Kerk en school Ingezonden stukken wim De tritkeering van burgemeester en secretaris is thans 2000 (vorig jaar 600). De ver goeding van het Rijk voor salarissen van de onderwijzers der U. L. O.-school bedraagt 7868.82 (v. j. f 7927.10). De totale ont vangsten voor onderwijs zijn begroot op f 21408.26, de opcenten gebouwde en on gebouwde eigendommen op f 7255.39, het drie-vierde deel der opbrengst der grond belasting 9781.26 Een nieuwe post is de opbrengst van de hoofdsom der personeele belasting, welke geraamd is op 25000. Deze post is een slag in de lucht. Bij de begrooting zijn verschillende uit gaafposten belangrijk gewijzigd Onderwijs vraagt een bedrag van 32.336.30, bijdragen voor pensioen 5316.2414, rente van geldleeningen 17.130.57 K. aflossingen geldleeningen f 20.260. straatverlichting 3000. onderhoud van wegen en voetpaden f 6000. plantsoenen jf 500. sproeiwagen en ophalen vuilnis 2000, burgerlijk armbestuur 9000. aan deel in de kwade posten (belasting) f 3000, werkverschaffing 500, politie (rpsyeld- wacht en stille wacht inbegrepen) 1950, brandweer 975; kiezerslijst en vergoeding leden stembureau f ^00, kosten begraaf plaats f 600, beloonine dokter f 025. Bij het nazien der begrooting van het vorig jaar viel het ons op, dat de vergoeding voor den dokter (waarneming der arme practijk) niets was verhoogd. Ook dit jaar komt geen ver hooging op de begrooting voor. Voor zoo ver we hebben nagegaan is hij de eenige functionaris die geen verhooging heeft ge kregen. Ook komt het ons voor dat de ver goeding voor den doodgraver zeer laag is en betaald wordt met vrij wonen en 4 van elke begrafenis. Als men in aanmerking neemt hoe keurig de algemeene begraaf plaats wordt onderhouden, dan is dat geen loon voor arbeid. Ten slotte deelen we nog mede, dat de jaarwedde van de burgemeester, secretaris en ontvanger zijn gebracht op respectievelijk 4200, (vorig jaar f 3500), 3800 (vorig jaar 3200) en 2200 (vorig jaar f 1540). De jaarwedde van de ambtenaren ter secre tarie, conciërge en bode f 4466.33 (vorig jaar 3825). De begrooting sluit in uitgaven op een be drag van 165.034.62, onvoorziene uitgaven 1456.0154. Wanneer we in aanmerking nemen dat al deze belangrijke uitgaven en even beiangrijkc verhoogingen kunnen geschieden zonder be- lastingverhooging, dan is er geen reden tot klagen en kunnen we over het beleid van B. en W. tevreden zijn. LIMMEN. Oudergewoonte had hier de jaarlijksche Schietwedstrijd plaats tusschen de Burger wacht en den Bijz. Vrijw. Landstorm. In den korpswedstrijd behaalde de Burgerwacht 841 en Landstorm 742 punten. De prijs, een zilv. medaille, beschikbaar gesteld door den bur gemeester, werd door de Burgerwacht be haald. De hoogste korpschutters waren voor Burgerwacht H. Metzelaar en Jb. Metse laar, beiden 89 punten. Landstorm J. Groot 84 p. en G .Mooij 82 p. In den Personeelwedstrijd (max. 50 pun ten) behaalde de heeren N. Mooij Gz. 50 p., S. Admiraal 49 p., G. Mooij 48 H. Metze laar 48 p., Jb. Metselaar 47 p., C. Weijers 46 p., E. Pepping 47 p., D. Metzelaar 47 p., N. Groot 46 p., J. Pepping 46 p. en Th. Schoenmaker 46 p. Op de Gelksbaan (max. 30 punten) be haalde de heer N. de Groot den len prijs, 30 punten. Vrije baan (max. 30 punten) de hee ren G. Mooij en J. Pepping, beide 30 p. De prijsuitreiking zal 14 October door den burgemeester geschieden. NOORD-SCHARWOUDE. Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling. Zaterdagavond werd in „Concordia" de openingsavond in dit seizoen gegeven van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Een vrij talrijk pubiiek was opgekomen. Te onge veer 8 uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter den heer J. v. d. Abeele, die er zijn tevredenheid over uitsprak, dat ondanks den slechten toestand in deze omge ving nog zoo velen waren opgekomen Ge zien het succes van den violist, de heer Boris Lensky, hier de vorige keer genoten, meende men goed te doen, deze gevierde violist nog maals uit te noodigen. De heer W. J. Smit was wederom bereid den violist te begelei den. Verder haci men gemeend den voor drachtkunstenaar, de heer Emille Kellenaers van Leiden te moeten uitnoodigen, welke hier nog niet bekend was. Als spreker zou optreden de heer W. v. d. Vall van Alkmaar, die hier geen onbekende is. De voorzitter hoopte dat de aanwezigen niet teleurgesteld zullen worden. Spr. gaf hierna een overzicht van het uit te voeren winterprogramma, dat wel vele mooie avon den zal beloven. In den toekomst is men ook van plan cursussen in talen te organiseeren. Voor dit alles is veel geld noodig, zoodat men gemeend heeft zich tot de Langedijker gemeenten te moeten wenden met verzoek om subsidie. Door de gemeente Oudkarspel is reeds 25 toegestaan Voorts deed spr. nog mede deeling over den stand van het Cetitionnement aan den Langendijk waaruit lijkt dat 2476 handteekeningen zijn ver worven, waarvan 99 op de lijsten van de vereeniging Kerk en Vrede. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Van de Vall, die begon met te zeggen dat een feestrede in den tegenwoordigen slech ten tijd, waarin vooral de Tuinbouw veel te t.trijden heeft, niet op zijn plaats is. Spr. gaf een terugblik op den tijd dat er gestreden werd voor den 8 urendag, die eindelijk be reikt is ondanks de vele overwerkvergunnin- gen welke tegenwoordig' verleend worden. Door de tegenstanders is de vraag gesteld v/at de arbeiders met hun vrijen tijd zullen doen. Onze taak is geen andere zeide spr. dan ontwikkeling te brengen door onze or ganisaties, Ijet Instituut voor Arbeidersont wikkeling en de V.A.R.A., welke ontwikke ling zich aanpast aan het fundament dat ge legd is op de Lagere School. Daarnaast is het de bedoeling ook kunst te geven zooals deze avond het geval is. Spr. noemde het een gelukkig verschijnsel dat er ook kunste naars zijn welke niet in de eerste plaats kij ken naar hooge honoraria, doch die ook be reid zjjn hun kunst te geven aan de massa. Wij zijn bezig zeide spr. ons een plaats te veroveren aan de ,afel des levens. Onze aan hang groeit met den dag. Door de ouderen is het fundament gelegd waarop de jongeren moeten voortbouwen, maar spr. vroeg zich af hoe het mogelijk is, de jongeren te bren gen in de rijen van de Arbeidersbeweging. Hiervoor is noodig een arbeidsacademie. Spr. noemde in verband hiermee het Troel stra-oord, waar de jongeren kennis kunnen verzamelen ten dienste van de Arbeidersbe weging. In dezen tijd zijn aan de orde het vraagstuk van de medezeggingschap in de bedrijven, de crisis in den landbouw, waarbij de eisch (de grond aan de Gemeenschap) naar voren komt, alsmede het vraagstuk der rationalisatie. Nu is spr. niet al te gerust over de jongeren van tegenwoordig. Deze hebben behoefte aan sterke prikkels wat in Duitschland tot uiting komt in het Nationaal Socialisme en in Italië in het Fascisme Wat ons land betreft is spr. niet pessimistisch, gezien o.m. het petitionnement tegen de Vlootwet waarop thans reeds bijna ander half millioen handteekeningen geplaatst zijn Ook de Vakbeweging en de partijorganisa ties alsmede de arbeiderspers bewijzen door hun toenemen den groei, dat ze kerngezond zijn. Met een „Aan ons de toekomst" en een opwekking tot den strijd tegen het militairis me en den wensch dat het de afdeel ing van het Instituut goed moge gaan, eindigde spr. zijn gloedvolle rede. Daarna trad op de heer Kellenaers met de fantasie „Aan de Poort van het Werkhuis" en na de pauze met „Een avondje bij Juf frouw Pieterse" van Multatuli. Beide stuk ken werden op uitnemende wijze vertolkt en vonden zeer veel bijval van het publiek. De heer Kellenaers heeft zich laten kennen als een waar voordrachtkunstenaar en wij zul len hem gaarne nog eens hier terug zien. Door den heer Boris Lensky werden een achttal nummers gespeeld en door het dave rend applaus werden nog een tweetal num mers extra gegeven. De heer Boris Lensky heeft Zich, evenals de vorige keer, versteld doen staan door zijn schitterende techniek en geroerd door zijn mooi gevoelig spel. De be geleiding was bij Jen heer Smit in goede handen, zooals wij dat trouwens van hem gewend zijn en waarvoor hem dan ook een woord van dank werd gebracht. Ongeveer half twaalf sloot de voorzitter met een woord van dank. Door de afdeeling Langendijk van den Jongelieden Geheelonthouders Bond werd Zondagmiddag een bijeenkomst gehouden in „Concordia". Als spreker trad op de heer J. Wouda, die in een korte uiteenzeting de beginselen van den Bond weergaf. De middag werd opgeluisterd door mu ziek, zang en gezelschapspelen. Vele jongeren waren aanwezig, zoodat verwacht mag worden, dat dit voor de afdee ling wel resultaten zal opleveren. ZUIDSCHARWOUPE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond zijn eerste samenkomst in dit seizoen. De heer J. Renaud verwelkomde de niet talrijke aanwezigen en hoopte dat in de zen winter de belangstelling zal moge toene men. De secretaris, de heer K. Dijkhuizen, werd met op een na algemeene stemmen on der applaus herkozen. De heer Jacob de Geus bracht als penningmeester financieel verslag uit van de bibliotheek, waarvan de eindcijfers waren: ontvangsten 106.09, uit gaven 61.95, batig saldo 36.14. Behou dens twee bedankjes bleef het ledental sta tionair. De wenschelijkheid van eene propa- gandacommissie werd overwogen en besloten dat in de volgende vergadering getracht zal worden tot een definitief besluit te komen. De heer P. Boon hield nu een lezing over: „De bestrijding van het Rheuma", aan de hand van eene lezing door dr. J, van Bree- men destijds voor de A.V.R.O. gehouden. Uit de lezing bleek dat het noodzakelijk is deze ziekte methodisch te bestrijden. Hoewel men van rheumatiek nu juist niet direct dood gaat, is de ellende voor de stakkers zelf en de omgeving enorm groot, terwijl de samen leving gevoelig lijdt. In Noordholland is veel rheumatisch lijden, doch ook in het bui tenland, met name b.v. Engeland, is deze ziekte erg, want elk jaar verliest dit land 12 tot 18 duizend in den schoolleeftijd. Er zijn 8.2 maal meer gevallen van rheumatiek dan van alle gevallen aan tuberculose tezamen. Dergelijke gegevens kwamen in de lezing meer voor en gewezen werd op de misstan den als gevolg dat de behandelingstoestan den voor rheumatiek in de hospitalen, b.v. in Duitschland, ontoereikend zijn. Meer dan vroeger schenkt men tegenwoordig aan de bestrijding meer aandacht, het is trouwens ook plicht van autoriteiten om nota te ne men van practische ervaring en de noodige maatregelen te treffen. Dat deze lezing aan een leerzame bespre king werd onderworpen, spreekt wel van zelf, want het rheumatisch lijden doet zich ook in deze streek in niet geringe mate ge voelen. Het was eene mooie lezing, die met aandacht gevolgd werd. De voorzitter bracht den heer Boon dan ook een woord van dank. KOEDIJK. Zaterdagavond kwrmen in het lokaal van den heer M. R'. de Weerd een aantal arbei ders bijeen om te komen tot het oprichten van een vereeniging, voornamelijk ten gevol ge van de toestanden aan de Zuiderzeewer ken en andere werkzaamheden buiten de ge meenten. Gingen er in eersten aanleg een 30-tal arbeiders naar den Wieringermeerpol- der dit is teruggegaan tot 15. De oorzaak is lang en zwaar werk met gering loon. Kon men eerst een loon thuis brengen, na aftrek der onkosten, van 17, later werd het 16.40, de laatste week was het 14.50. Door den slechten toestand in het tuinbouw bedrijf is hier niets te verdienen, zoodat men aangewezen is op werk buiten de gemeente. Daar er geen hoofdbestuur van den bond van landarbeiders aanwezig kon zijn, was de leiding van de vergadering aan den heer P. Hart, die de aanwezigen het welkom toe riep en wees op de wantoestanden die aan de Zuiderzeewerken heerschen en daar kan men verbetering in brengen door organisa tie, daar de enkeling in deze niet veel ver mag De heer Hart besprak in het breede het nut van organiseering en wekte vooral de jonge werkers daartoe op, omdat zij in de toe komst de beeaen zijn waarop de maatschap pij moet bestaan. Het parool moet zijn: „Ar beiders vereenigt U". Men kan ten alle tijden zijn medewerking rekenen. De heer K. oedijker gaf een overzicht van de toene ming der werkeloosheid in ons land. Hierna hield men eenige onderlinge besprekingen en werden biljetten rondgegeven voor opgave als lid. De uitslag was dat er 15 personen zich als lid aanmeldde. De nu volgende be stuursverkiezing gaf tot uitslag dat gekozen werden de heeren S. Dijkstra, Gr. Hart, K. Koedijker, P. Dissel en Jn. Vennik. Hieruit werd gekozen S. Dijkstra, voorzitter, P. Dis sel, secretaris en K- Koedijker, penningmees ter. Medegedeeld werd dat 25 October een spreker van den bond zal komen. Daar meer dere aansluiting noodig is in onze gemeente met felicitatie en opwekkend woord volgde sulitipg der vergadering. UITGEEST. Vrijdag is alhier opgericht de gemeng de Christelijke zangvereeniging Looft den Heer met aanvankelijk 18 leden. Het bestuur is samengesteld uit de volgende personen: voorzitter de heer G. Evers, secretaris de heer A. Broers, penningmeester de heer D. Stelpstra, commissaris is de heer G. Bas. Zaterdagavond hield de IJsclub Uit geest haar algemeene vergadering in het ho tel de Ooievaar in den vorm van een feest avond. Medewerking verleenden de plaatse lijke zangvereeniging „Kunst na Arbeid", het symphoniegezelschap „Scherzando", di recteur de heer G. Bank van Zaandam en de humorist de heer C. Peperkamp alhier. De heer N. Zonjee, voorzitter van de ijs- club opende de feestvergadering en heette allen hartelijk welkom en herinnerde aan de oprichting van de club in den strengen win ter 19281929. Hij legde o.a. ook den na druk op het doel der vereeniging, n.1. het aanleggen van goede banen en de zorg voor de veiligheid van de schaatsenrijders enz. Hierna werd overgegaan tot muziek, zang, voordracht enz. Het was een heel gezellige avond. Ten slotte werd het feest met een zeer geanimeerd bal besloten. Geboren: Elisabeth Cornelia d. v. Cor- nelis Roosendaal en van Elisabeth Cornelia Lam. Geert z. van Dirk Vellema en van Marie Procee. Lena Jannetje Maria d. van Arie Starreveld en van Johanna Maria Maijer. Overleden: Elisabeth Cornelia Lam, gehuwd met Cornelis Roosendaal, 28 j. Maria van der Does, gehuwd met Cornelis Kok, oud 45 jaar. EGMOND-BINNEN. Op het strand, behoorende tot de gemeen te Egmondbinnen, spoelden drie autobanden aan, merk Dunlop. De banden schijnen nog geheel nieuw te zijn, alleen zal nog moeten blijken of het zeewater geen schadelijken in vloed heeft gehad. Zoo langzamerhand krijgt de gemeente een aardige collectie auto-onderdeelen. Reeds eerder werd één autoband als gevonden aan gegeven en niet opgeëischt, bovendien werd op het gemeentehuis gedeponeerd een zeil doek hoes, een hoorn en een spiegel. Als 't zoo door gaat is binnen een jaar de auto compleet Toen Vrijdagmiddag de melkauto vain v. d. Veer het erf van den veehouder Blom aan den Hoeverweg kwam afrijden, kwam de groentenauto van Genet van de richting Egmond aan Zee en reed rechts van den weg. De melkauto botste tegen den groenten- auto, waardoor de laatste in de sloot terecht kwam. Door den monteur Kareis werd de auto op het droge gebracht. De auto werd vooral aan de vóórspatschermen beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier is den tuinbouwcursus aangevan gen met 17 leerlingen. Leider is de heer Mallekote van Noord- Scharwoude. Dezer dagen hield de Evangelisatie De Zaadkorrel, uitgaande van de geref. kerk te Krommenie, in 't gebouw te Uitgeest, haar 2e jaarvergadering. Ondanks het slechte weer was er een zeer goede opkomst. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer H. Al- bers van Krommenie op gebruikelijke wijze de vergadering. In zijn speech herinnerde spreker aan de veranderingen die in het af- geloopen jaar tot stand waren gekemen en deed eenige mededeelingen omtrent den fi- nancieelen toestand, waaruit blijkt, dat deze alle reden tot tevredenheid geven. Daarna sprak de heer P. Homburg van Koog aan de Zaan een zeer opwekkende rede en werd verder het woord gevoerd door den heer J. Kooger, hoofd der Chr. school te Wormer- veer, terwijl de heer Van der Meulen eenige voordrachten ten beste gaf. Een en ander werd afgewisseld met muziek, zang en trac- tatie. BEGRAFENIS VAN DER VIES. Vrijdagmiddag heeft te Uitgeest de teraarde- bestelling^laatsgehad van 't stoffelijk over schot van wijlen den heer J. van der Vies, eertijds hoofd der openb. lagere school al daar. Te 12 uur ging ds. Van Peursem voor in een lijkdienst en hield daarbij een zeer ont roerende rede, waarin hij den ontslapene schetste als mensch en vervolgens als hoofd der school en kerkvoogd, terwijl de heer Jac. Kaat als organist het orgel bespeelde en zeer toepasselijke melodiëen ten gehoore bracht. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken met belangstellenden bezet. Met moeite kon men een zitplaats krijgen. Na dezen dienst, die uitermate plechtier was. had de ter aarde bestelling plaats. Hier sprak de heer Nol namens het geheele personeel der school waarvan de overledene meer dan 20 jaar hoofd was geweest en gaf een terugblik op die jaren, waaruit bleek de goede verstand houding en waardeering die tusschen hen steeds had geleefd en legde ten slotte na mens het personeel een krans op het graf. Dan zongen de kinderen van de hoogste klassen onder leiding van den heer Van Sluijs een mooi lied en strooiden bloemen. Ook namens hen werd een krans gelegd, be nevens namens het kerkbestuur, terwijl van eenige vrienden enkele bloemstukken waren gekomen. Ten slotte dankte een zwager van den overledene voor de betoonde belangstel ling. Het was een ontroerende plechtigheid die menigeen nog lang zal bij blijven. LEGER DES HEILS. Een nieuwe crisis te wachten? De „News Chronicle" meldt, dat de Hoo ge Raad van het Leger des Heils, die in November bijeen zal komen, voor een nieuwe crisis zou komen te staan. Miss Evangeline Booth, het hoofd der invloedrijke sectie van het Leger in Amerika, zou een ingrijpend plan tot hervorming van het Leger hebben opgemaakt, dat naar men verwacht voor ge neraal Higgins onaanvaardbaar zou zijn. Men vermoedt, dat Evangeline Booth zelf naar Londen zal overkomen om het te verde digen. De generaal heeft wel afstand gedaan van de vroegere rechten van den opperleider om zijn opvolger te oenoemen en met uitslui ting van alle anderen de fondsen van het Leger te beheeren; ook zou er een leeftijds grens voor den generaal worden bepaald. Miss Booth zou echter veel verder willen gaan, en een einde willen maken aan de „al leenheerschappij" van het instituut der cen trale leiding te Londen, opdat elders niet langer het gevoel kan bestaan, dat in het Leger het eene volk over het andere heerscht. COMITÉ VOOR STRAAT EVANGELISATIE. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Er heeft zich hier te lande een Comité ge vormd, het welk ter bevordering van het hierboven genoemde doel een auto laat rijden reet een in de carrosserie ingebouwde mu ziekinstallatie, zooals tot heden nog nimmer in gebruik was. Deze vinding mag niet ver ward worden, met wat op gebied van gramo- foonwerk wordt gepresteerd. Liederen gezongen door eerste krachten en muziekuitvoeringen van voornaamste koren en orkesten, worden op een bewonderens waardige wijze weergegeven. De bedoeling van het comité is, om met deze auto in geheel Nederland Evangelisch-*, Vaderlandsche en anders uitsluitend den Volksgeest verheffende liederen te laten hoo ien en hierdoor een stoot in de goede rich ting te geven aan de verbetering van wat zich tot heden vaak langs de straat laat hooren. Om zooveel mogelijk kosten van logies van hen die medewerken enz. uit te sparen, is de auto zoo ingericht dat zij voor zes personen huisvesting biedt. In overeenstemming met de muziek welke ten gehoore zal worden gebracht, geeft het geheel een aan dezen arbeid een waardige", indruk. Hoewel alle luxe is vermeden, zag het comité zich toch geplaatst voor de uitga ven van een aanzienlijke som, die haar door bevriende zijde tegen aflossing en billijke rente ter leen wordt verstrekt. Om aan hare verplichtingen te kunnen voldoen, waarbij ook gerekend moet worden de noodzakelijke exploitatiekosten, wordt tij dens het ten gehoore brengen der liederen en de muziek met gesloten bussen gecollec teerd. Ook zal de penningmeesteres mej. A. Leblanch, Schelpenkade 7 te Leiden, gaarne giften in ontvangst nemen en inlichtingen verstrekken over de voorwaarden, waarop de auto voor met het doel overeenstemmend* arbeid kan worden afgestaan. Het is een ernstig streven van het Comité om in streken waar men van religieuschen arbeid vervreemd is geworden, dikwijls te werken en zij wenscht dit in deze omgeving zonder te collecteeren te kunnen doen, het geen alleen bereikt kan worden, indien zij krachtig gesteud wordt. Zij is gaarne bereid om indien een of andere corporatie of parti: cuier haar een of meerdere dagen in een ze Kere omgeving wil laten werken dit te aan vaarden. De auto heeft in haar ziiwand twee groote openslaande deuren, die bij de ope ning een platvorm doen dalen en een aan trekkelijke aanblik en gelegenheid bieden om menschen toe te spreken. Aan belangstel lenden zal gaarne een en ander ter bezichti ging gesteld worden. Het secretariaat wordt gevoerd door de heer J. H. Staalman, lid van den raad van Huizen, oud-lid van de Provinciale Staten te Noord-Holland. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). WAAR WAS HET STEDELIJK MUZIEKKORPS? M. de Red. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven van den heer G. Brouwer over bovengenoemd onderwerp in de Alkm. Crt. van Zaterdag j.1., verzoek ik U be leefd een kiein plaatsje in Uw veel ge lezen blad Bij voorbaat mijn beleefden dank. Allereerst wil ik genoemden heer Brouwer mijn dank betuigen voor de waardeerende wijze waarop door hem vordt gesproken over bet vele werk dat door de dill. muziekkorpsen tijdens dj j.1. gehouden 8 Octoberfeesten te dezer stede is verricht. De heer Brouwer qua- lificeert de muziek aie door genoemde muziekkorpsen is ten gehoore gebracht als „allerdroevigst en oorbedervend". Of deze qualificatie zijn oorzaak vindt in het feit, dat de heer Brouwer op 8 Octo ber veel last van den regen heeft gehad en daardoor in een minder prettig hu meur verkeerde, ik weet het niet. Uit onpartijdige, objectieve waarneming spruit het niet voort, dit zal ieder be amen, die met mij de 8 October-feesten heeft bezocht. Ondergeteekende, die het genoegen had verleden jaar en dit jaar de 8 Octo berfeesten in Alkmaar mede te vieren, kan niet anders dan met lof spreken over de wijze waarop de Alkmaarsche dill. muziekkorpsen zich tijdens deze feesten van hun taak hebben gekweten. Als men onze dillettanten-muziekkorp- sen ziet marcheeren, gestoken in hun keurig uniform en vooraf gegaan door tamboers en hoornblazers, alles bekos tigd uit contributiegelden der leden en giften der burgerij, dan is een woord van hulde voor de werklust en ambitie van de leden lezer muziekkorpsen zeker op zijn plaats te meer nog daar op de muziek door deze korpsen ten gehoore gebracht, niets valt aan te merken. De heer Brouwer had zoo graag de „jubelende tonen" van ons Stedelijk Mu ziekkorps op de 8 Octoberfeesten ge hoord. Ook ik, en zeker velen met mij, ben dezelfde meening toegedaan, te meer daar een muziekkorps dat door gemeenschapsgeld wordt in stand gehou den, toch zeker op een specifiek Alk- maarsch feest als het 8 Octoberfeest is, niet mag ontbreken. De heer Brouwer maakt er het bestuur der 8 October- vereeniging een verwijt van dat dit het Stedel. Muziekkorps niet had geenga- geerd, doch is dit verwijt niet mis plaatst? Ben ik wel ingelicht, dan was het be stuur der 8 Octobervereen. van plan ook het Sted. Muziekkorps tot musiceerea uit te noodigen. Dat het Sted. Muziek korps niet van de partij was, lag echter niet aan het bestuur der 8 October-ver- eeniging doch aan het korps zelve. Dit korps stelde toch zoodanige hooge financieel© eischen dat het bestuur der 8 Octobervereeniging deze niet kon in willigen. Of de feestvreugde op 8 October door de medewerking van het Sted. Muziek korps zoo zeer verhoogd zou zijn, wat de heer Brouwer veronderstelt, valt m. L echter te betwijfelen. Wie het Stedelijk Muziekkorps b.v. verleden jaar op 8 Oc tober in den middag-optocht heeft zien marcheeren zal met mij moeten getuigen dat de aanblik, die het korps toen bood, er allesbehalve toe medewerkte het aspect van den optocht te verhoogen. Het Stedelijk Muziekkorps dat den laat- sten tijd reeds de medewerking van ver schillende muzikanten van omliggend» gemeenten moet inroepen voor uitvoe ring van zijn concerten, voldoet, vooral bij medewerking aan optochten e. d., niet meer aan de meest bescheiden eischen, die men tegenwoordig aan een marsch-muziekkorps stelt. Ik hoop door bovenstaande den heer Brouwer duidelijk te hebben gemaakt, de reden waarom het Stedelijk Muziek korps niet heeft gemusiceerd op de ge houden 8 Octoberfeesten. Wil genoemde heer nog eens in de bres springen voor het Stedelijk Muziekkorps, wat natuur lijk zijn goed recht is, dan horp ik dat hij dat niet meer doet ten koste van de Alkmaarsche dillettanten muziekkorp sen. Hoogachtend, H. DE VRIES. M. de Red.! Mag ik naar aanleiding van wat dft heer Brouwer over bovenstaande schreef een plaatsje in uw blad? Bij voorbaat mijn oprechten dank. De vraag waar het Stedelijk Korps was heb ik niet te beantwoorden en dut is het dan ook niet wat mij doet schrij ven, doch ik doe dit omdat de heer B. met de voor ons ontstellende openbaring komt, dat onze muziek oorbedervend was. Immers als wij zien naar de lauwe ren dit jaar door ons behaald en wij lezen de verslagen in de Alkm. cou-ant over onze concerten en de medewerking welke wij hier en daar verleend hebben, dan vragen wij ons af: hebben die men schen dan geen muziekkennis en berust die alleen bij den heer B.,? Of houden al die anderen ons voor den gek en roepen zij maar: „het is goed", terwijl zij de ooren dichtgestopt hebben om deze voor bederf te bewaren? Ik dank den heer B. voor zijn welgemeende critiek, ofschoon ik de wijze waarop hij dit doet nu juist niet zoo prettig vind. Immers, hij schaamt zich toch ook als Alkmaarder, dat de Alkmaarsche korpsen zoo slecht zijn? Ware het dan niet opbouwender geweest als hij eens bij ons kwam en ons dan met raad en daad terzijde stond om do Alkmaarsche korpsen tot de victorie te brengen? Geachte Red.! Deze ontboezeming komt in mij op als ik oppervlakkig lees wat de heer B. schrijft, doch tusschen de re gels door zie ik wat anders en dan begin ik te vragen: in welke verhouding staat B. tegenover het Stedelijk korps? Is hij misschien zelf lid of lid geweest, of één van zijn verwanten? Of laat hij zich dooi iemand die in betrekking staat tot hei Stedelijk korps, gebruiken om tegen ons te velde te trekken? Deze vragen zijn niet geheel van grond ontbloot. Immers de vier korpsen, die tot nu toe geen geldelijken steun uit de ge meentekas ontvingen, hebben daartoe een verzoek bij den gemeenteraad inge diend. Is B. nu bang dat dit toegestaan wordt en dat het dan ten koste zou gaan van het Stedelijk korps? En tracht hij dit nu te voorkomen door ons maar eens flink naar beneden te trappen? Immers de heer B. schrijft over de jubi- lende tonen van het Stedelijk korps en onze muziek was allerdroevigst en oor bedervend en dein komt de ontknooping, want de heer B. beklaagt zich na al dit fraais aan ons adres, dat het concert dat wij hadden moeten geven van half negen tot half elf niet is doorgegaan en hij kan het da feestcommissie niet vergeven dat er niet voor stoelen enz. was gezorgd. Waarde B. wat is Uw schrijven toch doorzichtig, want gij moest nog harder jubeien dan het geheele Sted. korps om dat dit concert niet plaats vond en er eenige honderden of duizenden ooren voor bederf zijn bewaard. Het addertje dat u zoo mooi onder het gras trachtte te stoppen ligt open en bloot en ik vertrouw dat het doel van uw schrijven, namelijk om het publiek en den gemeenteraad tegen ons op te hitsen, ten eenenmale is mislukt. U, mijnheer de Redacteur,, nogmaals dankend, teeken ik Hoogachtend, J. P PAULUSMA. lid Soli Deo Gloria

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7