IHmmcIi Eiounl. GEWELDIGE UITBARSTING VAN DE „STRBMBOLI". Hintiard twee en dertigste Jaargang. g ij iljsü ÏZ Meplomber GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Lan gstraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8, 9, 10 en 11 Sept. 1930: Onze Staatsmachine. Buitenland Talrijke doode en gewonden. Een dorp geheel verwoest. Het Hbld. meldt: Zii volhardde echter zij haar standpunt. De HET GESTRANDE STOOMSCHIP TREVELIN. Kerk en school ner. Rechtszaken Provinciaal nieuws flp. 215 1930 portefeuille met inhoud, muts, bril, hamer, bus met inhoud, portefeuille, belastingmerk in etui, sleutels, handschoenen, banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 8, 9, 10 en 11 Sep tember 1930: schooletui, M. Michels, Uitenboschstraat 32, harloge met ketting, J. C. Weel, Groot- Nieuwland 12; portemonnaie, Sonépouse, Mient 2; armbandje, M. v. d. Neut, Vondel straat 9a; horloge met ketting, G. Mooi, Oudegracht 62; boodschappentasch, N. van Dijk, Asterstraat 10; gereedschapstaschje, F. van Lakerveld, Zeglis 78; armbandhorloge, G. Brugman, Kanisstraat 3; vat boter, Wol zak, Luttik Oudorp 39; sjaal, J. Zentveld, Nieuwpoortslaan 81; muts, dr. Mol, Kenne- merstraatweg 140; portemonnaie met inhoud, R. Wagner, Kennemerstraatweg 112; heeren rijwiel, C. Küsch, Van Leeuwenhoekstraat 8; trouwring, H. de Vries, Van Leeuwenhoek straat 21rozenkransje, W. Asma, Ooster burgstraat 7halsband, J. Minke, Geest 47 fiaar kinderhandschoenen, Nieuwesloot 75; antasiebroche, M. Vreeker, Magdalenenstr. 9; strik met broche, L. Plas, Payglop 15; belastingmerk, A. Buissink, Baansingel 24; pakje met inhoud, Brinkman, Oudegracht 279; belastingmerk, K. de Beurs, Drebbel- straat 13; 2 bankbiljetten, Valk's Lunch room, Houttil 5. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Oneerlijke Concurrentie en Uitverkoopwezen. De komkommertijd, welke ook zijn invloed uitoefent op de werking van onze staats machine in Nederland, geeft ons aanleiding om hier een bespreking te plaatsen over het initiatief-wetsontwerp regelende (het uitver- kccpwezen en) de oneerlijke concurrentie, ge lijk dat ingediend werd bij het Bondsbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond. Het is het resultaat van een nauwkeurig onderzoek der beide materies door een expresselijk voor dit doel ingestelde com missie, waarin behalve juristen ook mannen uit de volle praktijk van den handeldrijven- den middenstand zitting hadden. Het laatste nummer van „De Middenstandsbond", het orgaan van bovengenoemde vereeniging, be vat het uitgebreide rapport en een schets van een wetsontwerp. Het is aan dit blad, dat we een en ander, dat hier onder volgt, ontleenen, omdat we het voor alle middenstanders van de grootste beteekenis achten, dat de twee in den titel gesignaleerde euvels zoo krachtig mogelijk bestreden worden. We gebruikten het woord euvel en we mee- nen, dat dit juist is. Natuurlijk moet bij een eventueele regeling dezer materie niet getrof fen worden de bona fide winkelier, welke een normalen uitverkoop in zijn zaak organi seert, maar moeten zij getroffen worden voor wie ae uitverkoop ten moreel ontoelaatbaar middel geworden is om zaken te drijven Reeds de uitverkoop gelijk die zich in de laat ste jaren heeft ontaard, is een vorm van deloyale concurrentie. Toch meent de bedoel de commissie niet te moeten komen met een schets van een wetsontwerp dat het uitver koopwezen regelt om de doodeenvoudige reden', dat een wettelijke regeling deze mate rie uit den aard der zaak tot een vage en weinig beteekenende aanduiding zich zou moeten beperken. Op grond van een en ander komt dan ook de commissie met een schets, waarin alleen maatregelen voorgesteld wor den ter bestrijding der oneerlijke concurren tie. Men heeft zich de zaak zoo gedacht, dat achter artikel 468 van het Wetboek van Strafrecht eenige artikelen ingelascht wor den, welke den rechter maatregelen in han den geven, waardoor de deloyale concurren tie door hem met de wet in de hand kan wor den aangetast. Het zou dan noodig zijn om na clen achtsten titel van het Wetboek van Strafrecht een nieuwen titel in te voeren, welke tot opschrift hebben zou: Overtredin gen betreffende Concurrentie, een titel met negen artikelen (468a—468i). De bepalingen in deze artikelen ontwor pen, behelzen dat de koopman, die in de uk- oefening van zijn handel of bedrijf aan het publiek of op eenigerlei wijze eenige onware mededeelingen doet of laat doen, de king hebbende zijn debiet te vestigen, te be houden of uit te breiden, als schuldig aan on betamelijke concurrentie gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. De koopman, die in de uitoefening van zijn handel of bedrijf, omtrent zijn opleiding, zijn lidmaatschappen, de door hem verworven onderscheidingen, titels, diploma s vertegen woordigingen, agentschappen of andere op zijn persoon of op de in zijn onderneming werkzame personen betrekking hebbende om standigheden op eenigerlei wijze aan ne publiek of aan een bepaald persoon eenige onware mededeeling doet of laat doen, worcu gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. De koopman, die een ot meer bij hem uitgestalde en van prijsaandui ding voorziene waren weigert voor dien piijs te verkoopen of af te leveren wordt-gestraft imet een geldboete van ten hoogste een hon derd gulden. Het te koop aanbieden, verkoo pen of afleveren van sigaren of andere tabaksfabrikaten tegen een prijs lager dan het bedrag waarvoor deze zijn gcbanderoi- leerd aan een ander dan hem, die daarin handel drijft, wordt gestraft met een boe.e van ten hoogste driehonderd gulden. Ondei koopman wordt natuurlijk verstaSn de koop man volgens den zin van het Wetboek van Koophandel of van de Wet op het Handels register. Indien de overtreding begaan word. in den handel of in het bedrijf van een rechtspersoon wordt het hoofd of de bestuur der van die onderneming als de koopman aangemerkt. Met hem worden gelijkgesteld de in den handel of het bedrijf van dien koopman werkzame personen voor zoover cu'et kunnen aantoonen, dat door hen het strafbare feit werd begaan ingevolge een op dracht van den koopman. Vervolging van deze overtredingen zal slechts plaats vinden °t^ kochten van een door den Minister van Justitie daartoe algemeen gemachtigde rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, die zich ten doel stelt de geheele of gedeelte lijke behartiging van de bedrijfsbelangen der kooplieden. Tenslotte wordt nog geprojec teerd dat de rechter ook de openbaarmaking van het vonnis kan gelasten. Dat is dan de inhoud der ontworpen bepa lingen. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor ze in ons Strafwetboek zoo of ten naaste bij zoo staan maar men mag vermoeden, dat het wel zoo ver komen zal. Daardoor zullen dan ongetwijfeld de bona fide kooplieden be schermd worden tegen minderwaardige praktijken. Opgemerkt dient nog te worden, dat onderscheid te maken is tusschen oneer lijke en onbetamelijke concurrentie, welke handelingen in zich bevat, die in strijd zijn met de zorgvuldigheid, welke in het maat schappelijk verkeer tegenover eens anders persoon en goed betaamt. Maar niet alle on betamelijke concurrentie is volgens de wet strafbaar. Ongetwijfeld is het voor de gan- sche maatschappij van het grootste belang, wanneer de bona fide handel en de goede koopmansmoraal wordt beschermd, en waar de tegenwoordige maatregelen daarvoor niet voldoende zijn, zal het goed wezen, wanneer meer afdoende bepalingen in den zin als door de bedoelde commissie ontworpen in ons Strafwetboek zullen zijn opgenomen. Uit Messina wordt gemeld, dat Donder dagmorgen een eruptie heeft plaats gehad van den Vulcaan Stromboli op Let gelijkna mige eiland, behoorende tot de Liparische eilandengroep. Het gehucht Bartelo werd be dolven en'grootendcels verwoest. Volgens de „Giornale dTtalia" zouden in het dorp Stromboli en de naaste omgeving talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn Tegelijk met de eruptie is een hevige aard beving waargenomen. De bevolking van het eiland Stromboli is zeer ontdaan. Onmiddel lijk is om hulp g.seind. Uit Messina zijn eenige torpedobooien met levensmiddelen en dekens vertrokken, terwijl ook een af deeling van de brandweer ter assistentie derwaarts is gezonden. Aan boord \an een der hulpschepen be vindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. Volgens de officieele mededeelingen is de Stromboli in den loop van den dag weer tot rust gekomen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, evenmin hoe groot de materiëele scha de is. Nader wordt gemeld, dat tegen tien uur des morgens een door den Stromboli veroor zaakt gerommel werd waargenomen, en tege lijkertijd een korte aardbeving. Spoedig daarop zag men een dikke rookwolk uit den vulkaan opstijgen. Bij de eruptie is een scheur in den Stromboli ontstaan. De laatste groote uitbarsting van den Stromboli heeft in het jaar 1919 plaats gehad. In de buurt van Florence werd Woensdag tegen 1 uur 's middags een lichte aardschok waargenomen, waardoor een paniek zich van de bevolking meester maakte. Er was geen materiëele schade. Aansluiting De uitbarsting van de Stromboli. Vijf personen gedood. Nader wordt uit Messina gemeld, dat minstens vijf personen werden gedood, en eenige tientallen gewond, door de uitbar sting van den vulkaan op het eiland Strom boli. De uitbarsting begon te 9 uur 45 toen plotseling duizenden tonnen heete lava* en steenen uit den krater werden geslingerd. Op vele plaatsen brak brand uit en vele hui zen werden verwoest. De bevolking die niet meer dan ongeveer 3000 zielen telt, vluchtte in panischen schrik. De uitbarsting was tot op verren afstand te zien. Tegelijk met de uit barsting werden op het eiland Lipari en an dere in de nabijheid gelegen eilanden aard schokken gevoeld. Donderdagavond laat werd gemeld dat de Stromboli tot zijn normale werking was te ruggekeerd en dat de tengevolge van de uit barsting ontstane branden werden gebluscht De autoriteiten te Messina zonden onmiddel lijk na het bekend worden van de uitbarsting twee torpedojagers en twee torpedobooten met levensmiddelen en geneesmiddelen naar het getroffen eiland. De Stromboli is gere geld in werking, doch uitbarstingen als deze zijn zeldzaam. Sinds 1907 heeft een dergelijke uitbarsting niet plaats gehad en daarvoor in de jaren 1889 en 1891. Vrijdagochtend was de gevluchte bevol king naar haar woningen teruggekeerd. EEN INTERESSANT PROCES. Is een moeder verplicht haar kind te voeden? Eenigen tijd geleden werd in Neukölln een arbeidster, Jenny Bohn, wegens schending van den wettelijken onderhoudsplicht, daar in bestaande, dat zij geweigerd had haar pas geboren kind zelf te voeden, tot twee weken hechtenis veroordeeld. Na haar bevalling in de gemeentelijke kli niek had zij, naar het „Berl. Tag." meldt, verklaard te zwak te zijn om haar kind U voeden; waarmede de dokter en de pleegzus ter het niet eens waren. Deze wezen haar erop, dat voor het kind bij kunstmatige voe ding schadelijke gevolgen zouden kunn°*i optreden. Tevens verzekerden zij de jonge moeder, dat zij zich aan een strafbaar feh schuldig maakte, indien zij weigerde het kin te voeden moeder werd na eenigen tijd uit de kliniek ontslagen en het kind in het weeshuis opge nomen, waar het een min kreeg en vervolgens met koemelk werd opgekweekt. Het kreeg longontsteking, maar werd weer beter en groeide daarna als kool. Hoewel de moeder voor het levensonder houd bleef zorgen, werd een vervolging in gesteld, welke eindigde met de veroordeeling tot twee weken. Het O. M. in Neukölln ging in hooger be roep en eischte bestraffing van beklaagde wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, daar volgens de meening van het O. M. een kind, hetwelk niet met moedermelk wordt ge voed, schade moet lijden. Thans is een wending gekomen in deze ge schiedenis, welke nogal opzien heeft gebaard. Het O. M. van het „Landgericht" .n 1. is het niet eens met den officier te Neukölln en meent, dat beklaagde niet schuldig is aan het ten laste gelegde feit. De advocaat van de moeder staat op het standpunt, dat de strafbepaling inzake onder houdsplicht slechts betrekking heeft op die gevallen, waarin financieel onderhoud wordt geweigerd. Tevens wil hij door medische des kundigen doen bewijzen, dal bij den huidigen stand van de wetenschap kinderen door voe ding met andere middelen dan moedermelk niet benadeeld worden in de gezondheid. De vfeag of een moeder gedwongen kan worden haar kind zelf te voeden, zal dus thans in beginsel door de rechtbank worden beslist. Gedurende twee tijen hebben twaalf sleep- booten tevergeefs getracht het Engelsche stoomschip Trevelin dat bij Liefkenshoek ge strand is, vlot te sleepen. Thans is men be gonnen de lading te lossen. De synode der geref. kerken heeft goed gekeurd de conclusie der commissie inzake kranken-communie. Hij stelde voor, nog geen uitspraak in deze kwestie te doen, omdat de kerken zich er blijkbaar nog niet voldoende over hebben beraden. De catechisaties van ds. Deetman te Alkmaar zullen 17 en 19 September weer aanvangen. HET PROMOT IE RECHT DER THEOL. SCHOOL TE KAMPEN. In de gistermorgen voortgezette zitting van de synode der geref. kerken deelde de presi dent mede, dat de navolgende eenstemmige conclusie der comissie over de zaak van het promotierecht der Theol. school was ingeko men. De Gen. Synode enz., van oordeel, dat de Kerken tot de instelling niet behooren over te gaan dan met genoegzame eenparigheid, constateerende, dat zulk een eenparigheid thans niet bestaat, besluit, ten eerste, onder deze omstandig heden over de ingediende rapporten geen be slissing te nemen en mitsdien de bovenge noemde voorstellen zoowel die tegen als die voor de instelling van het doctoraat ter zijde te leggen, ten tweede hartelijk dank te betui gen aan de curatoren en hoogleeraren voor al den arbeid door hen in deze verricht. DE RICHTINGSTRIJD IN DE HERV. KERK. De kerkeraad der herv. gemeente te Assen heeft een verzoek afgewezen van het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Belangen al daar, om, nu de evangelist-predikant ds. H. P. Stegenga naar Nederhorst den Berg ver trekt en één der twee vrijzinnige predikanten, ds. Kruyt, naar Zwolle gaat, in die komende vacature een door genoemd bestuur voorge dragen rechtzinnig predikant te benoemen. DE N.-HOLL. GEMEENTEDAG DER DOOPSGEZINDEN. Betreffende den Noord-Hollandsche Ge meentedag te Alkmaar op Zondag 21 Sep tember 1930, met medewerking van het Doopsgezind Zangkoor, wordt medegedeeld, dat net programma definitief als volgt is vastgesteld: 10'Au. Godsdienstoefening ds. H. Westra. 1 A u. Gemeensch. maaltijd in den muziek- tuin. 3'A u. Samenkomst in den muziektuin. Ds. J. E. van Brakel, van Koog a. d. Zaan: „De waarde van het enkele lid en de enkele gemeente voor de Broederschap". Ds. A. Vis, van Texel: „De waarde-van de Broederschap voor het enkele lid en de enkele gemeente". 6'A u. Avondboterham in den muziektuin. Sluiting door ds. J. M. Leendertz, van Haarlem. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 September. Oroöte Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Hak. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Kapel, voorm. 10.30 uur, Ds. Baar. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm 10.30 uur, Ds. H. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstranisch-Gereformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, intrede van mej. Ds. F. W. Rap j;old. Bevestiging door Ds. Houtgast, van Dordrecht. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds. D. J. B. Allaart, beroepen Miss. D. d. W. tijdelijk te Voorschoten. Voorbereiding H. Avondmaal. 5.30 uur nm. dezelfde. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur dienst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, geenTlienst. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Vrije Evangelische gemeente, Komlaan 12, huize Berkenhof, voorm. 10.15 uur, de *:er H. van Doorn. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie Mara- othavoorm. 10.15 uur, Ds. van Hoogen- fiVijze, van Amsterdam. BROEK OP LANGENDÏJK, Herv Kerk, 9.30 en 2.30 uur o.t. Ds. van Baaien Geref. Kerk, 9 30 en 2.30 uur, Ds. Don- Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur o.t. Ds Drenth. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur o.t. Ds. de Jong ZUID-SCHARWOUDE, Herv. Kerk, geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Kerk, 9.30 uur o.t. Ds. Staal. EGMOND AAN ZEE, voorm 10 uur, ds Roobol. Oud Kath. Kerk, 8 uur, vroegdienst. 10 uur laatdienst, 3 uur vesper. Geref. Kerk, 10 uur en 4.30 uur. EGMOND-BINNEN, 10.15 uur, Ds. Nobel. GROOT-SCHERMER, 10 uur, Ds. Heep. GROET, Vrije Evangelische gemeente, bij P. Dalenberg, Wagenmakersweg, nam. 2.30 uur Zomertijd, de heer C. v. Hekeren, van (3 tcrlcck HOOGWOUD, 10.30 uur, Ds. Hamilton HEERHUGOWAARD, geen dienst. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, tijdelijk in gebouw „Kunst en Sport" v.m. 10 uur, Ds. G. A aen Hertog, van Amsterdam. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Verwaal. LIMMEN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie boom. NIEUWE NIEDORP, geen dienst, we gens ongesteldheid. OBDAM, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. Groot. OUDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 17 Sept., avonds 8 uur, Ds. Zillinger Molenaar. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 2 uur, de heer van Voorst, van Amsterdam. URSEM, geen dienst. UITGEEST, voorm. 10 uur, Ds. van Peursem. Id. 12 uur, dezelfde. (Kinderkerk). Evangelisatiegebouw Sedeur: voorm. 10 uur, de heer D. C. Reijgwart, van Amster dam. 11.40 uur, Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king door den heer A- Donker, van Koog aan de Zaan. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Ds. G Hulsman, van 's Gravenhage. HET WERK DER ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. De Alkmaarsche Huishoud- en Industrie school biedt, zooals ieder jaar, gelegenheid aan meisjes om in de komende avonden haar kennis op velerlei gebied te verrijken en haar vrijen tijd nuttig en aangenaam te gebrui ken. Juis de lange avonden doen ons zoeken naar bezigheid; we gaan bij onszelf na, hoe de tijd het beste besteed kan worden; in wel ke richting, passend bij onzen aanleg, we ons het meest nuttig kunnen maken voor onze omgeving of voor de maatschappij, en welke studie of bezigheid we daarvoor zul len aanpakken. Of, we ontdekken dat we nog op ver schillend gebied aan kennis of handigheid te kort schieten om nuttig te kunnen zijn en wat kunnen we beter doen, ,d;|i er voor zor gen, dat die kennis wordt aangevuld? De cursussen aan de Huishoud- en In dustrieschool bieden daarvoor ruimschoots gelegenheid; op het gebied van naaien, knip pen, verstellen, koken enz. kunnen meisjes, ouder dan 12 jaar, haar kennis aanvullen en tijdens de winteravonden haar tijd nuttig en aangenaam gebruiken. Men wachte niet te lang want 20 Sept. is de aangifte gesloten. ONDERWIJZERSVERGADERING INSPECTIE ALKMAAR TE WORMERVEER. De in de Nieuwe Sociëteit te Wormerveer Woensdag gehouden onderwijzersvergade ring voor de Inspectie Alkmaar was zeer druk bezocht. Ook B. en W. van Wormer veer waren aanwezig. De inspecteur Rahder was door eene conferentie ter Hoofdinspectie verhinderd. In den voormiddag hield de heer H. de Winter, directeur van de school voor achter lijke leerlingen te Alkmaar, eene rede over het buitengewoon lager onderwijs. Na het koffiedrinken werden de beide groo te industrieën te Krommenie linoleumfa- brieken en blikfabrieken onder geleide, door de deelnemers bezocht. Te 3 uur ver- tenigden allen zich weer op de Krommeniër- boot voor een tocht over de Nauernasche vaart, het Noordzeekanaal en de Zaan. waarna om 6 uur de dag met een thee in de sociëteit tot aller tevredenheid werd beslo ten. VERZET TEGEN STICHTING VAN EEN BIJZONDERE SCHOOL. Onder leiding van de afd. Doetinchem van Volksonderwijs is ernstig verzet gerezen te gen de vraag voor een bijzondere school in de buurtschap Stadsheide. Voor deze school zijn de handteekeningen van de ouders van 67 leerlingen verkregen, waarvan 2/3 in de gemeente Zelhem woont en daar een bijz. schoo1 bezoekt. De gemeente Doetinchem zal d-us een school moeten bouwen voor leerlingen, die in Zelhem thuis behooren, omdat men niet genoeg geldige handteekeningen kan krijgen om de school in Zelhem te plaatsen. EEN FANTAST VOOR DE RECHT BANK. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank had zich gister de 32-jarige J. J. J. V., afkomstig uit Paramaribo, te verantwoor den wegens diefstal. We zouden van dit geval, het betrof een diefstal van een deken, geen melding maken, ware het niet, dat deze V. in den loop van een tiental jaren een groot aantal slachtoffers had gemaakt, hoewel herhaaldelijk van poli- tiewege tegen hem is gewaarschuwd. V. noemt zich „doctor ingenieur" en weet door zijn schier grenzelooze fantasie winke liers, pension- en hotelhouders te benadeelen. Hij geeft dan als referentie goedklinkende na men op, heeft overal in den lande en in de koloniën familieleden, die hooge betrekkin gen bekleeden en last not least schermt hij met zijn ingenieurstitel. We behoeven natuur lijk niet te zeggen dat ook dit verhaal op fan tasie berust. Ook ditmaal stond verd. V., die zich in de beklaagdenbank volkomen thuisvoelt, hij nam er reeds tienmaal in plaats, om zich tot straf fen varieerend tusschen vier en achttien maanden te hooren veroordeelen, zijn orato risch talent te botvieren. Breedvoerig vertelde verd., dat hij in Delft en Charlottenburg voor werktuigkundig in genieur had gestudeerd. In Charlottenburg was hij „gepromoveerd". De diefstal van de deken ontkende verd., hij had dit voorwerp slechts meegenomen om het te laten reinigen. De Officier van Justitie, mr. De Blecourt, eischte een gevangenisstraf van vier maan den tegen verd. De verdediger drong aan op een psychia trisch onderzoek van verdachte, het is geble ken, dat de gevangenis geen goeden invloed uitoefent op verdachte. Tenslotte vroeg de president of verd. niet naar Paramaribo terug kon keeren om daar werk te zoeken. Mr. de Blecourt :Er is daar gebrek aan ingenieurs. Verd.Aan rechters ook Uitspraak 25 September. OPZETTELIJK WIELRIJDERS AANGEREDEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft giste! behandeld de strafzaak tegen den 26-jarigen chauffeur J. B. R., die door de rechtbank te Utrecht wegens het veroorzaken van letsel door schuld tot twee maanden gevangenis straf was veroordeeld. Verdachte had, rijdend met zijn vracht auto, om eenige fietsers schrik aan te jagen, hen tusschen de boomen naar den kant van den weg gedreven. Het gevolg was, dat de verdachte twee fietsers aanreed; een van hen werd zeer zwaar gewond, de andere, die te gen een boom werd geworpen, kwam bijna in den IJsel terecht; ook deze werd gewond Van het vonnis der Utrechtsche rechtbank waren zoowel verdachte als de officier var. justitie in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd op 27 Mei voor het gerechtshof behan deld. De procureur-generaal eischte toen zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte verzocht, alsnog den ambte naar van de reclasseering te hooren. Om trent verdachte was namelijk een zeer gun stig reclasseeringsrapport uitgebracht. Hei Hof stond dit verzoek toe en stelde daartoe de verdere behandeling tot gisteren uit. De ambtenaar van het Leger des Heils, die toezicht op verdachte had gehouden, bracht inderdaad een zeer gunstig verslag uit om trent diens gedrag. De procureur-generaal mr. Bauduin, meen de dat inderdaad het verleden en de persoon van verdachte een voorwaardelijke veroor deeling zouden wettigen. Het feit op zichzelf achtte mr. Bauduin evenwel zoo ernstig, dat hij zijn eisch zes maanden onvoorwaarde lijk moest handhaven. Spreker wees er op, dat in het algemeen bij het veroorzaken van letsel door automobilisten, indien dit slechts aan schuld, onvoorzichtigheid, is te wijten, strenge straffen plegen te worden opgelegd. Dit geval is veel ernstiger, omdat hier de ver dachte met opzet heeft gehandeld. Mr. Hiegentlich bepleitte met klem een voorwaardelijke veroordeeling; spreker meen de, dat hier niet van opzet kon worden ge sproken immers indien er al van opzet spra ke was, gold dit het „schrik aanjagen" der fietsers, niet het veroorzaken van letsel. Het Hof zal op 23 September uitspraak doen. OUDORP. Drie inbraken. In den afgeloopen nacht is hier op drie plaatsen ingebroken, n.1. bij de heeren Butter. Konijn en van de Laarschot Er worden eeni ge gouden en zilveren voorwerpen vermist, o.a. horloges en een gouden oorijzer, en bo vendien een bedrag van ongeveer 30. De gemeentefvolitie en de rijkspolitie stellen eeu uitgebreid onderzoek in. CASTRICUM, Deze week vergaderde „de Hanze" in het hotel van den heer Ant. van Benthen. De op komst was niet bijzonder groot. De voorzitter, de heer H. Hemmer, memo reerde in zijn openingswoord, dat, nu de seizoendrukte voorbij is, de gelegenheid wordt geboden om groote activiteit aan den dag te leggen. Voor de centrale raadsvergadering te Den Haag op 23 October a.s. werden als afge vaardigden gekozen de heer H. Hemmer (voorzitter) en de heer Ant. van Benthem. Voor de actie der Amsterdamsche steenzet ters was algemeene sympathie en spontaan werd financieele steun toegezegd. Vervolgens werd door kapelaan Bollinger, de a.s. retraite te Bergen besproken en met kracht aanbevolen. De deelnemers kunnen zich opgeven bij den secretaris der afdeeling, den heer M. J. Post, Burgemeester Mooij- straat 147. Door den voorzitter werden de autobezit ters ingelicht over de belangrijke voordeelen welke deze hebben bij een verzekering in hun eigen bond. Een opgave van autohouders zal het centraal-bureau spoedig bereiken. Hierna werd het Santosfonds door den ad viseur uiteengezet, nadat de voorzitter een duidelijk beeld had gegeven van de noodza kelijkheid om speciaal in Castricum tot .in stelling van bedoeld fonds over te gaan. De voorzitter stelde voor onmiddellijk over te gaan tot het benoemen eener commissie voor dit doel. Als zoodanig werden aange wezen kapelaan Bollinger, voorzitter, N. W. Portegies en J. Houtenbos, leden. De voorzitter hoopte, dat de heeren met vrucht zullen mogen werkzaam zijn. Dat de ze commissie wel de sympathie heeft van de leden bleek wel hieruit dat door den heer Tromp werd voorgesteld staande de veyga-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9