n ECONOMIE teil" voor HE WWTTHETS V 4 Y EM VMOMiTGWOl Binnenland dan een ruimte van 5 M. Open bebou wing wilde spr. ook niet zooals het voorstel aangeeft, want dan krijgt'men nipl' mppr dan wat z.i. half-open bouw is. Spr. beschouwde irstel als gaande jn .de richting van zijn voorstel als ga verfraaiing der stad. i De heer Klaver herinnerde aan de ge schiedenis der bijlage, die den vorigen keer is aangehouden. De commissie van bijstand is unaniem van meening, dat bij uitvoering van de voorstellen van den heer Bakker de bouw te duur zal worden door de groote ruimte aan grond welke men noodig zal hebben, waardoor men slechts een uiterst langzame jöebouwing van de terreinen zal krijgen. De stad zou wel fraai worden, maar spr. wees nadrukkelijk op het bezwaar. De terreinen aan den Kennemerstraatweg lijden al onder de gemaakte bepalingen. i'r De heer Ringers: Het voorstel-Bakker is uitstekend voor een landelijke gemeente met grondprijzen van 2 a 3. Waar hier echter de «rond veel duurder is, zou het plan- Bakker niet kunnen doorgaan. Spr. wees ook nog op de terreinen tussdhen Kennemerstraat weg en van Houtenkade, waar nog slechts weinig gebouwd wordt als gevolg van de geldende bepalingen. De bouwers gaan bij voorkeur naar ander terreinen. Spr. ontried aanneming;van het voorstel- Bakker» Weth. Leesberg wees er op, dat de alg. strekking van het voorstal van B. en W. ligt in de woningwet en het uitoreidingsplan. Een nadere omschrijving is Ihet bebouwingsplan, dat B. en W. thans den raad aanbieden. De bedoeling is om den aard van de bebou wing in de hand te hebben, dus zou niet kun nen vervallen- de bepaling waar open of ver spreide bebouwing zou) moeten tot stand komen. Het andere punt is dè vraag van het meer- ,<Jere of mindere, 't Is een moeilijkheid, die dieels voortvloeit uit een juist of minder juist fébruik van de Nederlandsche taal: de kwes- je wat een open of gesloten bebouwing is. ,pr. voor zich noemde half-open als er een «paalde ruimte is tusschen een zestal wonin- Sn; verspreide bebouwing vindt men b.v. in oordwijk; open -bebouwing is die, waar alle ■"huizen apart staan mest veel ruimte. Maar is Idergelijke bebouwing hier toe te passen? Spr. geloofde van niet, gezien de m-enschen die hier komen. Aanneming van de amendemen- -Bakker zou tot gevolg hebben het vrijwel [verkoopbaar maken van de terreinen in lkmaar. Spr. gaf den heer Bakker in over- zijn amendementen in te trekken, eer Bakker vreesde, dat bij aanne ming van het voorstel van B. en W. het ma- Iken van een goede open bebouwing niet meer mogelijk is. Men zal dan in de meeste geval len een bebouwing krijgen, die spr. een aan eengesloten bouw zou noemen en waardoor "iet mooie z.i. afwezig zou blijven. Spr. bleef ij zijn meening, dat de bepaling omtrent -pen -bebouwing niet in de verordening be- loeft voor te komen, want de raad heeft de ijze van bebouwing in de hand. Spr. bleef ijn amendementen handhaven. Weth. Leesberg geloofde dat het hier !een kwestie is van elkaar niet begrijpen-. Als de raad den bouw in de -hand heeft, moet er ook een verordening zijn die daarheen ver- jwijst. En dat nu doet deze bebouwingsveror dening. Wat de bebouwing van de Juliana van Stolberglaan tot de Vieretaten betreft, spr. 'yond dat geen leelijke aaneengesloten bebou wing, integendeel. Voor den Bergerweg achtte spr. het niet verkeerd blokken van zes woningen te-hebben. iMen krijgt dan een goed geheel. De verorde ning, zooals B. en W. die voorstellen, schept de mogelijkheid van het regelen der bebou wing. De heer Bakker merkte op, dat mr. ■Leesberg gesloten bebouwing had genoemd de wijze van bouw aan den Kennemerstraatweg en een dergelijke bebouwing wordt in de voor gestelde verordening half-open bebouwing genoemd. De voorzitter meende, dat de zaak nu wel voldoende bekeken was en stelde voor tot stemming over te gaan. De amendementen van den heer Bakker werden hierna verworpen met 15 tegen 1 stem en 1 stem (mevr. Helleman) blanco. Alleen de'heer Bakker stemde vóór. Verzoek om subsidie voor de restauratie an het perceel St. Anna straat no.'9. en W. sellen den Raa'd voor: J. aan de Vereeniging „Oud-Alkmaar", ge vestigd te Alkmaar, ten behoeve van "de restauratie van het perceel St. Annastraat nr. 9 een renteloos voorschot toe te kennen van ten hoogste ÏOOO en deze uitgave te regelen bij suppletoire begrooting. Bij het concept-besluit worden verschillen de voorwaarde^ gesteld omtrent de restau ratie en exploitatie van het perceel. De heer Westerhof vond het 't beste als de bijlage werd verworpen. Een beroep op de historie gaat niet op, want krotten zijn ;ook historisch. Spr. geloofde, dat de raads- fleden.nog nimmer het mooie van het bedoeld perceel hebben opgemerkt. Elke stijl ont- 'preekt er aan, de gevelversiering is niet in hardsteen gehouwen. Als men oude huizen uit,het verleden wil bewaren, moet men er geen winkelhuis van maken. Het bedoelde perceel is misvormd en ver dient niet bewaard te worden door speciale subsidies. De door B. en W. overgelegde exploitatie rekening van het huis vond spr. onjuist, men -•'kan stellig niet de genoemde huur bedingen. Als wij dit huis zullen behouden met steun der gemeente, zullen er zeker nog meer aan vragen komen tot behoud van nog nooit ont dekte schoonheid. Spr. adviseerde de bijlage terug te nemen. De heer Keesom betoogde, dat het huis wèl een mooien gevel heeft maar de onder- piu bederft dien. Spr. wil „Oud-Alkmaar" wel steunen, maar het gebouw te restauree- ren zooals voorgenomen, keurde spr. af, het verdient geen steun. Mr. Leesberg meende, dat men niet te zeer moet letten op de plaats, waar iets moois is. Van het vele mooie dat Alkmaar heeft gehad, is slechts weinig meer overge bleven en nu is het toe te juichen als ge poogd wordt zooveel mogelijk nog te behou den. Waar hier nu slechts een renteloos voor schot wordt gevraagd van 1000, geloofde spr., dat dit toch heusch niet te veel is. De vereeniging „Hendrick de Keijzer" heeft het 'gebouw spontaan op de lijst van de te be houden monumenten geplaatst. Het boven- ceel van den gevel is zeer mooi, met veel overeenkomst met 't oude raadhuis te Schoorl. Dat deel kan men nu bewaren; als men er een winkel onder bouwt, is de exploitatie moge lijk. Zeker, het zou'sohooner zijn, als men den heelen gevel, kon behouden, maar dat zou te duur worden. Het nu voorgestelde beval spr. ten zeerste bij den raad aan. De voorzitter deed als voorstander van het .historisch schoone een beroep op den raad om'te'pogen te behouden'wat mogelijk is. Hij wilde al wat oud is zoo mogelijk be waren, zooals hij' destijds de Langestraat in haar ouden toestand had willen houden, al wilde hij niet ontkennen zich thans te ver heugen over de verbeteringen en ontwikkeling van die straat. Spr. vond het gevraagde bedrag niet hoog en de risico der gemeente niet groot en beval het voorstel bij den raad aan. De heer Westerhof herhaalde, dat het perceel geen stijl heeft, alleen een grilligen bouw. Bovendien is het uitgewoond. Het zai eep monsterlijk iets worden: een moderne winkel met een ouden bovengevel. De gevraagde ÏOOO zou spr. willen wei geren en die liever geven voor het herstel van de inderdaad mooie kerk, die het behou den dubbel waard is. De heer Keesom vroeg of de onderpui niet zóó kan worden veranderd, dat zij min der modern wordt. Mr. Leesberg wees op de verbouwing van het huis aan de Geest, naast den heer Doggenaar. 'Dit is wel een mooi voorbeeld van verbouw. Aanhouding van het voorstel om het idee van den heer Keesom nog nader te onderzoe ken, wilde spr. niet afwijzen. Tot aanhouding werd hierna besloten. Bezwaren tegen de rekeningen van de katholieke scholen. Vergoeding over 1927 ten behoeve van de bijz. Lag. scholen en de 3 jaarl. afrekening benevens tot toe kenning van een voorschot op de vergoeding voor 1930. 'De desbetreffende bijlage werd reeds eer der in onze courant gepubliceerd. De heer vanDrunen had gedacht, dat de zaak in orde gebracht zou zijn na de be merkingen, die eenigen tijd geleden gemaakt werden. Maar bij inzage van de stukken was spr. gebleken, dat daaraan niet was vol daan. De uitgaven van de bedragen, in de rekeningen genoemd, worden niet door be wijzen gestaafd. Spr. vreesde, dat er wel uit gaven bij zijn, zooals een schoolreisje b.v. a 99, die niet door de gemeente behoeven te worden betaald. Spr. haalde een en ander uit de stukken aan en stelde vast, dat hij geen bewijzen had kunnen vinden voor uitgaven ten behoeve van de administratie, of het moest zijn het stuk, waarbij ook genoemd worden uitgaven voor hulp aan het lyceum, en die behoeft de gemeente toch niet te vol doen. Er waren stukken vernietigd, die uitgaven specificeerden, had het bestuur van een der scholen geschreven, maar is dit wel goed te noemen? Spr. releveerde, dat niet is voldaan aan het verlangen van den raad om bewijsstukken over te leggen. 'De rekeningen van de meisjesschool ont breken en nu vond spr. het niet netjes van het college van B. en W., dat het nooit had gezegd, waar die gebleven zijn. Als die door de justitie in beslag genomen zijn, mócht de raad dit toch wel weten. Spr. meende, dat de heeren Hoytink en Westerhof, de nieuwe leden van den raad, die stukken niet hebben kunnen inzien en dus thans de bijlage ook niet kunnen goed keuren. Spr. en zijn fractie zouden tegen de bij lage stemmen. Spr. wilde nog even opmer ken, ciat deze afwijzing niet betreft de christelijke school. De heer Keesom betoogde, dat de schoolbesturen wel degelijk een specificatie gaven. Zeer juist achtte spr. het, dat reis kosten in verband met het bezoek van sol licitanten in rekening werden gebracht en het zou z.i. zich te ver gaan ook daar kwi tanties van te vragen. Er is een kwitantie van allerlei uitgaven aanwezig en er behoeven toch zeker niet voor al die uitgaven nog afzonderlijke kwi tanties te worden overgelegd. Tegenover den heer van Drunen betoog de spr., dat op grond van de wét de school reisjes wèl in rekening mogen worden ge bracht. De raad heeft niet te oordeelen over de vraag of die kwitanties misschien te hoog of te laag zijn. De voorzitter zou het betreuren als bij deze zaak zou worden gedacht aan een tegenstelling tusschen B. en W. en een deel van den Raad. Het is een moeilijk iets voor allen, om op dit oogenblik onder de bestaan de omstandigheden een billijke beslissing te nemen. Spr. vond het jammer, dat de heer Van Drunen thans weer met nieuwe bezwaren kwam, waartegenover spr. niet direct zijn argumenten kon stellen. Daarvoor zou hij de wet moeten nazien. Spr. had liever gezien dat de heer Van Drunen hem even had ingelicht, dan had spr. vaster kunnen staan in bestrijding of steun. Hier is eigenlijk alleen te beslissen over punten die in de vorige vergadering zijn aangegeven. De schoolbesturen hebben nu een kwitantie overgelegd van uitgaven in achter ons liggende jaren, waarvan blijk baar geen aanteekening is gehouden. De heer Van Drunen: Er zijn wei aanteekeningen van gehouden, maar aie zijn vernietigd. De voorzitter: Goed, maar dan zit ten wij toch nu voor een moeilijkheid. Wij kunnen zeggen, dat de specificatie van reis- en verblijfkosten niet voldoende is en dan betaling weigeren, maar dit zou toch slechts voor de toekomst kunnen gelden. Op dit oogenblik lijkt het toch billijk te betalen. Voor het vervolg kan men dan nadere spe cificatie eischen van de reis- en verblijf kosten. Thans achtte spr. geen voldoende re den aanwezig om betaling te weigeren, al is dan de specificatie zeker niet voldoende te achten. De heer Van Drunen vroeg naar de rekeningen van de meisjesschool. De voorzitter: We weten toch alle maal wel, dat die er niet zijn. De heer Van Drunen protesteerde er tegen, dat dit niet aan den raad is medege- Rubba'rtia&ken Zoolplatan. Tipa 'n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker deeld. De voorzitter achtte dat niet noodig. De heer Van Drunen: We worden dus als kwajongens behandeld? De voorzitter: Als u die conclusie wilt trekken, moet u dat weten. De heer W e s t e r h o f constateerde, dat de raad, gebonden aan zijn eeden en belof ten, de bijlage niet kan goedkeuren. Een feit is, dat er stukken zijn vernietigd en dat andere in beslag zijn genomen door de justi tie. Het deel der bijlage voor zoover het de christelijke school betreft, zou naar spr.'s meening wel kunnen worden goedgekeurd. Ten slotte werd de kwestie voor zoover zij de r.k. scholen betreft aangehouden. Uitbreiding van leervakken aan de O. L. school voor uitgebreid L. O. Het Hoofd der U.L;-school heeft den wensch te kennen gegeven het onderwijs in rekenen aan de onder zijn beheer staande school meer te oriënteeren in de richting van het handelsrekenen en tevens aan de beide hoogste klassen on derwijs te geven in eenvoudig boekhou den. Hij stelt B. en W. daartoe voor over te gaan tot invoering van het vak han delskennis, bedoeld onder letter p van artikel 2 der Lager Onderwijswet 1920, aan de onder zijn beheer staande school, waartoe thans de gelegenheid bestaat, omdat de nieuw benoemde onderwijzer aan die school, de heer Govers, bevoegd heid voor dit vak bezit. B. en W. stellen den Raad voor hiertoe over te gaan en hen voor de uitvoering een crediet van 200 te verkenen, nader te re gelen bij supp. begrooting. De voorzitter las een brief van leer aren bij het gymnasiaal- en handels onderwijs, waarin zij hun vrees uit spreken, dat aan de Handelsschool scha de zal worden gedaan door het voor stel. Spreker was het daar niet direct mee eens, maar om de zaak nog eens nader te onderzoeken en te bespreken met de leeraren, zou hij dit punt willen aanhouden. De heer S i t s m a vroeg of dit den cur sus in gevaar kan brengen. De voorzitter antwoordde, dat de cursus zou worden gegeven door den nieu wen leeraar, die 1 October komen zal. De beoogde lessen zal deze dus nog niet ter stond kunnen geven. Tot aanhouding werd besloten. Beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas ten behoeve van de Wilhelminaschool. Den 24sten Juli j.1. ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad 'n adres d.d. 22 Juli van het bestuur der Vereeni ging tot bevordering van. Christelijk School onderwijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van 96 nieuwe schoolbanken (in elk der klassen 3, 4». 5 en 6 24) ten behoe ve van de Wilhelminaschool aan de Doelen straat, omdat de aanwezige banken in on- bruikbaren staat verkeeren. Aan die uitnoodigirig gevolg gevende, deelen zij mede, dat blijkens het ter inzage liggende rapport van den Direc teur der gemeentewerken de aanwezi ge banken zich inderdaad in zoodanigen toestand bevinden, dat ze niet meer door her stel in bruikbaren staat kunnen worden ge bracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O. wet 1920 ge stelde eischen (in verband met het Kon. be sluit van 14 December 1925 behoeft in dit geval geen waarborgson te worden gestort) moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd. B. en W. stellen den Raad mitsdien vóór het desbetreffende besluit te nemen. Goedgekeurd. Bijdrage voor de verbetering van den vaarweg over het Alkmaarder meer. Wij geven den Raad in overweging, hen te machtigen, aan Ged. Staten te berichten, dat deze gemeente de bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 toegezegde bijdrage van 13.333 'voor de verbetering, van den vaar weg over het Alknjaardermeer alsnog beschikbaar zal stellen, onder de voor de hand liggende voorwaarde, dat, wanneer de totale kosten minder mochten bedragen dan 50.000, de bijdrage der gemeente verhou dingsgewijs zal worden verminderd. Aldus besloten. De interpellaties uitgesteld. Het was inmiddels reeds half zes gewor den, waarom besloten werd de aangekondig de interpellatie van deheeren Bakker en Westerhof uit te stellen tot de volgende ver gadering. De heer W e s t e r h o f vroeg nog, deze dan als eerste punten op de agente te plaat sen. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken waren te laat ten stadhuize ontvangen om ze voor de ver gadering nog aa nde pers te kunnen ver strekken. Wij laten ze hier volgen: jj. Brieven dd. 24 September 1930 van het bestuur der vereeniging St. Joseph te Alk maar, daarbij verzoekende om de vergoe ding over 1929 voor boventallige onderwij zers aan de St. Josephschool, (Ulo), St. Adelbertusschool, St. Bayoschool, St. Willi brordusschool en de St. Willibrordusschool, als bedoeld in artikel ICO der Lager Onder wijswet 192Ö. In handen gesteld van B. en W. gesteld om bericht en raad. kk. Een adres, dd. 24 September 1930 van het bestuur der plaatselijke vereeniging van leeraren bij het gymnasiaal en handelson derwijs alhier, houdende het verzoek het voorstel om aan de openbare U. L.-School alhier het aantal onderwijsvakken uit te breiden met handelskennis niet aan te ne men. Besloten te behandelen bij punt 16 der agenda. 11. Een brief, dd. Augustus 1930, nr 22.07.2, van het bestuur der r.-k. meisjes scholen te Alkmaar, daarbij verzoekende om ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Josephschool (glo) en meisjes school (glo) gelden uit de gemeentekas te verkenen voor" de aanschaffing van leermid delen. In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. mm. Twee brieven, dd. 25 September 1930, van J. W. Boersen inzake de afwijzing van zijn verzoek om aan den Omval weder ker mis te mogen houden. Aangenomen voor kennisgeving. nn. Een adres, dd. 24 September 1930 van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Insti tuut voor Arbeiders-Ontwikkeling alhier, houdende het verzoek aan deze afdeeling eene subsidie te verkenen ten behoeve van haar cursussen, lezingen, enz. Besloten te behandelen bij de gemeente begrooting voor 1931. Rectificatie. Bij de behandeling van ingekomen stuk letter u zei de voorzitter niet, dat de bemid deling van de begrooting niet te lang meer duurt, maar de behandeling. De beide regels, als beslissing op punt v moeten vervallen. In verband met de aangevraagde medewerking door de Gem. besturen van Purmerend en De Rijp, hadden B. en W. voorgesteld deze af te wijzen in verband met de onlangs gehouden interpel- latie-Keesom. Bij de benoeming van den heer Appel tot lid van de schattingscommissie voor de in komstenbelasting waren 6 stemmen blan co uitgebracht. Zij geschiedde dus met 11 stemmen. DE OPENING VAN DE ZEEHAVEN TE DORDRECHT. Gistermiddag te kwart over één arriveerde per trein de Koningin, vergezeld door prin ses Juliana en prins Hendrik te Dordrecht voor een officieel bezoek aan de stad en voor de opening van de nieuwe zeehaven. De hooge bezoekers begaven zich on middellijk na aankomst naar de op het Sta tionsplein gereedstaande auto's, waarmede naar het Raadhuis werd gereden. Op het Stationsplein stond een eerewacht van het plaatselijk garnizoen pontonniers opgesteld, terwijl voor het raadhuis de bijzondere vrij willige landstorm de eere-waebt betrok. De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay-Fortman, verwelkomde H. M. uit naam van het gemeentebestuur, waarvan vele led-en aanwezig waren. De koningin beant woordde deze toespraak met de hoop uit te spreken op herleving van den bloei. Nadat op het Beverwijksplein de hooge be zoekers een welgeslaagde aubade door 1500 kinderen en 700 zangers onder leiding van den -heer Edelmann was gebracht, begaf de koningin zich aan boord van het visscherij- inspectie-vaarfuig, dat het gezelschap naar de zeehaven langs de Oude Maas en doorge graven Krabbe bracht. Op de pier waaraan het schip meerde, en waaraan ook het s.s. Mecklenburg lag, dat de gasten en genoodig- den herbergde, was een baldakijn opgericht, waaronder H. M., de prinses en de prins plaats namen. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen de burgemeester het woowt nam in tegenwoordigheid van de ]anJr vrouwe en temidden van loopbrug» hijschkranen, kaden en opslagplaatsen S -tezamen de outillage voor de Dordtschè Zei haven vormen, de zeehaven, die de oude st^ii weer de bloeiende zeevaart moet bezorg» waarvan zij vroeger profijt heeft getrokkS de zeehaven die Dordrecht groote offers heeff gekost, doch welke -daad getuigt van sterken wil en goede hoop voor de toekomst. Na de dankbaarheid der Dordtschè buree, rij voor de komst van de Koningin bij de plechtige opening der nieuwe havenoutillage tot uiting te hebben gebracht, ging de bur meester over tot het geven van een kort historisch overzicht van het verleden van Dordrecht, dat oorspronkelijk de handelstad aan .Rijn en Maas, en ook in de 18de eeuw nog een belangrijke handelsstad was; in de loop der 19de eeuw sterk achteruit ging, door. dat de stoomschepen de zeilvaart meer en meer verdrongen en steeds grooteren diep. gang kregen, zoodat de haven niet meer aan de nieuwe eischen kon voldoen Ook was de stad niet zoo gelukkig een verbetering "der verbinding met de zee te kunnen verkrijgen waardoor de zeehandel meer en meer in ver val geraakte. Toch bleef in Dordrecht de wil krachtig het verloren terrein te herwinnen totdat na meer dan vijftig jaren, nadat de laatste lijndienst op Londen moest worden opgeheven, besloten werd tot regularisatie »r uitbaggering van de Oude Maas waardoor Dordrecht binnenkort een waterweg hebben die het voor schepen tot 7 M. diep. gang te allen tijde toegankelijk maakt ter. wijl stoomers tot 8 M. bij vlrvd zullen kun nen opvaren en thans is de havenoutillage welke in alle opzichten modern mag genoeind worden, voltooid. Met den wensch dat het oude Dordrecht tot nieuwen bloei en tot meerdere welvaart moge komen, besloot spr. zijn redevoering en verzocht H. M. de handgreep n-eer te drukken. Toen Hare Majesteit de handel in bewe- -ging bracht, waardoor het sein voor de opening werd gegeven, zetten zich de ver schillende machines in beweging en nam de arbeid in de haven officieel een aanvang. Na de openingsplechtigheid stond een rondrit door de stad op het programma. Hartelijk toegejuicht door de bevolking reed de koninklijke familie door de rijk versierde straten. De rondrit duurde ongeveer drie kwartier; na afloop werd thee en verver- schingen aangeboden in het Museum van Gijn aan de nieuwe haven, waar tevens ge legenheid was een kleine tentoonstelling te bezichtigen. Zoodra de koningin op het raadhuis was gearriveerd en aldaar plaats genomen had onder een baldakijn, trok de historische optocht voorstellende het be- zoek aan Prins Frederik Hendrik en Prinses Amalia van Solms aan Dordrecht in 1631 voorbij. Die optocht, die werkelijk zéér ge slaagd mag heeten, trok zeer de aandacht van de Hooge Gasten. Te kwart over zes vertrok de Koninklijke Familie uit Dordrecht. NIEUWE UITWATERINGSSLUIS. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft te Schore de nieuwe uitwateringssluis van het waterschap de Breede Waterweg bewesten Ierseke, officieel geopend en hulde gebracht aan bestuur, ingenieurs en uitvoerders, die- niettegenstaande de ondervonden moeilijkhe den door zandafschuivingen, het hoogst nut. tige werk tot een goed einde brachten. Na de opening werden aan den Willem Anna-polder de zinkstukken bezichtigd, die deze week zullen worden neergelaten. EEN DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. De politie te Enschede is een dievenbende op het spoor gekomen, die vele diefstallen daar heeft gepleegd. Reeds werden verschei dene gestolen artikelen, waaronder heeren-' costuums, jassen en schoenen, in beslag ge nomen. Acht personen zijn aangehouden, van wie. vijf ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet, daar men vermoedt, dat de bende zich aan nog andere feiten heeft schuldig gemaakt. EEN NIEUWE TOEKOMST VOOR ONZE VEENDERIJEN? Kunstzijde uit turfi Het onder toezicht van een internationale specialiteit op het gebied van de vezelschei- kunde te Praag uitgevoerde onderzoek van de Nederlandsche turfmonsters op hun ge schiktheid voor de bewerking tot kunstzijde volgens het nieuwe procédé is gisternacht be ëindigd. De Nederlandsche turf blijkt, vol gens het Hbld., van de tot dusver onder zochte monst&s uit de verschillende landen het hoogste percentage cullulose op te leve ren, en wel minstens 50 pCt. 189. „Als alles mee loopt, krijgen we een optocht", zeide het agentje lachende. Nou een optoch werd het, want alle kabou ters liepen achter den stoet om het bevrijde prinsesje en de ge- vangen spin te zien. Gelukkig liepen zij ordelijk achter elkaar, zoodat de verkeersagent niet regelend behoefde op te treden. „Het ging als gesmeérd". 190. Voorzichtig werden in de werkplaats van den slotenma ker de draden om het prinsesje verwijderd. De koning nog altijd met zijn kroon op, kwam eens kijken en hij begroette Keesie, den dapperen verkeersagent als een oude vriend. Toen de ko ning het prinsesje zag, was hij door medelijden bewogen, zullen het haar betaald zetten", zeide hij, daarbij aan de ondeu gende heks denkende, die het prinsesje zoo had doen lijden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10