Rechtszaken Onze Koloniën. Luchtvaart Boeken Tijdschriften Tooneel. Raadselboek;*, xxxxxxxxx t UNIVERSITAIRE JOURNALISTIEKE OPLEIDING. In de bestuursvergadering- van den Journa listenkring, is, naar aanleiding van een con ferentie met het bestuur en hoogleeraren fvan de handelshoogeschool te Rotterdam, de mogelijkheid van universitair journalistiek onderwijs besproken, hetwelk thans in on derzoek bij de handelshoogeschool en het Leidsche universiteitsfonds is, met welk laatste door het kringbestuur samenwerking zal worden gezocht. Aan een bekend Haagsch ingezetene, die een subsidie voor 5 jaar toezegde, zal ge "vraagd worden de verdeeling der subsidie pver verschillende universiteiten mogelijk te maken. Na intrekking van desbetreffende voor stellen, heeft het bestuur besloten de kwestie ',van de weduwenuitkeering nader te onderzoe ken. Het bestuur vereenigde zich met het pro ltest van het dagelijkcch bestuur tegen 't plot seling ongemotiveerd ontslag van den heer jvan Meurs als hoofdredacteur van de Java- fcode. EEN ONHEBBELIJKE MAN. Een juffrouw uit Gouda was op Zon dag 6 Juli j.1. met een zuster en een vriendin te Voorburg aan 't wandelen. «Het gezelschap kwam terecht op een pad ttoebehoorend aan éen landbouwer al- Kaar. De vrouw van den boer gelastte jile dames zich te verwijderen en trad daarbij eenigszins hardhandig op. Toen zij daarop door den hdnd, dien de dames })ij zich hadden, werd aangeblaft, kwam de man te voorschijn met een zweep en ploeg daarmede herhaaldelijk naar een der dames, die daardoor striemen op hals, armen en op het oog bekwam, i Ter zake van mishandeling had de pian zich voor den Haagschen politie rechter mr. van Laer te verantwoorden. Het O. M. eischte veertien dagen gevan genisstraf en vernietiging van de zweep. Mej. mr. Markus verd. verdedigend, zei, dat de mishandeling niet opzette lijk is geschied, het slaan geschiedde uit zelfverdediging. PI. vroeg vrijspraak. J/Vonnis: acht dagen gevangenisstraf. /Voor de Zutphensche rechtbank stond gister terecht de 40-jarige landbouwer luit Barchem, D. A. Chr. S., ter zake dat vhij op 4 Juli j.1. te Barchem Egbardina Lammertink van het leven trachtte te berooven, door opzettelijk met kracht imet een riek naar deze vrouw te slaan, waarbij zij aan het voorhoofd werd ge troffen, ten gevolge waarvan zij kort daarop overleden is. 1 Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat verd. door het slachtoffer, zijn schoonmoeder, herhaaldelijk werd ge plaagd. Verd. zeide, volgens de Tel., niet den opzet te hebben gehad de vrouw te dooden. Het ongeval moet aan een noodlottigen samenloop van omstandig heden worden geweten. De Officier van Justitie eischte tegen .verdachte, die overigens gunstig bekend staat, 500 boete subs. zes maanden ge vangenisstraf. TWEE BRANDEN. De Indische regeering ontving een tele gram van den resident van Bali en Lombok, meldende, dat in den middag van 7 October g.1. een hevige brand heeft gewoed in de dessa Kalidjaga, onderafdeeling Oost-Lombok. Er padden geen persoonlijke ongelukken plaats. (Ongeveer 150 huizen, benevens vele gevulde jpacldi-schuren zijn verbrand. De schade is Sniet bekend. De oorzaak ligt vermoedelijk in un voorzichtigheid bij het koken in de nabij heid van een paddi-schuur. Van den resident der Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo werd een telegram ont vangen, meldende, dat in den nacht van 5 op 5 October j.1. te Sembilang brand is uitge broken. Twee woonhuizen en 80 pintoes zijn perbrand. De schade bedraagt ongeveer 116.000. TERUGKEER DER BANNELINGEN. Het voordeel van ex-geïnterneerde te zijn. Het „Nieuws" had een onderhoud met den Assistent-resident mr. J. W. A. Boots, die te Batavia terugkeerde van een tournée langs alle hoofdplaatsen op Java, waar voorberei dingen getroffen moesten worden voor den spoedigen terugkeer van de ruim vier honderd gewezen communisten, wier interneering te Tanah Merah volgens de bevindingen van het lid van den Raad van Indië, den heer W. P. Hillen, zonder bezwaar kan worden opge heven. Mr. Boots heeft op zijn reis alle residenties op Java bezocht, behalve Bondowoso en de residenties op Madoera, aangezien uit die be- stuursressorten geen geïnterneerde commu nisten afkomstig zijn. Het onderzoek naar de mogelijkheden van den terugkeer der „bekeerde" elementen heeft overal een zeer bevredigend verloop gehad Noch door de Europeesche, noch door de In- landsche Bestuurs-ambtenaren, met wie mr. Boots tijdens zijn onderzoek samenwerkte, werden ernstig bezwaren tegen den voorge stelden terugkeer te berde gebracht. Een groote moeilijkheid, die men wel reeds lang onder de oogen heeft gezien, doch waar voor men nog geen volkomen oplossing kon vinden, ligt opgesloten in de vraag hoe de geïnterneerden, die straks terugkomen in de maatschappij, in hun levens-onderhoud moe ten voorzien. Zij, die een handwerk kunnen uitoefenen, zullen zich wel redden, maar het overgroote deel, dat slechts een klein beetje administra- tiexen artjeid verstaat, zal onder de huidige tijdsomstandigheden niet zoo gemakkelijk emplooi vinden. Op dit gebied is aanbod van ■werkkrachten te over en het gaat natuurlijk niet aan, dat het gouvernement aan bevrijde geïnterneerden eerder allerlei baantjes geeft dan aan die werkzoekenden, die per ongeluk een smetteloos verleden hebben. In laatste instantie zal het gouvernement echter met financieelen steun bijspringen, en het ziet er voorloopig wel naar uit, dat het voor een deel op die laatste instantie aan zal komen. In totaal werden 412 geïnterneerden door Edelefer Hillen voor bevrijding aanbevolen, en hiervan zijn er 219, die hij op grond van hun goed gedrag boven de overigen den voor rang wil geven in dien zin, dat zij het eerst teruggezonden zullen worden. Met vrouwen en kinderen medegerekend, wordt dit aantal echter beduidend grooter, en het transport naar Java zal dan ook alleen geleidelijk kunnen geschieden. Batavia kan volgens de voordracht van den heer Hillen binnenkort 17 ex-geïnter neerden terugverwachten Bandoeng 24, Se- marang 99 en Soerabaja 14. Het „Nieuws" teekent hierbij aan, dat het toch wel zeer zonderling is, wanneer de teruggekeerde Digoel-klanten straks nog eens de extra-toelage ontvangen, om in hun levens onderhoud te voorzien In Digoel kregen de gestrafte kolonisten- die niet behoefden te werken, als zij niet wil den! onderdak, geld, landbouwwerktuigen, huisinrichting, zaaizaad, gratis medische verpleging en landbouw deskundige voorlich ting. Allemaal van het gouvernement. De uit brood-nood naar Nieuw-Guinea vluchtende Indo-Europeesche voortrekkers krijgen niets van dat alles. FRANSCH VERKEERSVLIEGTUIG IN MAROKKO NEERGESTORT. Uit Casablanca wordt gemeld, dat het passagiersvliegtuig der Compagnie Aero Postale, dat een vasten dienst tusschen Tou- louse en Casablanca onderhoudt, gisteren bij La Ruche in Spaansch Marokko is neer gestort. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten werden de piloten en drie passa giers gedood. LONDEN'S AFSCHEID VAN DE DOODEN VAN DE R 101. De droeve stoet naar Cardington Londen heeft Zaterdag afscheid genomen van de slachtoffers der een week geleden plaats gehad hebbende ramp van het lucht schip R. 101. Onder hen, die den dooden dc laatste eer bewezen, bevonden zich de Pre' miers van de Dominions, de leden van het Parlement en de regeering, het voltallige corps diplomatique, vertegenwoordigers vai Royal Air Force, Leger en Vloot. Onder hen bevond zich ook Dr. Hugo Eckner, de Com mandant van de „Graf Zeppelin". Langs den weg naar Euston Station stonden hon derdduizenden belangstellenden, die bij het passeeren van den droeyen stoet eerbiedig ftet hoofd ontblootten. Tijdens de treinreis naar Cardington. waar de ter aardebestel- ling plaats had, bracht een negen-tal ge vechtsvliegtuigen een laatste saluut aan d; dooden. Onder de tallooze bloemstukken bevonden zich ook kransen van den Koning en den Prins van Wales. De plechtigheid op het kerkhof. De teraardebestelling van de dooden van de R 101 was een plechtigheid, zóó aangrij pend en zóó indrukwekkend, dat vele vrou wen, die de bijzetting op het St. Mary's Kerkhof te Cardingon bijwoonden, in on macht vielen, zoodat assistentie van Eerste Hulp noodzakelijk was. Toen de kisten aan den schoot der aarde waren toevertrouwd, wierpen de verwanten als laatste groet bloemen en kransen in d-- geopende groeve, waarna boven het graf een geweersalvo werd gelost en de „Last Post" ten gehoore werd gebracht. Het onderzoek naar de ramp van de R 101. De commissie, ingesteld voor het doen van een technisch onderzoek naar de ramp van de R 101, heeft haar werkzaamheden be eindigd. Zeven Britsche deskundigen en ver scheidene werktuigkundigen van de lucht schepenwerf te Cardington zijn gisteren uit Allonne bij Beauvais naar Engeland terug gekeerd. Meer dan 200 onderdeelen van het verongelukte luchtschip werden meegenomen. Een aantal zwaardere stukken van het lucht schip zullen in het begin van de week per boot naar Engeland worden vervoerd, o.a een der 3'A ton wegende motoren, die door .middel van steekvlam-apparaten uit het wrak wordt gedemonteerd door Fransche metaal arbeiders. De drie gewonde overlevenden, die zich nog in het hospitaal te Beauvais bevinden, maken het goed. HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG. Aneta-Vaz-Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig de PHA-EO Zaterdagmor gen te 6.35 uit Athene is vertrokken en te 14.35 te Cairo is geland. Gisteren is het vliegtuig naar Bagdad vertrokken en aldaar 14.20 uur plaatse- lijken tijd gearriveerd. BOYD EN CONNER TE CROYDON AANGEKOMEN. De Oceaanvliegers Bovd en Conner zijn tegen den middag te Tresco opge stegen en te ongeveer 16 uur te Croydon aangekomen. Een groote menigte was. bij de aankomst tegenwoordig. Levine, die in 1G27 samen met Chamberlin den tocht over den Oceaan naar Duitschland maakte, begroette de vliegers. NIEUWE TOCHTEN VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Naar uit Friedrichshafen wordt ge meld heeft de „Graf Zeppelin"- weer een aantal nieuwe tochten op zijn program ma staan. Op 19^ October heeft een tocht naar Mannheim plaats, op 2 November naar Chemnitz en 9 November naar Karls- ruhe. In het laatst van October worden nog enkele tochten boven Zwitserland gemaakW EEN NIEUWE KEG'S ALBUM. Wij ontvingen een exemplaar van het nieuwe Keg's Thee-album: „Een vacaatiereis langs den Rijn". Dé beschrijving van de vacanherefs heeft de N.V. ditmaal van den heer C. Joh. Kieviet mogen ontvangen, wiens persoonlijkheid zoo zeer bekend staat door het schrijven van de vele jeugdboeken. Op een zeer boeiende en vertellende wijze beschrijft hij een aangena me vacantiereis langs den Rijn, vanaf zijn oorsprong op de St. Gothard, tot aan de uit monding te Katwijk aan Zee. Een verhaal dat door de schoolgaande jeugd gaarne ge lezen zal worden. Ook voor de leden van de Reisvereeniging, die hun vacantiereizen vele «ïalen langs den Rijn maken, zal dit album een interessant boekwerk zijn, daar het bezit van een foto- graphische beeld van land- stad of dorp, al waar men de heerlijke vacantiedagen door maakte, altijd een aangename herinnering zal zijn. De verzorging van de 120 lithographiën, die ditmaal door de schitterende kleurschakee. ring zoo goed spreken, geschiedde wederom door de fa. L. van Leer Co. te Amster dam. Hiervoor is in het album plaats ge reserveerd. Voorts is het album verlucht door een spe ciale kaart in vijf kleurendruk, waarop de loop van „vader Rijn" alsmede de aangren zende plaatsen etc. staan afgebeeld. De albums zijn verkrijgbaar bij eiken win kelier a 75 cents per exemplaar. Ter verkrijging van de 120 lithographiën is in elk pakje Keg's Thee een bon ter ver- krijging van een plaatje verpakt. De Nieuwe Gids geeft deze maand een ge- denk-aflevering, gewijd aan de nagedachte nis van den heer H. M. D. Angremond, in leven directeur van de N.V. Elec. drukkerij „Luctor et Emergo" waar het maandblad wordt uitgegeven en die op 7 October 1921 door een noodlottig ongeval op een „stoom- fietstocht" naar Haarlem het leven heeft ver loren. Aan hem zijn sonetten of artikelen ge wijd door Willem Kloos, A. G. Rinders, Maurits Wagenvoort en Johanna Harinck. Daarna worden brieven gepubliceerd van Jac. van Looy aan Willem Kloos. Khouw Bian Tie spreekt over Kloos' theorie der dichtkunst, N. G. geeft een historisch over zicht en van Herman Heyermans Jr. wordt een schetsje gepubliceerd „Reflector" gehee- ten. „Zijn groote avond" is een stemmings stukje van Johnnie Harinck, Hans P. van der Aardweg schrijft een passend woord bij het portret van Willem Kloos, die zelf ver volgens weer een serie „Binnengedachten" publiceert. Er zijn verzen van Hélène Swarth, H W. Sandberg en W. A. van Ra- vestijn, Joh. W. Broedelet geeft tooneelno- tities en Eva Roedt de Canter publiceert een gevoelig schetsje „Leven". Willem Kloos bespreekt zijn werk in „De Groote ilussie", Jeanne Reyneke van Stuwe publiceert bijzonderheden over het hotel van voorheen en dat van thans en Maurits Wa genvoort en F. S. Bosman behandelen dit maal resp. het buitenlandsch overzicht en de bibiiographie. 1 bijzonderheden zullen per advertentie wor den bekendgemaakt Het comité vertrouwt dat ook in Alkmaar voor deze films voldoen de belangstelling aanwezig zal zijn en velen 17 October van de geboden gelegenheid ge bruik zullen maken om eens nader kennis te maken met de film als kunst! FILMAVONDEN VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. De Borneo-film in het AHun. Bioscoop Theater. Donderdag zal de Volksuniversiteit een begin maken met het geven van filmavonden in het Alkmaarsch Bioscoop Theater. Tot nu toe bestond er voor deze filmavonden zooveel belangstelling, dat men genood zaakt was naar een ruimere zaal uit te zien, en ongetwijfeld zullen ook de grootere ge riefelijkheid en de gunstige ligging van de nieuwe lokaliteit er toe medewerken, dat nog meerderen de filmavonden van de Volks universiteit zullen gaan bezoeken. Het seizoen wordt geopend met het 1ste deel van de Borneo-film, opgenomen door onzen bekenden landgenoot, den heer H. F. Ti'lema, iemand die het beste deel van ziin leven gegeven heeft ter bereiking van betere hygiënische- en maatschappelijke toestan den in Ned. Indië, die zich daarvoor groote opofferingen getroost heeft en die ten slotte, op bijna 60-jarigen leeftijd een reis heeft ondernomen dwars door de binnenlanden van Borneo. Van dezen tocht heeft hij een film samengesteld, die in drie deelen zal worden vertoond en wel op 3 achtereenvol gende Donderdagen, te beginnen 16 Octo ber a.s. Deze Indische film is „anders dan andere" Indische film, evenals de heer Tillema eenigzins „anders dan andere" menschen is. Van effectbejag is hij een uitgesproken vij and, en zijn doel is geweest om ons een blik te geven op het Indische land en het In dische volk, zo~ echt en waar als maar mo gelijk is. Het is geen parade-reis die hij den toeschouwers laat maken, hij voert ons niet door de meest ontwikkelde deelen van de Archipel, naar de groote cultures, belang rijke technische werken, die in andere In dische films onze bewondering wekken. Neen hij wil ons laten zien dat deel van Indië, waar nog bijna niets aan gebeurd is, dat nog practische in den oerstaat verkeert, en dat ook slechts zoo uiterst weinig belang- langstelling ondervindt. Wij maken kennis met de beruchte Dajaks, berucht en toch volgens den heer Tillema een zeer ge moedelijk en zelfs kunstzinnig menschenras. Onder zijn geleide leeren wij hen in hun eig enomgeving kennen, te midden van de geweldige tropische natuur. Ook staat de heer Tillema er voor bekend, nat hij de kri tiek niet spaart, evenmin in zijn boeken en geschriften, als hier in ziin film. Hoe de overheid haar taak opvat, en hoe hij die zich voorstelt, daartusschen blijken vaak groote verschillen te bestaan. Maar het is geen af- biekende kritiek; zijn verieden leverde wel het bewijs, dat het hem te doen was om tast bare verbeteringen, en zijn vurigste wensch is, dat wanneer de primitieve bevolking in aanraking zal komen met onze kuituur (wat onvermijdelijk is), dit moge geschieden op een wijze dat dit in het belang mag zijn ook van de bewoners. Deze film die eerst kort geleden voor het eerst in ons land werd gedraaid, trok overal groote belangstelling, en zal ongetwijfeld ook hier het publiek zeker weten te boeien. EEN FILMAVOND. Men schrijft ons: Hier ter stede is opgericht een „Comité tot het houden van filmvoorstellingen", sa mengesteld uit verschillende plaatselijke af deelingen van jongerenorganisaties. Dit co mité stelt zich ten doel: het vertoonen van films van artistieke en (of) documentaire waarde, tegen een zoo laag mogelijken en- tréeprijs om daardoor een i e d e r in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van een van de meest belangrijke moderne kunst uitingen van onzen tijd. De eerste filmavond van bovengenoemd comité zal plaats hebben op Vrijdag 17 October a.s. in de Dancing van de Harmonie. Dan zullen o.a. vertoond worden: „Jardin du Luxembourg" vanFran ken en „Zoenygora" ,lied v. d. arbeid) van den cinéast Dovjensko. Het lijkt ons gewenschi reeds vooruit een en ander mede te deelen over de nieuwe film kunst in het algemeen en bovengenoemd"' films in het bijzonder. Sinds een tiental jaren bestaat er nl. in de filmwereld een richting (de zg. avont garde) welke in de film niet wil zien een oppervlakkig amusement, maar ten nieuw en in 't kader van dezen tijd vol komend passend kunstelement. De films die men nl. gewoonlijk in de bioscooptheaters te zien krijgt worden ver vaardigd door belangengroepen die zich slechts ten doel stellen zoodanige films ie vervaardigen de in overeenstemming zijn met den heerschenden smaak van het theaterpu bliek. In tegenstelling hiermede beantwoor den de zg. „nieuwe films" slechts aan de [.ersoonlijke opvattingen van den vervaard' ger (cinéast) terwijl hierbij zooveel mogelijk oebruik wordt gemaakt van middelen die de film eigen zijn. Vooral Rusland heeft op dit gebied baan brekend werk verricht. In Nederland hebben cinéasten a]s Ivens, Franken, Laan e.a. zich als zoodanig reeds zeer verdienstelijk ge maakt Het is de sinds eenige jaren in ons land bestaande „Filmliga" geweest welke overal belangstelling voor deze nieuwe film kunst heeft weten te wekken. „Zoenygora" en Jardin du Luxembourg" zijn films die reeds in vele landen met sur ces vertoond zijn. Over de eerste lezen wij in .Fiim'iga" (het orgaan van de aldusge- naamde vereeniging) het is een „Lied van de arbeid" in al zijn vormen, één pak kende compositie van het werk op land en in fabriek"Fn over ..T?,-din du Luxembourg" schrijft Dr. Menno ter Braak in hetzelfde or gaan o.a.: „Weliswaar is het kleine, speel- sche „Jardin du Luxembourg" niet geheel onder den invloed van „Rien aue les Heu- res" uitgekomen, ook niet wat de fouten van deze film betreft;.... Maar er zijn fijne en gevoelige fragmenten; er ziin vooral de voor feffeluke kinderscène® die het hart van der» romanticus winnen... Franken heeft hier ge toond dat hij nog wel geen meesterstuk, maar dan toch een verblijdende belofte voor dit ®eizoen in petto had". Meer willen wij er hier met van zeggen. De fi'ms zullen worden ingeleid door den heer R. Boeke. Nadere HET ALKMAARSCH TOONEEL. Met de handschoen getrouwd. Tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Het A. T. heeft gisteravond zijn zesde speelseizoen geopend met de opvoering van bovengenoemd bekend Fabriciusstuk. De groote Harmoniezaal was nagenoeg geheel bezet. Wel een bewijs dat er voor het werk van de vereeniging nog veel belangstelling is. De voorzitter, de heer de Leeuw, heette bij den aanvang de aanwezigen met een kort openingswoord welkom. Daarna werd met de opvoering van het door den regisseur, den heer Rossenbacker, ingestudeerde stuk be gonnen. Met de handschoen getrouwd behoort niet tot de sterkste stukken van Fabricius Toeft is het reeds menigmaal door dilettanten op gevoerd, vermoedelijk omdat de rol van Frans van Laar een zeer dankbare is. Wij herinne ren ons nog een opvoering van dit stuk uit den eersten tijd van het Vrije Tooneel. waar bij één van onze bekende burgers toen op hoogst verdienstelijke wijze de hoofdrol speelde. Het eerste bedrijf is feitelijk te beschou wen als een voorspel. Anna Kelling voelt zich gedrongen van Laar's huwelijksaanzoek uit Indië aan te nemen, ondanks de waarschu wingen. In de overtuiging dat Frans haar noodig heeft, gaat zij als zijn vrouw naar Indië. Het tweede en derde bedrijf spelen in Indië en vormen het eigenlijke stuk. Zij doen zien de droevige ervaringen van Anna in het schoone Insulinde, waar aan de zijde van Frans al haar opofferende liefde schipbreuk lijdt op de ongevoeligheid van den verruwden planter, wien alle idealeó vreemd zijn en die zich een harteloos individu toont. Om de tegenstelling voor Anna nog grooter te maken stelt de schrijver naast haar Lize Kei ling, de jongere zuster, wier leventje aan de zijde van een liefhebbenden echtgenoot één en al geluk is. En verder Johan Terborg, de toe gewijde vriend van Anna, die op 't laatst van zijn liefde niet zwijgen kan en die haar zoo'n geheel ander leven zou hebben geschonken De diverse personen in het stuk moeten noc al eens „met elkaar praten". En deze samen spraken eischen heel wat van de spelers en de toeschouwers. De dames en heeren leden van het A T hebben op voor dilettanten verdienstelijke wijze dit toch lang niet gemakkelijke stuk opgevoerd. Wat meer gedegen rolkennis zou het spel van de heeren ten goede gekomen zijn. Het tempo had vlotter kunnen zijn en de uitspraak beter. Soms werd al te veel paar de letter gesproken. De heer de Leeuw was een goede Frans van Laar, echt de onverschillige ruwe plan ter, doch diverse scènes, waarin het karakter van Frans zoo duidelijk uitkomt, hadden ge lust wat feller lamoen wonden uitgespeeld Mevr. Koot—Kramer heeft rol van Anna weloverdacht gespeekT >- voelde iets van hetgeen er in deze vr moet omgaan en bracht dit in versdiift111" scènes goed tot uiting. Mej. N. v. Alphen zorgde voor een tegenstelling. Zij was echt het jonge ■Jj0* lustige vrouwtje dat alleen in voorsjvyJ^ leven, en zij wist zoowel de vroolijkeJ meer ernstige tafreelen op de juiste Jt? k doen slagen. te De rol van Willem Meerberg, Lize'. genoot, werd met temperament gesoeeiS Ir* den heer Quivooy. Aan 't slot van I er was hij goed op dreef. 10 H De mooie rol van Johan Terborg had j den heer Slinger ook iets sterker ^5^ kunnen worden worden, vooral de scène met Anna in III. In eerste en h,^°? bedrijf was hij beter. De heer Koot was een goede Westen»,, en de heer v. Lienen maakte van den opzichter Koen een alleraardigst tvr* j veel succes had. De heer Groothuizen had voor het hw— en derde bedrijf een nieuw Indisch décor maakt, dat zeer goed voldeed. Het eerste t neel was veel minder en de kleurencomJ-? ties waren er hinderlijk. enc°Ww% Aan 't slot werden de uitvoerenden met welverdiend applaus beloond Het was vnÜ het A. T. een welgeslaagde avond, die mÜ een geamineerd bal werd besloten. 0. Oplossingen der raadsels ui, èet vorige nummer. Voor grooteren. 1. De jurk lijkt heel anders van ku. bij avond. (eland en biï Ze moest even voor Tante Hendrik, meel aan den overkant halen. (hen en kame«]\ Je kunt ook noo:it scherts van erna onderscheiden. Jenny was heel laat klaar en daar om moesten wij ons zoo haasten 2. S Sopraan!'""' kop koper Sopraan piano 1 a m n 3. Limburg. Luim, buur, rug, gril, guur, 4. Neer, lang, broek; Neerlangbroek. Voor kleineren. 1. Het pijpje, of dopje, waarin de eik»! zit. 2. Licht, nicht, Jicht, wicht. 3. Mot Tom. 4. Purmerend. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel is een zee, welke met 1 letters geschreven wordt 4, 1, 2, 3 is een meisjesnaam. 5,2,4 is een ander woord voor dwaas, Een 3, 1, 7, 3 is gebak. 5, 6, 3 is een getal. 2. Mijn eerste bevindt zich tusschen bergen, mijn tweede en derde vor men samen een volksoverlevering en mijn geheel is een vreemd woord voor overtocht. a. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt dl naam van een dorp in Zuid-Hollani X X X I i X o t X X X lc regel een medeklinker. 2° een deel van een gebouw. 3° een vogel. 4° een dier, dat groote voorra den voedsel verzamelt 5° n 't gevraagde woord. 6° ,t een mooi diertje. 7° een rond voorwerp. 8° een jongensnaam. 9° een medeklinker. 4. Verborgen kleedingstukken. Wat is deze halve stuiver dun e!1 versleten! Ik had het al vooruit gezegd: Ctf® kon onmogelijk zoo ver met iiets meeloopen. Onverstoord hoorde ik den oud» man tellenhij scheen nooit op zullen houden. Wist je dan niet, hoe dom Abw was? Hij liep ettelijke malen voorbij t® der ons te zien. Voor kleineren. 1- 'k Draag een groene jas vol prxK»* En mijn huid is glanzend bruin- In het najaar lig 'k in parken, Iö een bosch of in een tuin. Zeg eens even: hoe zou heeten, O, je zoekt mij stellig graag! En je geeft mij met acht letters Heel vlug antwoord op mijn 2. Mijn eerste is, als men er een o zet, een stroomend water, tweede ligt in Noord-Holland mijn geheel is een mooi diotri^V men soms in het bosch aa"jre oen ik koos een andei hoofd werd hij een bloem. Hoe kan nl J viicn öulus in nei dom 3. Toen ik koos een andei nouiu werd hij een bloem. Hoe kan Vul in deze vakjes 4A 1 B 1D 2L 1M ht! zóó in, dat je van links naar fy® en van boven naar beneden zen krijgt: 1° een rond voorwerp. 2° een meisjesnaam. 3 een jong, viervoetig dier,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8