Alkmaarsche Courant. BERICHT. Buitenland Binnenland fonijrd twee en dertigste Jaargang, VrUria* September. HiDIO. DE RADIO-CONTROLE EN HET SCHLAGER-REPERTOIRE. Stadsnieuws Zij, die zich met 1 October a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. No. 227 1930 In de Gramophoon-Revue vinden wij het volgende „vuurvliegje" uit de Nieuwsbron- Sinds de Radio-controle-commissie de uit zending van Rendez-Vous bei Léhar en Het Lied van Nooid-Scharwou verbood, de eerste plaat vanwege a; de vreemde gedachten- associaties, die het woord rendez-vous kan op wekken; de tweede omdat de inhoud naar het vulgaire zweemt, heb ik medelijden met de verschillende radio-omroepvereenigingen ge kregen. Van den ganschen oogst aan nieuwe gra- mofoonplaten zal op deze manier niet veel in den aether geduld worden. Ik sla een nummer van de Gramophoon- Revue op en citeer „A little kiss each morning" (verboden omdat het bij die eene kus wel niet zal blij ven). „Blue is the Night" (idem, want daar komen de gekste dingen van). „Let me dream in your arms again" (idem, zooiets zingt men niet, dat doet men!) „Ich leg* mein Herz dir zu Füssen" (idem, de gemeentereiniging heeft genoeg te doen). i „Eine kleine Sehnsucht" (Foei!) j „Mit Dir allein" (En Waar is Moe?) „Een raad aan jonge meisjes" (voor der gelijke adviezen stelt de aether zich niet be schikbaar! We hebben een nette aether!) „Marie, die vriit met 'n huzaar" (Kijk 's, er zijn grenzen, niet waar?) „Ich glaub' nie mehr an eine Frau" (Dat moet Tauber voor zichzelf weten!) „Wij gaan kampeeren" (In beraad hou den; wie zijn wij?) „Gem hab ich die Frau'n geküst. (Con troleurs doen daar niet aan!) „Herr Lehmann, was macht die Frau Ge- mahlin in Marienbad" (zooiets vraagt men niet). „Mit dir allein auf einer einsamen Insel" (Gaat niet door. Zou 'ie wel willen!) „I iebe für eine Nacht" (Commentaar overbodig). „Rot ist dein Mund" (Best mogelijk, maar daar heeft niemand iets mee te maken). „Kann es möglich sein" (Alles is moge lijk). „Een recept voor een goed humeur" (wordt door onze commissie als een persoon lijke beleediging beschouwd). Het tusschen haakjes geplaatste zijn de gedroomde commentaren van de commissie. ZESDE JAARVERSLAG VAN DE STICHTING „VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN" 1929—1930. Eere-voorzitierMr. W. C. Wendelaar burgemeester van Alkmaar. Bestuursleden: Ds. H. Westra, voorzitter; 'Jb. Cloeck, A. Dijkers, A. v. d. Elburg, pen ningmeester, mevr. T. Heringa—Schuiling (Schoorl), W. v. d. Vall, R. Wiarda (Bergen), G. H. Zoll, Dr. C. I. Kruisheer, secretaris, Westerweg 92. Leden van den Raad van Toezicht: J. Wes terhof, voorzitter; A. F. Thomsen, vice-voor- zitter; A. Koelma, secretaris; C. Daalder, Mr. P. Langeveld, J. Koopal, D. G. G. Mar- gadant, Mr. J. P. Bosman, Mej. A. N. H. W. v. d. Linden, C. de Groot (Grootschermer), p. M. Bosscher, Mr. C. A. de Groot, L. den Das (Bergen), J. A. Zwarteveen, A. Kley- meer, S. Blom, W. Hoek, W. J. v. d. Vliet, H. J. jonker, Mej. J. Tomassen, W. H. M. Pels, D. Dekker, K. Human, R. G. C. Schrö- der, Mej. N. Carels, C. F. D. Kohnert, J. E. Schwantje, Dr. J. Hemelrijk (Bergen), Mej. J. S. Fanoy, P. Lommen (Castricum), J. Nieuwenhuyzen (Limmen), W. van Slooteu (Heer-Hugowaard), P. Kikkert (Koedijk, Mej. J. F. J. Dubois, Mej. M. Kaan, W. Balk, Dr. J. Postma, E. v. d. Laan, J. H. Massink, Tj. N. Adema. Contribueer ende vereenigingen: Nederl. Bond van Abstinent Studeerenden; Alcma- ria, Vereeniging tot Bevordering van Vreem delingenverkeer; Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond; Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren; Nederl. Bond van Ge meenteambtenaren; Alkmaarsche Bestuur- dersbond; Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond, afd. Alkmaar; idem af deeling Bergen; Volks bond tegen Drankmisbruik; Vrijzinnig Demo cratische Bond; Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders; Gymnastiek Vereeniging „De Halter"; Handeldrijvende en Industr 'Middenstand; Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen; Vereeniging van Hoogere Ge meente-ambtenaren; I. O. Odd Fellows; Ver eeniging van Rijksleeraren; Openbare Lees taal en Boekerij; Loge van Vrij-Metselaren „De Noordstar"; Alg. Nederl. Bond van 'Meubelmakers, afdaling Alkmaar; Depart. Alkmaar der Mij. tot Nut van het Algemeen, Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs; Bond van Nederland- sche Onderwijzers; Nederl. Onderwijzers Ge nootschap; Volksonderwijs; Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; Bond van Post-, Telegr. en Telefoon-personeel; Ne derl. Federatie van Sigarenmakers- en ta bakbewerkers; Soc. Dem. Arbeiderspartij, Vereeniging van Staatsburgeressen; Algem. Ned. Typografenbond; Nat. Bond van Han dels- en kantoorbedienden „Mercurius ata. Alkmaar; Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Contribueerende gemeenten: Alkmaar, Hei- loo, Noord-Scharwoude, Oterleek, karspel, De Rijp, Schoorl, Uitgeest, Zuid- Scharwoude, Zuid- en Noord-Sohermer, war- menhuizen, Bergen, Castricum, Heerhugo- waard, Egmond-binnen, Limmen, Koedijk, at. Pancras en Broek op Langendijk. Het aantal contribueerende gemeenten bleef constant. Begunstigers: Mr. W. C. Wendelaar, Mr. Jb. Zeylemaker (Weltevreden, Nederl. \\fi°A*nbuanten: aan*a' contribuanten op 438 Jaai eemg8zms teru» en wel van 464 r... Aantal nZ, <SUnen:- inschrijvers Uroote Russische schrijvers, Dr I Ro- metn Opvoedkunde, D. L. Daalder 87 v redesgedachte in den loop der eeuwen, Dr. I S. Bartstra '15 tenvoudige wijsbegeerte, Dr. J. Hemel rijk J 47 Totaal 189 w er keur sussen: Nederlandsche taal, J. Barkman 10 Duitsch, le jaar, C. Knaap 14 Duitsche, 2e jaar, J. Barkman 11 Engelsch, le jaar, J. Barkman 33 Engelsch, 2e jaar, Mej. J. F. J. Dubois 19 rransch, E. Kroeskop 16 Boekhouden, J. H. de Groot 16 Totaal 119 Lezingen. Jan Toorop, Otto van Tusschenbroek 72 Herman Gorter, Martien Beversluis 56 Oud-Katholieke Kerk, Prof. Dr. C. J. van Riel 23 Moderne schoolproblemen, Prof. Dr. J. H. Gunning 59 Javaansche dans, Raden Mas en Raden Ayou Jodjana (Met steun van het Koloniaal Instiutuut te Amsterdam) 185 Gezelle Herdenking, Dr. René de Clercq 106 Dickens Kerstlied, Dr. J. B. van Ame- rongen 73 Totaal 574 Filmavonden: Oerwereld in het oerwoud (2 maal) 445 Philips-} abrieken 201 Fordfilm 220 Billiton-film 100 Totaal 966 Daarnaast werden enkele cursussen afge last, daar zich niet tijdig een voldoend aan tal inschrijvers hadden aangemeld, namelijk: Grondslagen der politieke partijen, door Dr. J. A. N. Knuttel, e.a.Leiding bij de beroeps keuze, door Ds. J. v. d. Spek; benevens de werkcursussen Latijn, Italiaansch en Schei kunde. De lezing van Ds. E. D. Spelberg: Myste riespelen in onzen tijd, kon niet doorgaan door vertrek van den spreker naar elders. Zooals uit bovenstaand overzicht blijkt, trokken de verschillende cursussen en andere avonden van de Volksuniversiteit weer veel belangstelling, vooral wanneer men de moei lijke omstandigheden in aanmerking neemt, waaronder onze instelling heeft te werken. Hierbij hebben wij het oog op de zeer beperk te geldelijke middelen van de Volksuniversi teit, welke een krachtige ontwikkeling harer werkzaamheden ernstig belemmeren. Zoo kon om finantieele redenen geen gevolg worden gegeven aan het verzoek van velen, om een voortzetting te geven van den muziek-cursus, welke het vorige jaar zoo veel belangstelling trok. Eveneens moest van het geven van een muziekavond voorloopig worden afgezien, hoezeer de verleden jaar genomen proef tot voortgaan in deze richting aanlokte. Ook op ander gebied moest met zeer bescheiden eischen worden genoegen genomen en dit in aanmerking nemende, mag dan ook met vol doening op de bereikte resultaten worden terug gezien. Zonder tot een bespreking van alle af zonderlijke cursussen, enz., af te dalen, wen- schen we toch enkele punten van het afge werkte programma nader te bespreken. Een groot succes was de avond over de Javaansche dans, ingeleid door Raden Ayou Jodjana en met demonstratie toegelicht door Raden Mas Jodjana; niet alleen artistiek stond deze avond zeer hoog, maar hij gaf ons ook een zeldzaam zuiveren blik op de Javaan sche psyche. Gaarne voldoet het bestuur dan ook aan het verzoek om ook het volgend jaar een dergelijken avond op het programma te plaatsen. Een ander, eveneens eerst later in het pro gramma ingevoegd nummer, was de voor drachtavond van Dr. van Amerongen over Dickens' Kerstlied (Christmas Carol). Door de stemmingsvolle wijze, waarop de heer van Amerongen dit in zijn eenvoud zoo aangrij pende Kerstverhaal voordroeg, bezorgde hij zijn hoorders een genotvollen avond. Voor de verschillende werkcursussen be stond weer een vrij groote belangstelling, ai was het aantal inschrijvers niet zoo groot als het vorig jaar. Het grootste bezoek trokken echter de ver schillende wetenschappelijke en industrieele films. De film „Oerwereld in het Oerwoud" moest zelfs een tweede maal worden gegeven De belangstelling, die er voor deze films bestaat, deed het bestuur besluiten het vol gend jaar een proef te nemen met vertooning in een grootere zaal, waarbij tevens gelegen heid zal bestaan om ook ruimer contact met het publiek te krijgen. Tot dit laatste doel heeft de tot dusverre gebruikte lokaliteit be zwaren, welke ook bij het bezoek van de ove rige cursussen worden gevoeld. Financiën. Zooals uit het voorgaande reeds bleek, levert het gebrek aan voldoende geldelijke inkomsten thans nog de grootste moeilijk heden bij het beheer van de Volksuniversiteit. Slechts door beperking der werkzaam- teerden een verhoor afgenomen, heden kon bereikt worden, dat het tekort van de vorige rekening dit jaar niet verder steeg. Tot ons leedwezen leverde een aanvrage om verhooging van subsidie aan de Provin cie geen resultaat op. Deze werd in uitzicht gesteld slechts in geval ook de gemeentelijke subsidie op hooger peil werd gebracht. Met des te meer vrijmoedigheid werd daar om nogmaals een verzoek om subsidieverhoo- ging tot de gemeente Alkmaar gericht, welk verzoek zeker niet ongegrond geacht kan worden, wanneer men kennis neemt van de belangrijke subsidies, welke volksuniversitei ten elders van gemeentewege genieten. Met waardeering vermelden wij, dat de gemeente Heiloo haar jaarlijksche bijdrage tot 25 verhoogde. Evenals vorige jaren acht het Bestuur zich verplicht, allen die dit jaar op verschillende wijzen hun medeyverking verleenden, daar voor hartelijk dank te zeggen. In de eerste plaats de docenten, die zich met groote toewijding aan hun.taak gaven. Daarnaast aan de adj.-secretaresse mej. T. Weeder en des heer G. W. KI006, adj.-secre- taris voor de verzorging van het administra tieve deel. Van groote beteekenis is ook de hulp van het personeel der Openbare Lees zaal, dat zich steeds belast met een groot deel van den kaartverkoop en de inschrijving op de cursussen; bij dit laatste verleenen ook verschillende boekhandelaren hun medewer king. Van de plaatselijke pers, speciaal van de Alkmaarsche Courant en de firma Zwaan, mochten wij steeds grooten steun ondervin den, terwijl het Koloniaal Instituut te Am sterdam ook thans weer financieel steunde, waar het onderwerpen van kolonialen aard betrof. Met een woord van opwekking tot ieder om door bezoek aan de door de Volksuniversiteit te geven avonden en door het toetreden als contribuant onze instelling te steunen, wen- schen wij dit verslag te besluiten. Ontvangsten. Subsidies: Subsidies van gemeenten nog te goed van vorig boekjaar 380.— Nog niet ontvangen 10.— 370.- Subsidies toegestaan in geld voor '29'30 door verschillende gemeenten en de Provincie Noord- Holland 480. Nog niet ontvangen 425. Ontvangen 55.55. (Dus tegoed uit '28-'29 10.— en uit '29-'30 425.— Totaal 435.—) Subsidie gemeente Alkmaar, door lage huur leslokalen 924. Contributies. Vereenigingen 168. Begunstigers 50. idem N.N. voor 1 jaar 25. Leden 671.50 914.50 Cursusgelden f 1631.65 Waarvan gerestitueerd 2. 1629.65 Bijdragen in honoraria v. h. Kol. Inst. 75.— Salda tekort door den penning meester voorgeschoten 665.63 4633.78 Uitgaven. Saldo vorig jaar door den pen ningmeester voorgeschoten 762.21 Honoraria 1677.60 Huren zaalhuur voor cursussen verg. bestuur en Raad v. Toezicht 1109.10 (aan huur leslokalen werd 924 minder uitgegeven dan het uitge trokken bedrag. Zie onder Sub sidies) Drukwerken, Adv.kosten, Porti, etc. 863.52 Diversen 221.35 4633.78 Begrooting 1930—1931. Ontvangsten Contributies van leden en begunstigers 800. Subsidies in geld van gemeenten en Prov. 480. Cursusgelden 1800. Nadeelig Saldo waarvoor subsidie is aangevraagd aan de gemeente Alkmaar 475.— Uitgaven Voorschot penningmeester vorig jaar 665.63 afnog te ontv. subsidies uit vorig jaar 435 Honararia met reis- en verblijfkosten Huren Drukwerken, incl. advertentiekosten, etc. Diversen 3555.- 230.63 1700.— 500.— 900.— 224.37 3555.— WEER KINDERVERLAMMING IN FRANKRIJK. Zij treedt opnieuw op. Het bureau voor gezondheidszorg van het departement van den Beneden-Rijn deelt mede, dat ih den tijd van 1 tot 24 September zich nieuwe gevallen van spinale kinder verlamming hebben voorgedaan, zoodat van weder optreden der ziekte gesproken moet worden. HET SMOKKELEN VAN JUWEELEN. In 1929 voor een waarde van ruim 1 millioen. Uit New-York wordt gemeld, dat de re geering eenige cijfers heeft gepubliceerd over den omvang van den smokkelhandel naar de Vereenigde Staten in 1929. Volgens deze statistieken werden verleden jaar via ver schillende havens diamanten ter waarde van meer dan honderd millioen dollar in het land gesmokkeld. Alleen in de stad New-York, waar per dag ongeveer 200 schepen binnen komen, is een groote staf beambten dagelijks bezig de smokkelwaren op te sporen Toch wordt de haven van New-York als het para dijs voor de smokkelaars beschouwd. Gedurende het afgelo'open jaar werden meer dan 400 mannen en vrouwen wegens smokkelarij gearresteerd. Hierbij waren 183 vrouwen en volgens verklaringen van de be ambten zijn de vrouwen listiger dan de mannen. De individueele smokkelaar, de rijke toe rist, die uit het buitenland terugkeerde met een groot aantal in het buitenland gekochte juweelen bij zich, baart de regeering niet de meeste zorg. Er bestaat evenwel een goed georganiseerde internationale smokkelaars bende, die tracht diamanten in de Vereenigde Staten te smokkelen zonder daarvoor de 20 pCt. invoerrechten te betalen. De meeste trucs van de individueele smok keiaars om hun diamanten het land binnen te smokkelen, zijn den autoriteiten bekend; gedurende 1929 werden deze smokkelaars met belangrijke bedragen beboet. Volgens een mededeeling van den voor zitter van de Amerikaansche Juweliersver- eeniging Meyer D Rothschild worden jaar lijks naar schatting juweelen ter waarde van 150 millioen dollar door Amerikanen in het buitenland gekocht, terwijl in Amerika voor niet meer dan een derde gedeelte wordt be steed. BOMAANSLAG BIJ LEMBERG. Nieuwe brandstichtingen in Oost-Galicië. In de buurt van Lemberg is een bomaan slag gepleegd op een Oekrajiensch klooster, De ontploffing was zoo hevig, dat de knal in geheel Lemberg werd gehoord. In den kloos tertuin vond men nog een helsche machine, die niet was ontploft. In geheel Oost-Galicië zijn gisteren weder talrijke branden gesticht. De politie heeft weder ettelijke huiszoekin gen verricht in de Oekrajiensche dorpen. Volgens de Poolsche bladen zouden groote hoeveelheden wapens en propagandalectuur zijn gevonden. INSTORTING IN EEN GASFABRIEK. Vier dooden. In de gasfabriek van de Fransche stad Nanterre had een instorting plaats. Totnog toe zijn er vier dooden en drie gewonden. DUITSCHE FILMS IN PRAAG VERBODEN. De Politieprefectuur te Praag heeft aan alle bioscoopdirecties medegedeeld, dat tot na der order geen Duitsche klankfilms mogen worden vertoond. Aan dit bevel zal door de directies gevolg worden gegeven. Gister middag heeft de Ministerraad zich bezig ge houden met de kwestie van de Duitsche klankfilms en beslist, dat er geen grond be staat voor een algemeen verbod. Namens het Ministerie van Binnenland- sche Zaken werd medegedeeld, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar nieuwe richtlijnen voor de filmcensuur. OUDSTE MAN TER WERELD BIJ VERKEERSONGELUK ZWAAR GEWOND. Aan zijn herstel wordt getwijfeld. De Turk Zaro Agha, die volgens zijn zeg gen 156 jaar oud is en algemeen als de oud ste man ter wereld wordt beschouwd, is bij een verkeersongeval in New-York ernstig ge wond. Hij vertoeft reeds geruimen tijd in de Ver. Staten en voert een krachtige propagan da tegen den alcohol. Gisteren werd hij op Broadway door een vrachtauto gegrepen en omvergeworpen. Hij werd zoo ernstig ge wond, dat men aan zijn herstel twijfelt. INVAL IN EEN HOTEL TE CHICAGO. Hotel eigendom van Al Capone. De politie te Chicago heeft tezamen met de federale prohibitiepolitie een inval gedaan in een hotel te Chicago, toebehoorende aan den beruchten misdadigerskoning Al Capo ne. Er werden 22 personen gearresteerd. PROTEST TEGEN DE AFSCHEI- DINGSPOGINGEN VAN ZUID- AFRIKA. De Empire-groep in Zuid-Afrika heeft een in scherpe bewoordingen opgesteld mani fest uitgegeven, waarin krachtig wordt gea geerd tegen de bedoeling der Zuid-Afri- kaansche regeering om op de Woensdag a.s. aanvangende Imperiale conferentie te Lon den de kwestie van de afscheiding van Zuid- Afrika van het Britsche Empirium ter sprake te brengen. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN DUITSCHE DIERGAARDE. In de kleine diergaarde van het boschres taurant „Am Stern" heeft gisteren een ern stig ongeval plaats gehad. De 51-jarige be waker Kaser werd bij het voederen der die ren door een driejarigen beer aangevallen. Het personeel mocht er niet in slagen den beer te verdrijven, zoodat een overvalcom- mando moest worden gealarmeerd. Het roof dier werd toen door de politie neergescho ten. De bewaker, die deerlijk gewond was, is aan de gevolgen overleden. TRAGISCH ONGEVAL IN EEN BOSCH IN POLEN. Arbeiders hebben bij Koberwitz op een boschpad de lijken aangetroffen van den 65- jarigen Baron von Koppy en diens 26-jarige echtgenoote. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de barones op het modderige pad is uitgegleden en gestruikeld, waarbij zij in aanraking kwam met het geweer van den achter haar loopende baron. Het geweer is afgegaan, met het gevolg, dat de vrouw doodelijk getroffen neerviel. De baron, heeft blijkens een door hem achter gelaten schrif telijke boodschap zijn zoo ongelukkig om het leven gekomen vrouw niet willen over leven en het wapen daarna op zichzelf ge richt. DE ARBEID DER VOLKENBONDS COMMISSIES. De verschillende commissies der Assem- blée waren hedenmorgen druk aan het wxuk. Waarschijnlijk zal de politieke commissieliet eerst met haar werkzaamheden gereed zijn. Hedenmorgen werd in deze commissie rap port uitgebracht over de mandatenkwestie en morgen zal zij met het rapport over de be strijding van den slavenhandel haar werk zaamheden beëindigen. Nu de juridische commissies van Volkenbond besloten heeft de kwestie betreffende Memel op de agenda voor de eerstvolgende bijeenkomst van den raad te plaatsen, heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond den gouverneur van Memel telegrafisch naar Genève ontboden. Hedenmiddag om 12 uur zou hij daar aan komen. De tweede commissie voor de techni sche vraagstukken heeft zich beziggehouden met een interessant rapport van Venersten, waarin belangrijke opmerkingen worden ge maakt ten aanzien van het probleem van de koopkracht van het geld, en dat een resolutie bevat, waarin de aandacht der regeeringen op dit probleem wordt gevestigd, aangezien vermindering van den goudvoorraad aaiing van prijzen tengevolge kan hebben, met alle onheilvolle gevolgen daarvan. Houdt Uw huis van muggen schoon En gezondheid is lj_w loon. DE POSTTROMMELDIEFSTAL IN DE SAXEN WEIMARLAAN. Vermoedelijke daders gearresteerd. Op 20 Maart van het vorige jaar werd uit een postauto, die door onbekenden van het bijkantoor in de Saxen Weimarlaan tt Amsterdam was weggereden, een geldtrom- mei gestolen met een aanzienlijk bedrag. In verband met dezen diefstal zijn gister avond twee personen gearresteerd. Zij ont kenden bij verhoor. Het onderzoek wordt voortgezet. DERDE GROENE-KRUIS-CONGRES. Het derde Groene-Kruis-congres, gewijd aan de huiselijke ziekenverpleging en gezins- hygiëne, werd gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ge opend met een rede van dr. H. H. Tj. Beken- kamp, inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen. Allereerst begroette hij de gasten, o.w. mr. T. J. Verschuur, minister van arbeid, mr. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van den Volksgezondheidraad, dr. n. Th. s'- Jacob, commissaris der koningin in Utrecht. Dr. Bekenkamp wees er op, dat op het ge bied der huiselijke ziekenverpleging en ge- zinshygiëne het „Groene Kruis" met zijn hafl millioen leden, zijn gezamenlijk jaar- lijksch inkomen van ongeveer 2.000.000, waarvan 1.000.000 door vrijwillige bij dragen, zonder twijfel zijn sporen heeft ver diend. Spr. verzocht minister Verschuur het con gres te willen openen een verzoek waar aan deze met het uitspreken van eenig< woorden gevolg gaf. Prof. dr. G. Scheltema, hoogleeraar ti Groningen, hield daarna een inleiding over. „Verleden, heden en toekomst van de me dische kindervoorzorg in het onderwijs en de praktijk der kindergeneeskunde". Prof. dr. K. de Snoo, hoogleeraar te Utrecht, sprak daarna over: „Hygiëne vóór en na de bevalling". De hoogleeraar stond bij de behandeling van dit onderwerp in het bijzonder stil bij de beteekenis van een regelmatige controle gedurende de laatste maanden der zwanger schap. Van iedere honderd kinderen worden er nog ongeveer vier dood geboren of ster ven kort na de geboorte, en van iedere dui zend vrouwen sterven er als direct of indi rect gevolg van zwangerschap en kraam bed nog drie. In de laatste dertig jaren is in die sterfte, niettegenstaande de groote vordering die techniek en wetenschap in dien tijd hebben gemaakt, geen of weinig verbetering gekomep. Prof. De Snoo zeide de hoofdoorzaken bij de vrouwen zelf te zoe ken, die veelal nog te zorgeloos zijn en te weinig de beteekenis van goede hygiënische voorschriften en van regelmatige controle in de zwangerschap beseffen. Bij meer dan 30 pCt. der vrouwen heeft spr. in de laatste weken voor de bevalling meer of minder ernstige stoornissen gevon den. Wanneer die tijdig worden ontdekt en behandeld, is het mogelijk gebleken de sterf te der voldragen kinderen van ongeyeer 2'Vg' pCt. tot ruim 1 pCt. terug te brengen. Over het geheele land zouden dan ook bij een goe de organisatie van de verloskundige voor zorg naar schatting jaarlijks ongeveer 2500 kinderlevens kunnen worden gespaard. Maar daarvoor zouden allereerst de vrouwen haar volle medewerking moeten verleenen. Krachtige propaganda is noodig, en daar toe zijn in de allereerste plaats het „Groene Kruis", het „Witte Kruis" en het „Witgele Kruis" aangewezen. Dr. J. Ph. Elias, arts te Rotterdam, leidde in het onderwerp: „de publieke opinie en de preventieve geneeskunst". PROPAGANDA VOOR KLINKER WEGEN. Teneinde de toepassing van klinkers voot onze nationale wegen te bevorderen, maar vooral ook om het publiek duidelijk te maken welke groote voordeelen klinkerbestrating voor Nederland biedt, heeft een 50-tal steen fabrikanten besloten gezamenlijk een groot» collectieve propaganda te voeren voor klin kerwegen. De klinker-industrie is een industrie vat groote nationale beteekenis. Niet minder dat 25.000 arbeiders vinden in de Nederlandsch» steenfabrieken een bron van bestaan. De te voeren campagne is de eerste groot opgezette collectieve campagne in Nederland EEN VONDST. Men schrijft ons uit Deventer: Toen Woensdagavond G. V. alhier op zijrt land aan het aardappelrooien was. haalde hij plotseling een groote hoeveelheid gouden voorwerpen mede op. Er waren verscheiden gouden mutsspelden bij, broches met cantil- lewerk, manchetknoopen van gelijke soort, halssnoeren en armbanden, alsmede ver schillende ringen, waarvan enkele met edel- steenen bezet. De politie vermoedt, dat het gevondene van diefstal afkomstig is. 'i VERDRONKEN. Hedenmorgen is uit de rivier De Roer te Roermond het lijk opgehaald van den 36- jarigen J. H., die Zondagmorgen bij het vis- schen door de duisternis misleid in ,de rivier geraakte,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5