mirnistlt Courant. DE 8-OCTO B E R-VIERING (iiRiird twie IR ëirtigste Jaargang. Donderdag 9 October. Buitenland HEVIGE SNEEUWSTORM IN RUSLAND. FRANSCHE KUST WEER DOOR STORM GETEISTERD. EEN GOED GESLAAGD HERDENKINGSFEEST. Cabaretvoorstellingen. No. 238 1930 Haai repertoire vernieuwend, heeft ze on vermijdelijke concessies gedaan. Ze leerde be hoor lijk rransch en in den trant van de romance zingt ze den roem van Parijs. De felle bloem is met reukwater oversprenkeld, maar vlak daarvoor en daarna neemt z? revanche. Zre haar di* hooge trap op en af rennen, eerst' als een meeuw met die witte veerenpracht, tater, sluik, zich zelf. Wie wil kan er aanstoot aan nemen. Niemand is ver plicht dit te ga'an zien. Het schouwspel op zich zelf is moi'eel noch immoreel, zooals BEKEND SPORTSMAN DOODGESCHOTEN GEVONDEN. De vroeger welbekende internationale Engelsche polospeler Capt. Rich is gister morgen in zijn slaapkamer te Londen dood geschoten gevonden. Ten NW. van Moskou woedde gisteren een hevige sneeuwstorm. Tengevolge van het opwaaien van de sneeuw vormden zich op de wegen, doch vooral op de spoorwegen, groote sneeuwhoopen, waardoor het trein verkeer geruimen tijd moest worden stopge zet. De geheele Fransche kust is weer door èen hevigen storm geteisterd, die vooral groote schade heeft aangericht. Men maakt zich ten zeerste ongerust over het lot van talrijke visschersschepen, waarvan men nog geen bericht heeft ontvangen. JOSEPHINE BAKER. Haar entrée te Parijs, De NR.Crt. vertelt: Met eenig éclat had Josephine Baker van Parijs afscheid genomen in een concertzaal, die, naar te verwachten was, op haar „figuur" niet berekend was. Van dat afscheid is toen verteld. Het liet de wrange en ijle her innering aan iemand, die haar roem over leefde. De uitvoering, die in de holle ruimte niet tot haar recht kwam, had de gedwongen vroolijkheid van een afscheidsfeest bij het einde van het jongeluisleven. Daarop is haar wereldreis begonnen met afwisselend succes. Wie het 'goed met haar meenden, moesten hierin een abdicatie zien. Het goud was haar toegestroomd en toen ze eindelijk te Parijs, dat haar den roem bracht, „afgezien" geraakte, begon de exploitatie van haar naam in andere, haar vreemde en zelfs vijandige omgevingen. Afgescheiden van het klinkende loon moet die reis haar weinig voldoening geschonken hebben. Nu heeft ze de loopbaan in een Pa- rijsche music-hall, het Casino, hervat. Van haar plan, zich nog korten tijd aan de film te wijden en dan verder van het openbare leven de brui te geven, schijnt voorloopig niets te koinen. Josephine Baker leeft van den eenen in den anderen dag en haar woorden of plannen behoeven niet zoo zwaar getild te worden. Het cosmopolistische publiek, dat de cara vanserails van de wereldstad vult, heeft de verloren dochter met warmte ingehaald. Wederom is een lijst van een-al-al uitbundig: kleuren- en kleerenpracht om haar heen ge bouwd. In kunst- en vliegwerk probeert de eene revue de andere te overbluffen. Vlieg werk waarlijk, want behalve de haast onmis bare zwevende meisjes vliegen in een van de scènes zwermen duiven in rythmische rukken over het tooneel en door de zaal. En de eene acte volgt op de andere met razende vaart in een koortsachtige, stijgende spanning, die geen seconde de gelegenheid te zakken mag krijgen. Alle zintuigen zijn gemoeid bij die evocatie van „kunstmatige paradijzen". Niet alleen als tijdsverschijnsel hebben ze hun onbetwistbare waarde. Een impression istisch schilder van hooge begaafdheid, in zijn lijn- en kleurschakeeringen van uiterst gevoelige fijnheid, kwam dezer dagen opge togen uit eer ~n die bedwelmende vertoo ningen. Dat hc. gros van het publiek er an dere prikkels zoekt ,is hiermee niet in strijd In elk geval is de tijd van de onbeschaamd ste exhibities voorbij. In deze richting behoe ven de zedemeesters meer geloof dan haast. Door het exces zelf maakten die uitstallingen van onsluierdheid zich overbodig. De een zijdige overdaad verzwakte de aantrekkings kracht. Knappe schilders werken tegenwoordig tot het slagen mee. De hier wonende landgenoot, leider van de meest abstracte schildersschool haastte zich Josephine Baker te gaan toe- 1'uichen. Opnieuw bleek hij sterk onder de be oring. En toen een ander, hem probeerend te vangen of op een inkonsekwentie te betrap pen, tegenwierp: maar zij is toch zuiver na tuur, antwoordde de schilder: ze is gesubli meerde natuur. Deze meening blijve voor rekening van hem, wiens ontwikkeling zich de jaren door met onverstoorbare obstinaatheid tot de ver loochening van de natuur ontwikkeld heeft Als iets louter van de natuur kan Josephine Baker zeker niet worden gezien. Zij triumpheerde, de modekwestie daargelaten, door een kracht, die, aan de bron gebleven zich met de werktuigelijkheid van de orga nen van het lichaam zelf vernieuwt. Als voor werp van be- en verwondering is zij bespre king waard. Dank zij de frischheid van haar intuitieve wezen bereikte zij op slag een tech nische perfecte, die haar leek aangewaaid. In dit kind van gekruist bloed versmolten de wildheid van den geboortegrond met de na tuurlijke zelfbeheersching tot een meesleepen- de vroolijkheid, die, argeloos en spotziek, zich tot de Westersche overleveringen in een over rompelende en weldra ontwapende oppositie steld. Ironisch, zender opzet, dat is: bij de gratie van haar levensdrift, kristalliseerde zi wat vaak met alle inspanning door een dee van de muziek en schilderkunst, door dans en film wordt nagestreefd. Zij werd de muze van dat velerlei, in den grond eensgezinde streven. Zij is, kortom, de zwarte, dansende vlam van dat soort hedendaagsche verwar ring Hei is even dwaas haar te verheerlijken als te verafschuwen. Haar verschijning onttrekt zich aan de geijkte maatstaven, moreele en aesthetische. Zij tiert als een wilde bloem in onze bijgeharkte bloembedden en geschoren gazons. Van over den oceaan woei ze over eu het is te hopen, dat ze hier niet verkwijnt. haar verschijning aan een vorm tusschen de bekende normen en vormen beantwoordt. Is ze dan abnormaal? Neen. Men kome hierbij niet aan met groote woorden als wulpech of pervers. Kinderen hebben dien zelfden graad van bewuste ongebreideldheid, die van de dieren is. Iets van het kind bleef in haar bij veel anders. Barbaarsch noeme dit wie wil, mits hij erbij voege, dat de Westersche wereld het zich zelf te wijten heeft, dat dit soort barbaarschheid zich met deze klem laat gelden. Concert op het Hofplein. Van twee uur tot half drie werd op het Hofplein (zooals wij reeds in een deel van enze vorige oplaag melden) een concert gegeven door een groot kinder koor onder leiding van Corn. Jonker, waarvoor groote belangstelling bestond. De heer Jonker is een expert op dat gebied en weet den zang van zijn jeug dige volgelingen ondanks de lage tem peratuur de noodige warmte bij te bren gen. Pianiste was mej. Annle Nies, die zich zeer verdienstelijk van haar taak heeft gekweten. De reclame-optocht. Wij hebben in de stadseditie van ons vorig nummer nog een beknopt overzicht van den reclame-optocht gegeven en het feit, dat de courant waarin het verslag was opgeno men reeds verspreid werd toen de optocht nog door de straten trok bewijst wel, dat er haastig gewerkt is om een en ander nog in het vorig nummer opgenomen te krijgen. Wij laten hieronder voor de lezers in de buitengemeenten, die er nog geen kennis van hebben genomen, allereerst volgen wat gister reeds in onze stadseditie heeft gestaan. Tronrmelgeroffel van het bekende muziek corps St. Louis waarschuwde ons vanmiddag tegen half drie, dat de reclame-optocht een aanvang zou nemen. En toen we onzen neus buiten de deur staken, zagen we een groote massa belangstellenden op het Waagplein, netjes door de politie, die deels te paard, deels per motor en voor de rest per voet aanwezig was, in twee rijen gesplitst, waar tusschen een ruimte was opengehouden, waarlangs straks de lange stoet kon passee- ren. Het duurde geruimen tijd, voordat de stoet zich in beweging kon zetten. De kop bevond zich bij den Waagtoren, terwijl verder de geheele Kaasmarkt, de Doorbraak, de Ramen, een groot deel van het Doelenveld bezet was met allerlei nummers, die aan den optocht zouden deelnemen. Voorop natuurlijk St. Louis en daarachter een wagen van de Ontzetvereeniging, bege leid door jongelui in costuums van de 17de eeuw. Groot en massaal verscheen daarach te. de „Graf Zeppelin" in volle glorie ver kondigend, dat de Vollenhovens Bieren van Ri e u heel erg smakelijk zijn. Voor diegenen, die niet van een biertje houden, was de vol- fende wagen zeer geschikt. De firma o e c k e r was n.1. zoo welwillend geweest, om de toeschouwers eens te laten zien hoe smakelijk haar lekkernijen er wel uit zien. De twee koksjongens op den wagen zorgden er voor, dat de aandacht zeer getrokken bleef. Daarop volgde de firma Met, die een zeer belangrijk nummer te zien gaf. Een oud-Hollandsche sjees liet zien, hoe weleer de boeren op bezoek gingen bij een verren vriend of familielid, terwijl even later de toeschouwers zagen, hoe een late reiziger vroeger per huurrijtuig naar zijn hotel wera gebracht. Hoe geheel anders gaat dat thans. Nu en weer kon men het zelf aanschou wen kan men een luxe auto huren, of er zelf een gaan koopen voor zijn plezier of voor zijn zaken. Maar niet alleen het personenvervoer is veranderd, ook de goederen worden tegen woordig niet meer per 1 P K. „motor" weg gebracht. Het paard heeft afgedaan en vrachtauto's van 1 tot 10 ton vervoeren vlug en veilig alle mogelijke goederen. De firma Met, die een heele serie van haar producten liet zien, toonde ook nog chassis en trucks van het bekende G.M.C.- fabrikaat. De Nassau-garage bleef niet achterwege en was in den optocht aanwezig met een Willy's truck, die liet zien, hoe goed ook dat merk is. De aandacht werd vervolgens getrokken dooreen kaart van Noord-Holland bo ven het IJ. Het bleek, dat de firma S. Krom deze kaart op een wagen had geplant en aan de huismoeders liet zien, dat zij overal komt, om het vaschwerk van de vrouwen over te nemen. Rijkelijk met bloemen versierd trok deze wagen aller aandacht. Vraagt Italiano van de firma Lieshout, zoo stond er bij het volgend nummer te le zen en de producten zagen er maar wat smakelijk uit. Niet minder smakelijk was de biscuit van Sluis en de koek en beschuit van H i 11 e, die daarop volgden. Dan kwam de V. en D. wagen, waarin men de „Practische Huisvrouw" herkende. Een aardig interieurtje met spelende kinde ren was zeer goed gevonden. En wat te zeggen van de firma Haak man, die daar op eens verscheen met een landauer, meer dan rijk versierd met allerlei bloemen, en met een inhoud, om van te water tanden Vier aardige jongedames zaten daar netjes tusschen de bloemetjes verscholen en lachten zoo hartelijk en zoo uitnoodigend, dat Dat we bijna den wagen van de firma R i n- g e r s niet hadden gezien. En toch was ook deze wagen het zien waard. Weer kwam de firma met eigen werk, dat er natuurlijk weer even smakelijk uit zag, als altijd. Eenige prachtige werkstukken van choco lade toonden weer de meesterfiand van Ringers' chocoladebewerkers. De Edelweiss-wagen, wel bekend van het Bergensche Bloemencorso, ontbrak ook hier niet en de vrouwen zullen nu wel weten, hoe smetteloos wit de vuile wasch uit de kuip komt. Vervaarlijke Indianen begeleidden den wa gen die de Jamaica-bananen vervoerde, ter wijl deze wagen van die der Fvffes bananen gescheiden werd door het muziekcorps Soli Deo Gloria. Daarop volgde de firma Lindeboom' met haar biscuits en vlak daarachter verrees een groote wagen met een reuzen kip, die niet minder groote eieren schijnt te leggen. Mis schien komt dat wel van Calvés ochtend voeder, dat mede op dezen wagen geëtaleerd was. En wellicht had ten Hope's eierlegmeel daar ook wel het zijne toe bijgedragen. DeLux een van de levers-producten, en welbekend bij de huisvrouw was dik in de bloemetjes gezet. Die huisvrouwen konden wel genieten. Daar toch was een geweldige naaimachine van Singer. Of eigenlijk, de machine zelf hebben we niet gezien, maar wel de kap. waaronder zoo'n machine in den regel pleegt weg te schulien. Dat de winter weer in aantocht is, bleek uit de bekende steenkool merk A b e r- pergwm, die ir flinke hoeveelheid op een vrachtauto werd meegevoerd in den stoet. Dan verscheen Ford met zijn producten, die eigenlijk bekend genoeg zijn, zoodat we verdere bespreking achterwege zullen laten. Jan d ev r i e s van de Zaadmarkt toon de. hoe goed zijn optiek is. In een rijtuig zaten een heer een een dame, waarvan eerstgenoem de als een Engelsche aristocraat een monocle in zijn rechteroog had en blijkbaar heel godfi kon zien, wat er alzoo in de wereld te koop is. Twee wandelende piano's van de firma Y p m a trokken vervolgens de aandacht. Blijkbaar waren ze wat in haar nopjes, dat ze voor haar concurrenten, de leden van S t. C e c i 1 i a, liepen, naar welker muziek zij natuurlijk met groote interesse geluisterd hebben Concurrenten houden elkaar immers steeds in de gaten! De wijnen van KasperHiddink, de limonades van d e V r i e s en de cigaretten van de firma G o e 11 e 1 vormden met elkaar een paar nummertjes, waar vooral het man nelijke gedeelte der toeschouwers met belang stelling naar zal hebben gekeken. De rijwielen van de Burg kent men na tuurlijk wel, maar deze firma heeft gemeend, ook nog met andere artikelen voor den dag te komen. En zoo zagen we o m. karretjes voor het vervoer van melk, kaas en brood. De fietsen zagen er zeer sterk uit en zullen ook in de praktijk wel goed voldoen. De praktijk zal ook al wel bewezen heb ben, dat de Roempuddmg heerlijk van smaak is. En voor diegenen, die dat nog niet wisten, was nier een wagen aanwezig, waar op een vervaarlijk groote kok grijnzend tus schen reuzen puddingen zat. De radio mag natuurlijk niet in zoo'n op tocht ontbreken en de firma Ypma heeft er voor gezorgd, dat haar producten op een aardige manier werden ten toon gesteld. Een leuke groep was door de firma van H e u g t e n verzorgd. Deze firma kwam met een aantal kleine kleuters voor den dag, die bloemen droegen en rondom een bloe menwagen liepen. De firma Haasbroek verscheen dan met haar sanitaire artikelen, terwijl de J. G. tabak en de tuinzaden van den heer J u n g s t den stoet sloten. De lange stoet trok een groot deel van de stad door en de belangstelling groeide elk oogenblik. Overal stonden de mensdien zich te verdringen en de meeste straten waren ge heel afgeloten voor het verkeer. Dit nummer van het 8 October-programma kan dus wel heel goed geslaagd heeten. De wagen der 8 October-vereeniging werd begeleid door mannen in costuums uit de 17e eeuw. Zelfs de koetsier rookte een lange pijp maar hij behoefde dan ook niet veel aan dacht aan zijn paarden te besteden daar de stoet in een matig tempo is voortgetrokken. Op den wagen zaten wat leuke kleuters in oud-Hollandsche costuumpjes en het geheel werd gekroond door een allerliefst levend vrijheidsbeeld, dat het blijkbaar geducht koud had en tijdens het lange wachten op den w'nderigen hoek van het Waaggebouw zeker zou weggeloopen zijn als zij niet even als Jeanne d' Are op den brandstapel aan een paal was vastgebonden. Het valt niet mee om een paar uur lang den arm naar bo ven te houden en het bekoorlijke Victorie vrouwtje zal zeker wel gewenscht hebben dat ons stadsbeeld in een eenigszins anderen stand was gebeeldhouwd. De wagen, waarop een opwekking om lid der vereeniging te worden geplaatst was, bleek keurig versierd te zijn. Het blijft slechts te betreuren, dat de voorzijde niet beter afgedekt was. Nu was het voorstuk van een ouden sleeperswagen zichtbaar wat aan het geheel wel eenigen afbreuk deed. Wat de wagen van de firma Lieshout be treft, dient nog vermeld te worden, dat de genoemde Italiano een best werkend en lek ker middel tegen hoest en verkoudheid moet zijn. De wagen van Jamaica-bananen was ook door de daarbij loopende Indianen zeer aar dig ontworpen en niet minder de wagen der Fyffesbananen van de firma Scheepmaker. Hier liepen twee zwartjes voorop, en kleinere zwarte broeders zaten met hun lange kap messen in een overvloed van heerlijke bana nen. De kippen op de wagen van Ten Hope en Calvé hebben duidelijk gedemonstreerd, dat goed voer de oorzaak van sterke kippen en groote eieren kan worden. De steenkool van het merk Aberpergwm werd niet op een vrachtauto maar op een gewonen bestelwagen meegevoerd. Vermeld verdient nog te worden een fraaie wagen van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde met het opschrift „Laat bloemen uw tolk zijn". Temidden van mooie bloemen waren enkele dames gezeten, een in bruidscostuum een in balcostuum, een in wandelcostume j en een in rouwkleeren, ter demonstratie, dat bloemen in elk tijdvak des levens de tolk van menschelijke gevoelens kunnen zijn. Bij dit nummer moet nog een reusachtige druiven tros vermeld worden, samengesteld van blau we balonnetjes, een alleraardigste vinding. Tusschen de grootere wagens in reed een allerleukst eierenboertje op zijn fietsje. Ook andere kindergroepjes, o.a. met een versierd schip, brachten een aardige afwisseling. Al hebben, door het slechte weer, blijk baar eenige firma's, die in het programma waren aangekondigd, op het laatste oogen blik nog van deelname afgezien, het geheel vormde toch een alleraardigste stoet en de duizenden toeschouwers langs den langen weg welke de optocht volgde, zullen zeker voldaan geweest zijn. De carlllonbespelliig. De stadscarillonist. de heer Crefeld, heeft ons den geheelen dag op vaderlandsche- en stadsliederen vergast. Zijn aandeel in de feestelijkheden dient hier zeker met waardee ring genoemd te worden. De marmer groep en. Reeds voor zessen waren er vele menschen tezamen gekomen op het Waagplein, maar nog veel meer stonden er ter zijde van de Waag en op de brug bij het Fnidsen, allen in afwachting van hetgeen de hirnclub „Kracht en Vlugheid" zou uitvoeren op het aan den Voordam opgeslagen „tooneel". De plaats was goed gekozen, doordat er van de pakhuizen en kantoren der firma H. W. Holsmuller gebruik kon worden gemaakt voor het verkleeden. Onder leiding van den directeur, den heer Boot uit Heiloo, werden verschillende mar- mergroepen op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd. Alleen was het jammer dat de mu ziek grootendeels achterwege bleef. De ver andering in de groepen geschiedde over het geheel vrij vlug, de belichting was uitste kend. Voor dergelijke groepen blijkt wit licht, althans in de buitenlucht, het best te voldoen. Herhaaldelijk werd geapplaudis seerd. De dansen bleken het meest te worden ge waardeerd door het publiek, en dan voor namelijk de oude boerendans (uitgevoerd door de damesafdeeling der club). Een der gelijke dans in ouderwetsche kleedij, met wat meer lawaai en beweging, voldoet voor een uitvoering als die van gisteravond beter dan de stille groepen. De harmonica- muziek, die den dans begeleidde, was aan den overkant van het water haast niet te hooren. Tegen kwart vóór 8, tijdig genoeg om het publiek gelegenheid te geven cm nog op tijd bij het kerkconcert of de cabarets te kunnen komen, werd „afgeloopen" geroepen. Kerkconcert. Tot de nummers, bij gelegenheid der 8 Octoberviering behoorende, is één der meest bezochte het traditioneele concert in de Groo te Kerk, waarvoor de samenstelling van het programma is opgedragen aan den heer W H. Slinger, organist dier kerk. Óndanks het ruwe weer, de sterke wind deed aan de voor drachten der solisten soms eenigszins af breuk, door het geraas dat er door veroor zaakt was, heeft Slinger met zijn medewer kers de zeer vele aanwezigen een wijdings uur geschonken. De organist leidde het concert in met het spelen van het Wilhelmus, dat staande door velen werd medegezongen en liet daarop volgen het Victorielied van Dr. de Gelder en Coster, en dat van Richard Hol. Vervolgens dirigeerde hij 'n klein gemengd koor, goed van stemmenverhouding, dat zich verdienste lijk hield in „Onze Vader" van Mühle, „Na den storm" van v. d. Vliet, en in „O, Gulden Hoofd" van Bonset, 't Mooist vond ik he' koor in 't „Gebed", maar het „Amen" zong men wat te sterk, dunkt me. De ook in Alkmaar zeer gewaardeerde zangeres, Jeanne Bacilek, was één van de solisten. Zij zong de twee zeer mooie liede ren „Gott ist mein Hirte", en „Ich hebe mei- ne Augen auf", uit den bundel „Biblische Lieder" van Dvorak het niet minder mooie, en overbekende „Preg hiera" van Tosti so ber en gevoelig, wat zeer in haai te prijzen valt als men weet dat haar stem op colora- tuurmuziek is aangewezen (het op verzoek gezongen „Nachtegalenlied" was daar een doorslaand bewijs van); het „Maria wiegen lied van Reger, 'n lief dingske, doch niet be langrijk genoeg om tweemaal te geven, en „Agnus Dei" (dit, en het voorgaande met viool- en orgelbegeleiding). Evenals al het andere werden deze nummers ook keurig voorgedragen. De tweede solist was de Amsterdamsche violist „Boris Lensky" (onder dien schuil naam is deze kunstenaar algemeen bekend). Met 'n zeer gave, warme toon, vertolkte hij de Prelude „Le Déluge" van St. Saëns, de aria van Bach, op de G-snaar gespeeld wat jammer was, omdat de wind stoorde, en de vioolklank daaronder leed, wat niet plaats vond bij de aria van Lotti. daar deze in andere ligging en toonaard gespeeld werd, en het „Largo" van Handel, tweemaal vertolkt. Tweemaal, en daarom zou dit num mer effectvoller geworden zijn als de violist het bii de herhaling 'n octaaf hooger had ge speeld, ook al om de heerlijke klank die zijn instrument o.a. op de E-snaar geeft. Hadden de solisten last van den tocht, daar boven? Ze verhuisden tenminste spoe dig naar den anderen kant van het orgel, 'f Scheen er niet erg in den haak te zijn; ge dienstige geesten gingen onder het musicee- ren 'n oogenblik aan het timmeren, voorzeker goed bedoeld, maar dat oogenblik was niet bizonder gelukkig gekozen. A K. Voor feest binnenshuis, daarvoor was het weer buitengewoon geschikt en het spreekt dan ook bijna van zelf. dat de zalen van Harmonie en Gulden Vlies totaal uitver kocht waren. Die belangstelling gold de Cabaretvoor stelling, die ook nu weer een succes is ge worden op het programma der Ontzetveree niging In de Harmonie boette bii den aanvang der voorstelling, de heer Teerink de aanwe zigen namens de 8 October-vereeniging har telijk welkom en op zijn verzoek werd dooc allen het Victorielied gezongen. De impres- sario, de heer Jules Monasel uit Amsterdam, deelde daarna mede, dat als extra nummer door de kinderen de boerendans zou worden gegeven, die was ingestudeerd door Mei Hansa Pelva. Begeleid door Mej. Nies slaagde dit nummer uitstekend. Een luid ap plaus beloonde de uitvoerenden. De heer B. Kuiper, voorzitter der feestcommissie vond gelegenheid om Mej. Pelva namens de ver eeniging dank en hulde te brengen, voor ai haar werk. Hij bood haar onder luide toe juiching een fraaie bouquet in de Alkmaar- sche kleuren en een doos bonbons aan. De stemming was hierna in de zaal opperbest en het cabaret-programma kon worden afge werkt. Als openingsnummer zag men Les Tave- niers, dame en heer, hand- en parterreacro baten, waarbij de dame in kracht absoluut de leiding had. Later in het nummer van de Foni Vrees, zou dit tweetal opnieuw van zijn capaciteiten doen blijken. Bartoes, de jonge populaire humorist be haalde met zijn gezellige conference en zijn liedjes zooals „Gelijk heb je", een groot suc ces. Ook de onmisbare scène van de man, die aangeschoten huiswaarts keert, ontbrak aan zijn repertoire niet. Terley toonde zich een bekwaam artist in het uitbeelden en typeeren van de meest ult- éénloopende figuren. In een oogenblik veran derde hij van een jongen boer in een ouder, van een zeeman in een geestelijke. Zijn Shy lock imitatie had een daverend succes. Ver schillende bekende politieke personen wist Terley daarna in een korten tijd den toeschou wers voor oogen te stellen. Zooals Lloyd George, Clemenceau, Briand, Mussolini, Bismarck, Frans Joseph en tot slot Koning Willem III. Toen brak het applaus eerst recht los en staande werd het Wilhelmus ge zongen. De bekende combinatie The Four Vrees toonde zich daarna in haar plastische beel dengroepen en haar keurig acrobatenwerk van haar beste zijde. De beide dames waren zeer sterk en het leek ons voor de heeren wel aangewezen om met hen goede vrienden te blijven. Na de pauze bleek Alexandroff een goed equilibrist en musicus. Zittend op zijn fiets speelde hij in allerlei houdingen op de viool, blies een duo voor piston en danste daarna op het eene wiel een wals uit Faust. De soubrette Pauline Hervé, voor Alk maar geen onbekende, wist er aardig de stemming in te houden en nadat zij haar ge slaagde radiovoordracht had gegeven, wist zij de geheele zaal in schommelende bewe ging te brengen door haar vaar-liedje In de twee Kazanaofs, toonde de equili- bristische wielrijder, zich thans met dame in keurig Russisch costuum een bekwaam musi cus en danser. Het geheele programma schonk de aanwe zigen groote voldoening en zeer voldaan keerde men huiswaarts. In het Gulden Vlies was de stemming den geheelen avond opperbest. De heer Mas- sé liet hier de toeschouwers o.a. het Wilhel mus en het Alkmaarsche volkslied zingen, Pauline Hervé bracht ook hier de aanwezi gen in schommelende beweging en toen Ter ley zich in verschillende staatshoofden om- tooverde werden spontaan de daarbij behoo rende volksliederen gezongen waarvan na tuurlijk het Wilhelmus staande gezongen toen wijlen Koning Willem III getoond werd met enthousiasme ten gehoore gebracht werd. Het is een gezellige echte Alkmaarsche avond geworden. De viering op straat, Het stormachtige weer en de dreigende lucht ten spijt, heeft Alkmaar ook gister avond feest gevierd. Niet alleen in de too- neelzalen, die onze stad bezit, maar ook op straat heerschte een gezelligheid, die zich door geen natuurelement liet verdringen. Toch zijn we even bevreesd geweest, dat al het werk van de straatversiering en -ver lichting tevergeefsch zou zijn, maar geluk kig hebben weer en wind niet kunnen ver hinderen, dat het geheel uitstekend slaagde. Dat we van een succes kunnen gewagen, moet in de eerste plaats te danken zijn ge weest aan de straatversiering. Weliswaar was deze versiering ook nu niet algemeen, maar toch hebben we heel veel moois gezien. Daar was in de eerste plaats het Scharloo. De eensgezindheid on der de Scharloobewoners is bekend, en wat het resultaat is van die eensgezindheid bleek gisteravond weer. Een zee van licht, meer, een koepel van licht schitterde boven de straat, die reeds van verre de aandacht trok. Ook de breede de Laat leent zich uitste kend voor de verlichting, mede dank zij de boomen rijen aan weerszijden van deze straat. Een prachtig, kleurrijk gezicht maak te deze winkelstraat vanaf de Koorstraat. En als men een wandeling over de Laat maak te, ontdekte we verschillende zijstraten, die ook al een feestelijk tintje hadden gekregen Daar werd allereerst de Schoutenstraat en het verlengde ervan, de Hoogstraat, die wel tot de allermooiste gerekend kunnen worden. Ook het Payglop en Boterstraat mochten er zijn. En dan Alkmaars' eerste winkelstraat! Schrik niet lezer, maar eerlijk gezegd, de Langestraat is er bekaaid afgekomen. Slechts hier en daar, op veel te grooten af stand van elkaar, stonden lichtpilaren, die elk op zich zelf misschien niet onaardig wa ren, maar die samen. niets waren. Geen guirlandes, geen gekleurde balloos, niets van dat alles. De Langestraat zou stil zijn geweest, ware het niet, dat het beroemde poortje van de Groote Kerk in een lichtgewaad waS ge tooid. Het ooortie was inderdaad schitterend

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9