Verkeersongevallen. Rechtszaken Luchtvaart Pluimveeteelt Provinciaal nieuws 1 V 0P 65-jjarigen leeftijd een compliment over haar teint, ZIJ VERTELT ALLE VROUWEN HAAR GEHEIM. 20 jaren Krusehen, 20 jaren gezondheid. Stel U voor! Reeds grootmoeder en nog te worden gecomplimenteerd over haar teint. Hoe dit komt? Haar brief zal het U zeggen. Krusehen houdt haar jong en „fit".'Dat is haar heele geheim. „Toen ik dezen zomer met vacantie was, werd mij gevraagd hoe ik toch aan dien frisschen teint kwam of wat ik er voor gebruikte. Ik gebruik Krusehen zooals het wordt voorge schreven nu reeds gedurende 20 jaar en het is de beste en eenige medi cijn die ik ken. Voordien had ik steeds last van mijn lever en gal en rheumatiek in armen en schouders. He neem het regelmatig, zooals U voorschrijft, met bovengenoemd re sultaat. Tk vertel het aan iedereen, ook aan mijn kinderen^ die nu al volwassen zijn, want ik ben over de 65". E. B. Stel U niet tevreden met haar te be nijden. Volg haar voorbeeld. Krusehen zal U jong houden net als het haar deed. De kleine dagelijksche dosis houdt U in wendig jong; U staat eiken morgen op zoo frisch en vroolijk als een school meisje en voordat de eerste maand voor bij is kan men het verbazingwekkende verschil zien in Uw uiterlijk. Krusehen spoort lever en nieren aan tot betere werking. Afvalproducten worden op na tuurlijke wijze door die afvoerorganen verwijderd zooals de natuur dit bedoeld heeft. Uw bloed wordt gezuiverd en vloeit als een reinigende stroom naar eiken vezel van het lichaam. Het heele organisme wordt tot nieuw leven aange spoord, Uw oogen staan helderder, Uw huid is frisscher. U voelt zich en bent dit ook een ander mensch. Duizenden ondervinden het dagelijks. Waarom U niet? Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en 'f 1.60 per flacon. Op 't oogenblik kunt U Krusehen Salts probeeren op onze kosten. Door heel Holland zijn namelijk onder de apothe kers en drogisten duizenden flesschen Krusehen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken, zonder de gewone flesch Krusehen te openen. En 'indien U, na de proefflacon opgebruikt te hebben, met 't resultaat niet vol komen tevreden bent, brengt dan de ge- 'wone flesch ongeschonden terug naar ('den leverancier, bij wien U ze gekocht /hebt. Hij zal U onmiddellijk en zonder i omwegen Uw (geheele uitgave) 1.60 terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog Slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken Uitverkocht heeft. NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN AAN DEN DEENSCHEN KONING. Onder de vele geschenken welke koning Christiaan heden op zijn zestigsten verjaar dag mocht ontvangen, waren ook 6000 (60 X 100) bloembollen, een uitgezochte collectie Darwin tulpen uit de kweekerijen der firma van Tubbergen te Haarlem, welke den koning aangeboden werden door de leden van het ge nootschap „Dansk Samfund i Holland". Volgens de wenschen van den koning zul len deze bloembollen geplaatst worden in de Koninklijke parken te Kopenhagen. BLIKSEM IN LANDBOUWSCHUUR GESLAGEN. Hedennacht te ongeveer 4 uur is tijdens ien hevig onweer e bliksem ingeslagen in de landbouwschool van den heer L. v. d. Wek ken Jr. ond'er de gemeente Kerkwerven. In een oogenblik stond de schuur in lichte laaie. De schuur brandde totaal af. Twee var kens kwamen in de vlammen om. Eenige landbouwwerktuigen, een boerenwagen en graangewassen gingen verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DR. PEYROT. f Hedenmorgen overleed op 64-jarigen leef- Ajd te Amersfoort na een ziekteperiode van twee maanden dr. Ph. H. Peyrot, rector van het stedelijk gymnasium te Amersfoort. De overledene was vanaf 1896 aan genoemd ■gymnasium verbonden, als leeraar in de oude talen. In 1912 werd hij benoemd tot con rector, om een jaar later opvolger te worden van rector dr. Moll. De crematie vindt Maandag a.s. plaats. NACHTELIJK ALARM. Twee recidivisten aangehouden. Gisternacht, kort na 12 uur, werd zooals we gisteren reeds vrij uitvoering konden melden, de omgeving van de Keizersgracht te A'dam fusschen Raadhuisstraat en Leliegracht in opschudding gebracht door een aanhoudend zeer krachtig cHaxongebrul, dat tot ver in den omtrek de late wandelaars opschrikte. 'Spoedig bleek, dat het geluid kwam uit het perceef 173 op de Keizersgracht, een oud •patriciërshuis, dat als zoovele fraaie ge bouwen op onze grachten voor kantoor lokalen en magazijn in gebruik is. In het pand is gevestigd de firma Henri Jullien, grossier m horloges, pendules, mu- ziekdoozen enz. Aan den buitenkant zag alles er vreedzaam en correct uit, zoodat men de veronderstelling opperde, dat dieven zich hadden laten insluiten. Het claxon-gebrul van het alarmtoestel was ook doorgedrongen tot het politieposthuis op de Westermarkt. Eenige agenten trokken er op uit en zetten, zekerheidshalve het geheele blok, waarin het perceel 173 gelegen is, af. Inmiddels werd een lid van de firma Henri Jullien, die aan de Nic. Witsenkade woont, gewaarschuwd en nog geen uur, nadat de claxon met zijn dave rend geluid de omgeving in rep en roer had gebracht, was de firmant ter plaatse. Met eenige politie-agenten trok bij het perceel binnen, waar een uitgebreid onderzoek be gon, dat vele uren in beslag nam. Terwijl het huis van den kelder tot op het dak werd afgezocht, kwam de conciërge van het perceel 163 op de Keizersgracht, waarin een bankgebouw gevestigd is, een der buiten geposteerde agenten waarschuwen, dat hij in het pand naast het zijne, no. 161, dat geheel leeg staat, gerucht had gehoord. Ook hier werd nauwkeurig een onderzoek ingesteld, hetgeen mogelijk was nadat een agent met behulp van zijn sabel en gummistok, welke hij als koevoet wist te gebruiken, een raam van perceel 161 had weten open te krijgen. Maar van de inbrekers geen spoor tot om drie uur op de vliering van het leege pand 161 een agent en een rechercheur een zware tasch met inbrekerswerktuigen vonden. Ook was in dit perceel reeds eerder een beitel ont dekt, die aan den binnenkant in een deur paneel stak. Het was half vier in den nacht, dat de poli tie-agenten en rechercheurs het zoeken in, op en om de perceelen aan de Keizersgracht tue- schen de Leliegracht en de H.B.S. opgaven. Vast stond, dat uit de horlogerie van de fa. Henri Jullien niets vermist werd en ook dat de inbrkers door het lege pand 161 het hui zenblok binnengedrongen waren. Er bleef na half vier nog een sterke bewaking op Keizers- en Heerengracht achter. Om even vier uur hoorden bewoners van een der huizen op het bewaakte grachtge deelte gestommel op een der daken. Zij waar schuwden de politie, die nu opnieuw een on derzoek op de daken instelde. Met het resul taat, dat zij' in een der insnijdingen tusschen twee perceelen een paar mannen aantrof, die probeerden zich achter een dakgoot te ver bergen. De beide mannen werden zonder veel moeite gearresteerd; 't bleken goede beken den van politie en justitie, recidivisten, te zijn. Zij ontkenden dat de op de vliering van pand 161 in beslag genomen tasch met in brekerswerktuigen hun eigendom was en be weerden het (leege!) huis binnen te zijn ge gaan omdat zij er een kind hoorden schreeuwen! Gebleken is evenwel, dat de deur van het leege huis met een looper geopend was. Commissaris H. Pijper van het politie- bureau-Maraixstraat heeft de beide gearres- MANOEUVRES OP DE NOORDZEE GEËINDIGD. Hedenmorgen zijn in de Amsterdamsche haven gearresteerd de torpedobooten Z 5 en Z 7 die teruggekeerd zijn van de manoeuvres op de Noordzee. Zij hebben ligplaats ge nomen aan den steiger van Es en van Omme ren aan de Ruyterkade. De schepen zullen a.s. Maandag weer ver trekken. HOEVE „GENERAAL VAN DEN BOSCH". Gister is de kapitale hoeve „Generaal van den Bosch" van de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord met bijbehooren- de landerijen van ongeveer 45 H.A., gelegen aan den Rijksstraatweg naar Leeuwarden, in publieke veiling aangekocht door de N.V. Pasman's Èxportslachterijen en Fabrieken te Steenwijk, voor een bedrag van ruim 60.000. Deze hoeve zal door genoemde vennootschap worden geëxploiteerd, eener- zijds om het varkensras in deze streek voor de bereiding van bacon zoo mogelijk nog te verbeteren, anderzijds teneinde de beschik king te verkrijgen over voldoende melk voor de fabricage van melange en margarine, uit sluitend in de betere kwaliteit. KORTE BERICHTEN Te Amersfoort zijn twee jongens aan gehouden, de 17-jarige R. aldaar en de 16- jarige v. W. uit Hilversum, verdacht in het padvindershuis aan den Berkenweg brand te hebben gesticht. De leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 September om één uur. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen is besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waar in gevraagd zal worden het wetsvoorstel verhooging gedistilleerdaccijns niet aan te nemen. Gisteren heeft de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij haar vijftiende jaarvergadering te 's Gra venhage gehouden. BRANDEN. Petroleumlamp omgevallen. Te Oudendijk, gem. Nieuwwolda (Gr.), is de pasgebouwde kapschuur van den heer D. D. Dijkstra aldaar afgebrand. De opbrengst van 16 H.A. kanariezaad ging mee verloren en bovendien een dorschmachine met stroo- pers, in eigendom toebehoorende aan den 'heer E. Mulder te Westerlee. De oorzaak is vermoedelijk het omvallen van een petroleum lamp, die door het personeel van de dorsch machine was gebruikt. Kiein vee verbrand. Het huis van W. Jongbloed te Steenwijker- wold is met bijna den geheelen inboedel, den hooivoorraad en het kleinvee afgebrand. De oorzaak is hooibroei. Verzekering dekt de schade. Huis en schuur afgebrand. Donderdagmiddag zijn te Roermond het huis en de schuur van den landbouwer de H. te Thorn tot den grond toe afgebrand. Met groote moeite kon het vee en eenig huis raad worden gered. De geheele wintervoor raad ging verloren. Motor tegen stilstaanden wagen gereden. De machinisten K. en S., beiden afkom stig uit Roosteren, reden met hun motor tus schen Enschot en Quatre Bras tegen een boe renwagen op. Beide berijders werden van den motor geslingerd. De bestuurder K kreeg een wonde aan het been, alsmede een ver splinterde knieschijf; S. liep een hoofdwonde op. Beiden werden per auto naar het Zieken huis te Tilburg overgebracht. De laatste kon, na verbonden te zijn weer vertrekken. K. wordt nog in het Ziekenhuis verpleegd. Te gen hem is proces verbaal opgemaakt. Het zoo goed als nieuwe motorrijwiel werd vrij wel geheel vernield. Door de tram overreden en gedood. Omstreeks 5 uur is op de Koninginnegracht te s-uravenhage, ter hoogte van de Sumatra- stiaat, de lC-jarige J. T., uit de Bankastraat, door een tramwagen van lijn 9 overreden. Het kind was aan het spelen en kwam plotse ling van achter een boom vandaan. De deer lijk verminkte overblijfselen zijn naar het lijkenhuis van het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Fietser gedood. Nabij de Lier slipte gisternamiddag een vrachtauto tengevolge van de gladheid van den weg, met het gevolg, dat de 23-jarige van Roon uit Maassluis, die fietsende naast den auto reed, werd geraakt en over de sloot werd geslagen. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk en is hedenmorgen aan de ge volgen overleden. Dame gewond. Gisteravond is op der. Boomdijk tusschen Kruiningen en Krabbendijke 'n vrachtauto ge slipt en tegen een boom gereden. Eén der in zittenden, een dame uit Kruiningen, werd' uit den wagen geslingerd en liep lichte verwon dingen op. Twee andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar be haven gearriveerd de torpedobooten Z 5 en ren aan de De Ruyterkade. AUTO' OVER DEN KOP GESLAGEN BIJ SPIJKENISSE. Koopman zwaar gewond. Aan het einde van den tramdijk te Spijke- nisse had hedenmorgen een ernstig auto ongeval plaats. Een personen-auto uit Rot ter bestuurd door den 37-jarigen J. Elder- kamp, waarin medegezeten waren de koop lieden J. van 't Hof en D. Rijsdijk, beiden uit Rotterdam, reed met groote vaart van deu zeer steilen Molendijk en sloeg eenige malen over den kop. De toesand van v. 't Hof, die met groote moeite uit de geheel vernielde auto werd gehaald, is zeer zorgwekkend. Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Rot terdam vervoerd. Het ongeluk moet te wijten zijn aan de veel te groote snelheid waarmee gereden werd, terwijl bovendien door den stortregen ht uitzicht belmmerd was. De auto is totaal vernield. Een der wielen is meters ver weggeslingerd. De kooplieden waren op weg naar de groetenveiling te Oost-Voorne. DOOD DOOR SCHULD. Voor de Bredasche rechtbank heeft te rechtgestaan de 35-jarige handelaar A. C. B. uit Ginneken ter zake dat hij op 19 Maart j.1. op den Oosterhoutschenweg met zijn auto door een rookwolk der juist passeerende stoomtram reed en in botsing kwam met eenige op den weg rijdende wielrijders, ten gevolge waarvan twee hunner direct gedood werden en een derde nog dienzelfden dag overleed. Na verhoor van een twintigtal getuigen, requireerde de officier 5 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Verdachte beweerde, dat hij door den rook de wielrijders niet had kunnen zien. Gisteren heeft de rechtbank uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld wegens het veroorzaken van dood door schuld tot 2 we ken hechtenis. MATTHEWS TE RANGOON. Captain Matthews, die een poging dóet het record afstandvliegen EngelandAustralië, dat op naam staat van Hinkler in 1514 dag, te verbeteren, is hedenavond uit Calcutta te Rangoon aangekomen. Het thans afgelegde traject is een dag bin nen den tijd van Hinkler gevlogen. DE „GRAF ZEPPELIN". Gisteravond is het luchtschip „Graf Zeppe lin" van zijn tweedaagschen tocht naar de Oostzeegebieden te 17.40 uur vlot te Frie- drichshafen geland. DOODELIJK VLIEGTUIG-ONGELUK. Een vliegtuig, dat bestuurd werd door een leerling van de vliegschool te Ghemnitz is te Stuttgart verongelukt. De motor weigerde plotseling en de bestuurder trachtte in glij vlucht te dalen, hetgeen echter door den sterken Noordenwind mislukte. De machine stortte neer en werd geheel vernield. De pi loot is aan de bekomen verwondingen be zweken. VLIEGTUIGONGELUK BIJ LEMBERG. Op het militaire vliegveld te Lemberg (Polen) is Woensdagmiddag een vliegtuigongeluk ge beurd tijdens een oefenvlucht. Het betreffende vliegtuig geraakte plotseling aan dey stuur inrichting onklaar, verloor het evenwicht en stortte omlaag, zoodat het geheel verwoest werd. Onder de overblijfselen werden de inzit tenden, een vlieger-officier en een onder officier in levensgevaarlijken toestand ge vonden. NOODLANDING. Te Alem (N.B.) moest het legervliegtuig F 488 op een weiland een noodlanding maken waarbij de linkervleugel brak. De inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig zal gedemon teerd worden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over Voeder-methoden. De vorige keer was ik met de beant woording van een vraag bezig van een lezer uit Verre over het kunstkorrelvoer en deze interessante vraag geeft, mij aanleiding omtrent dit voer een en an der te zeggen. Laat m ij eerst terug komen op de kwestie: moet ik doen wat de fabrikant mij voorschrijft of niet? Me dunt het ligt toch voor de hand. Over het algemeen zijn de fabrikanten van veevoeder menschen die grondig hun voer eerst op allerlei proefdieren probeeren en vele fabrikanten hebben thans zelfs eigen proefstations waar zij voortdurend hun voer corttroleeren in de praktijk en het probeeren te verbeteren. De groot-fabri kant koopt met zorg zijn grondstoffen, laat deze meestal als het groote partijen zijn aan het Rijkslandbouwproefstations te Wageningen onderzoeken en mengt deze grondstoffen daarna in bepaalde verhoudingen, die hij als de beste gevon- dfn heeft. Zoo iemand waagt zich niet aan minderwaardige grondstoffen daar hij er zijn naam mee verliezen zou en de concurrentie bovendien sterk genoeg is om hem te dwingen goede waar te leveren. Als dus zoo'n fabrikant een voermethode voorschrijft kan men zich daar gerust aan houden en bovendien kan men, als men onvoorzien geen gun stige resultaten mocht krijgen bij den fabrikant aankloppen om raad. De fa brikant op zijn beurt zal dat zelfs aan genaam vinden, want hoewel hij zelf zijn voer controleert doen zich in de praktijk zooveel duizenden verschillen de omstandigheden voor, dat het vaak voor hem leerzaam is een geval te be- studeeren waar zijn voer niet voldoet. Houdt u dus bij de bekende merken waar ons land er verschillende van fa briceert aan net advies van den fabri kant. Maa. nu over het korrelvoer in het algemeen. We komen daarmede op het gebied der voedingsmethode en als we doze bekijken kunnen we schets matig de volgende methoden onderken nen: De ouderwetsche methode. Vroeger hield men de kippen op het boerenerf of bij de huizen en ze zochten zelf grooten- deels hun voer op. Dat was goedkoop en men voerde wat afval-graan of ander graan gij. Een kip die echter op die ma nier niet genoeg eiwitrijk voer zelf kan vinden kan op graan alleen, dat weinig eiwit bevat, niet veel eieren producee- ren. Vandaar dat men er toe overging de kip die veel moest produceeren of de kip, die weinig eitwitrijk voer (wormen, insecten, enz.) kan vinden, dus ook vast zittende kippen eiwitrijk voer bij te geven naast het graan. Dit eiwitrijk voer is hoofdzakelijk v; u dierlijken oor sprong en bestaat meestal uit gedroog de en fijngemalen visch, vischafval of vleeschafval, zoogenaamd vischmeel of diermeel of vleeschmeel. Over elk dezer stoffen iaat zich een boekdeel volschrij ven maar daar zal ik nu niet mee be ginnen en alleen maar het principe ver melden. Ook zijn er eenige plantaardige stoffen die veel eiwit bevatten o.a. soja meel. Dit plantaardige eiwit is veel goed- kooper dan dierlijk eiwit, maar niet zoo goed werkend. Een zuinige fabrikant tracht nu in zijn voer allerlei grondstof-, fen zoo te mengen, dat de kippen, als zij dit eten voldoende eiwit krijgen om eieren te produceeren. Toen men deze voedermethode eenige jaren geleden het eerst ging toepassen mengde men het z.g. meelvoeder, toen „ochtendvoer" genoemd met wat water tot een rulle massa. De kippen lusttee dit heel graag cn aten er flink van. Zoo voerde men dan eenige keeren per dag rul aangemaakt meelvoer en gaf daar naast de kippen 's avonds wat graan- voer, omdat deze dieren nu eenmaal fel zijn op dergelijk korrelcvoer. De bezwa ren van deze methode waren dat het rul aanmaken heel wat werk eischt, want a'.s men bijv. 1003 kippen heeft moet men zoo ongeveer 50 K.G. meelvoer per dag mengen. Een kip eet namelijk zoo onge veer 100 110 gram voer per dag en men voet dan dus 50 K.G. meelvoer en 50 K.G. graan. Toen vond men uit om de kippen het meelvoer gewoonweg droog te geven uit een bak. Op het oog lijkt dit een onmo gelijk systeem maar in de praktijk gaat het uitstekend, pikken de kippen gretig in het meel en zoodra ze dan weer wat meel gepikt hebben loopen ze naar den drinkbak om het door te spoelen. De volgende stap was dat men het dooge meel in bakken voerde die zoo geconstrueerd waren, dat men ze b.v. eens per week vulde' en de kippen er dan den heelen dag net zooveel van kon den eten als ze lusten. Daarbij voerde men echter ook nog 50 60 grdm graan- voer per dag en dit systeem vindt men thans over de geheele wereld zeer veel toegepast, ook in ons land. We begrijpen dus nu goed waarom het gaat. Meelvoer, dat extra eitwitrijk' is wordt gevoerd uit automatische voerbakken waar men een flink aantal dagen geen omkijken naar heeft en daarnaast voert men graanvoer om de kippen wat afleiding te geven om naar dat graan te zoeken en te krabben. Maar op een goeden dag vindt men weer wat anders uit n.1. men gaat het graan niet meer als korrelvoer geven maar maalt het fijn, mengt het met het eiwitrijke meelvoer en geeft de kippen dan niets anders riieer dan den geheelen dag dit mengsel. Dit is de „alleen meel- voer"-methode, die in Amerika de „all-mash" methode genoemd (mash meelvoer). Over de voor- en nadeelen van deze methode zijn de geleerden en fabrikanten het nog niet eens, de een krijgt er prachtige resultaten mede, de ander is niet tevreden. Dat hangt van massa's omstandigheden af, teveel om hier te gaan beschrijven. Toen men echter de all-mash-methode meer en meer toegang vond, ten eerste om het enorme gemak, de arbeidsbespa ring en ten tweede om het feit dat de kip nu steeds het voer in de benoodigde samenstelling kreeg en geen kans meer krijgt om alleen eitwitrijk meelvoer of alleen graanvoer te eten, toen ging men weer een stapje verder. Nu ging men en ciat is dan het laatste stadium op heden dit all-mash-meel in groote bakken ver hitten, op een bepaalde mengen en daarna op een geweldige manier persen door een soort gehakmachine zooals we die bij de slagers wel zien. Uit de gaatjes ziet men'dan het meel als pijpjes ongeveer ter dikte van een potlood persen en een mesje dat voor de zeefplaat ronddraait, snijdt nu van al die pijpjes stukjes af ter lengte van on geveer 1 c.M. Ziedaar dus de kunstmatig bereide korrels van muolvoer en het moderne orrelvoer, Op do tentoonstel ling in Londen stonden groote machines die per uur duizenden K.G. van zu^6 korrels klaar maken en teven. kon men bijna in alle stand3 der voerhandelaren dit korrelvoer vinden. Men kan bij deze handelaren dan koopen wat men wil meelvoer met graanvoer, of korrels die men in Engeland „pellets" noeren. En ziedaar nu tevens het antwoord op de talrijke vragen of men bij dit korrel voer nog graanvoer moet voeren. Neen natuurlijk niet, want het korrelvoer is een absoluut compleet voer, waarin alle onderdeelen nauwkeurig uitgebalan ceerd zijn. Voert men dus graan bij, dan krijgt de kip veel te veel zetmeel, legt geen eieren meer, wordt veel te vet en sterft aan vetzucht of legnood. Dr. TE HENNEPE CASTRICUM Gistermiddag tegen 3 uur had een aanrij- ding plaats op den Rijksstraatweg alhier. Een met zand geladen vrachtauto kwam zonder behoorlijk te waarschuwen uit de zanderij lapgs dien weg gelegen, waar geen uitweg is. Öp (fen rechten Rijksweg kwamen uit de richting van het dorp een gloed-nieu- we Chrevolet met een vaart van ongeveer 50 K.M., terwijl daarachter op ongeveer 40 M. volgde een zware Studebaker. Doordat de vrachtwagen op den weg kwam moest op zeer korten afstand de voorste luxe wagen uithalen terwijl intusschen de zware Stude baker op de Chrevolet liep. Tengevolge van den duw dien de middelste wagen van achter kreeg schoof hij na eerst een aanrij ding gehad te hebben met den voorsten wa- gen dwars over den weg. Zonder persoonlijke ongelukken liep dit met materieele schade af. De schuld moet gezocht worden in het zonder behoorlijk waarschuwen den Rijksweg oprijden van den vrachtauto. De politie was spoe dig ter plaatse en zal van een en ander pro' ces-verbaal opmaken. TEXEL. Bemaling Waal en Burg. Niettegenstaande een open brief, die door een 24-tal ingelanden van den polder Waat en Burg op Texel aa i het bestuur was ge richt, en waarin nogmaals op electrische be maling werd aangedrongen, nam het bestuur van dien polder Dinsdag in zijn vergadering het besluit om met den ingenieur Verheije een bespreking te houden over den aankoop van olie-motoren. Met 4 van de 7 stemmen werd het verzoek om electrische bemaling afgestemd. TRAMBAAN SCHAGEN-WOGNUM. De Ned. Spoorwegen en de provincie N.- Holland zijn met elkander in onderhandeling getreden inzake overdracht van de oude trambaan SchagenWqgnum, welke de pro vincie tot publieken weg zou willen maken. Er is aan de Ned. Spoorwegen voor deze baan een bedrag geboden van 54.400. Indertijd hebben echter de belanghebbende gemeente- en waterschapsbesturen voor ver dere exploitatie der tram rentelooze voor schotten verleend tot een bedrag van 123.000. De Ned. Spoorwegen hebben zich nu be reid verklaard het bedrag van 54.400 aan de betrokken lichamen te restitueeren. wa' overeenkomt met een uitkeering van pl m 45 pCt. Er dient nu te worden afgewacht of de betrokken besturen zich hiermede accoord zullen verklaren. HEEMSKERK. Ged. Staten van Noord'holland hebben of het verzoek van C. en J. Beentjes alhier, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Beverwijk over Uit geest naar Alkmaar en terug, afwijzend be schikt. WIJK AAN ZEE. Minister Deckers, die op den landdag van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis''. •kring Rijnland te Alphen a/d. Rijn tegen woordig zal zijn, zal daarna een avondoefe ning bijwonen van de reddingbrigade te Wijk aan Zee door de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. SCHAGEN. Met ingang van 1 October is aan den heel P. Hopman alhier op verzoek eervol ontslag verleend als lid commissie toezicht op Rijks- landbouwwinterschool aldaar, onder dank betuiging. Als zoodanig is benoemd de heer J. Blaauboer Kzn. aihier. HEER-HUGOWAARD. Vergadering van de afd. Witte Kruis of Donderdag 25 September half negen, ten huize van den heer Rüs. De heer Molenaar, voorzitter 'opende met een woord van welkom de vergadering- Af wezig de heeren C. van Langen en Spierings. De voorzitter wijdde enkele woorden aan wijlen den heer Dibbits, in leven burgemees ter van Zwaag, tevens lid van het hoofdbe stuur van Het Witte Kruis. In bespreking kwam de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van het hoofdbestuur, den 7en October te Haarlem te houden. Nadat door den voorzitter was toegelicht waarom dit jaar geen besprekin gen zullen worden gevoerd omtrent het in stellen van zoogenaamde kringen, vroeg de heer D. de Jong het woord, daar hij meen de, dat hij als afgevaardigde naar de Alge meene vergadering ten vorige jare, hier nog wel iets over te zeggen heeft. Wel gaat het hoofdbestuur accoord me- het vormen van vrijwillige kringen, zooge naamde werkdistricten, doch de stemming ij1 de vergadering van 't vorige jaar kantte zien in het algemeen tegen het vormen van kies districten, waardoor de verhoudingen in vereeniging geheel zouden worden ve".n" derd. Als voorbeeld van dergelijke werkdis tricten haalde spr. de kringen Alkmaar en Purmerend aan, waar steeds onderling con tact tusschen de afdeelingen gehouden woro' en men in vergadering punten behande speciaal de afdeelingen in dien kring gaande. Algemeen weid goedgevonden accroro gaan met eenige voorstellen omtrent Wn siocnregeling van ambtenaren.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6