Binnenland Marktberichten Luchtvaart Ingezonden stukken HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter Inzage gelegd een verzoek met bijlagen van P. DE BOER te Alkmaar, om ver gunning tot het uitbreiden van een stucctfoorswerkplaats, door het plaatsen van een electro-motor van 3'/« P K., tot het aandrijven van een kalkmolen, in het perceel DRUIVENLAAN nr. 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondtiing op DINS DAG 4 OCTOBER a s., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemel- den dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secre tarie dezer gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 21 October 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. PUBLICATIE. De VOORZITTER van het CENTRAAL STEMBUREAU brengt ter algemeene ken nis, dat het besluit, waarbij hij den heer C. Venneker te Alkmaar heeft benoemd tot lid van den Gemeenteraad in plaats van den heer Mr. A. J. M. Leesberg, voor een ieder er gemeentesecretarie ter inzage is nederge- eg<i. Alkmaar, 21 October 1930. De Voorzitter van het Centraal stembureau, WENDELAAR. in de lucht te doen vliegen. De politie van drie graafschappen en honderden mannen en vrouwen zijn Zaterdag en Zondag aan het zoeken geweest naar het gevaarlijke goedje. Men vreest dat dieven dezen buit hebben weggeworpen en dat kinderen een stukje zullen oprapen, waardoor een vreeseiijke ont ploffing kan ontstaan. Er is onmiddellijk een 5.O.S. uitgezonden. EEN AANRANDING BIJ APELDOORN. Het verdwenen meisje weer terug, maar in deerniswekkenden toestand. Maandagmiddag tegen half twee is het meisje, dat sinds Zondagayond is vermist, mej. T. B., door de politie gevonden in de bosschen van het Leesten. Bij de opsporing heeft men van een speurhond gebruik ge maakt. Mej. T. B. verkeerde echter in zooda- nigen toestand, dat haar geen verhoor kon worden afgenomen. Zij werd onmiddellijk naar Apeldoorn vervoerd. Wel is komen vast te staan, dat niet nader te noemen handelin gen met haar zijn gepleegd. Uit enkele me- dedeelingen van naar bleek, dat zij haar aan rander wel van gezicht kent, maar niet van zijn naam. Mej. T. B. bracht den Zondag middag en -avond te Beekbergen door bij eenige kennissen, die haar 's avonds tegen half tien een eind vergezelden in de richting Apeldoorn. Nadien hebben nog eenige an dere kennissen haar gezien. Zij is Maandag middag gevonden ongeveer 7 K.M. verwij derd van de plaats, waar men haar het laatst heeft gezien. Heden zou men haar een verhoor afnemen. EEN MISDRIJF? De jonge man, wiens lijk gevonden is, was niet door een aanrijding ge dood, maar was verdronken. In ons blad van gister hebben we melding gemaakt van het vinden van een lijk in een sloot onder de gemeente Michielsgestel. Dit bericht vermeldde de feiten, zooals die ge constateerd waren bij de vondst. Sinds Woensdag was de 22-jarige A. van B. uit St. Michielsgestel vermist en Zaterdagmorgen vond men zijn lijk met verbrijzelden schedel in een sloot langs den weg naar Gemonde Tevens werd daar aangetroffen het in el kaar gedrukte rijwiel van den man. Omtrent het gebeurde verneemt de Bos sche courant nader: Ten aanzien van den ongelukkige, die den dood moet hebben gevonden in den nacht van Woensdag op Donderdag, kan worden gemeld, dat de jongeman zich kermis-Woens- dag per rijwiel naar zijn te Gemonde wo nend meisje had begeven. Hij zou binnen kort met haar in het huwelijk treden. Omstreeks 11 uur heeft hij dien avond haar verlaten om zich naar huis te begeven Toen hij den volgenden morgen nog niet in het ouderlijk huis was teruggekeerd, werd de gemeentepolitie hiervan op de hoogte ge- Bteld, daar men een ongeluk vreesde. Zaterdagmorgen zag een inwoonster van Gemonde een rijwielband boven het water van een langs den Gemondschen weg loopen- de sloot uitsteken. Zij waarschuwde haar zoon, die daarop een rijwiel uit het water ophaalde, welk rijwiel hij herkende als dat van den vermisten van B. Toen het rijwiel uit het water gehaald was, kwam weldra ook het lijk van Van B. naar boven. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie van 6t. Michielsgestel van deze vondst in ken nis gesteld, die het lijk, waarvan de schede verbrijzeld bleek te zijn, naar het lijkenhuis deed overbrengen. Blijkens het onderzoek ter plaatse schijnt er een aanrijding te hebben plaats gehad; immers in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het lijk is gevonden werden op den rijweg eenige onderdeden van een auto gevonden, zoomede een verbrijzelde glas ruit vermoedelijk een voorruit van een auto. Een nader onderzoek wees uit, dat de on derdeelen behoorden bij een auto, die in een garage te Vught thuis behoort. Naar wij hoorden is komen vast te staan, dat de be wuste auto op Woensdagavond in Gemonde is geweest De politie onderzoekt nu of v. Br die van achteren is aangereden het rijwiel toch was aan de achterzijde geheel in elkaar gedrukt tengevolge van de aanrijding in de sloot is gestooten of en dit vreeselijk vermoeden is niet van grond ontbloot dat de bestuurder van den auto den man met het rijwiel na de aanrijding in het water neeft geworpen, ten einde op dergelijke wijze het ongeluk te verdonkeremanen. In ieder geval: de sectie welke Zaterdag avond op het lijk is verricht heeft uitgewe zen, dat de man niet is doodgereden, doch door verdrinking om het leven zou zijn ge komen. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid in samenwerking met de marechaussé te Box tel, de Vughtsche politie en de recherche uit Den Bosch en Den Haag. De bestuurder van den bewusten auto bleek op reis te zijn, vandaar dat de Haagsche recherche in de zaak betrokken is. LUCHTBALLONS GEDAALD. Zondagmiddag zijn te Beilen, ongeveer een lalf uur na elkaar, tusschen half drie en drie uur, twee luchtballons geland, die Zondag morgen om 10 uur met nog twee anderen te Bochum in Duitschland waren opgestegen. De laatste ballon is eenigszins in de boomen verward geraakt. Overigens geschiedde de landing vlot. De eene ballon had een beman ning, bestaande uit 5 en de andere uit 4 per sonen. Men had een mooien tocht gehad. Zondagmiddag is tusschen Voorthuizen en Putten (Geld.) «en luchtballon gedaald, bemand met vier leden van de Aeroclub te Dusseldorp. Men was aldaar dien morgen opgestegen. Maandag is de ballon per trein uit Barneveld naar Dusseldorf verzonden. BELGIE EN DE VOEDING VAN HET JULIANAK ANAAL. De Raad van Beheer der Nationale Unie heeft aan de leden van beide Kamers der Staten-Generaal een door ir. A. A. Mussen, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat te Utrecht bewerkt memorandum, Over de waarde van de Belgische bedrei ging in zaks de voeding van het Juliana- tanaal" doen toekomen. Volgens den schrijver zou België indien Nederland niet „onder het Moerdijkjuk door gaat" dreigen met behulp van het om Maastricht in uitvoering zijnde kanaal van Luik naar Antwerpen het Maaswater af te tappen en zoo het Julianakanaal droog te leggen. Op grond van een onderzoek komt ïr. Mussert echter tot de conclusie, dat België gedurende driekwart van het jaar niet in staat is om eenige afbreuk te doen aan de watervoorziening van het Juliana-kanaal. Van de overige drie maanden ten slotte blijkt er gemiddeld per jaar slechts één te zijn, gedurende welke België inderdaad vol doende voeding van het kanaal zou .kunnen beletten. Ook dit zou nog een ernstig feit kunnen zijn, ware het niet dat de middelen tot afweer eenvoudig en doeltreffend zijn Zij bestaan daarin, dat de voeding van het kanaal wordt verzekerd door naast iedere sluis een bemalings-installatie te bouwen met een capiciteit van 10 M3. per seconde, waarmede ook in de droogste tijden de ver schillende kanaalpanden op de gewenschte peilen zullen zijn te houden. De slotsom van het memorandum is, dat „een regeling met België over de watervoor ziening van het Julianakanaal door geen Ne- derlandsche regeering aan de Staten-Gene raal zal kunnen worden voorgedragen als een compensatie voor een e.v. nieuwe Rijn- Schelde verbinding". WEGENBELASTING Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 23 en 24 der Wegenbelastingwet De voorgestelde wijzigingen beoogen blij kens de toelichting eenige vereenvoudiging in de uitvoering van de Wegenbelastingwet. Ingevolge art. 23 2 dier wet moeten de pro- cessenverbaal van bekeuring worden betee- kend. Dit heeft ten doel den bekeurde met het verbod bekend te maken, opdat hij desver- langd stappen kan doen om overeenkomstig art. 24, lid 2 tot transactie te worden toege laten. Dit doel wordt op eenvoudiger wijze bereikt door het proces-verbaal den bekeurde in afschrift mee te deelen. Verder wordt voorgesteld, beteekeningen, voortvloeiende uit de vervolging van straf bare feiten enz. te doen verrichten door ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. werd een van deze werkloozen naar buiten gevolgd door twee van de Giethoornsche jon gens, van wie de één hem onverhoeds een slag in het gezicht gaf en de ander hem met een mes vermoedelijk een scheermes eenige sneden over het gelaat toebracht. Een zijner ooren werd nagenoeg afgesneden Ver dacht van een en ander zijn aangehouden J. W. en B. v. d. Z., aldaar, die onlangs eenige maanden gevangenisstraf heihen ondergaan. INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. Naar de Tel. verneemt, zal een ontwerp tot instelling van bedrijfsraden dezer dagen van het departement naar den Hoogen Raad van Arbeid om advies worden gezonden. BRANDEN. Boederij te Steenderen afgebrand. Gisteravond is te Steenderen de kapitale boerderij van J. Sloots totaal afgebrand. On geveer 60 varkens kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. BIETENSCHIP OP DE MERWEDE GEZONKEN. Hedenmorgen om negen uur is op de Mer- wede aan het Middenveer te Sliedrecht ge zonken het 149 ton metende bietenschip „De Hoop", schipper A. Pieterse uit Hardinx- veld. Het scnip was bevracht met bieten van Gorichem naar Puttershoek. De opvarendeu wisten zich in een roeiboot te redden. BIETENSCHIP OP DE MERWEDE GEZONKEN. Hedenmorgen om negen uur is op de Mer- wede aan het Middenveer te Sliedrecht ge zonken het 149 ton metende bietenéchip „De Hoop", schipper A. Pieterse uit Hardinxveld Met schip was bevracht met bieten van Gorinchem naar Puttenhoek. De opvarenden wisten zich in een roeiboot te redden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft heden het wets ontwerp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet aangenomen met 70 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de communisten. EMIL JANNINGS TE AMSTERDAM. Hedenmorgen te half twaalf arriveerde de Duitsche filmartist Emil /annings met den Parijschen trein uit Den Haag aan het Cen traal Station te Amsterdam, waar hij een gastvoorstelling zal geven van Geschaft ist Geschaft. Op het perron was een vrij groot aantal personen ter begroeting aanwezig, o.a. ver schillende personen uit de filmbranche en de heer Merckelbah, directeur van de Amster- damsche Stadsschouwburg. Nadat Jannings den trein had verlaten, verrichtten de fotogra fen hun werk. Jannings en zijn echtgenoote hebben hun intrek genomen in het Carlton Hotel. TREINVERTRAGÏNG. Een der rijtuigen van den boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam ontspoorde heden bij het station Schie dam. Er ontstonden geen persoonlijke ongelukken. Het restauratierijtuig en een personenrijtuig werden uit den trein gekonneld. Met een vertraging van 58 mininen arriveerde de boottrein te Am sterdam. Ook de electrische treinen hadden ver traging. De trein, welke om 8.49 te Am sterdam moest zijn, kwam 25 minuten te laat binnen. Ook de daarop volgende treinen hadden vertraging. MISHANDELING. Een oor bijna afgesneden Zondagavond half tien bevonden zich eeni ge Papendrechtsche werkloozen met enkele jongens uit Oiethoorn in een café in laatstge noemd dorp. Tusschen de beide groepen ont- stod een woordenwisseling, waarop de werk loozen uit het café werden gezet. Plotseling BEROOVING TE LEEUWARDEN. Te Leeuwarden is wederom een man beroofd voor een bedrag van vierhon derd gulden. Onmiddellijk is de Leeu warder politie op onderzoek uitgegaan. Verdacht van beroovinf heeft zij twee ongunstig bekend staar de vrouwen en een 21-jarigen man aangehouden; zij zijn ter beschikking van den Off. van Justi tie gesteld. VERKEERSONGEVALLEN. Fietser doodgereden. Gisteravond ongeveer acht uur is op den hoek van de Koningin Emmakade en de Chasséstraat, te 's-Gravenhage, de 56- jarige fietser V., wonende in de Van Swindenstraat, van achteren door een personenauto uit Schiedam aangereden. De man werd ernstig verwond en is ge durende het vervoer naar het zieken huis aan den Zuidwal aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtig oversteken. Te Papendrecht stak gisteravond tus schen 5 en 6 uur de 61-jarige gehuwde koopman N. Versluis, aldaar woonach tig, plotseling den rijweg over, voor een uit de richting Sliedrecht komenden per sonenauto, bestuurd door iemand uit Den Haag. De bestuurder poogde nog een aanrijding te voorkomen, maar mocht hierin niet slagen. V. werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslagen. Hij kreeg een schedelbreuk en is onmiddellijk naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is over leden. Kind gedood Te Amsterdam is gistermiddag in de Borneostraat een 6-jarig meisje, dat plot seling achter een tramwagen vandaan kwam, gegrepen door een wagen, die uit de tegengestelde richting kwam. Het kind verdween onder den wagen en werd er dood onder uit gehaald. Man overreden en gedood. Gistermorgen half zes is op den Rijksstraat weg tusschen Haarlem en Halfweg een scha renslijper door een vrachtauto aangereden en onmiddellijk gedood. Verblindende lichten Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op den Rijksstraatweg Amsterdam—Amers foort ter hoogte vaii de Hoefloolaan te Laren een auto op een met aardappelen geladen handwagen, meldt de „Crt.". Volgens de ver klaringen van den chauffeur zou hem juist even vóór het passeeren van den handwagen, dien hij achterop reed, een uit de tegenover gestelde richting komende auto zijn gena derd, waarvan de bestuurder het licht niet dempte. Door dit sterke licht verblind schijnt de bestuurder de handkar niet te hebben op gemerkt. De handwagen is bij de aanrijding totaal versplinterd. Rechts van den wagen vond men zekeren H. Wartels uit Hilversum met zijn kind, dat geheel ongedeerd bleek te zijn. De broer van den wagenbestuurder zekere M. Wartels, trof men bloedend uit eenige wonden tusschen de voor- en achter wielen van de auto aan. De man is per bran card naar het St. Jansziekenhuis over gebracht. om ter vergadering omtrent de aan te nemen houding tijdens de komende dagen te spre ken, maar dat uitsluitend gesproken zou worden over de bij het uitbreken .van het conflict te nemen maatregelen, verklaarde pg. Van der Veen, dat hij aan het verzoek van het bestuur zou voldoen. Hij verliet daarop de vergadering. Pg. Van der Veen heeft schriftelijk aan het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers bericht, dat hij in het bovenstaande feit, waarin hij een beknotting ziet van zijn rech ten als lid, aanleiding heeft gevonden, te be danken voor het lidmaatschap dezer organi satie. Naar aanleiding van dit bericht deelt men aan de N.R.Crt. mede: De voorstelling van zaken van den heer Van der Veen, directeur van Het Volk en de Voorwaarts, is onjuist. Het bestuur wenschte wel degelijk elke ge legenheid te geven tot spreken, maar bij voorkeur niet in het biizijn van den heer Van der Veen, die daardoor in een scheeve positie zou worden gebracht. Op de vraag van den heer Van der Veen of hij dan niet dat ge deelte van de vergadering kon bijwonen, waarin discussie gevoerd zou worden over de houding van de directeuren tegenover de Fe deratie, werd hem medegedeeld, dat dat punt heelemaal niet aan de orde was en dus niet ter sprake zou komen. De heer Van der Veen was volgens zijn zeggen zelf reeds van plan de verdere beraadslagingen niet te blijven bijwonen, omdat hij gevoelde, dat hij daar niet bij behoorde. In het beleefde verzoek van het bestuur kan hij dus nauwelijks een beknotting zien van zijn rechten. Terecht zal hij intusschen ingezien hebben, dat hij, zoo als de zaken nu staan, in een vereeniging van dagbladdirecteuren nauwelijks meer thuis behoort. HET CONFLICT IN HET DRUKKERS EN KRANTENBEDRIJF. De vereeniging van dagbladdirecteuren De Nederlandsche Dagbladpers, gistermiddag in vrijwel voltallige vergadering te Amster dam bijeen, ter bespreking van het dreigen de conflict in de typografie, heeft eenstemmig besloten, niet toe te geven aan de eischen der werknemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de vergadering zich met algemeene sternen vereenigde. De Federatie der werkgeversorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf heeft in antwoord op vele vragen van haar leden besloten, vast te stellen, dat eventueel royement door de werknemersbonden van werknemers, die bi. de aangekondigde staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blijven behouden. Wij lezen in het Volk: Hedenmiddag vergaderde de organisatie van dagbladdirecteuren in ons land ter be spreking van het komende conflict in de typo grafie. Vóór den aanvang der vergadering ver zocht de voorzitter namens het bestuur pg Van der Veen, die als lid deze vergadering bezocht, niet aan de beraadslagingen deel te nemen en de bijeenkomst te verlaten. Nadat de voorzitter, na overleg met de overige bestuursleden, aan pg. Van der Veen op diens vraag verklaard had, dat het be stuur geen gelegenheid wenschte te geven Sla 30—75 cent; Spinazie 0.40—i 0A per kist; Selderij (knollen) 15—80 cent rl 10 stuks; Postelein 11—12 cent per y TEXEL, 20 Oct. 1930. Op de heden houden weekmarkt waren aanvoer en nhil als volgt: 19 Koeien 275-ƒ 400- Kalveren 90—125; 5 Rammen ta 60: 23 Schapen 32-ƒ 40; 57 Lam^T ren 23—287 Schrammen 25—-j?" 12 Biggen 15—20; 34 korven kinnl' 0.701-30. Pptö ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 20 Oct. 1930. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.501.90; Appelen per 100 pond 5—15; Bloemkool le s. per lOOstuks j 6.2Ó—f 13; Bloemkool 2e s. per 100 stuks 1.604.90; Druiven per 100 pond 10—29; Gele Kool per 100 stuks 1—/ 5; Groene Kool per 100 stuks 3—7; Kropsla per 100 stuks 0.50—4.10; Knolselderie j>er 100 stuks 4.205.60; Komkommers per 100 stuks 6.40; Peren per 100 pond 5—11; Prei per 100 bos 4.10—7; Chineesche Kool 0.40—1.90 per 100; Postelein per bakje 68—99 cent; Roode Kool per 100 stuks 1 7; Selderie per 100 bos 1—/ 3.80; Spinazie per bak 5199 cent; Spruiten per 100 KG. 5—20; Snijboonen per 100 pond 12.60—18; Dubbele Spercieboo- nen per 100 pond 3.60—24; Uien per 100 K.G. 1.10—3.10; Wortelen per 100 K.G. 1.30-/ 7.50. NOORDSCHARWOUDE, 20 Oct. 1930. 7600 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 3.20; Groote Schotsche Muizen 3 3.20: Ronde Duken 2.30—2.60; 7400 K.G. Uien: Uien 0.902.10; Drielingen 0.90—1.40; Grove 2.20; Gele Nep 1.40—2.30; 9800 K.G. Peen 1— 1.40; 5200 K.G. Roode Kool 1.70 4.20; 12500 K.G. Witte Kool 1— .150; 3600 K.G. Gele Kool 0.90— 2.20; alles per 100 K.G.; 3100 stuks Wit- krop 0.10—0.60 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 20 Oct. '30. 5000 .KG. Witte Kool 1.J0; 425 K.G. Nep 2.60 en 375 K G. Uien (Drielingen) l. ZAANDAM, 20 Oet. 1930. Veilingver. „De Zaanstreek". Sla 0.70—1.45 per kist; Andijvie 0.40—0.80 per kist; Peen 1016 cent per bos; Bloemkool 15 cent per stuk; Pieterselie 47 cent per bos; Selderie 5—7lA cent per bos; Prei 814—11 cent per bos; Uien 1.10 per zak; Bloemkool le s. 14*41714 cent per stuk; Bloemkool 2e s. 613*4 cent per stuk; Bananen 4.50 per 10 K.G.; Citroenen 2.80—3 per 100; Snijboonen 2127 cent per pond; Spinazie 0.521.05 per kleine kist; Postelein 0.961.10 per kleine kist; Gele Kool 5146 cent per stuk; Groene Kool 6—9 ct. per stuk; Stoofperen 814—10 cent per pond; Druiven 29—34 cent per pond; Handperen 1025 cent per pond. BOVENKARSPEL, 20 Oct. 1930. „De Tuinbouw". Heden besetedde men voor: BI. kool le 8. 817; Bloemkool 2e s. 1.50 6.50; Bloemkool 3e s. 0.75—/ 3.20; Roode Kool 0.80—2.30; Witte Kool 1.30; Gele Kool 0.90—1.70; Uien 0.801.10; Slaboonen 1.50; Bieten 8.509.5f>; Kleine Bieten 4.80; Aard appelen: Wilde Duc 1.50. WIJDENES, 20 Oct. 1930. Veiling Tuin- derbelang.'Druiven 35—58 cent; Peren 10— 37 cent; Appelen 2036 cent; Slaboonen 7 32 cent Bloemkool 413 cent en Me loenen 8—35 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Oct. 1930. Langendijker Groenten veiling. 800 st. Witkrop f 0.70—0.80; 25000 stuks Bloemkool le s. 4.306.60; Bloemkool 2e s. 0.60—1.90; Reuze Bloemkool 5.30—14.80 per 100 stuks; 4500 K.G. Peen 1.40—1.70; 32000 K G. Roode Kool 1.40—3.30; 12000 K.G. Gele Kool 1.80—3.30; 24600 K.G. Witte Kool 0.701.60; 13000 K.G. Deensche Witte Kool 1.60—2.80; 6700 K.G. Uien 1.80—2.30; Grove Uien 2.20—2 50' Drielingen 1—/ 1.50; Nep 3.10; 6825 K.G. Bieten 2.10—2.80; 1225 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 2-70— 3.50; Groote Schotsche muizen 2.80. alles per 100 K.G. TEXEL, 20 Oct. 1930. Op de heden ge houden eierveiling waren in totaal 33551 stuks kipeieren aanugevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 58—62 K.G 9— ^V2766 9.40-/ 10.40; 66-70 9.oO—11; Kleine eieren 6—8.50; Eendeieren 5.10—5.60. 11 BPERWUI<. 20 Oct. 1930, „Vrije Vei ling". Groene kool 3-8 cent; Roode kool 4-^ cent Bloemkool 4-27 cent; Chinee- sche Kool 1A cent; Komkommers 28 cent; Andijvie 1^—3 cent per stuk- Peen i t cen* P" k°s> Druiven 50-60 cent; Tomaten 8-27 cent; Appelen 6 Peren 4-27 cent; Snijboonen 38 cent; enkele spercieboonen 45-46 cent; Spinazie 7 20 cent per K.G.; Andijvie 1065 cent; DE POSTVLUCHTEN. Het derde postvliegtuig te Bagdad Het derde postvliegtuig is gisterochtend uur 15 uit Kaïro vertrokken en 16 uur 20 t Bagdad geland. *1 Het retourvliegtuig te ia,i. Het eerste retourvliegtuig vertrok gister ochtend 2 uur 4 uit Alahabad en arriveert 17 uur 25 te Jask. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Naar het persbureau Vaz Dias meldt ja de heer Van Tyen op zijn vlucht naar Neder landsch-Indië Maandagochtend te 11 uur (plaatselijke tijd) uit Praag vertrokken en tf 14 uur 34 (plaatselijke tijd) te Weenen land. s DE VLUCHT VAN MRS. BRUCE Gestrand bij Dj'ask De Engelsche Mrs. Bruce, die een vlucht naar het Verre Oosten wilde ondernemen en omtrent wie weinig berichten werden gepubli- ceerd, is, zegt het Hbld., in de woestijn bij Djask in Perzië geland, maar wat hard zano leek, wat zacht en de wielen zonken weg. Mrs. Bruce is op 40 mijlen van Djaii neergekomen bij Kuh-I-Mabarak. In een bericht aan het Central Newi Agentschap seint zij: Nadat de wielen van het landingsgestel is den weeken grond waren gezakt, ging mijr toestel rechtop staan, ik kreeg lichte verwon, dingen, terwijl de motor in het zand zonk. Onmiddellijk verschenen er inboorlingen, dit op onvriendelijke manier begonnen te sprin gen en met stokken te zwaaien. Ik trachtte geen vrees te toonen en gaf ze allen de hanJ, waarbij in mijn schoonsten glimlach te voor.' schijn tooverde. Misschien daardoor ook wa ren ze spoediger rustiger. Om echter zeker te zijn, dat ik hun vriend schap had, hield ik me uren lang bezig door voor hen te zingen en de kinderen te amuse* ren. De inboorlingen stelden bijzonder be lang in een wekker, dien ik vele malen moest opwinden. Toen begon het hoofd te dansen en maak* te gebaren, dat ik mee moest doen. Vervol gens schreef ik op een stukje papier: „Zend s.v.p. hulp. Neergestort. Mrs Bruce", en ik maakte den mannen duidelijk, dat dit naar Djask moest worden gebracht. Het hoofd bleek het te begrijpen en zond een zijner man nen naar Djask op 40 mijlen afstand. Mrs. Bruce kreeg na twee dagen hulp, waarop het toestel naar Djask werd ge transporteerd. KINGSFORD SMITH TE PORT DARW1N. De Engelsche pers feliciteert Kings/ord Smith hartelijk met de prachtige prestatie. Zij noemt Kingsford Smith „de meest erva ren piloot ter wereld". De vlieger zelf heeft verklaard, dat dit de beste vlucht was, die hij ooit gemaakt heeft. In zijn andere vlucht naar Australië, waarover hij dertien dager deed, bestuurde hij een drie-motorig vlieg tuig, nu deed hij het traject in tien dagen i" een kleine Avro Avian met een eenvoudiger Gipsy-motor. Het eerste telegram, hetwelk Kingsford Smith ontving was dat vaa Hinkler. Hoewel Smith de eer toekomt van de mooie prestatie, mag de keurige verrichting vaa luitenant Hill, die op Tinior is gestrand, niet uit het oog worden verloren. Laatstgenoemd* vloog in een Gipsy Moth, de goedkoopst* machine, welke van dit product te krijgen is en men heeft te doen met Hill, die strandde op 500 mijlen van zijn doel. Kingsford Smith, die Hill op Timor ontmoette, zeide, dat de vleugel van diens machine een schut ting raakte, toen hij wilde opstijgen Het toe stel vloog over den kop, de schroef en„ .5 romp werden beschadigd. Smith bood Hu> aan naar Singapore te Vliegen om werktuig kundigen te halen, die de machine konden herstellen, maar Hill weigerde. Hill hooo Smith nog zijn opvouwbare boot aan, omda hij deze toch niet meer noodig zou hebben- Smith heeft'verklaard, dat de vlucht van Hill door verschillende omstandigheden moeilijker was dan de zijne. KinSs'or Smith, Hinkler en Hill zijn allen Austrt" lieërs en vlogen Britsche machines. (Builen verantwoordelijkheid de daclit. De opname in deze rubriek, beMI geenszins dat de redactie ermede inswuj]^ Voor antwoord aan den heer D., inzender v het schrijven in de Alkmaarsche Courant v 8 Oct. 1930, verzoek ik u nogmaals mij klein plaatsje in uw blad te willen '°eS'aan'rt. De heer D. spreekt daarin van reclame ken voor de Rustenburgersluis. Het is vff delijk wel weer te wijten aan mijne kleins' tigheid, dat ik die uitdrukking van den niet goed begrijp. Als men reclame maak A, dan is het mijns inziens niet in de lijn- w neer men dan aan B. den weg wijst 00 v* zaak te verbeteren. ji evens deel ik den heer D. mede, a' Rustenburgersluis noch voor de corp°r® haar beheert, noch voor ondergeteeken e ge winst afwerpt. Door eerstgenoemde jaarlijks nog een bedrag in geld tu)Uc j, voor onderhoud, aflossing enz., en voor het niets dan een gedeelte onderhoud- Wat de tijd aangaat, welke noodig vanaf Rustenburg langs de Zuid-, u Noord- en Oostzijde van den Heerhugo^34 varen tot de Oude Niedorperbrug, *foeldeO volgens opgave van den door mij oo04i( schipper, gelijk aan den tijd dien wj ,(t had voor het gedeelte vanaf Ru6'eI) u Wormerveer. De heer D. zal wel z0£j( ye(. willen zijn die afstanden met elkander gelijken. o0f d« U mijnheer de Redacteur zeg ik dan i opname, en ik zal u voor deze aanée e niet meer lastig vallen. >htc*' Een waterscbapsop**®

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10