flkmaarsckc Caurant. Ve/rfvad&i (&iu&&e£&cA& DE VERLOREN INJECTIENAALD. Radio-hoekje FEUILLETON. HoRdird twee en dertigste Jaargang. Vrijdag 12 September HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. PMBvinoaaal nieuws Jfo. 215 1930. Zaterdag 13 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.. pitzending). 8.— Orgelspel door Joh. Jong afgew. door gramofoonpl. 9.— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 Voordracht door Jan Lamers. 10.30 Zieken- uurte. 11.30 Gramofoonpl. 12.— Politieber. 12.15 Concert. V.A.R.A.-Septet. 1.30 Uitz. Demonstr. Congres van N. V. V. en S. D. A. p. te Den Haag. 4.30 D. v. Kreveld: „Voor onze amateur-fotografen". 5.— Landré: Ons huis een Tehuis". 5.30 H. J. Wielink: „De Passiespelen te Oberammergau". 6.Kin- deruurte. 7.— Uitz. Demonstr. Congres van N. V. V. en S. D. A. P. te Den Haag. 9. Pij de Pomp. Teun de Klepperman. 9.15 Concert. V.A.R.A.-Orkest. 10.— Persber. Daarna: V.A.R.A.-Varia. 10.15 Muzikale attractie. 10.30 Vervolg Orkestconcert. 11 Muzikale attractie. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Gramofoon platen. 113012Godsdienstig halfuur tje. 12.011.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 1.302.Gramofoonpl. 2.3.15 Kin deruurtje. 3.153.45 Vragenhalfuurtje. 5. 6.Gramofoonpl. 6.01—6.15 S. P. J. Bor sten: „Sport-allerlei". 6.15—6.55 Gramo foonplaten. 6.557.15 Journal. Weekover zicht 7.157.30 Huib *n Theo Luns: „Het Rijksmuseum". 8.0111 Concert door het K. R. O.-Orkest. 9.30 ca. Nieuwsber. 11. 12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. O. Kavann, alt. A. Cox, tenor. Kwin tet. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Berichten. 7.Sportberich ten. 7.05 Piano-recital door V. HelyHijt- chinson. 7.20 Lezing 7.40 Lezing. 7.50 Con cert. Orkest. N. Williams, bariton. J. Hamil- tonSmith, sopraan. 9.20 „Gala", van Ty- rone Power. 10.05 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Berichten. 10.4512.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 9.05 Concert. Vocale en instrum. solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. Spaansche avond. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonplaten. 1 252.50 Orkestconcert. 5 506.50 Orkest concert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. 12.20—1.20 Dansmu ziek. (Gramofoonpl.). Kalundborg, 1153 M. 3.50—5.50 Orkest concert en zang. 8.20—8.50 Orkestconcert. 9.209.45 Vioolrecital door Mogens Hansen. 9.5010.45 Vervolg Orkestconcert. 11.20 12.20 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 10.502.20 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.50 4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50 8.50 Lezingen. 8.50 „Funkhaus in Berlin". Daarna berichten en tot 12.50: Dansmuziek BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden A. dat dit jaar voor den herijk van maten ien gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in de Nieuwe Doelen aan de Doelenstraat alhier en wel op: MAANDAG 22 SEPTEMBER van 10— 12 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en gewichten, MAANDAG 22 SEPTEMBER van 1334— 1634 uur en op DINSDAG 23 SEPTEMBER van 912 uur voor de apothekers, goud- en zilversmeden, DINSDAG 23 SEPTEMBER van 1334— 1634 uur en op WOENSDAG 24, DONDER DAG 25 en VRIJDAG 26 SEPTEMBER van 9—12 en 1334—1634 uur voor de groote partijen, die afzonderlijk zullen worden op geroepen, MAANDAG 29, DINSDAG 30 SEPTEM BER DONDERDAG 2. VRIJDAG 3, MAAN DAG 6, DINSDAG 7, WOENSDAG 8, DONDERDAG 9. VRIJDAG 10, MAANDAG 13, DINSDAG 14 en WOENSDAG 15 OC- TOBER van 9—12 en 1334—1634 uur voor de overige herijkplichtigen, aan wie een op- xoepbniefje zal worden uitgereikt, DONDERDAG 16 OCTOBER van 9— Van ALICH CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 5) Van ter zijde zag Esther dat de jonge man de schouders ophaalde; het begon haar hoe langer hoe meer te interessee ren. „Luister nu eens, Arthur, kunnen we hier niets voor je vinden?" „Lieve hemel! In Cannes?" De grenzelooze verachting, die uit dit gezegde sprak, beantwoordde zij met een uitbarsting van hevig zeflverwijt. „Het is mijn eigen schuld; dat had ik moeten voorzien!" „Kom, laat dat schieten, kindlief, ge dane zaken nemen geen keer." „Neen, het was mijn schuld! Als ik hem maar niet had laten merken, dat het baccarat was als ik maar een an dere verontschuldiging verzonnen had. Maar ik wist het niet, het kwam niet bi] me op. En nu ben ik zoo hulpeloos, mijn handen zijn gebonden!" De zenuwachtige beweging, die ze maakt, deed haar armbanden rinkelen. „Zoo." „Arthur, zeg het me. Is er geen andere weg; moet je met dit schepsel mee 12 en 13—1634 uur voor ben, die geen op- roepbriefje mochten hebben ontvangen. B. lo. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten af- gewasschen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daar na ingewreven met gekookte lijnolie; maten en gewichten vóór 1 OCTOBER 1931 gestempeld moeten zijn met de letter f en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te ma ken, nog gelegenheid bestaat maten en ge- }V1C*te«Il-J^?-i.a^en her'Jken aan het ijkkantoor eAMSTERDAM el-ken MAANDAG en VRIJDAG, uitgezonderd 26 DECEMBER, van 934—1534 u-ur. 3o. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk A4 niet in winkels enz. mogen worden terugge bracht; 4o. dat ten bate van 's Rijks schatkist be taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5o. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, daar de gewichtjes an ders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). Alkmaar, 12 September 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. FTHOMSEN, Lo. Burgemeester. R. VEENDORP, Lo. Secretaris. BROEK OP LANGENDIJK. Maandag werd een vergadering gehou den van de besturen van alle aangesloten vereenigingen der Langendijker Groenten- centrale, in het café van den heer Vijzelaar alhier. De voorzitter, de heer S. de Boer, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder burgemeester Slot als Voorzitter van -het Veilingsbes tuur en zeide dat de aanleiding tot deze vergadering was een schrijven van „de West" te Koedijk, gericht tot de besturen der zusterverenigingen waarin werd ver zocht om een algemeene vergadering van de L. G. C. In de verleden week gehouden vergadering van het veilingsbestuur is besloten eerst deze vergadering te houden teneinde zoo mogelijk met voorstellen voor een algemeene verga dering te komen. Het feit dat deze vergadering gehouden werd was een gevolg van den slechten toe stand in onze bedrijven, waarvan hoofdzake lijk de vele ziekten en misgewas de schuld zijn. Spr. wees o.a. op de buitengewone zwa re regenval op 12 Juni en zeide dat het moe deloos maakt om alle vruchten van zwaren arbeid door regen en ziekte te loor te zien gaan. Er is begonnen met een te lagen aardap pelprijs, welke nogal stabiel bleek, zoodat er weer hoop kwam. Toen echter trad door de vele regens de aardappelziekte weer op, met als resultaat een zoo goed als totale vernieti ging van den oogst. Door het zachte weer nam de draaihartigheid zulk een omvang aan dat vrijwel de geheele oogst van bloem kool en bewaarkool vernietigd is. Bovendien waren de prijzen van de zomer kooi van dien aard, dat deze vele veilingsda- gen onverkrijgbaar bleek. Spr. hoopte, dat uit deze vergadering pun ten naar voren zouden komen om den tuin bouw direct en indirect te helpenbijv. lagere pachten en lagere vrachttarieven. Met deze woorden verklaarde de voorzit ter de vergadering voor geopend en gaf het woord aan den heer Butter, bestuurslid van „De West" te Koedijk. Deze bracht eenige punten ter sprake, o.a. béscherming van het bedrijf door de regee ring; de waanzinnige verhooging van in voerrechten op onze producten en hoe daar tegen afweer maatregelen te treffen. De voorzitter wenschte hierover geen oor deel te vellen. Als eerste sprak de heer Jb. de Vries van St. Pancras. Hij las een artikel voor uit een voorjarige „Tuinderij" over den Nederlandschen tuin bouw en de Duitsche oorlogsschulden, waar uit blijkt dat Duitschland zulke groote be dragen moet betalen aan de geallieerden, dat die onmogelijk uit de directe belastingen kun nen worden opgebracht, zoodat alle in Duitschland ingevoerde artikelen zwaar be gaan?" Een pauze, waarin de kellner thee en een vermouth bij hen neerzette. Toen weer de stem van den jongen man, ver moeid en knorrig. „Ik zeg je, dat ik moet kunnen leven en ik kan niet leven van lucht alleen." Weer een lange stilte en Esther vrees de dat ze niets meer zouden zeggen. Het interesseerde haar zoo. 'tWas meer dan erg. Na ongeveer drie minuten klonk weer de stem van de jonge vrouw, maar nu kalmer, rustiger. „Ik vergat je te vertellen, dat ik van daag weer bij Fleurestine ben geweest. Je herinnert je Fleurestine?" „O, dat mensch." „Ik weet wel, dat je niet aan haar ge looft, maar hoe dan ook, gisteren ge raakte ze in trance. Ze was volkomen buiten bewustzijn. Ze zag dingen, zij zag Charles." „Wel, wel, deèd ze dat?" Als bewogen door dezelfde opwelling zagen beiden op en namen de naburige tafeltjes op. Esther schonken zij slechts een vluchtigen blik. Oogenschijnlijk was ze geheel verdiept iets in haar toschje te zoeken. „Ze zag hem te bed liggen, ziek, heel ziek; er was een verpleegster bij." „Zoo, heel ziek, ziek genoeg voor een verpleegsterwel, en wat zag ze meer?" „Neen, dat was alles, behalve dat ze den dokter beschreef," last moesten worden, en nu worden de kos ten van de oorlog door deze tarieven voor een gedeelte afgewenteld op den Nederland schen tuinbouw. Spr. vond het ook dringend noodzakelijk, dat de pachtwet tot stand komt en tevens zeer gewenscht, dat de vooraan staande personen van alle politieke fracties op de komende vergadering tegenwoordig zijn, want indirecte hulp is noodig en directe hulp noodzakelijk. Wenschelijk ware het ook om de sociale wetten niet zoo zwaar te laten drukken en bijv. personen met een inkomen van minder dan 1500 daarvan vrij te stellen. Ook be pleitte spreker steun voor den tuinbouw uit de gelden van de N.U.M. de groentenzouters hebben daar toch ook eens een toeslag van gehad van zes gulden per vat. Spreker stelde voor een toeslag trachten te krijgen van 10 per snees, behalve voor glas en bloembollen. De toestand is van dien aard, dat hulp in den vorm van geld dringend noodig is. De heer Kramer van Zuidscharwoude ge loofde niet, dat er met een tarieven-oorlog veel is te bereiken. Spr. was voor een buiten gewone algemeene vergadering, hij vond het roekeloos zoo door te gaan, wij hebben hulp noodig om te komen tot andere cultures en spr. wees ook op de sociale wetten die veel te zwaar drukken op den kleinen patroon, die hier vrij algemeen is. Hij was er ook voor om regeeringsperso- nen uit te noodigen op onze buitengewone vergadering. Verschillende sprekers wezen cp de noodzakelijkheid van een spoedige tot standkoming van de pachtwet, daar het weer standsvermogen van de tuinders door de ab normale hooge pachten sterk wordt verzwakt en de hooge pachten ontstaan zijn door ge brek aan land. De geheele tuinbouw van Nederland moet er op aandringen dat personen in de pacht- commissie komen, die weten hoe de toestand is. Burgemeester Slot zeide, te kunnen begrij pen, dat er menschen zijn die moedeloos worden, maar raadde de vergadering aan het hoofd koel te houden. Wanneer wij geld billen hebben van het Rijk, provincie of gemeente, dan meet dat er eerst gebracht worden in den vorm van be lasting. Het is voor den minister van finan ciën zeer moeilijk geld te geven. Spreker wilde al zijn krachten geven om iets tot stand te brengen, maar wees er te vens op, dat ons bedrijf nog volkomen cre- dietwaardig is. Hij zeide, dat als wij ons be drijf tien jaar door elkaar nemen er brood in verdiend is en hij wees ook op de vruchten van verandering van cultuur. Spr. zou het goed vinden den minister van waterstaat bekend te maken met de dringende noodzakelijkheid de vrachttarieven te verla gen, desnoods van deze vergadering uit per brief of telegram. Wat het pachtstelsel aangaat zeide spre ker, dat een krachtig geluid uit deze vergade ring zeker nut zal hebben. De heer De Groot van Schermerhorn was ook van oordeel, dat er hulp aan den tuin bouw moet komen, al is het dan maar voor aankoop van kunstmest. Dit jaar zal dat dringend noodzakelijk zijn. Burgemeester Slot bracht nog even naar voren, dat de N.U.M. gelikwideerd is, als tuinbouwers kunnen wij er niet de minste rechten op laten gelden. De heer Madderom van St. Pancras, wees er op, dat gedurende den oorlog de regeering goedkoope groenten voor het Nederlandsche volk van ons afdwong. Dus heeft de regee ring of eigenlijk het geheele Nederlandsche volk hier nog een schuld af te doen, hetgeen thans zou kunnen geschieden door ons steun te bieden. De heer Kramer van Zuid-Scharwoude, wees er op, dat er tegen gewaakt diende te worden, dat de verlaging van de vrachtta rieven in handen van de exporteurs komt, zooals het dit voorjaar is gebeurd. Spr. vond het zeer te betreuren, dat dit geld in de verkeerde zak is terecht gekomen. De heer Krom van Heer-Hugowaard, zou gaarne zien, dat de regeering afweermaatre- gelen nam, daar de afzet van onze produc ten door de hooge tarieven buitengewoon wordt bemoeilijkt. De heer Prins van Koedijk vroeg of de mo gelijkheid niet bestaat, dat er op aangedron gen werd, dat er uitstel van de betaling van pachtgelden en interest werd verleend en ook dat er geen gerechtelijke vervolging plaats kan vinden bij niet betaling. De voorzitter zeide hierop, dat we in het particuliere bezit niet kunnen ingrijpen. Burgemeester Slot zeide thans de vergade ring te moeten verlaten, daar hij geen tijd meer beschikbaar had. Hij wilde echter nog enkele punten onder de aandacht der vergadering brengen, n.1. of het noodig is dat een algemeene vergadering van de L.G.C. gehouden wordt. Ten tweede moet de Vierbond vergaderen of is het beter dat de Provinciale commissie dit doet? De heer Kloosterboer van St. Pancras stel de voor, om de menschen te helpen met geld van de eigen organisatie, daar er direct hulp noodig is. De voorzitter betwijfelde of de vereenigin gen daar wel geld voor kunnen krijgen. De heer Madderom besprak den steun van de regeering aan den landbouw voor tarwe- en suikerbietenbouwers. Door den heer Balder te Broek op Langen- dijk werden de nadeelen van den zomertijd naar voren gebracht en het zevende leerjaar werd besproken. Spr. vond het wenschelijk, dat het volgen van onderwijs aan een lagere tuinbouw school vrijstelling gaf van het zevende leer jaar. De voorzitter vroeg de vergadering of ieder is voldaan met de besprekingen over de pun ten die naar voren gebracht zijn. Hij vroeg verder of het noodzakelijk was, dat er een al gemeene vergadering van de L.G.C. komt. Hij zag meer voordeel in een vergadering te houden van de provinciale organisatie en daar de volgende punten te behandelen: Verlaging van vrachttarieven, het verkrij gen van renteloos kapitaal, spoedige invoe ring van de pachtwet, vrijstelling van de lasten ontstaan door sociale wetten, zooals zegels plakken, ziektewet, ongevallenwet, en deze lasten voor menschen met inkomens be neden de 1500 door het Rijk te doen beta len, waarmee de vergadering instemde, mits de besturen van alle aangesloten vereenigin gen en de vooraanstaande mannen van alle politieke partijen ook tegenwoordig zijn en de datum niet te ver opgeschoven zou wor den. Hierna sluiting. HENSBROEK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Hensbroek op Woensdag 10 Sep tember n.m. 2 uur (o.t.). Medegedeeld werd dat de straatverlichting is aangevangen. B. en W. stelden voor, voor de verlichting een regeling te treffen volgens een staatje, uitgegeven door de firma Samson, waarbij een week voor volle maan niet verlicht wordt. Hierbij werd voorts met de schijngestallen van de maan rekening gehouden. De heer Visser wil zich aan de bestaande regeling houden, welke het vorig jaar zonder bezwaar is aangenomen. Wethouder SmalWe moeten zuiniger wor den. De heer Visser achtte een paar uur bezui niging per maand van geen beteekenis. Wethouder Wit moet dit wel onderschrij ven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heeren Visser, Wit en Van der Gragt. Van het Polderbestuur te Obdam was de nieuw vastgestelde keur ontvangen. Deze ligt 14 dagen ter visie. Begrooting 1931 van de gezondheidscom missie te Hoorn, sluitende op een bedrag van 1948.06. De bijdrage voor Hensbroek bedraagt 28.14 (3 cent per inwoner). Schrijven van B. en W. van Alkmaar, waarin werd medegedeeld, dat er een appli catie-cursus (lichamelijke oefeningen) zal worden ingesteld. Door onderwijzers(essen) uit de inspectie kan hieraan worden deelge nomen. De kosten waren het vorige jaar 20 per deelnemer. Gevraagd werd of er in deze gemeente ook deelnemers zijn en wie de ver goeding zal betalen. De heer Koppenol zou hieraan gaarne deel nemen en verzocht de kosten voor rekening der gemeente nemen. B. en W. stelde voor het cursusgeld te be talen. De heer Visser gevoelde er niet voor dat de gemeente de studie der onderwijzers be taalt. De voorzitter wees er op, dat het aan de gemeente ten goede komt. Wanneer hier licha melijke oefeningen worden ingevoerd zou men hier een vakonderwijzer moeten hebben. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heer Visser, Schroodei en v. d. Gragt. Ingekomen was een verzoek van de afdee- ling Hensbroek van het Centraal genoot schap voor kinderherstellings- en vacantieko- lonies om verhooging van subsidie van 25 op 50 cent per dag en per kind. Uit een bijgaande toelichting bleek, dat een dergelijke verhooging wel noodig moet wor den geacht. Het vorig jaar zijn 4 kinderen met goed resultaat uitgezonden, terwijl er nog 7 op de lijst staan. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen en voor on- en minvermogenden het bedrag toe te staan. De heer Visser wil de gemeentelijke bijdra ge van het inkomen laten afhangen. Wethouder Wit wilde dit maar aan de commissie overlaten. De heer Visser meende, dat zoo de ge meente ddn voor ieder kind 50 cent geeft, de afdeeling mogelijk eenige reserve kan vormen. Na een korte toelichting door den voorzitter werd het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een 2-tal verzoeken om afschrijving hon denbelasting, n.1. van Jac. van der Molen en Russchen, werden ingewilligd. Rapport B. en W. straatverlichting Wog- meer. B. en W. willen op den hoek bij hei watergemaal een lantaarn bijplaatsen. Wethouder Smal achtte het bij nader onder zoek beter de zaak verder te regelen door ver plaatsing van twee palen. Aan B. en W. werd machtiging verleend twee lantaarns bij te plaatsen. Vaststelling rekening 1929 en rekening G. E. B. 1929. De rekening sluit op: gewone dienst ont vangsten 30.212.88, uitgaven 32.524.12, nadeelig saldo 2311.24. Kapitaaldienst ont vangsten 46 248, uitgaven 43.630.74, ba tig saldo 2617.26. De commissie deelde den heer Oudejans mede, dat alles in orde is bevonden. Aldus vastgesteld. De rekening van G.E.B. sluit op 8050.93; kapitaaldienst 767. De winst 913.88 is afgebracht op materiaal. Als vo ren. De gemeentebegrooting wordt aangeboden op 35.306.09 met 51.02 voor onvoorziene uitgaven. Die van het G.E.B. op 7450, ka pitaaldienst 1267. Er is 500 geraamd als winstuitkeering aan de gemeente benevens 500 pitkeering uit het reservefonds. De begrooting van het Burgerl. Armbestuur werd aangeboden op 2145.60, met een geraamde gemeentelijke subsidie van 800. Bij de rondvraag drong de heer Schrooder aan op betere controle der maximum snelheid. De voorzitter zeide dit toe. EGMOND AAN ZEE. Consecratie van de R. K. Kerk Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van bovengenoemde kerk is Z. D. H. de Bis schop van Haarlem Woensdagmiddag gear riveerd om Donderdag de plechtige kerkwij ding te verrichten. De pastoor van de parochie, de heer A, M. Th. H. Kerckhoffs, het kerk- en armbe stuur, een honderdtal bruidjes, voorafge gaan door het fanfarecorps St. Louis uit Alkmaar vertrokken in optocht naar de grenspaal om den kerkvorst welkom te heeten. Aangekomen bij de grens van de gemeente naderde weldra de auto, waarin Z. D. H. gezeten was. Nadat het kerk- en armbestuur aan den bisschop waren voorgesteld werden door een der bruidjes bloemen aangeboden. Hierna uitte pastoor Kerckhoffs hartleijke woorden van welkom en vertrok men in de richting van de kerk, om zoo de pastorie te bereiken. Aan den ingang werd door de kinderen een welkomstlied geiongn. Des avonds was de kerk door schijnwer pers verlicht. Boven in den toren bevond zich een verlicht kruis. Behalve het feest van het 25-jarig bestaan van de parochie zijn er nog 5 jubilarissen nl. de heeren Ruigenaard, Druiven en van Schaick en de heeren Snoeks en Hopman, die 25 jaar lid zijn resp. van het kerk- en armbestuur. Donderdagmorgen consecreerde mgr. J. D. J. Aengenent bisschop van Haarlem de pa rochiekerk alhier welke kerk is gesteld onder de schutse van O. L. Vrouw Onbevlekte Ont vangenis. De indrukwekkende plechtigheden begon nen in het vroege morgenuur ten 7.30 en waren ongeveer 10.30 uur geëindigd. Z. D. Hoogwaardigheid werd geassisteerd behalve door zijn secretaris, den heer J. M. „Toch niet mijn vriend Sartorius?" „Ja, ze beschreef hem precies." Esther sperde de ooren wijd open om geen woord te verliezen. Dr. Sartorius; dus deze menschen waren patiënten van hem! „En toen?" „Niets, ze werd wakker." ,*,Ja, omdat ze wilde", zeide hij met eeo ironisch lachje. „Ja maar Arthur, men kan toch wel eens denken, hij is toch al drie en zeven tig." Ja en hij wordt negentig; je zult het zien". „Negentig." „Ik scherts niet, het zou me niets ver wonderen als hij ons allebei overleefde." Een zwakke kreet van afgrijzen ont snapte het Fransche vrouwtje. „Arhur, dat is wreed van je. En bui tendien, ik zeg je, dat het onmogelijk is; het is „Ja zeker, 't is niet netjes, maar hij le vert het hem toch, dat zul je zien." „Ik zal het niet zien, ik weiger het te gelooven. Dat kan hij niet, hij „Houd je goed, Thérèse." Er klonk een kleine waarschuwing in zijn stem en even daarna bespeurde Esther de oorzaak, toen een kleine, gé- zette Fransche vrouw met geverfd haar en heelemaal erg opgemaakt zich bij het tweetal voegde. „Hoe gaat het, Thérèse? En, kapitein, u gaat ons verlaten? Is dat zoo?." - Wat nu volgde raakte verloren in een gesnater van Fransche zinnetjes, afge broken door gillende lachbuien. De vriendin ging een paar minuten zitten, maakte grappen met den kapitein, dronk zijn vermouth op en streek hem over de wangen. Esther gluurde tersluiks eens naar de mooie vrouw, die, in gedachten verdiept, met half dichtgeknepen oogen voor zich uit zat te staren. Toen haalde zij haar spiegeltje te voorschijn en be gon zich op te maken, zooals een poes dat doet, met kleine streekjes hier en daar. „Ga je weg?" „Ja, ik zal probeeren of de dokter mij een piqüre wil geven, ik ben zoo moe." „Ik dacht, dat je ze kreeg op Maandag en Donderdag." „Ja, maar soms krijg ik er eentje ex tra. Ze stijven je op". „O die inspuitingen, ik ken dat!" Na een paar minuten waren ze alle drie opgestaan en verdwenen in de men- schenmassa, die zich bij de trap ver drong. Alleen gelaten voelde Esther een zekere leegte. Ze had zooveel belangstel ling gekregen in de blonde vrouw en haar jongen Engelschman, dat het een teleurstelling was toen ze beiden ver dwenen waren. Maar het waren patiën ten van den dokter, voor wie ze ging werken. Maar daar was toch altijd een kans, dat zij nog wat meer van hen zou vernemen. Ze zat na te gaan alles wat haA afgeluisterd. Ofschoon niet erg^ wereldwijs, was ze toch ook niet onnoo- zel en hoewel de verhouding, waarin de ze twee tot elkaar stonden, haar niet duidelijk was, waren de verwikkelingen, die er schenen te zijn, niet onopgemerkt aan haar voorbijgegaan. Ze had den kapitein niet voor de laat ste maal gezien. Vijf minuten later zag ze hem heen en weer slenteren bij den uitgang, met een onbeduidend gezicht en iets rusteloos over zich. Tegelijkertijd kwam een kleine bijzonder dikke, opge dirkte vrouw naar haar hoekje gestapt, regelrecht aansturend naar de leage ta fel. Haar omvangrijke boezem geleek wel de voorsteven van een schip. Toen het donkere gezicht dichterbij was, her kende zij de Spaansche vrouw uit de Carlton, zonder twijfel was zij degeca die den jongen man mede naar Argen tinië wilde nemen. Ja en daar kwam da dochter ook aan, een lomp gebouwd meisje in rose satijn, hare donker getin te armen tot aan den schouder bloot. De oudere vrouw ging bijna den kelhser te lijf en beval hem in een franscb vol har de keelklanken om de tafel dichter bij de dansvloer te schuiven, wat h9el ver velend was voor de daarzittende gasten. De Spaansche stond zoo dicht tegen Esther aangedrongen, dat deze wee werd van haar sterke parfum. Op eens een gil van verrukking. De Spaansche had baat jongen vriend ontdekt. i/ri CWord: vervolg

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5