Paritscfce Brieven. Binnenland BRANDEN. Verkeersongevallen- Provinciaal nieuws Filmnieuws. Luchtvaart Marktberichten DE ZUI DE RZEESTEU NW ET. De visschers uit de plaatsen aan de Zui derzee zullen in verband met de behandeling i'an het wetsontwerp tot wijziging der Zui- dereesteunwet op 17 October a.s. een groote betooging in Den Haag houden. JOURNALISTIEK. De hoofdredacteur van de Arnhemsche Courant de heer Ph. A. Mees is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot diiecteur- hoofdredacteur van de Oprechte hraarlem- jche Courant als opvodger van wijlen jhr. van Riemsdijk. GELDLEENINGEN. B. en W. van Groningen stellen den raad foor met de rijkspostspaarbank te Amster dam en met de rijksverzekeringsbank te Am sterdam op ondèrhandsche schuldbekentenis geldleeningen aan te gaan, ieder van een millioen tegen overeengekomen voorwaarden en koers en tegen een rente van AV, per jaar. Brandstichting De Apeldoornsohe recherche heeft in sa menwerking met de Amsterdamsche in Am sterdam gearresteerd de 34-jarige R., ver dacht van medeplichtigheid aan brand stichting ten huize van K. aan de Jachtlaan te Apeldoorn. K. is reeds eenigen tijd' gele den verdacht van brandstichting opge sloten. In het Sportpark „Amstetrust". Het aan den Amsteldijk te Amsterdam ge- legen sportpark „Amstelrust", welks finan- cieele moeilijkheden de laatste maanden het noodige stof hebben doen opwaaien, vroeg gisteravond opnieuw de aandacht, thans van de brandweer, die te half 11 gewaarschuwd ,werd voor het feit, dat in het op het land goed dicht bij den weg staande hoofdgebouw een patriciërshuis, waar thans de kantoren der stichting gevestigd waren, brand was uitgebroken. In dit gebouw was men gister in verband met de omstandigheid, dat we gens den verkoop van „Amstelrust" heden alles ontruimd moest zijn, druk bezig met het inpakken van den inventaris. Ook in de avonduren hielden enkele employé's van het sportpark, die in het gebouw hiun woning hebben, zich met dit karwei onledig, waarbij^ aangezien het gebouw buiten electrischen stroom was gezet, van kaarsen gebruik werd gemaakt. De brandverschijnselen werden opgemerkt door een voorbijganger in de woonkamer van een der employés, welke gelijkvloersch ter linkerzijde van den hoogen stoep in het front van het gebouw gelegen is. Het personeel bevond zich op dat oogen- blik in een schuur achter het huis. De voor bijganger begaf zich dadelijk naar een vlak bij Amstelrust gelegen woning, van waaruit de brandweer gewaarschuwd werd. Deze verscheen met drie motorspuiten, een ladder wagen en een manschappenwagen. Spoedig waren een tweetal slangen uitgelegd, waar mede het vuur, dat zich reeds uit den woon kamer een uitweg baande, bestreden werd. De strijd tusschen beide elementen was vrij spoedig in het voordeel van het water be slist. Heerenhuis bij Oilze afgebrand. Woensdagochtend omstreeks 4 uur is f>Tand uitgebroken in huize Sancta Maria, gelegen aan den Bavoschen weg te Gilze (N.- B.) bewoond door den bloemist F. van Oos- terwijk. De brand is vermoedelijk ontstaan door een schoorsteenbrand. Daar het huis zeer afgelegen lag, kon de brandweer niets uitrichten. Het geheele gebouw is uitgebrand. Van den inboedel is niets gered. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. FELLE FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Houtbewerkingsfabrlek afgebrand. Gisteravond omstreeks 9 uur ontdekte een Jongen dat er brand was uitgebroken in een fabriek aan het Julianapark te Tilburg. De brandweer was spoedig met veel ma teriaal ter plaatse. De brand bleek te woe den in de fabrieksgebouwen van de firma J. A. Stevens Dinsdage, een electrische fabriek van houtbewerking voor de schoenindustrie, gelegen tusschen het Julianapark en de Ver- nisstraat. In het gebouw was ook een hout opslagplaats van de firma Appels. Het vuur greep zeer snel om zich heen, en het duurde niet lang of het had zich over het geheele fabrieksgebouw, dat 80 meter diep is, ver spreid. De brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten en moest zich voornamelijk bepa len tot het behouden van de belendende per- ceelen. Zij is er in geslaagd de belendende fabrieken, w.o. die voor houtbewerking van de firma Appels te behouden. Een groote voorraad hout en vele machines zijn verloren gegaan. De schade is belangrijk en wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand 1b onbekend. Dronken chauffeur. In de Hoofdstraat te Eerbeek reed een slingerende vrachtauto op een groep kermis- gangers in. Vier personen werden zwaar ge wond, onder wie een negenjarig meisje, dat een hersenschudding kreeg en een juffrouw uit Loenen, die een arm brak. De chauffeur, die aanvankelijk doorreed, meldde zich later bij de politie. Hij bleek aangeschoten te zijn. Doodelijke aanrijding. Op den weg van Nispeo naar Capeller- bosch werd de 50-jarige J. Sermon door een auto overreden en gedood1. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche stoomschip Leander, dat bij Fort de Nolle is omhooggevaren, is gister middag door vier sleepbooten vlot gesleept. Thans ligt het schip op de reede van Vlis singen voor anker. De kapitein wacht op or ders om naar Bremen op te varen. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp nieuwe regeling van de pacht en regeling der pachtcommissies. In een vergadering, Maandag te Am- oinï3 Hg,ehA°,uden' is 0P8ericht de Vereeni- "riet Algemeen Nederlandsch Zilver vossenstamboek Mandag is overleden, (58 jaren oud, de uu i Jo"®6 Oudraat, gepensionneerd kolonel der mannier, ridder in de orde van uranje-Nassau en drager van het onderschei- dingsteeken voor 35-jarigen dienst. STOMPETOREN. h tw/ii e!ing Schermeer en Omstreken van net Witte Kruis vergaderde Maandagavond m cate Kamsteeg alhier, voornamelijk ter be handeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering die 7 Oct. e.k. te Haarlem wordt gehouden. De meeste punten der agenda gaven wei nig aanleiding tot discussie. Aan den afge vaardigden werd vrij mandaat verleend, met uitzondering echter van punt 8: verkiezing van een lid van het hoofdbestuur wegens be danken (om gezondheidsredenen) van den heer D. H. Prins te Alkmaar. Hiervoor zal de afgevaardigde moeten stemmen op den heer A. W. Michels te Haarlem, lid van Ged. Staten. Als afgevaardigde werd benoemd de heer H. Heringa, als plaatsvervangers de heer D. Huyser van Reenen. Daarna werden deze beide heeren ook herkozen als leden van het bestur der afdeeling. Bij de rondvraag kwamen nog enkele za ken van huishoudelijken aard ter sprake, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. OTERLEEK. Dinsdagavond hield dr. Doyer uit Hilver sum een causerie in de zaal van den heer de Vries over de diphterie. De zaal was geheel bezet met een aandachtig publiek, meeren- deels bestaande uit dames. Deze vergadering was een gevolg van een indertijd aan den raad dezer gemeente gericht adres om koste loos de gelegenheid te openen tot inenting. Burgemeester van Reenen opende met een woord] van welkom, waarna dr. Doyer een zeer leerzaam en onderhoudend betoog hield ten gunste van de inenting en mededeel ingen deed uit zijn rijke ervaring op dit gebied. Na het gesproken woord werdi de film ver toond, welke ook door een leek goed te vol gen is. Op aanschouwelijke wijze werd ge demonstreerd hoe de entstof gefabriceerd wordt, terwijl een schaal zeer overtuigend aantoonde, dat de kinderen, welke ingespoten zijn, niet meer vatbaar zijn. Leuk was het tafreeltje, dat alle kinderen van een schooi op hun klompen naar de zaal werden geleid om te worden ingespoten. Dat de heer Doyer tijdens het draaien der film meermalen ge legenheid vond het een en ander met een geestig woord toe te lichten, behoeft geen be toog. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Hierdoor kreeg de spr. nog gelegenheid op enkele zaken dieper in te gaan. De burgemeester sprak in zijn slotwoord zijn voldoening uit over het wélslagen van dezen avond. Spr. deed de toezegging, dat door het gemeentebestuur maatregelen zullen worden getroffen om tot kostelooze inenting te komen. Het was ongetwijfeld een goede gedachte van de autoriteiten dezen avond te organi- seeren. Er is zeer zeker veel misverstand door opgehelderd, zoodat de ouder thans eer der tot inenting overgaan. HEER-HUGOWAARD. Zeer veel is tot stand gekomen voor het scheppen van vaargelegenheid in den polder en om eruit te komen. De onlangs gebouwde sluis door belanghebbenden in den Middel polder gaven mede het aanzijn aan een twee tal bruggen door den polder bekostigd. De brug in aen Middelweg nabij „Jachtlust" is gereed, doch thans is men nog bezig met een brug in den Molenweg welke een goede doorvaart zal verschaffen in de oostelijke wegsloot. Ook in het noorden zal weer wor den gewerkt. De Amerswiel overhaal zal wor den vernieuwd en wordt nu aangelegd op aangekocht terrein. Tengevolge van 't vertrek van den heer Moedt werd door het bestuur der Prot. ver eeniging voor ziekenhuisverpieging tot lid der arbitrage-commissie voor de Eerste Ned. Vereen, voor ziekenhuisverpieging te Gouda aangewezen de heer A. Kooy Czn. Verslag werd uitgebracht der federatie-vergadering, te Alkmaar gehouden, waar o.a. werd be handeld het ziektegeval M. Peters-Visser, voor welk lid niet intijds overschrijving was aangevraagd naar de zustervereeniging te Z.- Scharwoude. Besloten werd zich te houden aan het advies der federatie-vergadering, zoo dat de vereeniging mede een deel der ver- pleegkosten zal dragen. Naar aanleiding van dit geval en de gehouden besprekingen ter fe deratievergadering, zal aan de leden een cir culaire worden gezonden, waarin er met na druk op gewezen zal worden, dat aanspraak op verplegingskosten vervalt, indien voor een lid bij eventueel vertrek naar een gemeente, waar een mede bij de federatie aangesloten vereeniging bestaat, niet intijds overschrij ving is aangevraagd. Mede werd nog beslo ten aan het naar elders vertrokken lid L. de Boer uit te keeren het bedrag, dat door dit lid is betaald voor het verblijf van zijn kind in het ziekenhuis tijdens de verpleging der moeder. EGMOND-BINNEN. Zondag- en Maandagavond werd in het Patronaatsgebouw telkens voor een goed be zette zaal de Christus-film vertoond. De voorstelling maakte diepen indruk op de aan wezigen en werd dan ook met stille aandacht gevolgd. Deze vonden hebben bewezen, dat het niet noodig is moderne sensatiefilms of lachnummers af te draaien om belangstelling te wekken. hangar te Noordwijkerhout waren bij eengekomen, is het toestel naar het strand gebracht op het daarvoor bestem de duin voor de start in gereedheid ge maakt en instelling gebracht. Precies om 1 uur commandeerde de Duitsche zweef vlieger ir. Mayer „los". Alle aanwezigen verwachtten, dat de heer Mayer onmiddellijk door den ster ken wind, die een snelheid van 60 tot 70 K.M. had, achter den duinenrand zou geworpen worden. Mayer echter buitte onmiddellijk dezen sterken wind uit om met een lachend gezicht te stijgen en ging kaarsrecht langs de kust in de rich ting Noordwijk. Na ongeveer een kilometer afgelegd te hebben, zwenkte de heer Mayer lang zaam Noordwaarts om en met een 100 K.M. gangetje ging het nu in de richting Zand voort. Toen hij een uur gezweefd had, werd door een der leden van de Club in het zand op het strand geschreven: „Eine Stunde", en nadat deze tijd nog acht min. was overschreden, daalde de heer Mayer met een sierlijken zwaai op het smalle strand. Na de lunch werd voor de tweede maal gestart. Met een sierlijken zwenk ver dween de heer Mayer wederom in de richting Noordwijk. Na eenige evoluties, bochten en zwen kingen verdween de heer Mayer in noordelijke richting naar Zandvoort om de regen- en windvlagen te ontvliegen. De heer Mayer constateerde onderweg, dat nog vele goede plaatsen met mooien opwind voorkwamen en hij kon daar door tot aan Zandvoort toe komen. Toen kwam het groote experiment. De heer Mayer zweefde bij de opgaande lucht- strooming boven de huizen aan de bou levard van Zandvooort rustig door, tot dat hij midden in het dorp was aangeko men. Daarna zwenkte hij linksom en ging weder in de richting Noordwijker hout, waar inmiddels de regen was op gehouden. Groot was dan ook het en thousiasme van het publiek, dat in ademlooze spanning de terugkomst van den zilveren vogel afwachtte. Inmiddels had de heer Mayer zijn in den ochtend gevestigd record van 1 u. 8 min. weder geslagen door 1 u. 30 min. en 35 sec. boven te blijven. OOSTZEETOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". De „Graf Zeppelin" is gistermiddag te 17 uur van Friedrichshafen in weerwil van den hevigen regenval, voor een tocht van twee dagen naar de Oostzee opgestegen onder leiding van kapitein Flemming. Te 23 uur zou het luchtschip op het vliegveld van Staken bij Berlijn landen. SPAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gisteren is bij Barcelona een marine vliegtuig neergestort. De piloot, een ka pitein-vlieger, werd gedood, terwijl de waarnemer zwaar gewond werd. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens aanwezigheid van een bijzon der geval betreffende den hieronder genoem den persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: JAN JACOB ARNOLD FRANS GREEBE, lichting 1919. Uitspraak: voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordi ger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wetti gen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 24 September 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. ZWEEFVLIEGEN. Zondag j.1. werden bij Noordwijker hout zwèefvluchten gemaakt die een groot succes zijn geworden. Het Hbld. weet er nog het volgende van te ver- tellen. Nadat de leden om 11 uur aan den De nieuwe Zuiderzeefilm. Donderdag, des avonds te 8 uur, wordt in 't Gulden Vlies" een speciale vertooning ge geven van de Nieuwe Zuiderzeefilm. Deze film werd gemaakt in opdracht van de Visscherij- en Neven-bedrijven door de bekende filmfabriek „Polygoon" uit Haarlem en heeft tot doel datgene te laten zien wat door drooglegging voor land en volk ver loren zal gaan. De technische adviseur van deze film is de bekende industrieel E. den Herder uit Harder wijk, welke heer in verschillende 'brochures, tijdschriften, couranten e.d. zijn meening om trent de Zuiderzeedrooglegging uiteen zette. De film bestaat uit vijf deelen: is een zeer interessant werk en laat alles zien wat leeft en werkt op en langs de Zuiderzee. Om 5 uur vindt een voorstelling voor scho lieren plaats. HOE 'T VERANDERT. Zoo er één wijk in Parijs is, die ziender oogen zich moderniseert en zich verrijkt, is dat wel Montparnasse. Vóór den oorlog was het een wijk, waar geen vreemdeling, die Parijs bezocht, eigen lijk eenige notitie van nam. Wat hadden de toeristen daar ook voor interessants moeten zoeken! Een vrij saaie boulevard, met on belangrijke winkelzaakjes, doodgewone café's en kroegjes, zooals er honderden andere in Parijs zijn; met tweede- en derderangs-hotel letjes Dat eenige schilders en andere kunstenaars dit stille stukje van Parijs waren gaan ver kiezen boven het rumoerige, door tè veel vreemdelingen overstroomde Montmartre nu ja, wie lette daar op, wie hechtte daar eenige beteekenis aan. Die luitjes, meest anne en zelfs armoedige tyj>es, hadden het kleine kroegje de „Rotonde" tot hun plaats van sa menkomst gekozen, en zaten daar uren lang voor een glas bier of een café-crème met een croissant (die vaak een diner voor hen ver vangen moesten) met elkaar te redeneeren over kunst, kunst, en nog eens kunst waarlijk, daar was niets bijzonders aan te zien ze hadden niet eens breedgerande hoeden op en groote zwarte strikdassen aan, zooals de traditie dat van een artistiek uit ziend schilder eischte! Maar het werd hoe langer hoe drukker in het kleine kroegje, de eene kunstenaar bracht den ander mee, en hoe langer hoe meer schil ders begonnen het lawaaiige Montmartre in den steek te laten voor het rustige Montpar nasse. De „Rotonde" was weldra te klein ge worden, moest uitgebreid worden; en de eigenaar kon zich dat veroorloven, want al was het dan ook maar door kopjes koffie en glaasjes bier, hij had langzamerhand aar dig wat geld binnengekregen vele klein tjes maken een groote! Ook voor de buitenlandsche kunstenaars, die Parijs bezochten, werd de „Rotonde" al gauw hèt artistieke middelpunt. Men begon er hoe langer hoe meer „curieuse" types te zien, Russen, Grieken, Japanners, Hindoes Montparnasse „ontdekt". En toen duurde het niet lang meer of de toeristen begonnen de „Rotonde" te ontdek ken, en gingen dat artiesten-milieu beschou wen als een Parijsche curiositeit, die men „moest" gezien hebben, zoo goed als den Eif- feltoren of de Notre-Dame. Die toeristen maakten er de noodige ver teringen natuurlijk, de „Roton'de" maakte goede zaken en een café aan den overkant van den boulevard, de „Dóme" ging méé profiteeren van dat steeds toenemend bezoek, en werd op zijn beurt een kunstenaars- en vreemdelingen-café. In de hoop op nog meer toeristen-bezoek werden ook andere café's uitgebreid en ge moderniseerd, nieuwe café's werden er bijge bouwd; er werden Amerikaansche „bars" aangericht, „dancings" geopend. De winkels werden verfraaid, en rijk ingerichte restau rants vervingen de eenvoudige eetgelegenhe- den van vroeger dagen. En inderdaad, hoe luxueuser het werd op Montparnasse, hoe meer toeristen het trok Tot het er zoo'n centrum van luxe en plezier was geworden, dat het nu zelfs Montmartre in drukte begint te overtreffen En de kunstenaars Die vinden het alles behalve plezierig, dat hun gezellige, rustige wk zoo rumoerig is geworden. Er zijn velen uit ouder gewoonte nog de artiesten-café's blijven bezoeken maar niet weinigen ook heb ben reeds de wijk genomen naar kalmer en goedkooper buurten. Met leedwezen zien ze al hun eigen plekjes van samenkomst in beslag genomen door het toeristenleger. Maar er was immers niet te strijden tegen al die dollarmenschen. De intimiteit was weg uit die nu helver lichte café's vol spiegels en zuilen. Montparnasse door Amerika veroverd. Het gezellige kleine eethuisje van de oude Rosalie met haar half-idioten guitaar spe lenden zoon, het restaurantje van Rosalie, die haar klanten allen bij den naam kende en een vriendelijk praatje met hen maakte, of hen uitschold, al naar ze gehumeurd was werd door Amerikanen opgekocht, die vanwege de artistieke attractie daarvan, de eenvoudige inrichting lieten zooals die was, maar er bediensters neerzetten in een soort verpleegsterscostuum... Toen de „Caméléon", een klein kroegje, waar Alexandre Mercereau alleraardigste intieme kunstavonden organiseerde, waar de dichters van Montparnasse hun eigen werk kwamen voordragen; waar lezingen gehou den over de kunst en litteratuur van ver schillende landen door kunstenaars en litte ratoren uit die landen zelf; andere avonden' gewijd aan volksliederen, volks-muziek en zelfs volks-dansen uit verschillende wereld streken. De „Caméléon", die bezocht werd door artiesten, die beroemdheden zijn gewor den als Kisling, Zadkine, Max Jacob, Cor co, Rappoport, Delteil., moest ontruimd worden, omdat de Amerikanen er een „bar" met „dancing" van wilden maken, en ze bo den zóóveel geld, dat de eigenaar geen weerstand kon bieden! De „Caméléon" werd „The Jockey", waar avond aan avond een lawaaierige neger-jazzband haar hartver scheurende tonen uitkrijscht. De „Caméléon" verhuisde naar een ander klein kroegje op den boulevard Raspail. De interessante avonden werden daar voortge zet. En nu dezer dagen kwam er ook om die nieuwe „Caméléon" een groote houten schut ting te staan het kroegje wordt afgebro ken, en moet plaats maken voor een groote, moderne garage!... Geldmakerij en namaak-artisten. En zoo telkens en telkens weer ziet men ten stukje van het oude, gezellige, intieme Montparnasse verdwijnen. Wat zal er op die manier nog van overblijven! het is één groo te geldmakerij geworden een toeristen- fxoloitatie. Wie het Montparnasse van vroeger tijden kende, iieeft moeite er zich aan te passen. Maar wie daar als toerist zoo maar eens even kijken komt o, die zal er zich best amuseeren. en er grappige indrukken van mee naar huis nemen. Want curieuse types ziet men er nog genoeg, al is het dan ook van een heel ander soort dan vroeger. Om dat Montparnasse nu eenmaal den naam heeft een centrum te zijn van buitenissige kunstenaars-types, voelen veel toeristen en quasi-artiesten,, die Montparnasse als tijde lijk verblijf hebben gekozen, zich zoo half en half verplicht om óók een beetje buitenissig te doen, „interessant" te zijn en de aandacht te trekken. De een laat zijn haar groeien tot halfweg zijn rug een ander trekt een cowboy-costuum aan nog een ander zet een witten tulband op zijn hoofd weer een ander loopt met bloote voeten in sandalen. Ik vertelde u reeds van de strand-pyjama's en badpakjes die er met de warme dagen op de café-terrassen te zien waren. Om zich een kunstenaars-air te geven draagt menigeen een schetsboek bij zich, waarin van tijd tot tijd eens een lijn getrokken wordt onder aan dachtig turen naar de een of andere „schoo ne". Dezer dagen zag men er een dame meteen levende slang om haar hals, en een andere slang om haar blooten arm ge kronkeld. Een tijdlang zwierf er een meis je rond, dat zoodra ze in een café kwam, een marmotje uit haar mantelzak haalde en voor zich op tafel zette. Een ander ziet men nooit zonder het gezelschap van een witte muis. Allemaal aanstellerij natuurlijk, maar wie dat niet weet, neemt het voor goede munt aan. „Kijk, zeggen de toeristen dan tegen elkaar daar heb je weer zoo'n raar Montparnasse- type!" En hoe meer van die „rare" tyjDes ze in een café zien, hoe interessanter het café hun lijkt. Er wordt zelfs beweerd, dat één der artiesten-café's vrije consumptie verschaft aan een paar van zulke „curiositeiten" enkel om daarmee vreemdelingen te lokken! Arme kunstenaars, die nog geen afstand kunnen doen van „hun" Montparnasse, en- in zóó n omgeving moeten leven! M. DE ROVANNO. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Sept. 1930. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnd' 600 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 24 Sept. 1930. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 40 Nuchtere kalveren ƒ16 23; 500 Varkens vleeschvarkens (90 110 K.G. ƒ0.750.76; zware varkens 0.73—0.75; vette varkens 0.70—0.73 per K.G. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept. '30 Langendijker Groentenveiling. 7500 stuks Bloemkool les./ 617.30; Bloemkool 2« s. 1.404; Reuze bloemkool 7.10— 7.40 per lOOstuks; 1600 K.G. Peen 1— 1.30; 28000 K.G. Roode Kool 1.70— 2.80; 20000 K.G. Gele Kool 0.60— 2.30; 32000 K.G. Witte Kool 0.96- 1.60; 175 K.G. Deensche Witte Kool 1.70; Uien 3.10—3.40; Groote uien 2.903.10; Drielingen 1 1.30; 3200 K.G. Gele Nep 2.30—3.50; 1800 K.G. Slaboonen 4 20—10.30; 950 K.G. Tomaten: A 15 10; B 10; C 9 en CC 3.10; 4500 K.G. Bieten 1.40—2.60; 165 K.G. Druiven (Alicante) 39.50 -44.30; 6500 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.103.40; Groote Schotsche muizen 3.10; Schoolmeesters 5.10; Duc of York 2.30; Drielingen 4.104.70, alles per 100 K G. BOVENKARSPEL, 23 Sept. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool le s. 7.5016; Bloemkool 2e s 4.503; Bloemkool 3e s. 0.751.50; Roode Kool 1.20; Witte Kool 1.50; Gele Kool 1.40; Uien 1.80; Bieten ƒ8; Sla boonen 1.201.60; Aardappelen: Schot sche muizen 1.501.55; Kleine Schot sche 2.40; Wilde Duc 1.35—1.40. COOP. CENTRALE EIERVEIL1NG. PURMEREND, 23 Sept. 1930. (Weekber.) Afdeeling eieren. 39586 stuks Eendeieren 5.20—5.30 en 72179 st. Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 8.309; 65—66 7.908.40; 63—64 7.808.20; 60—62 7.308; 58—59 7.10—7.80; 56—57 7.10-/ 7.60; 53 —55 6.507.20; 56-52 5.40—6; 45—49 4.305.30. Afdeeling Pluimvee. Prijs per stuk: Oude kippen 0.90—2; Oude hanen 1—1.50; Jonge Hanen 0.70—2; Oude Eenden ƒ0.40; Jonge Woerden 0.45. Prijs per K.G.: Oude kippen 0.60—0.67 en Jonge Hanen 0 75— 1.10. PURMEREND, 23 Sept. 1930. „Afslag- vereeniging Beemster. P urmerend en Omstre ken". Aardappelen: Schotsche muizen 0.60 1.04, Blauwe 0.90—1.07 en Borgers 1.22 per zak, 25 K.G.; Slaboonen: dubbele 0.672.07, dubbele z. dr. 0.91—2.40, enkele 1.351.95 en enkele z. dr. 0 80 2.30 per zak, 15 K.G.; Bloemkool 2— 14 per 100; Roode Kool 2.60 per 100; Savoye Kool 5.70 per 100; Spruitkool 1 2.10 fier 15 K.G.; Spinazie 5786 cent per mand, 6 K.G.Andijvie 12.60 per 100 krop; Wortelen 4—9.40 per 100 bos. Appels: Westlandsche Bellefleur 1322; Bismarck-appel 1623; Bramley Seed- ling 16—23; Groninger Kroon 14 26; Kandijzoet 24; alles per 100 K.G. Peren: Beurré Hardy 12—28; Beurré Lebrun 1221; Conseiller de la Cour 916; Doyenné du Comice 35; Louise Bonne 12—34; Maagdenpeer 9— 19, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 23 Sept. 1930. 55200 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 2.903.50; Broote Schotsche muizen 2.903.50; ;;8?,è 2.70—3.10; Duken 2.10—2.60; BI. Aardappelen 2.40; Drielingen 5—5.40; 72400 K.G. Uien: Uien 2—3.20; Drielin gen 0.50—1.20; Grove 2.40—3.10; Gele Nep 1.90—3.20; 11200 K.G. Peen 1.50—1.80; 48CO K.G. Spercieboonen 7.1011.80: 600 K.G. Kroten 2.26— 2.50; 11800 K.G. Roode Kool 0.60— 2.80; 57400 K.G. Witte Kool 0.86— -1.40; 13600 K.G. Gele Kool 0.60— 2.40; alles per 100 K.G.2400 stuks Witkrop 1.40—2.40 en 1500 stuks Bloem kool 5.30—11.40 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 23 Sept. 1930. Sch. Muizen 2.50—2.80; Grove 2.70— 2.80; Drielingen 4.805.60; Peen 1.702.40; Slaboonen 3.10—5.90; Eigenheimers 5.806.20; Geldersche Schotten 2.603; Roode Kool 0.60 2.50; Gele Kool 0.80—1.60; Witte Kool 0.901.30: Nep 2.70—3.20; Uien 3—3.10; Uien drielingen 1— 1.20; Grove Uien 33.40. Aanvoer: 15500 K G. Aardapjielen; 8200 K.G. Roode Kool; ÏOOO K.G. Gele Kool; 38700 K.G. Witte Kool; 6450 K.G. Nep; 10050 K.G. Uien; 2325 K.G. Peen; 270 K.G. Slaboonen. WARMENHUIZEN, 23 Sept. '30. (Erw- tenveiling). Aanvoer en prijzen: 3805 K.G. vale erwten 33.9037.60; 3065 K.G. Sauwe erwten 36.7041.60; 950 K G ronee erwten 25.50 en 90 K.G. Tuinboo- nen 15.30.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9