DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een algemeene sportdag te Alkmaar. No. 216 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Het sportpark heeft een groote verandering ondergaan. Het is, vooral door de nieuwe tribune, een der beste in den lande geworden. Dagtiyksch overzicht. Buitenliandi ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Sinds wij in December van het vorige jaar een en ander over de voorgenomen verbeterin gen aan het Gemeentelijk Sportpark hebben geschreven is er heel wat gebeurd. Allereerst zijn de plannen, die wij toen be spraken, door een overgroote raadsmeerder- iheid goedgekeurd, daarna heeft de gemeente een aanbesteding gehouden en vervolgens is het groote werk uitgevoerd. Nu de plannen van den bekenden architect, den heer Jan Wils, tot werkelijkheid zijn ge worden, blijkt eerst ten volle welk een verbe tering ons Sportpark ondergaan heeft. Het is nu een der beste van den lande en het heeft een tribune waarvan de constructie nog beter is dan die van het Amsterdamsche Stadion, in zooverre hier de overkapping door geen enkelen steunbalk wordt gedragen en dus vanaf alle zitplaatsen een volkomen vrij uit zicht wordt verkregen. Waar nog kort geleden een tweetal door den tand des tijds aangevreten houten tribu nes stond, een overdekte en een niet-overdekte, wrakke stellages, die bij ieder stormpje in el kaar dreigden te vallen, is nu een massaal steenen bouwwerk verrezen. Reeds van verre ziet men het gevaarte, van kalkzandsteen opgetrokken, waarbij het ijzer werk zwart geverfd is en het houtwerk in blauwe tinten is gehouden. Een tribune van 77 Meter lengte waarvan de overkapping ruim zeven Meter boven den grond is, vult thans de geheele Oostzijde van het Sportpark en niet minder dan ruim elf honderd overdekte zitplaatsen zijn thans be schikbaar voor belangstellenden, die voort aan de wedstrijden op ons sportterrein willen bijwonen. In het midden van deze tribune, die op zware betonnen fundamenten rust, is een zoo genaamde eeretribune aangebracht, die na- 'uurlijk allereerst bestemd is voor de autori teiten waartoe in dit geval het college van B. en W. en de leden van de Sportparkcom missie worden gerekend Hier treft men de eenige banken met leu ningen aan, niet omdat de architect geoor deeld heeft, dat B. en W. wel een ruggesteun- tje noodig hebben, maar voornamelijk om te laten uitkomen, dat deze plaatsen alleen voor de hoogste stedelijke autoriteiten beschikbaar worden gehouden. Dit zijn de eenige plaatsen, die van de voorzijde van de tribune te bereiken zijn en men heeft er een afgesloten ruimte voor open gehouden, zoodat de staanplaatsen, die zich onder de tribune bevinden, in het middenvak worden onderbroken. Voor de minder belangrijke menschen, waar toe naast de raadsleden en de pers de betalen de bezoekers worden gerekend, vindt men hier aan beide zijden de amphitheatersgewijze gebouwde, genummerde banken, waarvan de laagste ongeveer 2.50 Meter en de hoogste ongeveer 5 Meter boven den grond liggen, zoodat men van alle plaatsen het geheele sportpark overzien kan. Ter rechterzijde zullen waarschijnlijk een viertal opklapbare tafeltjes gemaakt worden, die het werken voor de pers vergemakkelijken en al deze plaatsen zijn bereikbaar van de zij kanten der tribune, waar een tweetal bree- de trappen gemaakt zijn, welke men opgaat om daarna in de tribune zelf naar zijn zit plaats af te dalen. Bovendien zijn aan de achterzijde nog twee trappen gebouwd, die na afloop der wedstrij- rl.Pn *»n 11x>n rliomof om DUbllCK Cl6 kamer, die in het bijzonder bestemd eerste hulp bij ongelukken, waar is voor verband den zullen dienst doen om het tribune te doen verlaten. De overkapping is iets bijzonder geworden. £r is geen enkele steunbalk zichtbaar, het geheele dak van 'eternietplaten wordt dooi reusachtige ijzeren spanten aan de achterzijde der tribune gedragen en het eenige bezwaar dat men nog tegen deze tribune kan hebben, is dat het er wel eens koud en tochtig kan zijn, maar wellicht is ook daartegen door het aan brengen van rolluiken wel een oplossing te vinden. In navolging van het Amsterdamsche Stadion, heeft de heer Wils ook te Alkmaar de ruimte onder de tribune geheel aan de belan gen van het Sportpark dienstbaar gemaakt. Hier vindt men allereerst een paar ruime kleedzaaltjes, voor elke spelende club éen, met daaraan grenzend een waschgelegenheid met vaste waschtafels en een tweetal douches voor ïvarm en koud water. Kapstokken en een rui tne kast maken deze kleedkamers bijzonder geriefelijk en wij twijfelen er niet aan of de spelers zullen hier al het comfort vinden, dat rij maar kunnen verlangen. In een der vertrekken bevindt zich een gas kastje met een cevser en daaraan crenst een aanwezig is en een gemakkelijke tafel alsmede een brancard een plaatsje zullen vinden. Na tuurlijk is ook hier voor stroomend water ge zorgd en door een kleine zijgang komt men van dit vertrek in het Sportpark-café éfen rui me zaal met stoeltjes, waar ongeveer honderd bezoekers een zitplaatsje kunnen vinden en waar een modern buffet annex speelkamer nu reeds den indruk geeft, dat men er goed be diend zal worden. De heer Beudeker, die dit café gepacht neeft, zal er wel voor zorgen, dat de bezoekers tevreden kunnen zijn. De wanden van dit zaaltje zijn versierd met verschillende sportemblemen, afkomstig uit de vroegere bestuurskamer. Ter linkerzijde bevindt zich een kamer voor den directeur van het Sportpark, die zijn vertrek evenwel zal moeten afstaan als er een officieele receptie wordt gehouden. Dan worden de gasten hier ontvangen en toege sproken. Aan deze ruimte grenst een zooge naamde bestuurskamer waar de besturen van de Vereenigingen, die de wedstrijden uit schrijven, zich desgewenscht kunnen terug trekken. Ook de politie stelde prijs op een rustig vertrekje, waar eens een verhoor kan worden afgenomen of een proces-verbaal kan worden opgemaakt en men heeft daarvoor werkelijk nog een kleine ruimte kunnen vinden, die evenwel meer van een cachot dan van een comfortabel vertrek heeft, maar die in allen gevalle den ordeverstoorders en wetsovertre ders een. indruk kan geven van wat hen in een nog grooter gebouw te wachten staat als zij niet tijdig het breede pad van de zonde verlaten. Daarnaast vindt men een groote berg plaats voor de materialen welke op het Sportpark gebruikt worden, schoppen, bezems, kruiwagens, allerlei soort gereed schap, vlaggen enz. Teneinde voortaan ook avondfeesten te kunnen organiseeren en een circus of andere groote inrichting desgewenscht van elec- trisch licht te kunnen voorzien, is met wel willende medewerking van het .electrisch be drijf een transformatorhuisje gebouwd. Overal tusschen de vertrekken vindt men sanitaire inrichtingen, W. C.'s, urinoirs, waschtafels enz., alles afgescheiden voor dames en heeren. Van de ruimte onder de groote tribune is een dankbaar gebruik gemaakt en het ge zicht op het Sportpark zelf is veel nistiger geworden nu allerlei kleine gebouwtjes, die tot dusver dienst gedaan hebben, daarvan zijn verdwenen. Er is niet alleen een binnencafé, maar ook een dergelijke gelegenheid voor de bezoekers die op mooie dagen buiten willen zitten. Vlak naast den vroegeren ingang is een rij wielbewaarplaats gebouwd en daarnaast is een groot houten gebouw opgetrokken, waar in een goed voorzien buffet zal worden ge plaatst. Naast de rijwielbergplaats wordt een soort pergola gen aakt, een warande, die ge heel onder klimrozen wordt verborgen. Daarvóór komt een groot tegelterras met heesterbeplanting waarop stoeltjes en tafel tjes geplaatst zullen worden voor hen, die van een zitje in de open lucht willen genieten Waar vroeger de hoofdingang was, is thans de ingang voor de wielrijders geko men. Zij kunnen er hun karretjes stallen en een tweetal loketten geeft hun gelegenheid hier een kaartje te koopen en langs dezen weg de tribune te bereiken. De hoofdingang is evenwel gemaakt waar vroeger de auto's op het terrein kwamen. Een breed houten hek met vier loketten geeft hier toegang aan de groote massa der be zoekers en daarnaast bestaat gelegenheid met auto's op het terrein te rijden, voor wel ke wagens een ruim parkeenpark in gereed heid gebracht wordt. Meer naar den Zuidkant vallen enkele alleen staande boomen thans onder den bijl van den houthakker en een materialen schuurtje, dat zich ter plaatse bevindt, wordt weggewerkt met een breede heesterbeplan ting, welke niet alleen ter versiering van he* Sportpark zal dienen het vlakke veld zal in een lijst van opgaand groen ge zet worden maar tevens ten doel heeft het park naar de zijde van Nieuwpoortslaan en Regulierslaan voor buitenstaanders on zichtbaar te maken. Wordt bij paardenrennen en motorraces het geheele park in gebruik genomen, voor de voetbalwedstrijden wordt slechts een speel veld in het middenterrein, vlak voor de eere tribune gereserveerd. 4t De toeschouwers vóór de tribune, die er menigmaal over klaagden, dat de meest naar achter staanden niets zien konden, zullen thans tevreden gesteld worden. Het terras waar zij tot dusver stonden en dat evenals alle wegen verhard en geteerd wordt, is thans trapsgewijze opgebouwd zoodat elke naar achter staande rij twintig centimeter hooger staat. Hier kunnen ruim 2000 bezoekers een plaatsje vinden. Bovendien wordt bij de voet balwedstrijden ook voor goede staanplaatsen aan de achterzijde van het speelterrein ge zorgd. Men heeft daarvoor zware verplaatsbare tribunes gemaakt uit losse naast elkaar ge legen stukken, in totaal tot een lengte van 80 Meter, waarbij acht toeschouwers achter elkaar kunnen staan, zoodat hier nog plaats voor ruim 1200 menschen gemaakt is. op Alkmaar doen vallen en van een druk vreemdelingenbezcck zullen de inwoners onzer gemeente in alk- opzichten profiteeren. Onze toekomstige gasten zullen met vol doening constateeren. dat Alkmaar door de uitstekende inrichting van zijn sportpark een navolgenswaardig voorbeeld heeft gegeven. DE VERHOUDING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ITALIË. Vermelden wiji nog, dat ook het terrein aan de Zandersloot opgehoogd en verbreed is, dan blijkt voldoende, dat ons Sportpark voortaan niet alleen een veel grooter aantal ■bezoekers zal kunnen 'bergen, maar dat ook aan allen, die hier komen kijken de zekerheid kan worden gegeven dat zij de demonstra ties goed kunnen volgen. De baan zelf verkeert op het oogenblik in uitstekende conditie en de grasmat is zoo goed als deze maar zijn kan. De Zuidzijde, die vooral bij motorraces vroeger wel eens gevaar opleverde, is geheel ontzood en daarna op profiel gebracht. Men heeft er een goede kleilaag van 7 c.M. dikte aangebracht waarna de graszoden opnieuw gelegd zijn, waardoor de baan in deze bocht geen gevaar meer oplevert. Wie het geheel overziet kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat ons Gemeentelijk Sportpark thans een keurigen indruk maakt, Slechts het met bonte re clames bedekte jurygebouwtje en de oude be schilderde hekken om het grasveld herinneren nog aan het tijdperk der wrakke tribunes, maar het is te verwachten, dat dit huisje, dat nu wel heel leelijk tegen de omgeving af steekt, mettertijd door een steenen toren- gebotfwtje vervangen zal worden. Laat eerst de groote mogendheden het onderling eens worden, dan pas is er een practische basis voor een Europee- sche federatie, zegt Italië. Dat moge juist zijn, maar het klinkt voor de kleinere staten! ietwat zorgelijk, daar zij dan duidelijk op de tweede rang in het nieuwe Europeeische theater ra ken. Aan deze grondige verbetering van ons Sportpark is heel wat geld ten koste gelegd, maar wij verwachten, dat rente en afschrij ving van dit kapitaal jaarlijks gedekt kunnen worden door de grootere inkomsten. Nu er plaats voor zooveel meer bezoekers dan vroeger is, zal ook de huur van het park, welke verband houdt met de recette, meer opbrengen, bovendien hebben verschillende vereenigingen financieele medewerking toe gezegd en zal een vergrooting van het aantal bezoekers de opbrengst der belasting op de Openbare Vermakelijkheden snel doen stij gen. De kosten dezer verbetering bedragen 60.000 en aan rente en aflossing zal gedu rende twintig jaren ongeveer 4700 per jaar noodig zijn wat uit de meerdere opbrengst van het Sportpark wel betaald zal kunnen worden. Trouwens, al moest de gemeente hier een financieel offer brengen, dan is dit een subsidie ten bate van sport en spel, die niet van beteekenis is tegenover de enorme bedragen welke hier ter stede voor de geestelijke ontwikkeling, dus ten be hoeve van het schoolonderwijs, worden uit gegeven. De nieuwbouw op het Sportpark zal Zon dag 21 September officieel in gebruik worden genomen, welke plechtigheid gepaard gaat met het houden van een algemeenen sport dag, waarbij gymnastiek- en athletiek- demonstraties zullen worden gegeven en vele vereenigingen uit dit gewest haar mede werking toegezegd hebben. Om half één des middags marcheeren alle deelnemers vanaf de Nieuwesloot naar het Sportpark, begeleid door de muziekkorpsen St. Louis. St. Caecilia en Excelsior. Bovendien zal dien middag op het terrein een competitiewedstrijd tusschen Alcmaria II en Spartaan 11 gespeeld worden. In de eere-tribune wordt ten -behoeve van eventueele sprekers een microfoon opgesteld en er komt ook een microfoon op het terrein. Overal worden loudspeakers geplaatst, zoodat alle bezoekers redevoeringen en mu ziek goed kunnen volgen. Wij kunnen er trotsch op zijn, dat ons Sportpark thans een der beste uit het geheele land is en dat wij, wat den tribunebouw be treft, de vergelijking met alle andere plaat sen doorstaan kunnen. Meer en meer komt men tot de overtuiging dat lichamelijke ontwikkeling naast de gees telijke noodzakelijk is om tot een harmonisch geheel, tot levenskracht en levensblijheid te 'kunnen komen. Sport en spel worden van steeds grooter beteekenis en een gemeente, welke dit belang rijke onderdeel der algemeene ontwikkeling tot zijn recht doet komen, geeft het bewijs dat zij de teekenen des tijds verstaan heeft. Een goed geoutilleerd sportpark zal ook voor vele belangrijke demonstraties de keuze Grandi's plotselinge vertrek naar Rome. Een nieuwe politiek van Italië? Aller oogen zijn de laatste dagen ge richt opBriand en GrandiDeze twee politici houden in Genève verschil lende besprekingen met elkaar, teneinde de mogelijkheid van een Fransch-Itali- aansche toenadering te onderzoeken. Natuurlijk zou men zoo'n toenadering gaarne zien, niet alleen in deze beide landen, maar ook in andere Staten. Een toenadering toch zou den strijd der be wapening, die Frankrijk en Italië voe ren, aanmerkelijk verminderen, zoodat dan het Londensche Vlootverdrag mis schien meer tot zijn recht zou kunnen komen. Nu is echter de Italiaansche gedele geerde Grandi plotseling weer naar Ro me vertrokken en dit onverwachte ver trek is reeds aanleiding geweest tot het trekken van verschillende conclusies. Het Hbld. weet echter uit Italiaansche kringen mede te deelen, dat Grandi's vertrek van te voren voorzien was en eenvoudig een gevolg is van de verdee ling van het bondswerk in de Italiaan sche delegatie. Grandi neemt den raad voor zijn rekening, terwijl de ervaren Volkenbondsdiplomaat Scialoja als lei der der Italiaansche delegatie in de bondsvergadering zal optreden. Aange zien de raad nu eenigen tijd pauzeert, kan Grandi rustig naar Rome gaan, waar vandaan hij echter in den loop der volgende week weer te Genève wordt te rug verwacht. Overigens gaf men in Italiaansche kringen zeer duidelijk te kennen, dat er geen waarheid steekt in het gerucht, als zou Grandi Fransche ontwapeningsvoor stellen aan Mussolini voorleggen. Het Italiaansche standpunt is nog steeds dat van de Londensche vlootconferentie, n.1. bereidheid om op de basis van pari teit met Frankrijk zoo laag in bewape ning te gaan, als de Franschen maar willen. Dezelfde these als Amerika in dertijd ook aan de Engelschen voorstel de! Deze wordt nu ook gehandhaafd en het woord is dus aande Franschen! Opmerkelijk is, dat de bekende mede werker van het „Journal de Genève" William Martin gisteravond in een hoofdartikel, dat hij schreef na een langdurig persoonlijk onderhoud met Grandi, laat doorschemeren, dat Italië in Genève een nieuwe politiek van wel willende in plaats van de tot dusver ver toonde trage medewerking zou gaan in luiden op den grondslag der bekende ontwapeningsthese, die de Franschen als het ware bij opbod zou nopen om te volgen. Volgens dit artikel zou Italië inzien, dat het met zijn economische en financi eele gevoeligheid beter doet aan den op bouw der rationeelere vredespolitiek mee te doen en in Genève een rol van vresdesprestige te aanvaarden. Al moet de Italiaansche politiek zich daarbij dan ook buiten het eigenlijk ontwapenings- gebied meer aanpassen en al zullen de speeches van Mussolini dan ook voort aan minder agressief moeten luiden. In Italiaansche kringen erkent men, dat het artikel van Martin een kern van juistheid kan bevatten; doch men geeft niet toe, dat hier sprake is van een nieu we Italiaansche politiek, maar slechts van een voortzetting in Genève van een politiek, die in Locarno en Londen reeds veel eerder is geopenbaard en die ook conventioneel is vastgelegd in de arbi trage- en vriendschapsverdragen, welke Italië de laatste jaren met zoovele Euro- peesche staten heeft gesloten. Men wees ons ook nog eens op de pas sage in het Italiaansche antwoord op het Fransche memorandum inzake de Euro- peesche federatie, waarin Italië ver klaart, dat als eerste stap naar een Europeesche federale unie het vraag stuk der ontwapening moet worden op gelost. Dit punt zal nu in de bondsvergade ring verder ontwikkeld kunnen worden en de Franschen nopen om hierop nu een antwoord te geven en voor het fondsforum te rechtvaardigen. In hoeverre de Parijsche besprekingen dit zullen vergemakkelijken, staat te bezien, maar aller aandacht is in Genè ve op deze kwestie gevestigd, die voo; het welslagen der bondsvergadering en wat daarvan afhangt v.ao zoo groot be lang kan zijn, DE WERKHERVATTING IN NOORD-FRANKRIJK. Voorloop ig slechts werk voor 3000 arbeiders. De hervatting van den arbeid te Roubatx en Tourcoing is zooals gemeld op Maan dag bepaald maar reeds gister zijn eenige duizenden arbeiders in de bedrijven ver schenen. Er kunnen er echter voorloopig slechts 3000 te werk worden gesteld. De anderen kunnen niet: voordat het mate riaal is nagezien en de machines, weer aan den gang zijn gebracht Aan het werk wor den gezet. DE TITEL VAN PRINS BOUDE WIJN. Prins Leopold is hertog van Brabant en prins Karei graaf van Vlaanderen. Welke titel nu zal prins Boude wijn dragen? vraagt het Brusselsche „Laatste Nieuws" Of krijgt hij er geen, zooals de prinsessen Marie-José en Josefine-C'harlotte, die enkel prinsessen van België zijn? Dit is niet onmogelijk. Er bestaat immers een Koninklijk Besluit van 14 Maart 1891', dat een einde maakt aan het gebruik om aan de prinsen van koninklijken bloede een titel te geven ontleend aan de geschiedenis van België's provinciën; in ruil wordt hun de titel gegeven van prins van België. In de geboorteakte is prins Boudewijn slechts aangegeven als prins van België. Maar sinds 1891 is van het K. B. toch afge weken ten behoeve van de prinsen Leopold en Karei. TRIESTE GESCHIEDENIS. In de omstreken van Orleans werd deze» dagen weer eens een taxi-chauffeur ver moord en bestolen. De dader bleef onvind baar. Maar Woensdag werd, hangende in het hoogspanningsnet der electrische centrale, het lijk gevonden van een soldaat. In een na gelaten brief bekende deze dén moord te heb ben gepleegd ten einde.... een motorfiets te kunnen koopen. DE WEDDENDE NOTARISKLERK. Zestien millioen francs verduisterd en op de renbaan verspeeld. Een notarisklerk te Parijs, reeds 25 jaren in dienst bij zijn patroon en in alle opzich ten vertrouwd, gaf zich, zooals wij reeds meldden) zelf bij de politie aan wegens ver duistering van zestien millioen francs. Het onderzoek in verband met deze bekentenis in vollen gang, de notaris is volkomen erdoor verrast en verklaarde nooit eenigen argwaan te hebben gekoesterd. De oneerlijke klerk is thans voor de eerste maal door de politie geh/ord en deelde mede bijna het geheele, in den loop der jaren ver duisterde bedrag met wedden op de renba nen te hebben verloren., INBRAAK IN DE SORBONNE. Diefstallen tot een waarde van frs. 350.000. In de Faculté des Sciences, gevestigd in de Sorbonne te Parijs, is een brutale inbraak gepleegd. Gestolen zijn 4A K.G. platina, verschillende gouden en zilveren apparaten die bij proefnemingen worden gebruikt en een portefeuille met 1100 francs. De inbraak moet zijn gepleegd door iemand, die van alle omstandigheden goed op de hoogte was. I GRAPPIGE ENQUETE. De drukker en de huisschilder, „L'Echo de Paris" zet de publicatie voorl van de resultaten zijner enquête: „indien gn geen intellectueel waart welk handwei* zoudt gij dan hebben gekozen?" Aan tql van vooraanstaande mannen in Frankrijk is die vraag voorgelegd. Thans lezen wij, dat Louis Barth'ou van ae Académie Frangaise het baantje vaji drukker en Paul Cambon dat van huisschil der zou hebben gekozen... LICHTE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Gisteren werd Griekenland door een lichte aardbeving opgeschrikt. Het middelpunt dek aardbeving was Corinthe. lij totaal werden 5 deels lichte schokken waargenomen. Be richten over toegebrachte schade zijn nog niet ontvangen. UITBARSTING VAN DEN VULKAAN ASAMA. Vrijdagmorgen heeft een eruptie plaat Had van den vulkaan Asama. De bevoE is overhaast gevlucht. Daar verdere uit stingen worden gevreesd, zijn buitengewone maatregelen genomen ter bescherming 4" de bevolkimr. J"

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1