llkiMisihc Ciiriit. V&ikaddi> Ovootè. SescAuct nul£c£&. DE VERLOREN INJECTIENAALD. Woensdag 24 September Radio-heekje Rechtszaken FEUILLETON. go. 225 Kenderd twee en dertigste Jaargang. 1930. Donderdag 25 September. Hilversum, 1875 M. (A.V.R.O.-uitzending). £.01—9.45 Gramofoonplaten. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.20—12.— Concert. A. V. R. O.-Kwintet. Intermezzo: Gramofoonpl 12.15—2.—Concert. Nieuwe Amsterd. Or kestver. W. Sasbach, cello. 2.30—3.30 Gra mofoonpl. 3.304.Halfuur voor de dames. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.—5.30 Gramofoon platen. 5.30—6.45 Concert. De Huiskapel van het Theater Tuschinski te Amsterdam. 6.45—7.15 Sportpraatje door H. Hollander. 7.157.45 Radio-Volks Universiteit. L. J. Jordaan: „Van lantaarn-plaat tot talide". 8.01—8.45 Concert. Omroeporkest. 8.45— 9.30 A.V.R.O.-Radio Tooneel. „Het Wonder lijke Avontuur". 9 30—10.— Vervolg concert. 10.— Persberichten. 10.15—11.— Vervolg concert. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8—9.15 K.R.O. Gramofoonpl. 10.-10.30 N.C.R.V. Zang door Dameskoortje. 10.30— 11N.C.R.V. Ziekendienst. 11.3012. K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.01—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.30—2.— K. R. O. Gramofoonplaten. 2.-2.45 N. C. R. V. Cursus Fraaie Handwerken. 2.45 ca. N. C. R. V. Opening van de Zeehaven te Dordrecht door H.M. de Koningin. Spreker: burgemees ter P. L. de Gaoy Fortman. 4.5.N. C. R. V. Ziekenuurtje. 5.—6.30 N.C.R.V. Concert. Mevr. R. Stern—Frank, sopraan. Mej. L. Lauenroth, piano. W. Westerhoud, orgel. 6.30 6.40 N.C.R.V. Koersen. 6.406.45 N. C. R. V. Gramofoonplaten. 6.45—7.— N.C.R.V. Knipcursus. 7.7.30 N.C.R.V. Gramofoon platen. 7.30—8.— N. C. R. V. Cursus Ma- leisch. 8.10.10 N.C.R.V. Uitz. vanuit de „Domkerk" te Utrecht. Sprekers: Jhr. mr. J. iW. H. Rutgers van Rozenburg, ds. K. J. v. d Berg, ds. L. J. v. Leeuwen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Muzik. medew. Mevr. A. NoordewierReddingius, sopraan. A. v. d. Horst, orgel. Chr. Oratorium-Ver. te Utrecht. 10.10—10 20 N.C.R.V. Persberich ten. 10.2011.30 N.C.R.V. Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. .2.20 Concert. M. St. Claire, sopraan. 1.20—2.20 Orgelspel door R. Foort. 2.30 Uitz. voor scholen. 3.20 Kerkdienst. 4 25 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6 35 Nieuwsberichten 6.55 Marktber. 7.Koorzang. 7.20—7.40 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Liederenvoordracht door A. Cramer, bariton. 8.20 Concert. Or kest. H. Cohen, piano. Koor. 10.05 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Beursber. 10.45—12.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 8.20 „1'Infi- dèle". Blijspel van PortoRiche. 9.05 Con cert. Koor, piano, strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkest concert. 8.20—9.15 Orkestconcert. 9.20 Con cert. Orkest en violist. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Klaundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en voor dracht. 8.20—9.35 Orkest- en solis enconcert. 10.10.15 Piano-recital. 10.3511.30 Or kest- en solistenconcert. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert. 9.25 Dans muziek. (Gramofoonpl.). Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20 Lezingen. 7.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20— 12.20 Lezingen. 12.20—1 15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Lezingen. 2.20—2.50 Gramofoon platen. 2.50—4,50 Lezingen. 4.50—5.50 Con cert. 5.50—8.15 Lezingen. 8.20 Orkestcon cert. H. Depser, zang. 9.20 Concert. Orkest, koor en solisten. Daarna tot 12.50: Dans muziek. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 22 Sept. SCHOONZUSTER MET EEN KUURSPïT MISHANDELD. De eerste comparant was in deze zif ting de heer Ger. J., een tuinier en vee houder met 3 melkkoeien, uit Schermer- horn, die zijn schoonzuster, mej. Baltus, Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 15) In de kleine voorzaal ontmoette ze miss Paul, die haar handschoenen aan trok, gereed voor een kleine zwerftocht. „En wat doet u hier op dit uur?" Met deze woorden begroette ze Esther vroo- lijk, terwijl haar open gezicht nieuws gierigheid verraadde. Esther vertelde het haar met een paar woorden. „Hoe verbazend gek is dat. Dezelfde menschen, over wie we het verleden hadden. En u zegt, dat uw dokter zijn heele practijk opgeeft om sir Charles te behandelen. Ze moeten dan wel fabu leus rijk zijn. Ik ben benieuwd hoe u hen. vinden zult. Hij was zoo'n knappe jongen; ik zag hem heel dikwijls. En de mooie Fransche vrouw, u moet me ver tellen hoe ze is. Ze is net iemand voor een bioscoop." Esther, verlangend om weg te komen, stemde toe. „Ik zou toch wel eens willen weten wat ze in dat viezige, kleine juweliers winkeltje deed; ze ging in de achterka mer", zeide de oude juffrouw op spijti- «en toon. „Nu, het ga u goed." Esther stante «Jimlachend in de kleine huisvrouw Jong, een ver van zachte tik had gegeven met een.z.g. kuurspit, een t?® vm®nt waaraan men tot afzonde- iing bestemd rundvee vatszet. Dit feit was gepleegd op 10 Mei en het resultaat van een vooraf gerezen familiekwestie. ecloelde zaak was reeds eenigen tijd in behandeling genomen, doch omdat het onderzoek niet volledig was geweest, ter nadere instructie aangehouden. Nieuwe bijzonderheden kwamen echter ook he den niet naar voren. Alvorens met het kuurspit te werken had Gerardus zijn schoonzuster nog behoorlijk gewaar- schuvvd met de zeer duidelijke woorden: „Als je niet weg gaat, sla ik je dood!" De officier deelde in zijn requisitoir rnecle, dat verdachte wel nerveus, doch zeer zeker toerekeningsvatbaar is en vorderde 30 boete of 30 dagen hecht. Mr. C. Bosman, verdediger van den dnftigen schoonbroeder, meende dat de mishandelde wel eenige aanleiding had gegeven en vroeg of hier niet aanwezig was een overschrijding van noodweer. Op grond van een en ander concludeer de pleiter een voorw. geldboete. De officier achtte geen aanleiding voor noodweer aanwezig en persisteerde hij zijn requisitoir, dat mild genoeg was. Verdachte werd daarop veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. GLASRUIT MET EEN ZWEEPSTOK VERNIELD. De 18-jarige Jan Hendrik M„ te Texel, niet op het appèl verschenen, had op 16 Juli te den Burg met het harde einde van een zweep een caféruit vernield. De eigenaar stelde heden een civiele vorde ring in en de officier vorderde 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen en toewijzing der vordering tot een bedrag van 3.75. BESCHADIGING VAN EEN JAPON. Een van zaakbeschadiging verdacht heer, met name Simon V., was niet ver schenen. Hem was ten last gelegd dat hij op 22 Juni, ter gelegenheid van de Enk- huizer kermis door het achteloos weg werpen var. een glas bier, dat vermoede lijk zuur en niet voor Simons keelgat geschikt was, de japon van de juist het café passeerende mej. Mol uit Groote broek had bedorven, althans bescha digd. De kleeren van deze dame waren geheel doorweekt. Gevorderd werd bij verstek 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak conform dit requisitoir. MISHANDELING TE ENKHUIZEN. De 49-jarige Bartholomeus H., room- ijsventer te Enkhuizen, had rekening en verantwoording af te leggen ter zake het minder collegiale feit, dat hij op 23 Juli zijn 61-jarige collega roomijshande- laar H. J. over de Linden, had gestompt. Vooraf scheen deze mishandelde eenige aanleiding te hebben gegeven door het maken van een irriteerende aanmer king. Bartholomeus beantwoordde dit door zijn confrater een oog aan 't bloe den te slaan. Dr. v. d. Lee had daarna het getroffen lichaamsdeel medisch be handeld. De terechtstaande confrater erkende een „goeie pilot" klap te hebben gegeven en gaf daarbij meer uitvoerig aan de redenen die hem daartoe hadden geinspireerd. Hij had geen bezwaar de doktersonkosten, ten bedrage van 3, te voldoen. Eisch, de officier noemde het een zeer kinderachtig conflict tusschen mannen van meergevorderden leeftijd, 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis betreffenden verdachte, reeds 2 maal veroordeeld, na nog te hebben gehoord inspecteur van politie Beekhoven, die verdachte eep ijverig man noemde, een voorw. boete van 20 of 20 dagen hechtenis met 2 jaar proeftijd. De civiele vordering ad 3 aan den mishandelde werd toegewezen. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Een Enkhuizer visscher, de heer Maar ten O., had op 21 Juli schromelijk belee- digd den visscher Rieuwert Blok, wien hij beschuldigde van diefstal van vis- scherijbenoodigdheden, in casu ansjo- visnetten of wat dan ook. Over een jaar of tien zullen dergelijke beleedigin- gen niet meer voorkomen. Er valt dan te Enkhuizen niets meer te visschen. De indruk werd gevestigd, dat het be ter ware geweest Indien Blok zijn klacht maar had ingetrokken. Gevorderd werd dan ook slechts 1 boete of 1 dag hechtenis. Vonnis conform dezen hoogst billijken eisch. WEDERSPANNIGHEID. De 53-jarige Dirk van der W., te Enk huizen, voorheen theepakker, thans be- roeploos, had in den avond van 1 Juli op de openbare straat beleedigend be handeld den inspecteur van politie Beekhoven, wien hij verweet 'n valsch procesverbaal te hebben opgemaakt. De inspecteur hield hem daarop aan, ten einde hem voor den hulpofficier te bren gen, waartegen verdachte zich verzette. Er werd dien avond een serenade ge bracht en er was veel volk op de been. Eisch tegen verdachte, reeds eenmaal te Leeuwarden veroordeeld, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak, na een tamelijk langdurige uiteenzetting van den heer v. d. W., waarin hij er op wees, dat bedoeld procesverbaal betrof een ver kiezingsaangelegenheid, overeenkomstig den eisch van den officier. HEFTIGE MISHANDELING. De heer Joh. Th. L., niet ter zitting aanwezig, was in minder aangename re latie geraakt met den officier op grond van het hem ten laste gelegde feit dat hij in den nacht van 15 op 16 Juni te H.- H.-Waard, den 18-jarigen landarbeider Th. Boots had geslagen en daarbij bloe dend verwond, op den grond geworpen en getrapt had. De get. Boots nam het op voor zijn zuster, die door verdachte op onvoegzame wijze was aangegrepen. Boots nam ook de taak over van den galant van het meisje, den heer C. Pronk, die thans niet als getuige aanwe zig was, wegens ongesteldheid. De zaak werd daarop tot nader order aangehouden, omdat met dezen stand van zaken, het bewijs niet geleverd kon worden. EEN BEJAARDE WEDERSPANNIGE. Een 62-jarige visscher, de heer Nic. R. te Hoogwoud, verstoorde in den nacht van 9 op 10 Juli ter gelegenheid van de kermis te Aartswoud, in het café van den heer Visscher in staat van dronken schap in zoodanige mate de orde dat hij door de aanwezige veldwachters Camp en Boot uit het café moest worden ver wijderd. Hiertegen verzette de opgewon den verdachte zich gewelddadig door op den grond te gaan liggen, te rukken en te trappen. Het gelukte niet den ar restant, die ontzettend te keer ging, over te brengen. R. erkende stomdronken te zijn geweest, wat de politierechter een schandaal noemde. Eisch tegen R., die méér drinkt, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 40 boete of 40 dagen hechtenis. AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM. Het was voor de variatie thans een dame, die de verdachtenbank stoffeerde. Mevr. Hendrika M., huisvrouw Anton K., stoker le klas K. N. M. te den Hel der, compareerde naar aanleiding van een door haar in het openbaar gedane uitlating omtrent de lichamelijke toe stand van haar plaatsgenoote mevr. B., waardoor deze dame zich in haar eer en goeden naam aangetast gevoelde en aanklacht deed bij den commissaris, hulpofficier van justitie. De aard der be- leediging is niet voor publicatie in de courant geschikt. Een tweetal andere dames, tegen wie verdachte haar wijs heid had gelucht, traden bij de behande ling der zaak mèt de beleedigde op als getuigen. De dame op de verdachten bank ontkende en kwalificeerde deze getuigenverklaringen als leugens. De politierechter verklaarde op deze vieze zaak niet nader te willen ingaan. Verdachte had daaromtrent een walge lijken brief geschreven. Mevr. K. was reeds eenmaal te Alkmaar ter zake be- leediging veroordeeld. Zij kreeg van den politierechter, alvorens de officier re quisitoir nam, een duchtige reprimande. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis ter zake smaad 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De dame deelde daarop fier mede met dit vonnis niet ac- coord te gaan en in hooger beroep te zullen gaan. MISHANDELING MET EEN VAARBOOM. De 50-jarie Joannes Prosper de W., van geboorte een Belgische buurman, thans caféhouder te Spanbroek, stond terecht omdat hij op 27 Juni den 49-jari- gen binnenvisscher Eyke Luik met een vaarboom op het hoofd had geslagen. De heeren hadden vooraf verschil van meening gehad over een palingfuik. De Belg gaf in smeuig Vlaamsch een ver slag van het gebeurde, waarin hij tracht te te doen uitkomen, dat de mishandel de door zijn onaangenaam optreden, door vloeken en bedreigingen alle aan leiding had gegeven. Ook de getuige had met zijn vaarboom naar verdachte ge slagen en verdachte had om zich te ver dedigen, getuige met eigen vaarboom van repliek gediend. Een tweede getuige met name Bosman verklaarde in het nadeel van verdachte. De verdachte noemde dezen heer een „getuige van niks". Gevorderd werd 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak van den politie rechter luidde: veroordeeling conform requisitoir. Dit vonnis mocht de goedkeuring van den verdachte niet wegdragen en hij ver wijderde zich mopperend mot de bedrei ging in hooger beroep te zullen gaan. MISHANDELING IN VEREENIGING. De heer Barth. Simon Gl., 'n 21-jarig landarbeider uit Oude Niedorp en zijn niet verschenen medeverdachte Abram Br., hadden op 29 Juni te Schaen tijdens de kermis in of nabij het café van Iges op de Markt zekere heer Pieters, een Zeeuw, uit Barsingerhorn, die aldaar uit de waterplaats kwam, met vereende krachten afgetakeld, door hem op hoofd en aangezicht te slaan en te stompen. Volgens den heer Gl., die mede optrad voor zijn afwezigen vriend, was de ge tuige begonnen met hen uit te schelden en te bedreigen met een mes. Daarop had vriend Br. den eersten opstopper uitgedeeld. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen voor iederen verdachte. BELEMMERING VAN EEN AMBTSHANDELING. De 22-jarige schilder Arie B., uit Nieu we Niedorp, stond terecht als verdacht van het volgende: Verdachte zou in den nacht van 8 op 9 Juni ter gelegenheid van de kermis te Aarts woud de veld wachters Boodt en Camp, die ter zake ordeverstoring in dronkenschap zekeren Root hadden aangehouden om hem voor den burgemeester te geleiden, dezen Root hebben vastgegrepen om hem aan de handen der ambtenaren te ont trekken, terwijl hij tegelijkertijd tot het publiek opruiende woorden sprak, zeg gende: Jongens dat gaat zóó niet, dien armen man mee te nemen of iets der gelijks. De verdachte ontkende Root aangeraakt of iets gezegd te hebben en had voorts een 4 tal jongelieden als ge tuige a décharge meegebracht. Volgens den veldwachter Bood was verdachte overigens een ordelijk en gun stig bekend staand jongmensch, dat nimmer reden gaf tot ontevredenheid. Het vastgrijpen van de jas van Nic. Root was maar even, erkende de veldwachter. De getuigen Jb. Bos, Jan Zweed, Dirk Timmerman en Fedde van der Veen, verklaarden, hoewel zij ernstig op 't ge wicht van den eed werden gewezen, dat Arie B. zich niet met de arrestatie had bemoeid en ook niets had gezegd. De officier noemde het moeielijk met al die tegenstrijdige verklaringen direct een oordeel te vellen en dus requireerde de officier verwijzing van de zaak naar den Rechter-Commissaris in strafzaken. Aldus besloten. We zullen dus gelegen heid krijgen nader op dit kermisdrama terug te komen. BESCHADIGING VAN GEMEENTE- EIGENDOM. De 18-jarige loopjongen Jan Kr. te Hel der had zich te verantwoorden wegens het op 7 Juli, Zaterdag vóór Pinksteren, gepleegde feit, dat hij de deur van het politiebureau in de Zuidstraat aldaar had opengetrapt. De brugwachter merkte in den vroegen morgen dat de deur open stond en waarschuwde den agent Nijhof. Dien morgen werd met veel animo het feest van luiklak, dat gewoonlijk gepaard gaat met baldadigheden, gevierd. Verdachte erkende de tenlaste legging. De schade bedroeg 1.50. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. NIEMAND BESCHIKBAAR. In de laatste zaa contra Johanna K., huis vrouw van Z. te Alkmaar, was niemand pre sent, ook niet de twee getuigen. Wel was aan wezig de heer Z., echtgenoote van verdachte. Nadat lang in de wetboeken was gebladerd, werd de echtgenoot medegedeeld, dat zijn delegatie niet kon worden aanvaard. Alleen kon zulks door een advocaat worden gedaan. De officier meende, dat de zaak niet kon wor den behandeld en dus aanhouding moest vol gen. De verdachte was niet verschenen wegens ziekte en moest terecht staan voor een haar tenlaste gelegde mishandeling. De zaak werd daarop voor onbepaalden tijd aange houden en verdachte zal trachten zich van rechtsbijstand te voorzien. Hierna sluiting. OPZETTELIJKE AANRIJDINGEN. Wij hebben melding gemaakt van den 26» jarigen vrachtrijder, die in Utrecht op den weg langs den IJsel met de door hem in dronken toestand bestuurde vrachtauto op verschillende fietsers toereed teneinde hen te dwingen tusschen de boomen en aan den bui tenkant van den weg te rijden, op gevaar af in het water terecht te komen, tengevolge van welk ergerlijk optreden twee wielrijders aan gereden en ernstig verwond werden. De rechtbank te Utrecht had den vracht rijder wegens het aan zijn schuld te wijten, dat een ander zoodanig letsel bekomt dat daaruit tijdelijke verhindering in de beroeps bezigheden ontstaat, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met ontzegging voor den tijd van één jaar om motorrijtuigen te besturen en tot 150 schadevergoeding aan een der slachtoffers. Zoowel het O.M. als verdachte waren van dit vonnis bij het Amsterdamsche gerechtshof in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis, doch wijziging van de opge legde straf in zes maanden gevangenisstraf. Het Hof, uitspraak doende, bevestigde het vonnis, maar vond in de persoonlijke omstan digheden van verdachte alsnog termen om de opgelegde gevangenisstraf te veranderen in een voorwaardelijke met als bijzondere voorwaarde, dat hij zich gedurende den proeftijd van drie jaren zal gedragen naar de aanwijzingen van het Leger des HeiU afdeeling reclasseering, te Utrecht. EEN AFBETALINGSKWESTIE. Het systeem van zaken doen afgi' keurd door den rechter. Voor den Haagschen politierechter, mr. Feith, heeft zich gistermorgen te verantwoor den gehad de 42-jarige vertegenwoordiger P. D. K. te Alphen, die van de firma Hees en Co. te Delft een radio-ontvangtoestel op af- betaling had gekocht en dit had vervreemd, voordat de geheele koopsom was afbetaald. Uit het strafregister van-dezen verd., bleek dat hij reeds vroeger zoowel in Duitschland als hier te lande met den rechter in aanra king was geweest. Als getuige in deze zaak trad op de procu ratiehouder der firma v. H., v. d. B., die op een vraag van den politierechter mededeelde, dat het toestel in kwestie 365 contariêë Ver koopwaarde had en voor 401.50 op con tract was geleverd. Dit gaf mr. Feith aanlei ding te vragen of het gewoonte der firma was menschen zonder inkomen financieel vast te leggen. Ook de officier van justitie, mr. Rijkens, hekelde in scherpe bewoordingen deze wijze van zakendoen, waarbij aan menschen zon der eenig inkomen gedurende 20 maanden de verplichting werd opgelegd om een bedrag van 20 's maands te storten, terwijl ze zelfs niet te eten hadden. In zijn requisitoir zeide mr. Rijkens, dat hij alle aanleiding vond voor dezen verdach te, die voor zijn verder leven op den bijstand van het Leger des Heils kan rekenen, een voorwaardelijke veroordeeling te verzoeken, om zoodoende protest aan te teekenen tegen dit systeem van zakendoen. Hij requireerde 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren zonder ver dere voorwaarden. Mr. Feith bleek het met den officier eens te zijn en wees vonnis overeenkomstig den eisch. lift. Miss Paul verschafte zich zooveel genoegen in haar leven door achter klei nigheden geheimen te vermoeden. Hoe jammer, dat ze niet in Esther's plaats was. Wat zou ze dan van allerlei veel gemaakt hebben." Met een licht gevoel van spanning reed ze twee uren later in een krakende taxi door de steile straten van Cannes, naast haar op de bank haar hoededoos en nette reistasch, haar kleine koffer te genover haar. Hoe gelukkig, dat ze haar costuum mee had gebracht; ze had niet gedacht het noodig te zullen hebben. Het regende een beetje, doch de grauwe lucht begon te breken en de regendrop pels glinsterden op het dichte gebladerte van het geboomte en maakte de veder achtige gele mimosa nog mooier. Buiten de stad gekoomen kwam de eene villa voor, de andere na te voorschijn, sommi ge half verscholen achter 't groen. De rit scheen haar lang; natuurlijk zou een goede auto het in de helft van den tijd hebben gedaan. Hoe grappig om te den ken dat de eerste vrouw, die haar in Cannes was opgevallen, haar nu noodig had om haar zieken man te verplegen. Het was maar goed, dat lady Clifford haar niet herkende; had ze dit wel ge daan, dan zou ze zich wel tweemaal be dacht hebben eer ze haar als verpleeg ster geëngageerd had. O, daar was 't, villa Firenze, een ruim, deftig huis van roode baksteen, de voorgevel geheel be groeid met wisteria. Accacias scheid den 'n goed onderhouden tuin van den weg en stonden in rijen langs de rond- loopende oprijlaan, tot bij de breede, vlakke treden van den stoep, aan weers zijden geflankeerd door steenen bakken met bloemen. Toen zij de taxi betaalde, ging de deur open en een Engelsche knecht met een prettig, strak gezicht kwam naar buiten om haar reistasch en hoedendoos te dragen. „Wel zuster, u wilt zeker graag dade lijk naar uw kamer gaan?" opperde hij. „Ja, graag." Ze bevond zich in een ruime, onregel matig gevormde hall met een hoogen trap aan het einde. Links was een go- thische schouw van grijzen steen, de haard opgevuld met hel roode en rose azalea's. Er stonden een paar hooge Stuart-stoelen en een gebeeldhouwd eikenhouten kist. De hooge ramen had den gordijnen van antiek borduursel. Zij volgde den knecht langs de met een looper belegde trap door een ruim por taal en langen gang, die naar het achter gedeelte van het huis voerde, en ont moette alleen een dienstbode. De voor haar bestemde kamer bekoorde haar door haar smaakvollen eenvoud. De gladde meubels waren zwart met mau ve, gordijnen en stoelbekleeding waren van Toile de Jouy, naar aardige acht tiende eeuwsche patronen, met herders en herderinnen, mauve op witten grond. Het karpet was zwart en op den schoor steenmantel stond tusschen kristallen kandelaars een kom van zwart Wedge- wood, gevuld met anemonen. „Uw koffer wordt dadelijk gebracht, zuster, zei de knecht, de deur uitgaaude. Zij ging naar het raam en keek over grasvelden tusschen heggen en olean ders. De regen drupte van de struiken, doch een enkele zonnestraal scheen door de wolken. Eenige oogenblikken snoof zij de geurige buitenlucht op en toen haar koffer gekomen was, begon zij ijverig het zooeven ingepakte weer uit te pakken en weg te bergen. Daarop trok zij haar lichtbruine costuum aan met hagelwitte boezelaar, gesteven man chetten en dito mutsje. Niet elegant, maar van goeden snit en van een kleur die haar flatteerde. En wat wil men meer? Terwijl zij de laatste hand legde aan haar toilet, werd er aan de deur geklopt en de dienstbode, die zij in den gang ontmoet had, kwam binnen. Zij was een stevig gebouwd Schotsch meisje, dat met een Glasgow's accent sprak en Es ther vriendelijk toelachte. „Zuster, miss Clifford zou u graag spreken als u klaar bent. Maar u hoeft u niet te haasten." „Ik ga mede", zeide Esther en zij volg de haar naar het groote middenportaal en toen den gang rechts door. Daar stond miss Clifford in een open deur. Esther vond dat zij er anders uitzag, haar kleur was bleeker en zij scheen moe en verdrietig. Maar ze verwelkomde Esther met een glimlach en strekte da delijk vriendschappelijk haar hand uit „Ik ben zoo blij dat u gekomen bent, zuster Rowe", zeide zij met een zucht van verlichting. „Het was mijn eerste gedachte tocu dr. Sarlorius toesteqide om hier te komen. Ik voelde, dat ik het zoo prettig zou vinden als u mijn broe der kon verplegen." Zij trok Esther in de kamer, die er gezellig en vroolijk uitzag, met haar soliede en ouder- wetsche meubileering. „U ziet", zeide zij, terwijl zij de deur sloot en Esther een gemak- kelijken zetel bij het vuur aanwees, „dat mijn vrees niet ongegrond was. Hij heeft typhua en hij had het toen ook al." HOOFDSTUK 8. „Ik heb het van den beginne af gevoeld", vervolgde miss Clifford. „Ziet u, hij had zoo dezelfde symptomen als Bannister, het zieke dienstmeisje. Alleen met dit verschil, dat het bij mijn broeder veel langer duurde eer de ziekte geconstateerd kon worden. Ik begrijp niet waarom, want hij is veel ouder en van veel minder sterk gestel. Je zoudt denken, dat hij veel eerder zou bezwijken dan een jonge, sterke vrouw." „Ja, dat zoudt u' denken", beaamde Esther. „Maar er zijn verschillende vormen van ty- phus. Ik heb menschen gezien, die alle ver schijnselen hadden, maar die het niet wisten en gewoon hun gang gingen." „Heusch?" Miss Clifford keek zeer ver wonderd. „Hoe is het nu met sir Charles?" „Niet zoo ziek als men verwachten zou", antwoordde miss Clifford meer opgeruimde „Tot dusverre hebben we alle reden tof dankbaarheid. De andere verpleegster zal u haar oordeel wel zeggen en u zult de tem- peratuurslijst zien, maar ik geloof dat ze het een licht geval vinden." - W or dt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5