mtmiarscht CioraiL DE VERLOREN INJECTIENAALD. Radio-hoekje FEUILLETON. Stadsnieuws Hsnderd twee en dertigste Jaargang. 220 1930. Donderdag 18 September Vrijdag 19 September. Hilversum, 1875 M. 8.— V.A.R.A. Orgel- êpel door Joh. Jong, afgew. door gramofoon platen. 9.V.A.R.A. Gramofoonpl. 10. V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Nelly Oosthout: voordracht. 10.30 V.A.R.A. Ziekenuurtje. 11.30 V.A.R.A. Gramofoonpl. 12.152.A.V.R.O. Concert. Omroepor kest. Eddy Kareisen, saxofoon. Adolphe Ka reisen, harmonica. Achille Douhard, piano. 2.3.A.V.R.O. Gramofoonpl. 3.-4. Concert door A.V.R.O.-Kwintdt. 4.V. A. R. A. „Onze keuken" door P. J. Kers. 4.45 V. A. R- A. Voor de kinderen. David Tomkins. 5.45 Concert door het V.A.R.A.-orkest. 6.50 V.A.R.A. Actueel allerlei te verzorgen door het N.V.V. 7.05 V.A.R.A. Vervolg concert. 7.45 Politieber. 8.01 V.P.R.O. Herdenkings avond der Ver. van Vrijz. Hervormden te Groningen. Sprekers, koorzang en orgelspel. 9.V.P.R.O. Lupuk Willink: „Wat is film?" 9.30 Gramofoonpl. 10.— V.P.R.O. Persbe richten. 10.03 Vaz Dias. 10.10 V.P.R.O. (Voorlezing uit het werk van Arth. van Schen- del door ds. E. D Spelberg. 10.30 V.P.R.O. Gramofoonplaten. 11.— V.A.R.A. Gramo- foonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Ned. Omroep, alg programma te verzorgen door de N. C. R. V.) 8.159.30 Concert. 10.30—10.50 Bijbellezen. 12.30—2.— Con cert. Hermann, viool. D. Vos, viool. H. v. d. 'Horst Jr., cello. Mevr. v. d. HorstBleek rode, piano. 2.4.Gramofoonplaten. 4 5.30 Concert. Amsterdamsch Vocaal Kwar tet. 5.306.30 Orgelconcert door'Anth. v. d. Horst. 6.30—7.— Gramofoonpl. 7.—7.30 A. J. Herwig: „Mooie Dahlia's en andere Herfstplanten in den tuin". 7.30—8.Be zoek van den Radiodokter. 8.10.45 Prof. Dr. J. Waterink: „Onbegrepen kinderen". 110.4511.30 Gramofoonplaten. 10.Pers berichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. H. Luard, cello. M. Dixen, piano. 12.50 Orgel spel door L. H. Warner. H. Maple, sopraan. I.50—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Pianospel door F. Da- vies. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Liederen- voordracht door IGowings, tenor. 8.20 Con cert. I. Morden, alt. Lamond, piano. Orkest. 10.Nieuwsberichten. 10.15 Lezing. 10.30 Marktberichten. 10.4011.20 Concert. Or kest. E. Furmedge, alt. 11.20 Dansmuziek. II.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4 05 Orkestconcert en solï. 9.05 Concert. Instrumentale en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkest concert. (Gramofoonplaten). 8.209.15 Orkestconcert. 9.20 „John Derobert die Welt". Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg,' 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orlcstconcert en lezing. 8.20—8.50 Concert. Strijkorkest. 9.059.50 „Cousine Lotte". Klucht van Chr. Molt Wen- gel. 10.10—11.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5 20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Gramfoonplaten. 8.50 Concert. Orkest en orgel. 8.35 (338.2 M.). Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 10.50 Berich ten 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.15— 2.20 Berichten. 2.20—2 50 Gramofoonpla ten 2.50—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Gramo foonplaten. 5.50—8.50 Lezingen. 18.50 Schrammelmuziek. 9.05 Lezing. 9 25 Concert. Orkest, bariton en spreker. Daarna: Concert. Orkest en sopraan. PROTESTVERGADERING INZAKE DE RADIOCENSUUR. Een stampvolle Concertgebouw zaal. Door de partijfederatie van de S. D. A. P., den Bestuurdersbond en de Federatie Amster dam der V. A. R. A. was gisteravond een protestmeeting belegd tegen de radiocensuur Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 1°) „Dat was lady Clifford, die daar den winkel binnenstapte." Miss Paul's schildpadden lorgnet ont gleed aan haar handen. „O ja? Ik heb het niet gezien. Waar. In welke winkel?" Tn HD7O Vil pi* Werkelijk! Dat is een grappig, vies klein stulpje voor haar om naar toe te gaan." Zij nam haar lorgnet weer op en De- keek het opschrift op de deur. Lr stond. „Abel Klement, handel in oude en nieu we juweelen". Toen, niet tevreden met dit oppervlakkig onderzoek, ging ze vlaK voor de deur staan en staarde, haai nieuwsgierigheid botvierend, in vooi- over gebogen houding naar binnen. „Ze neemt iets uit een klein doosje m baar taschje", verkondigde de Engei- sche na een nauwkeurig, critisch ondei- zoek. „Ja, natuurlijk het een of ander sieraad voor reparatie. Neen toch niet, ze maakt het doosje niet open. Ze volgt den winkelier naar de deur achter in den winkel. Nu is ze weg." Voldaan over het feit, dat er niets meer was om mede te deelen, verwijder de miss Paul zich van de deur. „Dat lijkt nu niets geen winkel voor haar", vervolgde ze peinzend, terwijl beiden rmwandelden. „Zoo'n schunnig, ln het algemeen en in het bijzonder tegen het verbod van uitzenden van het demonstratief- congres op j.1. Zaterdag en het afbreken van de radio-rede van den voorzitter der V.A.R.A., den heer de Vries, aan den vooravond van den „Rooden Zondag" door de radio-omroep controle-commissie. Reeds lang voor den aanvang der bijeen komst, waarop J. W. Lebon, F. v. d. Walle en mr. J. E. W. Duys het woord voerden, was de groote zaal van het Concertgebouw geheel gevuld. 6 Met het oog hierop was eveneens een pro testbijeenkomst belegd in de Beurs voor den Diamanthandel, waar het woord werd ge voerd door de heeren Jan Oudegeest, J. v. d. rlouven en M. Sluyser. Nadat eenige liederen waren gezongen, opende de voorzitter, de Amsterdamsche wet houder S. R. de Miranda, te kwart over acht de bijeenkomst in het Concertgebouw. Spr. zette kort uiteen, wat gebeurd was in zake het verzoek van het demonstratief con gres tot uitzending per radio en hoe de radio- omroep controle-commissie dit verzoek had afgewezen. Al moge, aldus spr. de tegenstel ling tusschen V.A.R.A. en A.V.R.O. groot zijn, nog grooter is die tusschen de censuur en het vrije woord Hierop gaf wethouder de Miranda het woord aan den heer J. W. L e b o n, die na mens de V.A.R.A. sprak Spr. wees er op, dat de V.A.R.A. voor het bestaan van de controle-commissie, met haar programma's nooit in botsing met de strafwet was gekomen. Wij weten zelf wel, wat al en niet geschikt is om uit te zenden Het toezicht is steeds repressFf geweest; plotseling, na zeven jaren, is een commissie samengesteld, waarin geen enkele sociaul-democraat zitting heeft. Het is ons, aldus spr. een raadsel, hot een man als dr. de Visser van een dergelijke commissie voorzitter wil zijn. Spr. gaf een groot aantal voorbeelden van de willekeurige handelwijze der commissie. Ieder woord, dat door de microfoon wordt gesproken, moet vooruit aan de radio controle-commissie be kend zijn. Aanvankelijk w'Jde de commissie geen overleg plegen met de V.A.R.A. Nu heeft de V.A.R.A. echter epn uitnoodiging ge kregen, te komen praten. De strijd zal echter niet beëindigd worden, voor de dictatuur uit den aether is verdwenen. Ook van burgelijke zijde wordt de houding van de controle-com missie afgekeurd, ook de A.V.R.O. schaart zich in deze kwestie aan de zijde van dë V.A.R.A. Wij zullen nooit vergeten, dat de V.A.R.A. allereerst de belangen van de ar beidersbeweging moet steunen en de controle commissie maakt dit onmogelijk. De V.A.R.A. heeft aan de andere omroepverenigingen een uitnoodiging gezonden tot het gezamenlijk houden van een bespreking om paal en perk te stellen aan de controle-willekeur. De voorzitter las hierop een telegram van de V. R. O. (vrijdenkers radio omroep) voor, met de medeaeeling, dat deze zich geheel aan de zijde schaart van de V.A.R.A. Hierop was het woord aan den heer F. v. d. Walle, secretaris van het N. V. V. Uitvoe rig en in felle kleuren schilderde v. d. Walle het gebeurde van j.1. Zaterdag en de onbillijk heid van de radio-controle-commissie om de uitzending van het congres te weigeren. Er werd, aldus spr., op het congres niets behan deld, strijdig met de goede zeden en de open bare orde, integendeel! Vele zijn, aldus spr., de lacunes in de sociale wetgeving, het is ons recht, hierop te vijzen en te trachten hierin verbetering te brengen. Misschien heeft de radio-commissie wel het recht programma's te keuren, doch zeer zeker heeft deze com missie niet het recht politieke redevoeringen te censureeren. Wij hebben allen het recht tc zeggen en te schrijven, wat wij willen, mits wij slechts niet in botsing met de justitie ko men. Het opvragen van de redevoeringen Is het grootste schandaal, ooit in Nederland voorgekomen. Nog erger is het, dat de minis ter van waterstaat niet heeft ingegrepen, hij is wel degelijk de beroepsinstantie, zoolang geen andere beroepsinstantie bestaat. Wij zul len pal staan voor de vrije uiting van onze meening, het volksrecht bij uitnemendheid. Nadat een oogenblik was gepauzeerd, betrad de derde spreker, de heer mr. D u y s, namens de S. D. A. P. het spreekgestoelte. Spreker wees op het groot verschil met de voorgaande radiovergaderingen. Er is hier sprake van een politiek en maatschappelijk vraagstuk van den eersten rang. In de grondwet is de vrij heid van drukpers samengesteld. Nu, in 1930, moeten wij een strijd beginnen van veel groo ter belang dan de vrijheid van drukpers. De radio is een machtiger strijdmiddel nog dan de pers. De strijd om de vrijheid in den aether is opnieuw een stuk van den klassenstrijd. In den radio-raad zijn slechts twee van de vijf tweede rangs zaakje. En kwam ze in een taxi en niet in haar eigen auto?" Ze was zoo verdiept in deze kwestie, dat het Esther amuseerde en deze er een ziekelijk verlangen, om iets geheim zinnigs te zoeken in een zaak, die zich waarschijnlijk als iets heel gewoons ont poppen zou in meende te bespeuren. „Weet u wat ik denk", zeide haar wan- delgenoot vertrouwelijk, „dat is dat die groote dame iets doet dat niet geweten mag worden. Dat is mijn overtuiging, die je moogt verwerpen of aannemen." HOOFDSTUK V. „Pardon, hebt'u soms ook lucifers?" Bij het hooren van die mannenstem zoo vlak bij haar, keek Esther verschrikt op van de rekeningen, die ze bezig was te schrijven. Ze had iemand in de salon gehoord,, maar ze dacht dat 'tJapques was, die even tevoren de koperen voor deurbel stond te poetsen. De stem, die zonder groet zoo gewoon tot haar sprak, kwam haar bekend voor. Zij stond op van haar schrijftafel bij het venster en keek den indringer vlak in het gelaat, terwijl ze de lucifers van het buffet nam. „Hier zijn ze", zeide ze, hem de doos gevende. De bezoeker, met een sigaret in den mond en de handen in de zakken, dren telde door de kamer en nam de doos aan. Hij was jong, Engelsch, keurig ge kleed, niettegenstaande een wijde Bur- berry, die hij over zijn bruine pak droeg en hij had een paar keurige auto-hand schoenen, die hij op de tafel wierp. Zijn optreden was ruw en jongensachtig, hij had iets traags over zich en toch ook iets onrustigs. Een tweede blik over tien leden S. D. A- P.-er, in de controle commissie heeft geen sociaal-democraat zit ting. Wij zullen niet rusten, voor wij volledi ge vrijheid in den aether hebben, slechts ge bonden door de strafwet. Censuur is volledige willekeur, aldus spr., en zeker absoluut onmo gelijk in radio-zaken. Het is geoorloofd voor een zaal te spreken, waarin zich b.v. 10.000 menschen bevinden, maar waar begint het verbod, aldus vraagt spr. zich af. Dit verbod begint daar, waar de controle eindigt, al dus de heer Duys. Preventieve oensuur noemde spr. een schan daal. Het verbod van de controle-commissie noemde spr. kwajongenswerk. De minister was volgens de heer Duys volkomen bevoegd in te grijpen, het is een lafheid, aldus spr. zich achter een uitvlucht te verschuilen. De leider van de bijeenkomst sloot met een woord van dank tot de sprekers de bijeen komst. Een motie, aldus de heer de Miranda, is niet noodzakelijk, daar uit het geweldig aantal bezoekers wel blijkt hoe men in Am sterdam over de radio-censuur denkt. Kamer van Koophandel. De gisteravond ten stadhuize gehouden vergadering werd niet bijgewoond door den heer König, die nog steeds ziek is. De voorzitter gecomplimenteerd. Bij den aanvang der vergadering richtie de heer K o 1 s t e r namens de andere heeren het woord tot den voorzitter in verband met diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau bij den 50en verjaardag der koningin. Spr. feliciteerde hem met deze eer volle onderscheiding, die voor de leden der Kamer een verheugend en verrassend nieuws was, omdat zij weten dat de heer Arntz steeds onvermoeid op de bres staat voor de belan gen van handel en industrie in het alge meen en in Hollands Noorderkwartier in het bijzonder, en ook omdat zij graag erkennen, dat hij met groote kennis van zaken de Ka mer onpartijdig bestuurt en hare vergaderin gen leidt, zoodat de nuttige en aangename samenwerking der leden daardoor bevor derd wordt. Dat dit door het hoogste gezag openlijk werd erkend, deed den leden veel genoegen. Spr. hoopte, dat het eeremetaal nog vele jaren de borst van den heer Arntz mag sie ren en dat deze neg lang voorzitter der Kamer zal mogen zijn. De heer G r u n w a 1 d sloot zich bij aan en zag in deze onderscheiding van den voorzitter een aansporing voor de leden om onder diens leiding onvermoeid voort te wer ken in het belang van dit district. De v o o r z i 11 e r, de sprekers dankende, betuigde allereerst zijn danik aan H.M. voor de onderscheiding en daarna aan allen die hem een blijk van belangstelling hadden be toond. Ook spr. beschouwde de onderschei ding als een erkenning van het werk der Kamer en wekte op om met hem voort te gaan in het belang van handel en bedrijf. Openingsrede. Bij' de opening der vergadering herinnerde devoorziter aan het heugelijke feit, dat de koningin op 31 Augustus j.1. haar vijftig sten geboortedag mocht herdenken. Spr. ge loofde aller tolk te zijn, als hij de hoop uit sprak, dat ons land nog vele jaren de zege ningen zal mogen ten deel vallen van haar bewind. Met weemoed herinnerde spr. aan het over lijden van mr. F. Dubois, secretaris der Am sterdamsche Kamer van Koophandel. Aan de Amsterdamsche Kamer, die door dit ver scheiden wel zeer zwaar wordt getroffen, werd een bewijs van deelneming gezonden, terwijl de heer Scheffel, als collega, het laat ste afscheid te Westerveld heeft bijgewoond. Met genoegen zult gij hebben gelezen, zoo ging spr. voort, dat de Raad van Schagen in zijn spoedeischende vergadering van den 7en Augustus LI. met algemeene stemmen heeft besloten de resteerende 2850 te voteeren voor het kanaal StolpenSchagenKol- horn, waardoor Schagen en omgeving ver moedelijk het eerste hun kanaal zullen krij gen en ook de waterverbinding met den Wie- ringermeerpolder tot stand zal komen. Een woord van hulde bracht spr. aan dien ge meenteraad, die met grooten durf en vertrou wen in de toekomst dit besluit heeft genomen, dat de economische beteekenis van die streek in velerlei opzicht aanzienlijk zal versterken. Vooral ook de commissie uit de Kamer, die zich zoo zeer beijvert voor het totstandkomen der Westfriesche kanalen, zal dit besluit een riem onder het hart hebben gestoken om met kracht haar taak voort te zetten. Sprekend over Schagen, wilde spr. tevens r.og even in herinnering brengen, dat op 26 Juli j.1. het 2'5-jarig jubileum werd herdacht van de Schager Handeldrijvende en In- dustrieele Middenstandsvereeniging. Met den secretaris was spr. bij de feestviering tegenwoordig, waarbij opnieuw kon worden vastgesteld, dat deze vereeniging een onge kende energie ontplooit, waarvan de vruch ten niet zijn uitgebleven. Vervolgens memoreerde sjpr., dat het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie bij wijze van proef de gelegenheid opende om tele grammen ter kaasmarkt aan bestellers aan te bieden, welke proefneming echter niet is ge slaagd. Het Bureau, dat in de dagbladen had gelezen, dat deze proeven elders werden ge nomen, had gevraagd dit ook in haar district te willen probeeren. In dit verband meende spr. te moeten verk'aren, dat het hem spijt, da( door samenloop van omstandigheden, de gelegenheid heeft ontbroken terzake in over leg te treden met den directeur van het marktwezen te Alkmaar, van wien de Kamer leeds de volle medewerking ondervindt. Tenslotte constateerde spr met leedwezen, dat het vermoeden, uitgesproken in zijn nieuwjaarsrede van 8 Januari, dat de mo gelijkheid bestond op een depressie in het be drijfsleven van ons land, bewaarheid is ge worden. Talrijke zakenlieden ondervinden de nadeelen van de huidige groote slapte, ter wijl vele anderen zich slechts met de grootste krachtinspanning en sterk doorgevoerde be zuinigingen aan verliezen kunnen onttrekken. Ook de vooruitzichten in den landbouw zijn verre van rooskleurig te noemen. De goede koopmanschap wordt thans wel zwaar op proef gesteld, doch ik vertrouw, zei spr., dat het gros aan den tegenspoed het hoofd zal weten te bieden in afwachting van de betere tijden, die ongetwijfeld weder volgen moeten, doch welke zich helaas nog niet hebben aan gekondigd. Hierna stelde de voorzit ter aan de orde Ingekomen stukken. Een kaasbeurs. Adres van het college van B. en W. der gemeente Alkmaar, waarin advies gevraagd wordt omtrent het beschikbaar stellen van een lokaal voor het houden van een kaas- beurs, waartoe het bestuur van den Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivel fabrieken in Noordholland het verzoek had gedaan. Dat bestuur had n.1. de medewerking van het college gevraagd voor het beschik baar stellen van een lokaal waar op kaas marktdagen kaasbeurs zou kunnen worden gehouden voor kaas uitsluitend in Noordhol land gemaakt. Naar aanleiding daarvan lag het in de be doeling van B. en W., bij wijze van proef, de z.g. Kleine Waag voor het bovenomschreven doel in gebruik te geven en wel op iederen Vrijdag van des morgens 9 tot des namid dags 12J4 uur, voorloopig tot 1 Mei a.s. Al vorens daaromtrent echter eene definitieve beslissing te nemen, wenschten zij het oordeel der K. v. K. daaromtrent te vernemen. De heer K u ij p e r vroeg of een kaasbeurs wel een handelsbelang was. Hij meende, dat zij schade zou doen aan de markt, die er toch is voor den handel en z.i. voldoende in de be hoeften daarvan voorziet. Spr. was het eens met hen, die beweren dat het verkoopen op monster zal leiden tot chicanes. Het leek spr. in het belang van den handel om op de markt te koopen, waar de heele partij in oogen- schouw kan worden genomen. De voorzitter achtte het moeilijk om op een eventueele kaasbeurs andere soorten dan de Noordhollandsche te weren. De heer N o b e 1, het verzoek van den Bond verdedigende, zei, dat er zeer zeker wei bezwaren tegen een kaasbeurs zijn, maar dat het desondanks toch wenschelijk is de proef te nemen. De zaak zal wel niet zoo eenvoudig zijn als de voorstanders meenen, maar de ge meente Hoorn is op het verzoek ingegaan. Op de vraag waarom alleen voor Noordhol landsche kaas gelegenheid tot verhandelen zou worden geboden, antwoordde spr., dat die kaas beter is dan die uit andere provin cies als gevolge van een andere bereidings wijze (gepasteuriseerde melk.) Het bestuur van den Bond ziet wel het belang van de markt, maar acht het tactisch om op verzoek van voorstanders een proef met een beurs te nemen. De heer E n d e 1 merkte op, dat 29 han delaren zich tegen het houden van een kaas beurs hebben uitgesproken en gezien deze meening van deskundige belanghebbenden was spr. tegen inwilliging van het verzoek. De voorzitter wees op de groote reclame voor de kaas, welke ligt in aanvoer ter markt. Daarmede is het afgéloopen, als de beurs ingang vindt en het maken van een tuigde Esther dat haar eerste opvatting de juiste was. Hij was ongetwijfeld de jonge man, dien zij al eenige malen ge zien had met de Fransche in het Restau rant des Ambassadeurs. Kalm doorrookende keek hij de kamer rond. „Dokter nog uit?" vroeg hij onver schillig. „Ja maar hij zal wel gauw thuis ko men, het is dadelijk tijd om te lunchen. Ze wilde vragen of ze iets voor hem kon doen, maar vond toen, dat dit on- noodig was. Hij scheen meer een vriend die voor een gezellig praatje komt bin nen vallen, dan een patiënt Ze zou haar opvatting, dat dr. Sartorius geen sociale banden had, moeten laten schie ten. Ze wilde weer doorgaan met haar werk, toen de rond kijkende oogen van den jongen man zich op haar vestigden en er in zijn onverschilligen blik iets van belangstelling opflikkerde. „U komt me zoo bekend voor", zeide hij. „Ik moet u ergens gezien hebben. Waar was dat?" Ester's oogen ontmoetten een oogen blik zijn onderzoekenden blik, toen schudde zij het hoofd. „Vreemd, u bent hier vroeger niet ge weest. Bij dr. Sartorius bedoel ik." „Neen, nooit." Met zorg knipte hij een beetje asch van het tafelkleed weg en zag haar toen weer aan. „Toch weet ik zeker, dat ik hier in Cannes uw gezicht heb gezien." Het probleem scheen hem nog al te in teresseeren. „Hebt u eenig idee waar dat geweest kan zijn?" Een paar seconden zag ze hem toen aan, overleggende wat ze zeggen zou. even goede reclame zal dan groote kapitalen kosten. Intusschen staat het vast, dat di kaas ook op monster verkocht kan worden, ai stelt de gemeente daarvoor geen lokaal be schikbaar. Men kan dan in een café gaan. De heer Grunwald geloofde, dat men zich niet ongerust hoeft te maken over de markt. De handel zal niet op monster willen koopen, omdat het veel beter is de geheele partij te zien. Maar wil men een kaasbeurs/ dan lijkt het spr. onbillijk om daarvoor de kaas uit andere provincies uit te sluiten. Het zal in het belang zijn van handelaar en pro ducent als de verschillende kaassoorten ver kocht en vergeleken kunnen worden. Het is in het voordeel van een markt, als ieder er kan crijgen wat hij zoekt. De voorzitter was van meening, dat de kocpers wel zullen letten op de kaasmer- ken en daarom leek het hem niet juist gezien om het product uit andere provincies te weren. De heer C o 1 t o f was tegen het nemen van de proef, omdat er zulk een belangrijke voorwaarde wordt gesteld, die er z. i. op wijst, dat er eigenbelang van de producenten achter zit. De heer Blaauboer zette uiteen, dat het tactisch is van het gemeentebestuur om aan het verzoek te voldoen, nu de producen ten eene andere richting van het marktwezen wenschen. Vroeger moest alles ter markt wor den aangevoerd In den laatsten tijd heeft de Alkmaarsche markt de andere kaasmarkten vrijwel geabsorbeerd, maar toch is de aan voer niet zoo heel veel grooter geworden. Dat komt doordat de intuschen gestichte groote fabrieken hun productie niet in haar geheel ter markt kunnen brengen, met als gevolg dat zij het plaatsen in combinatie of overgaan tot zelf-export. Indien Alkmaar niet aan het verzoek zou voldoen, zou men naar Hoorn gaan om daar te verkoopen. Als er nog meer ((abrieken komen, die veel produceeren van eenzelfde kwaliteit, zal het bezwaar tegen de markt nog grooter worden en moet men nog meer op monster verkoopen. Bovendien is de aanvoer ter markt wel wat duur en ook on- ïygienisch. De heer Hoogland was voor het nemen van een proef, maar zonder de restric tie. De heer Grondsma meende, dat de tijd zal moeten leeren of een kaasbeurs beter is dan de markt. Thans wordt er al veel op monster verkocht in de café's rondom de markt, vooral soorten uit andere provincies. Zoolang het een proef geldt was spr. niet tegen uitsluiting van laatstgenoemde kaas. Op een vraag hoe lang de proef zal duren, ant woordde spr., dat dit niet te zeggen is. Maar wel wist hij, dat, als de beurs werkelijk een behoefte blijkt, meer ruimte noodig zal zijn dan door B. en W. thans wordt aangeboden. Dan moeten er tafels zijn en nissen voor de betaling en het voeren van besprekingen. Spr, voor zich zou liever op de beurs koopen, om dat dan niet ieder kan zien hoeveel en tegen welken prijs gekocht wordt. Nadat nog eenige heeren hun standpunt nader hadden toegelicht, werd met 5 tegen 11 stemmen besloten het gemeentebestuur te ad- viseeren tot het stichten van een kaasbeurs over te gaan, maar dan te laten vervallen de bepaling dat alleen Noordhollandsche kaa? zou mogen worden aangevoerd. Vóór de be perking waren de heeren Nobel, Blaauboer, Grondsma, Kluitman en Kolster. Kosten van het ijken. Schrijven van den heer D. H. Grunwald, met verzoek stappen te doen om te geraken tot een wijziging van de bestaande regeling voor het ijken van maten en gewichten. Schrijver deelt daarin mede, dat hem voor het iiken dit jaar in rekening was gebracht een bedrag van 6.25, welke berekening was vastgesteld in 1920. Van andere zijde had de heer G. ook klachten gehoord over de te betalen bedragen. Het schrijven eindigt dan: Waar de handel hoe langer hoe meer wordt belast en de regeering van het ijken, naar ik van betrouwbare zijde verneem, aardig wat overhoudt, terwijl dit toch geschiedt in het al gemeen belang, komt het mij in hooge mate gewenscht voor, dat de K. v. K. met de an dere Kamers deze zaak bij den minister van landbouw, handel en nijverheid aanhangig maakt. Langdurig werd over dit punt gesproken- Verschillende heeren vonden liet onbillijk, dat niet alle meet- en weegwerktuigen aan het ijken zijn onderworpen, maar waren het er in middels overeen, dat de last voor den handel nog grooter zou zijn. indien dit wèl het geval was, al staat vast, dat het publiek beschermd dient te worden tegen het meten met ondeug delijke maten en gewichten. Het probleem „Ja", antwoordde ze toen bedaard. „Ik zal u zeggen waar het was. Ten minste ik geloof dat ik het weet." „Waar?" „In de restauratie van het Carlton. Zoowat veertien dagen geleden, op lunchtijd". Besloten om niet meer te spreken over die andere ontmoeting, toen hij met lady Clifford was, werd ze stout moediger. „Waart u daar niet met twee dames, die er nog al Spaansch uitzagen, de eene veel ouder dan de andere?" Hij trok zijn wenkbrauwen op en blies een wolkje rook naar buiten. „Dat zou me niet verwonderen stemde hij toe, waarmede hij het onder werp uit zijn gedachten scheen te zetten. Esther ging weer door met haar werk en hoorde hem doelloos in de salon heen en weer slenteren. Toen klonk het ritse len van een courant en Jacques, die kwam dekken voor het déjeuner, keek door de hall en fluisterde tegen Esther: „Die capitaine zal blijven voor het dé- jener. 't Treft dat ik vandaag een ragout heb; er is genoeg voor drie. Ik zal in de ommelette nog een ei meer doen." Hij dekte voor drie en haalde toen uit een diepe schuilhoek achter in het buffet een cocktailkaraf en allerhande fles- schen. „Die jonge man, hij hier eens drie we ken gebleven," vertelde Jacques. „Hij altijd de cocktails mengen, op verschil lende manieren. Maar vandaag zal hij 't niets prettig vinden, dat er geen ijs is." Een sleutel knarste in het slot van de voordeur, de zware stap van den dokter klonk in de hall en hield stil bij de sa lon. „Zoo Holliday", zeide hij zonder eeni ge verbazing, „ik zag je auto buiten staan", ,,'t Is wel een van de laatste keeren dat je haar gezien hebt, dokter", antwoordde de bezoeker, naar hem toegaande. Ik ga haar verkoopen. Weet je ook iemand, die zoo'n klein karretje noodig heeft?" De twee gingen samen naar de eetzaal. Esther zag hoe de medicus zijn vriend een langen, onderzoekenden blik toe wierp, alvorens te vragen: „Waarom wou je haar kwijt?" „O, ik denk dat ik binnen eenige we ken dit werelddeel ga verlaten". „En waar ga je naar toe?" De dokter zag neer op den jongen man met zijn wonderlijk weggedoken kleine oogen. Hij scheen vermoeid en niet erg belangstellend, en toch was er in zijn houding iets van negatieve vriendelijk heid, die Esther nog nooit had opge merkt. „Ik ga misschien naar Argentinië; er is me daar een baantje aangeboden." „Zuid-Amerika!" De doffe, vermoeide oogen monsterden den kapitein van het hoofd tot de voeten en drukten minachting uit. „Zoo, dus is het dat?" Hij zocht in zijn zakkeu naar een sigaret en toen een bij hem op komende gedachte uitend, zeide hij: „Ik denk dat je al wel besloten bent". „Nog niet geheel, maar zooais de za ken nu staan, leidt het tot niets om hier te blijven plakken. Ik verzeker je. daar is maar een klein afstandje tusschen mij en van honger sterven. En toch neem ik een paar weken om alles rustig te overdenken". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5