Illnianstlit Coiirant. Voor Heeren. Stadsnieuws Hiiiird twee in dertigste Jaargang. Woensdag 1 October. Buitenland de onrust in indie. democratiseering van de staatsinrichting in afghanistan. het nieuwe petroleum- schandaal. twee treinen in botsing. muiterij in een chineesch regiment. de staking te la coruna opgeheven. in den piraeus is een laffe moord gepleegd. DE ANTWERPSCHE TENTOON STELLING. LORD CECIL OVER DE SLAVERNIJ. Binnenland No. 231 1930 Lord Irwin over de civiele on gehoorzaamheid. Lord Irwin, de onderkoning van Indie, die fe Simla aan een banket, te zijner eer door de regeering aangericht het woord voerde, verklaarde dat een oplossing van het Indisch vraagstuk bij overeenkomst onmetelijk moei lijker was geworden. Lord Irwin sprak van een „sinisteren oogst", welken degenen zou den oogsten, die de frase „niet-gewelddadigc burgerlijke ongehoorzaamheid" hadden ver spreid. De leiders, die publieke manifestatie hadden gegeven ter eere van mannen, be- schuldgd van moord, konden niet vrij uit gaan, indien enkelen hunner volgelingen ver: der jagen op den weg van geweld, dien zi] zelf hadden ingeslagen. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de Afghaan- «che Nationale Raad in zijn jongste zitting besloten heeft, alle staatsjuweelen en andere staatseigendommen, die ex-koning Aman Oellah bij zijn vertrek uit het land heeit meegenomen, terug te eisehen. Verder werd besloten een Nationale Vergadering in te stellen en plannen tot het instellen van ge meente- en provinciale raden goed te keuren. Hooggeplaatste ambtenaren van het Ame- rikaansche departement van binnenlandsche zaken noemen de beschuldigingen van Kelley (inzake ongeoorloofde practijken van dit departement ten aanzien van petroleummaat schappijen) dwaasheid. Te Greiz aan het traject Gera-Weichlitz Is een personentrein op een goederentrein ge- loopen. Er werden 17 personen licht gewond; vier goederenwagons vielen om. stellen wegens overtreding der wettelijke be palingen op de luchtvaart en hem te dagen voor het federale strafgerechtshof. (De Ita liaan heeft indertijd op een tocht boven Noord-Italië anti-fascistische geschriften uit zijn vliegtuig geworpen) ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vier personen gedood. In de nabijheid van Sosnowitsj in het Dom- brower kolenbekken (Polen) heeft Maandag avond een ernstig ongeluk plaats gehad, dat vier slachtoffers heeft geëischt. De auto van een priester, waarin zich vier personen be vonden, botste bij het station Maczek, toen hij den spoorweg wilde oversteken, in volle vaart tegen een passeerenden trein en werd ongeveer 20 M. meegesleurd. Toen de trein tot stilstand kwam, was de auto geheel ver nield. Vier inzittenden, n.1. twee priesters, een dame en de chauffeur, waren onherken baar verminkt. Slechts het zoontje van de dame kreeg wonder boven wonder geen letsel. COMMUNISTISCHE „CAMOUFLAGE". Vermond als Rijksdaglid. Een communistisch lid van den Duitschen Rijksdag zou het woord voeren in een door de communisten te Straatsburg georganiseer de protestmeeting tegen de verordening van den prefect, waarbij de z g. ,/oode dag' voor de jeugd, die op 7 October was bepaald, werd verboden. En inderdaad werd een der sprekers voorgesteld als het Rijksdagslid Schneider, die een rede tegen den oorlog hield. Na afloop der vergadering onderzocht de politie zijn papieren. Hij bleek niet Schneider te heeten, noch Rijksdagafgevaardigde, noch communist te zijn. Zijn naam was Brax, lid van den gemeenteraad uit een dorp in de buurt van Sarrebrieck en secretaris-generaai van een oud-strijdersbond. DE PARIJSCHE SOVJET RUSSISCHE HANDELSVERTEGENWOORDIGING. Na aankomst van den G.Poe ambtenaar Makarow zijn talrijke ambtenaren van de te Parijs gevestigde Sovjet Russische Handels vertegenwoordiging ontslagen. De „zuive ringsactie" betreft voorloopig 40 ambtenaren van verschillende rangen, waaronder voorna melijk economische deskundigen en techni sche specialisten. Verklaringen over het ontslag werden niet gegeven. Makarow is tot chef der Handelsvertegen woordiging benoemd. De orde hersteld ten koste vau 50 levens. Officieel wordt medegedeeld, dat te Foetsjau muiterij is uitgebroken in het 21ste Chineesche regiment. De muiters doodden den regimentscommandant en verscheidene officieren. De opperbevelhebber der Chinee sche strijdkrachten te Foetsjau moest alle troepen mobiliseeren om het muitende regi ment te ontwapenen. Zonder vorm van proces werden daarop vijftig muiters terechtgesteld. De orde te Foetsjau is thans weer hersteld. TOT HANDHAVING VAN AMERIKA'S DROOGLEGGING. Bouw van snelle schepen. Het marinedepartement te Washington heeft goedgekeurd den bouw van zes sche pen, elk kostende 40.000 dollar, ten dienste van den prohibitiedienst. De schepen zullen gebouwd worden op het bereiken van een groote snelheid, teneinde den kustdienst te kunnen assisteeren bij het inhalen van vluchtende schepen van dranksmokkelaars, die thans maar al te vaak weten te ontsnap pen, soms met kostbare ladingen gesmokkel- den alcohol aan boord. ARRESTATIES IN DE AMERIKAAN- SCHE BANDIETENWERELD. Te Wisconsin is gearresteerd een zekere Daniël Stanton, een „luitenant" van den be- ruchten Alkapoon. Stanton werd beschuldigd van den moord op Jack Zuta, een beruchte figuur in de on derwereld van Chicago, wiens plotseling einde daar veel beroering heeft gewekt. Voorts werd een ander „gangster" gear resteerd, eveneens een beruchte helper van Alkapoon, die er van beschuldigd was een valsche aangifte van zijn inkomen te heb ben gedaan en daardoor de inkomstenbelas tingen voor 348.000 dollar benadeeld te heb ben La Coruna (Spanje) hebben de stakende arbeiders het werk in zijn geheelen omvang hervat. De staat van beleg is opgeheven. HUWELIJK VAN DEN SPAANSCHEN KROONPRINS. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat er plannen bestaan voor een huwelijk van den Spaanschen troonopvolger, den prins van Asturië met prinses Maria Spe- ranza, dochter van prins Charles van Bour bon en Sicilië en prinses Louise van Frank rijk. De zoon van koning Alfonso is 23 jaar en hoewel men a'tijd in vrees verkeerde over zijn gezondheid, luiden de medische rappor ten van de laatste jaren gunstig en hebben zijn geneesheeren er geen bezwaar tegen dat hij in het huwelijk treedt. Prinses Maria Speranza is 16 jaar oud. De prins is gisteren te Barcelona aangeko- ihen, waar de vader van de prinses kapitein- generaal is. DE REVOLUTIF-OOLF IN ZUID-AMERIKA. Thans Ecuador aan de beurt? Zooals wij gister reeds kort meldden, heeft de president van Ecuador zijn ontslag aan geboden. Nader wordt gemeld, dat, nadat de presi dent aan het Congres zijn „onherroepelijk" ontslag had aangeboden, kolonel Carlos Guerrero werd benoemd tot minister van Pronenlandsche zaken, hetgeen gelijk staat met de functie van premier. Guerrero nam eveneens de functies op zich van hoofd van het uitvoerend bewind en minister van oor log. Ayora verklaarde, dat zijn ontslagneming voor tcuador noodig was. daar het behoefte heeft aan politiek evenwicht. DE ZAAK-BASSANESI. Vervolging ingesteld. Lit Laasanne wondt gsmelo: De Kamer tan inbeschuldigingstelling besloot overeen komstig het verstel van het O. M tegen den anti-fa*cistischen aviateur Bassanesi en eeq^e medeplichtigen een vervolging in te GEMASKERDE ROOVERS. Gisterochtend is, naar uit Koningsbergen wordt gemeld, in de nabijheid van Orossraum een bode aangerand door twee gemaskerde jongelieden. Zij ontnamen hem al het geld, dat hij vervoerde en maakten zich uit de voe ten. Nasporingen waren vergeefs. Een van de jacht terugkeerende Griek schoot een niets vermoedend voor een café gezeten man, waarmee hij oneenigheden ge had had, met twee schoten neer en bedreigde vijf wandelaars. Slechts met moeite kon de politie den maq beschermen tegen de woede der opgewonden menigte. DE DOOD VAN SIR JOHN NORTON GRIFFITHS. Na een ingesteld onderzoek naar de doods oorzaak van Sir John Norton Griffiths, die naar men zich herinneren zal dood in een ronddrijvende boot gevonden werd, is men, naar uit Alexandrië wordt gemeld, tot de conclusie gekomen, dat hier gedacht moet worden aan zelfmoord tijdens waanzin, klaarblijkelijk het gevolg van zorgen over het contract van den Assun-dam. De Antwerpsche tentoonstelling wordt steeds meer een groot succes. Er zijn ruim 27 millioen entrées geweest, er waren 165.000 abonnementen a 50 franzes genomen, waar van ongeveer een derde door Nederlanders. Nog 5 millioen slaven In de Volkenbondsvergadering heeft Lord Cecil gister een krachtigen aanval gericht op de uitstelmethoden van den Volkenbond bij de behandeling van het slavernij-probleem. Hij verklaarde, dat er nog ongeveer vijf millioen slave nop de wereld waren en be klaagde er zich over dat het voorstel der Britsche delegatie tot het bijeenroepen van egen internationale conferentie verworpen is door de commissie en zeide het diep te be treuren, dat de Volkenbond zelf geen ener gieker stappen nam in dit verband. Het rap port van de Derde Commissie over de slaver nij werd aangenomen, doch de Britsche dele gatie onthield zich van stemming. PARIJS BIJ NACHT. Vier overvallen in één nacht. Gedurende de laatste maanden zijn er te Parijs verscheidene razzia's gehouden in verband met het steeds toenemend aantal overvallen op voetgangers. Allen in den nacht van Zaterdag op Zondag werden 41 personen gearersteerd, onder wie'22 buiten landers. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen dat er gedurende den nacht van Zondag en Maandag toch vier aanrandingen hebben plaats gehad. Op de AlI'e de Longchamp werd een student overvallen door een met een revolver gewapenden bandiet, die in het struikgewas verdween na hem van een porte feuille met 600 francs te hebben geroofd. Op den hoek van de Avenue de la Républi- sue en Avenue Gallieni werd een koopman door drie mannen overvallen. Hij wist zich los te rukken en aan zijn aanranders te ont komen. Toen de directrice van een bioscoop zich om één uur 's nachts huiswaarts begaf en voor de deur van haar woning in de Rue de Grenelle was aangekomen, werd zij door een zwerver vastgegrepen, die haar haar tasch met 1500 francs ontstal. Ten slotte werd in de Rue Louis-Francais Heeren die gewoon zijn na het scheren zicli even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. een reeds bejaarde juffrouw door een onbe kend gebleven individu van haar tasehje met geld beroofd. BESPREKING VAN DE ZIEKTEWET. In de propagandavergadering van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Vertegen woordigers van handelaren en industrieëlen „Hermes", gisteravond gehouden in hotel „Het Wapen van Munster", sprak de heer W. van de Vall over het onderwerp „Ziekte wet". Te vijf-en-twintig minuten voor negen nam de tegen acht uur uitgeschreven verga dering een aanvang. De voorzitter, de heer Kolles, opende met een woord van welkom, betreurde de tamelijk geringe opkomst en las een schrijven voor van den heer Drijsma uit Koog aan de Zaan, waarin deze mededeelde tot zijn spijt te zijn verhinderd. Verder deelde spr. mede, dat door het Noord-Hollandsch dagblad de ad vertentie betreffende deze vergadering was geweigerd. Spr. vroeg zich af, wat hiervan de reden kon zijn. De zaak zou verder wor den onderzocht. Spr. gaf hierna het woord aan den heer Van de Vall. De heer Van de Vall begon met eraan te herinneren hoe hij dien avond door middel van de radio nog familie naar Amsterdam had hooren oproepen voor een handelsreizi ger, die gewond naar een der ziekenhuizen was overgebracht. Dit deed spr. nog eens tot de gedachte ko men dat het geraamte van het gebouw der sociale verzekering gereed is. We mogen over het gebouw een eigen oordeel hebben, maar we kunnen niet ontkennen dat er sedert der tig jaar zeer veel ten goede tot stand is ge komen. Spr. definieert sociale verzekering onge veer als volgt: sociale verzekering maakt het aan economisch zwakkeren mogelijk zich in bepaalde ongunstige omstandigheden bui ten hun wil staande te houden. De sociale verzekering was noodzakelijk bij ziekte, ongevallen, invaliditeit, sterfte en werkeloosheid. Er is een ongevallenwet tot stand geko men, die in 1921 een zeer belangrijke uit breiding onderging. Daarnaast kwam in 1923 de landbouwongevallenwet, zoodat bij na alle werknemers worden bestreken. De dienstbode die in het huisgezin werkt, valt er echter nog buiten: spr. legde uit, dat dit voortvloeit uit het feit, dat een huisgezin geen onderneming is. Vervolgens hebben we de invaliditeitswet gekregen, die in de eerste plaats voorzie ning in geval van invaliditeit beoogt. Daar nevens invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- en weezenrente. Aan deze verschillende ren tes worden per jaar 20 millioen uitge keerd. In een generatie is er heel wat veranderd. Alleen voor de bestrijding van tuberculose is vanaf het tijdstip van de inwerkingtre ding der wet tot het vorige jaar 25 millioen gulden uitgegeven. Aan een werkeloosheidsverzekering heeft echter minister Talma niet gedacht, teen hij de lijnen voor de sociale verzekering trok. Het is jammer, aldus spr., dat Talma die wetten niet in werking heeft mogen zien. De bedoelingen van dezen minister zijn nu volkomen verwezenlijkt. Zijn werk is voort gezet door Aalberse en voleindigd door Slo- temaker de Bruine. Over de lijdensgeschiedenis van de ziekte wet zegt spr., dat hij zich nog herinnert hoe hij in 1912 in Groningen sprak over de ziek tewet die het volgend jaar werd aangenomen, maarnooit in werking is getreden, we gens de te groote moeilijkheden, oorlog enz. Er zijn vele politieke doctoren bij patiënt- Ziektewet 1913 geweest, doch het heeft niet mogen baten. Minister Slotemaker de Bruine diende ten slotte in 1927 een ontwerp in. De Kamer bevond dat het ontwerp niet aan de eisehen voldeed en stelde een commissie in, wat tot resultaat had, dat het ontwerp in veel groo- tere en geheel andere lijn kwam. Deze wet noemde spr. een van de belang rijkste sociale verzekeringswetten die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen. De ziektewet beoogt aan de verzekerden een uitkeering te waarborgen bij ziekte. De formuleering daarvan vinden we in art. 21, luidende: Alle arbeiders, in vden zin dezer wet zijn verzekerd. Nu rijst de vraag: Wat is een arbeider, en: wat is een arbeider in den zin dezer wet? Dit zijn twee kardinale moeilijkheden, vooral voor reizenden. In de ongevallenwet heet het: De arbeider is verzekerd; dezelfde bepaling treffen we met de beperking „in den 'zin der wet" in de ziektewet aan. Hieruit vloeit ook voort, dat, of de patroon premie betaalt of niet, de ar beider is verzekerd; de wet geeft hem dat recht, en hij kan dus aanspraak op uitkee ring maken. Dit is het karakter van de verplichte ver zekering. Bij de invaliditeitswet zijn alle ar beiders verzekerd, tenzij hun loon bij aan melding 2000 en bij premiebetaling 3000 te boven gaat. Het eigenaardige is nu, dat men ook on derscheiding gaat maken tusschen onderne ming en bedrijf. Spr. toont aan dat een on derneming uit verschillende bedrijven kan bestaan. In het huisgezin valt de arbeider(ster) wel onder de invaliditeitswet. Ongehuwde inwo nende kinderen vallen buiten de ziektewet maar onder de ongevallenwet. De ziektewet bepaalt voorts, dat wie een gezagsverhouding in een onderneming be kleedt en dus geen arbeider in den zin der wet is, buiten de wet valt. Het karakter van loondienst valt soms uiterst moeilijk vast te stellen. Bijzonder moeilijk is het voor den han delsreiziger die uitsluitend op provisie werkt Spr. achtte het noodzakelijk, dat wanneer men voor een firma reist, het contract zoo danig wordt vastgesteld, dat de betrokkene bijv. garantieloon, abonnement, vacantie- recht enz. ontvangt en dan als in loondienst van de firma kan worden beschouwd, zoodat hij bij ziekte uitkeering kan verkrijgen. Hier ligt werk voor de vakvereeniging. Wanneer deze weet te bereiken dat er een duidelijke gezagsverhouding ontstaat, dan zal zeker de sociale positie van vele reizigers worden verbeterd. Spr. beschouwt het als een vooruitgang, dat voor sociale verzekering werkverschaf fing thans gelijk gesteld is met gewone ar beid. Als een zeer moeilijke categorie kon die der losse arbeiders worden aangemerkt. Men heeft de groote bezwaren die men bij de toe passing der wet bij kadewerkers e.d. onder vond, trachten te ondervangen door 't dag kaarten-systeem, dat evenwel in de praktijk geenszins de oplossing bleek te brengen. Wat verstaat men onder loon! Bij een kellner werden de fooien tot het loon gere kend en daarnaar wordt ook uitgekeerd tot het bekende maximum van 80 pCt. van 8 per dag. Over de uitkeeringen van een gehuwde vrouw bij zwangerschap deelde spr. mede, dat deze tot zes weken voor haar bevalling van 80 tot hoogstens 100 pCt. uitgekeerd kan krijgen. Tot ten hoogste zes maanden na de bevalling krijgt zij het volle bedrag uitgekeerd. Uitvoerig ging spr. ook na de gevallen wanneer iemand slechts de helft van zijn arbeid kan verrichten en wanneer iemand langdurig door tuberculose aan het ziekbed wordt gekluisterd Spr. wijdde uit over de gevallen waarin uitkeering geweigerd wordt (bekend onzede lijk leven). Spr. vond het grievend, dat er doktoren zijn, die, gedekt door hun ambtsgeheim, min der gewenschte praktijken in de hand wer ken. Het materieele voert dan wel heel sterk de boventoon boven het ideëele van het ambt van een medicus. Mede betreurde spr. het, dat er hier geen controleapparaat is. Bij de ongevallenwet vindt een controle plaats die uitstekend voldoet. Naar spr.'s meening wordt door het ontbreken daarvan de Ziekte wet simulatie in de hand gewerkt, wat tenslotte zijn uitdrukking zal vinden in hoo- gere onkosten der wet. Bij staking neemt men aan, dat de dienst betrekking voortduurt. Wordt een arbeider tijdens een staking ziek, dan ontvangt hij dus uitkeering, ook wanneer de staking reeds langer dan een maand wanneer in geval van een eindigen der dienstbetrekking het recht op uitkeering vervalt duurt. Wat kost de ziektewet? Het was zeer moeilijk dit te berekenen, een premie van 23 op de 1000. Vele bedrijfsraden heb ben lagere omslagen aangeboden, zelfs tot 14 toe. Spr. wees, met het geven van een voorbeeld, op het gevaar van een dergelijke lage premiebetaling. De werkgever mag van de premie de helft aan het loon van den arbeider onttrekken. De wet wordt uitgevoerd door de raden van arbeid en de bedrijfsvereenigingen, wel ke laatste thans niet minder dan 56 in aan tal zijn, hetgeen op zijn minst zeer rijkelijk kan worden genoemd. Wanneer men zijn recht niet bij een raad van arbeid kan vinden kan men in hooger beroep gaan bij den Raad van Beroep die te Amsterdam gevestigd is en tenslotte bij den te Den Haag zetelenden en geheel uit juris ten bestaanden Centralen raad van Beroep. Is men bij een bedrijfsvereniging aangeslo ten, dan is de weg: Commissie van scheids lieden en de Centralen raad van Beroep. Tenslotte, zoo concludeerde sprkan men vaststellen, dat het gebouw der sociale ver zekering een mooi gebouw is. De grondslag is goed. Maar zijn de kosten voor sommige ondernemers, bijv. landbouwers, niet te hoog? Voor den producent die de verhoo ging van zijn onkosten op het product kan verhalen is het geen bezwaar, maar wie, als een landbouwer, voor de wereldmarkt pro duceert, is het onmogelijk dat te doen. Voor dezen is het bedrag dat met sociale verzeke ring gemoeid is, zeer hoog. Maar anderzijds zal ook de verhoogde koopkracht van de arbeidersklasse voor de middenstanders, die het juk der sociale las ten gedeeltelijk hebben te dragen, welvaart beteekenen, en zoo kan de volkswelvaart en de volkskracht dank zij deze wetgeving toe nemen. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker. Zeer druk werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik gemaakt; de heer Van de Vall antwoordde allen naar genoegen, waarop de voorzitter, na dank gezegd te hebben aan den spreker, de aan wezigen en de pers, den propaganda-avond sloot. VERTOKKEN PERSONEN. C. J. Ruinard, zonder beroep, N. H., van Langestraat 79 naar Noord Amerika, New Yersey. G. Koster, zonder beroep, N.H., van Óudegracht 169a naar Noord Amerika, New Yersey. W. Fontein, echtg. van N J. Duijneveld en kinderen N.H., van Oude gracht 78 naar Hoorn. H. A. Marinus, handelsreiziger, echtgenoote en kinderen, N.H., van Vander Kaaijstraat 5 naar Hei loo. O. Bormann, D.E., metaalbewerker, van Boezemsingel naar Naarden. T. c. van der Kuil, R.K., typograaf, van Roemer Visscherstraat 13 naar Haarlem. j. c. de Boer, zonder beroep. R.K., van Achter- cam 15 na^f Heemstede. F. Barcaba, geen, bankwerker, van Kweerenpad 2 naar Duitschland. A. Lenarduzzi, R. K., gra nietwerker, van Baangracht naar Frank rijk. c. J. Diehl, zonder beroep, R.K., van Tulpstraat 2a naar Duitschland. A. Krane, E.L., zonder beroep, van Coster- straat 2 naar Duitschland. A. Urkwicka, R.K., R K., dienstbode, van Nassaulaan 11 naar Weenen. P. Birlem, D.E., fabrieks arbeider, van Zeglis 85 naar Frankrijk. D. P. Arkenbout, N.H., tuinbouwer, van Tuinstraat 50 naar Bergen (N.H.) P. de Heus, N.H., huishoudster, van Schoutenstr. 8 naar Hilversum. c. M. Mannes, R.K zonder beroep, van Vander Meystraat 16 n Egmondbinnen. M. Stastny, R.K., dienst bode, van Prins Hendrikstraat 40 naar Dordrecht. c. J. H. van der Mee, R.K., echtg. van A. A. Poelman, van Stuartstraat 25a naar Groningen. D. c. Broks, N.H., zonder beroep, van Zochterstraat 10 naar l eiden. M. van Straaten, R.K., dienstbo de, van Houttil naar Harenkarspel. D. J.' Baltus, R.K., verpleegster, van Wilhelmina-' laan. 11 naar Haarlem. A. M. Wessel R.K., dienstbode, van Westerkolkstraat IC naar Heiloo. P. C. Ignatius, R.K., van Koornlaan 3 naar Amsterdam. C. J. Eeken, R.K., slagersknecht, van Spoorstr! 54 naar Zandvoort. F. W. Ficke, geen, chauffeur, van Laat 34a naar Amsterdam. - A. Koger, geen, kappersbediende, van St. Annastraat 7 naar Den Helder. S. W. Burger, wed. van Petrus Gerardus Jan Jung, zonder beroep en zoon E.L., en N.H., van Koningsweg 2 naar 's Gravenhage. A. M. Kramer, R.K., huishoudster, van Kerkstraat 17 naar Heiloo G. D. van deer Stok, geen, correspondente, van Stati onsweg 32 naar Amsterdam. J. M. Zee- gers, R.K., bankwerker, van Baanpad 32 n: Amsterdam. M. A. van der Gragt, R.K dienstbode, van Nassauplein 11 naar IJmui- den. A. Halff, wed. van G. Half, N.H., van Westerweg 14 naar 's-Hage. W. F. C. Koch, D.G., hulp in de huish., van Voge lenzang 7 naar Amsterdam. C. J. Kor- stanje, N. H., chauffeur, van Stationsstraat 71 naar IJmuiden. P. Kooij, N.H., kap persbediende, van Langestraat 65 naar Krommenie. C. Hofman, R.K., fabrieks arbeider, van Baansloot 19 naar Egmond aan Zee. D. Zoetelief, R.K., pianostem mer, van Kennemersingel 26 naar Leeuwar den. M. G. Banser, R.K., kappersbedien de, van Oudegracht 154, naar Sittard. P Timmer, N.H., winkelbediende, van Hof straat 1 naar Wieringen. S. Komen, R.K., slagersknecht, van Oudegracht 72 naar Berkhout. J. H. Geerke, N.H., zonder be roep en echtgenoote, van Schermerweg 19 n. Bergen. H. van Klompenberg, N.H, echtg. van A. Balk, en kinderen niet vertrok ken van Overdiestraat 10 naar Oterleek. J, Bleeker, R.K., metaalbewerker, van Wilde manstraat 4 naar Enkhuizen. A. G. van der Stroom, N.H., arbeider, van Snaarmans- iaan 127, naar Nijmegen. J. J. Beentjes, R.K., van le Kabelstraat 8 naar Heemskerk. B. Cornelisse, dienstbode, N.H., van Laat 72a naar Den Helder. B. Behrens, dienst bode, van Wilhelminalaan 25 naar Duitscfr-. land. J. Kraakman, onderwijzer, R.K., van Landstraat 34 naar Amsterdam. W. B. Corbié, scheepsklinker, N.H., van Uiten- boschstraat 55 naar Wormerveer. A. Beil- man, dienstbode, R.K., van Langestraat 47 n. Heiloo. P. J. C. Groen, fabrieksarbeider, en echtgenoote en zoon, O. C„ van Wilde manstraat 25 naar Westzaan. A. J. Roos. geleidster, N.H., van Laat 107 naar Egmond aan Zee. INGEKOMEN PERSONEN. Helena Scholtens, dienstbode, geen, Ritse- voort 28 van Onstwedde. Jacques van Oldenborgh, kantoorbediende, geen, Sta tionsweg 134 van Amsterdam. Alida Leeuwenkamp, zonder beroep, N.H., Nieu- wesloot 2 van Eindhoven. Anna Pejsa, keukenmeisje, R.K., NieuwLsingel 55 van Amsterdam. Anna Dirnlinger, dienstbode, R.K., Nieuwl.singel 55 van Amsterdam. Anna Catharina Hink, dienstbode, R.K., Houttil 30 van Krommenie. Cornelia Mo lenaar, dienstbode, R.K., Tesselschadestraat 6 van Obdam. Gertruda Maria Hendriks, zonder beroep, R.K., Vondelstraat 7 van Rotterdam. Jan Plas, metselaar, echtg. en dochter, N.H.," Eikelenbergstraat 33 van Oudorp. Maria Wilhelmina Alburg, dienstbode, N.H., Hofdijkstraat 2 van Val burg. Johannes Boutier, koopman, R.K., Compagniestraat 12 van Leiden. Antonius Adrianus Hoppenbrouwers, ambtenaar, R.- K., Roemer Visscherstraat 13 van Klundert. Gerbrand Nicolaas Johannes Keijzer, vee houdersknecht, R.K., Westdijk 15 van Wer- vershoof. Gerrit Hoek, melkslijter, R.K., en echtg., Forestusstraat 26 van Wormer. Berend Jacob Vos, boerenarbeider, echtg. en dochter, G.K., Westdijk 12 van Beilen. Cornelis Jacob Steinman, slagersknecht, en echtg. R.K., Overdiestraat 13 van Den Hel der. Nicolaas Jan Speur, kappersbedien de, N.H., Achterdam 11 van Schoorl. Al- bert Jan Beukema, rijksklerk dir. bel., N.H., Stationsstraat 58 van Grootegast. Din- genis Lcuwerse, kantoorbediende, cchtgen. en kinderen, Baansloot 25a van Bergen (N.- H.). Wilhelmina van Gunst, juffrouw van gezelschap, N.H., Metiusgracht 7 van De Bilt.. EEN KIND VERBRAND. Ten gevolge van het spelen met lucifers. Maandagavond om zeven uur werd een brandje ontdekt in een huis aan de West molenstraat te Schiedam, dat bewoond wordt door de familie Tettelaar. De vader van het gezin werkte in een werkverschaffing in Drente, de moeder was den heelen dag af wezig. Toen de buren een onderzoek instel den, bleek er op den zolder een bed in brand te staan. Op dit bed werd een zevenjarig dochtertje van het gezin gevonden, dat me( zware brandwonden was overdekt. Een kind van vijf jaar stond bij het bed, en ook liep op zolder nog een driejarig kind rond. Geen van deze twee kinderen had evenwel letsel bekomen. Het brandje, dat was ont staan doordat de kinderen met lucifers speel den, was spoedig gebluscht, maar het mei brandwonden overdekte kind is gisternacht in het gemeente-ziekenhuis, waarheen het vervoerd was, aan de gevolgen der bekomen verwondingen bezweken. JONGETJE TE VEENENDAAL onder EEN AUTO. Nabij de Vr. Chr. School aan den Nieit- weweg, is gister te Veenendaal een ernstig ongeval gebeurd. Tegen schooltijd, ongeveer 2 uur, week het 7-jarig zoontje van B. van Veen voor een motorrijder uit en stak daar na den weg over, juist op het moment, dat de auto van den heer S. A. II. uit Arnhem pas seerde. Het knaapje werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Zwaar aan het hoofd verwond, werd het ventje in een nabijstaande woning binnengedragen. Tegen 4 uur is hij,' en weer bij bewijstzijn te zijn gekomen per dokterauto, naar de ouderlijke woning over*, gebracht. Men vreest voor zijn leven. De po litie heeft de zaak in onderzoek. r Nader wordt gemeld, dat de knaap is over leden. De politie heeft den auto in beslaa genomen. -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9