SPORT en WEDSTRIJDEN. Brieven nit Berlfcn. ls goed en goedkoop ttariird twee ea dertigste Jaargang, Buitenland Ne. 241 1930 llkiiincln Cfnrait. Waanrias; 13 October.^ (Van onzen correspondent). De metropolis bouwt. De zomer, die nauwelijks een zomer was, heeft onlangs officieel afscheid van ons genomen en onze hoop op een mooien na-zomer, een warmen herfst, schijnt ongegrond. Op de groote meeren rondom de rijkshoofdstad wagen zich jiog slechts enkele jachten en motorboo ten, en de bestuurders zijn al van boven tot onder in dikke wol verpakt. Men '.wendt zich wat onwillig van „de na tuur" af, die men hier zoo lief heeft, en concentreert zijn aandacht op het leven ,van de metropolis, dat altijd nieuw en belangwekkend is. Nu ja dat we sociaal-economisch zoowel als politiek harde, gevaarlijke, van 'spanningen zwangere tijden be leven moet dat altijd weer herhaald worden? Laten we aan andere dingen denken Steeds maar bouwen. Er is zooveel energie, zooveel echte scheppingskracht in deze stad van vier- komma-vier millioen menschen! Ik sta er altijd weer verbaasd van. Zelfs in deze benarde tijden wordt er gebouwd en afgebroken, ontworpen en verbeterd. SVie Berlijn vijf jaar geleden voor het laatst bezocht, kan nu weer gerust z'n oogen komen uitkijken. Geweldige com plexen of grootsche nieuwe woningen, kantoren en warenhuizen naderen hun voltooiing. Hier grijnst de faillissements- duivel en vlak daarnaast juichen alweer de scheppers van nieuwe waarden. Daar hebben we de uitbreiding van de Rijksaanselarij. Tientallen jaren lang was tusschen het bankgebouw op den boek van de beroemde Voss-strasse (waar tientallen jaren lang, en niet bij zonder waardig, ons Nederlandsch ge zantschap gevestigd was) en het coquet- te paleisje, waarbinnen eens de groote Bsmarck in allen eenvoud regeerde een leege plek, met schandelijk vieze ba rakken volgebouwd. Nu staat er einde lijk een iets te glanzend-lichtgrijs bu reauhuis, dat de rijkskanselier en zijn staf binnen enkele weken betrekken zul len. De huidige? Of een opvolger-dicta tor in fascistisch uniform, dan wel een quasi-onverschillig en als onofficieel poseerend sociaal-democraat? Wie kan 't zeggen! Het paleis der Radiocraten. En dan wacht ons te zelfder tijd een andere inwijding: die van het geweldig paleis doctor Flesch, Paul Hindemith's zwager, zoo ongeveer 34-jarig, maar als groot-opperhoofd van de Berlijnsche radio met den titel van intendant en naar men zegt een maandelijksch inko men van ruim vierduizend gulden (gu 1- d e n eigenlijk veel benijdenswaardi ger dan de man aan Bismarck's schrijf tafel!: Al was het alleen om 't verschil in inkomstenMaar toch ook om uiterlijke dingen, want een vergelijking tusschen beider nieuwe dienstgebouwen is nauwelijks mogelijk. Het tehuis van doctor Flesch is stellig tienmaal zoo groot als dat van doctor Brüning. Wat niet verwonderen kan als men bedenkt, dat de Rijkskanselier aan het hoofd van driekwart milliard vlottende rijksschul den staat, de Rijkspwtt van drie millioen geautoriseerde luistervinken twee mark per hoofd en per maand ontvangt. Wat 72 millioen per jaar beteekent en een verklaring is voor het feit, dat men in deze armoedzaaiïersdagen een paleis kan inlichten voor de als konijnen zich vermeerderende radiocraten, die in de golven van wijien Herz hun dagelijksch geestelijk bad te nemen plegen. Warenpaleizen. Ik vraag me in deze dagen vaak ge noeg af. wat de drie millioen werkloozen in Duitschland, die een der bitterste winters tegemoet gaan, van al die „pu bliekrechtelijke" private weelde denken moeten. Ze hebben vrijen toegang tot de groote Berlijnsche warenhuizen, waar van Wertheim, Karstadt en het Kauf- haus des Westens met die van Tietz wel de meest bekende, internationaal be roemde zijn. Ze kunnen zich in liften of per „roltrap" naar de hoogere verdiepin gen laten brengen en daar vaststellen, 'dat men „moeite noch kosten gespaard heeft" om den stadgenoot, die nog over contanten beschikt, op de meest luxueu- se wijze aan de waren van zijn keuze te helpen. Onze groote warenhuizen zijn een beusche bezienswaardigheid. Ze zijn in drukwekkend, geweldig van afmetingen, maar ook demonstraties van een werke lijk overdadige en in deze arme jaren haast beschamende weelde. In zulke dingen is de Duitsche bourgeois, in het bijzonder de uiterlijke pracht en schit tering boven alles liefhebbende Joodsche winkelier en in het algemeen midden- istander, van een verbijsterende onvoor zichtigheid. Het is mij onbegrijpelijk, «dat men in deze tijden, nu de oproerig heid der hongerige massa's toch eigenlijk voor de band ligt en alleszins verklaar baar is de zucht naar weelde en over daad, zij het dan ook slechts in bepaal de kleine kringen en in de wijze, waar op de groote winkeliers hun waren ten toon stellen, niet binnen verstandige grenzen blijft! Zeker, zeker, men bouwt prachtige warenpaleizen, men richt ze heerlijk in, en de architecten van tegenwoordig heb ben veel smaak en kunnen de periode, die achter ons ligt, in elk opzicht eea lesje geven. Maar men lokt verzet uit bij •en met den dag armer wordende be volking! Men zet hongerende voorbij gangers uitstalramen met de heerliikste lekkernijen voor, men verzamelt in mar meren warenhuiszalen bergen van over bodige luxe-levensmiddelen, men dineert in verrukkelijke restaurantboudoirs voor het open venster, slurpt zijn oesters en determineert zijn roze kreeftskelet ten ten aanzien van het straatverkeer met een onverschilligheid, die althans in mijn oogen aan het roekelooze grenst. Maar men schijnt er aan den kant der- veel-bezittenden niets van te merken Een ern maar waar word. Het was niet vriendelijk van den nog tamelijk nieuwbakken Pruisischen Mi nister van Schoone Kunsten, den jeugdi gen sociaal-democratischen heer Grim- me. die er meer als een beginnend bank- beambte dan als een minister uitziet, dat hij dezer dagen bij de feestelijke herden king van het honderdjarig bestaan der beroemde Berlijnsche Musea, waaraan tevens de inwijding van de drie museum complexen verbonden was, die door den architect Messel en den onlangs gestor ven grijzen kunstgeleerde Wilhelm von Bede voorbereid waren, de vraag durfde stellen: „Is het nog te verdedigen, dat in een tijd nu vele millioenen medeburgers honger lijden, de Staat vele millioenen marken uitgeeft om gebouweu tot stand te brengen, die niet levende dakloozen een tehuis, maar leven looze kunstwer ken een onderdak verschaft.™* En de minister wees er, niet geheel ten onrechte op, dat kunst volksbezit be hoorde te zijn, maar dat men van onge- lukkigen, die niet weten, hoe ze den vol genden dag hun eten verdienen zullen, geen belangstelling voor schoonheid en zeker geen liefde voor musea verwach ten kan. Nu, dat waren geen feestelijke* woor den; en ik hoor in gedachten nóg den snauw van onzen landgenoot dr. Schmidt Degener, den talentvollen di recteur van het Rijksmuseum in Am sterdam, die na de excellenties (die in Duitschland nog slechts „Herr Minister" heeten) aan het woord kwam, en die midden in z'n overigens hartelijke en populaire rede iets wat men hier niet beheerscht en daarom des te meer op prijs stelt niet nalaten kon, over de noodzakelijkheid van het eeuwig-schoo- ne en veredelende sprekend, naar de richting van de heeren Wirth en Grim- me te hoonen: „Auch in schweren Zei ten, meine Herren Minister!" En ik geloof, dat hij al zijn collega's in de groote aula daarbij op z'n zijde had. Terwijl toch de Pruisische minister heusch geen dwaasheden had gezegd. Maar het klonk nu eenmaal bij deze ge legenheid wat cru en misplaatst. Nieuwe musea. Overigens echter: een woord van war me hulde voor wat de Duitsche museum- mensehen hier weer tot stand gebracht hebben. Ik ben geen hartstochtelijk vriend van musea. Ze zijn me te over laden en daarbij meestal doodelijk ver moeiend. Wil men werkelijk iets aan ze beleven, dan zou men een rolstoel moe ten huren om zonder lichamelijke in spanning overal halt te kunnen houden, waar men iets bijzonder schoons of merkwaardigs gevonden heeft. Wie ge- zelschapsreizen meegemaakt heeft en zich door de onvermijdelijke musea heeft laten sleepen, weet, wat ik als be roepswaarnemer in vele, vele steden en vele, vele verre landen en werelddeelen heb moeten doormaken. Ook journalis ten, lezer gebenedijde, hebben hun leed te dragen. Maar ik wil boete doen voor de drie nieuwe musea te Berlijn. Gaat dat zien! zou ik met den kermis- schreeuwer van professie willen uitroe pen. Ze liggen op het zoogenaamde „Mu seumeiland", deze drie nieuwe gebou wen. Dus onmiddellijk naast het „Alte Museum", het „Kaiser Friedrich Mu seum" en de „Nationalgallerie". Van buiten niet veel bijzonders. Van binnen drie heilige tempels der kunst. Ik ben zeker, dat nergens ter wereld zooiets sensationeels op museumgebied te zien is als sinds eenige dagen in Berlijn in het Pergamon-complex, in het „Duit sche" en in het Assyrische Museum. An tieke bouwwerken van groote artistici teit op ware grootte gedeeltelijk ge restaureerd en voor u oprijzend in een majesteit, die niet meer helaas niet meer van deze tijden is Gaat dat zien, lezer. Het groote Berlijn is een zeer bijzonde re attractie rijker geworden! ROLAND. DE NIEUWË DUITSCHE RIJKSDAG" HEDEN BIJEEN. De nieuwe Duitsche rijksdag in de samen stelling die het resultaat is van de op 14 September j.1. gehouden verkiezingen, komt heden in eerste zitting bijeen. Reeds vroeg in den morgen stonden groote groepen nieuwsgierigen voor het Rijksdaggebouw om de aankomst der nieuwe volksvertegenwoor digers gade te slaan. Voor de opening van den Rijksdag woon den de katholieke Centrumafgevaardigden een dienst bij in de Hedwigs Basilika, terwijl hedenmiddag voor de andere afgevaardigd- den een dienst in den domkerk plaats vindt. De communisten hebben van hun oor spronkelijk voornemen om in den verboden uniform van den Rooden Frontstrijders te verschijnen af te zien. Zij willen echter de eerste Rijksdagzitting gebruiken door onmiddellijk bespreking te eischen van hun voorstellen over het staken der betalingen van het Young-plan, een mo- ning enz. Vijf personen gedood. De plenaire zitting begint hedenmiddag te 3 uur. Alle kaarten voor de publieke en gereserveerde tribune waren reeds dagen te voren alle uitgegeven, zoodat men een groo- ten toeloop verwacht. Na de formeele bevestiging der leden, wordt de zitting verdaagd. In het middenpunt der belangstelling staat de verkiezing van den rijksdagpresi dent. In verschillende kringen gelooft men niet dat rijksdagpresident Loebe niet meer in zijn functie zal terugkeeren. Het presidentschap van den rijksdag. tie van vertrouwen tegen het kabinet-Brue- Men schijnt redenen te hebben om aan te nemen, dat niet alleen de uiterst rechtsche partijen, doch ook de Duitsche Volkspartij, de Economische Partij en de Landvolkpar tij niet meer voor de herkiezing van president Loebe zullen stemmen. De Ehiitsch-Nationa- len en de Nationaal-Socialisten zullen in dit geval waarschijnlijk samenwerken en een Nationaai-Socialistïschen canaidaat stellen. Omtrent de houding, welke het Centrum en de Beiersche Volkspartij zullen aannemen, tast men nog in het duister. Of deze fracties voor Loebe zullen stemmen, schijnt er van af te hangen of Loebe bereid zal zijn met een Nationaa'-Socialistischen vice-president samen te werken. Het schijnt in ieder geval vast te staan, dat de verkiezing van den voorzitter niet bij eerste stemming beslist zal worden. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK BIJ GRENOBLE. Een ernstig ongeluk heeft zich gisteren voorgedaan bij een spoorwegovergang in de nabijheid van Morestele, niet ver van Gre- noble. Een autobus die den dienst op Gre- noble onderhoudt, werd op den spoorweg overgang door een naderenden trein gegre pen en totaal versplinterd. Vier personen werden gedood en 12 zoo zwaar gewond, dat de toestand van de meeaten levensge vaarlijk is. Er heerscht in de omgeving van Grenoble een storm die de hevigheid van een orkaan bereikt en de telefoonverbindingen met Gre noble voor het grootste gedeelte heeft ver broken, zoodat nadere bijzonderheden om trent het autobusongeluk ontbreken. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN LISSABON. Tengevolge van geweldige slagregens zijn de straten van Lissabon geheel overstroomd. Op somige plaatsen staat het water 2 M. hoog. In zeven buurten moest het verkeer worden stopgezet. Door den enormen druk van het water sprongen op vele plaatsen de waterleidingen, zoodat het straatdek barstte. Het water drong ook binnen in het ministe rie van oorlog, het ministerie van binnen- landsche zaken en het hoofdpostkantoor, zoodat de ambtenaren naar de hoogere ver diepingen moesten vluchten. DE DOODVONNISSEN VAN DE GEPEOE. Een groot aantal vooraanstaande perso- nen uit de Duitsche intellectueele wereld heeft een verklaring gepubliceerd, naar aan leiding van het feit, dat in den loop van September een groot aantal Russische intel- lectueelen op aanstichting van de GePeoe zonder vorm van proces gefusilleerd is. De enderteekenaren van het manifest achten het zich een plicht in het openbaar tegen deze gebeurtenissen te protesteeren. ONTPLOFFING BIJ EEN FILM OPNAME. Veertig gewonden. Te Flagstaff in den staat Arizona vond bij het maken van een buitenopname voor een film in den afgelegen Dinosaurus Ca- nyon een ernstige ontploffing plaats, door dat tengevolge van een technische fout een mengsel van buskruit en dynamiet te vroeg ontplofte. Tengevolge van de explosie wer den vijftien personen, waaronder de regis seur, ernstig gewond, terwijl 25 personen lichtere verwondingen opliepen. LOGOMOTIEF BESCHOTEN. De machinist licht gewond. Te middernacht werden gisteren nabij het station Middaghausen schoten gelost op den trein naar Gifhorn. De machinist werd niet ernstig gewond. De schoten werden gelost uit een jachtgeweer; de dader is tot dusverre niet gevonden. FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. Te Berlijn heeft een 33-jarig monteur, die reeds geruimen tijd lijdende was, zijn 31- jarige vrouw en 8-jarig zoontje, terwijl zij sliepen, met hamerslagen gedood en vervol gens de hand aan zichzelf geslagen. DE BEVESTIGING VAN DEN ONDER GANG VAN HET S.S. TIGRIS. Reeds Zaterdag was op de Fransche kust bij Duinkerken een lijk aangespoeld van een man die naar men meende deel uitmaakte van de bemanning van het vermiste stoomschip Tigris. Zekerheid hieromtrent had men echter niet. Totdat gisteren eveneens te Duinkerken een lijk aanspoelde dat met stelligheid herkend werd als te zijn van den kapitein van de Tigris. Het staat thans dus wel vast dat de Tigris die op 27 September met een bemanning van 33 koppen van Antwer pen vertrok naar Alexandrië en waarvan men sedert dien niets meer heeft ge hoord, in de hevige stormen van de af- geloopen weken met man en muis is ver gaan. Botsingen in Catalonië. Uit Madrid wordt gemeld dat het gis teren te Lerida in Catalonië tot ernstige botsingen kwam tusschen politie en re publikeinen die een betooging wilden houden naar aanleiding van de aan komst van de echtgenoote en de dochter van den uitgewezen Catalaanschen lei der Marcia. Toen de betoogers geen ge volg wilden geven aan de sommatie van de politie om zich te verspreiden, voerde de politie een charge met de blanke sabel uit. Ongeveer 40 personen werden door sabelhouwen gewond, waarvan eenigen vrij ernstig. COMMUNISTENDEMONSTRATIE VOOR DE DUITSCHE AMBASSADE TE OSLO. Naar aanleiding van de veroordeeling van communisten in Duitschland poogden communisten gisteren een demonstratie te houden voor het gebouw der Duitsche am bassade te Oslo. Ongeveer 1500 Noorsche communisten marcheerden op naar het ge bouw. De onmiddellijk gewaarschuwde pon tje zette echter de straat af- Een der leiders, die een redevoering wilde houden, werd on middellijk met eenige andere demonstranten gearresteerd. Hierna verspreidde de stoet zich langzaam. Van nu af aan zal het am bassadegebouw ook des nachts krachtig be waakt worden. PRINS BOUDEWIJN GEDOOPT. Gehuld in een shawl van kostbaar kant, is gisteren het tweede kind van kroonprins Leopold en van prinses Astrid in de kerk van den heiligen Ja- cobus van Coudenberg gedoopt. Prins Boudewijn werd ten doop gehouden door zijn grootvader, koning Albert van België. HET WATER VAN DEN BENEDEN RIJN VALT. Ondanks het feit, dat het water van den Boven-Rijn Zondag nog overal een geringe was vertoonde, begint het water van den Beneden-Rijn iangzaam te vallen en heeft de stijging van den Boven-Rijn nog s1echts weinig invloed, doordat de zijrivieren be ginnet* te vallen. Het water is bij Coblenz reeds 45 c.M. gevallen, terwijl de weersom standigheden ook zoodanig zijn, dat zij ten volle de verwachting, dat de waterstand nog verder zal dalen, wettigen. PERZISCHE SCHATTEN TE LONDEN. Zaterdagavond arriveerde te Londen het Engelsche schip met een deel van de collec tie Perzische kunstschatten, die geëxposeerd zullen worden op de in Januari 1931 in de Rovai Academy te houden tentoonstelling van Perzische Kunsf. De gearriveerde col lectie bevat o.a. de Kroonjuweelen van den Sjah van Perzië. een praohtcollectie niet ju- weelen ingelegde wapens en zilveren sie raden en vaatwerk, dat, volgens Perzische overlevering, zou dateeren uit den tijd van den grooten Kalief Haroen en Raschid, uit de B33 Duizend-Eén-Nacht sprookjes. Tenslotte be vatte de zending een collectie Perzische ta pijten, geweren uit goud- en zilverdraad. Over vijf weken volgt wederom een zending, terwijl een derde zending Londen nog tijdig zal bereiken om op de tentoonstelling ge -xposeerd te kunnen worden. DE HERTOG VAN GLOUCESTER NAAR ABESSYNIE. De Hertog van Gloucester, de derde zoon van den Koning en de Koningin van Enge land, vertrekt Donderdag a.s. naar Abessynië, waar hij Engeland zal vertegenwoordigen bij üe kroning van Koning Ras Tafari. Heden heeft de hertog een afscheidsvisite gebracht bij den Koning en de Koningin op Sandring- ham. Het is de eerste maal, dat een lid van de Engelsche koninklijke familie een officieel bezoek brengt aan Abessynië. De Hertog var Gloucester neemt verschillende geschenken mee voor den nieuwen koning, o.a. een collec tie jachtgeweren en eenige zeer kostbare Abessynische manuscripten, die zich reedt eenige eeuwen in Engeland bevinden. Te Addis Abeba zijn speciale vertrekken voor den prins in gereedheid gebracht. Hij zal de voor naamste gast zijn, die de feestelijkheden bij woont. Na afloop der kroningsfeesten zal de Hertog van Gloucester in het Noorden var Abessynië gaan jagen. Voetbal. Bijna is gisteren een volledig program ma afgewerkt in de eerste klasse. Alleen het terrein van Velocitas (Gron.) werd afge keurd, waardoor de achterstand van Velo wel heel groot is geworden. Nog geen en kelen wedstrijd gespeeld, terwijl reeds vier zondagen gevoetbald wordt. In afd. I zijn nog normale uitslagen te noteeren. Ajax stelde haar aanhang niet te leur en won met 4—0 van het Gooi, dat in 't veld even sterk was, maar geen schutter bezat. Van Reenen, onze nationale mid-voor, was goed op dreef en scoorde drie keer, waarna Mulders tenslotte nummer vier in het net joeg. D. F. C. heeft het tegen Hennes D. V. S. niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel. Wel was haar spel technisch beter, maar dank zij het enthousiasme van de thuisclub, moest D. F. C. met een verdeeling der puntjes tevreden zijn. H. F. C. moest naar IJmuiden, waar ze van de Stormvogels met 1—0 verloor. Het zou een gelijk spel geweest zijn, wanneer niet de thuisclub een strafschop te nemen kreeg. V. d. Meulen stopte den bal wel, maar kon dezen niet wegwerken, zoodat een Storm vogel gemakkelijk kon scoren. Z. F. C. moest naar Excelsior en wist daar op het nippertje met 1—0 te winnen, hetgeen juist voldoende was, om de leiding te behouden. De leidende groep wordt in de afd. I ge vormd door; Z. F. C. 4 3 1 0 74 7 AJAX 3 2 10 8—2 5 D. F. C. 4 2 11 6—0 5 zoodat er nog weinig teekening is in den strijd om den kampioenstitel. In afd. II heeft H. V. V. een gevoelige nederlaag geleden in Haarlem, waar het op bezoek was bij R. C. H. Regelmatig werden de doelpunten gemaakt, zoodat tot de scheidsrechter einde blies, de stand 7O was. Dat wordt oppassen voor de groote Haagsche! Een verrassing is wel, dat E.D.O. een 1—0 overiwnning wist te behalen op Blauw-Wit, dat tot nog toe ongeslagen was. Voor Feijenoord en Sparta, die beide wonnen, een welkome tijding! Feijenoord moest naar Hil versum en bracht de club \an dien naam een overtuigende 4—0 nederlaag toe, terwijl Sparta op bezoek was bij A.D.O. Een ge weldig spannende strijd is dit geworden, waarbij het vaak onbesuisd toe ging. Rust ging in met blanco stand en onmiddellijk na de thee schoot Formenoy hard in, terwijl W. Taj dadelijk daarop met een fraai doelpunt gelijk maakte. Hard werd er toen om de lei ding gevochten, totdat even voor het einde Sparta een tweede doelpunt scoorde, en daar mee den strijd won. In de Koog speelden K. F. C. en V. S. V. een spannend partijtje, waarin het K. F. C. gelukte, een 43 overwinning te behalen. Achtereenvolgens was de stand 1—0, 1—1, 1—2, 2—2, 3—2, 3—3, 4—3. Hieruit blijkt o i. voldoende, hoe fel er gestreden is. Met dat al neemt K. F. C. momenteel de tweede plaats in, achter Blauw-Wit en voor Feijenoord en Sparta. De stand der leiders is: Bl.-Wit 4 3 0 1 7—3 6 K. F. C. 4 2 1111—9 5 Feijenoord 3 2 0 1 94 4 Sparta 3 2 0 1 94 4 In afd. III een verrassing: Go Ahead werd voor de tweede keer in dit seizoen ge klopt en nu door Tubantia. Met een 42- nederlaag konden de kampioenen naar De venter terugkeeren. P. E. C. ging op het goede pad voort en sloeg thuis Heracles met 42. Ze heeft nog steeds de leiding met fraaie cijfers 18—4. Op de voet wordt ze echter gevolgd door En schede dat gisteren in Arnhem Vitesse met 53 klopte. Ook hier was er spanning te over, getuige de score volgorde: 07, 1—1, 1—2, 1—3, 2—3, 3—3, 3-4, 3—5. Met A.G.O.V.V. gaat het nog niet a! te best. Nu weer verloer het uit van Wagenin- gen met 2—1, zoodat het uit 3 wedstrijden slechts 2 punten heeft veroverd, dank zij een overwinning op Vitesse. Om aan de laatste plaats te ontkomen streden Robur en Z.A.C. op het terrein van eerstgenoemde. Na span nen den strijd wist de thuisclub met 3—2 te winnen, zoodat Z.A.C. puntloos onderaan staat. De stand der leiders is thans: P. E. C. 4 4 0 0 18—4 8 Enschedé 4 3 10 157 7 In het Zuiden waren drie derby's, met een verrassenden uitslag. Willem II verloor met 40 van Noad, in welke ontmoeting alle doelpunten voor de rust gemaakt werden. N. A. C. speelde tegen Longa en won met 63. P. S. V. maakte heel korte metten met Eindhoven en won liefst met9—0! Dat gaat weer op het kampioenschap af! Wilhelmina wist haar eerste overwinning te behalen ten koste van B. V. V., terwijl M. V. V. thuis zich tevreden moest stellen met een 11-spel tegen de baby's de Valk De stand is hier: P. S. V. 4 3 1 0 26—7 7 N. O. A. D. 4 3 1 0 15—7 7 N. A. C. 3 2 10 12—8 5 Van de kracht der P. S. V.-voorhoede hoe ven we zeker niets meer te zeggen In het hooge Noorden ging Velocitas Veendam niet door, zoodat slechts een wed strijd in Groningen gespeeld werd, n.1. G. V. A. V.Friesland, welke ontmoeting in een groote zegen van G. V. A. V. eindigde. Met liefst 6—0 ging Friesland ten onder, waarmee de Groningers hun eerste overwin ning behaalden. De derde Groninger club, 'het aloude Be Quick, ging naar Assen, om, zooals verwacht werd, te verliezen Echter, de withemden dachten er anders over en sloegen achter het Asserbosch de rood baadje.- met 30. De eerste Mepj>eler derby eindigde in een overwinning der jongste eerste klassers. Met 42 ging Alcides ten onder. De andere derby in deze afdeeling, LeeuwardenFrisia, werd een geweldige zegen voor Leeuwarden. De oudjes verloren met 9—1. Dat ziet er voor de L. A. C. Frisia kwaad uit. Het doelpunten- schema (1 voor en 16 tegen) spreekt boek deelen. De stand is: Veendam 3 3 0 0 13—2 6 "l Leeuwarden 4 2 11 21—8 5 Be Quick 2 2 0 0 5—1 4 M. S. C. 2 2 0 0 8—3 4 Onze tweede klassers. Alcmaria wist tegen W. F. C. een ge lijk spel te bevechten en mag met den uitslag zeker tevreden zijn. We hebben het spel geheel gevolgd, en het viel ons op, dat vooral het tempo te langzaam ls. Een andere fout is, dat de voorhoede te weinig steun krijgt en dus alles zelf moet doen. Hoewel we eigenlijk geheel naar het verslag kunnen verwijzen, meenen wij toch nog enkele opmerkin gen te moeten maken. In de eerste plaats moet spil v. d. Vall in 't le elftal blijven. Hij ^"et, wat voetballen is en zal zeker nog "ter worden, als hij ingespeeld is. Homau heeft vooral voor de rust goede dingen gedaan al bracht hij twee pracht kansen op onbegrijpelijke wijze om zeep. Dat or eventjes een onweer dreigde lag aan den scheidsrechter, die even te vo ren vergat in te grijpen. Trouwens, d€ scheidsrechter heeft meer fouten ge maakt en gaf eenige verkeerde beslissin gen. Ook liet hij ruim een minuut te lang spelen, wat deze keer geen aanlei ding gaf tot oneenigheid, maar wat zou er gebeurd zijn, als een der beide par tijen in dien tijd gescoord had? Nu we het toch over dezen wedstrijd hebben, mogen we er nog wel even op- wijzen, dat de persplaatsen zeer verbe terd zijn. De tafeltjes zijn grooter en lan ger geworden en het houten voetpad is een welkome verbeteringl Hollandia kon het in Amsterdam tegen A. F. C. niet bolwerken. Met 21 verloor ze. Z. V. V. wist al weer te winnen, nu met 3—1 van H. R. C. Het blijkt, dat Z. V. V. een goede kans maakt voor de eerste plaats, al heeft ze zware concur renten. Echter, haar zwaarste concur rent, Zeeburgia, verloor den uitwedstrijd tegen D. E. C. met 3'2a Dat is de eerste misstap voor de Zeeburgianen. Ten slotte wist West-Frisia een groo te overwinning (8-1) te behalen op T.O.G In de tweede klasse A moest Haarlem de eerste nederlaag lijden tegen Zand en won daar van de club van dien naam voort (2—1). Hercules ging naar Baarn met 3—1. D. W. S. klopte uit Spartaan

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9