LANDBOUW en VEETEELT, Burgerlijke Stand. Rechtszaken Boeken Tijdschriften Ingezonden stukken Amsterdam. - D Koster (echtgeir H. F. Gouders), R.K., n. Schiedam - E G. A. M Winkel (echtgen. J. C. Leijen) R.K., n. Ven- raij Th. M. Wiegman, R.K., n. Roer mond. j- B-Diepen, EL n. Alkmaar. D. Moraal, N.H., n Boskoop - A Schmo F L n. Duitschland. C. A. J. de Graaft, p)(' n Uganda (Afrika). J. T. van den Toorn, N.H-, n. Zeist. - J. Steiger, R.K n Amsterdam. E. C Frank RH., naar Amsterdam. E. Koekkoek,. N H., naar Hilversum. - B. Tolsma N.H., naar Hoorn H. Honig, N.H., n Heiloo. A. Wokke, R.K., n. Limmen. H. Klaver, R.Kn. Amsterdam. A. Kooij, N.H., naar Medem- J. J. de Haan, N.H., naar Amster dam. Pensionaat Loudelsweg vertrokken 36 leerlingen. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van het Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Den Haag beeft opgebracht 27,40. Gevonden voorwerpenEen zweep, een wit metalen tabaksdoos, een bruin taschje met beursje, een papier met motor gereedschap, eenige rijwielbelastingplaatjes. EOMONDBINNEN. Donderdag werd in de duinen van den heer van der Vliet een jachtdag ge houden met 4 geweren, 3o8 konijnen werden geschoten. TEXEL. Tijdens een zware donderbui werd Maan dagmorgen een koe van den heer A. P. Dal- meyer nabij Oudeschild door den bliksem ge troffen en gedood. HEEMSKERK. In de Heemskerksche duinen is in den al- geloopen nacht de bliksem ingeslagen in een landbouwschuur, toebehoorende aan den heer J. de Wilöt te Wijk aan Duin. De schuur brandde geheel af. BROEK OP LANOENDIJK. Veilingen. Deze week heeft wel bewezen, hoe hoog je nood der tuinbouwers is geklommen. Een groote vergadering toch te Alkmaar, waar de georganiseerde tuinbouw verzamelen had ge blazen en zijn leiders uit het heele gewest ten einde den nood te verzachten, zoo het kan had opgeroepen, om middelen te bespreken, op te heffen, toonde, hoe men het er over eens was, dat men in den tuinbouw in een wantoestand was geraakt. Door het groote aantal opgekomenen en de wijze, waarop de zaken er werden be sproken, kreeg deze bijeenkomst een demon stratief karakter, hoe vreedzaam en vredig de demonstraten ook zijn. Het leek ons een ge lukkige gedachte van het Bestuur der Pro vinciale organisatie, om geen gevolg te geven aan het verzoek, ook de vertegenwoordigers der politieke partijen uit te noodigen, ge speend als deze zaak van alle politiek moet zijn. De menschen zelf, die hun nood klaag- jen, behooren tot verschillende politieke richting, zoodat, worden eenmaal wenschen geuit en eischen gesteld, deze kunnen worden geacht te komen over de noodlijdende tuin bouwers en niet van chr.-historische deze of r.-k. die of s. d. gene. Ware het maar wat meer zoo! En ware het meer de mensch als zoodanig, die zijn verlangens uit. Er bleek nu trouwens nog wel gelegenheid, om, hoe onopzettelijk en occasioneel dan ook, te gaan grasduinen in politieke liefhebberijen. Uit de genomen besluiten kan wel de con clusie worden getrokken, dat de werkelijke steun geacht wordt te moeten bestaan in het verleenen van credieten door middel van de Boerenleenbanken, onder garantie xan de provincie. Zegeltjesplakkerij, pachtstelsel zijn dingen, die voor den tuinbouw in N.- Holland weinig importantie hebben in den strijd voor een menschwaardig bestaan en het getuigt van weinig helder inzicht in de fundamenteele oorzaken van de crisis in den tuinbouw en van een onvolledige oriën teering in de toestanden op pachtgebied, als men vele van pachters als bloedzuigers zou gaan beschouwen. Met ellenlange, niets zeg gende bespiegelingen vermoeit men de ver gaderden maar en doet men meer afbreuk aan de zaak dan dat men ze opbouwt Moge nu met den meest bekwamen spoed worden gehandeld, opdat de nood, die hoog is ge klommen, in den korst mogelijken tijd zij ge lenigd in de hoop, dat zich gunstiger pers pectieven voltrekken, die tot meer geconsoli deerde toestanden en gunstiger bestaans voorwaarden leiden. In de afgeloopen week was de aanvoer van aardappelen weer geringer Middelbare Schotsche muizen brachten van 3.20—4.20 op, groote van 23.10 aan de veiling der L. G. C. Aan de veiling te Noordscharwoude werd voor de laatste 2f 3.10, voor de eerste 3.204.20 betaald. Voor Duken werd 2.20—/* 2.60 besteed, schoolmeesters 4.70. Eigenheimers f 5.40. blauwe aard appelen 3.30. Drielingen brachten de hoog ste prijzen op. n.1. 4.305.40 met zelden groote afwijkingen. Aan beide veilingen be liep de totale aanvoer 24 spoorwagens. De bloemkoolmarkt concentreerde zich in hoofdzaak- te Broek op Langendijk. Van de 44000 stuks, die geveild werden, nam Broek 40000 voor zijn rekening. In 't begin der ■week werd 5.8018.10 betaald; reuzen- bloemkool bracht toen 8.20— f 11.70 op. In het verder verloop brachten kleinere een paar gulden meer, de grootere een paar gul den minder op. Groote reuzen golden op het eind der week f 14f 15.60. Voor tweede soort werd 0.50—4.30 betaald, de laatste prijs is slechts in zeldzame gevallen. Eenigszins gunstiger waren de prijzen voor roode kool. Hoewel te Noordschar woude nog meermalen noteeringen van 60 cent voorkwamen te Broek werden deze minder. Kleine soort roode kool werd be taald met f 2.20—3.60, groote met 0.60- 0.80. Al naar de grootte en kwaliteit wer den voor de andere noteeringen tusschen- bggende pri;zen .'--taald. De aanvoer wa' gering: ongeveer 18 spoorwagens aan bei^v veilingen. Ook iets betere pripv? werden betaald voor gele kool, ongetvab**» gevolgd van gering aanbod. Aan de L. O C.-wiling werd aanvankelijk f 1-20— f, 2.30 betaald. Op het eind der week waren de prijzen te Broek op Langendijk f 1—/ 3.70, t Noordscharwoude 0.60—/ 3.20. De hoogste prijzen worden ook bier besteed voor het mooie, kleine goed. Aanvoer 10 spoorwagens. Witte koo 1 daarentegen bracht lagere prijzen op dan vorige weken. Zoo goed als alles ging weg voor prijzen tusschen 0.60 en f 1.30 werd opgenomen door de zuur- koolfabrieken. De aanvoer was nog belang rijk, n.1. 52 spoorwagene. Deensche witte kool bracht f 1.10f 2.60 op, een bij zonder lage prijs. De kleine opleving, welke in de uienprijzen der laatste 2 weken, viel op te merken, scheen weer wel verdwenen, hoewel ze op 't laatst der week iets aantrokken. Grove uien werden aanvankelijk voor 2.80—3.10 verkocht, later zakten deze prijzen met 50 tot 70 cent in. Niet-grove uien brachten f 1.70—3 op. Voor drielingen werd 11.40 betaald, terwijl nep aan de L G. C.-veiling 2.90 f 4.30, aan die van den Noordennarktbond f 1.504.30 opbracht. De aanvoer beliep 40 spoorwagens aan beide veilingen, wel een bewijs, dat de bouwers met dit product niet te veel durven riskeeren. Bietenprijzen bleven laag. De meest ge zochte konden soms 2.80 opbrengen, een deel bracht echter malr 2 op, terwijl een ander deel tot voor soms 80 cent moest worden verkocht. Hetzelfde geldt voor peen. Mooie wortelen brachten f 2.70—f 1.50 op; veel werd voor 0.60—f 0.90 verkocht. Voor slaboonen, die nog in vrij groote hoeveelheid werden aangevoerd, was nog de meeste belangstelling. Aan de veiling te Broek werd Vrijdag tot f 20 betaald, Zaterdag van 14—f 18.80. Aan de markt te Noordscharwoude was de nolecring van Zaterdag 12.5022.10. De aanvoer beliep 8000 K.G. Voor de aange- Ivoerde snijboonen werd ruim 40 betaald. Witkrop of Chineesche kool was slecht in prijs. Werd er in 't begin der week al weinig voor betaald, n.1. f 1.10f 2.60, Zaterdag bracht ze te Noord-Scharwoude den luttelen prijs van 0.601 per 130 stuks op. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mcndelinge uitspraak dd. 3 Oct. 1930 J. P., te Alkmaar, overtreding Trek- hondenwet, 5 boete of 5 dagen hecht. W. v. d. J., te Alkmaar, dronkenschap, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. B., te Bergen, overtreding wet open bare vervoermiddelen, 3 boete of 3 da gen hechtenis. N. O. te Velsen, A. J. W. te Utrecht, J. S., A. T. J. G. en G S. te Alkmaar, K. K. te Heerhugowaard, overtreding Politieverordening, de le 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e en 5e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e 4 boe te of 4 dagen hechtenis, de 4e teruggave aan de ouders, de 6e 3 boete of 3 dagen hechtenis. I. M. en J. de W. te Bergen, G J. te Heiloo, E. K. te Hoofddorp, J. K. en M. S. te Haarlem, I, N. te IJmuiden, J. de W. te Egmond a. d. Hoef, A. H. te Anna Paulowna, P. S. te Broek op Langendijk, J. S. te Ede, H. B. te Avenhorn, A. F. J. G. te Amsterdam, J. O. te Roozendaal, J. L. A. V. te Hilversum, W. F. K. te 's-Gravenhage, J. VV. F. te Zijpe, J. N. L. te Breezand, A. N. V. te Zwaagdijk, J. B. en N. D. te Oudorp, A. V., N. J. v. W., A. J. K„ A. L„ P. J. B„ Th. K„ K. v. T., S. K„ S. G L. J. S., L. G P. en A. J. K. te Alk- maai, overtreding Motor- en rijwielwet, de le, 19e en 22e ieder 5 boete of 5 da gen hechtenis, de 2e, 4e, 18e, 25e en 29e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e, 11e, 12e, 13e, 28e en 30e ieder 6 boe te of 6 dagen hechtenis, de 5e, 9e en 21e ieder 14 boete of 10 dagen hechtenis, de 6e, 7e, 15e en 17e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 8e, 10e, 26e, 27e en 31e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 16e 6 en 2 boete of 6 en 2 dagen hechtenis, de 20e 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 23e 30 boete of 30 dagen hecht., de 24e vrijspraak, de 32e 8 en 4 boete of 8 en 4 dagen hechtenis. KINDEREN ALS MEDEWERKERS OP HET TOONEEL. De Hoogen Raad heeft Maandag behan deld het cassatieberoep van den officier van justitie te 's-Gravenhage tegen een vonnis van de rechtbank, waarbij Fritz Hirsch en Hugo Helm waren ontslagen van rechtsver volging van de hun ten laste gelegde over treding van de Arbeidswet. Men zal zich herinneren, dat de eerste phase van deze zaak zich afspeelde voor den Haagschen kan tonrechter. Den beiden heeren was ten laste gelegd dat zij als directeuren van een operet tegezelschap niet hadden verhinderd, dat in de operette Frederike kinderen beneden 14 jaar waren opgetreden. De kantonrechter had in zijn vonnis overwogen, dat hetgeen de kin deren in deze operette verrichten inderdaad arbeid in den zin der Arbeidswet is, doch hij achtte het ten laste gelegde niet strafbaar op grond van art. 83 ten zesde van de wet, dat een overtreding niet strafbaar stelt, indien die onder de gegeven omstandigheden als ge rechtvaardigd was te beschouwen en onver wijld van deze overtreding wordt kennis ge geven aan de arbeidsinspectie. In dit geval werd de overtreding niet strafbaar geacht om dat aan de tweede voorwaarde was voldaan en omdat dit optreden van kinderen een on misbaar element van het kunstwerk werd ge acht. De rechtbank was het met den kantonrech ter eens, maar de officier van justitie, die ver oordeeling had gevraagd, teekende van dit vonnis cassatie aan, aanvoerende dat hier geen enkel algemeen belang was gediend en dat art. 83 er zeker niet was om kinderarbeid mogelijk te maken. E>e advocaat-generaal, mr. van Lier, zal 20 October concludeeren. OVERTREDING LOTERIJWET. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. v. Lier, nam gisteren conclusie in de zaak van den officier van Justitie te 's-Gravenhage tegen twee personen, die door den Kanton rechter te 's Gravenhage en in hooger beroep door de rechtbank aldaar waren ontslagen van rechtsvervolging van de hun ten laste gslfigde overreding der LotmrweL Het be trof hier het uitgeven van een premieleening De conclusie luidde tot vernietiging van het vonnis en tot veroordeeling van gerequieerden tot tweemaal 25 gulden boete. Arrest 3 November a.s. BROEK OP LANGENDIJK (September). Geboren: Jan, i~ v. R. Wever en M. Hoofd. Johannes Theodorus, z. v. Th. Eilan der en M. Ch. Douwma. Trijntje, d. v. P. Jong en T. G. F. Bult. Maartje Cornelia, d. J. Vreeken en S. van Herwijnen. Jan, x. v. K. Kruk en A. Plugboer. Jacob, x. v. J. Ver- heu» en S. Bakker. Klaas, z. r. P. den Har- tigb en G. Riedel. Ma, d. v. K. Pasterkamp en M. Slot Jacob Pieter, z. v. W. Bruin en W. van Duijn. Cornelia, z. v. J. Bak en R. ten Bruggencate. Heinrich August, z. v. S. W. de Boer en J. K. Brune. Ondertrouwd: A. Boon en M. Balder. TEXEL (September). Geboren: Gerbrigdien Johanna, d. v. J. Smit en C, Schraag. Cornelis, z. v. N. Scher mer en C. Bruijn. Johannes Franciscut, z. v. P. B. Rikco en A. M. F. Winter, Trijntje, d. v, P. Koopman en J. S. Schaap, Jan, z. v. J. Brak en A. Oosterman. Hendericus Wilhel mus, z. v. J. Witte en H. Gieskens. Biem, z. v. G. Vlaming en E. Riemens. Hendrik Mar- tinus, z, v. J. Hillen en H. F. Visser. Getrouwd: Pieter Dros en Marie Bur ger. Jacob Gieles en Aagje de Graaf. Cornelis Johan Gerrit Dros en Souwtje Jan netje de Wijn. Pieter Backer en Aafje van Leeuwen. Jan Gerard Oele en Cornelia Welmoed Bruin. Overleden: Cornelis Verhoeve, 54 j., ge huwd met Jannetje Jonker. OUDKARSPEL (September). Geboren: Adrianus, z. v. J. Stoop en E. Goudsblom. Getrouwd: F. Bekker en L. C. Tromp. N. P. Dirkmaat en N. Eecen. D. Peetoom en D. Drost. Overleden: Klaas Bakker, oud 66 j., echtgenoot van E. Röozing. Cornelis Lange- dijk, oud 20 j. Trijntje Butter, oud 61 j., echt- genoote van J. Stam. WINKEL (September). Geboren: Anna Marie, d. v. I. van Peenen en Sophie C. Stramann. Overleden: Dirk Kort, oud 63 j., echte noot van Antje Hollenberg. Grietje Ko'sen, oud 79 j., weduwe van Klaas Bar!. UITGEEST (September). Geboren: Albertus, z. v. Jacobus Kuij per en J. M. Betjes. Aanna Catharina, d. v. Jacob Hoek en A. E. Abbes. Hendrika, d. v. Albert Heijne en Petr. Breetveld. Ondertrouwd: Jacob Tromp Thzn. en Margaretha van Tunen. Getrouwd: Jacob Bus en Geertje Gel- mers te Hoorn. Overleden: Antje Hoogerheide wed. C. Kluft overleden te Amsterdam. OUDE-NIEDORP (September). Geboren: Simon Jacobus, z. v. Wilhel mus Johannes Quax en Anna Jansen. Anna Co.rnelia, d. v. Embertus Cornelis van Oor schot en Antonia Martha Maria Bierman. Hendrikus, z, v. Hendrik Tamis en Maria Jon ker. Wilhelmus Cornelis, z. v. Willem Blan- kendaal en Margaretha Ooteman. Getrouwd: Johannes Petrus Komen, van Wognum en Johanna Burgmeijer. Overleden: Nicolaas Mekken, oud 10 j., z. v. Adrianus Mekken en Geertruida Put. Cornelis Jong, oud 70 j., weduwnaar van Pie- tertje Groen, eerder van Maria Stam. SINT-PANCRAS (September). Geboren: Alexander, z. v. Marinus Jaco bus Snoep en Helena Pieternella van df~ 'dor pel. ZUID- EN NOORD-SCHERMER (Sept.) Geboren: Janny, d. v, J. P. A. Langen- doen en J. Jonker. Antje, d. v. A. Klinkha mer en G. Renses. Jacoba, d. v. D. Bart en G. Wiedijk. Getrouwd: P. Zee en N. Pilkes» HARENKARSPEL. (Sept.) Geboren: Nicolaas Winandus, z. van Gerrit Dekker en Nantje van Diepen. Jo hannes Hermanus, z. van Pieter Langedijk en Dieuwertje Molenaar. Cornelis, z. van Jo hannes Ruiter en Maria Wijnker. Theodo rus Cornelis, z. van Johan Stoop en Catha- rina Kramer. Catharina, d. van Nicolaas Wester en Catharina Bleeker. Geertruida Anna, d. van Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gildemeijer. Berendina Johan na, d. van Peter Hoeve en Jannetje Groen. Teunis Hendrikus, z. van Teunis Rijkeboer en Hendrikje Zwiers. Ondertrouwd: Johannes Bleeker en Cornelia Stam. Cornelis Petrus Zonneveld en Geertruida Pankras. Cornelis Groot en Gerritje Bregman. Arie Johannes van Rijswijk en Geertje Hoogland. Nicolaas Antonius Venneker en Guurtje Tesselaar. Gerardus de Groot en Geertruida Tijm. Cornelis Stam en Maria van Straaten Getrouwd: Johannes Scheennan en Tekela Johanna Schipper. Theodorus Ja cobus van den Berg en Catharina Spaans. Overleden: Franciscus Bernardus Schoon, oud 68 jaar, echtgenoote van Maar tje Kraakman. Cornelis Zwagerman, oud 2 jaar. Jan Stoop, oud 80 jaar, weduw naar van Cornelia van den Berg. Maartje van der Oord, oud 40 jaar, echtgenoote van Arie Rens. Gedenkboek van Horecaf. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van den Nederlandschen Bond van werkgevers in Hotel-Restaurant-Café en aan verwante bedrijven Horecaf, is een fraai ge denkboek uitgegeven. Het is uitgegeven door den heer Herin. H- J- van de Pol te Delft, hoofdredacteur van „De Hotelhouder" en behalve door dezen ook samengsteld door de heeren C. B. Kunst, Dr Kurt Bloemers. Fr. Beijerinck en anderen. De samenstellers heb ben voor de bondsgeschiedenis gebruik ge maakt van het overzicht, dat reeds bestond over het eerste tijdperk van twintig jaren 1890—1910; dat nog afkomstig is van den heer H. Fieks Koening. Het overzicht van het tweede tiidperk hebben de samenstellers ge put uit de jaarverslagen. Aan de bondsge schiedenis zijn toegevoegd een persoonlijke belichting van de bondontwikkeling benevens eenige karakterschetsen en persoonlijke ge sprekken met hoofdpersonen uit den bond van voorheen en thans. Dr. Kurt Bloemers gaf een schets van de ontwikkeling der in ternationale organisatie en Fr. Beijerinck pu bliceert historische schetsen van het hotel- bedrijf. De uitgever, de drukker W. Gaad, te Delft, neeft in dit fraaie uitgevoerde boek werk al het fotomateriaal opgenomen dat te vinden en bruikbaar was. Het werk bevat een schat van gegevens voor de leden van Horecaf en zal zeker ook door buitenstaan ders met belangstelling gelezen worden. Magazine ,flova." Nova opent ditmaal met een vermakelijke bijdrage van mevr. E. BelinfanteBelin- fante, „Dick's Dieet", een aardig verteld ver haal. Spijten zal het vermoedelijk velen, dat het zoo spannende „Chineesche Mysterie" in deze aflevering eindigt. Van den verderen inhoud noemen we „De Verloving" door Johan Koning, „De Wraak", een dramatisch verhaal van Edith Werkendam, en een artikel over „Stille Krachten", van de hand van Henri ter Hall. Het doet goed ook eens een vertaling uit het Fransch aan te treffen, „De Improvisathor", door André Geiger. In het smakelijk verzorgde filmsupplement treffen we o.m. aan een interview met den heer Ch. van Biene (directeur van de Ufa in Nederland) door A. M. Buis, een artikel over „Het sprekende Journaal" door Max Tak, nog een interview, met Herman Tholen, door Amber, en een Berlijnsche filmcorrespon dentie door Bernard Prins. Tusschen den tekst, zooals gewoonlijk, diverse foto's, waaronder mooie opnamen van onze landgenooten Louise Kooiman en Charlotte Köhler, en van Mariene Dietrich, Brigi Horney, Claudette Colbert In Panorama beschrijft Nina Arkina haar bezcek aan koning Zogu van Albanië. Dr. P. F. van Hamel Roos vertelt een en ander over dieren als keurmeesters en vervalschers. De tooneelrecensent bespreekt het stuk Am- phytrion van het Amsterdamsch tooneel en Willy Liviticus geeft bij fraaie afbeeldingen een beschrijving van de wintermode. Bij in teressante teekeningen vertelt de redactie een en ander over het groteske in het dierenge- zicht. Dit nummer brengt novellen van Hu- bert H. Tilman en Marr Murray. Van de actueele foto's noemen wij die van het door de hevige regens overstroomde Bombay, die over de motorrennen te Berlijn, van het ke gelhuis te Hamburg, van de verkeerstelling in de hoofdstad, van het proces De Rosa, van de illuminatie te Rotterdam, van een nieuw soort racketvliegtuig, van een Ameri- kaansche stuwdam en van een Japanschen trein bij Santa Monica. (Buiten vercntwuo: Uetijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst ftenszins dat rif •rrtnrtir er mrde instrmt. ONDERZOEK DER NEDERLANDSCHE EN FRlESCHE DIALECTEN De Dialectencommissie der Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, welke enkele jaren geleden ih ingesteld, heeft voor kort een Centraal Bureau voor het on derzoek der Nederlandsche en Friesche Dia lecten opgericht, en daarmede een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden in eigen lijken zin: de studie der Nederlandsche en Friesche dialecten in haar wijdsten omvang. Terwijl Frankrijk, Duitschland, België, Zwitserland en Italië reeds langer of korter geleden de studie der dialecten stelselmatig ter hand hebben genomen, en in den loop der jaren reeds een belangrijk en aanmerkelijk materiaal 'dialectkaarten en -monografieën in het licht hebben kunnen geven, bleef Neder land op dit terrein van wetenschap achter, en werd hier te lande de in zoo menig opzicht toch zoo belangrijke studie der dialecten aan het particulier initiatief overgelaten. Ver dienstelijk werk werd op onderscheidene wijze geleverdvan stelselmatige bearbeiding van het terrein kon echter uiteraard, daar een centraal lichaam ontbrak, geen sprake zijn. Aangezien de nivelleering van het moderne leven den woordenschat en de syntactische eigenaardigheden der verschillende dialecten meer en meer doet verdwijnen en de grenzen tusschen dialect en algemeene beschaafde taal hoe langer hoe vager worden, zoodat vooral op dit gebied uitstel afstel dreigt te worden, heeft de Koninklijke Akademie van Wetenschappen gemeend, een dergelijk cen traal lichaam voor Nederland in hei leven te moeten roepen, en te dien einde de boven genoemde Dialectencommissie ingesteld. Door subsidie van de regeering, van provinciale en gemeentelijke besturen, benevens van we tenschappelijke vereenigingen daartoe in staat gesteld, heeft deze Commissie thans een Centraal Bureau gesticht, dan tot taak heeft: de dialecten van de Nederlandsche en van de Friesche taal, voor zoo ver deze bin nen de landsgrenzen worden gesproken, vast te leggen, zoowel in geschrifte als door mid del van grammofoonplaten, waardoor ook het nageslacht zich een zoo volledig moge- lijken indruk zal kunnen vormen van de taal, die hun voorouders eenmaal gesproken hebben. Het behoeft geen betoog, dat dit werk, op breeden grondslag ondernomen, tientallen jaren zal vorderen: het vastleggen van alle dialecteigenaardigheden op kaarten en het verwerken der verkregen gegevens in een groot aantal monografieën is natuurlijk een zeer omvangrijke en tijdroovende taak. Een eerste vereischte van welslagen is, dat het Centraal Bureau zich kan verzekeren van de medewerking van allen, die daartoe op eeni- gerlei wijze in staat zijn. Daarom doet het een beroep op de lezers van dezen oproep, die in het bezit zijn van geschreven of gedrukte stukken in dialect, welke zij genegen zijn ter stond of te eeniger tijd ten geschenke of in ■bruikleen af te staan. Een Centraal Bureau voor het onderzoek der Nederlandsche en Friesche Dialecten heeft immers alleen dan beteekenis, als het een zoo volledig mogelijk dialectmateriaal bezit, waarmede het degenen, die zich tot het Bureau wenden, zo: goed mngrfjüï kas inlichten. Vervolgens zijn zoowel in de steden als ten plattelande vele personen, die het een of an der dialect volkomen beheerschen, en andere die, zonder zelf een dialect goed te kunnen spreken, door jarenlange inwoning of belang stelling niettemin met den woordvoorraad en verschillende eigenaardigheden van dat dia lect vertrouwd zijn. Ook op hen doet het Centraal Bureau een beroep, teneinde beide categorieën op een of andere wijze aan zich te verbinden; opgave van namen en adressen zal op hoogen prijs worden gesteld. De Dialectencommissie heeft reeds thans van verscheidene zijden meer of minder be langrijke toezeggingen ontvangen, en ziet met het volste vertrouwen de medewerking van allen tegemoet, die het groote weten schappelijke, filologische, sociologische en algemeen-cultureele belang inzien van een stelselmatige bestudeering der dialecten, zooals zij die wil ondernemen. Het Centraal Bureau, gevestigd in het gebouw der Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen (Klo veniersburgwal 29, Amsterdam, C.) zal elkp bijdrage of toezegging, hoe gering ook, en elk aanbod tot medewerking van belangstel lenden dankbaar aanvaarden. De namen van de leden der Commissie, waarin ook een ver tegenwoordiger voor Friesland zal worden uitgenoodigd zitting te nemen, vindt men hieronder vermeld. De Dialectencommissie der Koninklijke Akademie van Wetenschappen Prof. Dr. J. H. KERN Voorzitter. P. J. MEERTENS, Secretaris. Mei. Dr. L. KAISER, Penningm.esse. (Postgirorekening No. 167415, kantoor Amsterdam) WATERSTANDEN. Mijnheer de Redacteur, Aangenaam zal het mij zijn wanneer U onderstaand schrijven in uw blad zou wil len opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Meermalen heb ik de verslagen van de vergaderingen van de Kamer van Koophan del te Alkmaar gevolgd en is mij gebleken, dat men daar over het beheer en over de wa terstanden op de Raaksmaatsboezem, wel eenigszins ontsticht is. Men doet het daar voorkomen, vooral in de laatst gehouden vergadering of men door het bestuur van het Geestmer Ambacht, wat de waterstanden betreft, steeds wordt tegen gewerkt. Er wordt zeer willekeurig met die standen gehandeld, zegt men. Het water is naar hare meening te laag in de ringsloot. Dit is echter niet juist; de waterstand wordt daar, zooveel dit mogelijk is, op een vastge stelde stand, n.1. 0.60 M. onder N.A.P. ge houden. Het kan voorkomen dat het water iets lager is, maar dat is niet altijd te voor komen en dit om de volgende redenen: Bij aanhoudende droogte wordt door on geveer 35000 H.A. land het water betrokken van de ringsloot. De oppervlakte van de ringsloot bedraagt op het zomerpeil onge veer 170 H.A. Wanneer nu b.v. de helft van bovengenoemde landen hare inlaatduikers open zet, dan is van de ringsloot spoedig eenige c.M. water afgetapt. Er liggen voor dat doel vanaf de ringsloot naar de verschil lende polders, bannes enz. een schutsluis, en 36 inlaatduikers, grooter en kleiner; hier bij zijn niet opgenomen de rinketten van en kele sluizen, die ook wel voor inlating van water worden gebezigd. Maar waarom het water in de ringsloot dan niet hóoger opgevoerd, zal men vragen In de eerste plaats is dit niet gewenscht voor de huurders van de z.g. buitenlagen, die, bij een hoogeren stand, hun gras of hooi niet kunnen winnen. Ook voor het snijden van het reit is het niet bevorderlijk om de stand te verhoogen. (Er ligt langs de ringsloot engeveer 160 H.A gras- en rietland). Deze landen behooren niet aan de Raaksmaat, doch aan particulieren en coporatiën. Hieruit blijkt dat er twee belanghebbende zijn, n.1. de schippers en de huurders aan de buitenlagen. Nu is er aan beider belangen tegemoet te komen en wel door het volgende uit te voe ren. Tracht aan de Zes Wielensluis verbete ring te krijgen, want daar zit de belemme ring, waarop in de vergadering wordt gewe zen. Het bevreemd mij. dat niet meer klachten van de schippers bij het Geestmer-Ambacht inkomen; slechts één schipper heeft eens ge klaagd, echter niet over de ringsloot, maar over de Zes Wielensluis; maar daar is het Geestmer Ambacht toch niet aansprakelijk voor? Ik wil de K. v. K. nog doen opmerken dat men via Rustenburg met ongeveer 100 tons vaartuigen naar Langendijk kan komen en nog verder. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn Ank EEN WATERSCHAP-OPZICHTER Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Met aandacht las ik het verslag van den gemeenteraad 1.1. inzake het restaureeren van een gevel van een oud huis in de St. An- nastraat, waarbij aan den Raad wordt voor gesteld om 1000 beschikbaar te stellen voor dat doel. Als dat moet beteekenen een stadsschoon te bewaren, dan zal de vreem deling, die zin voor schoonheid en kunst heeft, toch niet gemakkelijk dit plekje van oud-Alkmaarsche kunst vinden. Ons stadsbe stuur, dat zoo gesteld is op het bewaren van oude schoone gevels, is blijkbaar blind voor de ontsiering van een onzer mooiste Singels, door in het midden een steiger te plaatsen, waar vier tot vijf dagen in de week een ton- nenschuit ligt te laden en lossen. Nu deze Singel van zijn mooie zware boomen be- roofd zal worden, om in den geest van de Nieuwlandersingel te worden herschapen, zal deze lig- en losplaats van mindere aan gename stoffen, nog meer in het oog vallen. Voor degenen, die van schoonheid onzer stadsgrachten en mooie Singels getuigden, zal die beweging wekelijks wel een vreem den indruk maken van Alkmaarsch schoon heidszin. Zou voor die werkzaamheden van het stille kanaalvak, of handelskade, of zoo als winters met dicht water, met tonnenwa- gens, dat euvel te verhelpen zijn? Dankend voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, verblijf ik, hoogach- teDd' J. BROERS, i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7