. De com mandant van een groot huis heeft een ver- valschte aanvraag ingediend en 350 boekjes gekregen. Bij den directeur van een der win kels werden tijdens een huiszoeking 850 ta lons voor suiker enz. gevonden. De overheid heeft nu bevel gegeven onmid dellijk in geheel Moskou alle boekjes te con- troleeren. De huisbestuurders moeten, onder persoonlijke verantwoordelijkheid, alle boek jes van de inwoners van hun huis nazien en er zich van overtuigen, of die boekjes zich in handen bevinden van personen, die er recht op hebben. Dit moet binnen drie dagen ge schieden. De fraude wordt daarmede echter nog met geheel onderdrukt. Bij het koopen van goede ren moet de klant een talon inleveren, zoo dat hij op hetzelfde boekje een tweeden keer dezelfde gerantsoeneerde hoeveelheid goede ren niet kan krijgen. De winkelbediende is verplicht den talon in tegenwoordigheid van den kooper in een bus te werpen. Dat doen de verkoopers echter niet altijd. Vele verkoo- pers weten op een zeer handige wijze de ta lons onmerkbaar in hun zak te stoppen ot mder de toonbank te werpen. Dezelfde ta lons worden daarna voor den tweede en zeljs voor een derden keer gebruikt om goederen te koopen. Andere winkelbedienden hebben een miadel gevonden om de talons uit de bussen te stelen. De huiszoekingen hebben dan ook aangetoond,' dat zeer veel verkoopers thuis groote voorraden talons hadden. Die talons verkochten zij aan „listjentsy", die geen boek jes bezaten, natuurlijk tegen een hooge ver goeding. Daarnaast schijnen sommige ver koopers de goederen, die zij op deze wijze te gen de maximumprijzen wisten te verkrijgen, aan handlangers af te staan, die ze met veel winst op de vrije markt verkoopen. Het is dus noodig een middel te bedenken om aan deze fraude den kop in te drukken. Dat hoopt de sovjet-overheid te doen dpor speciale bussen in te voeren, waaruit de talons niet gestolen kunnen worden, en door bij het publiek er op aan te dringen, dat iedereen toeziet, of de verkooper zijn talon inderdaad in de bus heeft gestopt. Het kwaad uitroeien zal echter onmogelijk zijn, omdat elke distributie, voor al bij het bestaan van verschillende groepen, die rantsoenen van verschillende grootte krijgen, onvermijdelijk tot fraude moet lei den. Honger is een goed leermeester. ARRESTATIE DER POOLSCHE AFGEVAARDIGDEN. Wederom bladen in beslag ge nomen. Het verkiezingsmani fest der oppositie. De gewelddaad van generaal Skladkowski den minister van binnenlandsche zaken, om de leiders der oppositie uit hun bed te lichten en naar Brest Litowsk te laten brengen, waar zij in de gevangenis zijn opgesloten, heeft natuurlijk een geweldig opzien gebaard. De arrestatie van den populairen boerenleider Witos, die uit een trein, waarmede hij naar zijn geboortedorp wilde vertrekken, heeft on der de boeren groote opwinding uitgelokt. Over het eigenlijke doel van deze arresta ties loopen de meeningen uiteen. De cor respondent van de „Frankf. Z." meldt, dat het volstrekt niet onmogelijk wordt geacht, dat de slag gericht is tegen het plan van de oppositie, om a.s. Zondag in 22 steden groote stedertbetoogingen te houden. Maar dan zou de regeering zich wel eens kunnen vergissen in de werking van den maatregel, daar deze in de hoogste mate de gemoederen in beroe ring heeft gebracht en de oppositie hierbij slechts voordeel kan hebben. Ook is het mo gelijk, dat de bedoeling voorzit om door arrestatie der leiders de oppositie bij verkie zingscampagnes te benadeelen. Gistermorgen is de geheele oppositiepers weer in beslag genomen. De „Gazeta Wars- zawska" meent, dat de maatregel bewijst dat de regeerir.g besloten is op alle mogelijke manieren zich de overwinning bij de verkie zingen te verzekeren. Een ander blad meent, dat de regeering de oppositie wil onthoofden, waarvan echter het gevolg wel eens kan zijn, dat de beweging in nog veel radicaler rich ting zal gaan. De oppositie heeft inmiddels haar verkie zingsmanifest gepubliceerd. Het bestaat uit 14 punten, waarvan de voornaamsten zijn: krachtige bestrijding van de economische cri sis, vermindering van de werkloosheid, verla ging der begrooting, bezuinigingsmaatrege len, onvoorwaardelijk vreemzame buitenland- sche politiek, handhaving van de integriteit van het grondgebied, belastinghervorming, hervorming der agrarische wetgeving. Soc. betoogingeu. In verband met de arrestatie van leden dei- oppositie in het thans'ontbonden parlement, werden in Warschau en Tarnow door de socialisten pogingen gedaan om betoogingen op touw te zetten. De politie greep in. Er heerscht thans rust. Ernstige beschuldigingen. In verband met de arrestatie van 18 afge vaardigden publiceert het P. T. A. een meae- deeling, volgens welke de justitie gedurende de jongste parlementszitting een aantal mis drijven van crimineelen en politieken aard heeft geconstateerd, door oud-afgevaardigden gepleegd. Nu hun immuniteit is opgeheven, is de vervolging van alle schuldigen gelast. De op 10 September gearresteerde oud-afge vaardigden worden ten deele beschuldigd van misdaden (diefstal, oplichting, verduiste ring, enz.) en ten deele van politieke misdrij ven (schieten op de politie, opruiing tot daden van geweld, verzet tegen de autori teiten, actie tegen den staat). De Polanny meldt dat reeds 200 vërvolgin- gen zijn ingesteld tegen vroegere afgevaar digden welke bij de justitie in behandeling zijn. Volgens het blad zouden eigenlijk 180 afgevaardigden gearresteerd moeten worden, doch de regeering had om 'n massa-arrestatie van vroegere afgevaardigden te vermijden de justitie opgedragen slechts in ernstige ge vallen tot arrestatie over te gaan. EX-KROONPRINS RUPPRECHT GEHULDIGD. De tocht door de Palts. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Karlsruhe meldt, wordt sinds eeni ge dagen ex-kroonprins Rupprecht in de Palts gehuldigd. Hij trekt van stad tot stad en laat zich als een vorst huldigen, schrijft de man van het „B. T.". Evenals indertijd de keizer, heeft Rupprecht met den maar schalkstaf in de hand een inspectie gehouden ever eenige duizenden oud-strijders. Hij wordt officieel begroet en gehuldigd door burgemeester en gemeenteraden. Kleine meisjes bieden hem bloemstukken aan. Bij de huldiging te Kapsweyer heeft de ex-kroons prins tegenover den burgemeester zijn erken telijkheid betuigd voor vriendelijke ontvangst in de Palts. WOELIGE TOONEELEN IN EEN HONGAARSCHE RECHTZAAL. Communistische beklaagden maken hevig lawaai. Te Boedapest stonden Woensdag 22 jeug dige communisten terecht in verband met het voeren van communistische propaganda, het geen in Hongarije verboden is. Er zijn meer dan honderd communisten bij het proces be 'tokken, zij worden in groepen berecht. Al dadelijk bij het begin van de zitting zetten de beklaagden luidkeels de Interna tionale in. Ook gejuich voor de communis tische pers weerklonk. Den rechters werd toegeschreeuwd, dat zij zich weg moest pak ken. Verder werd door de beklaagden hulde gebracht aan een hunner partijgenooten, die tijdens een voedselweigerinrr in de crevanpr- nis gestorven is en van wien zij riepen, dat hij vermoord was. Toen eindelijk de president aan het woord kon komen en de gewone vragen omtrent naam, leeftijd enz. aan de beklaagden stelde, begonnen deze communistische redevoerin gen te houden. Het tumult werd nu zoo he vig, dat de zitting geschorst moest worden. De president gelastte, de beklaagden in ke tenen te slaan. Niettegenstaande dezen maat regel begon het tumult bij hervatting van de zitting, welke met gestoten deuren plaats heeft, opnieuw. Waarschijnlijk zal het proces twee dagen duren. DE AANTIJGINGEN VAN KUNSTLER. Een aanklacht wegens laster. Men zal zich herinneren, dat dezer da gen de soc. afgevaardigde Künstler in een verkiezinsrede allerlei beschuldigingen heeft geuit aan het adres van officieren van de rijksweer, die betrekkingen zouden onderhou den met Moskou. Het rijksweerministerie heeft daarop den heer Könstler getart zijn beweringen met be wijzen te staven. Daarop werd geantwoord, dat er sprake zou zijn geweest van „vroege re Duitsche officieren". Thans heeft naar de Berlijnsche corres pondent van de „Frankf. Z." verneemt, het departement verklaard zich genoodzaakt te zien een vervolging in te stellen wegens las ter teneinde de juiste toedracht van zaken te doen vaststellen. Het rijksweerministerie wil dus de ver spreiding van onjuiste geruchten, welke in politiek opzeiht nadeelige gevolgen zouden kunnen hebben, tegengaan door de waarheid te doen vaststellen. De „F. Z." meent uit deze houding te mo- ^en concludeeren dat het proces in het open aar zal worden gevoerd, opdat dit ook het resultaat zal hebben, hetwelk het rijksweer ministerie wil bereiken. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Terechtstelling van communisten. Uit Hankau wordt gemeld dat daar gedu rende de laatste drie dagen 29 Chineesche communisten zijn terechtgesteld. Daar de Chineesche nationalistische re geering nieuwe aanvallen der communisten op Hankau vreest, wordt de staat van beleg in de stad met de grootste gestrengheid doorgevoerd. V. D. voegt er aan toe dat de Franschen ter verdediging van de Fransche kolonie twee tanks naar Hankau hebben gezonden De Chineesche autoriteiten weigerden echter den Franschen toestemming te geven om oorlogsmateriaal aan land te brengen, zoo dat een Fransche militaire afdeeling ontbo den moest worden om het aan land brengen der tanks met geweld door te zetten. CHOLERA OP DE PHILIPPIJNEN. Ernstige epidemie. Dezer dagen maakte een telegram melding van een pest-epidemie op Luzon, het voor naamste eiland der Philippijnen. Thans brengen de bladen uit Manilla van 29 Juli jl. berichten omtrent een in hevigheid toene mende cholera-epidemie in de provincie Ilo- Ilo van het zuidelijker gelegen eiland Pa- nay, eveneens tot den Philippijnschen archi pel behoorende. Gendarmen zijn afgezonden om het hand- "haven van de quarantaine-maatregelen te waarborgen. Reeds heerschte de epidemie in dertien plaatsen, terwijl verdere uitbreiding dreigde. De gezondheids-commissie te Manilla nam een motie aan, houdende verzoek aan den gouvernements-gezondheidsdienst om de ernstige epidemie op den Philippijnen door buitenlandsche deskundigen te doen be- studeeren. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Rede van Henderson. In de namiddagzitting van de Volken- bondsassemblée zette Arthur Henderson, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken uiteen, dat de ontruiming van Rijnland de bekroning beteekent van het te Locarno aan gevangen vredeswerk. De vroegtijdige dood van Stresemann en Nansen is zeer te betreuren, aangezien beide staatslieden oprechte vrienden van den vrede zijn geweest. Hun aandenken zal in de ge schiedenis na den oorlog blijven voortleven, als die van de dappere mannen. Ten aanzien van dë Pan-Europa-kwestie verklaarde Henderson, dat Groot-Brittannië het zou toejuichen, indien in den boezem van den Volkenbond een Europeesche studiecom missie zou worden in het leven geroepen. Een zoodanige oplossing zou te verkiezen zijn boven de instelling van een zeer kostbare Europeesche organisatie, met een jaarverga dering, een permanente commissie en een per manent secretariaat. Henderson legde er den nadruk op, dat het plan voor een Europeesche overeenkomst op geen enkel punt strijdig zal mogen zijn met de bepalingen van het Volkenbondsstatuut. In de eerste plaats dient de ernstige econo mische crisis te worden bestreden en te wor den opgelost. Naast een vreedzame oplossing van internationale conflicten is een energiek cp hst gebied van de ontwapening een dringende vereischte, want zonder een ernstige beperking van de militaire uitrustin gen, is het onmogelijk tot een werkelijk inter nationale veiligheid te geraken. Zonder een beperking der bewapening zal de Volkenbond in moeilijke oogenblikken nooit aan zijn taak kunnen beantwoorden. Artikel 8 van het Sta tuut is, aldus vervolgde Henderson, van groote beteekenis en moet gelijk de andere be palingen van het Volkenbondsstatnut con sciëntieus worden gerespecteerd. Spr. herinnert er aan, dat Groot-Brittannië op de Londensche Vlootconferentie oprecht getracht heeft mede te werken aan de voor genomen ontwapeningsconferentie. Deze ontwapeningscommissie zal het vol gend jaar te Geneve bijeenkomen. Deze rede van Henderson werd stormachtig toegejuicht. Duitschland brengt de kwestie der „Minderheden" op het tapijt. Dr. Curtius, de Duitsche minister van bui tenlandsche zaken, heeft bij den president van de Volkenbondsvergadering een voorstel ingediend, strekkende het hoofdstuk van het jaarrapport van den Volkenbond, dat betrek king heeft op de kwestie der minderheden, in handen te stellen van de politieke commissie van de Assemblée. Het secretariaat van den Volkenbond had deze aangelegenheid nog niet op de agenda geplaatst. Door dit van Duitsche zijde gedane voor stel, is de mogelijkheid geschapen, dat in de politieke commissie de tot nu toe onvoldoen de regeling van de Minderhedenkwestie, in behandeling zal worden genomen. Verwacht wordt dat de Duitsche delegatie in de politieke commissie practische voorstel len zal indienen tot wijziging van de Minder hedenregeling. Scherpe critiek op de economi sche politiek van Amerika. In de Volkenbondszitting van hedenmiddag richtte de afgevaardigde van Haiti, Dantes Bellegarde, zich in scherpe bewoordingen te gen ae imperialistische douane en economi sche politiek van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De economische concurrentiestrijd is even als de politieke geschillen een voortdurend gevaar voor de goede verstandhouding en de vrede der naties. Bellegarde zeide vervolgens er niet aan te twijfelen dat de vorming van een Euro- peeschen Statenbond er ten zeerste zal toe bijdragen het economische streven van de Ver. Staten te bestrijden. De economische heerschappij van Noord- Amerika drukt zwaar op de staten van Mid den- en Zuid-Amerika, eindigde spreker, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de Volken bond daarbij een steun zal bieden voor hun politieke zelfstandigheid. ERNSTIGE BOTSINGEN IN IRAK. Onlusten te Sulaiment. Te Sulaiment in Irak heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen politie en Koerdische nationalisten. De onlusten begon nen met een manifestatie van 2000 Koerden tegen de op het oogenblik in Irak plaats heb bende verkiezingen. De Koerden hadden revolvers en dolken bij zich en hadden de in gangen der regeeringsgebouwen en andere lokalen bezet. Daar de politie, die de menigte met stokken trachtte uiteen te jagen, niet sterk genoeg was, werd versterking van militairen ge vraagd, die tenslotte van de vuurwapens ge bruik moesten maken. Er ontstond een hevig vuurgevecht. Aan beide zijden vielen 13 doo- den en 3'5 gewonden. Negen Koerdische na tionalisten worden gearresteerd. DE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN INDO-CHINA. In verband met communistische onlusten in Indo-China hebben de Fransche autori teiten versterkingen gezonden naar het district Manesto waar tengevolge van de on lusten de vorige week verscheidene Chineezen werden gedood. DE ONRUST IN INDIE. De duur der „ronde tafel con ferentie. Naar het N. T. A. meldt, houdt men er m Londensche politieke kringen rekening mede, dat de „ronde tafel"-conferentie drie a vier maanden zal duren. Een aanval op de N.w. grens? Verwacht wordt, dat 4000 man van de stammen aan de N. W. grens een aanval zul len ondernemen. Reeds zijn Britsche vlieg tuigen fel beschoten. DE REGENVAL TE BOMBAY. Gistermiddag opgehouden. Een Reuter-bericht uit Bombay meldt, dat het gistermiddag heeft opgehouden te rege nen. Er is in 30 uur 66 c.M. regen gevallen. EEN „KABINET" VAN MISDADIGERS. Chicago en zijn bandietenben den. Organisatie in de boe- venwereld. Ernstige berichten in ernstige Engelsche bladen melden dat Al Capone, de bekende Chicagosche gentleman-bandiet, waardig collega (of concurrent?) van Jack Diamond, een soort van coalitie-regeering heeft ge vormd om aldus zijn tegenstanders in de boevenwereld tot medestanders te pi aken. Eeo maatregel van zelfverdediging. De misdadi- gersbenden zijn zóó talrijk tegenwoordig in Chicago, dat de winsten zeer zijn gedaald en het arbeidsveld te veel wordt afgegraasd. Vandaar dat Al Capone het verstandig heeft geacht om een reusachtige misdadigers- coöperatie te vormen, bestuurd door een „kabinet" van „ministers", gekozen uit de voornaamste bendeleiders. Het kabinet is als volgt samengesteld: Minister voor drankvervaardigingJoe Sal- tis; minister van distributie: „Klondyke' Don nel 1; ministers van oorlog: Ted New' berry en „machine-geweer Jack" McGurn; minister voor het dobbelen: Ralph Capone (de broeder van Al); ministers van misdaad: Jaca Guziek en Hymie Weiss. EX-PRESIDENT IRIGOYEN NAAR HET BUITENLAND. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat presl dent Irigoyen gisteravond zich heeft inge scheept aan boord van een kruiser. De be stemming is niet bekend. Zijn dochter en zijn lijfarts vergezellen hem. Gemeld wordt, dat Irigoyen den wensch heeft te kennen geven zijn ballingschap in Spanje of Frankrijk te mogen doorbrengen. Naar verluidt, heeft de kruiser koers gezel naar Montevideo. GROOTE BRAND IN DUITSCHE PLAATS. Te Piunderich bij Trier is Woensdag avond in een der oudste huizen brand uitge broken. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat in korten tijd vijf huizen in brand stonden. Bij het blusschingswerk werd een brandweerman ernstig gewond. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. DE RAMP TE SANTO DOMINGO. De commissie die belast is met den weder opbouw van de door de typhoon aangerichte verwoestingen heeft de voorloopige schikkin gen getroffen voor het opnemen van een lee ning van 3.000.000 in de Ver. Staten voor den wederopbouw. WEER EEN SLACHTOFFER VAN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. Gisternacht werd te Essen een 21-jarig stu dent uit Gladbeck, Heinz Ottlen, die deelge nomen had aan een vergadering van de natio- naal-socialisten, na afloop hiervan door poli tieke tegenstanders „onder handen genomen". De jonge man liej tijdens de vechtpartij een messteek op in de borst. Hij is in het zieken huis overleden. De dader is onbekend. PROTEST-STAKING VAN 24 UUR IN POLEN. Naar verluidt heeft de bestuurscommissie der Sociaal Democratische Partij in Polen be sloten, in plaats van de oorspronkelijk voorge nomen algemeene staking allereerst een pro teststaking af te kondigen gedurende een dag. welke reeds heden zal plaats vinden. DIEFSTAL VAN GRAFSTEENEN. 4 Door de politie te Leipzig is een vracht auto aangehouden, waarop grafsteenen ver voerd werden, die bleken gestolen te zijn op het kerkhof te Roitzsch in het district Torgau. De diefstal werd gepleegd in opdracht van een beeldhouwer, IToyde genaamd, die de grafsteenen' verwerken wilde en van andere opschriften voorzien, teneinde op deze wijze de kosten van het aanschaffen van materiaal uit te sparen. BOUW VAN DRIE BRUGGEN OVER DEN RIJN. De Rijksminister van Verkeerswezen deelt mede, dat thans een definitieve overeenkomst is afgesloten voor d-n bouw van drie brug gen over den Rijnbij Ludwigshafen, Mann- heim, Maxau en Spier. Onverwijld zullen de werkzaamheden voor de brug bij LudwigshafenMannheim, wor den aangevangen. OPNIEUW EEN.AANSLAG OP DE SOV [ETAMBASSADE IN WARSCHAU. r Volgens de „Kurjer Czerwony" vond een majoor van politie woensdagavond voor het gebouw van de Sovietaicbassade te Warschau een zorgvuldig in rood papier gewikkeld pa- ket, dat eenige kilogrammen woog. Op het politiebureau werd geconstateerd, dat het paket een middelgroot artilleriepro jectiel bevatte. Een ijverig onderzoek wordt ingesteld. DE RAMP VAN SAN DOMINOO. w De „Arend" te San Dominga Bij het departement van defensie is inge komen een telegram van den commandant van Hr. Ms. flottiljevaartuig „Arend" ui! San Domingo, dat als volgt luidt: „Bij aankomst hier alleen Amerikaansch* Sloop (kannoneerboot) aanwezig Thans ook Engelsche kruiser „Danae" aangeko men. Toestand hier zeer ernstig. Stad bijna geheel verwoest. 3000 dooden, 23.000 ge*®®' den. Door gebrek aan bedden kunneQ dok ters nog niet veel uitrichten", M

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1