Kerk en school Jeugdlectuur, Tijdschriften CKWKEXTEBAPEf. Provinciaal nieuws zoowel van de zijde der regeering en van het provinciaal bestuur, als van den kant ;van de veehouders en zuivelorganisatie. 1 Gewezen werd er echter op, dat de bestrij ding der rundertuberculose zeer moeilijk is en nog vele teleurstellingen zal geven. Geïl lustreerd werd dit met een voorbeeld van een der aangesloten veehouders te Berkhout. Genoemd lid was al aangesloten bij de com missie voor den gezondheidsdienst van vee, welke gewerkt heeft in de jaren 19221928. Zijn veestapel was vrij van reactiedieren, be halve een overblijfsel van een ongelukkige koop. Door dit dier of door besmetting van de bijproducten der zuivelfabriek, werd een van de jonge dieren van zijn eigen aanfok geïnfecteerd. Door de droge zomer van 1929 hiertoe verplicht gaf hij zijn dieren kracht voer in het land, hetwelk werd toegediend in de bekende houten papbakjes Eén van de dieren in dit koppeltje weigerde het kracht voer en kwam niet in de papbakjes. Bedoeld reactie-dier moest in December 1929 wegens open vorm worden afgeslacht. En nu doet het merkwaardige geval zich voor, dat bij het tuberculose onderzoek alle dieren welke bij het klinisch zieke dier in koppel hadden geloopen, reactie-verschijnselen vertoonden, uitgezonderd het ééne dier welke krachtvoer weigerde en dus nooit in de papbakjes kwam. Verder werd gewezen op de vooruitgang betreffende de aansluiting van de veehouders bij de Rijksbestrijding. Om vergelijking met het voorgaande jaar valt vrij veel vooruitgang uit de cijfers te constateeren. 1928—1929 waren aangeslo ten 21 bestrijdersorganisaties met 977 leden veehouders. Laten we Wognum (de zuivelfabriek) wel ke met de bestrijding is opgehouden buiten beschouwing, en alleen voor het feit dat nog 1 open vorm van 't voorgaande jaar in de termen viel voor uitbetaling, dan blijkt dat het aantal vereenigingen met 5 is vooruitge gaan en gestegen is tot 26. Het aantal der leden-veehouders is met 403 en gestegen tot 1380, terwijl het aantal der onderzochte die ren met 5369 dieren is gestegen tot het aan tal van 21762 onderzochte runderen. Verder kon worden vermeld, dat de meeste organisaties in leden-aantal vooruit zijn ge gaan. Een paar zijn. hierin gelijk gebleven, terwijl de vereeniging op West-Terschelling en de zuivelfabriek te Venhuizen achteruit zijn gegaan met respectievelijk 10 en 2 leden. 21762 runderen werden er onderzocht, waarvan 4446 dieren reactieverschijnselen vertoonden. Uitgedrukt in procenten is dit 20.4 pCL Deze uitkomst is iets ongunstiger dan die van het voorgaande jaar. toen van de 16398 onderzochte runderen 3079 stuks, is 18.8 pCt. reageerden. Echter is de uitkomst van het onderzoek der jonge dieren beneden 2 jaar vrij •belangrijk gunstiger, n.1. van de 5204 dieren, onderzocht in het afgeloopen jaar, reageer den 231 stuks is 4.4 pCt. 't Vorige jaar waren deze cijfers 4533 dieren met 415 reageerende is 9.2 pCt. Het feit dat de toestand juist bij het jonge vee gunstiger is, mag als een hoopvol teeken worden beschouwd. Ook het aantal der vrije stallen is naar de verhouding van het aantal aangesloten le den een tikje gunstiger dan voorgaand jaar. Dit jaar 1380 leden met 501 vrije bedrij ven 't Vorige jaar 977 leden met 344 vrije stal len. 't Aantal der wegens open vormen afge slachte runderen is gestegen van de 25 run deren in het vorige jaar tot 89 in dit boek jaar. Oogenschijnlijk lijkt dit ongunstiger, maar aangenomen kan wel worden dat meer dere bekendheid van de situatie heeft geleid tot gemakkelijker onderkennen der open vor- men. Ten slotte eindigde het verslag met enkele algemeene opmerkingen, betreffende 't finan cieel beheer, 't verloop der administratie en over de goede medewerking van de veehou ders. Alleen werd er over geklaagd, dat som mige besturen van zuivelfabrieken zoo wei nig meewerkten. Ook dat verschillende vee houders te lichtvaardig waren met de aan- koopen van vee in het bijzonder melkvee. Zij rekenden er daarbij niet op, dat er ook nog streken in ons land zijn, waar het vee wel op tuberculose wordt onderzocht, maar waarbij men de reactiedieren vrij en zonder van eenig kenmerk te voorzien zoo op de markt plaatst. Aangedrongen werd daarom bii aankoop van vee afkomstig uit bedoelde stre ken vooral aan te dringen op een degelijke garantiebrief of wat verre weg is te verkie zen, een hernieuwd onderzoek. Met dank aan den samensteller werd hier na het verslag vastgesteld. Nadat nog den heer P. Pijper te Spanbroek als lid van het bestuur werd aangewezen, als vertegenwoordiger der bestrijders-orga nisaties werd de vergadering na verschillen de plichtplegingen door den voorzitter geslo ten. Sint Pancras. Maandagavond vergaderde de afd. St Pancras van „Het Witte Kruis" in het lokaal „De Driesprong". Aanwezig waren 32 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de vergadering met een gepast woord van welkom en sprak zijn genoegen uit over <le flinke belangstelling. De secretaris, den heer J. Sinjewel, las de notulen. Naar aanleiding daarvan merkte de heer Schuur op, dat hierin niets voorkwam omtrent de vergoeding van leden der com missie van tien. Spr. vroeg of deze vergoe- cingen niet werden uitgekeerd. De secretaris antwoordde hierop, dat deze vergoeding thans op een enkele na geregeld was en meende dat de heer Schuur had toe gezegd, dit voor zijn persoon in „Ziekenver frKi i(fPrake *5 hengen Evenwel blijft het bestuur voor de eventueele uitkee- nng verantwoordelijk, indien er aanvragen Jcomen. Op een vraag van den heer G. Booij Az omtrent de contributie-inning, werd geant woord, dat dit op de oude wijze was ge schied en vrij vlot is verloopen. Nadat enkele ingekomen stukken voor ken nisgeving waren aangenomen deelde de voor zitter mede, dat op aanvraag van de afdee- ling door het gemeentebestuur van Koedijk 100 subsidie was verleend als tegemoetko ming in de verpleeg kosten van een t b. c.- patiënte aldaar. Door de heeren Boskamp, Groeneweg en de voorzitter is inspectie gehouden over den magazijnvoorraad waarbij alles in de beste orde is bevonden, waarvoor de heer Aukes een woord van lof toekomt. Een kleine herstelling aan de ijskast is reeds uitgevoerd. Verder deelde de voorzitter mede, dat van wege het bestuur alles is gedaan om te ko men tot de aanstelling, samen met Koedijk, van een wijkverpleegster in 1931, doch dit is ons niet mogen gelukken, omdat om ver schillende bekende redenen de subsidie-aan vraag door ons gemeentebestuur eerst de vo rige week is afgehandeld. Thans ligt de sub sidie gereed. Daar echter de zuster verplicht was voor 1 October op te zeggen, heeft Koe dijk in verband met de houding en de onze kerheid eener beslissing in verband met de bekende voorwaarde, er van afgezien verder te onderhandelen. Er is in verband met deze zaak heel wat te doen geweest en veel werk verricht. Het is te betreuren, dat deze zaak niet tot stand kon komen. Spr. dankte allen die hebben medegewerkt en wilde speciaal noemen de heer Lek, die in de raad zijn best heeft gedaan om de zaak te verdedigen Hij hoopte dat een volgend jaar deze goede zaak tot stand zou kunnen komen. Beschrijvingsbrief. Deze leverde weinig stof tot bespreking. Besloten werd de candidatuur MC. A. Spierings arts te H.H.-waard, te steunen en de afgevaardigde opdracht te geven deze te stemmen. Op voorstel van den heer G. Booij werd den afgevaardigde vrij mandaat voor de ove rige punten gegeven. De heer van Kampen informeerde, of de vorming van districten, welke ieder één hoofd bestuurslid kozen, niet is doorgegaan. Hier omtrent werd het advies van het hoofdbestuur voorgelezen, dat de voorkeur gaf aan werk- districten welke echter uit eigen initiatief moesten voortspruiten, waardoor dan wel zou blijken of er aan kiesdistrictvorming be hoefte bestond. De statutenwijziging wordt thans door het H. B. zelf voorgesteld in verband met de Kon. Goedkeuring, waarom de commissie is afgetreden. Enkele vragen, o.a. van den heer H. Hart, inzake een voorstel omtrent pensioentoeslag, werden door het bestuur beantwoord en door den heer v. Kampo* nader toegelicht, waarbij deze ook als zijn meening te kennen gaf, dat ambtenaren onder de 400 hiervoor niet in aanmerking kwamen. Daarom worden voor den magazijnmeester rentezegels geplakt. Het bestuur stelde voor één afgevaardigde te benoemen met het oog op kostenbesparing in verband met den toestand der kas. De heer Hart en Schuur oordeelden twee afgevaardigden beter. De heer Hoogland toonde met verschillen de voorbeelden aan, dat één afgevaardigde voldoende was. Na eenige' discussie werd het bestuurs voorstel algemeen aanvaard. Na een tweetal vrije stemmingen en een herstemming, werd de heer C. Kloosterboer met 20 stemmen, (tegen 11 op den heer v. Kampen), gekozen als afgevaardigde en de heer A. Hoogland als plaatsvervanger. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat thans weer leden uit het bestuur zijn afgevaardigd. Hij had zich steeds onthouden van eenige invloed op de stemming. Toch noemde spr. het een vreemd geval dat in de la.tste jaren een afgevaardigde was gekozen buiten het bestuur om. Dankbaar was spr. niet voor zich per soonlijk, doch voor het geheele bestuur dat thans weer de algemeen geldende regel was gevolgd. Salarisherziening secretaris-penningmeester. Dit punt is op de agenda geplaatst volgens een voorstel van den heer G. Booij in de vo rige vergadering, waarbij werd voorgesteld het salaris te verhoogen van 25 op 40. In het bestuur was hieromtrent geen eenstem migheid. Volgens het oordeel van de voor zitter was Het Witte Kruis een philantropi- sche vereeniging, die veel geld noodig had voor verplegingsartikelen enz., en konden de functionnarissen z.i. geen aanspraak maken op volledige bezoldiging. De heer Sinjewel had vrijheid gevonden het voorstel te steunen, juist, omdat dit nu toch niet voor hem persoonlijk gold, omdat hij straks de gemeente gaat verlaten. Hij wist echter bij ondervinding dat zijn opvolger geen gemakkelijke taak zou hebben en veel werk zou vinden. De heer Hoogland bracht naar voren dat het bestuur verplicht was met dit voorstel te komen, omdat dit aan den heer Booij was beloofd. Bij eventueele stemming achtte hij zich echter vrij zijn houding te bepalen. De heer G. Booij was dit volkomen eens. Het voorste], aldus spr., is van mij. Eht is echter al een poos geleden en de toestand is nu zoodanig veranderd dat ik de beslissing aan de vergadering overlaat. Het werk is echter met f 40 ode nog niet betaald. De heer Schuur achtte hier de tijdsomstan digheden niet van invloed en stelde voor 40 te ge-'en. Verschillende leden stelden aanhouding voor tot het volgend jaar, hetgeen tenslotte werd aangenomen. Tot kasnazieners werden benoemd de hee ren A. Huiberts en H. Hart. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer Schuur er de aandacht op, dat er tegenwoordig weer vrij veel gevallen van t. b c. in het ressort van de afdeeling voorgekomen en was van meening dat er eigenlijk tekort ligtenten be schikbaar zijn, alhoewel er steeds 5 tenten in gebruik zijn. Hij stelde de vraag: worden er in sommige geval'en geen tenten te vroeg weggehaald Spr. noemde een geval waarbij naar zijn meening de patiënt waarschijnlijk toch nog niet geheel hersteld was. De voorzitter was zoo'n geval niet bekend en verklaarde dat ir deze gevallen uitsluitend gehandeld wordt op advies van den dokter en altijd met goedvinden van den patiënt. De heer Schuur achtte het toch noodig om meer tenten aan te schaffen en zag het aan tal gaarne gebracht van 5 op 7. Indien de vereeniging dit niet kan bekostigen, zou het, aldus spr., dan niet mogelijk zijn voor dit doel steun te vragen aan de gemeenten, kerkelijke instellingen of andere corporatie's? Ligtenten maken het mogelijk meer patiënten thuis te verplegen. Daardoor worden kosten van ver pleging in sanatoria bespaard, zoodat het z.i. beter zou zijn als de gemeenten de kosten van aanschaffing van meerdere ligtenten sub sidieerde. Spr. had hierbij ook andere belang hebbende corporatie's op het oog, en wist zeer goed dat het witte Kruis niet meer kon doen. De voorzitter wees er op, dat in een vorig geval met een lijst was rondgegaan en op deze wijze een nieuwe tent was bekostigd. Spr. was er voor om zooveel mogelijk zijn eigen potje te koken. De neer Schuur achtte dit ook wel mooi als het kon, doch wilde zijn denkbeeld toch in. overweging geven. De heer Verduin sprak een woord van dank voor de vele hulp, door hem ondervonden van Het Witte Kruis. De heer Jb. Dz. Kloosterboer vroeg of er, in verband met het aanstaande vertrek van den secretaris geen ander bestuurslid gekozen moest worden. De voorzitter deelde mede, dat hierin reeds eerder was voorzien, omdat bij een vorige be- stuursvermindering, de heer G. Booij was aangewezen als plaatsvervangend bestuurs lid. De heer Lek wilde gaarne in verband met de actie voor Wijkverpleging, die zeer tot zijn leedwezen niet was geslaagd, een woord van waardeering spreken voor het bestuur en allen die tot dit mooie en nuttige doel hadden medegewerkt. Dat dit niet was geslaagd werd door spr., zeer betreurd. Door hem werd als de eenige oorzaak van dit niet slagen geweten de houding die door de tegenstanders is aan genomen tegenover het gemeentebestuur van Koedijk, dat echter in deze zaak is verwisseld met het Witte Kruisbestuur, terwijl bovendien door tegenstanders te zeer is vastgehouden aan het motiefde zuster moet in St. Pancras wonen. Dit is z.i. een gezocht motief geweest. Een zeer eigenaardige zaak vond spr. dat in dertijd bij den raad een brief inkwam van Termaat, met een aanbeveling voor den ver pleger van Putten, tevens verzoek om vergoeding der verpleegkosten en verzoek om van Putten als verpleger aan te stellen. Spr. had direct den indruk gekregen, dat deze brief door een ander was geschreven, om de zaak van wijkverpleging te vertroebelen en zou dan tegen dien schrijver willen zeggen, kom zelf voor den dag. Veel is er toen op dien brief niet gezegd en dat schrijven is nocic meer ter sprake gekomen. Ik vind, aldus spr., dat de meerderheid van den raad op schandelijke wijze deze nut tige zaak in den grond heeft getrapt en heb mij dat zeer aangetrokken omdat dit een zaak was van algemeen belang. De heer Van kampen heeft hieraan meegeholpen en spr. sprak hierover in scherpe bewoordingen zijn afkeuring uit. De heer van Kampen, in antwoord op den heer Lek, wenschte hierop slechts kort te ant woorden. Het is, aldus spr., hier geen politie ke vergadering en ik keur het af, dat de heer Lek op deze wijze gemeenteraadszaken ter sprake brengt. Dat is hiervoor niet de plaats en het is wel algemeen bekend, dat ik het, in de oogen van den heer Lek nooit goed doe. Spr. wilde er alleen op wijzen dat het schrijven Termaat niet het eenige verzoek was. Ook de heeren van „Ziekenverpleging" hebben indertijd ten behoeve van een verple ger subsidie gevraagd. Als wethouder hebben wij de belangen van de geheele gemeente te behartigen en de idee van in Pancras wonen is ons bijgebracht door het Witte Kruis. Trots alle tegenstrijdigheden is de post thans door ons op de begrooting geplaatst en dat dit de heeren te Koedijk te lang heeft geduurd is hun zaak. De subsidie is thans door ons voor wijkverpleging beschikbaar gesteld. Spr. wenschte op aen politieken kant niet verder in te gaan. wenscht de heer Lek een politiek debat, aan is spr. gaarne bereid, dit in een openbare vergadering met hem aan te gaan. De heer Lek wilde de uitnoodiging van den heer v. Kampen tot een debatavond zeer gaarne aanvaarden. Verschillende heeren wenschten over deze kwestie hun meening te zeggen doch de voor zitter, gesteund door enkele leden achtte het beter, thans deze kwestie hier niet verder uit te spinnen en sloot -het debat over dit onder werp. De heer Sinjewel, die straks de gemeente gaat verlaten, memoreerde, dat hij als secre taris van Het Witte Kruis alhier gedurende zes jaren zeer prettig en aangenaam met de overige bestuursleden en leden had samenge werkt. Veel is in die jarén ten algemeenen nutte door de afdeeling tot stand gekomen en spr. zou het zoo mooi hebben gevonden als ook de zaak van de wijkverpleegster nog tot stand gekomen was. Hij hoopte dat de afdee ling zal doorzetten en dat nog vele goede dingen door haar op het gebied van de volksgezondheid tot algemeen nut zouden mo gen worden tot stand gebracht. Spr. betuigde zijn dank voor de prettige samenwerking die hij steeds van zijn medebestuursleden had mogen genieten. De voorzitter verklaarde, dat het genoegen van goede samenwerking wederkeerig mocht heeten. De heer Sinjewel heeft zeer veel ge werkt en gedaan in het belang van het Witte Kruis. Daarvoor zijn wij hem dank verschul digd. Spr. noemde enkele punten o.a. de Bazar waarvoor de heer Sinjewel bizonder veel werk had verricht en achtte zich tolk der geheele vergadering als hij hem hiervoor zijn hartelijken dank betuigde. (Applaus). Hierna, niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aangename besprekingen. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. Verschenen is de provinciale begrooting 1931. Zij sluit met een totaal voor inkomsten en uitgaven van 59.163 350. Het batig saldo der rekening over 1928 be draagt, voor oover daarover reeds beschikt is, 2.405.269.—, welk bedrag het batig saldo der rekening over 1927 met rond 760.000.overtreft. Hoofdzakelijk in deze 760 000.wordt •het tegenwicht gevonden van de verhooging met 250.000.van de storting in het We genfonds. van de vermeerdering met f 155.000.van de onderhoudskosten van het Amstel-Drecht-kanaal en van het bedrag dat voor rente en aflossingen van sinds de vaststelling van de vorige oegrooung ge sloten geldleeningen moet worden betaald, voor zoover dit in 1931 niet van de bedrijven wordt terug ontvangen. Verder is, d,arrk zij de hoogere opbrengst die van de opcenten op de inkomsten en ver mogensbelasting mag worden verwacht, de begrooting zonder verzwaring van den be lastingdruk sluitend gemaakt. Weliswaar moeten de opcenten op de genoemde belas ting van vijf tot elf worden verhoogd, doch dit is uitsluitend het gevolg van de wets wijziging waardoor aan de provincies de be voegdheid tot het heffen van opcenten op de personeele belasting is ontvallen Hadden reeds het vorige jaar geen opcenten op de personeele belasting mogen worden gelegd, dan, zeggen Gedep. Staten, zouden wij ook toen hebben moeten voorstellen, de opcenten op de inkomsten- en vermogensbelasting tot elf op te voeren. Tot de heffing van 20 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde en onge bouwde eigendommen werd reeds dezen zomer besloten. Gedep. Staten stellen voor, voor 1931 te heffen 11 opcenten op de aanslagen der be lastingplichtigen bedoeld bij art. la der wet op de Inkomstenbelasting-1914 belastingjaar 19311932, 11 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, belastingjaar 1931— 1932. Leeningen. Voorts stellen Gedep. Staten voor ten laste van de provincie aan te gaan de volgende geldleeningen: 145.400 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbete ring van het Noordzeekanaal; f 3.609.000 kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Prov. Electriciteitsbedrijf2.400.000 wegens kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het provinciale waterleidingbe drijf; 26.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder Castricum; 500 wegens bijdrage aan het Prov. Ziekenhuis bij Santpoort voor buiten gewone werken; 15.000 wegens bijdrage aan de prov- ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. Deze leenin gen zullen worden aangegaan tegen een reëelen rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars en de aflossingen zullen geschieden in ge lijke of afloopende termijnen; voor de eerste vier leeningen in veertig jaar, de vijfde in een jaar, en de laatstgenoemde in tien jaar. Met aflossingen zal worden begonnen in het jaar volgende op dat, waarin de leeningen wer den ges'oten. EGMOND-BINNEN. E>e tuinbouwcursus, die verleden jaar on der de auspiciën van den L. T. B. is aange vangen, zal dezen winter worden voortgezet. Zondag vangt hier de kermis aan. Een der gewone attracties: harddraverij zal waar schijnlijk achterwege blijven, omdat het ras der edele viervoeters hier dermate vermin dert, dat er bezwaarlijk voldoende deel nemers kunnen gevonden worden. Als iets nieuws komt er nu echter op het bekende kermisterrein van B. Apeldoorn een circus Dus tooh paarden! De fanfare „Eensgezindheid" heeft on der goedkeuring van B. en W. een verloting op touw gezet, om met de baten weer eenige nieuwe instrumenten te kunnen aanschaffen. De eerste indruk is, dat de onderneming succes zal hebben, want de loten gaan vlot van de hand. Geen wonder ook, want men heeft kans op mooie prijzen en steunt in elk geval de muziekvereeniging. UITGEEST. De dezer dagen gehouden inzameling van gelden ten bate van de alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft de niet onbelangrijke som van 119 opgebracht. Het circus „Olympia" dat dezer dagen eenige voorstellingen heeft gegeven, is thans weer vertrokken. Naar het schijnt heeft het alhier goede zaken gemaakt. Ondanks dat het mond- en klauwzeer zich al langen tijd in Uitgeest voordoet, blijft het toch nog steeds aanhouden Het aantal gevallen neemt nog nieté af, daar er ge regeld weder nieuwe bijkomen en het schijnt wel of geen der veehouders voor deze „strop" bewaard blijft. Het is wei gelukkig- dat de ziekte niet kwaadachtig is. OUDORP. Geboren Margaretha Anna, d. van Jan van de Giesen en Maria Tromp. Anna Jacoba, d. van Petrus Hendricus van Westen en Jacoba Madiol. Corne- lis Johannes, z. van Jacobus Bont en Catharina van Veen. Petrus Johan nes, z. van Jacob Bakker en Anna van der Gragt. Theodorus Gerardus, z. van Gerardus Venneker en Catharina Mak. Ondertrouwd: Jacobus Maria Vertigaal te Haarlemmermeer en Anna Maria Kramer. Gehuwd Jan Groot en Titia Krak. ZUIDSCHARWOUPE. De molen aan den Oosterdijk alhier is af gebroken. We vernamen dat de twee andere, welke vanwege den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) zijn .verkocht, weldra het lot van dezen molen zullen deelen. HEER-HUGOWAARD. Heden, Maandagavond werd geopend de vakteekenschooldoor de afdeeling van de vereeniging tot bevordering van vakonder wijs, in tegenwoordigheid van het bestuur, terwijl mede aanwezig burgemeester Van Slooten. Door den voorzitter, den heer L. Groot, van Hensbroek, werden de aanwezige leer iingen toegesproken, waarbij spr. er op wees, dat door de vakteekenschool zoo'n mooie ge legenheid wordt opgesteld om de lange win teravond te benutten. De vakman toch heeft niet meer voldoend? aan practisch onderricht, hij dient ook theore tisch behoorlijk onderlegd te zijn. De vak teekenschool biedt daartoe de gelegenheid; van het genoten onderricht zal men stellig goede vruchten plukken, indien de lessen trouw worden gevolgd en met de noodige ernst. Het bestuur acht zich gelukkig, dat het onderwijs weer zal worden gegeven door dezelfde leeraren, waarover het bestuur den vorigen winter ten zeerste voldaan was. Hoogst aangenaam was het spr. bij de ope ning van den burgemeester aanwezig te mo gen zien, het bestuur waardeert ten zeerste diens belangstelling en niet minder de me dewerking van den Raad dezer gemeente. Met genoegen constateerde spr., dat deze vakteekenschool zoo uitstekend is gehuisvest door die gewaardeerde medewerking. Een woord van welkom richtte spr. tot het bestuur der afdeeling, hetgeen inzonderheid geldt den actieven en ijverigen secretaris, den heer Hoogland. Door spr werd ten zeerste betreurd, dat al het werk door den heer Hoogland in het belang der zaa verricht, tengevolge van den financieelen toestand der afd. niet behoorlijk gesalarieerd kan worden en hoopte ten zeerste, dat daarop toch iets gevonden zal mogen worden. Aangenaam was het spr. ook de pers ver tegenwoordigd te mogen zien wat door het bestuur mede zeer op prijs wordt gesteld. Na de jongelui nog eens op het hart te hebben gedrukt, trouw de lessen te volgen en zich, vooral ook in eigen belang, behoorlijk te ge dragen, en er op gewezen te hebben, dat het bestuur met medewerking van het gemeente bestuur alles in het werk stelt om van de vakteekenschool de beste vruchten te mogen zien, verklaarde spr. deze voor geopend. Door den burgemeester werd verklaard, dat hij inderdaad zeer veel belang stelt in de vakteekenschool, omdat deze op practische eenvoudige wijze de noodzakelijke kennis den toekomstigen vakman tracht bij te brengen. Spr. hoopte, dat de leerlingen zich zullen be ijveren en inspannen om zooveel mogelijk van dit onderricht te profiteeren, wat spr. voor hen van zeer groot belang achtte. Ook spr. drong aan op een ordelijk gedrag, opdat het onderwijs tot aller tevredenheid zal mo gen strekken. De voorzitter dankte voor het gesprokenen en constateerde met genoegen, dat een leer ling, wien het vorige jaar het diploma kon worden uitgereikt, nog eens het 5e leerjaar mee door zal maken, terwijl een ander uit be langstelling bij de opening aanwezig was- Het onderwijs zal worden gevolgd door 15 leerlingen: le klas 4, 2e klas 2, 3e klas 2 (waarbij hoogstwaarschijnlijk nog 2 komen), 4e klas 4 en 5e klas 3. Geslaagd voor het artsexamen 1ste ged de heer H. K. Kettenborg te Leiden. DS. T. KLOOSTERMAN BEROEPEN NAAR AMSTERDAM. In de Maandagavond gehouden vergade» ring van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam is ter vervulling der vacature-ds. G. Mansvelt bij de tweede stem ming uit het gestelde drietal gekozen ds. Ti Kloosterman te Leeuwarden met 160 der 300 uitgebrachte geldige stemmen. Deze is daar na door den Kerkeraad beroepen. KERK EN VREDE. In ons vorig nummer vermeldden wij on der Heer-Hugowaard, dat mr. Oud op 11 Oct. in de Harmonie over de vlootwet zal spreken. En dan verder: Naar ons wordt medegedeeld, zal in October mede een protestvergadering te Alk maar worden uitgeschreven door „Kerk en Vrede". Dit laatste is onjuist, aldus meldt ds. Deetman ons. Wèl zal 20 October prof. dr. Heering in de Harmonie voor „Kerk en Vrede" spreken, maar niet speciaal over de vlootwet (al zal dat punt wel ter sprake ko men), maar over: „De kerk in de Vredesbewe- ging". Bij H. P. Leopold's Uitgeversmaatschappij ie 's-Oravenhage is voor de zevende maal het Jongens jaarboek verschenen, waarvoor ook ditmaal weer vele bekende schrijvers en teeke naars een bijdrage hebben geleverd. Er zijn verhalen en' beschrijvingen van Alex E. Urquhart, G. M. Mes, D. J. van de Ven, Willy C. Burger, A. J. van 't Hoff, Jon Lutz, Titus Leeser, Jan Schaap, Lou Brants, Lawrence R. Bourne, J. C. Looman, Charles Welsh Mason, Jac. Scvhaap en T. O. Ove naar, welke laatste natuurlijk allerlei goocheltoertjes gedemonstreerd heeft. Voor jongens van de eerste klassen der middelbare scholen bevat een boek als dit een schat van mooie verhalen, reisbeschrijvingen, prijsvra gen en raadsels. Het is als gewoonlijk weer een royale uitgave, groot en forsch, op dik papier gedrukt en zoowel uit de illustraties teekeningen en foto's als aan den duide- lijken druk en de frissche omslagteekening blijkt, dat de uitgevers er ook dit jaar weer bijzondere zorg aan besteed hebben. Het Meisjesjaarboek, dat voor de vijfdt maal wordt uitgegeven, vertoont dezelfde goede eigenschappen. Hieraan werkten mede Diet Kramer, E. BelinfanteBelinfante, Catharina Bronsveld, Bobs de Graaff, Willy Corsari, Dr. Jac. P. Thijsse, Frank Arnoldi Lydia de Bruyn, Cissy van Marxveldt, Chris- tine Doorman, „Een doktersvrouw uit het Zuiden", Emmy van Lokhorst en Katy Seligman. Dat dit mooie meisjesboek telken jare opnieuw verschijnt is zeker het beste be- wijs hoezeer het gewaardeerd wordt. In Panorama behandelt Albert Braun de tragedie van prinses Sophie van Beieren. H. A. bespreekt het stuk „Napoleon bemoeit zich er mee" van het Rotterdamsch Hofstadtoo- neel. Wully Leviticus behandelt in de mode- revue het onderwerp: „Indiscreties". Er zijn novellen van G. B. Stern, Garcilase's Flori- da en John Metcalfe. In dit nummer begint een nieuwe vervolgroman„De sinistere moordenaar". Van de foto's noemen wij een over een ovatie aan Hitier, van de leger- manoeuvres, van het bekende vliegongeluk in Duitschland, van een theoretischen voet balwedstrijd, van een godsdienstoefening op een Engelsche kruiser, benevens eenige fraaie natuuropnamen uit Indië en Beieren,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7