HmnrscliG Courant. ZUINIGHEID IN DEZEN CRISIS-TIJD zijn BETER DAN DUURDERE MERKEN DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Hendtfd twee en dertigste Jaargang. Donderdag: 9 October Radio-hoekje Londensch aanteekenboek. noodzaakt tot een juiste waarde-beoordeeling MISS BLANCHE VIRGINIA X'U CENT Provinciaal nieuws Ho. 238 1930. Vrijdag 10 October. Hilversum 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8V.A.R.A. Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 V.A.R.A. Voordracht. 10.30 V.A.R.A. Ziekenuurtje 11.30—12.— V.A.R.A. Gramofoonplaten. 12012.A.V.R.O. Concert Omroepor kest. 2.05—2.30 A.V.ft.O. Uitz. voor scho len. 2.30—3.— A.V.R.O. Gramofoonplaten. 3.4.A.V.R.O. Concert A.V.R.O.-Kwin- tet. 4.V.A.R.A. Kookles. 4.45 V.A.R A. Kinderverhalen. 5.45 Concert door het V. A R. A.-Orkest. 6.50 V.A.R A. Actueel aller lei door het N. V. V. 7.05 V.A.R.A. Concert- orgelbespeling. 7.15 V.A.R.A. Literair half uurtje. 8.— V.P.R.O. Concert. Slavisch— Hongaarsche avond. H. Beekhuis, piano. Hans Gruys, alt. J. H. de Groot, voordracht. Sprekers: Mr. R. Houwnik en Ds. F. W. J. v d. Kieboom. 11.—12.— V.A.R.A. Gramo foonplaten. H ui zen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door de K. R. O.) 8.9.15 Gramofoonpl. 11.30—12.— Giodsdienstig halfuurtje. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-Kwintet. 1.45—2.— Gramofoonpl. 2.—2.30 Lezing over de verzorging van jhuisdieren, door Dr. v. d. Bergh. 2.30—3.30 )Gramofoonpl. 3.30—6.30 Concert door het salon-orkest onder leiding van M. v. 't Woud. Werken van L. Ganne. 6.307.15 Concert in Heerlen. Zang- en muziekvereni gingen der Oranje-Nassau mijnen. 7.15 7.45 Lezing over de bestrijding der misda digheid, door Mr. Windhausen. Daarna vervolg concert. 8.11.Concetr door het K. R. O-orkesit onder leiding van Joh. Ger ritsen. 11.12.Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. rïl.05 Lezing. 11.20 Televisie. 12.20 Con cert. A. Lucchesi, viool. M. Cunningham, ipiano. 12.50 Concert. L. H. Warner, orgel. 'lE. Phillips, alt. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 {Uitz. voor scholen. 3.15 Berichten. 3 20 Le zing. 3.45 Lezing. 4.05 Concert voor scho len. Kwartet. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich ten. 6.50 Berichten. 6.55 Berichten. 7. Zang door T. Makushina en P. Molchanoff. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Romance" naar een novelle van Joseph Conrad 10.05 .'Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Berichten. jl0.40 Concert. Sextet. 11.20 Dansmnzi :k. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1275 M. 12 5'i '2 2') C-ramofoonrk 4 J5 Orkestconceri :n soli. 9.05 „Le Jongleur de Notre-Dame" van Massenet. Orkest en solisten. Langeriberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonpl. 9.35—10.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.5(>—5.50 Solisten-concert. 7.207.50 Gramofoonpl. 7.50 „Krise". Hoorspel van R. Leonhard. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert en zang. 4.20 Kinderuurjte. 7.35 9.35 „Kalifen paa Eventyr". Zangspel van E. Bögh. 9.55—10.30 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert en zang. 10.35 (338.2 M.) Concert georga niseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.05—6.20 Lezingen. 6.20—6.50 Gramofoonplaten. 9.50—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert. Daarna: Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. De uitzending van de toespraak werd hier na klaarblijkelijk naar aanleiding van bo venvermelde woorden afgebroken op last van den radio-omroep-controleur en ae ver dere uitzending van de V.A.R.A. voor een half uur van 8 u. 55 tot 9 u. 25) geschorst. Te 9 uur 25 kwam de V.A.R.A. weer in den aether. Een socialistisch strijdlied weer klonk door middel van een gramofoonplaat: „Ons heerlijk ideaal". Daarna deelde de om roeper mede, dat dit 't gevolg was van 't feit, dat de desbetreffende radio-omroep-contro leur toespraak verboden had. „'t Is nu niet de tijd hierover uit te weiden", voegde spr. hieraan toe, waarna hef V.A.R.A.-program- ma vervolgd werd. VLAGINCIDENT JURIDISCH NOG NIET GEËINDIGD. Naar de Tel. verneemt, is het vlagincident te Amsterdam met de toelating van net meis je tot de Adama van Scheltemaschool, hoe wel in zooverre practisch opgelost, dat het meisje van de kwestie niet langer de dupe is, in principe nog niet van de baan. De juri dische raacfeman van den heer P. A. Koning heeft den wethouder van Onderwijs gesom meerd het kind tot de school aan den Aster weg toe te laten en hem gevraagd welke dis ciplinaire maatregelen hij voornemens is te treffen jegens het schoolhoofd, dat den toe- fang heeft geweigerd. Wethouder Polak eeft op dit schrijven nog niet geantwoord RADIO-CENSUUR. Een rede van den heer Zwertbroek afgebroken. Gisteravond heeft de secretaris van de V.A.R.A., de heer Zwertbroek, te Leiden voor de V.A.R.-microfoon een rede gehouden, waarin hij o.a. de ellende op de 1071- en 298 M-golven besprak. Spr. zeide o.a. dat de katholieke en christelijke omroeporganisaties wel kans hebben gezien door eendrachtige samenwerking te komen tot een eigen zender. Dotfi de A.V.R.O. en de V.A.R.A. is 't nog niet gelukt een eigen zender te verkrijgen. Er is tusschen deze organisaties gebrek aan sa menwerking en 't staat aan de luisteraars om uit te maken bij wie de schuld ligt. Maar die- schuld ligt niet bij ons. Eten en vechten. Het idee, dat menschen in de beste stem- ming zijn, wanneer zij zich te goed doen aan lekkere schotels moet, wat Engeland betreft, verkeerd zijn. In dat land stapelen de be wijzen zich op voor de stelling, dat strijd- J lust en slecht humeur (ik wil niet zeggen, dat de twee begrippen altijd samengaan) naar evenredigheid der schotels toenemen. On langs liep een Amerikaansche actrice in Londen met het plan rond, wraak te nemen op een recensent, die onvriendelijk over haar tooneelkunst had geschreven. Teneinde haar gramschap op het hooge punt te kunnen brengen waar ze handtastelijk wordt, be zocht zij een gerenommeerd restaurant, waar de recensent een habitué is. De Amerikaan sche deed zich te goed aan de heerlijke spijs. Bij den eersten soeplepel en het restaurant staat er borg voor, dat zij de crème der con- sommé's voor zich had voelde zij haar toorn reeds rijzen. En toen zij het laatste restje v*n een malsch patrijzenborstje had ge smaakt, was zij in dien furieusen staat aan geland, die haar de macht gaf op te staan, naar het tafeltje van den recensent te loopen en dezen een waarlijk klappenden oorvijg toe te dienen. Het geval staat niet op zichzelf. In hetzelfde gerenommeerde restaurant dat zich langzamerhand den naam van een eet- en vechthuis heeft verworven kregen twee boksers het dezer dagen aan den stok, midden in een copieus maal, let wel. De aan wezige heeren vonden het „a lark", dat wil zeggen een lollige beweging, tevens een on verwacht en gratig boksschouwspel. Later werd uitgelegd, dat dit een bekokstoofde vechtpartij was geweest om de openbare aan dacht te vestigen op deze kampioenen van de vuist, die een paar dagen later tegen elkaar moesten uitkomen in een „hall" in de City. Niet alleen de directie van het restaurant sprak schande van zulk een onwaardige „pu bliciteit stunt", maar ook in „bokskringen" (waar men het begrip „sporteer" niet heeft vergeten) was men er verontwaardigd over Maar indien goed eten en drinken den be- darenden en vredewekkenden invloed had, dien men er valschelijk aan toeschrijft, dan zouden deze boksknapen niet in staat zijn ge weest, midden in een voortreffelijk menu met alle uiterlijke kenteekenen van woede en zelfs bloeddorstigheid tegen elkaar op te steigeren. Trouwens ik ben er nog niet. Mijn bewijs materiaal, dat met zijn gewicht de oude stel ling van het innig verband tusschen een maag in het proces van tractatie en een goed hu meur moet verpletteren, kan nog worden aan gevuld. Het tooneel is wederom een „grill room", zulk een tempel van Epicurius, waar men het heerlijkst gebraad voor uw oogen roostert. Daar zat in alle onschuld een collega van mij zijn inwendigheid met uit gezochte „grills' te versterken. Hetzelfde deed er een heer. die in films en miniatuur golfbanen doet. De miniatuur-golfbanen dit terloops zijn een nieuwe rage in Lon den. Zoo men er zijn eten al niet voor laat staan, het werk moet er vaak voor wachten. De journalist had in zijn blad onvriendelijke woorden gezegd over de inrichting van het golfbaantje. En toen de ondernemer den be- Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 28) Juist had ze haar patiënt klaar gemaakt voor zijn middagdutje, toen Roger, warm en verbrand door de zon, binnenkwam. „Maakt u zich vlug klaar, laten we van de zonneschijn genieten; maar trekt u een war me mantel aan, want de auto is open." Na tien minuten zat ze naast hem in de kleine Citroen, glijdend over gladde buiten wegen. Na haar lange opsluiting in huis door haar werk vond ze de frissche wind en het mooie uitzicht op de bergen heerlijk en opmonterend. „U bent zeker al in Nice en Monte Carlo geweest?" „Ik, neen, ik ben nog nergens geweest. Ik kwam hier met een patiënt en precies een week daarna was ik bij dr. Sartorius." „Dan is alles nog nieuws voor u. Ik wou dat ik u eens veel kon laten zien. Als die plaatsen nu maar wat dicht bij waren. Maar wanneer mijn vader herstellende is, moeten we zien wat we kunnen doen." „Dat zou verrukkelijk zijn; er is niets aan om alleen te gaan. Ik weet natuurlijk niet wat de dokter zou zeggen als ik zulke toch ten ging maken. Hij zou het niet goed vin den. „Moogt u hem graag lijden?" vroeg haar metgezel plotseling. „Dr. Sartorius?" vroeg ze met gefronste wenkbrauwen, „dat weet ik niet. Ik houd niet van hem en ik heb ook geen hekel aan hem. Ik bewonder hem zeer; ik geloof, dat hij heel knap is, èn als medicus èn als man van de wetenschap." „Ja, maar als mensch?" „Ik geloof niet dat hij een mensch is", ant woordde zij lachend. „Ik kan hem nooit als mensch beschouwen." „Dat vind ik ook. Maar niemand is zoo phlegmatiek als hij schijnt; hier of daar moet er toch een vonkje enthousiasme gloei en." „O, maar dat vonkje is er? Weet u dat niet? Hij leeft geheel voor zijn onderzoekin gen, dat is het eenige wat hem interesseert. Hij practiseert om in zijn levensonderhoud te voorzien, maar elke vrije minuut is voor het vorschen naar anti-toxines." „Ja, heusch? Mijn tante stelt hem hoog en ik ben blij wat u dat ook doet. Uw oordeel heeft veel waarde. Aan hun horloges merkten ze, dat de tijd verbazend snel voorbij ging. „Moet u dadelijk teruggaan?" vroeg Ro ger, toen hij de auto weer huiswaarts stuur de. „Ik ben niet graag zoo laat", zeide zij met een zucht, ,,'t is mijn eerste verpleging hier, ik moet me netjes gedragen. Maar daar schiet me iets te binnen. Is het erg om, als we gingen naar de villa van den dokter in de Route de Grasse? Ik heb er mijn Fransche spraakkunst laten liggen en zou die graag ophalen." „Dat gaat heel gemakkelijk, als u het huis maar aanwijst." Ze kregen de .villa spoedig in het oog; al- lager van zijn nieuwe onderneming in de „Grill Room" opmerkte zij waren beiden reeds tot de koffie genaderd liep bij op hem toe en gaf hij zijn voornemen te kennen hem „de hersens in te slaan". De hand, die nog slechts luttele minuten geleden de heer lijkste gerechten naar den mond had ge bracht (neen, de golfbaan-exploitant at niet met zijn handen, een vork stond hem uiter aard bij) was nu tot een vuist gebald, die onzacht landde op den mond ïan den jour nalist, wiens tanden (die nog sléchts luttele minuten geieden de heerlijkste gerechten hadden gekouwd) daarop aan velletjes hingen. Ik ken deze details door het verslag van de behandeling van deze geweldpleging voor den politierechter, die het vooral terecht af keurenswaardig en ontoelaatbaar achtte. De rechter verzuimde te wijzen op de tegen strijdigheid tusschen dit grill-roorogevecht en den vermeenden pacificeerenden invloed van een goed maal; maar hij nam de gelegenheid te baat een ander waanbegrip te dooden. „Men zegt, dat de pen machtiger is dan het zwaard", zeide hij; „maar indien journalisten aan dit soort behandeling worden overge leverd, zullen zij er goed aan doen uit te gaan, niet alleen met een vulpen in hun vestzak, maar ook met een zwaard aan hun zijde." Snelheid en ontevredenheid. Lord Derby is een van de gezelligste en gemoedelijkste aristocraten van Engeland. Hij houdt van snelle paarden maar klaar blijkelijk niet van andere snelheid. De nood der tijden heeft hem doen besluiten een groot aantal rossen uit zijn beroemden renstal van de hand te doen. Hij kan als „patron of horse-racing" misschien de voornaamste „patron" van het land niet meer zoo groot doen, heeft hij gezegd Zoo voelt iedereen den druk der tijden. Maar dit terzijde. Lord Derby sprak ter gelegenheid van de herdenking van het honderdjarig bestaan der spoorwegen. Spoorwegen en snelheid gaan nog wel samen, zij het minder dan vroeger nu trein- snelheid zoo betrekkelijk is geworden verge leken bij de snelheid van vliegtuigen. De Lord kan de snelheid der treinen nog wel verdragen. Maar den laatsten tijd, verklaarde hij, hield een vraag hem bezig, waarop hij geen antwoord kon krijgen. Alle belangstel ling in het land ging uit naar snelheid en het wekken van hoogere snelheid. Voor oude snelheden kwamen nieuwe in de plaats En de zucht naar hoogere, steeds hoogere snelheid was algemeen. De vraag, die hij zich stelde zonder antwoord te krijgen was: Is dit be vorderlijk voor het heil der gemeenschap? De motor was een bewonderenswaardige uit vinding geweest en er werd ook bewonde renswaardig gebruik van gemaakt. En toch, men kon er feiten aan toeschrijven, die de wereld geen goed hadden gedaan. Indien de motor niet was gekomen zouden er geen vliegtuigen, geen duikbooten zijn geweest En hoe lang zou de oorlog hebben kunnen duren zonder vliegtuigen en zonder duikbooten? De snelheidsrage leek hem niet goed voor de maatschappij en zeker niet goed voor den enkeling. Voelde de man zich gelukkiger dan 100 jaar geleden? Zeker, zijn omgeving was nu veel beter. Maar was hij tevredener? Lord Derby had noch kreeg een antwoord Hij vond natuurlijk ook, dat de menschen niet zoo tevreden waren als vroeger. En hij heeft gelijk. Want een tijd, die geen innerlijke rust kan verschaffen voor denken en voor mijme ren, schiet tekort in het voldoen aan een eerste menschelijke behoefte. SCHAGEN. Paardenkeuring. Bij de alhier gehouden paardenkeuring zijn de prijzen als volgt toegekend: Veulens (warmbloed) le pr. H. K. Koster te Wieringerwaard, 2e pr. M. N. de Koning te Oterleek, 3e pr. D. de Lange te Anna Paulowna. Veulens (koudbloed) le pr. J. A. Mooij te Wieringerwaard, 2e pr. N. D. Kaan te Wie- ringerwaard; 3e pr. A. Blaauboer Pzn. te Schagen. les zag er even gewoon en keurig uit als toen zij er eenige weken geleden voor de eerste maal kwam. Licht uit de auto springend, trok Est her aan de schel en wachtte op den vriendelijken Jacques om open te doen. Maar er kwam niemand. „Is er iemand in huis?" vroeg Roger. „Ja, de knecht van den dokter, maar hij is misschien uit." Ze belde weer; van uit de ver afgelegen keuken hoorde zij de schel langdu rig luiden. ,,'t Ziet er erg verlaten uit", zeide Roger, de gesloten vensters langs kijkende. Met een verlegen lachje begon Esther in haar taschje te zoeken en vischte er een huissleutel uit op. „Wat ben ik toch dom. Ik vergat dat ik de sleutel nog had; eiken dag wilde ik haar aan den dokter teruggeven, maar op het goede moment dacht ik er nooit aan." Zij stak de sleutel in het Yaleslot en het volgend oogenblik stonden beiden in het schemerachtige voorportaal. Op den grond lagen eenige circulaires, de geboende parket vloer was met een laag stof bedekt. Aan den kapstok hing een hoed en een jas, in de salon tikte luid een klok. „Somber is het hier", zeide Roger, een blik werpend in de kille, nette kamer, ,,'t Doet me denken aan een begrafenis. „Die kamer ziet er altijd zoo uit; ze wordt alleen gebruikt als wachtkamer voor de pa tiënten." Ze deed de deur van de salie a manger open en trad binnen, doch bleef op eens staan en zag rondom zich. ,,'t Lijkt wel of Jacques hier zijn vrienden heeft getracteerd zeide zij, wijzende naar een collectie flesschen op het "buffet en een syphon met een flesch .whisky op de tafel, IK jarige paarden (wamrblocd) le pr. G. Schuyt Kzn. te St. Maartensbrug, 2e pr. Jac. Geerligs te Anna Paulowna (Midden weg), 3e pr. A. Schenk te Barsingerhorn. IK jarige paarden (koudbloed) le pr. C. Berkhouwer te Schagen, 2e pr. L. Vader te Stolpen (Sehagerbrug), 3e pr. C. Spaan te Wieringerwaard. 2K jarige paarden (warmbloed) le pr. Jac. Schilder te Schagen, 2e pr. J. Brak te 't Zand, 3e pr. P. D. Timmerman te Scha gen. 3 jarige paarden (warmbloed) le pr. P. de Graaf te Schagen, 2e pr. H. K. Koster te Wieringerwaard, 3e pr. G. v. Roozelaar te Schagerwaard. 4 jarige paarden (warmbloed) le pr. H. J. Koeman te Bergen, 2e pr. C. Schenk te Wieringerwaard, 3e pr. D. J. B. Mulder te Wieringen, 4e pr. J. Wit te Blokhuizen. AKERSLOOT. Voor den 2 jarigen cursus in bloembollen teelt hebben zich het vereischte aantal be- ianghebbenden zijnde 10 personen niet op gegeven zoodat deze cursus niet kan door gaan. Aangezien toch in deze gemeente de bloembollenteelt nogal van beteekenis is, blijkt de animo voor een dergel ij ken cursus niet groot te zijn. De molenbaas van den baggermolen lig gende in het Groot Noord-Hollandsch Ka naal had het ongeluk door uitglijden op een emmer te vallen zoodat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en daar bleek dat inwendige kneuzing had plaats gehad moest hij naar zijn woning te Hardinxveld worden overgebracht. SCHOORL. In het lokaal van den heer Louwe verga derde Dinsdagavond de Rijwielpadvereeni- ging „Schoorl". De voorzitter, de heer Kriller, motiveerde in den breede het standpunt van het bestuur, het welk op deze vergadering met een voor stel ter tafel kwam om deze zelfstandige verceniging om te zetten in een afdeeling van de Rijwielpadvereeniging „Noord-Kennemer- land". Een plan voor een rijwiepad langs bijna de geheele gemeente was reeds door den heer Selhorst ontworpen en dit plan wordt in groote trekken door Noord-Kennemerland overgenomen, terwijl genoemde heer ook daar met de verdere bewerking der plannen zal worden belast. Door het Staatsboschbe- heer zijn op zeer aannemelijke voorwaarden de benoodigde gronden toegezegd, doch voor de financieele resultaten acht het be- .stuur het beter om aansluiting bij Noord Kennemerland te zoeken, vooral ook omdat dan meer kans van slagen zich zal voordoen door provincialen steun. Algemeen keurde de vergadering het voor stel van het bestuur goed en ging men tot aansluiting over. Het bestuur van de oude vereeniging werd in het geheel bestendigd als bestuur van de nieuwe afdeeling, terwijl de heer Kriller werd benoemd als afgevaar digde in het bestuur van Noord-Kennemer ïand. Verder werd nog vastgesteld dat het be stuur persoonlijk bij de leden zal rondgaan om de contributie over 1930 te regelen terwijl ook getracht zal worden nieuwe leden te werven voor deze nuttige zaak, waardoor het Schoorlsche rijwielpad een hgitengewoon goede kans zal krijgen. NOORD-SCHARWOUDE. Wij vernemen, dat ook dezen winter van wege de tuinbouwvereenigingen eenige le zingen zullen worden gehouden op tuin bouwgebied. Den vorigen winter bestond hier groote belangstelling voor. Door den velen regenval der laatste dagen is de stand van het water in het Geest- merambacht zeer hoog. Daar de Zuiderzee al het water niet heb ben kan staat de Ringvaart reeds eenige da gen op peil. Ons werd medegedeeld, dat er gevaar voor overstrooming bestaat van den vroegeren polder, genaamd Reel nabij de „Waarachtig, het lijkt er naar." Roger las de opschriften van de flesschen: „Noully, Pral, Gordon jenever, Angostura, Bacardi's rhum, absinthe, dat is nog van voor den oorlog. Als Jacques al die dranken door elkaar drinkt „Ik hpb Jacques nooit iets anders zien drinken dan gewone landwijn", zeide Esther hoofdschuddend. „Maar er zijn twee per sonen geweest, want er staan twee glazen. Al pratende nam zij de tumblers van de tafel en bezag ze met aandacht. In een was alleen nog maar wat spuitwater, waarin een sigarettenpuntje dreef, een rood puntje, dat losliet door de vocht. Het deed haar de wenkbrauwen fronsen en ze ging naar de boekenkast om haar boeken te zoeken, die ze had zien liggen onder een stapel medische bladen. „Hier zijn ze, zullen we gaan?" Roger bekeek de tumbler, die ze juist neer had gezet. „Jacques schijnt ook van fijne sigaretten te houden; rare kerel". Hij zag naar de vloer, die vol sigaretten eindjes lag, met hier en daar een rood puntje er tusschen. „Jacques rookt alleen die goedkoope Mary- lands, die in blauw papier zijn verpakt", ant woordde Esther lachend. ziet, ik ken al zijn gewoonten. N^en, ik geloof niet, Jacques hier bezig is geweest, 'tis alsof Ze zweeg en bukkende raapte ze van het haardkleedje een klein voorwerp op. „Het was een vrouw, want hier is een haarspeldje." Het was een dun dingetje, een van de on zichtbare soort. Daar ze niet begreep hoe er een vrouw in huis kon zijn, draaide ze het Jgejdje om enom. Toeq bemerkte ze dat haar dat net kerk en Dergmeer te Oudkarspel. Woensdag heeft men de noodige maatre gelen hier tegen reeds getroffen. LANGEREIS. Als aanvulling op het bericht aangaande de Volksspelen aan de Langereis, kunnea wij melden, dat er 's avonds ballondansea was, waaraan 25 paren deelnamen. De eerste prijs behaalden de heer Slagter (Gouw) en mej. S. Benit, de 2e prijs Pier Elzinga en Geertje Hoogeland, de 3e prijs de heer D. Ruiter en echtgenoote en den vierden prijs de heer R. Rempt (met een heer dansende). WINKEL. Het aanbrengen van huisleiding tot en met de door het P. E. N. te plaatsen twee gratis lichtpunten bij de electrificatie der ge- meenten Winkel en Nieuwe Niedorp is opge dragen aan J. Blom te Winkel en P. Coops te Nieuwe Niedorp, die dit werk met behulp der plaatselijke installateurs zullen ujtvoe ren. Dinsdagavond werd omstreeks half tien brand ontdekt in de arbeiderswoning op het erf van de boerderij bewoond door den heer A. Schenk. Hoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was, behoefde zij geen dienst te verrichten, aangezien behoud van het perceel tje niet meer viel te denken en de belendin gen geen gevaar liepen. Deze arbeiderswoning, bewoond door den arbeider van der Voorde, was als meerdere perceelen verstoken geraakt van brongas en behielp zich met een petroleumlamp. Door, bet omvallen van deze lamp ontstond brand tn greep zoo snel om zich heen, dat aan redden niet viel te denken, en de vrouw, die alleen thuis was, zich met haar beide jonge kinderen, genoodzaakt zag zich zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Huis en inboedel zijn verzekerd. LIMMEN. Bij het hevig onweder dat gister boven het dorp woedde sloeg de bliksem in de woning van den heer C. en den veehouder K. De schade bleef beperkt tot materieele schade.' Brand werd niet veroorzaakt. Voor eenigen tijd is door de patro naats-commissie een verzoek aan den raad gericht om subsidie voor een vervolgcursus in het onderwijs dat op school gegeven wordt. De voorwaarden zijn vervuld: 18 leerlingen hebben zich aangemeld en de cur- sus zal in het einde der week of begin vol gende week aanvangen. Naar we vernemen zal de Ned. Ver. tot bev. van Bloembollencultuur, afd. Limmen, een cursus houden ter verkrijging van ken nis in bloembollencultuur. WATERSNOOD IN WEST FRIESLAND. Door den aanhoudenden, overvloedige» regen staan in verschillende polders in deze omgeving verscheidene weiden en akkers ge heel of gedeeltelijk blank. Daar de machine te Aartswoud het over tollige water blijkbaar niet vlug genoeg kan verwerken, moeten de gemalen der polders soms uren aaneen worden stopgezet met 't oog op het peil. Dat de kaden weder veel hebben te door staan, bleek reeds in de Schagerwaard, waar enkele gaten ontstonden, welke slechts met groote inspanning konden worden ge dicht en aldus de polder voor overstrooming werd bewaard. Moge in het belang van zeer vele landbouwers, die dezen zomer reeds zoo zwaar werden bezocht, het weder spoedig omslaan. RECTEFICATIE. In het overzicht van Kennemerland staal dat de aanvoer van aardappelen zich bepaal de tot kleine partijen en dat de prijzen ab normaal hoog waren. De opmerkzame lezer zal wel begrepen hebben dat voor aardappelen, vruchten ge lezen moet worden, zooals uit het vervolg blijkt. metgezel met gerimpeld voorhoofd naar het plafond staarde. „Stil", zeide hij, een hand op haar arm leggend. „Ik dacht dat ik iemand hoorde". „Voor den bliksem, wie is daar, antwoord of ik schiet!" Ze sprongen verschrikt op, verwonderd over die nijdige stem, die van de bovenste verdieping kwam. „Goede hemel!" zeide Esther, Roger met groote oogen aanziende. „Wie denkt u dat „Wat voeren jullie daar beneden uit? Wil len jullie wel eens te voorschijn komen voor den donder?" Het was een mannenstem, slaperig en knorrend tegelijkertijd. „Wie is dat? „Dat zal ik wel gauw zien." Roger deed de deu open en kwam in de gang met Esther vlak achter hem aan. HOOFDSTUK 14. Op hetzelfde oogenblik keken zij de trap op naar boven. Op de eerste verdieping, over de trapleuning gebogen, stond een jong- mensch met verwarde haren en slaperige oogen, die een revolver omklemd hield. Hij droeg een oranje, gestreepte, zijden pyama en zag al gapende de indringers woedend aan. Hoewel zijn gezicht in de schaduw was had hij iets bekends. Voordat evenwel een woord gesproken was, begon hij te la chen en zijn vrije hand maakte de bovenste knoop van zijn nachtcostuum dicht en streek zijn verwarde haren glad. (Wordt vervolgd).^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5