Kunsten en Wetenschappen. Pluimveeteelt Onze Koloniën. Sport Kerk en school Luchtvaart bouwwerktuigen vernield werden. De schuin brandde geheel uit, terwijl een belendend pand brandschade opliep. Boerderij afgebrand Onder de gemeente Weerseio ontstond brand in de boerderij van H. Resgering te Gammelke. Het vuur greep zeer snel om zich Iheen, het yee en een deel van den inboedel konden worden gered. De boerderij weid een prooi der vlammen, de bij de boerderij be- hoorende schuren bleven gespaard. De 001- zaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. DE BEHANDELING VAN NEDERL. STAATSBURGERS IN ITALIË. De heer Mendels is niet tevreden met het antwoord op vroeger ge stelde vragen. De heer Mendels heeft aan den minister fan buitenlandsche zaken de volgende vra gen gesteld: Ie. Heeft de minister uit de inlichtingen, die hij heeft ingewonnen en ontvangen over de behandeling van de zijde van de Italiaan- sche Staatspolitie door een Nederlandsch Staatsburger en diens reisgenoote ondervon den, de overtuiging gekregen, dat die behan deling door de feiten gerechtvaardigd was, althans dat de vermoedens van de Italiaan» sche autoriteiten ten opzichte van bedoelde personen juist zijn gebleken? 2e. Acht de minister overigens deze behan deling oirbaar? -» 3e. Zoo ja, acht hij die dan ook hier te lan de toelaatbaar en in soortgelijk geval toepas selijk op Italiaansche Staatsburgers? 4e. Zoo neen, is dan de minister alsnog geneigd bescheid te geven op de tot dusver onbeantwoord gelaten vraag van ondergetee- kende, t.w. of hij stappen heeft gedaan, op- dat dergelijke behandeling Nederlandschen onderdanen voortaan in Italië worde be spaard? BUISJES MET ZWAAR VERGIF. Op 6 September j.1. vonden eenige kinde ten in de Mathenesserlaan te Rotterdam een doos, waarin zich een aantal glazen buisjes bevond, die een zeker vocht inhielden. De kinderen speelden er mee, totdat de politie ze in beslag nam. Bij onderzoek bleek de vloeistof pilocarpi- ne, een zwaar vergif, te zijn. MIMICRY BIJ VOGELS. Ga, als ik u verzoeken mag, eens even een kijkje nemen in het nitiseum „Fan- na Neerlandica" van „Artis". Mooie groepen vindt ge er, allemaal kunstwer ken van den Conservator, den heer P. L. Steenhuizen. Ge kunt hier uren lang verblijf houden ter bestudeering van de Nederlandsche fauna. Maar dat wil len we heden niet doen. Ik wensch al leen even uw aandacht te vestigen op de groep met de Geitenmelkers. Zie eens hier! Een keurig stukje nagebootste Na tuur! Hoeveel vogels ziet ge? Niet een? Er zijn er toch twee. Zie, heel hoog valt het model wel in het oog, en als ge uw gezicht scherpt, kunt ge meer naar be neden nog een exemplaar zien. Juist, nu de omtrek aangewezen is, gelukt het, er een vogel in te zien. En noemt ge deze dieren Geitenmel kers? Ja, eigenlijk heeten ze Nachtzwa luwen, maar het volksgeloof zegt, dat deze vogels 's nachts aan geiten en scha pen de melk afzuigen. Er is evenwel niets van aan. Wel komen ze 's avonds in de nabijheid van schapen- en geiten stallen de groote nachtvlinders wegpik ken, en dat is veel waard voor den boer, want de rupsen ervan kunnen veel scha de veroorzaken. Nu het op de groep in „Artis" geble ken is, dat de vogels moeielijk te ont dekken zijn, gaan we naar de duinen, waar we den levenden Geitenmelker kunnen vinden. Ik weet er toevallig een. Zie, daar zit hij neergedrukt op het grijze zand tusschen die korte helm- sprieten, Ziet ge hem nog niet? Allemaal eer voor den heer Steenhuizen, die de bedekkende kleur van den grond zijner groep zoo goed in overeenstemming met de Natuur wist te brengen. Daar vliegt de vogel heen, zonder dat ge hem op den grond in 't oog hebt kunnen krijgen. Ook de eieren en de iongen van de Nacht zwaluw zijn al even moeilijk te vinden, daar ook de kleur ervan met de em- geving ininicryseert. En ga nu eens mee naar het polder land, waar de mooie bont Kluiten hun fluitende en gillende geluiden laten hoo- ren. Keurige vogels zijn het met helder witte en glanzend zwarte vederen. Geeft acht' op den dunnen snavel, die naar boven omgebogen is, juist andersom dan b" de Wulpen. Zoo'n bek is niet geschikt voor grondboringen, maar de Kluit zoekt ook zijn voedsel in het water, waarin hij den baleinachtigen bek heen en weer slingert, en allerhande diertjes van het nat roomt. Zijn lange pooten met halve zwemvlie zen komen hem daarbij goed te pas. Moeten we nu in deze mooie vogels ook mimicry zien? Neen, althans niet in de kleur der oude dieren. Maar zie daar op het zand, met schulpen bezaaid, liggen zijn pas geboren kindertjes. Zoudt ge niet zeggen, dat het kluitjes zand zijn? Hoe stil houden de diertjes zich! Op de geluiden der ouders zijn ze zich dood gaan houden, en wie voor der gelijke zaken geen geoefend oog heeft, zal ze niet zoo gemakkelijk ontdekken. Alzoo wel mimicry niet waar? Er is meer in den polder. Kijk eens even over de zandvlakte, of ge die kleine, vlugge vogeltjes ziet voortschuiven. 't Is, of de wind ze weg blaast. Je zou er ook zoo geen vogels van maken; eerder lijken het grijze, uit gedroogde stuifzwammen, die weg schuiven. Hoe snel moeten die pootjes n zulke kleine vogels, die strandpie- viertjes heeten, toch verzet worden! Elke seconde wel twintig en meer keeren. En nu, als de diertjes zich bewegen, val len ze een'gszins in het oog, maar als ze zich plotseling stilhouden, kunt ge ze weer niet vinden. De grijze kleur der bovendeelen part vrij zuiver aan bij die der zandvlakte, en 't is, of de pleviertjes dit weten, want daarop verblijven ze steeds. En het nestje? Ook dit laat zich moei lijk mtdekken. Komt ge in de nabijheid er van, dan laten de beide pleviertjes een angstig „tierk, tierk" hooren, en goed toezien is dan de boodschap. Maar past dan ook op, dat ge het niet ver treedt. Zie, daar is het! Een klein kommetje in het zand en gevuld met schelpgruis, vvuartusschen de eiertjes, grijs met zwarte lijntjes en vlekjes, voor meer dan de helft bedolven zijn. Is het wonder, dat men ze voobij loopt? Volstrekt niet. En de grijze jongen gelijken nog meer op zandkluitjes, dan de jeugdige Kluiten van daareven. We hebben dus de bedekkende kleu ren gevonden bij de Nachtzwaluwen (Caprimulgus europaeus L.), bij de jonge Kluiten (Recurvirostra avosetta L.) en bij de Strandplevieren (Charadrius alex- andrinus L.) Maar we hebben het nu ■alleen in gedachten gedaan. Wie deze drie vogelsoorten wil leeren kennen in de Natuur, moet maar wachten tot het volgend voorjaar, wanneer deze dieren uit hun winterkwartieren naar hier zijn teruggekeerd. De Kluit keert tot ons in Maart, soms reeds in de tweede helft van Februari, het Strandpleviertje wacht tot April en de Geitenmelker komt nog een maand later. Niemand verzuime dan (in Mei legt elke vogel een ei) oude vogels, nes ten, eieren en jongen in de vrije Natuur te gaan bekijken. Dergelijke excursies zijn genotrijk, en ze doen veel liefde voor onze gevleugel de vrienden ontwaken, ook bij de jeugd, als ze maar geschieden met besef en on der goede leiding. J. DA ALLER Dz. Vragen, deze rubriek betreffende,'kun nen door onze lezers worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Vragen uit de praktijk over voedering. We hebben de vorige keer naar aanlei ding van een vraag van een lezer uit Veere een en ander besproken over voe dermethodes. De briefschrijver vroeg echter nog meer nl. of haver uitsluitend als hardvoer naast meelvoer aan te be velen is en evengoed als gemengd graan. Haver wordt in Engeland meer ge bruikt als graan voor pluimvee dan in ons land, vooral voor eenden. Toch eten de meeste kippen het niet graag en als men mais en tarwe en haver voert eten ze de beide eerste het eerst op. De haver- barst is verder weinig verteerbaar zoo dat het gebruik van haver als uitslui tend graan niet aan te bevelen is. Er kunnen echter gevallen zijn dat men er goede resultaten mee heeft en dat hangt ook al weer veel af van het meelvoer. Als men b.v. meelvoer geeft met heel weinig onverteerbare celstof er in, b.v. maismeel met diermeel of vischmeel of een dergelijke stof, dan kan de kip ook meer vezelstof in haar dagrantsoen ver dragen. We moeten bedenken dat onver teerbare celstof wel leelijk klinkt in een scheikundige analyse op papier, maar dat de .kip en andere dieren trouwens ook toch ook deze stof noodig hebben voor darmvulling. De onverteerbare cel stof heeft een min af meer prikkelende werking op den darmwand en houdt dus de darmfuncties levendig. Heel merk waardig is ook dat men in den laatsten tijd gevonden heeft dat de kip wel wat celstof verteren kan in haar blinde darmen, iets wat men tot voor korten tijd niet wist. Bij havervoedering moet men er wel om denken dat men goede zware haver neemt, lichte dunne haver bevat in verhouding veel te veel bast- substantie, dus te veel onverteerbare celstof. De derde vraag is of jonge hennetjes van 3 maanden oud ook evenals ik op gegeven heb voor legkippen 50 a 60 gram per dag moeten hebben. Ook hier zou ik weer willen antwoorden: neen, natuur lijk niet! Eet een kind evenveel aard appels als een volwassene? Ook hier moet ik weer een eindje dieper op de kwestie ingaan, want zij is voor de praktijk van veel belang. We hebben in het vorige artikel gelezen dat we de leg kip naast het eiwitarme graanvoer eitwitrijk meelvoer geven om haar het noodige eiwit voor de eieren toe te voe ren. Een leggende kip is als het ware een machine waar men een bepaald soort minderwaardig eiwit instopt om er eiwit van hoogere waarde voor terug te krijgen. Dat klinkt gek maar we moe ten bij de pluimveehouderij voor oogen houden dat het er om gaat om betrek kelijk goedkoop voer om te zetten in duurder voedsel voor den mensch n.1. eieren en kippenvleesch. Heel aardig kunnen we dit begrijpen als we eens donken aan het voeren van kippen met kadavermeel. Dit meel wordt van zeer vieze grondstoffen gemaakt, allerlei doode, gestorven dieren, soms al in ont binding, verder afval van slachthuizen, in het buitenland soms zelfs van zie kenhuizen. In Boekarest zag ik zoo'n fa briek bij het abattoir en daar verwerkte men ook honderden honden, die scha loos rondliepen en gevangen en afge maakt werden. Oude honden, katten, enfin, al deze dieren, die een ondraag lijke last vooor de omgeving zijn en die men vroegor ten koste van geld en tijd moest verbranden of begraven gaan in groote ketels, worden daarin tot onge veer 150° Celsius verhit tot er een soort bi ei van ontstaat. Het vet wordt verwij derd en heeft als technisch vet veel waai de en de rest van de soep wordt in gedampt en komt als droog meel in den Handel. Dit meel dat men al naar de voornaamste grondstoffen kadavermeel, diermeel, abattoirmeel kan noemen en dat in ons land „diermeel" heet, is een /eei waardevolle grondstof voor pluim- vcevoer. Het kan met zeer veel succes als ëïwitbron in pluimveevoer gebruikt worden, wordt ook als zoodanig gebruikt en ik beschouw het als een der mooiste voorbeelden hoe men van vieze, afkeer wekkende stoffen een prachtig voe dingsmiddel voor den mensch kan ma ken in den vorm van eieren of bij var kens in den vorm van varkensvleesch. Welnu de hen gebruikt diermeel om eieren te produceeren en het kuiken heeft dat eiwit ook noodig om zijn eigen lichaam op te bouwen, om te groeien. Vandaar dus dat een kuiken ook veel eitwitrijk voer moet hebben. Geeft men nu het kuiken te veel graan dan eet het te weinig eitwitrijk meel en zal dus niet voldoende groeien. Het beste regelt men het zooo dat het kuiken net als de kip ongeveer even veel graanvoer als meel voer eet. Iets heel anders is het als men in dezen tijd van het jaar jonge hennen heeft tegen den leg, iets waar ik zelf op het oogenblik ook mee tob. Sommige menschen vinden het prachtig als ze kunnen zeggen dat hun kuikens op den leeftijd van 4 y2 maand al aan den leg gingen, doch ik moet daar niets van hebben, ik heb eieren noodig van vol wassen kippen, niet van onrijpe kuikens. Wat doe ik nu om mijn jonge hennen te beletten te leggen? Ik voer ze zoo weinig mogelijk eiwit en laat ze hun maag vul len met graan. Als ze dan goed uitge groeid zijn ga ik ze weer meel voeren, na ze eerst tegen de diphtherie geënt te hebben en ze bloed afgetapt te hebben voor het onderzoek op pullorum. Door die beide operaties houd ik ze ook nog wat tegen en het onderzoek op pullorum wordt er veel nauwkeuriger door als ik de jonge hennen onderzoek als ze aan den leg beginnen en over een paar maand als ze aan den leg zijn nog eens. Ik kan dan tegen Februari de hennen tweemaal onderzocht hebben en heb dan tamelijk groote zekerheid in mijn fok- toomen dieren te kunnen zetten die pul- lorum-vrij zijn. Ziezoo, hiermede is de brief uit Veere behandeld en zien we dus dat de vragen werkelijk aanleiding geven tot bespre king van voor de praktijk zeer nuttige punten. Ik krijg graag zulke brieven, daar hebben de andere lezers ook wat aan. Hoe meer punten uit de dagelijk- sche praktijk, hoe beter. Daarom laat ik ook deze brieven voorgaan bij de be loofde bespreking van de moderne be drijven die met 100.000 kippen of meer werken, maar waarvan ik de financieele successen nog moet zien voor ik er aan geloof. Vanuit Friesland vraagt men mij een betrouwbaar adres voor goede jonge hennen en broedeieren. Och, het lijkt mij niet goed bepaalde adressen te noemen, maar ik zou me vervoegen bij den secre taris der Algemeene Nederlandsche Pluimvee-Fokkers Vereeniging, adres den heer Schilt te Groenekam bij Utrecht. Bij die vereeniging zijn ver scheidene fokkers aangesloten en kan men lijs. ten der leden krijgen die wat te verkoopen hebben in-een of ander ras, Dr. TE HENNEPE. BRANDEN. In de residentie Menado. Een zware brand heeft de negorij Woe- woek in het Amangsehe geteisterd. Tachtig inlandsche woningen werden in de asch ge legd. De oorzaak van den brand is onvol doende voorzichtigheid. De schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op 18.000. Ter Oostkust van Sumaira. Een brand, welke in Tandjong Morawa- kiri in het gouvernement Oostkust van Su- matra woedde, verwoestte twintig kedehs, ■bestaande uit twee blokken, terwijl de school ternauwernood kon worden gered. Het opge slagen vuurwerk veroorzaakte herhaalde ont ploffingen. De schade is nog niet te ramen, doch de goederen waren voor 35.000 ver zekerd. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. Er waren geen slachtoffers te betreuren. GRATIE GEWEIGERD. Het verzoek van de drie zelf bestuurders van de Sangihe-eilanden, om gi-atie van de hun opgelegde straffen terzake van verduis tering van landschapsgelden, is afgewezen. Paarden. Handicap-draverij te Schagerbrug. De uitslag van de handicap-draverij is: 1. Jannet Harvester, eigenaar J. Vergay, Pur- raerend, berijder eig.; 2. Frettchen, eig. D. Beets, Beemster, ber. eig.3. Meteor, eig. K. Hart, Medemblik, ber. G. Hart; 4. Pieternel, eig. W. Vessies, Beverwijk, ber. J. v. Leeu wen Jr. De Revue der Sporten. De Revue der Sporten is weer rijk van in houd. Mr. F. A. Kokosky vertelt op prettige wijze van onze wielersport, terwijl verschil lende kiekjes het verhaal verluchten. Mevr. Verwaal heeft met Adriani Engels een praatje gehouden over de Nederlandsche dames-athleten in Praag, terwijl even verder een verslag volgt der A. V. A. C.-wedstriJ- den, waarbij een paar Nederlandsche records gebroken werden. Groothoff en A. E. verslaan samen den voetbalwedstrijd België-Nederland en het goed verzorgde verslag is al even somber als zoovele in de dagbladpers... Verschillende andere artikelen trekken ver volgens nog 'de aandacht, waardoor de Re vue der Sporten weer een uitstekend nummer geworden is. Sport in Beeld. We mogen allereerst wel de vele kiekjes noemen, die Sport in Beeld geeft van de BelgiëNederland-ontmoeting. Het verslag is ook al in mineur en de redactie meent nu toch zeker te weten, dat er noodig verande ring in onze ploeg moet komen. Het einde van het roeiseizoen is er en Sport in Beeld heeft van de laatste roeifeesten een groote serie scherpe kieken gegeven. Hoe het Golfspel beoefend wordt, vertelt dit blad en het laat meteen zien, hoe er ge speeld moet worden. Met kiekjes uit de paardenwereld en van de athletiekwedstrij- den wordt het verdere gedeelte in dit blad gevuld. In de lectuur vallen vooral op een verhaal over den sprinter Berger, het Lilliput-ver- liaal en het sportfeuilleton. PRO ARTE. De vleugels wijder uitslaan, dat is ook de wensch van Jac. Jansen, den dirigent van het dameskoor „Pro Arte", 'n Dergelijk en semble met een dertigtal leden vormt wel een aardig geheel; maar men is min of meer gebonden in de keuze der te zingen nummers. Jansen zou wat dit betreft hooger op willen, maar dan moet het ledental min stens verdubbeld worden. Dus „Pro Arte" doet een beroep op steun in den vorm van het toetreden van een flink aantal nieuwe wer kende leden. De dirigent is iemand die er steeds op uit is het repertoire met nieuwe werk te verrij ken; ook voor het eerste concert in dit seizoen is hem dat weer gelukt, en zal hij in studie nemen: Leichentritt, Geistliche Frauenchöre alter Meister (4 stemmig), Gabriel Piernê, Dans les Blés (2 stemmig met piano), Ed- ward Elgar, Flieg, Vög'lein flieg (drie stem mig, met 2 violen en piano); Dr. Joh. Wage naar, Hans und Grethe, fughette; Ludwig Thuille, Traum Sommernacht (4 stemmig, soloviool en piano). Van Jansen zelf komen op het programma de zeer mooie koren „Mater" en „Klooster zang". A. K. KAMERMUZIEK VEREENIGING. Niet alleen de kinderkoren, zooals on langs vermeld werd, beginnen in September teeken van leven te geven, ook de groote vereenigingen worden in die maand actief. Zoo is het bestuur der kamermuziekver- eeniging met het programma voor het ko mend seizoen, waaraan, zooals steeds de grootste zorg is besteed, gereed gekomen. Men weet het reeds lang dat de program ma's onzer kamermuziekvereeniging altijd interessant zijn en uitgevoerd worden door personen die niet slechts in de groote steden van ons land. doch ook in die van het bui tenland optreden. Daardoor heeft de kamer muziekvereeniging in Alkmaarsch muziek leven een belangrijke plaats veroverd en zou men haar zeker niet graag willen missen. Om haar echter goed- in stand te kunnen hou den is hef een eerste vereischte dat er een groot aantal leden is en daarin is de ver eeniging de laatste jaren niet vooruitgegaan. Niettegenstaande dat, heeft het bestuur de concerten steeds op peil weten te houden en daarvoor verdient het alle hulde en steun Vooral steun, in den vorm van het toetreden van vele nieuwe leden die in Alkmaar en omgeving nog wel te vinden zijn. Steun, want hoe mooi en vereerend het ook is, gehuldigd te worden men kan er, wat be treft het instandhouden van een vereeni ging, bitter weinig mee doen. Mej. A. C Gouwe, Steijnstraat 92, is het adres waar men zich als lid kan opgeven en, stijgt het aantal leden, zoodat men weder volle zalen kan verwachten, dan kan het volijverige be stuur de vleugels nog wijder uitslaan dan tot nu toe. De concerten vinden plaats in November, Januari en Februari, waarvoor ditmaal in aanmerking komen: de 15 jarige Weensche pianiste Poldy Mildner, die verle den jaar, o.a. in het Concertgebouw te Am sterdam furore maakte (Nov.); de zanger Max KIoos (Jan.) en het Concertgebouw trio (Febr.) Over elk dezer personen zal la ter, in het bizonder nog worden-bericht. A. K. N.V. „DE WITTE RAAF" (KLEIN-KUNST ENSEMBLE PIET HOLMAN). Na het succes in het vorig seizoen vangt begin October de N.V. ,.De Witte Raaf" ha re tweede tournee aan. De kern van het en semble zal ditmaal bestaan uit: Hetty Gei tenbeek (sopraan), Winnie Wish (cabare tière), Léo Kok (chansonnier), Siegfried Courant (pianist accompagnateur) en Piet Holman (conférencier-cabaretier). Scènes zijn ontworpen door Piet Holman, tekst en muziek van Léo Kok. Geheel nieuwe décors zullen door den de corateur Klijn worden verzorgd. Wederom heeft dc heer Lion Dassi zich met de zakelijke leiding belast. Mej. J. E. Hoogeveen te Limmen is te Utrecht geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte te Martenshoek gem. Hoogezand, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Ds. W. Banga te Wolvega heeft het be roep naar de doopsgez. gemeente te Purmer- end aangenomen. Bij de geref. kerk in H. V. te Zaandam is beroepen ds. J. J. Buskes te Oosterend op Texel. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Open bare Lagere school te Egmond aan Zee is be noemd de heer C. Bakker te Wieringen. VERZET TEGEN TE STICHTEN SCHOOL. Maandag-avond werd te Doetinchem een goedbezochte protestvergadering gehouden van de afd. „Volksonderwijs" tegen den bouw eener nieuwe bijzondere school. Na een rede van den heer Groenewout uit Nijmegen werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten den gemeenteraad te ver zoeken de gelden voor deze school niet toe te staan. Tevens werd een motie aangenomen inhou dende een protest tegen de methode, waar mede een paar Doetinchemsche ingezetenen volkomen noodeloos een 'bijzondere kerkelijke school willen stichten, voor het meerendeel voor kinderen, die reeds kerkelijk onderwijs volgen in de gemeente Zelhem; en waarin de regeering verzocht wordt, ten spoedigste te bevorderen, dat door wijziging van de wette lijke bepalingen het onmogelijk gemaakt wordt, dat eenige willekeurige ingezetenen een en de eener gemeente op wettelijke gronden overval plegen op de gemeentelijke 1 rijksschatkist. HOOGLEERAAR BENOEMD 51 Bij kon. besluit van 15 September benoemd tot gewoon hoogleeraar in j faculteit der rechtsgeleerdheid aan rijksuniversiteit te Lelden, om onders te geven in het Nederl&ndsch-IndiUu burgerlijk recht en in de historische v? ming van de hedendaagsche recht*?1"' stellingen, mr. H. P. G. Duyfjes, oud-n cureur-generaal bij het Hopggerechtsh van Nederlandsch-Indië en oud-lid den Raad van Nederlandsch-Indië Mr. Duijfjes, die in 1878 geboren wera heeft gestudeerd aan de universiteit Leiden en promoveerde in 1903 Zii carrière maakte hij bij de rechterlik macht in Ned.-Indië, waar hij jn zijn loopbaan aanving als voorzitter van den Landraad te Pontianak. Achtereen volgens woonde de heer Duijfjes te Mu« t. c, Fort de Cock en Weltevreden waan hij de functie van griffier bn den' Raas van Justitie vervulde. Eerst dit jan heeft de heer Duijfjes zich in Nederland en wel te 's-Gravenhage, gevestigd. NAAR AUSTRALIË? Capt. Matthews,, die gisteren Croydor verliet voor een solo-vlucht naar Austra'is is zonder tusschenlanding te Belgrado aar gekomen, met een gemiddelde uursnelheid van 115 mijlen. Hij vliegt heden verder via Stamboel en Aleppo. SPORTVLIEGER VERONGELUKT. Gisteravond is onder den rook der ptarl Berlijn een 30-jarige sportvlieger, p'vitz Eberhard genaamd, met zijn vliegtuig tij dens een noodlanding zoo ongelukkig op den grond terecht gekomen, dat het toestel ge heel vernield werd. De brandweer bevrijdde den vlieger, die zwaar gewond was, uit de overblijfselen van het vliegtuig er, brach' hem over naar het ziekenhuis. ENGELSCHE REUZENVLIEGBOOT IN AANBOUW. Op de „Supermarine Works".te Soutbamp ton is thans een vliegboot in aanbouw, wel ke de grootste zal worden welke tot nu toe is geconstrueerd. Het luchtschip zal worden uitgerust mei zes Rolls-Royce motoren van 3700 P K, schitterende accomodatie bieden voor 40 per sonen en zeer lange trajecten kunnen afleg gen zonder tusschenlandingen te doen voor bijvulling van brandstof TSJECHISCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gistermorgen vroeg is op ongeveer 2 K.M. ten Zuiden van Beneschau een vliegtuig van het vliegerregiment No. 4 tijdens een oefen- vlucht neergestort. De piloot was onmiddel lijk dood. De oorzaak van den val is onbe kend. 50 159 699 796 1699 1799 2468 254-1 3010 3012 3410 3574 4190 4423 5091 5161 5833 5893 6720 6815 1361 2106 2799 3164 3861 4961 5364 539 573 1413 1181 2124 21« 2829 2941 3174 3311 3965 4011 4998 5078 5496 5669 (N i e 1-0 f 11 c I e e I) 454e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag, 18 September 1930. 5e Klas. 4e Lijst, Hooge Prijzen. 20736 ƒ1000. 1000, 7143, 12668, 18798, 18936 19123 elk ƒ400. 1994, 5270, 10069, 20936 eik 200 2567, 9449, 10860, 11278. 14130, 15914 elk 100. Priizen van f 70.—. 230 248 426 526 IO80 1251 1261 1933 1955 2053 2630 2649 2745 3109 3159 3161 3674 3720 3728 4602 4686 4866 5255 5301 5318 6138 6161 6298 6312 6391 6512 6831 6914 7023 7219 7239 7250 7452 7615 7814 7918 795 8 8096 8123 8345 8429 8464 8605 8960 9335 9356 9375 9379 9456 9523 9524 9555 9596 9787 9831 9886 9902 9924 9933 10067 10287 10359 10544 10663 10706 10707 10834 10905 10986 1U60 11455 11596 11811 12052 12273 12278 12387 12404 12428 1243a 12455 12504 12649 12713 12777 12953 13067 13103 13186 13194 13197 13557 13622 13630 13794 1380a 13817 13988 14023 14089 14505 14538 14593 14805 14873 15043 15288 15494 15556 15771 15890 15892 15969 16029 16061 16180 16310 16333 16477 16631 16673 16755 16828 17002 17061 17069 17475 17540 17828 17982 18132 18256 18362 1S417 18639 187M 18810 19144 19152 19290 19326 19330 19540 1967- 19681 19749 19953 20316 20436 20492 20613 20683 20789 20819 20919 20989 Nieten. 121 161 12 404 768 1165 1483 1907 2155 2400 2725 3201 3622 3650 3740 3776 104 406 775 1192 1513 192? 2309 2419 106 474 875 1228 1514 1939 2346 2528 482 944 1232 1703 1969 2356 2588 402 590 3940 3971 4304 4343 197 228 513 572 577 990 1096 1110 1124 1265 13U 1312 1394. 1737 1774 1778 178» 1984 2000 2062 2069 2377 2382 2383 2396 «jio ijL-o 2623 2652 2685 2773 2807 2819 2863 2921 3052 3168 3273 3310 3332 3415 3457 3553 390» 3810 4084 4440 4996 5032 4046 4081 4402 4419 4805 4943 5443 4743 5431 5687 5724 5963 5970 5975 6251 6266 6277 6570 6572 ótöl ousev 3819 3905 3911 4173 4225 423 4575 4694 469 iv-W uyyo ouas 5121 5139 5460 5485 5525 5591 5617 56- 5744 57S3 5842 5868 5891 »9üi 5983 6010 6019 6131 61 J 6363 6424 6439 6513 65» 6592 6595 6623 6651 6672 6740 6823 6861 6924 7042 70S8 7173 7184 7210 7249 7269 7299 7409 7418 7428 7606 7633 7716 7902 7910 8083 8238 8264 8296 8308 8413 8448 8452 8679 8718 8738 8756 8761 8793 8844 8* j 8962 8969 9023 9079 9096 9101 9114 9212 9217 9355 9366 9388 9401 9425 *9 9477 9479 9606 9621 9629 9642 9657 9664 9699 9744 9893 9977 10024 10107 10204 10215 10266 10325 10418 10492 10a»9 ?7 10669 10673 10680 1075S 10778 10811 10853 10990 11028 11045 11058.11060 11100 '®,j1160S 11210 11220 11255 11326 11424 11452 »}|.,792 11616 11641 11646 11664 11687 11739 lijm 11830 11893 11972 11998 12012 1204712090.J 12129 12159 12188 12223 12279 12281 2328^ 2 12555 12772 12785 12842 12848 12962 12992i', 13073 13080 13124 13174 13182 13250 13260^.'* 13309 13312 13365 13428.13588 13615 JJaMJaJJhj 13707 13724 13787 13837 13910 14101 14346 14359 14402 14437 14454145213 1453»6 14560 14569 14570 14634 14703 14788148414' 14872 114986 (14995 15033 15148 15226j1524»»*- 15286 i 15322 115369 115390 '15401 ,15438 }»«»j Ljtfj 15609,-15613 15694 15696*15698 15716 578(M 15880 {,1592915976 15981 M5993 16023 »I60» 16078 16125 16128 16135 16148 16153 UWS» J93 16291 16389 16426 16449 116462 16513 I '^'jjozé 16621 16624 16782 16826 16854 *16903 1690- 17130 17132 17209 17214 17222 17228 17354-17419 17503 17535 17548 1761321^19.^ 17808 17884 17954 17983 18064118091'iljb®? j ]g54! 18234 18244 18308 18326 18347 18394 J??"Ul8g29 18640 18665 1 8677 18736 -18762 18772*1»" J«982 18879 18891"" 18897 18912, 18917 189»|»W??{ ^tS 19048 19146 19147 19199* 19235 1925571*» j992g 19319 19335 19413 19467 19498 19671 iw ##60 19952 20000 20027 20143 20152; 20211J 20274 20278 20287 20311 20340 20454, -"* J0777 20532 20542 20547 20579 20590 20646 U"",, 20785 20820 20861 26864 20876 20948 Verbeteringen. ,hr,ekt, 5o Klasse, 3e Lijst- 9062 met J 70 onturc

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10