DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERICHT. 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. Buitenland Zij, die zich met 1 October a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C I, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 220 Directeur: C. KRAK. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. GEBREK AAN SAMENWERKING IN Z. O.-EUROPA. Twee lezingen over een scheepsramp in de Adriatische Zee. Verbittering onder de Tsjechische bevolking. In de jaren voor 1914, toen geheel West- Europa nog in vrede leefde, (zij het dan ook een gewapende vrede!), in die jaren was er vooral een deel van ons werelddeel, dat steeds weer de aandacht vroeg en dat de minder populaire bijnaam van „heksenketel" droeg. Dat was de Balkan. In dien Balkan zijn verschillende oorlogen gevoerd, die tot gevolg hadden, dat Tur kije een groot deel van zijn Europeesch bezit kwijt raakte, dat de andere staten hun grond gebied vergroot zagen en dat zelfs een nieuw rijk, Albanië, werd gesticht. Toen kwam de wereldoorlog. En weer was het een deel van den Balkan, waar het vuur werd aangestookt. De aartshertog van Oos tenrijk werd door een Serviër doodgeschoten en eenige dagen later was geheel Europa in vuur en vlam gezet. De wereldoorlog is voorbij. De Balkan is er nog en hij isrustig geworden. Rustig, in zooverre althans, dat er geen ernstige conflicten zijn ontstaan, die den vrede dreigden te verstoren. Maar daar, waar de Balkan eindigt; daar aan de kust van de Adriatische Zee, daar hapert weer iets. Daar ziet men zelfs kans, om van scheepsrampen politieke gebeur tenissen te maken en er gif uit te putten. Het voorbeeld is bekend: Een paar maan den geleden werd in een nauwe vaargeul bij de kust van Dalmatië de Servische passagiers boot „Karadjordje" geramd door de Italiaan- sche passagiersboot „Francesco Mororini" Zes personen verloren daarbij het leven en de Servische boot werd zwaar beschadigd en in zinkenden toestand op een zandplaat neerge zet. Het geval was noodlottig en betreurens waardig. Maar ziet, de Popoio d'Italia komt nu opeens met een bewering, dat bij die aan varingskwestie allerlei schandalen waren ge bleken. Kapitein Prodan van de Karadjordje zou dronken zijn geweest; hij zou zich met de navigatie niet bemoeid hebbenaan boord van het Servische schip zou zich een groot aantal Poolsche en Tsjechische sokots, die van een groot feest der Slavische gymnastiek- vereenigingen te Belgrado kwamen en voor bet grootste deel dronken waren, hebben bevonden; deze passagiers, aan boord van de „Morosini" overgebracht na de ramming, wilden dadelijk een gramofoon hebben, om temidden van de smartkreten der gewonden en stervenden, te dansen. Zoo ongeveer vertelt de Popoio d'Italia, dat, evenals andere bladen, zich druk bezig houdt met op de Slaven te schelden, waar dat maar eenigszins mogelijk is. Het spreekt vanzelf, dat men in Servië en in Praag razend is geworden op de Italianen na de publiceering van dit bericht. En in Praag beweert men, dat de „Morosini" het concurreerende Servische schip opzettelijk ge ramd zou hebben. De Italiaan poogde den concurreerenden Serviër, die betere zaken maakte dan hij, steeds dwars te zitten en te hinderen en bij den bewusten overtocht was die taktiek heel noodlottig afgeloopen. De Servische bladen houden zich nog al kalm, maar de Tsjechische pers neemt het dubbel en dwars voor de Zuid-Slaviërs op en betoogt, aan de hand van tal van getuigenis- Een. dat kapitein Prodan in het geheel niet dronken was, uitstekend genavigeerd heeft en dat de Karadjordje alleen dank zij zijn op treden behouden kon blijven. De passagiers, die volstrekt niet dronken waren, hebben zich uitstekend gedragen, terwijl ze diep onder den indruk van het gebeurde waren. Toen ze in de ïtaliaansche haven in Dalmatië, Zara, aanJand werden gezet, zijn ze echter door de ïtaliaansche autoriteiten beestachtig be handeld. Ziedaar twee lezingen over het geval, die beide geheel tegenstrijdig zijn. En er blijkt maar al te zeer uit, hoe groot de verwijdering tusschen de volkeren daar is in Z. O.-Europa. Verbittering spreekt uit de verschillende be richten, verbittering, waaraan de Italianen schuld hebben. Zij blijken er steeds meer op uit te zijn, [>m andere volken op te hitsen en men vraagt dch af, waar of dat op den duur heen moet. UIT DEN VOLKENBONDSRAAD. De ontwapeningscommissie. In de Ontwapeningscommissie van den Volkenbond werd gister van Duitsche en Hongaarsche zijde met nadruk de eisch ge steld, dat in het jaar 1931 de Wereldontwa peningsconferentie zal worden gehouden. Aan de commissie werd een ontwerp voorge legd van den rapporteur Matos (Guatemala), waarin de zekerheid wordt uitgesproken, dat de Novemberzitting van de Commissie tot vol tooiing van het plan inzake een Ontwape ningsovereenkomst zal leiden, opdat de Raad van den Volkenbond de Ontwapeningsconfe rentie binnen zoo kort mogelijken tijd zal kunnen bijeenroepen. Naar aanleiding hiervan werden groote debatten gehouden, tijdens dewelke Jhr. Lou- don eveneens een spoedige afhandeling der voorbereidende werkzaamheden aanbeval, zonder echter het bijeenroepen der conferentie' voor te stellen. De vertegenwoordiger van Noorwegen verlangde de ontwapening in etappes. De Hongaarsche generaal Tanczos ver klaarde, dat de Hongaarsche regeering wei geren zou een ontwapeningsovereenkomst te onderteekenen, welke geen werkelijke vermin dering van het oorlogsmateriaal met zich me de zou brengen. Hongarije wijst een ontwape ning in etappes af. De Hongaarsche regee ring eischt het bijeenkomen der ontwape ningsconferentie in 1931. Graaf Bernstorff (Duitschland) verlangde afsluiting der voor bereidende werkzaamheden en het bijeenroe pen der ontwapeningsconferentie in 1931. De Duitsche regeering wijst nadrukkelijk de ver antwoordelijkheid van de hand voor de tot dusver zoo onbelangrijke resultaten van de voorbereidende ontwapeningscommissie. De Duitsche regeering zal een overeen komst, die geen wezenlijke vermindering van alle bewapeningen invoert, niet kunnen be schouwen als een werkelijke etappe tot alge- heele vermindering der bewapeningen. Lord Robert Cecil verlangt de zorgvuldige en niet overhaaste voorbereiding der ontwapenings conferentie. Het vaststellen van een tijdstip voor de bijeenkomst dezer conferentie is op het oogenblik nog niet mogelijk, daar eerst moet worden gewacht op beëindiging der voorbereidende werkzaamheden. Het rapport der Financieele commissie. De Raad van den Volkenbond heeft in zijn openbare zitting van gisteren een aantal pro blemen behandeld, waarbij tevens een ge- dachtenwisseling plaats had over het rap port van de Financieele Commissie,' dat inte ressante bijzonderheden behelst over de in de geheele wereld heerschende goudschaarschte e(i waarin de vrees wordt uitgedrukt, dat de ze schaarschte wellicht niet zonder invloed zal zijn op de nationale valuta's. Het rapport van de Fiscale Commissie wees op een zekeren voortgang in de werk zaamheden ter voorkoming van dubbele be lasting. De verkiezingen voor het Inter nationaal Gerechtshof. Vandaag zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben voor het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, welke gebeurtenis zich verheugt in de belangstel ling van vrijwel alle delegaties te Geneve. De verkiezing van de navolgende candidaten wordt zeer waarschijnlijk geacht: Sir Cecil Hurst (Groot Brittannië), Fromageot (Frank rijk), Anzilotti (Italië), Adatsji (Japan), Kel- iogg (Ver. Staten), Guerrer (San Salvador). Voorts zou in de plaats van Loder (Neder land) diens landgenoot Prof. van Eysinga gekozen worden en voor de Scandinavische landen de tegenwoordige eerste griffier van het Hof Hammerskjöld. Duitschland heeft twee candidaten: Prof. Schücking en den vroegeren Rijksminister van Buitenlandsche zaken Simons. De Zuid-Ame- rikaansche Staten verwachten, dat zij drie zetels zullen bezetten. De Memelkwestie in den V. B.- Rnud. De Raad van den Volkenbond heeft een ge heime zitting gehouden, waaraan behalve de 14 raadsleden slechts de Litausche minister van buitenlandsche zaken, Zaunius, deelnam. In behandeling kwam het urgentievoorstel van de Duitsche regeering om de bekende Memel-bezwaren op de agenda van den V.B.- raad te plaatsen. Bij den Raad was een schrijven ingekomen van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken dr. Curtius aan den secretaris-generaal van den Volken bond, waarin de formeele bezwaren van de Litausche regeering tegen het Duitsche voor stel ongegrond worden verklaard. In de zitting van gister heeft de Litausche regeering verzocht het Duitsche urgentievoor stel te verwerpen, o.m. op grond hiervan, dat Duitschland niet gerechtigd is bezwaren van den Memelschen Landdag over te nemen. De V.-B.-raad besloot daarop een juridi sche commissie in te stellen, die op grond van de Memelconventie zal uitmaken of het Duitsche voorstel op de agenda zal worden geplaatst. Deze juridische commissie heeft in aan sluiting op de geheime Raadszitting een bij eenkomst gehouden. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. In officieele Fransche kringen worden de volgende inlichtingen verstrekt over de be sprekingen, die sedert enkele weken gehou den zijn tusschen de Fransche en ïtaliaan sche experts inzake de vlootontwapening. De besprekingen zijn gevoerd door Massigli en Rosso, ieder van hen bijgestaan door vloot- deskundigen. De midden Augustus te Parijs begonnen onderhandelingen, welke hervat werden te Geneve ter gelegenheid van de Volkenbondsvergadering, zijn onlangs onder broken. De Italianen hadden in den aanvang der besprekingen voorstellen naar voren ge bracht, steunende op de maritieme pariteit, welke door Italië te Londen werd naar voren gebracht en die de Fransche experts niet konden aanvaarden. De heer Massigli is toen van zijn kant formules gaan zoeken, hierbij op een zuiver practisch terrein blijvende. Als gevolg hiervan heeft hij nu eenige da gen geleden den Italiaanschen vertegenwoor diger Rosso een voorstel gedaan, dat voor veranderingen vatbaar zou zijn en slechts zou gelden tot 1936. De ïtaliaansche regee ring achtte dit voorstel onvoldoende, aan gezien het beneden het peil bleef, dat Italië te Londen geweigerd had. Hierop werden van ïtaliaansche zijde de besprekingen, althans voor het oogenblik verbroken, doch het spreekt vanzelf, dat zij niet als geëindigd kunnen worden beschouwd. Van Fransche zijde tenminste is men ten volle bereid de be sprekingen voort te zetten. TURATI AFGETREDEN. Als secretaris der Fascistische Partij. Auguste Turati, die gedurende vele jaren secretaris-generaal van de fascistische partij is geweest, is als zoodanig afgetreden. Hij zal worden opgevolgd door den kamer-presi dent Giuirati. Het orgaan der fascistische partij publi ceert een schrijven van Turati aan Musso- lini, waarin hij zijn ontslag vraagt, hieraan toevoegende, dat hij hoopt den Duce en de Fascistische revolutie naar beste krachten te hebben gediend. In zijn antwoord aanvaardt Mussolini deze ontslagaanvrage, echter niet zonder zijn leedwezen over de beslissing te hebben geuit. De Duce wijst erop, dat Turati de partij in de gedenkwaardige dagen van weleer daadwerkelijk geleid heeft. HET PROCES TEGEN DE DUITSCHE RIJKSWEEROFFICIEREN. Hitier en Göbbels wegens hoog verraad vervolgd. Naar het W. B. van bevoegde zijde ver neemt, heeft het O. M. in den loop van het rijksweerproces medegedeeld, dat op voor stel der rijks weer tegen Hitier en Göbbels een vervolging wegens hoogverraad is ingesteld. Het ontslag van generaal v. Seeckt. De beteekenis van de rijksweer. Bij de voortzetting van het verhoor der be klaagden is ook nog het ontslag ter sprake gekomen van generaal v. Seeckt, zegt het Hbld. Tot dat tijdstip, zoo betoogde luitenant Ludin, was de toestand in de rijksweer ge heel anders. Het ontslag beteekend een mijl paal in de ontwikkeling van de' rijksweer. v. Seeckt was de groote zwijger geweest, de sfinx, onder wiens leiding niemand het ge waagd zou hebben een vinger naar de rijks weer uit te steken. In groote deelen van de weermacht was de uitwerking van het ont slag zeer slecht geweest. Op een vraag van den president wat be klaagde verstond onder groote deelen van de weermacht, verklaarde deze, dat hij heel veel in de'gelegenheid was geweest met tal rijke officieren'van alle rangen te spreken. Het gaf allen te denken, dat generaal v. Seeckt was ontslagen, omdat hij een prins aan een oefening had laten deelnemen. In een debat met den president over de be teekenis van nationaal en nationalistisch ver klaarde luitenant Ludin o.a. nog, dat men alleen als fanatiek nationalist het rijk kan be vrijden. Juist de rijksweer moet z.i. nationa listisch zijn, wanneer zij de kracht wil heb ben andere menschen te do oden. Luitenant Scheringer voegde hieraan toe, dat de rijksweer de kern is voor den toekom- stigen vrijheidsstrijd en dat, wanneer iemand het waagt haar voor iets anders te willen gebruiken, hij er slecht af zal komen. Ludin betoogde vervolgens, dat hij het program van de nationaalsoc. partij had ge lezen en hiermede sympathiseerde. Want, zoo zeide hij, het komt slechts aan op den socialen en tegelijk nationakn vrijheidsstrijd. Hij heeft zich in München dan ook bereid verklaard er voor te zorgen, dat de betrek kingen tusschen de nationalistische bonden en het officierskorps van de rijksweer weer beter worden. Een getuige niet verschenen. Gisteren werden verschillende getuigen gehoord, hoofdzakelijk officieren van ver schillende rangen. Voorgesteld werd door de verdediging, ook generaal Heye en generaal Wenker als getuigen te dagvaarden, daar deze heeren bij het vooronderzoek gezegd' zouden hebben, dat luitenant Scheringer niet in strijd met zijn plicht had gehandeld. Ver der was erkend, dat fouten waren gemaakt, welke tot ontslag van de verantwoordelijke officieren hadden geleid. Volgens het resul taat van de militaire enquêtes heeft Scherin ger in elk geval niets kwaads in het schild gevoerd. Bij het oproepen der getuigen bleek, dat de gep. kolonel Pfeffer niet verschenen was. Over de aanleiding hiertoe deelde de presi dent mede, dat hij weliswaar beproefd heeft om negen uur het gerechtsgebouw binnen te komen, maar de dienstdoende Schupo-be- ambten hadden hem niet toegelaten, omdat hij elke toelichting inzake zijn persoon wei gerde en ook niet 'zijn dagvaarding getoond had. Tegen hem werd een boete van 100 M. geëischt. Geweldmaatregelen tegen een getnige. Het hoogverraad-proces tegen de Rijks- weerofficieren werd gisteren voortgezet. Daar getuige Pfeffer niet verschijnt, stelde het O. M. voor, hem te dwingen om te komen, waartoe het hof na korte beraadslaging be sloot. Tegelijk wordt hem een boete van 300 M. opgelegd. Het O. M. nam vervol gens de noodige maatregelen om getuige te beletten Leipzig te verlaten. Het bezoek te München. Vervólgens werd door de rechtbank als eerste getuige de politieke leider van den „Völkischen Beobachter" in München, Weisz, gehoord, wien Scheringer en Ludin in November 1929 in diens woning hadden op gezocht. Daarna waren zij gezamenlijk voor korten tijd naar het bureau van de nationaal soc. partij gegaan. Hij had den indruk ge kregen, dat beide officieren slechts persoon lijk inlichtingen wilden hebben over de doel einden van de partij. Zij hadden zich erover beklaagd, dat hun de koers van de rijksweer niets zeide, omdat deze tegenwoordig nog slechts het orgaan van een democratisch systeem was. Hij kon zich niet herinneren, dat er gesproken was over een algemeene politieke bevrijdingsactie. Maar wel herinner de hij zich beslist, dat geen enkele opdracht door de partij of door hem aan de beklaag den was gegeven. Ook waren noch Hitier, noch andere leiders van de partij op de hoog te gebracht van het resultaat dezer besprekin gen. WRIJVING IN FRANKRIJK MET DEN SOVJET-GEZANT. Naar aanleiding van een be tooging bij den Are de Triomphe. Er is eenige deining tusschen de Fransche regeering en den Sovjetgezant te Parijs, Dov- galevsky. Den 6en September 13. hebben een aantal Russische émigrés met ontplooid vaandel langs het graf van den Onbekenden Soldaat gedefileerd en er een krans neerge legd. Naar aanleiding daarvan richtte de Sovjetgezant een protest tot de Fransche re geering, waarin hij zich beklaagde over het feit, dat de regeering had toegelaten, dat uit geweken Wit-Russen in uniform en gewapend langs den Are de Triomphe defileerden. Vol gens het Russische Tel. Ag., aldus weet het Hbld. mee te deelen, zou Bertbelot, secretaris generaal van het ministerie van Buitenland sche Zaken te Parijs, geantwoord hebben, dat hij de zaak zou onderzoeken en dat hij de noo dige instructies zou geven opdat dergelijke feiten zich niet meer voordoen. Achteraf is echter gebleken dat het Rus sisch Tel. Ag. het antwoord van Bertmelot zeer tendentieus heeft weergegeven. Berthe- lot heeft slechts geantwoord, dat de Fran sche regeering nooit heeft toegelaten en nooit zal toelaten, dat er misbruik wordt ge maakt van de gastvrijheid, welke aan politie ke uitgewekenen wordt verleend voor het or- ganiseeren, op Fransch grondgebied, van militaire strijdkrachten, die bestemd zijn om een buitenlandsche regeering te bestrijden. Doch hij voegde er aan toe, dat herinnerings- en eerbiedsbetoogingen van oudstrijders niet verward moeten worden met militaire toebe reidselen. Het spreekt van zelf, dat de Parijsche bla den heftig uitvallen tegen den Sovjetgezant, die de waarheid verdraaide. Het „Journaal des Débats" is verheugd nog eens te kunnen wijzen op het „schandaal" van de tegen woordigheid te Parijs van den vertegenwoor diger van een bewind,, dat overal en steeds optreedt ais vijand van het land, dat ten on rechte zijn gezant heeft opgenomen. De on vergeeflijke fout ligt in het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. De „Oeuvre" merkt echter op, dat het ant woord der regeering voortreffelijk is mits het tot gevolg heeft, dat het graf van den Onbe kenden Soldaat voortaan meer wordt geëer biedigd, daar het niet moet dienen als voor wendsel tot rumoerige reclame-betoogingen Alleen organisaties, die er het onbetwistbaar recht toe hebben, moeten de fakkel vóór het graf „aanblazen" en niemand anders. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN TURKIJE EN RUSLAND. Eén doel. Naar aanleiding van zijn tegenwoordig bezoek aan Sovjet Rusland sprak de Turk sche minister van Buitenlandsche Zaken over de Turksch-Russische vriendschappelijke be trekkingen. Hij verklaarde aan Russische journalisten, dat Turkije en Rusland hecht verbonden zijn, niet alleen door hun ge meenschappelijke economische en politieke belangen, doch ook door het gelijke doel der revolutie. Dit doel kan worden samengevat in de leuze: „voor den vrede, voor de gelijkheid der volkeren, tegen den oorlog". Het orgaan der sovjet-regeering, de „Iswestija", uit in een artikel, waarin de Turksche minister verwelkomd wordt, zijn voldoening over dit bezoek. Het blad schrijft o.a., dat het Turkije on der de moeilijkste omstandigheden gelukt is zijn onathanjcelijkiietd cup politiek, econo- misch zoowel als financieel gebied te bewa ren. Het bezoek van den Turkschen minister zal de vriendschap tusschen beide volken versterken. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken zal drie dagen in Moskou blijven, waarna hij een bezoek aan Leningrad zal brengen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE OOSTEN' RIJKSCHE REGEERING. De president der Bondsspoor- wegen afgetreden. De president der Oostenrijksche bonds- spoorwegen is gisteravond afgetreden. Zijn herbenoeming zou slechts kunnen geschieden door een eenstemmig besluit van den minis terraad. Bondskanselier Schober zet zijn po gingen om een overeenstemming te bereiken voort. Vaugoin en Schnster afgetreden. De Oostenrijksche Ministerraad is gister middag bijeengekomen ter bespreking van den politieken toestand. Vice-kanselier Vaugoin en de minister van handel Schuster hebben in deze zitting hun ontslag ingediend. Het standpunt van Vau goin is ongewijzigd gebleven, zoodat er thans een crisis is ingetreden. Het fractiebestuur van de Chr. Sociale Partij zal hedenmorgen wederom bijeenkomen. EEN TURKSCH MINISTER i TE MOSKOU. Naar uit Moskou gemeld wordt is dl Turksche minister van buitenlandsche zaken Ruschdi Bey aldaar aangekomen. Hij zou he den reeds een onderhoud hebben met den plaatsvervangenden Volkscommissaris van Buitenlandsche zaken. WAT IS TREVIRANUS VAN PLAN? Een aantal bladen heeft bericht, dat mini» ter Treviranus niet het voornemen heeft na opheffing van het ministerie voor de bezette gebieden opnieuw een ministerportefeuille te aanvaarden. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen is er geen beslissing genomen in de kwestie of Treviranus tot minister zonder portefeuille benoemd zal worden of dat hij in de toekomst slechts als Commissaris voot het Oosten deel zal uitmaken van het Kabi» net. EEN PORTUGEES VAN 127 JAAR. De „Diario de Noticias" heeft te Sanjedr» sul een man ontdekt, zekeren Francisco An- tinio Arauja Lima, die 127 jaar oud is. Ofschoon in Kaap Verde geboren, was hij van 1803 af in Portugal. Op zestig-jarigen leeftijd werd hij gedoopt. Peter was daarbij koning Carlos. MASSA-EXECUTIE VAN CONTRA« REVOLUTIONNAIREN. Naar uit Moskou gemeld wordt zijn 48 personen, behoorende tot de onlangs ontdek te contra-revolutionnaire organisatie, die on der leiding stond van majoor Rjasanzows, ter dood veroordeeld zijn. Hedenochtend werden deze doodvonnissen voltrokken. GEWELDIGE AARDBEVING i IN RUSLAND. Zeven dorpen volkomen ve» woest; 175 dooden, 300 vermis ten; 1200 families dakloos. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Moskou, heelt een geweldige aard beving in de omgeving van Stalinsbad in Tadschikistan zeven dorpen volkomen ver woest, terwijl 10 andere dorpen zwaar be schadigd werden. Tot dusverre werden 175 dooden en 300 vermisten geteld, terwijl on geveer 1200 huisgezinnen dakloos zijn ge worden. Een regeeringscommissie is ter or ganiseering van de hulpactie naar het geteis terde gebied vertrokken. BELASTINGVERHOOGING IN AUSTRALIË. Minister-president Hogan deelde gisteren inzake de begrooting mede, dat een uitgebrei de belastingverhooging noodzakelijk zal zijn. Alle regeeringsambtenaren zullen een dubb» ie inkomstenbelasting moeten betalen, aange zien zij permanent werk hebben. j! EEN ROTAAL GEBAAR. De leden van den Hamburgschen Senaat zijn voornemens tot nader order 10 pCt. van hun honorarium beschikbaar te stellen van de autoriteiten, zulks ten bate van de werk loosheidsverzekering. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Volgens berichten uit Moskou is in de na bijheid van Stalingrad een auto met een trein in botsing geweest, tengevolge waarvan vijl per§Men gedood en 1.5 oewond werdeo. - -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1