Binnenland hónderdelf personen zijn dit n jaar bij het zwemmen verdronken. Rechtszaken Falmnieuws. Ingezonden stukken ~TuTKeukenappelen: Zoete Bellefleur f 18 f 27, Codlin Keswich 18—33 en Kan szoet 18-/ 25, alles per 100 K.G. EK U J-der niet genoemde artikelen zijn on veranderd. Het Haagsch Persbureau schrijft: Het is een bekend verschijnsel, dat de be langstelling voor de zwemsport in de breede- re lagen van het volk met den dag toeneemt en dat de beoefening daarvan tot een der meest geliefkoosde bezigheden van ons volk gaat behooren. Wij spreken van een groei in de breedere lagen; niets is meer juist voor wien het gegeven is een blik te werpen op d3 toestanden, welke vroeger heerschten op dit gebied. Bij het 60-jarig jubileum van de Am- sterdamsche zwemclub, dat '25 Juli jl werd gevierd, bleek, dat in 1870 de kunst van zwemmen alleen voor meer gegoeden was voorbehouden en dat het inderdaad iets heel bijzonders was het zwemmen tot een sport te maken, waaraan ieder deel kon nemen Spoe dig na de oprichting van de Amsterdamsche zwemclub, werden er in het land meerdere clubs opgericht, welke in 1888 in den Neder- landschen zwembond werden vereenigd, waarmede het zaad gelegd werd voor de ge- heek zwembeweging, zooals zij momenteel in 'ons land bestaat. Waar er ongetwijfeld vele voordeel en aan het zwemmen zijn verbonden, lis er ook hier weer een „maar" aan verbon- dtn: men moet voorzichtig zijn. Er zijn im mers maar al te veel gevallen, dat personen, 'hetzij ongeoefende of goedgeoefende zwem mers, in het water hun leven laten. Meestal tengevolge van onvoorzichtigheid, soms ook door andere oorzaken. Allereerst willen wij met 'n enkel woord spreken over verschillen de oorzaken, waaraan deze ongevallen veelal 'te wijten zijn geweest. Alvorens men gaat 'leeren zwemmen, is het allereerst noodig me- 'cüsch advies in te winnen omtrent geschikt heid, want het gebeurt meermalen, dat het 'zwemmen van een bepaald persoon vanwege zijn constitutie gevaarlijk is. Maar dan op de tweede plaats blijft het noodzakelijk, vooral in zee, zeer voorzichtig te zijn, omdat het herhaalde malen voorkomt, dat men daar in een strooming geraakt, welke wegzuigt van het strand naar de zee. Het zich te ver in zee wagen, kan dan ook, naast het onge keurd gaan zwemmen, als oorzaak van vele ongelukken worden genoemd. De beteekenis van deze strooming moet men niet onder schatten. Het zijn in den regel de z.g. muien, kreeken op den bodem der zee, vanwaar het water bij afnemenden vloed naar de zee door bepaalden trekgaten zuigt. Wie in zulk een kreek geraakt, wordt, ook al is hij de beste zwemmer, onherroepelijk meegesleurd. De gene, die het niet weet, zal tegen den stroom op probeeren te zwemmen, maar tevergeefs, en eindelijk doodmoe in de diepte zinken iHii echter, die erop bedacht is, zal trachten zich voorloopig mee te laten gaan tot hij 'buiten den eigenlijk trek is en dan terug pro- heeren te zwemmen. Het gebeurt niet zelden, cat bekwame zwemmers op onbegrijpelijke wijze plotseling in de diepte zakken; de leek weet niet door welke oorzaak. Toch is dat betrekkelijk eenvoudig, daar zulke gevallen als boven beschreven, meestal hartverlam ming tot oorzaak hebben. Kramp is ook mo gelijk, maar voor een geoefend zwemmer is deze niet zóó gevaarlijk, daar hij altijd met kramp nog wel door kan blijven zwemmen. De hartverlamming, waarvan wij zooeven spraken, kan zijn zonder .precedenten of wel met precedenten en in dit laatste geval met twee in het bijzonder: warm geloopen zijn en goed gegeten hebben. In deze laatste geval len concentreert zich het bloed, aan de huid oppervlakte of in den buik, doch door de aanraking met het koude water, komt het in zoodanige reactie, dat hartverlamming het gevolg kan zijn. Daarom zal men nooit moe ten zwemmen als men warm en moe is, of wanneer men nas gegeten heeft. Mrt deze weinige woorden meenen wij vrijwel de voor naamste oorzaken van den dood, als gevolg van het zwemmen, te hebben aangeduid. DE GEVONDEN SCHAT. Naar wij vernemen zal in de kwestie be treffende de drie jaar geleden in het Vondel park te Amsterdam gevonden 14.000, wel ke zaak op het oogenblik in bespreking is bij de afdeeling algemeene zaken ten stadhuize, aldaar binnenkort 'n beslissing worden geno men. Of deze beslissing gunstig voor den vinder, een conciërge, zal uitvallen, kon men ons nog niet mededeelen. ALGEMEENE JUWELIIERS- VEREENIGING. Naar lager loonen. In de gisteravond in „Parkzicht" te Am sterdam gehouden druk bezochte buitenge wone vergadering van de Algemeene Juwe- liersvereeniging heeft naar wij vernemen <ie voorzitter, de heer A S. Dresden, de volgende mededeelingeq gedaan: lste. Door de besturen van de Algemeene Juvveliersvereeniging en den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond is in gemeenschappelijk overleg besloten om de voorwaarden, waarop te Amsterdam zai kunnen worden gewerkt meer in overeen stemming te brengen met den huidigen toe stand in de internationale diamantindustrie: 2de. Er zal worden getracht de algemeene onkosten die hier ter stede belangrijk hooger zijn dan in de buitenlandsche centra, op een zoodanig peil te brengen, dat het verschil zooveel mogelijk zal worden verminderd; be sprekingen hieromtrent zijn reeds gaande. Deze mededeelingen maakten het onder- wern van gedachtenwisseling uit. Met bijna algemeene stemmen is tevens besloten de vacantieregeling voor het jaar 1930/'31 wederom te bestendigen. DE TOL TUSSCHEN ZAANDIJK EN WORMERVEER. De besturen van den A.N.W.B. en de K.N. A.C. hebben zich met een adres gericht tot de koningin met het verzoek de door Zaan dijk aangevraagde verlenging voor den tol °P dien weg tusschen Zaandijk en Wormer- veer niet te verleenen. In dat adres wordt o.a. betoogd, dat het plaatselijk verkeer tusschen Zaandijk en Wormerveer en aangrenzende gemeenten, zoomede het doorgaand verkeer tusschen Zaandijk en Wormerveer en aan- Sand dri?imfntei?' zomede het door- maartusschen Amsterdam en Alk- maar ten zeerste wordt belemmerd door een dh'k In w/gfens tusschen de gemeenten Zaan- tol loöJfnrmerHeer' Concessie voor dezen i loopt per ultimo December a.s. af, doch hleft)nvCPriS10nareSSe' de gemeente Zaandijk, vraagd gUlg V3n «^cessie aange- LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur Ini j ve1 ge- Besloten werd dat de eerst volgende algemeene vergadering, met het °og °p de verkiezingen voor de Prov. Sta ten, in Maart zal worden gehouden te De venter. Voorts werden besprekingen gehouden over de werkwijze van het hoofdbestuur in de naaste toekomst en in verband' daar mede het instellen van speciale commis sies uit hoofdbestuur. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen hiervoor voorstel len uit te werken. Het concept-reglement voor de onder-cen trales in de centrale Dordrecht werd met en kele wijzigingen goedgekeurd. Vastgesteld werd een reglement voor de provinciale kieskringen. Voor het bijeenroepen van een vergadering van de gecombineerde prov. kiesvereenigin- gen werden aangewezen in Noord-Holland de heer D. de Boer Dzn. EEN STUCADOORSSTAKING TE AMSTERDAM. De patroon wil het collectieve con tract nakomen, maar de syndicalis tische bouwvaksjouwerliedenvereeni- ging staken toch. Het Hbld. deelt mede: Bij het bouwen der huizencomplexen aan de Noorder- en Zuider-Amstellanen, van het groote blok waartoe ook het 12-verdiepings- huis behoort, is jongstleden Maandag een staking van stucadoors-opperlieden uitgebro ken die hedenmiddag nog voortduurde. Deze actie van de zijde der arbeiders toont duidelijk, wat collectieve contracten, met syn dicalistische organisaties gesloten, waard zijn. De aannemers van stucadoorswerken heb ben met de georganiseerde stucadoors en stu cadoors-opperlieden, vereenigd in de Syndi calistische Bouwvaksjouwerliedenvereeniging: „Bijtijds Ontwaakt", een collectieve arbeids overeenkomst gesloten, waarin o.m. inzake voorkomende ziektegevallen, het volgende werd bepaald: De premie voor de ziektever zekering zou, in afwijking van het door de Ziektewet voorgeschrevene, geheel door de patroons worden betaald. Hier staat tegen over dat de arbeiders genoegen namen met de clausule, dat bij ziekte 80 procent van het standaardloon, op 80 c. per uur gesteld, aan den zieken werkman zou worden uitge keerd. Nu gebeurde het dat een ongeorganiseerd opperman wegens ziekte gedurende vijf we ken zijn arbeid niet kon verrichten. De desbe treffende aannemer wilde hem, volgens de bestaande overeenkomst 28.80 per week be talen, d.i. 80 procent van het standaardloon. De man nam daarmee geen genoegen, zei geen deel te hebben aan eenige organisatie en dus niet te staan onder de bepalingen van het collectief contract. Hij eischte 80 procent van de hoogste ziekte-uitkeering die de Rijks verzekeringsbank geeft aan bouwvakarbei der, d.i. 48 per week. Hij verlangde dus 36.40 per week. De aannemer wilde daar aan niet voldoen. De ongeorganiseerde heeft daarop zijne zaak besproken met de georga niseerde opperlieden, die zich, door middel van „Bijtijds Ontwaakt", wèl hadden verbon den met de collectieve regeling genoegen te nemen; zij trokken zich echter van de over eenkomst niets aan en staakten het werk met den eisch, dat hunne ongeorganiseerde colle ga 36.40 per week aan ziekengeld zou wor den uitbetaald. De aannemer, gebonden aan zijne pa troonsorganisatie, weigerde er op in te gaan, zoodat, ondanks de toenemende werkloos heid in de bouwvakken, het werk in dat groo te huizencomplex nu reeds enkele dagen stag neert, als gevolg van het feit dat de leden der syndicalistische Bouwvaksjouwerlieden- vereeniging, de door hen gesloten overeen komst niet 'nakomen. DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". De eerste reis. Het nieuwe motormailschip van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland", de „Mar- nix van St. Aldegonde", zal zijn eerste reis naar Ned.-Indië 7 October a.s. aanvangen. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Meer dan f 50.000. De Zaterdag j.1. te Rotterdam gearres teerde Haagsche advocaat en procureur, ver dacht van verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, is naar het Huis van Bewaring te Den Haag overge bracht. De laatste dagen zijp bij de politie steeds nog aangiften van verduistering bin nengekomen. Het totaal verduisterde bedrag moet nog op geen duizenden te schatten zijn, maar vast moet reeds staan, dat meer dan een halve ton zoek is. STAKING VLEESCHVERVOERDERS GEËINDIGD. De staking van de vleeschvervoerders aan het abattoir te Amsterdam is al weer opge heven. Over de arbeidsvoorwaarden zullen de Amsterdamsche Rijtuig Mij. en de vleeschvervoerders nog nader confereeren. P. T. T.-PERSONEEL. Verkorting arbeidstijd gevraagd. Bii de opening van de Staten-Generaal heeft de Centr. Bond van Nederl. P. T. en T.-personeel een geïllustreerd adres aan de Tweede Kamerleden gericht, waarin erop wordt gewezen, dat er sedert 1923 bij het staatsbedrijf der P. T. T. in buitengemeen sterke mate is gerationaliseerd. Hoewel in dat tijdsverloop het aantal behandelde pot stukken toenam van 717.073.752 tot 930.671.785 en het telefoonverkeer steeg met 70 pCt. is het aantal ambtenaren verminderd met 20 pCt. Daardoor zijn de werktijden van het personeel sedert 1 Januari 1923 met een half uur verlengd, zoodat het bedraagt 48 uren per week, voor het technisch en bestel lend personeel 51 uren en voor de kantoor houders nog 10 a 13 uur per dag. Daarom dringt adressant bij de Kamerleden met klem aan om bij het P. T. T.-bedrijf binnen den kortst mogelijken tijd minstens de werktijden van vóór 1923 te doen herstellen, welke ver korting productieven arbeid beteekent voor honderden werkloozen. INFLUENZA ONDER PAARDEN. Openbare drinkbakken gesloten wegens besmettingsgevaar. Onder de Rotterdamsche paarden heerscht dn sterke mate influenza. Verschillende rossi nanten vielen reeds als slachtoffer van die ziekte. Naar vermoed wordt, zijn veie dieren besmet doordat zij gedronken hebben uit de openbare drinkbakken op straat, waaruit te voren paarden gedronken hadden, die reeds besmet waren. Op advies van den districtsveearts zijn nu de drinkbakken voor onbepaalden tijd ge sloten. GEDISTILLEERD ACCIJNS. Verhooging van 180 tot f 200 per H.L. Ingediend is het in de Rijksbegrooting 1931 genoemde wetsontwerp tot verhooging van den accijns van gedistilleerd. Bij de wet van 7 Febr. 1929 is de gedis tilleerd-accijns met ingang van 1 Maart 1929 verlaagd van 300 tot 180 >per H.L., gedistilleerd a 50 pet. Daardoor is de frau de, die op zoo groote schaal werd bedreven, blijkens de opgedane ervaring tot staan ge bracht. Doch de verdwijning der fraude heeft ook de opbrengst krachtig beïnvloed. Ware dit niet het geval geweest, dan had een verlaging van den accijns van 300 tot 180 de opbrengst moeten doen dalen van 45 millioen tot 27 millioen. In stede daarvan werd het 37 millioen. Van herstel der oude opbrengst a 45 millioen moet nu worden afgezien. De 180 zou daarvoor tot 220 moeten worden op gevoerd; al is dit nog een heel stuk beneden het oude tarief, zoo moet toch wegens de kans, dat aan de tot stand gekomen sanee ring van den toestand weder eenige afbreuk zou worden gedaan, hiertoe niet worden overgegaan. Daarentegen is een verhoo ging tot 200 (alzoo met een-negende van het figeerend bedrag) alleszins verantwoord. In de jaren, aan de verlaging van 1 Maart 1929 voorafgaande, hebben de pleitvoerders voor een verlaagd tarief steeds het cijfer van f 200 genoemd als geheel voldoende om de fraude te overwinnen. Zekerheidshalve is men toen verder gegaan en een accijns van 18U aanvaard. Nu de bestaande wijdvertakte fraude de kop is ingedrukt, bestaat er geen bezwaar en wordt voorgesteld, den accijns op het aanvankelijk gedachte cijfer van 200 te stabiliseeren, waardoor de teruggang in de opbrengst althans voor ruim 4 millioen (een-negende van 37 millioen) zal worden ongedaan gemaakt. Daar de accijnsverhooging slechts gering is, wordt alleen navordering voorgesteld van voorraad boven 100 1. Het invoerrecht van uit en met alcohol be reide stoffen wordt, evenals vroeger ge schiedde, in evenredigheid met de accijnsver hooging verhoogd. GF.LDLEENING GEIMEENTF. LEIDEN. De inschrijving op de 2.000.000 4 obligatieleening ten laste der gemeente Lei den is van dien aard geweest, dat bij de toe wijzing een belangrijke reductie zal moeten plaats vinden.. DE NOODTOESTAND DER WERKLOOZE MUSICI. Gister vergaderden alhier werklooze mu sici georganiseerd in den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond. Besloten is een tele gram te zenden aan den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin gewezen wordt op den noodtoestand van honderden Nederland- sche musici tengevolge van de mechanisee ring en de te werkstelling van buitenlanders. In het telegram wordt verzocht in overleg met de betreffende andere ministers maat regelen te willen treffen tot behoud van de arbeidsgelegenheid. Voorts wordt er op ge wezen, dat b.v. in Amsterdam in het hotel-, café- en restauratiebedrijf werkzaam zijn 168 musici, waarvan slechts 58 Nederlanders. Ook elders in het land vinden de zelfde feiten plaats. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat door de regeeringen van andere landen voorgeschreven is, dat eerst geschikt landge- nooten in aanmerking behooren te komen en wordt gevraagd ter voorziening in den nood om spoedmaatregelen. KORTE BERICHTEN. Te Kampen kreeg het 1-jarige meisje A. K. een ketel met heet water over 't lichaam. Het kind is aan de bekomen -brandwonden overleden. Gistermorgen vroeg is ingebroken bij den heer G. A. de W. aan den Korten Muiderweg te Weesp. Er is 60 gesto len. Vervolgens is getracht in te breken bij den heer K. Dit is niet gelukt. De dief wist te ontkomen. Bij het lossen van ijzer aan de kade te Hasselt door het schip van den beurt- dienst GroningenAlmelo werd de dek last in verhouding te zwaar, waardoor het schip scheef zakte en ongeveer 200 H.L. graan in het Zwartewater gleed. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Met den minister van defensie pleegt de minister van waterstaat over leg over de oprichting van een vierde radiopeilstation in of nabij Vlissingen of nabij Cadzand, welke in het belang van de scheepvaart wordt geacht. DE AANVARING VAN DE VELSER- BRUG. Onderzoek door den Raad v. d. Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden middag een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval, op 19 Augustus 1.1. overkomen aan het Grieksche stoomschip „Amazon". Naar men zich herinneren zal is dit stoomschip op den avond van genoemden dag in aanvaring geweest met de Velserbrug, waardoor deze brug ernstige schade opliep en het treinverkeer geruimen tijd gestag neerd werd. Er was voor deze zaak zeer veel belangstelling uit scheepvaart- en scheep vaart-technische kringen, alsmede uit die van het loodswezen. Als eerste getuige werd gehoord de bin nenloods A. H. Holstein, die op de brug van het Grieksche schip, circa 4500 ton metende, dienst deed, toen de aanvaring plaats vond. Te half zes n.m., werd verklaarde getuige de Hembrug gepasseerdhet schip, dat door een sleepboot begeleid werd, was uit varende en stuurde goed. De bedoeling was om van de reglementaire opening van de Vel serbrug van 6 uur 567 uur 8 gebruik te maken om door de brug te varen. Van de brug werd het gewone teeken een maal op en neer gaan van de bal gegeven, als waarschuwing dat get. zich klaar moest ma ken om dcor de brug te varen. Toen de „Amazon" slaags was, werd de kegel gehe- schen, ten teeken dat eerst de schepen naar Amsterdam de brug-opening passeeren moes ten; een besluit, waarover get. zich verwon derde omdat hij met een leeg schip voer. Kort daarop werd de andere kegel geheschen; de „Amazon", die op 600 tot 700 meter van de brug was, ging langzaam vooruit, terwijl de brug naar het schip toedraaide. Toen de brug een kwart slag gedraaid was, hield zij plotseling stil; de „Amazon" had toen een vaart van 45 tot 75 meter over den grond. Onmiddellijk gaf get. de order: „klaar bij het anker". De machine werd gestopt en daarna op volle kracht achteruit gezet; het stuurboordanker werd gestreken, terwijl voor de sleepboot één stoot op de fluit werd gege ven. Op deze wijze kwam de vooruitgaande beweging tot stilstand, desondanks dreef het bakboordvoorschip tegen de brug aan op den meest oostelijken hoek, met het bekende gevolg. Get. verklaarde er mede bekend te zijn, dat zich op afstanden van resp. 500 en 150 nieter van de brug z.g. stoppalen bevinden en dat hij reglementair niet voorbij de 150 meter mag komen, voordat de bal geheel in top is geheschen. Toen de „Amazon" vooruitging, was dit nog niet geschied. „Als we echter" aldus get. „met op varen wachten totdat de bal in top is, zou den we kunnen blijven wachten, omdat de brug dan precies gesloten zou zijn als we er vlak bij waren. Op die manier zou de scheep vaart, wat Amsterdam betreft, wel gestopt kunnen worden". Get. verklaarde voorts nog, dat de brug als regel naar Amsterdam wordt openge draaid, hetgeen hij als een plagerij van den brugwachter beschouwt, die overigens ook verklaard heeft aldus get. dat hij geen verstand heeft van de regeling van het scheepvaartverkeer, aangezien hij practisch niet eens weet wat een schip is. De volgende getuige was de heer Kruijs, directeur van het Loodswezen in het 3e district. In zijn kwaliteit van deskundige verklaar de de heer Kruijs, dat er in den regel wel op gelet wordt, dat de loodsen zich houden aan het voorschrift om niet voorbij de 150 M. te varen vóór het sein gegeven is. Vooral kleine vaartuigen, zooals visschersbooten, zondigen veel tegen dezen regel. Voor desk. staat ook vast, dat de loods, vóór hij zulks mocht, voor bij de 150 meter geweest is en dus het regle ment overtreden heeft. Gewoonlijk is de brug open als de loodsen tot 150 meter genaderd zijn; het stroomloos worden van de brug een ongeval dat nog nooit is geschied heeft dezen loods parten gespeeld. Vervolgens werd de brugknecht K. Hoog land gehoord, die tijdens het ongeval op de brug dienst deed. Get. deelde mede, dat hij een van IJmuiden komend schip den voor rang tot door de brug varen had gegeven, doch dat hij de kegel onmiddellijk gestreken en die van Amsterdam geheschen had, toen hij zag dat dit schip vastlag. Toen de brug stroomloos werd, heeft hij zijn maat dade lijk order gegeven om ook dezen kegel te strij ken. Volgens get. was de aanvaring ook ge schied, indien de brug niet stroomloos was geworden, aangezien de „Amazon" reeds te dicht bij de brug was. Het komt geregeld voor aldus get. dat schepen al met hun boeg vóór of in de brug zijn, voordat de bal geheschen is. O.a. was dit pas nog met de „Jaarstroom" gebeurd. Get. was nog maar kort in dienst. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiraal b.d. Fock, nam mèt den direc teur van het Loodswezen aan, dat de loods naar de brug is opgevaren, er op rekenend, dat deze open zou zijn vóór hij de 150-meter- grens bereikt had. Vaststaat z.i. ook, dat de vaart van de „Amazon" niet overmatig groot is geweest, terwijl de loods, aangezien hij zulks in zijn 26-jarigen practijk nog nooit had meegemaakt, er geen rekening mee hield, dat de brug stroomloos zou kunnen worden. Het ongeval is dus terug te leiden tot een samenloop van ongelukkige omstandigheden, waarbij van den kant der scheepsleiding en van dien van den loods geen ernstige fouten zijn gemaakt, al staat ook vast, dat de loods het reglement heeft overtreden. De verklarin gen van den brugwachter heeft spr. versterkt in zijn overtuiging, dat het personeel van de brug niet de noodige ervaring heeft om te be- oordeelen hoe in deze de scheepvaart het best kan worden geholpen; ook is het wenschelijk dat de Spoorwegen maatregelen treffen, dat de brug in de richting van de schepen mee draait. Nadat de directeur van het Loodswezen nog naar voren had gebracht dat de verkla ringen van den brugknecht over de „Jaar- stroom" geheel bezijden de waarheid waren en dat integendeel in deze kwestie van de brug af grove fouten zijn gemaakt, werd het onderzoek, dat onder leiding stond van prof. Mr. Taverne, gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. RUZIE TUSSCHEN SCHOONZOON EN SCHOONVADER. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gister terecht gestaan P J. uit Groesbeek. die be schuldigd was op 7 Aug. 1.1. zijn schoonzoon M. E. met een scheermes in een been te heb ben gesneden. Dien dag kwam M. E. op visite bij J. Den vorigen avond was Johanna J. door haar vader uit diens huis gezet en E. wilde zijn schoonvader ter verantwoor ding roepen. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte door zijn vrouw, en getuige door zijn meisje werd gegrepen, op het oogenblik, dat zij tot den aanval wilden overgaan. De vrouw had verdachte al aardig buiten de deur gewerkt, toen hij plotseling orokeerd« en E. de snede kon toebrengen. Verdachts zeide, dat hij dronken was, J. J. werd even» eens als getuige gehoord. E)e officier van Justitie Lasonder achtte het ten laste ge legde bewezen. Hij eischte tegen verdachte, die reeds 16 veroordeelingen achter den rug heeft, een gevangenisstraf van 4 maanden. Uitspraak over 8 dagen. DE OVERVAL OP CURACAO. Kapitein Borren voor het Hoog Mil. Gerechtshof. Naar het Hbl. verneemt, zal de behande ling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de strafzaak tegen kapitein A. F. Borren, destijds commandant van de troepen op Cura^ao, welke naar het Hof werd ver wezen, in verband met den overval op Cu- ragao op 8 Juni 1929, een aanvang nemen op 2 October a.s., des ochtends te tien uui en zoo noodig den volgenden dag worden voortgezet. Er zullen acht getuigen worden gehoord ten deele op verzoek van de verdediging. DOODSLAG IN DEN HAAG. De veroordeelde, die wegens doodslag op mevr. Odem en poging tot doodslag op haar huishoudster tot twintig jaar gevangenis straf is veroordeeld, is gisterochtend uit het Huis van Bewaring in Den Haag naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht tot het ondergaan van zijn straf. DE NIEUWE ZUIDERZEEFILM. Het zal onze lezers interesseeren te verne men dat ook hier ter stede en wel in 't Gul< den Vlies de nieuwe Zuiderzeefilm, uitgaan de van de visscherij en haar nevenbedrijven, Donderdag 25 dezer zal vertoond worden. De film behandelt heel het leven op en langs de Zuiderzee. Zeer interessant zijn de opnamen van de visscherij, die den visch- vangst tonnen zoowel bij kalme als bij ruw« zee. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dal de -ednetie er mede instemt Mijnheer de Redacteur, Het is misschien 'n gevolg van den slechten gang van zaken in den tuinbouw dat allerlei maatregelen genomen worden, welke in het leven en bestaan van de tuinbouwers ingrij pen, zonder dat deze tuinders hierdo,or in beweging worden gebracht. Het is alsof zij fatalisten geworden zijn, die zich, zonder zich verder te verzetten, onderwerpen aan een noodlot. „Het is toch zoo slecht „er is toch niets tegen te doen" en „laten we maar toegeven" zijn schijnbaar de gedachten, wel ke in de harten der tuinders leven. Wij hadden naar aanleiding van de jongste ministerieele beschikking dat voortaan alleen uien uitgevoerd mogen worden, welke door het U.C.B goedgekeurd zijn, een stroom van protesten verwacht, maar al wordt er ge mopperd het gros aanvaardt en zwijgt al bewijst ook de uitgave van het nieuwe blad „Handel en Tuinbouw" dat er iets broeit. Zelfs wordt door de stemmingsbeeld-schrij ver van de Nieuwe Laugendijker Courant de nieuwste maatregel geprezen en worden de goede uitkomsten met de kaas- en eiercon- trole als voorbeeld gesteld, alsof uien, kaas en eieren zoo ongeveer dezelfde artikelen zijn! Alsof niet kaas een fabrikaat is waar van de kwaliteit bepaald wordt door gebruik van volle of afgeroomde melk, alsof eieren met uien vergeleken kunnen worden. En dan gaat deze stemmingsbeeld-schrij ver nog wat „stemming" maken en zegt „er zal wel critiek komen, misschien wel spot" en welk goed vaderlander wil nu staan aan de zijde van hen, die critiek hebben en spot ten!? Toch zal in de toekomst wel blijken dat deze wet een fiasco is, speciaal voor deze streek. Iedere tuinder weet toch dat hij de beste resultaten heeft als hij een artikel aan biedt dat op een bepaald moment door ande ren niet geleverd kan worden. Hoeveel uien worden er in den winter bij strenge vorst niet verkocht „met een enkele bevrorene" en dan tegen hoogeren prijs afgenomen, omdat het aanbod geringer is? Hoe wordt in het voorjaar vaak voor minder goede kwaliteit een betere prijs bedongen! Dit alles is voorbij, alleen de uien met „het merk" mogen wordert uitgevoerd en het bin nenland mag nog „de enkele bevrorenen" of „de enkele slappen" consumeeren. Teelt men nu uien, omdat het zoo prettig is deze te ver bouwen of gaat het tenslotte, om er geld voor te krijgen? Natuurlijk moet er goed ge sorteerd worden, maar is 't noodig daarvoor dergelijke regeeringsmaatregelen in het leven te roepen? De groote fout is, dat men verge ten heeft dat de kwaliteit van een gewas niet in de eerste plaats afhangt van de sorteering, maar van den groei. Pas als 't goed gegroeid is, kan men het sorteeren, althans wanneer dan niet door regen of ziekte of vorst dit sor teeren onmogelijk gemaakt wordt. Als voor beeld kan hier dienen de export van aardap pelen in deze zomer. Alle aardappelen zouden onder U.C.B.- controle verladen worden, maarer kwam regen en ziekte en week na week was het on mogelijk te verladen met U.C.B.-controle. Stel dat voor aardappelen nu een dergelijke mi nisterieele beschikking komt en waarom zou zij wel voor uien en niet voor aardappe len komen den voelt ieder dat hierdoor voor de tuinders een groote schade ontstaat. Hebben de tuinders zich wel eens afge vraagd wat hun leiders bewogen heeft deze wet bij den minister aan te bevelen? Dat er tenslotte exporteurs zijn, welke deze wet bepleiten, is ons verklaarbaar men kan op het standpunt staan dat alleen het beste mag worden uitgevogrd, zonder zich te bekommeren om de vraag of daardoor aan de tuinders geen groote schade werdt toege bracht. Dat er echter bestuursleden van tuinbouw organisaties gevonden worden, die een dergelijke wet voorstaan en aanbevelen, en dit zonder hun leden hierin te kennen, is ons een raadsel! Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. KLOOSTERBOER. Sint Pancras. Sent 1930.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7