Vaderlandschs Bank ll geiten. Rechtszaken 0/ tegen beurskoers nlflfi OBLÏGATIËN ft Uil Stadsnieuws Rei*k en school Onze Koloniën. Onmiddellijk begon men met het blus- Rammen, geboren in 1929. Ie en kampioensprijs L. van Reeuwiik te Hoofddorp; 2e pr. A. Dekker Kz. en Co. te Oterleek; 3e pr. J. van Berkel Cz. te Wog- ,num; ^e pr. C. Langedijk Jz. te Weere, Abt» )l<eric. palammeren (drietallen), van één vaderdier, geboren in 1930. Bronzen medaille M. Spaan te St. Pancras; twee bronzen medailles A. Dekker Kz. en Co. Oterleek; e.v. C. Wijdenes Pz. te Sijbe- karspel; e.v. W. Kool te Venhuizen: e v. K. Bregman Jz. te N.-Beemster; twee e.v. Oebrs. Hogetoorn te N.-Beemster; e.v. J. Th. Broersma te Lutjewinkel. Ooien met hare in, 1930 geboren lammeren, waaronder telkens minstens een ramlam. (Ooien met meer dan 1 lam). Ie pr. M. Kant te Schagen; 2e pr. en 4e pr. p. Konijn te Venhuizen; 3e pr. L. van Reeu wijk te Hoofddorp; e.v G. Vis Cz. te Ven huizen; e.v. A. Dekker Kz. en Co. te Oter- Ooien met hare in 1930 geboren ramlammeren. (Ooien met 1 ramlam). Ie en 2e pr. A. Dekker Kz. en Co. te Oter leek; 3e pr. J. Stapel Sz„ürenshoeve" te Sijbékarspel. Ooien (viertallen), geboren in 1928 of vroeger. Ie pr. L. van Reeuwijk te Hoofddorp; 2e pr. de Wed. H. Langedijk te Weere, Abbe kerk; 3e pr. de Wed. H. Langedijk te Weere, Abbekerk; e.v. A. H Doets te Hoorn. Ooien (viertallen), geboren in 1929. Ie pr. L. van Reeuwijk te Hoofddorp; 2e pr. de Wed. H. Langedijk te Weere, Abbekerk 3e pr. D. Schoenmaker te Hoogkarspel; e.v A- H. Doets te Hoorn Ooilammeren (viertallen), van één vaderdier geboren in 1930. Ie pr. A. Dekker Kz. en Co. te Oterleek; 2e pr. K. Bregman Jz. te N.-Beemster; 3e pr. L van Reeuwijk te Hoofddorp; e.v D. Schoen maker te Hoogkarspel. WOL. (Aangezien voor het eiland Texel een soortgelijke keuring wordt gehouden zijn deze rubrieken alleen open voor het vasteland van N.-H.) Vachten van Rammen. Aan prijzen worden in deze rubrieken totaal f 120.— (of medailles) door de Ver- eeniging tot verbetering van den Wolhandei in Noord-Holland en 75.door het Texelsch Schapenstamboek in Noordholland ■uitgeloofd. Ie pr. J. v. Berkel te Wognum; 2e pr. a C Langedijk te Abbekerk; 2e pr. b D. Dekker en Co. te Oterleek; 3e pr. a C. Lakeman te St. Maarten; 3e pr. b G. Blokker te Opper does; 4e pr. a C. Wijdenes te Sijbekars 4e pr. D K. Koster Jz. te Midwoud; 4e p G. Glas te Hoogwoud; 4e pr. d P. Donker Jz te Hoogwoud4e pr. e H. Hogetoorn Dz. te N.-Beemster; 4e pr. f O. de Kok te Nieuw- Vennep; 4e pr. g Js. v. Kampen te Hoog karspel; 4e pr. h P. Schuytemaker Dz te Berkhout; e.v. D. Schoenmaker te Hoog karspel; e.v. A. J. v. Rijswijk te Wieringer- waard; e.v. L. v. Reeuwijk te Hoofddorp; e v Jb. de Wit te Burgerbrug; e.v. G. Visser Dz te Venhuizen. Collectiën van vier vachten van éénjarige ooien, afkomstig van één Vaderdier. ,1e pr. D. Schoenmaker te Hoogkarspel; 2e pr. a J. Kwadijk te Alkmaar; 2e pr. b M. Spaan té St. Pancras; 2e pr. c A. Dekker en CbC te Oterleek; 3e pr. a K. Koster te Mid woud; 3e pr. b Jb. Wagemaker te Abbekerk; 3e pr. c P. Wijdenes te Twisk; 4e pr. a C Stapel Pz. te Hoogkarspel; 4e pr. b K. Breg man Jz. te Noord-B-eernster; 4e pr. c G. Glas te Hoogwoud; e.v. A.' Brak te St. Maarten; e.v. A. H, Doets te Hoorn; e.v. C. Stapel Pz. te Hoogkarspel. Collectiën van vier vachten van tweejarige Ooien, afkomstig van één Vaderdier. Ie pr Wed. H. Langedijk te Abbekerk; 2e pr. J.-Buis te Ursem; 3e pr. D. Schoenma- Hoogkarspel4e pr. J. Stuyt te Ursem. Collectiën van zes vachten van tweejarige of ker te Hogkarspel; 4e pr. J. Stuyt te Ursem. Ie pr. L. v. Reeuwijk te Hoofddorp; 2e pr. D. Schoenmaker te Hoogkarspel; 3e pr. Wed. H. Langedijk te Abbekerk; 4e pr. a M. Kant te Schagen; 4e pr. b K. Bregman Jz. te N - ^emster. VARKENS. Drie zwaarste, beste vette Varkens. I le pr. P. Frans Jz. te Heiloo. 1 Drie varkens, het meest geschikt voor de slachtbank, le en 2e pr. D. A Luiting te Alkmaar; e.v. P Frans Jz. te Heiloo. FOKMATERIAAL. Beeren, geboren in 1928 of vroeger, le pr. P. Nooy Cz. te Midwoud; 2e pr. L. Boots te N.-Beemster; 3e pr. K. Boots te Ursem; 4e pr. A. de Groot te Stompetoren Beeren, geboren na 31 December 1928 en vóór 1 October 1929. le pr. F. Schager te Venhuizen; 2e pr. J. Bleeker Cz. te Assendelft; 3e pr. jb. de Wit te Burgerbrug; 4e pr. P. Stam te Oostwoud. Beeren, geboren na 30 Sept. 1929, doch niet jonger dan 6 maanden, le pr. J. Wagemaker te Weere, Abbekerk, 2e pr. K, Boots te Ursem; 4e pr. J. Bleeker Czn. te Assendelft. Drachtige Zengen, geboren vóór 1 Sept. 1928 (De dekkingen moeten geregistreerd zijn.) le pr. J. Wagemaker te Weere, Abbekerk; 2e pr: P. Dekker Jbz. te Obdam; 3e pr. P. Borst te Heerhugowaard-N. Drachtige Zeugen, geboren na 31 Aug. 1928, doch vóór 1 Januari 1930. (De dekkingen moeten geregistreerd zijn), l e, 2e en 3e pr. D. Schoen te Benningbroek. Zengen, geboren vóór 1 September 1928 met biggen. (De vader der biggen moet geregistreerd zijn). le pr. S. Borst Pz. te Heerhugowaard-N.; 2e pr. S. de Vet te Oudkarspel; 3e pr. P- Borst te Heerhugowaard-N. Zengen, geboren na 31 Aug. 1928, doch vóór 1 September 1929, met biggen. 'De vader der biggen moet geregistreerd zijn). le pr. P. Bórst te Heerhugowaard-N.; 2e pr. P. Blankendaal, Omval, post Stompetoren. Jonge Fokvarkens, geboren op of na 1 Jan. 1930. In-te zenden 4 stuks uit één toom. (De in deze rubriek in te zenden dieren moeten door de inzenders gefokt zijn), le pr. J. Wagemaker te Weere, Abbekerk; 2e pr. L. Boots te N. Beemster; 3e Pr. A. Appel te Heerhugowaard-N. pr. J- Bokken, geboren in 1928 of vroeger ingeschreven in het Prov. Register. J51) C. Keiser, Zaandam. Bc|<Iammeren, ingeschreven in het i c Jongveeregister. zie pr. Fokvereen. Egm. a. d. Hoef; 2e pr. K- Vet aZandam; 3e pr. K. Muijs, Heiloo feiten, geboren in 1928 of vroeger ingeschreven in het Prov. Register' e v 2* Pr' Fokvereen. Wijkeroog Lm VetuZa*ndam; e v- K. de Boer Baan- aam, e.v. C. Keiser, Zaandam: e.v. S. Ak- Hoef3"' HeiIoo; e v Fokvereen. Egm. a. d. Geiten, geboren in 1929 (melkgevend), ingeschreven in het Prov. Reg. of Jongveereg. le pr. Jb. Kingma, Krommenie; 2e rokvereeniging Egm. a. d. Hoef; 3e pi Bleeker Cz., Assendelft. Geitenlammeren, ingeschreven in het Jongveeregister. le pr. J. Kingma, Krommenie; 2e pr. Fok vereen. Egm. a. d. Hoef; 3e pr. Mej. N. Kraay Koog a. d. Zaan; e.v. Vereen, t bev v- h- Geitenras, Nieuw-Vennep Vijf melkgeiten, in het Prov. Register, ingeschreven uit één afdeeling. le pr. Afd. Wijkeroog en O.; 2e pr. Fok vereen. Egm. a. d. Hoef; 3e pr. Afd. Nieuw- Vennep der Vereen, t. verb. v. h. Geitenras; e.v. Afd. Zaandam. KLEIN VEE. Hoenders (nut-rassen). In te zenden 1 haan en 4 kippen. Leghorns (wit), le en 2e pr. Hoenderpark „Noord-Hol land Bergen; 3e pr. C. Korn, Alkmaar; e.v. D. v. Helden, Heiloo. Nd. Hollandsche (Blauw), le pr. D. d-e VrieS) Schoorldam; 2e pr. C. Gootjes, Beemster; 3e pr: en e.v. M Hel lingman, Nd.-Beemster. Hoenders (Sportrassen). In ie zenden 1 haan en 2 kippen. Leghorns (wit), le en 2e pr. C. Korn te Alkmaar. Leghorns (patrijs), le en 2e pr. C. Korn te Alkmaar. Ancona's. le en 2e pr. C. Korn te Alkmaar. Niet genoemde rassen. E.v. J. Roobeek te Bergen, trio zwarte minorca's WATERVOGELS. In te zenden 1 woerd en 4 eenden. Nd. Holl. Spreeuwkopeenden. le en 2e pr. M. Hellingman te N.-Beemster. KONIJNEN (nut-rassen). In te zenden ram of voedster. Vlaamsche reuzen (haaskleur). le en 3e pr. W. G. Haack te Egmond aan Zee; 2e pr. A. Brak Azn., 't Rijp je, St. Maarten. Vlaamsche reuzen (andere kleuren), le en 2e pr. W. G. Haack te Alkmaar; 3e pr. D. Langenberg te Alkmaar; e.v. G. ten Hoeve te Alkmaar. Vlaamsche reuzen (fok 1930). le en 3e pr. J. v. d. Aakster te Alkmaar; 2e pr. en e.v. W. G. Haack te Egmond aan Zee; e.v. J. C. Dingerdis te Kwadijk; e.v. G. ter Hoeve te Alkmaar; e.v. J. Mulder te Alkmaar. Voedsters met jongen (van bovenstaande rassen). le pr. W. G. Haack te Egmond aan Zee; 2e pr. S. P. Wokke, Omval; 3e pr. C. Roder- wijn te Heiloo. Nesten met jongen (van bovenstaande rassen). le pr. W. G. Haack te Egmond aan Zee. Konijnen (sportrassen). Papillons. 2e pr. N. P. Wortel te Oudorp. Niet genoemde rassen, le en 2e pr. en e.v. P. Smit te Beemster; e.v. P. C. Slikker te Heiloo. Voedsters met jongen (alle rassen). 2e pr. P. G. Stikker te Alkmaar. Nesten met jongen (alle rassen), le pr. N. P. Wortel te Oudorp. VERZAMELINGEN GROENTEN EN FRUIT, le, 2e, 3e en 4e pr. A. Boersen te Alkmaar. VOORWERPEN TER OPLUISTERING. In de Korenbeurs, le prijzen werden toegekend aan de Firma Naadnoordijk te Alkmaar; J. Spaan te Scher mer; C. A. Ruijgh te Alkmaar; H. Huisman te Alkmaar; Jan de Vries te Alkmaar; Vereen, v. Volkstuinders; Fa. W. Scheepmaker te Alkmaar. Op het Hofplein en Ged. Nieuwesloot. le prijzen werden toegekend aan de Fa. Beudeker te Alkmaar; K. Baas te Alkmaar; Fa. Jac. Met te Alkmaar; T. Beers te Alk maar; 2e pr. A. van Ti-el te Alkmaar; 2e pr. J. Baas te Alkmaar; e.v. G. de Boer te Alk maar; e.v. N.V. Scheepswerf Nicolaas Wit- sen te Alkmaar; e.v. N.V. Landré Glinder- man te Amsterdam. In de Doorbraak, le pr. Fa. Hulskamp te Alkmaar. BEDREIGING VAN ZIJN VROUW. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht gestaan de 34-jarige J. J. S. uit Utrecht, die terzake van bedrei ging, door de Utrechtsche rechtbank op 17 juni j.1. was veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden en ter beschikking stelling van de regeering. Verd. was gescheiden van tafel en bed van zijn vrouw; de kinderen waren de vrouw toe gewezen. Verd. wilde weer bij haar zijn "in trek nemen, doch de vrouw weigerde. Her haaldelijk was verd. bij haar aan huis geko men, doch zij wilde hem niet ontvangen. Ver dachte zou toen gezegd hebben: „Als je me niet ontvangt, schiet ik je dood!" Eenige da gen later had verd. tot een rechercheur, die in het huis ter bescherming van de vrouw aanwezig was, gezegd: „Zeg haar maar, dat ze d'r aan kapot gaat!" Verd. ontkende de bedoeling te hebben ge- ïad zijn vrouw te dooden of mishandelen, hij wilde slechts weer vrede met zijn vrouw ma- cen. Een arts, als getuige-deskundige gehoord, noemde verd. een psychopaath met alcoholi sche neigingen. Mr. Harinxma thoe Slooten eischte bevesti ging van het vonnis, x Als verdediger trad op mr, Hugentlich, die het ten laste gelegde niet bewezen achtte. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. De dagvaarding van kap. Borren. Kapitein A. FBorren. de gewezen com- mandant der troepen op Cura^ao, die 2 Octo ber a.s. voor het Hoog-Hilitair Gerechtshof te Den Haag terecht zal staan, wordt er naar de Tel. meldt, van beklaagd, dat hij als bevelvoerend milifair ter gelegenheid van den beruchten overval der Venezolaansche op standelingen onder generaal Urbina ver zuimd heeft doeltreffende maatregelen te tref fen ter behoorlijke militaire bewaking en ver dediging van het Waterfort en de aldaar ge legerde militairen. Ten gevolge van deze ernstige nalatigheid, aldus gaat de dagvaarding verder, was het fort in den avond van 8 Juni 1929 onbe waakt, althans volstrekt onvoldoende be waakt, en geheel open en onverdedigd gele gen voor een onverhoedschen vijandelijken overval. Aldus zou het aan de schuld van kapitein Borren te wijten zijn geweest, dat te omstreeks 9 uur van dien avond een groot aantal opstandelingen met groote driestheid in snelle vaart de militair onbewaakte, in elk geval onvoldoend bewaakte, openstaande poort, welke van het Gouvernementsplein uit toegang tot het Waterfort verleent, is kunnen binnenrijden en de in dat fort aanwezige, tot het weerstaan van een onverhoedschen vijan delijken overval onvoldoend bewapende mi litairen heeft kunnen overvallen, met geweld van wapenen heeft kunnen uiteenjagen en ge deeltelijk heeft kunnen overmeesteren en zich van het fort heeft kunnen meester maken. De advocaat-fiscaal mr. P. A. J. van den Brandeler heeft als getuigen gedagvaard de heeren A. Hoorweg, gepensionneerd O.-I hoofd-ambtenaar, en A. H. Bennewitz, ge pensionneerd generaal-majoor van het Ned. Indisch leger, die verleden jaar in opdracht van den minister van koloniën een onderzoek naar het gebeurde op Cura?ao hebben inge steld; verder A. P. J. Berger, le luitenant der infanterie en J. Hulst, eervol ontslagen$le luitenant der infanterie, die verleden jaar on der kapitein Borren op Cura9ao dienden; voorts oud-gouverneur ir. L.A. Fruytier, thans hoofdinspecteur van den arbeid op non activiteit, verblijfhoudende te Anseremme (België), en mr. N. J. L. Brantjes, officier van justitie te Maastricht, oud-gouverneur van Curagao en voorganger van ir. Fruytier; als mede mr. L. M. Rollin Couquei;que, admini strateur bij het departement van koloniën en J. C. de Ridder, gepensionneerd luitenant-ko lonel van het Ned. Indische leger, den voor ganger van kapitein Borren als militair com mandant op Curagao. Kap. Borren, die op het oogenblik te Mid delburg in garnizoen is, wordt verdedigd door mr. J. Rolandus Hagedoorn, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, Umet jaarlijkscb©..uitloting u u RUILING VAN ÓROND AAN DEN FRIESCHEWEG. B. en W. schrijven in bijlage No. 114: Onder volgnummer 168 der gemeentebe- grootinug voor 1930 is een bedrag van 830 geraamd voor den aanleg van een trottoir langs de Noord-Westzijde van den Friesche- weg, van de brugwachterswoning af tot het transformatorgebouwtje van het electriciteits- bedrijf. Opdat het trottoir over de geheele lengte voldoende breed zal zijn, is 't gewenscht, dat de gemeente den eigendom verkrijgt van een strook grond, ter grootte van ongeveer 42.20 M2., welke deel uitmaakt van het aan den Staat toebehoorende kadastrale perceel ge meente Alkmaar, sectie C., nr. 846. Hierom trent hebben wij ons met den minister van waterstaat in verbinding gesteld, die zich be reid heeft verklaard te bevorderen, dat het Rijk bedoelde strook grond aan de gemeente in eigendom overdraagt, mits de gemeente een aan de achterzijde van het eerdergenoem de kadastrale perceei grenzende strook grond, welke deel uitmaakt van het vroegere Jaagpad langs de Oude Hoornschevaart, van dezelfde grootte, afstaat aan het Rijk, de ge meente zorg draagt voor de verplaatsing van de erfafscheidingen en voorts de bedingen, vermeld in het bij de stukken gevoegde ont- werp-ruilovereenkomst, in acht neemt. De kosten van het verplaatsen der hekken worden op 250, geraamd. Daar wij tegen de gestelde voorwaarden geen bezwaar hebben, geven wij Uwe 1 Ver gadering in overweging bovenbedoelde over eenkomst met het Rijk aan te gaan. LEZING DS. VERWAAL. Gisteravond hield ds. A. Verwaal in het gebouw „Waakt en Bidt" alhier zijn reeds vroeger aangekondigde lezing met lichtbeel den over zijn reis naar Palestina, welke hij in Mei j.1. met een 44-tal leden van de Ned. Chr. Reisvereeniging maakte. Op de hem eigene wijze schetste ds. Ver waal voor een zeer belangstellend gehoor de ervaringen op zijn tocht, en deelde hij, aan de hand van talrijke platen, zeer belangwekken de bijzonderheden mede over de door hem bezochte plaatsen, als Beiroet, Baal-Beh, Da- wascus, Kapernaum, Nazareth, Samaria, Sichem, Jeruzalem, Bethlehem, Jericho, de Doode Zee, Joppe en Haïfa, benevens over het Oostersche leven. Vooral de platen uit Nazareth, Jeruzalem en Bethlehem waren bijzonder belangwek kend, en met groote aandacht werd naar de toelichting geluisterd. Het was een zeer leerzame avond, waarop de heilige plaatsen uit den bijbel voor de aan wezigen begonnen te leven, en een duidelijk beeld gaven van het hedendaagsche Pales tina, maar waaruit ook bleek hoezeer de pro- fetiën zijn vervuld geworden, die over Kapernaum, Cheruzin en Bethsaida zijn uit gesproken. De belangstelling voor deze lezing was zoo groot, dat velen onverrichterzake moes ten terugkeeren, zoodat ds. Verwaal besloot Donderdagavond in hetzelfde gebouw een herhaling te geven. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Aan den Raad der gemeente Alkmaar zijn door den heer A. Bakker de volgende vragen gesteld. Dames en Heeren, Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, ver zoekt aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen; le. Zijn er door het Gemeentebestuur van of vanwege het departement van Defensie, verschillende circulaires en drukwerken ont vangen, betreffende het voorkomen of het be perken der gevolgen van eventueele aanvallen van vijandige luchtstrijdkrachten? 2e. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen B. en W. dan me- dedeelen, wat zij in deze wenschen te doen, of misschien reeds hebben gedaan? De heer Westerhof heeft aan den Raad onzer gemeente de volgende vragen gesteld: Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, heeft de eer U te verzoeken, de volgende vragen tot het college van B. en W. te mogen richten: le. Is het juist, dat een der redenen, waar om er een nieuwe tribune op het Gemeente lijk Sportpark diende te komen, deze was, dat de consumptietent naast de oude tribune niet voldeed aan art. 6 der Drankwet, met na me wat de hoogte betreft? 2e. Is het evenzeer juist, dat het restaurant onder de nieuwe tribune evenmin voldoet aan art. 6 der Drankwet, en wederom wat de hoogte betreft? 3e. Indien dit laatste inderdaad juist zou zijn, kunnen B. en W. dan ook zeggen: a. Wat de oorzaak hiervan is? b. Wat zij denken te doen, om soortgelijke wetsafwijkingen in de toekomst te voorko men? GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Aan de agenda voor de op 25 September a.s. te houden Raadsvergadering is toege voerd 23. Voorstel tot ruil van strookjes grond bij den Friescheweg met het Rijk (bijl. nr. 114). schingswerk, en met bovenmenschelijken moed is er door velen gewerkt om de arme slacht offers uit het vuur te redden: 24 zwaar ge wonden werden uit het vuur gehaald en naar het Sanatorium vervoerd, waarvan er tot gisterenavond 6 aan de bekomen brandwon den zijn overleden- In het Hospitaal werden 6 zwaargewonden opgenomen, waarvan één, 'n zekere Frans van Bonaire, spoedig over leed, terwijl er nog twee in stervensgevaar zijn. De dooden en gewonden zijn voor het meerendeel Engelscli sprekenden, een paar Hollanders, waaronder een employé, inheem- sche arbeiders en Venezolanen. Men vreest, dat er nog een of ander slachtoffer onder de Foamite begraven is. Zijne Exc. de Gouverneur en zijn echtge- noote, de Procureur-Generaal, kapitein A» theunissen en Luit. Wilschut, waren onmid dellijk op de plaats van het onheil aan- WK?zig. „Dit is wel de grootste ramp" zoo besluit het blad, die de Isla tot nu toe heeft getrof fen. Algemeen is de verslagenheid. DRANKWET. Heden is ingekomen een verzoek, om ten name van de G meente Alkmaar VERLOF te verleenen, tot den verkoop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het Beursgebouw aan het Luttik Oudorp nr. 26. Binrten t.vee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof in dienen. Alkmaar, 24 September 1930.* Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Gisteren herdacht prof. dr. P. Fijn van Draat zijn zeventigsten verjaardag. EEN TELEGRAMBESTELLER OP DE KAASMARKT. Bij wijze van proef zal nogmaals van 26 dezer t/m 24 Octcber a.s. een telegrambestel ler van 10 tot 12 uur op de kaasmarkt aan wezig zijn voor het aannemen van telegram men. DOOR DUIZELING OVERVALLEN. De 15-jarige jongen K. S., wonende al hier, werd hedenmorgen op de Korte Nieuwesloot voor den winkel van de firma Schoën door een duizeling over vallen. De jongen moest naai huis wor den vervoerd. ONDERSCHEIDINGSTEEKEN UITGEREIKT. Aan den Sergeant majoor Administrateur J. H. Twenhöfel, werkzaam bij het Land- stórmverband Alkmaar, is met ingang van 25 September a.s. het onderscheidingsteeken voor 24-arigen dienst toegekend. UITBREIDING ETALAGES VAN VROOM EN DREESMANN. In het begin van dit jaar kocht de firma Vroom en Dreesmann de perceelen van de heeren Willers en v. Kessel. De bestaande perceelen werden afgebroken voor 'n even tueele uitbreiding. Alleen aan deze zijde is n.1. nog uitbreiding mogelijk, waarbij reeds bij den bouw geheel op gerekend is. Aan de Laatzijde van den vrijgekomen grond is nu inplaats van een kale schutting een etalage verrezen. Niet omdat men de schutting wilde vervangen, "maar omdat er behoefte aan was. Men miste nog steeds een etalage voor meu belen. Geen van de vele toch vrij groote eta lages immers was diep genoeg. Deze etalage nu is met een lengte van tien en een diepte van zes meter een ware toonkamer gewor den. Er is nu ruimschoots plaats voor zes ameublementen, w.o. drie slaapkamerameu blementen. Door de overvloed van ruimte gaat het effect niet verloren. Er hangen voorts een veertiental moderne lampekappen (ook met gebrandschilderd glas) die, verlicht, overdag zoowel als 's avonds een aardig .ef fect maken. De bedoeling van de firma Vroom en Dreesmann is om hier een cou rante expositie van meubelen in alle prijs klassen te houden. Om zooveel mogelijk ruimte te sparen is de ingang van de etalage niet voor, maar achter gemaakt. Een gedeel te van het braakliggend terrein moet nog be tegeld worden voor een gemakkelijke aan voer van de meubelen. Met dit al is het ge bouw van Vroom en Dreesmann een mooie etalage rijker die zeker aan de verwachtingen zal voldoen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.26 uur licht óp- NA DE ONTPLOFFINGSRAMP OP CURACAO. Over de ontzettende ontploffing, die op de installaties der Bataafsche Petroleum Mij. op Cura?ao heeft plaats gehad, schrijft de Ami- goe di Curagao, het volgende: Gistermiddag (Vrijdag 5 September) om streeks 4 uur, weerklonk de alarmfluit van de Isla. Zware rookwolken stegen op. Door een onbekende oorzaak ontstond er een explosie in de „praeheafer" van het „high vacuum",' dicht bij het hoofdkantoor en de smeerolie- fabriek. De tot 300 a 350 graden Celsius verhitte olie vloog brandend de lucht in en viel als een regen van vuur op de aanwezige werklieden neer. Terwijl er op andere dagen niet meer dan een man of vier daar aan het werk zijn, was er juist gisteren wegens een reparatie een groot aantal werklieden bezig. In een oogwenk bevonden dezen zich in een zee van vuur. PASTOOR B. F. DE JONG. f Gistermiddag is te Den Helder overleden de heer B. F. de Jong, pastoor der parochie van de H. Petrus en Paulus aldaar. De thans ontslapene was reeds geruimen tijd ongesteld. Hij werd in 1870 geboren en ontving in 1890 de H. priesterwijding. Seder' 1923 was hij pastoor te Den Helder. VERGISSING VAN EEN EXAMEN COMMISSIE. Negen voor de Hoofdakte afgewe zen candidaten alsnog geslaagd verklaard. Het Hbld. vertelt: Eincle Augustus waren de examem voor de Hoofdakte te Utrecht afgeloopen, waarbij, evenals in de laatste jaren het geval isf'een groot aantal candidaten is afgewezen. Een van deze „slachtoffers" ieeft, na zijn examen, zijn puntenlijst vergeleken met een lijst van een geslaag den candidaat, die voor rle examencom missie te Zwolle was verschenen. En bij de vergelijking kwam de gezakte candi daat tot de wonderlijke ontdc'-king, dat zijn puntenaantal nog een grooter was dan dat van den eslaagde. Natuurlijk was de afgewezen candidaat hierover ten zeerste verbaasd en hij reclameerde. De zaak wer donderzocht, de hoofdin specteur kwam er aan te pas, en toen kwam .nen tot de ontstellende ontdek king dat de Utrechtsche examencom missie zich bediend had van een z.g. norm voor de berekening der cijfers, welke norm slechts een ontwerp was, en nog wel een ontwerp van eenige jaren tt'ug, welke nimmer in gebruik is geno men. Deze ontwerp-norm is van stren- geren aard dan de thans gebruikte. Van daar, dat de Zwolsche candidaat met een lager aantal punten wel slaagde, en de candidaat, die voor de Utrechtsche com missie verscheen, werd afgewezen. Toen de hoofdinspecteur eenmaal tot deze ontdekking was gekomen is het de partement van Onderwijs, K. en W. hier van in kennis gesteld en in overleg met minister Terpstra, heeft de examencom missie, welke haar eindrapport nog niet had uitgebracht en welke dus nog niet officieel was ontbonden, haar cijferbe- oordeeling der afgewezen candidaten herzien. Het gevolg van deze herziening was, dat niet minder dan zeven candida ten onmiddellijk als geslaagd moesten worden beschouwd, terwijl twee z.g. twij- elaars tenslotte ook hun hoofdakte ver wierven. De gelukkige candidaten, die intus- schen geruimen tijd diep in den put hadden gezeteh, omdat zij afgewezen waren, zijn van dit besluit onmiddellijk schriftelijk in kennis gesteld. Zij ont vingen van de Utrechtsche examencom missie de mededeeling, dat zij „alsnog ceslhagd" wa>"en voor de hoofdakte. En bij deze mededeeling was een Schrijven, waarin het besluit werd gemotiveerd. EEN ANTI-GODSDIENSTIG MUSEUM. In een Russische Kathedraal. De „goddeloozen" maken van de be roemde Izaak-kathedraal te Petersburg een anti-godsdienstig museum. Het hoogaltaad zal ingericht worden voor de vertooning van atheïstische films; in net centrale gedeelte van de kathedraal komt, ter bestrijding van het bijbelsche wereldbeeld, een planetarium, waarvoor on geweldige slinger, 100 M. lang, aan de zoldering van de nkoepel aange bracht wordt. Voorts, zullen ter plaatse geregeld antigodsdienstige lezingen ge houden worden. ZOU HET WAAR ZIJN? „De Christliche Welt" dezer week deelt mee, dat de Sovjetregeering in Rusland, naar aanleiding van de behoefte aan papier die er in Rusland bestaat, bevo len heeft, dat alle bijbels en evangelie boeken uit de nog bestaande kerken en uit alle particuliere woningen moeten ingeleverd worden, om in den papier molen vermalen te worden. Wie weigert of de bedoelde boeken niet inlevert, zo« heet het, zal als revolutionnair en vij and van de Sovjets worden bestraft

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3