Op elke wond PuroL Stadsnieuws Sport TE KOOP een mooie ouderwetsche HAARD E. M. Jaarsma. zonder gebre ken, prijs zeer billijk bij J. F. KIERS, Holleweg, Heiloo. TE KOOP: ORCHESTREPERTOTRE, PHILIPS LUIDSPREKER, ANTENNE- PAAL, PATHÉFOON met kast en 25 platen, KINDERSTOEL kan omgebouwd voor hobbelpaard. JOH. KRAMER, Sta- tionsweg 164 II. Pracht Damesrijwiel 25, Meisjesfiets 'f 13, Jongensfietsen 18 en 12, pracht Heerenrijwiel, 3 versnellingen, 29, met torpedonaaf 25, enz. NIERÓP, Doelenstraat 8—10. Een zeer goede VIOOL TE KOOP. Adres v. LEEUWENHOEKSTRAAT 23. TE KOOP EEN NAAIMACHINE merk „Veritas" bij Jb. OOMS, Oterleek. TE KOOP een Junker en Ruh VUL KACHEL groen geëmailleerd voor 5. KENNEMERSTRAATWEG 69 I. Gebruikte Kachel9, Fornuizen, Meube len, Mangels, Bedden, Matrassen, Bed- stellen, Pathéfoons, worden spotgoed koop opgeruimd, dus koopjes halen J. L. SOSTMAN Jr., Verk.lok., Ridderstr. 10. BROEDMACHINE „Nickerl." 60 eieren 2 X gebruikt, 20 (compleet). Niet op Zondag. A. PH. VIS, Koooimeerlaan 82a, Alkmaar. WEGENS VERTREK TE KOOP: een EIKEN BOEKENKAST met deuren, een MECHELSCH BUFFET, een groot FOR NUIS met waterverwarming, zeer ge schikt voor pensions. Te zien en te bevragen bij Dr. SCHIP PER, Arts, Egmond aan Zee. TE KOOP GORDIJNSPANRAAM en RIETEN STOEL. FNIDSEN 82. Gasfornuis 6, gegoten Fornuis 6, Kachel 5, Bascule 5, Lamp 6, Kast je 5, 4 stoelen 2 Fauteuils 21, eenige oude Spiegels, eiken Schrijftafel 12, Keukentafel 2.50, enz. Spotkoopjes. Adres KOOLTUIN 9. TE KOOP wegens plaatsgebrek prima HEERENRIJWIEL. SANDERSBUURT 10. 3-Ledig Bedstel nu 25, Ledikant 2 p. 4.50, wollen 2-p. Deken 3.75, eiken Linnenkast 35, Bidet 3.50, Theekast 6.50, pracht Radiokast eiken 14.50, donkere gordijnen, divankleed e.d. Dus naar KOOLTUIN 9. TE KOOP EEN PHILIPS LUIDSPRE KER (electro-dynamisch) van 195 tegen zeer verlaagden prijs. Br. onder letter F 773 bureau van dit blad. GUIDO GEZELLE. De rij van lezingen die de Ned. Chr. Vrou wenbond elk jaar houdt, werd voor dit sei zoen geopend met een lezing over Guido Ge zelle door de heeren Dun en Grondsma. Nadat op de gewone wijze door de voor zitster van de ald. Alkmaar was geopend zong mevr. Hak, op de piano begeleid door inej. M. Siezen: „Mijn hart is boos en schul dig' ene „Gij wacht op eenen berg alleene" De heer Dun, die hierna aan het woord kwam, begon er op te wijzen dat hij in Ge zelle een voorbeeld ziet voor alle Christen vrouwen: op de eenvoudige plaats die God iden mensch toedingt trouw te blijven. Het leven te zien als een roeping, of zooals hij zelf zegt „het leven is een krijgsbanier..." Gezelle was een der meest door Godbe- gaafde kinderen. Hij, de groote geleerde, die niet minder dan 15 talen sprak, bleef de oot moed en eenvoud zelve. Het leven van Gezelle kunnen we verdee len in drie periodes, de jeugd, de droeve pe riode van 1860—1890, en cle laatste jaren van 18901899. Guido Gezelle werd geboren den lsten Mei van het jaar 1830 's morgens om half twaalf. Hij kwam ter wereld met een drie kantig groot hoofd. In zijn jeugd leed hi; veel aan hoofdpijn. Eens nam zijn vader hem mee naar een specialist te Brugge, die alleen maar kon constateeren, dat zijn hoofc te groot was. Hij moest studeeren, ook al behoorde zijn ouders tot de smalle gemeente. Als portier van het seminarie te Roesse laere verdiende hij het een en ander tusschen zijn studie. Reeds toen begon hij te dichten Op 18-jarigen leeftijd maakte hij een ge dicht over een beek, de Mandelbeek. Door dit gedicht is hij eigenlijk geworden, tot wat hij later was. De sub-prior van het semina rie las het gedicht en door diens toedoen kon Gezelle, die voor het toelatingsexamen van het seminarie was gezakt, daar toch komen studeeren. Van October 1850 tot einde 1853 deed Gezelle zijn priesterstudie, daarna keerde hij terug naar Roesselaere, waar hij in de handelswetenschappen doceerde. i In 1857 werd hij leeraar der dichterschool Er ontstond een wisselwerking tusschen hem en de studenten op die school. Groot is zijn invloed op die studenten, bij >vie hij zeer ge liefd was. geweest. Op 3 Mei 1858 werd een van zijn studen ten begraven. Dat werd de aanleiding voor zijn eersten bundel „Kerkhofblommen". Als bewijs hoe snel hij werkte, mag gelden, dat hij deze bundel in één etmaal voltooide. Liefde voor de zoete Vlaamsche Taal ken merkte Gezelles gedichten. Drie onderwerpen heeft hij in zijn gedich ten bezongen; de natuur," Vlaanderen, en bovenal God. De heer Grondsma declameerde hierna de beroemde gedichten ,,'t Schrijverke" en „Hoor het ruischen van het ranke riet". De heer Dun ging nu over tot de taal van Gezelle, wiens invloed op het Vlaamsch zeer groot is geweest. Voor zijn taalstudie verwierf hij het kruis pro eclesia et pontificespr vertelt een anec dote van Gezelle toen hij, bij een heildronk op hem uitgebracht, door Verriest een der drie koningen genoemd werd. Die drie ko ningen waren dan de koning van België,. de paus en Gezelle. Gezelles antwoord hierop getuigt van zijn fijnen geest en grooten een voud. Bij het lezen van zijn gedichten treft ons den rijkdom aan allitereercnde woorden: „t Ruischen van het ranke riet"; „Gelijk het peerd te stampen staat..." De allermooiste alliteratie is wel deze: Voorover, naar den grond gegroeid, die haast hem hebben zal, spa'nd traag, traagkens met spa, en delvend in het diepe dal... Naast de alliteratie treft ons de maat. Oo.< hiérvan geeft spr. verschillende duidelijke voorbeelden, zooals bijv. het gedicht van de raaf en het meezenne3tje. Het mooiste wat ;>etreft de maat is wel de „Berechtinge". „De Rave", „De Nagtegale" en ,,'t Meezen- nestje" werden nu door den heer Orondsma op schitterende wijze voorgedragen. Vooral de Rave en het Meezennestje troffen ons door uitnemende dictie. Na de pauze zong mevr. Hak eerst nog een tweetal liederen o.a. „Mij spreekt de blomme een tale". Het grootste verdriet heeft Gezelle gehad van zijn achteruitzetting en zijn miskenning. Omdat zijn invloed te groot werd, werd hij in 1865 overgeplaatst naar Brugge als on derpastor, waar hij tot 1872 bleef. Sedcr' dien verbleef hij te Kortrijk, waar hij tot aan zijn laatste levensjaar bleef. Die dertig jaren zijn een tijdperk geweest, weliswaar vruchtbaar voor zijn taalstudie, maar min cier vruchtbaar voor zijn dichtkunst. Spr. schetste Gezelle's leven als onder pastor,- hoe hij alles weggaf, de cholera- lijders verzorgde. Typeerend is de anecdote van de hemdrok. Het liefste waren hem de kinderen. Zij verkwikten zijn moede hart. „Hij was kinderzot en menschenschuw". Wanneer de sacristie te Kortrijk eens spreken kon! Welk een smarten heeft hij daar verduurd. Maar spreken deed Gezelle nooit over zijn groote verdriet. Hugo Verriest vertelt hiervan, hoe Gezelle soms uren lang in zijn kamer op en neer kon loopen. Vond Verriest hem zoo, dan zei hij niets, maar greep hem bij zijn arm, en samen liepen deze twee groote mannen dan de kamer op en neer, net zoolang totdat Ge zelle stil stond, hem de hand drukte en dan zei: „Ik dank je, mijn vriend". In die jaren van verdriet zoekt en vindt hij kracht in zijn geloof, in Jesus Christus. Dat geloof hielp hem over zijn moeilijke ja ren heen. Eindelijk begint de dichter weer in hem: Hij is niet 'n "overleden poëet", zooals hij zichzelf eens noemde. Hij is een dichter die jarenlang gezwegen heeft Van die periode dagteekenen „Tijdkrans" (1893) en „Rijm snoer" (1896), benevens verschillende andere gedichten. Enkele van deze gedichten droeg de heer Grondsma hierna nog voor, o.a. Ego Flor (Ik ben een blomme), „Het Vlaamsche heer staat immer pal" e.a. De laatste levensperiode van den grooten dichter was zeer kort. In 1899 werd hij tot bestuurder van het Engelsche klooster te Brugge benoemd, waar hij negen maanden later stierf. In eenvoud, in trouw en waarheid heeft hij geleefd. In eenvoud is hij gestorven. Op Zondag 27 November 1899, 's mid dags te een ure, blies de groote Vlaamsche dichter den laatsten adem uit. In geheel Vlaanderen maakte de droeve tijding van zijn dood diepen indruk. Vorste lijk was zijn begrafenis. De hoogste autori teiten waren er bij vertegenwoordigd. Het eenvoudige graf is omgeven met een hekwerk, waarbinnen een kruis 9taat, over vloedig omgroeid met bloemen, die Gezelle zoo lief had. In het kruis staan twee zijner eigen gedichten gebeiteld. Het graf ligt daar met „het kruis in top" te midden der bloeien de bloemen. Zoo rust, aldus eindigde spr., Guido Ge zelle, de dichter van God, natuur en Vlaan deren. De voorzitster bracht de beide sprekers dank voor den mooien en leerzamen avond, waarna op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. HERST- EN PADDESTOELEN TENTOONSTELLING. De tentoonstelling, georganiseerd door de afdeeling Alkmaar met mede werking van de Jeugdbond voor Natuur studie, zal hedenmiddag te twee uur ge opend worden in het gebouw van de Vrijz. Prot. Bond aan de Heul. Dank zij het voor de paddestoelen zoo gunstige weer der laatste dagen en ook door de medewerking van de leden als mede van de leerlingen onzer lagere en middelbare scholen is een groot aantal soorten bijeengebracht. Behalve meer algemeen voorkomende soorten, zooals russula's, knoizwammen, boleten, vliegenzwaminen om maar eenige geslachten te noemen, zijn ook zeldzame soorten vertegenwoordigd, zooals de rupsendooder, geschubte ste- kelzwam enz. Aan den oproep om mandjes in te zen den is gehoor gegeven. In het midden van de zaal vindt men de „eeretafel" waarop een groot aantal manden en mandjes staan, hieronder zijn werkelijk zeer mooie en hieruit blijkt weer eens hoe prachtig de zwammonwereld is en dat een studie ook alleen uit aesthe- tisch oogpunt alle aanbeveling ver dient. En hiervoor is op deze tentoon stelling ruimschoots gelegenheid. Aan den linkerkant vindt men bij het binnenkomen een groote tafel, waarop men in mos de grootste verscheidenheid van paddestoelen vindt tentoongesteld. Juist dat opstellen in mos doet de zwam men veel beter tot hun recht komen, omdat hierdoor de natuurlijke omgeving wordt nagebootst. Een dorre opsomming der soorten heeft geen waarde, een ieder raden we aan zelf zich van de groote verscheiden heid te overtuigen door een bezoek aan deze tentoonstelling. Maar niet alleen paddestoelen trekken de aandacht van den bezoeker, verschil lende opgezette vogels, een collectie fos sielen, schelpen, doozen met vlinders enz. zijn geëxposeerd. In een andere hoek van de zaal staat een terrarium met hagedissen, terwijl dank zij de welwillende medewerking van onzen directeur van plantsoenen, den heer Hoek, een groote collectie vruchtdragende takken op tafels en langs de wanden geplaatst zijn, waar door de totale indruk iets feestelijks krijgt Een attractie zal voor de bezoekers ziin een toestel door Ir. Schweers gecon strueerd en waarin men de sporenval ziet, veroorzaakt doordat vaak milli- oenen sporen uit de buisjes of van de plaatjes der paddestoelenhoeden naar beneden vallen. Door een sterke licht bron worden in een donkere ruimte deze sporen zoo sterk verlicht, dat men de voortdurende sneeuwval dezer sporen kan waarnemen. Zaterdagmiddag en -avond is de ten toonstelling geopend tegen een entrée van 0.25. Zondag is de entrée-prijs zoo gering slerhts 0.10 dat een be zoek daarom voor niemand een bezwaar zal zijn. Laten onze stadgenooten toonen be langstelling en liefde voor de levende natuur te hebben door een bezoek aan deze zoo belangwekkende tentoonstel ling! TROELSTRA-HERDENKINGS BIJEENKOMST. Zeer velen waren Donderdagavond op gekomen ter vergadering in de Handelsschool uitgeschreven door de afd. Alkmaar van het Instituut van Arb. Ontwikkeling en de S. D. A. P. alwaar de oud-secretaris van wijlen Mr. P. J. Troelstra, de heer Wiarda Beekman, een inleiding hield over over wijlen Troelstra's leven en werk. Door den voorzitter van het Instituut, den heer P. Dokter, werden de aanwezigen ver welkomd, speciaal de heer Wiarde Beekman. Hij betreurde het, dat gelijktijdig met dezen avond, door omstandigheden nog een ver gadering, uitgaande van de moderne ar beidersbeweging werd gehouden, wat naar hij hoopte, in de toekomst niet meer plaats zou vinden. Troelstra als mensch en leider zijn één, al dus ving de heer Wiarda Beekman aan. Troelstra is een eenvoudig mensch geweest. Hij hield veel van de natuur, en de gezellig heid thuis. Nooit heeft hij zich los gemaakt van Friesland, wat z'n geboorteland was. In Stiens te wezen was voor hem een groot genot. Sinds 1908 was hij ziekelijk. Vele keeren werd 'hem een rustkuur voorgeschre ven. Doch vooral de laatste jaren, heeft hij lichamelijk veel geleden, wat hij echter moedig droeg, ,,'k Heb niet te klagen, mijn kop is nog goed", was het antwoord, als men hem vroeg hoe of het ging. 't Is niet te be schrijven in welke omstandigheden hij aan zijn gedenkschriften heeft gewerkt. Hij vond echter in de eerste plaats veel steun aan zijn vrouw, die hem gedurende de ziekte geheel alleen heeft verpleegd, en die de gave bezat een stemming te scheppen. In de tweede plaats stemde hem gelukkig, de dankbaarheid van de arbeidersklasse. Troelstra bezat een groote gave voor humor. In zijn gedenkschriften schrijft hij dat humor gewenscht is voor een politieke leider. Royaliteit was ook een van z'n eigen schappen. Hij kon gemakkelijk ongelijk toe geven. Nooit zou hij zijn wil doordrijven Als een andere strooming in de beweging de overhand kreeg, werkte hij direct mee, altijd bereid een anders standpunt te overwegen. Troelstra voelde niets voor persoon9ver goding. Hij had in de oude beweging mee gemaakt de vereering van D. Nieuwenhuis. Ook van officieele plechtigheden moest hij niets hebben. Zelf vond hij, dat dit niet de beste eigenschap was van een politiek per soon, doch uit afkeer wou hij er niets van weten. Anderen liet hij echter volkomen vrij. Troelstra was ip hart en nieren republikein, doch tevens een nuchter, reëel politicus. „In Nederland geen strijd om het Koningschap", was zijn standpunt. Hij beeft echter nooit meegedaan aan Oranje-vereering. Veel wantrouwen heeft Troelstra ontmoet in de partij, wat hem veel pijn deed. Vooral in den tijd van de Nieuwe Tijd-groep, en die tijd stond hij bijna alleen. Hoe kwam Troelstra tot de arbeiders beweging? Als advocaat in Leeuwarden kwam hij in aanraking met de ellende van de Friesche arbeiders. Hij kwam op enkele mee tingen, wat diepen indruk op hem maakte. Zoo is hij in de beweging begonnen mee te loopen. Dat hij spoedig tot de eersten be hoorde, lag aan z'n vele capaciteiten. Nooit werd hij gedreven door eerzucht. Altijd was hij bereid heen te. gaan, indien men meende dat de beweging er mee gebaat zou zijn. Zijn eigenlijke politieke loopbaan is begonnen in Utrecht, alwaar hij in 1893 kwam. Troelstra kon door verdachtmakingen niet meer in Amsterdam wonen en aan de propaganda deelnemen. In Utrecht begon hij met huisbezoek, colporteeren met ,,De Baan breker", die hij zelf schreef, enz. Het was in deze periode droevig gesteld in het gezin van Troelstra. Doordat spoormannen iederen Zaterdag geld onder de deur hebben ge schoven, was er wat te eten. Op vergaderingen had Troelstra altijd contact met zijn gehoor. Hij bezat de eigen schap te formuleeren, wat er leefde onder de arbeiders-massa. Troelstra ging van de tactiek uit, dat de wil van de massa, tot uiting moest komen in de leuzen van de beweging. Hij stond op het standpunt van practische mogelijkheden, geen dwaze dingen eischen. Hij heeft zoodoende een stuk verheffing gebracht aan het proletariaat, waarvoor de Nederlandsche arbeiders-klasse van harte dankbaar is, wat zeer sterk tot uiting is ge komen bij de aanbieding van het Troelstra- oord. De inleiding van den heer Wiarde Beekman werd met een hartelijk applaus begroet. De voorzitter vertolkte de gevoelens van de zaal door hem dank te zeggen voor deze prachtige inleiding. Hierna werd de zoo bij uitstek passend' film „De teraardebestelling van Mr. P. J. Troelstra" vertoond, waarvoor uiteraard groote belangstelling bleek. Diep onder den indruk verliet het publiek te ruim 11 uur de zaal van de Handelsschool. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend iederen werkdag van 9—12 uur. Voor werkgevers van 91 en van 2—5 uur. Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorpersoneel op Donderdagavond. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 1 bakker, 2 banketbakkers, 3 betonwerkers, 1 boekbinder, 8 chauffeurs, 12 grondwer kers, 1 drukker, 6 kantoorbedienden, 1 kis tenmaker, 1 klinker, 1 kok, 2 letterzetters, 1 loodgieter, 2 loopknechts, 2 machinisten, 2 mach. houtbewerkers, 2 meubelmakers, 3 metselaars, 6 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 politoerder, 1 pianoreparateur, 1 reiziger, 10 schilders, 2 steenbikkers, 2 stoffeerders, 4 stucadoors, 1 smid, 10 sigarenmakers, 2 tuinlieden, 24 timmerlieden, 5 voegers, 2 ijzerwerkers, 68 losse- en transportarbeiders, 2 dienstboden, 3 werksters. Geplaatst: 1 electricien, 20 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 loopjongen, 2 metse laars, 1 schilder, 4 timmerlieden, 1 wagen- maker ALKMAAR, 12 October 1930. De directeur voornoemd, ED. v. d. HEUVEL. Voetbal. De wedstrijden voor morgen. Als het nu een heel klein beetje mee loopt met het weer, zal morgen een zoo goed als, geheel p'gramma afgedraaid kunnen worden op de K. N. V. B.-velden, 't Wordt tijd ook, want reeds nu hebben V3le clubs een achterstand, wat zich in het voorjaar natuurlijk wreekt. Veloci- tas van Groningen bijvoorbeeld heeft rog geen enkelen wedrtrijd gespeeld en aangezien deze club weer van plan is kampioen te worden ligt het nu reeds voor de hand, dat de kampioenswedstrij den op lange zomerdagen met zonnetijd zullen moeten worden verspeeld. Als we nu het programma van mor gen beschouwen, dan blijkt er in afd. I een aantal wedstrijden te zijn vastge steld, waarin het geducht zal spannen. Misschien krijgt Ajax het nog het ge makkelijkste, want thuis moet ze van 't Gooi kunnen winnen, al zal 't Gooi ook krachtigen weerstand bieden. Her mes D. V. S. ontvangt D. F. C. en wat de spelkwaliteit betreft, heeft D. F. C. de beste kansen. Echter, D. F. C. is wat wis pelturig, vandaar, dat de kansen vrijwel wel gelijk zijn. De Stormvogels hebben nog niet veel succes gehad tot nog toe. Wellicht, dat op H. F. C, dat op bezoek komt, een puntje veroverd kan worden, al zal de H. F. C.-verdediging niet ge makkelijk te passeeren zijn. Excelsior ontvangt Z. F. C. De Zaansche club heeft tot nog toe de leiding in afd. I en wil die natuurlijk graag behouden, 't Zal mor gen wel niet gemakkelijk gaan, om de twee puntjes mee te nemen. In elk ge val blijft 't doelpuntenverschil miniem. Blauw-Wit moet in afd. II naar E.D.O. en hoewel BI. Wit sterker is, blijft op passen de boodschap. Blijft BI. Wit haar sterk spel spelen, dan wint ze ook haar derden uitwedstrijd. Sparta, ook een van de candidaten voor de bovenste plaats, heeft een zeer zwaren strijd voor de boeg. Ze moet naar A. D. O. en dat is een lastige tegenstander, temeer, omdat A. D. O. haar kans ook wil behouden, 't Zou ons niet verwonderen, als A. D. O. met klein verschil won. De derde candidaat, Feijenoord, moet naar Hilversum en kan daar winnen. Maar dan moet er hard gewerkt worden. R. C. H.—H. V. V. wordt een strijd met gelijke kansen. H. C. H. heeft nog niet veel gepresteerd, maar op H. V. V. zal ze wel een puntje kunnen veroveren. De jongste eerste klasser, K. F. C. ontvangt V. S. V. Beide clubs spelen ongeveer hetzelfde spel, dat voornamelijk op enthousiasme be rust. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwachting. In het Oosten gaan de kampioenen naar Tubantia en als ze hun eigen spel nu werkelijk teruggevonden hebben, winnen de Deventernaren. P. E. C. ont vangt Heracles en zou moeten winnen, als we op de resultaten van P. E. C. in deze competitie mogen afgaan. Toch zal het de Zwollenaren niet gemakkelijk vallen, om te winnen, al zijn hun kansen de beste. Enschedé, de derde candidaat voor den titel, moet naar Vitesse. Deze wedstrijden zijn altijd al spannend ge weest en ook nu zal het doelpuntenaan- tal wel klein zijn. Toch houden we het op Enschedé. Ook WageningenA. G. O. V. V. is een ontmoetinv, waarin de par tijen weinig uiteen loopen. A. G. O. V. V. moet winnen, om in the running te blij ven. Tenslotte spelen in Apeldoorn Ro- bur en Z. A. C. tegen elkaar. We hebben zoo'n idee, dat de thuisclub wint, vooral, omdat Z. A. C. danig verzwakt schijnt te zijn. De Kressen en Jan Elfring zullen het doel wel kunnen vinden. Onze oud stadgenoot Jan Elfring, schijnt momen teel weer in zijn beste vorm te zijn, ten minste, we lazen deze week nog, dat hij stukken beter is dan zijn stadgenoot Landaal en dat hij weer ernstig candi daat is voor het Ned. elftal. Afd. IV heeft niet minder dan drie plaatselijk# ontmoetingen. Willem II ontvangt Noad én zal wellicht met een gelijk spel tevreden moeten zijn. N. A C is de gastheer van Longa en deze wed strijd kan door de thuisclub gewonnpn worden. P. S. V. eindelijk krijgt Eind hoven op bezoek en wint, hoewel de te genstand fel zal zijn. Rest nog M V V de Valk, waarbij M. V. V. de beste'kan sen heeft, en Wilhelmina—B V V waarin de thuisclub wellicht haar eer ste puntje verovert In afd. V zal Velocitas haar program ma openen met een thuiswedstrijd tegen Tg" Veendam. Deze laatste gaat thans no» aan het hoofd, maar het is niet te geloo- ven, dat ze van Velo zal winnen. Het tegendeel zal wel blijken, vooral, omdat de Groningers goed getraind zijn. Leeuwarden—Frisia is een plaatselijke ontmoeting, waarin de kansen vrijwel gelijk zijn. Ook in den wedstrijd Achflles Be Quick loopen de krachten weinig uiteen, en hetzelfde is het geval met M S. C. en Alcides, waaryi echter een meer dere routine van Alcides wel eens den doorslag kan geven. G. V. A. V. speelt al weer thuis, nu tegen Friesland. En ook nu zal G. V. A. V. wel weer de minst® blijken. Onze tweede klassers. Alcmaria krijgt morgen bezoek van W. F. C. en dit belooft een aardige wed strijd te worden. Blijkbaar wordt Alc- maria langzamerhand iets beter, getuig® o.a. het gelijke spel, dat den vorige* Zondag in den Helder bereikt werd. Nu is W. F. C. heusch niet voor de poes, zoo- da; de wedstrijd zeer spannend kan wor- den. Intusschen kan Alcmaria winnen, als zevecht! Hollandia gaat naar A. F. C. en zal het zwaar te verantwoorden krijgen. Z. V. V. krijgt gelegenheid om weer te winnen. Ze ontvangst H. R. C. en deze club be hoort tot de zwakste. West-Frisa wint natuurlijk van T. O. G. en Zeeburgia van D. E. C., al speelt ze ook op het terrein van laatstgenoemde. In de tweede klasse A kan Haarlem weer winnen, nu ze naar Zandvoort moet. Ook Hercules geven we uit tegen Baarn een goeden kans. De Spartaan— D. W. S. kan door de thuisclub gewon nen worden en Bloemendaal kan ook de beide puntjes thuis houden, nu B. F. C. op bezoek komt. VeloxV. V. A. wordt zeer waarschijnlijk een overwinning voor de thuisclub. Een Nederl. doelverdediger in Engeland. We lezen in het Hbld.: De Nederlander P. Kevzer, die eenige malen het doel van Ajax, Amsterdam, verdedigd heeft en thans voor de Arse- nal als amateur uitkomt, omdat hij in Engeland geen betrekking als prof. kan krijgen, heeft aan een vertegenwoordi ger van een Engelsch blad ^'n bevindin gen verteld na kennismaking met de Engelsche professionals in verschillende ontmoetingen. „Toen ik voor de Arsenal begon t® spelen" aldus de Nederlander „wist ik, dat ik nog veel dingen had te leeren. Ik leer ze nu inderdaad hoewel ik moet erkennen, dat eenige heelemaal niets met voetbal te maken hebben. Ik denk, dat de spelers, tegen wie ik speel, tegen elkaar zeggen: „Hij weet nog niet wat» Engelsch voetbal is, we kunnen onze trucs tegen hem uitspelen." „Ze denken, dat ze zich vrijheden kun nen veroorloven, omdat ik al die handig heden niet ken. Ze hebben gelijk. Maai ik leer ze kennen. Toen ik eens in een wedstrijd speelde, was ik verbaasd over mezelf. Ik wilde opspringen om een bal met de vuist weg te slaan, maar ik kwam tot de ontdekking, dat ik niet kón op springen. Nu weet ik, dat ik wel hoog kan opspringen. Ik trachtte toen te springen, kon 't niet en de bal verdween in het net. Een oogenblik wist ik niet wat er gebeurd was. Toen realiseerde ik. Een speler had mijn shirt in mijn rug vastgehouden!! Het was heel simpel. Twee vingers kónden mijn shirt vast houden en dan was de truc gelukt. D® scheidsrechter had het geval echter ge zien en het doelpunt goannuleerd. Ik sprak over deze truc met ar.dere spelers en ze lachten me uit. Ze bleken er alle» van te weten, maar ik niet. O, ik moet nog veel leeren. „Eenige wedstrijden na dien moest de tegenpartij ee hoekschop nemen. Ik ging op mijn gewone plaats staan. Toen de bal aan kwam, rende ik naar voren maar kon niet bij het leer komen, om dat een der tegenstanders juist voor mij stond. Weer sprak ik er met anderen over en die kenden de truc. Nu weet ik het ook en aarzel niet meer ik spring over zoo iemand heen. Ik geloof niet, dat het geoorloofd is, maar ik moet er toch iets tegen doen. Maar ik vind.al die din gen wel interessant en houd van spelen in de eerste klas. „Vóór den wedstrijd tegen Sheffiejd United zei Chapman tegen mij dat ik Thunstall in de gaten inoest houden Hij kan heel hard schieten. Den eenen keer zal hij, voor doel staande, nog overgeven en een ander iaten schieten, maar uiS hij den volgenden keer terugkomt en denkt, dat hij hetzelfde spelletje zal uit halen, schiet hij keihard zelf. Hij deed het ook Ik was blij gewaarschuwd t* zijn. Thunstall kan goed schieten. Ln Dunne? Mij werd verteld, dat hij heel gevaarlijk is. Hij was het ook Maar toen hij scoorde werd ik buiten gevecht ge" steld. Iemand riep „off side" en ik aarzel de een fractie van een seconde. Juist ge noeg. Aanvallers bezorgen je veel Ik veronderstel dat H^mpson van Black- Pool en Jennings van Leeds me het mees» last hebben bezorgd. Ze springen op Je' v anneer je den bal hebt. Ik weet nu, w at ik er tegen moet doen. Ik ben „als maar aan het leeren. Alle trucjes ken ik n°0 niet, maar ik zal ze leeren kennen." Avontuur van een Amsterdamm" in Engeland. Een Engelsch blad maakt melding van het avontuur van een Amsterdam- schen jongeman, H. van Swift (vierd0 klasse K N. V. B.) in Engeland, d>0 trachtte een plaatsje in Sunderland 10 bemachtigen, maar op snelle wijze ont goocheld werd. I „Gewapend met den geest van zij" avontuurlijke voorvaderen ftldu® meldt het blad wier schepen eens de Theems opvoeren, kwam een jonge >e' derlander naar Engeland. Hij wou gaa" spelen voor Sunderlandmaar °e politie heeft z'n plannen verijdeld. H. D. uit Amsterdam, hoopte ongetw" feld het voorbeeld van Keyzer te voli*eü'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10