DE LANGE&DE MOR AAZ, ALKMAAR Vaderiandsche Bank Rataafiscli Weerbenettt. AGENDA Binnenland EFFECTEN CREDIETEN DEPOSITO'S INCASSO'S SPAARBOEKJES ASSURANTIE'S Stadsnieuws Tooneel. Donderdag 23 October. 7.30, Cinema Americain: De triomf der liefde (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Teater: De witte hel ,van Piz Palu (natuur, dram.); boven 14 jaar. 1 8 uur, A. B. T., voor de Volksuniversiteit, vertooning tweede deel Borneo-film. 8 uur, Oranjehotel te Bergen, voordracht mevr. Henriëtte Roland Holst. 8 uur, Vereenigingsgebouw Heul 3, lezing ever „De waarde van den handenarbeid voor school en huis"; spreker D. Been. Vrijdag 24 October. 7.30 uur, hotel Proot, vergadering Alk- maarsche IJsclub. 8.15 uur, Central, algemeene vergadering Volksonderwijs. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden danseres Senta Maria. i ONMENSCHELIJK OPTREDEN DER COMMUNISTEN IN KIAN. Naar gemeld wordt hebben de Chineesche communisten, onder bevel van den beruchten Pang-Teh-Huai, die in Juli j 1. Tschantscha teisterde, onder de bevolking van Kian, dat 15 dagen geleden veroverd werd, een ver schrikkelijk boedblad aangericht. Het aantal dooden zou 60.000 bedragen. De Italiaansche bisschop, die vrijgelaten werd om losgeld te 'gaan vragen voor de gevangen genomen !geestelijken, is te Kioekinag aangekomen. Hij verklaarde, dat de gevangenen geboeid de straat op werden gestuurd en met stokslagen bewerkt. Het losgeld voor hun vrijlating moet 1 millioen Pond Sterling bedragen. COLLIER VAN 3000 VERMIST. Gravin Lanesborough kwam gisteravond nadat zij uit haar club vertrokken was tot de ontdekking, dat zij haar collier, ter waarde van 3000, miste Het is niet bekend, of het halssnoer verloren dan wel gestolen is. DE VERLOREN FRANSCHE VISSCHERSSCHEPEN. Meer dan tweehonderd zeelieden omgekomen. Het aantal zeelieden der Fransche vis- Schersschepen, die sedert den storm van mid den September vermist worden, bedraagt 203, die 127 vrouwen en 193 kinderen nala ten. Men beschouwt de vermisten thans defi nitief als door de golven verzwolgen. FELLE FABRIEKSBRAND IN LETLAND. Te Libau in Letland is, naar gemeld wordt, gisteren een brand uitgebroken in een stooni- malerij, die geheel in de asch gelegd werd. De schade bedraagt 1 millioen gulden. Een arbeider wordt vermist. noodig zal hebben, dan wel of zij hun avon tuurlijke politiek willen voortzetten. Het besluit van den raad van volkscom missarissen toont aan, dat Rusland geens zins voornemens is een lijdelijke houding aan te nemen ten opzichte van de anti-Russi sche campagne van de andere landen en de maatregelen tot beperking van den uitvoer. HUIS INGESTORT IN ZUID-FRANKRIJK. Vijf personen onder de puinhoopen gedood. In een kleine gemeente niet ver van Mar- Seille is gistermiddag een twee verdiepingen hoog huis ingestort. Vijf personen werden onder de puinhoopen. bedolven en bleken, toen zij van onder de resten van het huis be vrijd waren, reeds te zijn overleden. De jus titie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. TREINONGELUK TE RHEIMS. - Op het station van Rheims is een locomo tief in botsing gekomen met den binnenkomen den sneltrein ParijsLonguyon. Van de in zittenden werden 13 personen gewond. EEN NIEUW LUCHTSCHIP IN AMERIKA? Op de staatsbegrooting voor 1932 heeft het Amerikaansche departement van marin1 een bedrag van ongeveer 134 millioen dollar uitgetrokken, waarvan 6,3 millioen bestemd zijn voor den bouw van een nieuw luchtschip de Z. R. S. 5. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Overeenstemming bereikt. Onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft gister eerst een conferentie plaats gehad met de werkgevers in het grafisch bedrijf, daarna met de verte genwoordigers der werknemers en tenslotte met beide partijen te zamen. Het resultaat is, dat overeenstemming is bereikt. De vertegenwoordigers van beide partijen verbinden zich om in hun organisa ties de volgende punten te verdedigen: a. De collectieve arbeidsovereenkomst wordt weder aangegaan voor een tijd van ongeveer drie jaar en wel tot den lsten Za terdag van Ottober 1933. b. Het uurloon voor volwassen werkne mers (vanaf 24 jaar) wordt verhoogd en wel met ingang van 17 November 1930 met 2 cent per uur en met ingang van 17 Novem ber 1932 nog eens met 1 cent per uur. Voor de jongere werknemers zal het bureau der Centrale Commissie een daarmee evenre dige verhooging vaststellen. Uit het bovenstaande volgt, dat tot 17 No vember a.s. de thans bestaande C.A.O. wordt verlengd. Het verloop der besprekingen. De rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft eerst met de vertegenwoordigers van beide partijen gezamenlijk vergaderd. Deze vergadering duurde van half drie tot drie uur. De partijen kwamend aarna in afzon derlijke conferenties bijeen. Mr. de Vries heeft beide vergaderingen van de partijen bezocht. Te kwart voor vier zijn de vertegenwoor digers van beide partijen opneuw onder voor zitterschap van mr. de Vries bijeengekomen. Deze laatste bespreking duurde slechts een kwartier en was te vier uur geëindigd. In deze laatste besprekingen hebben beide par tijen medegedeeld, dat zij de voorgesteld? overeenkomst, welke in de gezamenlijke be spreking was ontworpen en die daarna door de partijen afzonderlijk was besproken, aan vaarden. KON. 'NED. MIDDENSTANDSBOND. Voortgezette algemeene vergadering. Op de gistermiddag voortgezette alge meene vergadering van den Kon. Ned. Mid denstandsbond in „Krasnapolsky" te Am sterdam kwam aan de orde een voorstel van de'vereeniging „Handel en Nijverheid" te Winschoten om de vraag te bespreken of handhaving der neutraliteit van den Bond al of niet wenschelijk is. De Ver. van Am- sterd. Winkeliers heeft daarnaast een voor stel ingediend tot intrekking van de Gronin ger motie 1917 (opheffing der neutraliteit op politiek terrein). De heer De Vrieze, sprekende namens „Handel en Nijverheid" te Winschoten, on derwierp het hierop uitgebrachte afwijzend prae-advies van het Bondsbestuur aan een bespreking. In het prae-advies wordt o.m. gezegd: „onze organisatie wil den midden stand in het algemeen dienen en daarom moet er plaats zijn voor middenstanders van ekle richting en overtuiging." Spr. begrijpt niet, hoe dit te rijmen met het bestaan van een R.-K. en een Christelijken Middenstands bond. Het is niet de bedoeling van „Handel en Nijverheid" een 37e politieke partij in het leven te roepen, maar het forceeren van een „neutraal middenblok" als specifieke midden stands-partij. gedaan van de resultaten eener op 6 October jl. met de afd. telefonie van het hoofdbestuur der P.T.T. gehouden conferentie, waarbij het hoofdbestuur o.m. de toezegging heeft ge daan, dat in de telefooncellen van hotels, waar controle op het aantal gevoerde ge sprekken onmogelijk is, een automatische in richting kan worden aangebracht, waardoor het toestel telkens na het inwerpen van een muntstukje voor slechts één gesprek werkt. Aangenomen werd nog een voorstel van het bondsbestuur tot instelling van een nieuwe groep in den bond, waarin op te ne men de tot den bond behoorende midden- standsvereenigingen in Ned.-Indië. Na het afdoen van eenige zaken van huis- houdelijken aard werd de algemeene verga dering gesloten. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, 60/ tegen beurskoers n 1 flfl OBLIGATIEN fl ||j|) U met jaarl uitloting HET CONFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. Hedenmiddag te 5 uur werden in het Rijksministerie van arbeid onder voorzitter schap van den departementschef Mewes de nieuwe besprekingen gehouden, waartoe mi nister Stegerwald, de vertegenwoordigers der metaalbewerkersbonden en de Berlijnsche metaal-industrieelen heeft uitgenoodigd. Van de besprekingen van hedenmiddag hangt het af of de scheidsrechterlijke uit spraak bindend zal worden verklaard. DE RUSSISCHE DUMPING. Een artikel in de Isvestia. Naar aanleiding van het besluit van den Raad van Volkscommissarissen om inkoopen in de landen, die maatregelen nemen tegen het Russische dumping, te staken en van hunne schepen geen gebruik meer te maken, schrijft de Isvestia: Het geschreeuw tegen het Sowjet-Russi- sche dumping is een manoeuvre van bekrom pen kapitalistische klieken, die voortgaan om door nieuwe middelen de publieke opinie te gen de VSSR te mobiliseeren. Alle kapitalistische trusts en consortiums nemen hun toevlucht tot dumping. De uit- voerpolitiek van Rusland is absoluut ver schillend van de politiek der kapitalistische trusts. Het dumping der kapitalistische lan den is een vorm van imperialistische agres sie. De Sowjetuitvoer is een middel om de industrialisatie van ons land te versnellen. De weigering van Rusland om orders te plaatsen in de landen, die de invoer uit Rus land beperken, zal toonen, dat deze beper king niet alleen een stijging der korenprijzen tengevolg heeft, doch ook een vermindering van de industrieele productie. De zakenkrin- gen zullen thans moeten beslissen, of zij moeten afzien van de Russische markt, die jjgg „langen tijd buitenlandsche p'roducteu Verschillende andere sprekers brachten daarentegen hulde aan het prae-advies. van het Bondsbestuur,. waarin volgens deze sprekers zeer terecht het algemeene karak ter van het werk van den Bond naar voren wordt gebracht. Betoogd werd bovendien, dat een Middenstandspartij als afzonderlijke belangenpartij onbestaanbaar is bij gebrek aan een gelijk en algemeen belang van alle middenstanders. De heer Levisson, het voorstel van de Ver. van Amsterd. Winkeliers verdedigende, achtte de Groninger motie de oorzaak van de verdeeldheid in den middenstand. Door intrekking van deze motie heeft de Bond, al dus spr., zijn algemeen karakter niet te ver liezen niet de Bond zou de politieke partij worden gemaakt. Het algemeen belang van de middenstanders zou daarnaast evenwel parlementair verwezenlijkt kunnen worden. Van de zijde van het Bondsbestuur werd er o.m. op gewezen, dat de Groninger motie den leden volstrekt niet belet, zich, buiten de Bondsleiding om, politiek te constitueeren. Politiek in den Bond brengen zou evenwel beteekenen; de fundamenten daarvan onder mijnen. De heer De Vrieze verklaarde hierop, dat het verzoek van Winschoten er slechts toe strekte, de bewuste vraag ter bespreking te brengen, waaraan naar genoegen voldaan is, waarvoor spreker dank brengt (applaus en hilariteit). Wat betreft -de quaestie-zelve: spr. is het volkomen eens met hen, die mee- nen, dat de neutraliteit gehandhaafd moet worden. (Toejuichingen). Ook de heer Levisson verklaart zich, na de gehouden besprekingen, bereid, zich bij het prae-a-dvies van het Bondsbestuur neer te leggen. De Ver. van Amst. winkeliers trekt haar voorstel in (vreugde). Rijkstelefoontarieven. Van de bestuurstafel werd mededeeling HET HOOGHEEMRAADSCHAP EN HET KANAAL ALKMAAR—HUIGENDIJK— KOLHORN. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier stellen de Alg. Vergadering voor het volgende besluit te nemen: De Algemeene Vergadering van het Be stuur van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier; Gelezen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland, d.d. 8 October j 1., no. 175, houdende verzoek, om voor het ka naal AlkmaarHuigendijkKolhorn alsnog een bijdrage te verkenen uit de kas van het Hoogheemraadschap van 500 per jaar; Overwegende: dat het kanaal AlkmaarHuigendijk— Kolhorn, wegens goedkooperen aanvoer van materialen, het Hoogheemraadschap geen voordeel zal aanbrengen; dat er mitsdien, bezien van het dezer- zijdsch standpunt, hetwelk behelst, dat een subsidie van het Hoogheemraadschap, ten behoeve van het Westfriesche kanalenplan, gebaseerd moet zijn op het voordeel, hetwelk het Hoogheemraadschap van de kanalisatie heeft, geen onmiddellijke aanleiding bestaat, om het verzoek van Gedeputeerde Staten in te willigen; dat het intusschen te betreuren zou zijn, dat door een weigering van de gevraagde bij drage van het Hoogheemraadschap de tot standkoming van het kanaal onzeker zou worden, omdat dit kanaal voor den Wierin- germeerpolder de kortste verbinding te water met het achterland zal zijn en het derhalve voor de economische ontwikkeling van den polder van groote beteekenis zal worden; dat nochtans voorop gesteld dient te wor den, dat voor een verplichte bijdrage van het Hoogheemraadschap in de kosten van droog making van de Wieringermeer, wegens aan het Hoogheemraadschap toevallende voor- deelen in den vorm yan vermindering van onderhoudskosten, geen redelijke grond aan wezig is, omdat deze vermindering geen doel, maar slechts een gevolg is, van de bedijking, en het niet aangaat, dat het Rijk te zijner tijd eenzijdig het risico zijner onderneming als bedijker ten deele op een lager publiek rechtelijk lichaam zou afwentelen of laten afwentelen; dat het Hoogheemraadschap echter wel ge rechtigd geacht mag worden, om als contra prestatie wegens die voordeden vrijwillig een bijdrage te verleenen in een werk, dlat zoo zeer den bloei van den polder zal bevorderen; Gelet op het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden en op de artikelen 109" en 110 van het reglement van bestuur van het Hoogheemraadschap Besluit: 1°. aan de Commissie voor de kanalisatie van Westfriesland een bijdrage toe te zeggen in de kosten van de totstandkoming van het kanaalvak Alkmaar—HuigendijkKolhorn, yan 500 per jaar, tot en met het veertigste jaar, verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toegezegd en door het Provinci aal bestuur als zoodanig is erkend; 2°. te bepalen, dat de bijdrage voor de eerste maal verschuldigd zal zijn over het jaar, waarin de eerste uitgaven voor het ka naalvak voor aankoop van gronden en bouw stoffen, voor uitvoering van werken zijn ge boekt op de bouwrekening, welke voor de kanalisatie zal worden ingericht. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Departement Alkmaar. hoog boven alle andere kunstenaars uitsteekt. En bij zijn kunst had de Bergerac nog eeni ge eigenschappen, die hem moeilijkheden be rokkenden: hij was waarheidslievend, een onversaagd militair en... leelijk. Vooral zijn neus maakte hem minder fraai en minde1" bekoorlijk voor de dames. Nu wil het geval, dat Cyrano de Bergerac verliefd is op zijn nicht terwijl deze helaas meer naar uiterlijk schoon ziet en haar hart verloren heeft aan een onbeduidend jongmensch, dat bij hetzelf de regiment dient, als de Bergerac. De ge- heele geschiedenis nu van het drama behan delt eigenlijk de uit-eindelijke overwinning van de schoone ziel en den innerlijken mensch op den van buiten misschien mooien, maar in werkelijkheid niets-beduidenden mensch. En zoo voelt men als 't ware het ge- heele stuk door den strijd, dien de Bergerac te strijden heeft, maar ten lange leste over wint de Bergerac toch, helaas op het oogen- blik, dat zijn laatste uur geslagen is. Henri Dekking heeft dien strijd prachtig weergegeven. Alleereerst teekende hij het ka rakter van Cyrano de Bergerac, als deze een minder vleiend oordeel over zijn neus moet hooren en als hij een gevecht met een paar honderd man begint. In het tweede bedrijf zien we het „rendez vous" tusschen de Ber gerac en zijn nicht, op wie hij verliefd is. Hij, die meent, dat zij tot hem komt, omdat zij hem lief heeft en dan ontdekt, dat ze slechts zijn raad en steun vraagt, om den man, dien zij bemint, te veroveren. Met een geweldige zelfopoffering belooft de Bergerac haar, Christiaan zoo heet de gelukkige en schoone jongeling te zullen steunen en verdedigen. Cyrano en Christiaan zijn dan dikwijls samen. De eerste schrijft de minnebrieven voor den ander, de eerste souffleert den twee den bij een rendez-vous tusschen de twee ge liefden, de eerste neemt zelfs de rol van den tweeden een oogenblik over en weet door wel gekozen en welgemeende woorden de vrouw te veroveren.... voor den anderen... en deze mag de belooning een kus in ontvangst nemen! De oorlog tegen Spanje breekt uit. En uit de belegerde stelling brengt Cyrano twee keer per dag een brief naar buiten voor zijn nicht en in naam van Christiaan, brieven, die hij schreef, die hij met levensgevaar bui ten de linie brengt. Dan komk „zij" zelf in het belegerde kamp, juist, als de strijd op zijn hevigst is. En als eerste slachtoffer valt Christiaan, diep betreurd door zijn verloofde, die zooals zij later bekent aan de Cyranc Christiaan lief heeft gekregen, niet door zijn mooi uiterlijk, maar door zijn innerlijk innerlijk wezen, door zijn gevoelige brieven, kortom, door.... de Bergerac. Vijftien jaren moet het duren, voordat de oplossing van het geheim komt. De Bergerac die elke week zijn nicht bezoekt, wordt aan gevallen en zwaar gewond. Toch komt hij ook deze keer op bezoek. Hij voelt, dat zijn krachten hem begeven en als dan eindelijk het einde zal komen, zegt hij: „Roxaine, adieu..." Dan ontdekt zij, wie de Bergerac is... He laas, te laat.... Henri Dekking heeft we schreven het hierboven al de verschillende figuren uit stekend weer gegeven. Op een vlotte manier heeft hij de Cyrano de Bergerac vertolkt en daarvoor verdient hij aller hulde. Na de pauze volgden nog twee korte schetsen, de eerste een novelle uit den oorlog; van een jong Fransch schrijver, door Henri Dekking vertaald onder den titel „Twee In validen" en de tweede een humoristisch ver haal „Het knappe kind" geheeten. Ook met deze twee kleinere voordrachten legden de spr. van dezen avond veel eer in, zoodat het geheel een prachtig en uitstekend geslaagde avond is geworden. Het departement Alkmaar heeft het sei zoen maar wat goed ingezet! Het bestuur van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen heeft een prachtig punt op zijn pro gramma staan. Het heeft zeer goed begre pen, dat onze musea nu niet bepaald een druk bezoek krijgen, terwijl, als men zoo'n mu seum bezichtigt, men in den regel begeleid wordt door iemand, die bij het uitleggen te veel mechanisch te werk gaat. Het bestuur heeft nu een aantal deskundigen bereid ge vonden, om des Zaterdagsmiddags als gelei der op te treden voor een groep belangstel lenden. Een circulaire, die bij het bestuur van het departement verkrijgbaar is, ver meldt de data. Men informeere eens! Voor het departement Alkmaar van de Mij. tot Nut van 't Algemeen trad gister avond de heer Henri Dekking op De pretti ge dancing van de „Harmonie" was geheri gevuld met een aandachtig toeluisterend publiek, dat zeer zeker den geheelen avond genoten zal hebben van Dekkings voor drachtkunst. Goed op tijd opende de voorzitter van het dep. Alkmaar, de heer M. A. de Lange, de bijeenkomst met een hartelijk woord van wel kom tot den spreker van dien avond en tot de groote schare belangstellenden en daarna kon al spoedig de heer Dekking beginnen. Voor de pauze heeft de heer Dekking de bekende Cyrano de Bergerac eenigszins be knopt voorgedragen. Deze beknoptheid deed echter geen afbreuk aan het geheel en de ver tolker der diverse „rollen" had zich zoo goed in zijn verschillende „gedaanten" ingewerkt, dat het geheel een prachtig stukje kunst werd, waarvoor we allen den heer Dekking dank baar mogen zijn. De Cyrano de Bergerac is algemeen bekend en het lijkt ons onnoodig, den inhoud er van uitvoerig weer te geven. Volstaan we dus met een heel klein resumé-tje: De Bergerac is we leven in den tijd van Kardinaal Richelieu, den tyd, waarin Frankrijk uiterlijk krachtig was, maar in nerlijk leed aan armoede, vooral wat de kunst betrof de Bergerac dan is in dien tijd eigenlijk de eenige ware dichter, die „aar waarnenriagen^verrichUn dan mor?(< Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te La rv iuna. I Laagste barometerstand 728.9 te Vesttn nör. Verwachting, geldig tot den avond van -)* October: Meest matige, wellicht, tijdelijk krachtig Zuidelijke tot Westelijken wind; zwaar wolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring regenbuien; weinig verandering in tempera.' tuur. TRAMLIJN PURMEREND- ALKMAAR. Is bijlage Nr. 118 schrijven B. en W.: In Uwe vergadering van 25 September j.1. werd besloten, het adres van 29 Juli j.1. van het gemeentebestuur van Purmerend, houden de verzoek om ons College te machtigen in samenwerking met andere gemeenten pogin gen aan te wenden tot behoud van de tram lijn Purmerend—Alkmaar en voorloopig een renteloos voorschot beschikbaar te stellen voor dit doel, zoomede het adres van Burge meester en Wethouders van De Rijp, d.d. 21 Augustus j.1. tot ondersteuning van voren genoemd verzoek in onze handen om advies te stellen, met uitnoodiging, tegelijkertijd in lichtingen te verstrekken omtrent een door den heer Westerhof gestelde vraag met be trekking tot.de mogelijkheid van exploitatie van benzinemotorwagens op dit traject. Wij kunnen U ter voldoening aan deze opdracht mededeelen, dat reeds verschillende bespre kingen met de belanghebbende gemeentebe sturen zijn gehouden en dat zich uit die be sturen een commissie heeft gevormd om over deze aangelegenheid te adviseeren. Deze commissie heeft zich veel moeite gegeven bij haar pogingen tot behoud van de tramlijn Purmerend—Alkmaar en conferenties gehad met de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, met de Staats commissie voor de tramwegen en met een commissie uit Gedeputeerde Staten Het resultaat van al deze besprekingen was wei nig bemoedigend, in verband waarmede de commissie in overweging gaf geen verdere stappen te doen. Algemeen was men het er over eens, dat be houd van de tramlijn Purmerend—Alkmaar met de tegenwoordige wijze van exploitatie nimmer rendabel zou worden, tenzij met zeer belangrijke offers van de zijde van de daarbij belanghebbende overheidslichamen Voor een andere exploitatie zouden alleen in aanmerking kunnen komen electrischT tractie of benzine-motortrams. Hieromtrent is een berekening opgezet di bij de stukken ter inzage ligt. Uit die bereke! ning, opgemaakt door den Directeur der N V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat! schappij blijkt, dat, wordt de tramlijn pUr' merend—Alkmaar ingericht voor electrisch» tractie, de aanlegkosten, exclusief rollend materieel, moeten worden geraamd 650.000. - op Gerekend op 14 ritten heen en terug (i uursdienst) zal de exploitatie met inbe°rm van de noodige reserveering tot een iaa'r lijksch tekort leiden van 90.000. Bij handhaving van de tramlijn Purme. rend—Alkmaar en inrichting voor benzine motortrams zal de spoorweg die voor betrek kelijk licht materiaal is aangelegd, aanzien" lijk verzwaard moeten worden. De kosten voor de noodige spoorverzwaring, wissels en motortramrijtuigen worden geraamd on 250.000. p Rekent men, dat dagelijks 9 ritten heen en terug (1 Yt uur dienst) zullen worden ge- maakt, dan zal de exploitatie met inbegrip van de noodige reserveeringen een verlies per jaar opleveren van 58.000. Op bijdragen van het Rijk en de Nederlandsche Spoor wegen valt niet te rekenen, terwijl het ook twijfelachtig is, of de provincie Noordhol- land onder die omstandigheden bereid zou zijn een gedeelte van het benoodigde voor schot renteloos te verstrekken. Met deze feiten hebben de gemeenten reke ning te houden. Ook wij zouden evenals Pur- merend en De Rijp, gaarne een stap doen, die kan leiden tot behoud der tramverbin ding, maar wij zijn overtuigd, dat de dek king van een dergelijk tekort niet behoort tot de practische mogelijkheden. Aan electrische tractie valt in verband met de hooge kapitaals- en exploitatieuitgaven niet te denken. Maar ook de verwachte uit komsten van een exploitatie met benzine motorwagens zijn niet van dien aard, dat de gemeenten die als grondslag kunnen nemen voor toekennig van financieelen steun. In eik geval zou een kapitaal van 250.000 door ae daarbij belanghebbende overheidslicha men bijeengebracht moeten worden, dat rente loos zou moeten worden verstrekt, terwijl de exploitatie, ondanks het feit, dat door de ver beterde wijze van exploitatie opr 30 meer aan ontvangsten is gerekend, toch nog een belangrijk nadeelig saldo, t.w. 58.000 per jaar, zou opleveren. Het ligt voor de hand, dat de belangheb. bende overheidslichamen bij het behoud van de tramlijn PurmerendAlkmaar, wanneer zij voornemens zouden zijn een deel vanher jaarlijksch exploitatietekort voor hun reke ning te nemen zouden moeten weten, welk bedrag de bijdragen in totaal ten hoogste zouden beloopen. De Directie der Noord- Zuid-Hollandsche T ramwegmaatschappf heeft echter medegedeeld, dat zij geen enkel risico voor de exploitatie van de tramlijn Purmerend—Alkmaar op zich wenscht te nemen, zoodat de gemeenten en eventueel de Provincie onbeperkt garant zouden moeten zijn voor het geheele verlies. Wij herhalen, dat wij hiertoe het voorstel niet durven doen. Nu zouden wij, evenals sommige andere g'; meenten, een bedrag kunnen noemen, dat wi] wel gerechtvaardigd zouden achten. Maai nu er geen sprake van kan zijn, dat het offer van de gezamenlijke gemeenten ook maat eenigermate in staat zou zijn het verlies te dekken, heeft het naar ons voorkomt geen zin, zich te begeven in de vraag, op welk be drag men het belang van Alkmaar bij het be houd van deze verbinding moet waardeeren. Dat dit belang aanwezig is, staat vast. En wij geven gaarne toe, dat, gelijk trouwens voor de hand ligt, de tramverbinding de be stemming heeft en altijd heeft gehad, een streekbelang te dienen. .J Dat de omstandigheden oorzaak zijn, aat de verbinding met opheffing wordt bedreig®» betreuren wij evenals de andere gemeenten- Maar nu die opheffing alleen kan worden voorkomen, wanneer de gemeente AJk®®; jaarlijks tenminste ongeveer 30.000 oe* schikbaar stelt, zal er wel niemand zijn. 1 Alkmaar voor kortzichtigheid zal betichten» wanneer deze gemeente zie hvan financieel steun onthoudt. Wij zien ons dan ook genoopt, U voor stellen ons te machtigen, aan bovengenoem Gemeentebesturen mede te deelen, dat u Vergadering het in de gegeven omstandig heden niet mogelijk acht, de exploitatie v de tramverbinaing Alkmaar—Purmerend waarborgen door toezegging van financi len steun harerzijds. Het Amsterdamsch Tooneel, leiders ard Verkade en Albert van Dalsum, sp 14 November a.s. in „De Rustende jaë te Bergen, op uitnoodiging van den,7:v.j„r Kunstkring „Zijn Tweede Ik" blijspel n :f bedrijven van S. N. Behrman, welk sw het Rikd Hopper Theater te Amsterdam TAAuonl 1 1 A >2 zooveel succes werd gespeeld. Het gezelschap verbond zich om ci Bergen het stuk in het eigen décor te P Wij waren in de gelegenheid het st f, Amsterdam te zien spelen en kunnen door verzekeren, dat den bezoekers een mende avond wacht. ifl ju In dit Amerikaansche blijspel, dat tellectueele kringen speelt, vindtmen bedrijf volop gelegenheid hartelijk te - en krijgt men vooral van Nel Staats en ce Meester uitnemend spel te zien. Toch is het een stuk met ee:1 in»0 '#öf. lueii is uei een siuk mei cc;- "•*- #oi- geen niet van elk blijspel gezegd kan den. Het relativiteitsbegrip komt er „t(| naar voren, hetgeen ter kenschets mg. het huidige geestesleven onontbeerlijk

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2