DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 227 VRIJDAG SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Dagelijltsoh oversicht. Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementeprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C I, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: N. ADEMA. DE FRANSCH—ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Nog steeds geen toenadering tusschen beide landen te bespeuren. Een uiteenzetting van het Italiaansche standpunt. De FranschItaliaansche onderhandelin- fm inzake de ontwapening ter zee, welke in ugustus j.1. waren begonnen, en later te Genève werden hervat, zijn weer afgebroken, zonder dat men blijkbaar ook maar een stap verder is gekomen sedert de poging, die op die -Londensche Conferentie naar voren werd gebracht. Men kent het verschil van meening wellicht nog: Italië wil een vloot hebben, die even groot en even sterk is als de Fransche. Frank rijk daarentegen wil een sterkere vloot be zitten en het meent daartoe een gegronde reden te hebben. Immers, Italië kan zijn heele vlootmacht in de Middellandsche Zee concen- treeren, terwijl Frankrijk behalve zijn grenzen aan de Middellandsche Zee, ook nog die aan den Atlantischen Oceaan te verdedigen heeft. Indien dus Italië een vloot had, die even sterk was als de Fransche, dan zou men van een Ialiaansche overheersching op de Middel landsche Zee kunnen spreken en zou Frank rijk daar op het tweede plan staan. De kwestie is dus moeilijk op te lossen, omdat beide landen op hun standpunt blijven staan. En nu is ook de jongste poging mis lukt. Wat is daarvan de reden? Volgens een Italiaansche lezing zou Frankrijk met het voorstel zijn gekomen, om de vlootverhoudin- gen tusschen Frankrijk en Italië als 1^ tot 1 te bepalen, hetgeen voor Italië onaannemelijk was. Daaruit blijkt, dat beide landen vast houden aan hun eenmaal ingenomen stand punt. Maar, een moet de schuld hehben van deze mislukking en Italië geeft natuurlijk de schuld aan Frankrijk. Het zegt, dat Italië voortdurend het bewijs van zijn goeden wil heeft getoond, zoowel bij de voorbereidende besprekingen, als bij de eigenlijke onderhan delingen. De verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken, Grandi, in de Ita liaansche Kamer, de verklaringen van Mus- solini in den Senaat, de wijze, waarop de Ita liaansche regeering het Erigelsche aanbod tot samenwerking heeft ontvangen en tenslotte het Italiaansche voorstel, om den bouw van corlogsschej>en stop te zetten zijn de bewij zen van den goeden wil van Italië om tot overeenstemming te komen. Weliswaar heeft de Fransche regeering z:ch bereid verklaard het Italiaansche voorstei te aanvaarden, doch deze bereidverklaring werd teniet gedaan door de verklaringen van minister Dumesnil in de Fransche Kamer, dat het Italiaansche voorstel geen betrekking kon hebben op de schepen, die reeds in aanbouw of bijna gereed waren. Verder wordt er van Italiaansche zijde op gewezen, dat Italië ook het Britsche voorstel om Britsche deskundigen naar Genève te zen den om bij de besprekingen tegenwoordig te zijn heeft aangenomen. Dit voorstel werd echter door Franrijk afgewezen. Italië heeft te Genève voorgesteld een beperking der vloot niet alleen wat tonnage betreft, doch ook wat 'betreft het aantal eenheden. Dit voorstel zou voldaan hebben aan de Italiaansche verlan- fens, doch tegelijkertijd een voordeel voor rankrijk beteekenen, daar aan Frankrijk een majoriteit buiten de Middellandsche Zee zou worden toegestaan. Het is inderdaad een feit, dat tot voor twee dagen het initiatief geheel ^an Italiaansche zijde was en dat de bespre kingen uitsluitend betrekking hadden op Ita liaansche voorstellen. Frankrijk heeft geen enkel voorstel gedaan. Tenslotte wordt verklaard, dat terwijl het Fransche antwoord op de laatste Italiaansche voorstellen werd verwacht, de Fransche gede legeerden onverwacht de besprekingen over de Italiaansche voorstellen afbraken en een te genvoorstel deden, gebaseerd op een verhou ding 1 Yt 1, geldende voor verschillende typen schepen, niet alleen voor bestaande, doch ook voor die, welke nog gebouwd moeten borden. Dit Fransche voorstel komt zelfs terug van hetgeen reeds te Londen was be reikt, waar reeds pariteit was verkregen voor de schepen, die tot 1936 zouden worden ge bouwd. De Italiaansche vertegenwoordigers te Genève waren van oordeel, dat het Fran sche tegenvoorstel onwaardig is voor een be spreking door de Italiaansche regeering, die daarop een einde maakte aan de onderhande lingen. Zoo is dus de stand van zaken. Erg hoop vol ziet het er niet uit. En nog droeviger wordt de toestand, als men bedenkt, dat de Londensche Vlootconferentie op die manier nutteloos geweest is. Immers, de Vereen. Staten, Engeland en Japan hebben wel een regeling getroffen inzake de maritieme bewa pening, maar zoolang Frankrijk en Italië nog in geen enkel opzicht nader tot elkaar komen, zullen ook deze drie landen hun plannen, die gebaseerd zijn op een vijf-mogendheden-over- eenkomst, niet ten uitvoer brengen. Zoodat er van vlootverminaejring voorloo- pig nog niets terecht komti UIT DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De verkiezingen voor het Haagsche Hol. In de middagzitting van de Volkenbonds vergadering van gisteren heeft de verkiezing plaats gehad van de rechters van het Per manente Hof van Internationale Justitie. Ha narskjöld (Zweden) vereenigde niet minder dan 25 stemmen op zich en Urutia (Colum- bia) 23 stemmen. De Voorzitter deed vervolgens mededee- ling van het resultaat van de stemming in den boezem van den raad. Urutia bleek al daar de absolute meerderheid behaald te heb ben. Er i» nog geen verkiezing tot stand gekomen, zoodat de zitting moest worden onderbroken om nieuwe besprekingen tus schen de delegaties mogelijk te maken. De nieuwe samenstelling van het gerechtshof. Met betrekking tot de verkiezingen voor het Haagsch Gerechtshof kan nog nader ge meld worden, dat deze niet minder dan 10 stemmingen hebben vereischt om de noodza kelijke stemmenmeerderheid te vinden. Na dat de vergadering het eens was geworden over de verkiezing van Hammarskjöld, werd bekend, dat de Raad in geheime zitting Uru tia had gekozen. De huidige vertegenwoordi ger van Columbia in den N.B. Raad werd tenslotte bij een nieuwe stemming gekozen. Het Internationale Gerechtshof, dat giste ren voor den tijd van negen jaar gekozen is, best; it thans uit 3 Amerikaansche vertegen woordigers, 1 der Vereenigde Staten, 3 van Aziatische mogendheden en voorts uit verte genwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië, Spanje, Polen, Neder land, Roemenië en België. Het nieuwe Hof zal zijn bezigheden ofv 1 Januari 1931 aanvaarden. HET RIJKSWEERPROCES. In het rijksweerproces werd gisteren, aldus het Hbld., het verhoor van Hitier voortge zet. Hitier vroeg, of men het mogelijk achtte om in een oganisatie, welke honderdduizen den omvat, in het geheim andere doeleinden na te streven als die, welke openlijk als zoo danig werden aangegeven. Zou ik de storm- afdeelingen kunnen verbieden wapens te be zitten, terwijl zij in het geheim zulk een bevei niet zouden opvolgen? Dat achtte hij volko men onmogelijk. Geen bevel van Hitier mag worden uitge voerd, hetwelk in strijd is met de wet. Zijn politieke tegenstanders kunnen te allen tijde zijn toespraken en voorschriften controleeren. Er mogen over het algemeen geen geheime bevelen worden gegeven. Nadrukkelijk verzekerde Hitier, zijn doel einden nooit met onwettige middelen te heb ben nagestreefd; eventueele vergrijpen tegen dit standpunt werden onmiddellijk gestraft; èen groot aantal verdienstelijke partijgenoo- ten heeft hij daartoe uit de partij gezet. Een groe- radicale leden, o.a. Otto Strasser, is uit cle partij getreden. Hitier was overtuigd, dat er nog eenige verkiezingen zouden komen als die van 14 Sept. en dan zou de nationaal- soc. partij in de meerderheid zijn. Daarna sprak hij over de vredesverdragen, welke hij niet als een wet beschouwde, maar als een opgedrongen regeling. Wanneer de partij met wettige middelen zal hebben geze gevierd, zal zij langs diplomatieken weg front maken tegen het vredesverdrag. Verdere verklaringen van Hitier. Bij de voortzetting van het hoogverraad- proces tegen de drie rijksweerofficieren voor net rijksgerechtshof te Leipzig verklaarde Hitier o.m. nog het volgende: Eenmaal komt de tijd, dat 35 van de 40 millioen kiezers achter ons staan. Of wij in de regeering gaan of in de oppositie blijven is volkomen onverschillig. Van de 107 man daten worden er 250 gemaakt en wij' hebben de absolute meerderheid. Hitier ontkent het voornemen te hebben de rijksweer tot een politiek lichaam te maken. Hij heeft nimmer geweten, dat men streefde naar cellenvorming en heeft nooit met officie ren onderhandeld. Dat de beklaagden voor hun reizen financieelen steun zouden hebben ontvangen, acht hij buitengesloten. Hitier zegt verder: In onze partij wordt geen officier opgenomen. Ook treed ik nooit in onderhandeling met een officier nopens rijksweeraangelegenheden. Beschuldigingen tegen Hitier. In de middagzitting wordt staatssecretaris dr. Zweigert van het dept. van buitenl. zakeu gehoord over de vraag, welk authentiek ma teriaal het dept. bezit nopens de omwente lingsplannen oer nat.-soc. partij. Hij verklaart, dat het ministerie in het be zit is van omvangrijk materiaal warauit z.i. blijkt, dat de nat.-soc. partij reeds sedert haar oprichting naar een omwenteling streeft. Het materiaal is samengevat in een memoran dum, dat een overzicht behelst van de ontwik keling der partij en eens samenvatting van uitlatingen harer leiders, en dat is ter hand gesteld aan 't rijksgerechtshof in verband met 't proces tegen Göbbels en 't geschil tus schen Thuringen en het rijk inzake de politie- subsidie. Het departement heeft voorts nog mate riaal, waaruit Wijkt, dat Hitier vópr de z.g. Hitler-putech tegenover de Beiersche autori teiten op eerewoord heeft verklaard, geen staatsgreep in den zin te hebben of te zullen ondernemen, dat hij in weerwil daarvan op 9 1923 te München de bekende Putsch heeft georganiseerd, waarvoor hij vijf jaar vesting straf heeft ondergaan. Beëediging van Hitier. Na de pauze ontstond een discussie over de vraag, of Hitier en drie andere getuigen zou den worden beëedigd. Het O. M. verzette zich hiertegen, daar de vier getuigen van mede plichtigheid worden verdacht en wel naar aanleiding van enkele hunner verklaringen. De rechtbank besloot niettemin Hitler te beëedigen, daar er voor zijn niet-beëediging geen rechtsgeldige motieven bestaan, doen de drie andere getuigen niet te beëedigen. Staatssecretaris Zweigert verklaarde daar op, dat hem op grond van dit besluit zijn aan wezigheid nutteloos toescheen. De rechtbank stond hem daarop toe, zich met zijn ambte naren te verwijderen. Betoogingen voor het gerechts gebouw. Naar aanleiding van het verhoor van Hitler hadden vóór het gebouw van het rijks gerechtshof betoogingen plaats. De politie deed het plein ontruimen. Een brandspuit werd voor het gebouw geplaatst, opdat de politie eventueel krachtiger kan optreden. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE MARITIEME BESPREKINGEN. Het voorloopig afbreken van de Fransch- Italiaansche vlootbesprekingen is gisteren het onderwerp van bespreking geweest tus schen Briand en Senator Scialoja, die de Italiaansche regeering te Genève vertegen woordigt. Dit onderhoud zou o.m. de jongste besprekingen der deskundigen van Italië en Frankrijk gegolden hebben. Briand heeft tij dens de gedachtenwisseling den wensch uit gesproken, dat de onderhandelingen binnen afzienbaren tijd zullen worden hervat. DE ZAAK-DE ROSA. Groote belangstelling. Begrijpelijkerwijze bestond voor dit pro ces zeer veel belangstelling. De politie had uitgebreide orde-maatregelen voor het Paleis van Justitie genomen en iedereen, die de zaal betrad, werd aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. De pers was buiten gewoon sterk vertegenwoordigd. Te 9 uur precies trad het Hof binnen. Na het Bof werd de beklaagde binnen geleid. De Rosa is een niet groote jongeman, blond en met een sympathiek uiterlijk. Hij deed alle moeite om onbewogen te blijven, maar zijn gebaren verrieden een zekere ner vositeit. Het voorlezen van de acte van beschuldi ging nam geruimen tijd in beslag. De Rosa aan het woord. Na ondervraagd te zijn, hield De Rosa een lange rede, waarin hij zeide, dat hij in een land van vrijheid geweld afkeurde, maar dat verzet daar, waar het volk niet vrij is, rechtmatig is. Hij had geschoten om de aandacht der Europeesche democratie op de ongelukkigen in zijn land te vestigen. Voor zijn misdrijf was de Italiaansche re geering verantwoordelijk. Het getuigenverhoor. De Rosa volkomen toerekenbaar verklaard. In tegenwoordigheid van een nog steeds zeer talrijk publiek werd het proces-De Ro sa gistermiddag voortgezet. Gendarmes, po litieagenten en personen, die getuige van het gebeurde zijn geweest, hebben allen den in druk dat De Rosa schoot in de richting van de groep, gevormd door den prins van Pië- mont en de autoriteiten. De Rosa, die liep, was een oogenblik blijven staan om te schie ten en was daarna weer in de richting van den prins doorgeloopen. Op een gegeven oogenblik wierp hij de revolver vrijwillig weg, waarna hij viel en toen werd hij gear resteerd. Een gedeelte der getuigen zegt, dat de be schuldigde de revolver wegwierp nadat hij tevergeefs voor den tweeden keer had ge tracht te schieten en gelooven dat het wapen weigerde. De medische deskundigen der justitie ver klaren, dat de beschuldigde volkomen toere kenbaar is. Het verhoor van de getuigen a charge is beëindigd. Morgen zal het verhoor van de getuigen a décharge plaats hebben. Men hoopt dat het proces tegen Zaterdagavond zal zijn geëindigd. REVOLUTIE OP PARIJSCH STATION. Desorganisatie aan het Gare de 1'Est. Een mislukte moderni seering. Als ware Latijnen zijn de Franschen geen goede organisatoren. Het loopt nog al eens spaak als er nieuwe maatregelen moeten worden ingevoerd. Dit is Dinsdagochtend gebleken aan het Parijsche Gare de 1'Est, dat geheel is ver bouwd, uitgebreid en gemoderniseerd, en dat in zijn geheel voor het reizigersverkeer werd opengesteld. Tal van lijnen zijn ver legd, nieuwe zijn er bijgekomen, perrons zijn gewijzigd, nieuwe borden aangebracht. De overgang naar den nieuwen staat van zaken is in den aanvang geen succes ge worden. Zoowel de stationsbeambten als de reizigers raakten de kluts kwijt, met het ge volg dat het een hopelooze verwarring werd. Weldra hadden de treinen halve uren, heele uren vertraging, honderden reizigers wisten niet hoe hun trein te bereiken, liepen ten slotte in wanhoop over de rails heen. De toestand werd zoo kritiek dat de sta tionschef de hulp der politie moest inroepen, nadat hij eerst had gedreigd de brandspuit op de menigte te zullen richten! Maar de politie voelde niets voor zulk een drastisch optreden en weigerde tevens aan het ver langen van den chef te voldoen om alle in- en uitgangen te sluiten, blijkbaar een be storming van het stationsgebouw vreezend. Pas heel langzaam kon de orde worden her steld. Intusschen is de toekomst der reizigers min of meer verzekerd, daar de spoorwegdi rectie heeft besloten de oude lijnen, de oude seinen en de oude perronindeeling voorloo pig weer te gebruiken en successievelijk, heel voorzichtig en met wijs beleid, tot de nieuwe regeling over te gaan. DE UITRUSTING VAN DEN FRANSCHEN SOLDAAT. Een nieuwe bepakking Bij de jongste leger-manoeuvres zijn proe ven genomen met een nieuwen vorm van be pakking voor de infanterie, een uitvinding van kapt. Gigon van den generalen staf van het achtste legercorps. Het doel der uitvinding is den soldaat vol lediger te bepakken dan ooit het geval is ge weest, doch Tegelijkertijd het gewicht der ver schillende voorwerpen zoo te verdeden, dat de nieuwe bepakking gemakkelijker dan de oude is te dragen. Het voornaamste gewicht wordt gedragen door middel van twee breede banden over de schouders, met een koppel vastgehecht. Aan dezen koppel hangt aan twee haken rechts en links een broodzak; één ervan bevat twee kwartliterflesschen, een flacon alcohol, een tinnen trommeltje met het rantsoen voor den dag, een klein pannetje, een mes, vork en lepel. De andere bergt een gasmasker, een tube chloorkalk, een klein schepje, een hand granaat, een stuk koord en enkele verband middelen. Achter op den rug draagt de soldaat een knapzak, met een cape met kap van zeildoek, waaronder hij ook in oogenblik van gevaar kan gaan liggen, daar op de cape allerlei camouflage-teekeningen zijn aangebracht, die den drager feitelijk onzichtbaar maken. DE WISSELING IN HET SECRETARIAAT VAN DE FASCISTISCHE PARTIJ. Het heengaan van Turati. aldus lezen we in de N.R.Crt., geeft de Italiaansche bladen aanleiding de physieke en moreele kwaliteiten in het licht te stellen, de hem bij uitstek voor zijn moelijken taak berekend maakten. Het secretariaat van de partij1 bekleeden staat ge lijk met het hoofd zijn van de partij. Behou dens het oppergezag van den Duce, den Leider met een hoofdletter, is de secretaris heer en meester in de partij. Dat ligt nu een maal in de hiërarchische lijn. Augusto Turati had de eerzucht en de overmacht over anderen, die een leider be hoeft. Hij had nog een andere gave, te voor voelen wat de Leider dacht en wenschte en dat tijdig te weten uitspreken. Daarbij komt dat hij1 een goed spreker is en iemand die als hij spreekt ook steeds iets weet te zeggen. En hij uit dat geestdriftig en overtuigend, hoe wdl hij toch voor een behoedzaam, sluw en berekenend man doorgaat. Een man boven dien met een philosophischen kijk op de din gen en met een tikje mysticisme, zooals een medewerker hem eens in ons blad geschetst heeft. Bijna vijf jaar lang heeft hij zijn eer volle, maar ook zware positie vervuld, een positie die ook van het lichaam veel eischt, althans wanneer men, als een Turati, meent zooveel mogelijk bij elke plechtigheid of fees telijkheid, in welken hoek des lands ook, tegenwoordig te moeten zijn en het woord te moeten voeren. Men stelt het van fascistische zijde voor alsof Turati heengegaan is, omdat hij meende thans zijn moeilijke ambt wel eens aan een ander te mogen overlaten. Geheel onmogelijk lijkt da niet, al zullen velen het hoofd schudden en zeggen, dat er wel wat anders steekt. Eenigszins vreemd klinkt het wel, dat een positie die een veertigjarige te zwaar wordt aan een veertien jaar ouderen man gegeven wordt, al is die oudere dan ook een vitale figuur als de huidige Kamervoor zitter. Deze Venetiaansche jurist, die zich al voor het begin dezer eeuw op de irredentistische beweging geworpen had en de vereeniging Trento en Trieste gesticht had, die bij het uit breken van den oorlog zich aan het hoofd van een groep irredentistische vrijwilligers plaatste en die in den oorlog tot tweemaal toe verwond en meermalen onderscheiden werd, die deelnam aan de tocht van d'Annun- zio naar Fiume en die het legioen van de Carnaro aanvoerde te Zaza, is zeker geen man. die voor een klein geruchtje vervaard is. Hij beschikt ook over diplomatieke kwalitei ten en heeft zich op diverse ministerposten een goed bestuurder getoond. De bladen juiobep zijn benoenyog toe en gewagen van zijn onverdachte trouw aan het fascisme, dat deze nationalist van den beginne af gesteund heeft en dat hem op zijn beurt, bij zijn verbef, fing tot leider van de partij welkom heet ia het zekere vertrouwen, dat zijn werk steeds even rijk en vruchtbaar zal blijven. DE REGEERING VAN OOSTENRIJK AFGETREDEN: In den Oostenrijkschen ministerraad werd de Bondskanselier gemachtigd den Bonds president het ontslag der regeering aan te bieden. De Bondskanselier Eh\ Schober be- gaf zich onverwijld naar den president Mi- klas en kweet zich van die taak. Miklas heeft zich zijn beslissing voorbehouden. Na het aftreden van Schober. Het aftreden van het kabinet-Schober was het resultaat van een zuiver formeele zitting van den ministerraad. Zakelijke be sprekingen over de politieke vraagstukken vonden niet meer plaats. De bondspresident zal de leidende parle mentaire figuren ontvangen. Algemeen ge looft men, dat de leider der Christelijk-Socia- len, Vaugoin, met de kabinetsformatie zal worden belast. De oorzaak van de kabinetscrisis wordt algemeen gezocht in de meeningsverschillen tusschen Schober en Vaugoin, tegen wiens partij Schober een hardnekkige strijd ge voerd heeft, pogende den invloed van Vau goin in de regeering langzamerhand op zijde te schuiven. wj i Pe burgerwachten. Het Bondsbestuur der Burgerwachten heeft alle districtsleiders tegen Zaterdag a.s. naar Weenen ontboden. Het bestuur heeft verklaard, dat het vooralsnog een afwach tende houding aanneemt ten aanzien van het nog te vormen kabinet. ERNSTIGE ONLUSTEN IN PRAAG. Te Praag heeft gisteravond een zeer ge* laden stemming tot onlusten geleid. Op den „Menzelplatz" had zich een duizendkoppige menschenmenigte verzameld, die ononder broken anti-Duitsche leuzen uitriep. Krachtige afdeelingen politie poogden de toegangswegen tot het plein af te zetten, doch slaagden hierin niet. Rood-blauw-witte en rood-witte vlaggen werden door de lei ders der fascisten gedragen. Herhaaldelijk zag de politie zich gedwon gen van de gummiknuppels gebruik te ma ken, waarbij verscheidene voorbijgangers gewond werden, terwijl talrijke arrestaties werden verricht. De politie was echter mach teloos tegen de enorme menschenmenigte. De hoofdpost van politie en alle openbare gebouwen werden door soldaten met gevelde bajonet bewaakt. Ook het Duitsche en Oos- tenrijksche gezantschapsgebouw staan onder scherpe bewaking. Om ongeveer 11 uur greep de politie krachtig in op den Wenzel- platz. Van alle kanten marcheerden krachti ge afdeelingen op en begonnen het plein te ontruimen, hetgeen ten slotte gelukte. De wegstroomende menigte begaf zich vervol gens naar het Duitsche Huis, dat zij met steenen bekogelde. Zij werd echter terugge drongen en trok vervolgens naar het gebouw van het „Prager Tageblatt", waar de politie opnieuw de manifestanten met gevelde be- jonet verdreef. Hierbij werden verscheidene personen gewond. Naar verluidt zouden hierbij ook twee dooden gevallen zijn. Te middernacht (Tuurde de opgewonden heid nog onverminderd voort. De orde hersteld. Na 11 uur 's avonds keerde langzamer hand de orde en de rust terug. Sterke politie bewakingen staan nog overal opgesteld. /Maatregelen der autoriteiten. De regeering en de politie-autoriteiten heb- bij met de directies der Praagsche bioscopen beraadslaagd over den toestand. De direc ties verbonden zich alle films, die tot betoo gingen aanleiding kunnen geven, van het program af te voeren. De politie heeft een bekendmaking gepu bliceerd, waarin de bevolking wordt aange maand, zich te onthouden van betoogingen en samenscholingen. Tegen alle pogingen om de orde te ver storen zal krachtig en streng worden opge treden. DUITSCHLAND IN BEROERING DOOR EEN RADIOHOORSPEL. In de avonduren van Donderdag verbreid de zich door Duitschland het bericht, dat op den minister van buitenlandsche zaken jfr. Curtius bij zijn aankomst aan het stalon Friedrichsstrasse een aanslag was gepleegd. Bij de redacties der verschillende dagbladen kwamen niet alleen desbetreffende berichten uit Berlijn, doch ook uit het geheele land. Oorzaak van deze beroering wasde radio. De toedracht was de volgende: De Berlijnsche uitzending gaf hedenavond ten gehoore een hoorspel, getiteld: „de mi nister is vermoord", tijdens welk stuk op een gegeven moment een concert wordt onder broken voor de mededeeling, dat de minister van buitenlandsche zaken op het station Friedrichsstrasse vermoord is. Dit bericht was door tal van hoorders voor een persbe richt gehouden, hetgeen bovengenoemde be roering in den lande tot gevolg had.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1