DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. *o. 243 HOE1IDACI 15 OCTOBEH 1930 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijkse!) overzicht. MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.20, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ■OHM Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 14 October 1930. Heden heeft de groote wintercampagne van de Tweede Kamer een aanvang geno men. Over enkele weken komt de Rijksbegroo- ting voor het volgend jaar aan de orde en dan zal er met onbezweken moed, met behulp van lange dagzittingen en langdradige avondzittingen tot Kerstmis worden doorge werkt om dat omvangrijk deel van den parle mentairen arbeid onder de knie te krijgen voor het nieuwe jaar begint. Maar alvorens de Rijksbegrooting in behandeling wordt ge nomen, moet er een en ander worden afge daan, dat niet te lang mag wachten. De voorzitter had enkele spoedvragende voor stellen op de agenda gebracht, doch van sociaal-democratische züde werd bij monde van den heer Van der Sluis, aangedrongen op de agenda ook aan de ontworpen Pacht wet een plaats in te ruimen. Dat vond geen algemeene instemming. De voorzitter in de eerste plaats meende, dat de agenda reeds voldoende bezet was om er niet meer bij te voegen. Het was zijn voornemen met de behandeling van de Rijksbegrooting op 4 November een aanvang te maken, maar den leden een week vrijaf te geven om hen in de gelegenheid te stellen zich op die behande ling voor te bereiden. Dat is sinds jaren de gewoonte. Maar het tijdsverloop tusschen 14 en 28 October is niet zoo ruim, dat er veel meer dan reeds op de agenda is gebracht, kan worden afgehandeld. Tenzij men met avondzittingen gaat werken en de week vacantie schrapt. Daarin hadden de leden natuurlijk niet veel lust en de heer Nolens (R.K.) opperde het lang niet zoo kwade denk beeld om dan liever te trachten naar een in korting van de algemeene beraadslagingen over de Begrooting, die doorgaans twee weken in beslag nemen en nu er niet zoo heel veel is te zeggen, nademaal er geen verkie zingen in het zicht zijn, wel wat korter kun nen duren. Maar daar kreeg hij van den De Visser (comm.) den wind van voren. Met zijn opvatting van zijn taak in het parlement zou deze inkorting van de algemeene beraad slagingen niet kunnen dulden en dus had hij eenige smadelijke onwelwillendheden voor den heer Nolens over. Terwijl aan de eene zijde werd beweerd, dat de nieuwe Pachtwet geen dag en geen nacht kon wachten ten einde de benarde land bouwers te helpen, werd daartegenover be weerd, dat het nog zeer de vraag was of die pachtwet wel zoo'n groot voordeel voor de boeren zou wezen en daarnaast klonk de waarschuwende stem van mr. Heemskerk (A.R.) om de behandeling van het voorstel niet te overhaast te doen plaats hebben. Hij wilde ten minste de schriftelijke voorberei ding nog weieens rustig doorlezen alvorens aan een openbaar debat er over deel te nemen. Ook van andere zijden kreeg de voor- zittr steun, doch het mocht niet baten: met 51 tegen 31 stemmen vereenigde de Kamer zich met het voorstel-Van der Sluis om vóór de Rijksbegrooting ook nog de Pachtwet te behandelen. Vermoedelijk zal de voorzitter nu wel spoedig komen met een voorstel tot het houden van avondvergaderingen. De Kamer heeft zich zonder debat of stem ming vereenigd met de voorgedragen wijzi ging van art. 440 van het Strafwetboek strek kende om het geknoei met stempels op meta len voörwerpen, waardoor het publiek in de waan wordt gebracht met zilver te doen 't hebben, tegen te gaan. Des te langer heeft zij stil gestaan bij het wetsvoorstel „Voorbe- hod der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp.verdrag betreffende de invoering of de handhaving van methodes tot vaststelling van minimumloonen (Genève 1928)". De bedoeling van dit voorstel is, dat de Nederlandsche wetgevende macht zich zou bereid verklaren om een regeling te treffen omtrent de in de huisindustrie te betalen loo- nen. Het schijnt, dat de regeering reeds doen de is met het ontwerpen van een dergelijke regeling en nu stelde de heer Dr. Vos (Lib.) voor dit voorstel aan te houden tot men ten minste zou weten wat de regeering wil De voorsteller werd bijgevallen door zijn partijgenoot Knottenbelt, de heeren Schok king (C.H.) en Heemskerk (A.R maar de heeren Nolens (R.K Joekes (V.D.) en Smeenk (A.R.) meenden, dat zijn opvatting op een vergissing berustte, daar het hier niet gaat om een ratificatie van een verdrag, maar om een voorbehoud, zoodat Nederland volkomen vrij blijft in zijn doen en laten Met andere verdragen van de Volkenbond hebben we niet anders gehandel dan thans is voor gesteld. De motie-Dr. Vos tot aanhouding is ten slotte verworpen met 9 tegen 26 stemmen, waarna het wetsontwerp werd goedgekeurd met 64 tegen 13 stemmen. Alvorens deze laatste stemming plaats had, achtte de heer De Visser (Comm.) het oogenblik gunstig om zich smalend uit te laten over den Vol kenbond en het Arbeidsbureau te Genève Vooral nam hij het kwalijk, dat Indië of Indonesië, zooals hij hardnekkig Neder- landsch-Indië gelieft te noemen buiten geding was gelaten. De heer Nolens en de minister Verschuur gingen met een enkel woord er tegen in, maar hij bleek in zijn repliek niet van ongelijk te zijn overtuigd. We zouden weieens willen zien, hoe deze af- Êevaardigde zich een wet op de huisindustrie i Ned. Indië voorstelde l Een der hoofdschotels van het October- menu der Kamer kwam hierop aan de orde: de wijziging van de Zuiderzeesteunwet. Daar zal de Kamer zich vermoedelijk wel eenige dagen in verdiepen. Voor heden hebben we onder meer een uitvoerige rede géhoord van den heer Duymaer van Twist (A R de on vermoeide kampioen voor de Zuiderzeevis- schers. Jammer dat generaal Duymaer van Twist door een chronische heuséhheid is aangetast, zoodat het van onze plaats niet altijd doenlijk was hem te volgen. In hoofd zaak kwam zijn betoog hier op neer, dat de Zuiderzeesteunwet niet voldoende is om de Zuiderzeevisschers en de bedrijven welke met het bestaan van de Zuiderzee samenhangen, te helpen uit den nood, welke onvermijdelijk voortvloeit uit de drooglegging van dien zee bodem. Op twee wijzen wil de wet hen hel pen: door credietverleening en het helpen aan een werkkring. Geen van die vormen van hulp is afdoende. De regeering klaagt over te geringe medewerking van de belangheb benden, de heer Duymaer zette hiertegenover uiteen, dat de regeering niets doet om de be trokkenen aan te moedigen tot het crediet nemen, de beschikbare baantjes niet geeft aan de visschers, die op weg zijn hun werk kring te verliezen, veel te laat is met den bouw van de reeds zoolang toegezegde am bachtsscholen te Edam en Beverwijk en ove rigens haar beloften van steun slechts ten halve komt nakomt. Het wijzigingsontwerp zal de zaak hier en daar wat opknappen, maar veel zal het wel niet helpen. Het blijft knoeien en zoolang niet radicaal wordt opge treden, de betrokkenen geen volledige scha deloosstelling ontvangen, is er niets gedaan. Uit de jongste nota der regeering valt af te leiden, dat zij er over denkt de Generale Commissie feitelijk weg te werken, in ieder geval ter zijde te schuiven. De heer Duymaer waarschuwde tegen dat voornemen, waar door de belanghebbenden in nog slechter conditie zouden komen. Ten slotte deed de spreker een goed woord voor de biezenmat- ters te Genemuiden en omstreken, die door de drooglegging hun broodwinning zullen ver liezen en ten volle recht hebben op hulp van overheidswege. Op de heer Duymaer van Twist is de heer Ehiys (S.D.A.P.) als spreker gevolgd. Dat hij zich ook niet vriendelijk uitliet over de wijze waarop de Zuiderzeevisschers worden geholpen, behoeven wij wel niet te verzeke ren, doch in hoofdzaak kwam zijn rede op vele punten overeen met die van zijn voor ganger. Morgen voortzetting. NA DE EERSTE ZITTING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De belhamels reeds au veroordeeld. Hooge straffen gevorderd. Men houdt in Berlijn blijkbaar van snel handelen! Maandag toch hadden tijdens de eerste zitting van den nieuwen Duitschen Rijksdag in de stad relletjes plaats, waarbij de politie handelend moest optreden en verschillende personen arresteerde. De ge arresteerden hebben niet lang op hun vonnis behoeven te wachten, want reeds gisteren, dus nog geen 24 uur later, moesten zij zich voor den politierechter verantwoorden. Ongeveer 50 Schupo-beambten werden als getuige gehoord. Een voorstel der verdedi ging werd afgewezen. Alle beklaagden ont kenden schuldig te zijn in den zin van de dagvaarding. Slechts een hunner gaf toe, een vensterruit ingedrukt te hebben, doch buiten zijn schuld, aangezien hij zelf tegen de ruit aangedrukt was. De Schupo-beambten konden niets essen tieels getuigen; slechts een hunner herkende een beklaagde als dengene die met een steen naar hen geworpen had. Het verloop van de zitting droeg een zeer onrustig karakter. Telkens kwam het tot kleine incidenten. Zoo beklaagde zich plotse ling een der verdachten over het tót, dat hij niets meer te eten had gekregen sinds Maan dagavond en derhalve niet meer in staat was het verhandelde ter zitting te volgen. Ook de andere beklaagden verklaarden onder luide protestkreten hetzelfde. Een der Schupo-beambten zeide echter, dat zij des middags geweigerd hadden voedsei tot zich te nemen. De voorzitter constateerde vervolgens, dat wanneer de beklaagden hon ger hebben, zij dit aan zichzelf te wijten heb ben. Om elf uur gisteravond begon de officier zijn pleidooi, waarin hij betoogde, dat wan neer men niet volkomen kon bewijzen, dat de gearresteerden degenen waren, die de ruiten ingegooid hadden, dit alleen te wijten was aan het feit, dat bij dergelijke gebeurtenissen de daders altijd op het kerkhof liggen. De beklaagden echter hebben meegeloopen en niet minder onbehoorlijk gehandeld dan de ware daders, zoodat zij in geen geval milder behandeld behooren te worden dan deze. Hierop ging de officier over tot een gedetail leerde bespreking van het iederen beklaagde ten laste gelegde. Ten slotte eischte de officier tegen de ver schillende beklaagden straffen tot 1 jaar en 2 maanden, en verzocht den rechter niet clement te zjin in zijn oordeeb Onmiddellijk in hechtenisname verzocht de officier nog van 9 beklaagden, in verband met de te verwachten hooge straffen dezer beklaagden. De rechter heeft toch nog eenig „medelij den" met de verdachten gehad, want hij ver oordeelde hen tot straffen, die varieerden van 5 maanden gevangenisstraf tot 100 markt boete. De gevangenisstraf blijft echter nog altijd zeer zwaar en de boetedoeners zullen tijd te over hebben om na te denken. Tegen een beklaagde wordt de zaak nog voortgezet. Hij is in voorloopige bewaring gesteld, omdat de vrees voor ontvluchting niet ongegrond is. De president merkte nog op, dat niet be wezen was, dat de beklaagden zelf de geweld daden hadden gepleegd, doch dat zij hadden deelgenomen aan een volksverzameling, welke tot gewelddaden aanleiding had gege ven. Het is de plicht van fatsoenlijke bur gers, zich niet met dergelijke volksoploopen in te laten. Daarom is het gerecht ook over gegaan tot straffen boven het toelaatbare minimum. Intusschen heeft dit vonnis geleerd, dat men in Duitschland voorzichtig wezen moet met het houden van demonstraties en het ver oorzaken van relletjes. Immers, er blijkt uit dit vonnis, dat men thans niet bang meer is, menschen te veroordeelen, waarvan niet be wezen kan worden, dat zij persoonlijk schul dig zijn. Voor eventueel volgende relletjes zal men op die manier huiverig worden, hetwelk zeer zeker ook de bedoeling van de autoritei ten is geweest. Een Incident ln den Prnlsischen Landdag. Van relletjes gesproken, het schijnt, dat in Berlijn een soort relletiesziekte heerscht. In den Pruisischen Landdag heeft n.1. ook een incident plaats gehad naar aanleiding van de behandeling van de communistische motie van wantrouwen tegen het Pruisisch kabinet Nadat de nat-soc. afgevaardigde Kube, die heftige aanvallen deed op de regeering en de achter haar staande partijen, zijn rede had beëindigd, weerklonk van de publieke tribune een spontaan „Heil"-geroep. Voorzitter Bar- tels slaagde er niet in, zich tijdens het tumult, dat volgde, verstaanbaar te maken. De com munisten van hun kant beantwoordden de „Heil"-roepen met „Roode Front"-kreten. Toen liet de voorzitter de publiek tribune ontruimen. Wie wordt rijksdagpresident? In den rijksdag heeft gistermiddag een in- terfractioneele bijeenkomst plaats gehad, die ten doel had overeenstemming te bereiken betreffende de verkiezing van een nieuwen rijksdagpresident Men kon het echter op ver scheiden punten niet eens worden. Wat de candidatuur van Löbe, den huidi- gen rijksdagpresident, betreft, kan verwacht worden, dat de sociaal-democraten, het Cen trum, Beiersche Volkspartij, Staatspartij en de zes afgevaardigden van de Duitsche Boe- renpart voor Löbe zullen stemmen, hetgeen in totaal dus 250 stemmen beteekent. Scnolz kan op 244 stemmen rekenen. Voorts zijn er nog 6 afgevaardigden, van wier wijze van stemming nog niets te zeggen valt. Het zal dus een verkiezing worden, waarbij het op een enkele stem aankomt. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Het brandpunt van den strijd in Sao Panlo. Reuter meldt dat de strijd om het bezit van den staat Sao Paulo schijnt te zijn in gezet. De twee partijen eischen ieder de overwinning in de op zich zelf staande voor postgevechten voor zich op. De slag wordt over een front van 200 mijl bevochten De president heeft het stopzetten van allen uitvoer van koffie uit Minas Geraes gelast, behalve die, waartoe de regeering vergun ning verleent. De slag aan de Zuidgrens van Sao Paulo. Uit Brazilië wordt het eerste treffen van beteekenis tusschen de opstandelingen en de federale troepen gemeld. Over verloop ea uitslag van den strijd, die aan de Zuidgrens van den staat Sao Paulo met groote heftig heid heeft gewoed, komen tegenstrijdige be richten binnen. De opstandelingen beweren, de regeeringstroepen na een gevecht van vijf uren op de vlucht te hebben gedreven en een groot aantal gevangenen te hebben gemaakt. Ook zou hun een groote hoeveel heid wapens in handen gevallen zijn. Uit Noord-Amerikaansche bron komen echter berichten binnen over successen van de re geeringstroepen. Uit Montevideo wordt intusschen gemeld dat een onder bevel van Etchegoren staande colonne de voorhoede der bondstroepen dwong, op Carlopolis terug te trekken. Een officieel communiqué. Een officieel communiqué, door de bonds- regeering te Buenos Aires gepubliceerd, zegt, dat het uitgebreide gebied, dat de drie hoek van Minas Geraes wordt genoemd, volkomen gezuiverd is van opstandelingen In de andere deelen van Minas Geraes win nen de bondstroepen terrein. De toestand in de Noordelijke staten is ongewijzigd, aan de grens van Sao Paolo en Parana duren de Operaties der hondstroepep met succes voort. De arbeidersklasse der bondshoofdstad or ganiseert een „legioen tot verdediging van ae wettigheid". Uit officieele bron. Blijkens een mededeeling der Braziliaan- scbe Legatie te Den Haag, meldt het door den Braziliaanschen minister van binnen- landsche zaken uitgegeven communiqué, vol gens het Hbl. behalve het door ons reeds vermelde, nog, dat de toestand in de hoofd stad rustig en onveranderd is sedert het be gin der revolutie, terwijl de regeering van alle kanten sympathiebetuigingen ontvangt. Er is voorts een strijdmacht opgericht, die zich met de wacht der openbare gebouwen belast en ook politietoezicht verricht. Betreffende de gevechtsoperaties zegt het communiqué nog, dat het spoorwegnet in Zuid-Minas Geraes voor het verkeer weer is vrij gemaakt. Aan de grenzen van den Staat Minas Geraes en Rio de Janeiro trekken de opstandelingen zich naar het binnenland van Minas terug. Aan de grens van den Staat Espirito Santo is niets noemenswaardigs te melden. In de Noordelijke Staten is geen verandering in den toestand. In Para heeft men bataljons vrijwilligers opgericht, om, na de behaalde overwinning der regeering, de laatste op standelingen te verdrijven, gesteund door de marine-aideeling, die daar gestationneerd is Beide partijen hebben succes?! Volgens de laatste berichten zouden de Braziliaansche troepen in vrijwel alle pro vinciën belangrijke overwinningen op de op standelingen hebben behaald. Verscheidene plaatsen in den staat Parana zouden her overd zijn. Merkwaardigerwijs maken ook de commu niqués van de opstandelingen melding van succesvolle offensieven. De berichten over den toestand in Brazilië blijven dus tegen strijdig. De bezette havens gesloten verklaard. Het Foreign Office deelt mede dat de Bra ziliaansche regeering alle havens, die zich in handen der opstandelingen bevinden, met inbegrip van Pernambuco, voor gesloten heeft verklaard'. Zij wenscht ten zeerste dat geen schip er zal binnenloopen. Rebellenleider gedood. Uit Sao Paulo wordt aan de bladen ge meld dat Miguel Costa, de aanvoerder der rebellen, is gedood. Italianen aan de zijde der revo- lutionnairen. Reuter meldt nog dat de opstandelingen Bello Horizonte weer hebben prijsgegeven. Tal van Italianen steunen de opstandige beweging en hebben zich tot een „Garibaldi- legioen" vereenigd. Beslissende veldslagen aan den gang? Volgens de laatste berichten uit Buenos Aires zijn in de Braziliaansche staten Sao Paulo en Parana de beslissende slagen tus schen de opstandelingen en de regeerings- troepen aan den gang. Volgens berichten van officieele zijden verloopt de slag in San Paulo ten gunste van de regeeringstroepen. De opstandelingen teruggedron gen? De opstandelingen worden teruggedreven door de federale troepen en vluchten naar het Noordelijk deel van Parana. Vijftien re- volutionnairen werden gedood, o.w. hun commandant, majoor Miquel Costa. De slag had plaats op de brug over de Senges. Tien tallen rebellen werden gewond. De verliezen der regeeringstroepen bedroegen slechts vijf gewonden. Officieele mededeelingen. Officieele berichten van de opstandelingen melden dat een slag heeft plaats gehad met de regeeringstroepen en dat deze na een strijd van vijf uren zijn verslagen nabij Car lopolis in de nabijheid van Parana aan de grens van Sao Paulo. Gemeld wordt dat de strijd zeer hevig was Hoewel deze berichten spreken van vele dooden en gewonden en een terugtrekken van de federale troepen ontbreken definitie ve cijfers. Het schijnt dat de groote slag der revolutie wordt gestreden langs het Parana —San Paulo front, hoewel de berichten om trent het aantal troepen dat aan den strijd deelneemt, elkaar tegenspreken. In andere streken melden zoowel de regeeringstroepen als de rebellen vorderingen, doch er wordt met geen woord gesproken over gevechten. DE STAKING IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE INGEGAAN. 129.000 arbeiders in staking. Het stakingsparool van de samenwerken de arbeidsorganisaties in de Berlijnsche me taalindustrie is vanmorgen overal opgevolgd. Er bevinden zich 126.000 arbeiders in sta king. Alleen oorlogsverminkten en arbeiders boven de zestig jaar mogen met vergunning van de vakbonden aan het werk blijven. De staking is algemeen. Zooals gemeld werd is het stakingsparool der vakvereenigingen algemeen opgevolgd. In de bedrijven zijn slechts uiterst weinig werkwilligen overgebleven, te weinig om eenige afdeeling van het bedrijf in gang te houden. Bij de A.E.G. hebben alle arbeiders de fabrieken verlaten welke alle zijn stopge zet. Slechts eenige leerlingen en oude arbei ders zijn, met toestemming van hun vak bond in de fabrieken gebleven. Ook de Knorblenserfabrieken liggen stil. Bij de Ber- liner Maschinenbau A. G. voorheen Schwart- kopf en bij Siemens en Halske verlieten de arbeiders na alle gereedschappen te "hebben opgeruimd hedenmorgen te kwart voor tien de fabrieken, nadat op het gewone aanvangs- uur alle arbeiders voltallig in volmaakte or de op de fabrieken waren verschenen. Ook bij Bergmann Elektrizitatzwerke heeft het j>ersoneel te 10 uur de werkplaat sen verlaten. Gistermiddag deed het gerucht de rondte, dat de Rijksregeering voornemens zou zijn in te grijpen in de kwestie van het conflict der Berlijnsche metaalbewerkers. Noch de Rijkskanselier, noch de Rijksminister van Arbeid hebben ten deze echter onderhande lingen gevoerd Hoogstwaarschijnlijk zullen de werkgevers vandaag, als de staking zal zijn uitgebroken, voorsteilen de arbitrale uit spraak bindend te verklaren. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De Seine is sedert eenigen tijd onafgebr» ken gestegen en het nivea ustaat nu reeds meer dan twee meter boven den normalen stand. De Marne en de Yonne zijn nog steeds wassende. Ook in de andere Fransche depar tementen zijn de rivieren in vele gevallen buiten de oevers getreden. In de omgeving van Verdun moesten enkele dorpen ontruimd worden, als gevolg van de overstrooming van de Maas. In sommige dorjjen hebben de overstroo mingen onrustbarende afmetingen aangeno men, als sinds 1897 niet is voorgekomen. HET VAKVEREENIGINGSGEBOUW TE BOSTON BESTORMD. Te Boston hebben gisteren ernstige werk- loozenrelletjes plaats gehad. Nadat er 'n be tooging had plaatsgehad bestormden de werkloozen het gebouw van de Vakvereeni gingen. De politie slaagde erin de menigte te verstrooien. Er hadden 15 arrestaties plaats. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Een doode, 40 gewonden» De sneltrein uit Madrid is in de West- spaansche provincie Pontevedra op het tra ject MadridVigo, ontspoord. Er zijn 1 doode en 40 gewonden, van wie enkele zeer ernstig. STUDENTENONLUSTEN TE BARCELONA. Te Barcelona hebben gisteren studenten en arbeiders gedemonstreerd voor de vrijla ting van hen, die bij de jongste onlusten ge arresteerd werden. De betoogers drukten de deur, die men voor alle zekerheid gesloten had, met geweld open, drongen de aula bin nen en rukten de beeltenis van den koning van den wand. Het portret werd op de bin nenplaats onder groot tumult verbrand. De rector trachtte de gemoederen te kalmeeren, doch werd uitgefloten. Toen de politie arri veerde werd zij door de studenten op een hagelbui van steenen onthaald. Bij het salvo, dat de politie loste, werd een aantal betoo gers gewond. De rector van de Universiteit heeft de slui ting van het gebouw gelast. DE VERKIEZINGSRESULTATEN IN MEMEL. De definitieve resultaten van de verkiezin gen voor den Memelschen Landdag zijn thans bekend. De reeds bekend gemaakte voor loopige uitslag ondergaat in zooverre een verandering, dat zoowel de Agrarisch Partij als de Memelsche Volkspartij de nieuwe man daten krijgen. Vier mandaten komen ten gun ste van de sociaaldemocraten, twee van de communisten, vier van de Litausche Land bouwers en een aan de Litausche Ambte narenlijst. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Stijgende tendenz in de V.S. Het officieele bureau voor de statistiek te Washington deelt mede, dat de werkloosheid in de Ver. Staten, gedurende de maand Sep tember een stijging vertoont van 1 pCt. Naar men weet beschikken de Ver. Staten niet over een volledige werkloosheidsstatis tiek en het bureau ontleent zijn cijfers dan ook aan de gegevens verstrekt door 40.776 ondernemingen in 13 van de voornaamste industrieën. Hebben de cijfers dan ook al geen positieve waarde, in elk geval hebben zij toch de relatieve waarde van aan te too- nen de tendenz van een stijgende werkloos heid in de Amerikaansche industrie. DE OUD-PRESIDENT VAN DE FINSCHE REPUBLIEK VERDWENEN De vroegere pres. van de Finsclie republiek Stahlborg en zijn vrouw zijn op geheimzin nige wijze verdwenen. Zij werden 't laatst ge zien toen ze voor een gewone ochtendwamtó ling in de voorsteden uitgingen. De politi* doet nasporingen naar een vreemde automo biel, welke in de omneving is gezien.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1