üniistht Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Kariifd fw88 sr dertigste Jaargang, Donderdag 23 October Radio-hoekje GEMEE1TËHADEW. Stadsnieuws ITo. 85G 1930. Vrijdag 24 October. Hilversum, 298 M. 8— V.A.R.A. Gra mofoonplaten. 10.V.P.R.O. Morgenwij ding. 10.15 Voordracht door M. Bever sluis. 1-0.30 V.A.R.A. Ziekenuurtje. Zang, voordracht en piano. 11.30 Gramofoonpl. 12.—2.Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. T. Schleyer, zang. A.V.R.O. 2.05—2.30 A.V.R O. Voor de scholen. 2.303.A.V.R.O. Gramofoon platen. 3.4.Concert door het A.V.R.O.- Kwintet onder leiding van F. Lupgens. 4. V.A.R.A. Gramofoonpl. 4.45 V.A.R.A. Kin derverhalen. 5.30 V.A.R.A. Orgelconcert door Joh. Jong. 6.Concert door het V.A.R.A.-orkest. 7.V.A.R.A. Actueele causerie. 7.15 V.A.R.A. Literair halfuurtje. 8.V.P.R.O. Cathechisatie door ds. W. J. v d. Kieboom. Mr. R. Houwink, spreker. H. Rynbergen, viool. N. Wagenaar, piano. Persber. en gramofoonpl. 11.12.Gra- jnofoonplaten V.A.R.A. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) i.—0.15 Platenconcert. 11.30—12.— Zie- kenhalfuurtje. 12.15 Concert door het K. R. O.-Kwintet. 1.452.Concert door het K. R. O.-salon orkest. 2.2.45 Kookcursus. 2.454.45 Vervolg orkestconcert. 5.45 6.45 Mej. E. Thole, zang. Mej. C. Mulder Loewer, pianobegeleiding. 6.457.15 En- felsche les. 7.15 A. A. L. Graumans: Bra- antsche brieven. 8.11.Concert door het K. R. O.-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. Hr. Bringbok, solist. Engelsche muziek. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. P. Mc. Donald, viool. K. Murray, piano. 12.50 Or gelspel door H. Grace. M. Bonin, sopraan. I.50 Gramofoonpl 2.50 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Koersen. 7.Zang door Anna Filipova. 7.20 Lezing. 8.05 Vaude ville. 9.20 Berichten. 9.35 Koersen. 9.40 Le zing. 9:55 „Nurse Henrietta". Drama van Ff. Kesser. 11.05 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Praijs „Radio- P ar is!'1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en cello. 9.50 „Cosi fan tutte" van Mozart. Orkest en so listen. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 8.05 Orkestconcert. 8.10 Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11 20—1.20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Orkest en zan ger. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.259.05 Orkestconcert en voordracht. „O, Pepita" Blijspel in 1 bedrijf van E. Bogh. 9.25 10.20 Orkestconcert en cembalo. SCHOORL. Dee raad vergaderde Woensdagmorgen ten 10 ure voltallig. In de te kleine raadszaal zaten de raads leden en de pers al heel dicht bij elkander. Schoori verheugt zich in hooge mate in de belangstelling van de pers. Niet minder dan vier verslaggevers kan men daar bij een raadsvergadering aan de perstafel vinden, al moeten wij eerlijk verklaren niet te be grijpen, dat het noodig is, dat „Het Volk", aat van een raadsvergadering van Schoor! slechts 10 a 20 regels publiceert, door een verslaggever vertegenwoordigd is. Vermoe delijk is de man ook wel aanwezig om in de afd. Schoori te kunnen bevestigen, hoe kra nig de heeer Gutter in den raad het So;\ Dem. standpunt verdedigt. Van Ged. St. was de goedkeuring in gekomen op het besluit tot het aangaan van een geldleening van 120.000 voor de wegen en van 96000 voor het gasbedrijf. Ged. St. hadden voorts goedgekeurd de gemeentebegrooting 1930 en de suppletoire Eegrootingen van 26 Mei, 30 Juni en 9 Juli. riet verslag over den toestand van de ge meente in '29 en dat betreffende Volkshuis vesting zal met dat van de Provincie en van het Prov. Waterleidingbedrijf ter kennisname circuleeren bij de raadsleden. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Van ALICE CAMPBELL. Oeautoriseerde vertaling uit het Engelscb door J. E. DE B K. 40) Miss Clifford was geschrokken en zeide dat ze die verschijnselen niet prettig vond. „En u, dokter?" Dr. Sartorius antwoordde niet, dronk zijn kopje koffie leeg en stond op. f „Ik geloof, dat mevrouw wat koorts heeft' zeide Aline, met iets van verheugenis in haar stem. „Dat hoop ik niet", zeide de oude dame, Roger en Esther, lie beiden onverschillig ble ven, aanziende. ,,'t Heeft misschien niets te beduiden", zei de Esther. „Ik zou me maar niets ongerust maken". Een kwartier later riep de dokter Esther om in lady Clifford's slaapkamer te komen. Lady Clifford vertoonde de allereerste ver schijnselen van typhus. Hij wou haar inspui ten met anti-toxine, dan kon hij het misschien bezweren. Sir Charles mag er niets van we ten, we zullen zeggeen dat ze koude heeft gevat. De Fran^aise lag slap en stil te bed en staarde naar boven met oogen die niets sche nen te zien. Het haar, slordig naar achteren gekamd, liet haar bijzonder hoog voorhoofd onbedekt, waardoor ze er geheel ander uit zag. Ze zag geelachtig bleek en verroerde DeVoorzitter deelde mede, dat B. en W. een schrijven hadden gericht tot de firma Wilson, waarin deze werd herinnerd aan den plicht om de door 't maken van het gasbuizennet in de wegen ontstane kuilen weg te nemen. De firma Wilson was daarmee reeds aan gevangen. Het gedeelte Duinweg, dat aanvankelijk niet was aanbesteed, omdat men zich had verrekend, was thans aanbesteed aan Gebr Min voor 60 cent per M2. Verwacht mag worden, dat binnen 3 weken de Duinweg ge reed is. De Voorweg zal met gebruikte stee- nen worden behard. Met het oog op de wer keloosheidsvoorziening zal dit werk zoovee5 mogelijk in eigen beheer worden uitgevoerd Van den heer Erdtsieck, hoofdopzichter van het Hoogheemraadschap, is over de wijze van uitvoering spoedig een rapport te verwachten. Op voorstel van B. en W. werd ingevolg- een verzoek van den heer Kasenbrood die heeft toegezegd, dat hij zijn bijdrage in de yerpleegkosten van zijn dochter van 1 op f 1 -50 zal verhoogen, besloten, aan B. en W. alsnog voor die verpleging een verhoogd crediet van 100 toe te staan. Een verzoek van Jhr. van Suchtelen, dato 6 Aug. '30, aan welke voorwaarden hij moet voldoen om op een terrein van de Wed. Snip aan het einde van den Harger Weg een landhuis te mogen bouwen, zal met het oog op het behoud van het natuurschoon door B. en W. nog eens nader worden bekeken 28 Aug. was van den heer K. Wiedijk het verzoek ingekomen, hem toestemming te ver- leenen tot het aanleggen van een radio-cen trale in de gemeente. De man ;s reeds lang bezig en B. en W stellen voor, in beginsel te besluiten, hem de gevraagde concessie te verkenen, onder voorbehoud, dat hij voldoet aan de verplich tingen, die het Rijk hem oplegt en een waar borgsom stort in de gemeentekas, waardoor bij opheffing van het bedrijf te zijnen kos'e het te maken net kan worden opgeruimd. De heer D u i n bad vernomen, dat het net zooveel mogelijk gemaakt zal worden zonder gebruikmaking van de palen van het G. E. B. Wanneer hier en daar de weg ge kruist moet wordenden dit geschiedt in goe de orde, dan is daar z.i. niets tegen. De heer G u 11 e r vroeg, of er bezwaar tegen was, dat de man gebruik maakte van de palen van het G. E. B. De Voorzitter zeide, dat er geen be zwaar was, wanneer er één of twee conces- sionnarissen waren. Volgens de nieuwe wet heeft elke radiorichting echter recht op een distributie-concessie en dan is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat men zóóveel dra den aan de palen van het G. E. B. krijgt, dat er geen plaats meer is voor die van het eigen bedrijf. De heer Stam merkte op, dat de heer Wiedijk geen concessie kan krijgen, omdat hij maar één station wil aansluiten en hij wettelijk verplicht is, het inschakelen van twee stations mogelijk te maken. De Voorzitter zeide, dat B. en W daarom vergunning wilden verleenen, onder voorbehoud, dat aan de door het Rijk te stel len voorwaarden voldaan zal worden. Z. h. s. werd hierop conform het voorste! besloten. De verordening op de Zomerwo ningen und kein Ende. Van Ged. St. was een schrijven ingeko men; waarin in overweging wordt gegeven om de verordening op de zomerwoningen op nieuw in behandeling te brengen. Voorgesteld wordt, om de art 10 en 17 in te trekken en art. 21 te wijzigen. Art. 17 wordt in strijd geacht met de bepalingen van de Woningwet en ook wordt opgemerkt, dat de Overheid niet kan erkennen, dat men- schen van verschillende kunne in één vertreK mogen slapen Ook moet de verplichting worden opge legd, dat telkenjare de vergunning om te mogen bewonen, moet worden aangevraagd Het einde van den overgangstermijn willen Ged. St. gesteld zien op 1 Jan. 1932 en niet op 1935. De heer Schermer zag in het schrijven wel een lichtpunt. Ged. Staten zijn zeer uit voerig en omslachtig en stpr. zag daarin een bewijs, dat zeniet sterk staan. Hij stelde daarom voor, het schrijven tot de volgende vergadering aan te houden, aangezien hij voornemens is, in die vergadering met voor stellen te komen. Aldus werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat men te Groet is begonnen met het maken van een straatje naar de oude kerk. De wijzerplaat van den toren aldaar is weer hersteld, doch het is niet uitgesloten, dat daarvoor in de toekomst een glasplaat moet worden aangebracht, om de wijzerplaat te beschermen tegen aangewaaid zand. a- zich niet onder de inspuiting, maar knikje flauwtjes toen de dokter zeide dat ze te bed moest blijven. Ze vertoonde die volkomen uit putting, die altijd op een hysterische uit barsting volgt. Maar Esther was van oor deel, dat de uitputting alleen physiek was en dat haar geest onvermoeid door arbeidde. Zoodra ze vrij was, haalde Esther hoed en mantel en ging met Roger rijden. Half tegen haar zin vertelde ze hem alles wat er dien morgen gebeurd was. „En ik begrijp vol strekt niet waarom zij zoo woedend was", zeide ze ten slotte. Na een korte stilte antwoordde Roger: „Ik wel, ik wist dat ze een helsch spektakel zou maken en ik heb mijn vader gewaarschuwd Hij zweeg, nadenkend wat wel, wat niet te vertellen. „Er is geen reden, waarom ik het niet zeggen zou; ik heb het gevoel of ik u al lang genoeg ken. Ziet u, al lang geleden heeft mijn vader mij tot zaakwaarnemer be noemd over al zijn bezittingen. In geval hij streft, krijg ik groote macht over Thérèse oi liever gezegd met zoozeer macht dan wel kennis van al haar doen en laten. Ze weet, dat het een bloot formaliteit is, en dat ik me nooit in haar zaken zou mengen. Maar zij haat dit idee en dat is alles." „O", zeide Esther verbluft. „Misschien hebt u het wel eens ongemerkt, maar ze vindt me niet sympathiek en wil lie ver niets met me te doen hebben." „Is ze zoo op u gebeten? U had eens moe ten zien hoe woedend of ze was." „Dat kan ik me voostellen, ik ben een scher pe angel in haar vleesch." „Maar u zoudt haar toch niet ..Aan banden willen leggen, o neen. De Ten dienste van het onderricht in Espe ranto was aan den heer Geurts de beschik king gegeven over een verwarmd en verlicht schoollokaal. Een verzoek van het bestuur van huisver zorging om deze nuttige vereeniging voor 1930 een subsidie van 1 100 te verleenen, werd aangehouden tot de volgende verga dering. opdat B. en W. dit verzoek nog nader onder de oogen kunnen zien. De voorzitter deelde mede, dat de stichting van het gasbedrijf in werkelijkheid 87000 had gekost, ïnplaats van 96000, zooals was geraamd De aflossing behoeft nu niet 3200 te bedragen, doch thans kan met 2900 worden volstaan. Bovendien be hoeft minder rente te worden opgebracht, zoodat dit een meevaller kan worden ge noemd. Ook het aantal aansluitingen geeft reden tot tevredenheid. Met het oog hierop stelden B. en W. voor, het raadsbesluit tin het aangaan van een geldleening van 96000 met Gemeentecre- diet in te trekken en een nieuw besluit te ne men tot het aangaan van Ten leening van 87000 met dezelfde instelling. Conform besloten. W erkloosheidsvoorziening. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. 1 Oct. een bespreking hebben gehad met bestuursleden van de Centrale en den R.K Transportarbeidersbond over de wenschelijk heid om de werkloozen gedurende den tijd, waarin zij uitkeering ontvangen, om de week te werk te stellen, aangezien daardoor het aantal weken, waarin zij door steun en te werkstelling in stand kunnen blijven, belangrijk verlengd kan worden. B. en W. stelden daarom een regeling voor, waarin bepaald wordt, dat gezinshoof den en kostwinners gemiddeld 8K uur per dag te werk kunnen worden gesteld, om de andere week na 6 wachtdagen, tegen een loon van 3 per dag voor arbeiders, die bij een werkeloozenkas zijn aangesloten en te gen een loon van 2.50 per dag voor niet- georganiseerden. De voorzitter zeide, dat de organisa ties van oordeel zijn, dat, wanneer het zóó wordt aangenomen, er een goede stap ge daan wordt Wanneer 10 menschen 120 da gen werkeloos zijn, dan behoeven zij daar van slechts 60 dagen door de gemeente te werk te worden gesteld, hetgeen voor de gemeente een bedrag van 1800 zal vorde ren. De heer Duin merkte op, dat het in Schoori steeds de gewoonte was, de men schen te helpen, mits ze er zelf niet te ge makkelijk over denken. De voorzitter antwoordde, dat in elk geval geinformeerd zal worden, waarom iemand werkloos werd. De beoordeeling van de gevallen blijft dan ook in handen van B. en W. De heer Schermer kon zich volkomen met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het voorgestelde loon is lager dan dat in het particuliere bedrijf, zoodat de prikkel om te voorkomen, dat men bij de gemeentelijke werkeloosheidsvoorziening te werk wordt ge steld, aanwezig is. Het verschil in loon tusschen georgani- seerden heeft ook zijn instemming, omdat dit een aansporing is voor de niet-georgani- seerden, in de richting van zelf-zorg. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. kwa men in de volgende vergadering met een program voor de door werkloozen uit te voeren werken. Vóór alles geeft hij de voor keur aan productief werk en z.i. is dit er in de gemeente. De voorzitter had daar niets tegen, omdat ook B. en W. tegen demoraliseerend werk zijn. De heer Stam kon zich vereenigen met een regeling, die de werkloozen ten goede komt. Voor hem was het de vraag, of de re geling werd voorgesteld om de werkeloozen- kassen of om de werkeloozen. Wethouder B ij 1 antwoordde dat volgens het reglement van de werkeloozenkass-en een werkelooze per jaar 42 dagen kan trekken.. Wanneer die 42 dagen om zijn, dan krijgen deze werkloozen geen uitkeering en zijn zij uitgetrokkenen. Wanneer dit 3 jaar achter el kaar gebeurt, zijn ze dubbel uitgetrokken en kunnen ze niets meer uit die kassen krijgen. Voor de arbeiders is het dus van veel belang, dat ze na een week uitkeering weer een week te werk worden gesteld, aangezien daardoor de periode van 42 dagen tot 84 wordt ver lengd. De heer Stam kon zich nu volkomen met het voorstel vereenigen. De heer G u 11 e r wees er nog op, dat de uitkeering voor een werklooze uit de werk- loozenkas slechts 10 per week bedraagt. Voor den betrokken arbeider is het dan ook van veel belang, dat op een week met zoo'n geringe uitkeering een arbeidsweek met een - toestand is voor mij even ellendig als voor haar. Ik wensch niet gedwongen te zijn te weten wat zij met haar geld uitvoert. Maar ik hoop mijn vader nog tot andere gedachten te brengen, als hij wel genoeg is. Hij is zoo koppig als een ezel." Ze glimlachte even en zeide: „Ik vrees, dat uw stiefmoeder van nu af aan een grooten hekel aan mij zal hebben. Maar ik kon toch niet rustig toezien, toen ze zoo op den ouden man aanvloog. Ze leek wel een tijgerin." Bang, onbescheiden te zijn, hield ze op. „U hoeft geen verontschuldigingen te ma ken. Een feit is een feit. Maar het spijt me, dat u met dat onaangedane feit zoo in aan raking kwaamt. U behoeft u zelve niets te verwijten." ,,'t Zal heel moeilijk zijn, de verhouding is lastig geworden." „Daarom niet getreurd. Ze is nu van plan voor een tijdje opgeborgen te zijn en u hebt niets met haar te maken." Verwonderd zag ze hem aan. „Hoe bedoelt u dat ze is van plan?" „Wel, dat doet een hysterica immers altijd, wanneer ze andere menschen in het ongelijk heeft gesteld, narigheid heeft berokkend en sympathie wil opwekken. Die streek wordt zooveel uitgehaald. Vindt u dat ook niet?" „Dat weet ik niet", zeide ze zacht „De dokter ziet het ernstig in. Hij heeft haar in gespoten met anto-toxine voor typhus". „Ja waarom ook nie. Hij moet zijn geld verdienen. En het zal haar niets geen kwaad doen." Aarzelend, flauw glimlachend, zeide zij: „Ze ziet er slecht uit. _En dat zoudt u ook doen als u binnen een hooger loon volgt. Wanneer een gezin 6 we ken achteréén slechts 10 per week ontving, zou de gemeente toch moeten bijpassen. Spr meende dan ook. dat deze regeling ook de ge meente ten goede komt De heer Kaag was met het oog op den slechten toestand in den land- en tuinbouw bevreesd, dat het aantal werkeloozen groot zou worden. Z. i. was de vrees gegrond, dat de ge meente niet bij machte zou blijken om in de werkloosheid te voorzien en hij zou dan ook prijs stellen op overleg met het staatsbosch- beheer, waar bovendien productief werk is te vinden. De voorzitter merkte op, dat fn Schoori het Staatsboschbeheer steeds geluk kig in eerste instantie is opgetreden. B. en W. zijn daarover ook thans in cor respondentie getreden en hebben de gegronde hoop. dat de nieuwe houtvester ook in dit opzicht de voetsporen van zijn voorganger zal volgen. Met algemeene stemmen werd hierop de door B. en W. voorgestelde regeling aan vaard. Begrootingen. De begrooting van het gemeentelijk gas distributie-bedrijf, ontvangsten en uitgaven 4864.75, alsmede die voor dit bedrijf over 1931. gewone dienst ontvangsten en uitgaven 13940, kapitaaldienst 2900; de begroo ting voor het Burg. Armbestuur, ontvangsten en uitgaven 4275.95; die van het G E. B. 20500; die van den gemeerschappelijken vleeschkeuringsdienst f 3150.35, met een na- deelig saldo van 180, alsmede de gemeente begrooting voor 1930, ontvangsten en uit gaven 109603.45, onvoorzien f 1500, kapi taaldienst 11900, werden in handen van een Commissie van onderzoek gesteld, bestaande uit de raadsleden, buiten de wethouders. Hét voorstel van B. en W. om het oude Raadhuis te Schoori te onttrekken aan den openbaren dienst en dit gebouwtje op de door Ged. Staten in beginsel goedgekeurde voorwaarden te schenken aan de Vereeniging Hendrick de Keyser te Amsterdam, ter ver- rolling en restauratie, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Kaag vond het wensehelijk, dat aankondigingen van feestelijkheden en ver gaderingen niet op de telefoonpalen werden geplakt, maar met punaises werden bevestigd, om te voorkomen, dat ze langer blijven zit ten dan noodig is. Spr. wilde dit aan betreffende vereenigin- gen verzoeken en als dit niet helpt, een ver ordening in het leven roepen om tegen de plakkers proces-verbaal op te maken. De voorzitter was het hiermee eens. De heer Stam vond dit uit aesthetisch oogpunt ook gewenscht Hij merkte op, dat men in Bergen nog steeds groote plakkaten op de boomen van Schoorl's zomerfeesten kan vinden en hij was van oordeel, dat het de plicht van de betref fende besturen was om te zorgen, dat deze dingen tijdig werden verwijderd. De voorzitter merkte op, dat dit laat ste een aangelegenheid betrof, die de be voegdheid van het bestuur van een naburige gemeente raakte. De heer Duin had vernomen, dat men opnieuw voor de bestrating steenen te kort kwam De voorzitter ontkende dit met be slistheid. De heer Schermer betoogde, dat door een verkeerde opvatting van de opzichters, die blijkaar het bestek niet hadden gelezen, en blijk hadden gegeven, met de herstrating van een stuk van 200 M. bij den heer Kriller, niet op de hoogte te zijn, dit gerucht door de buitenwacht was verspreid. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gistermiddag had ten Stadhuize een ver gadering plaats van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier, onder voorzitter schap van den heer S. W. Arntz. Afwezig waren de heeren Konig en Valkering, En- del en Blaauboer met kennisgeving. Ingekomen stukken: Postkwitanties. a. Verzoek van de r.k. middenstandsver- eeniging „de Hanze" te Alkmaar, om te wil len bevorderen, dat de postkwitanties ook bij de tweede aanbieding bij een bank betaal baar mogen worden gesteld. De heer C o 1 t o f zei, dat in Den Helder reeds gehandeld kan worden zooals ge vraagd! De heer K u y p e r was van meening, dat het hier geldt een meerdere of mindere wel willendheid van den betreffenden postbode. etmaal tweemaal zulke woedende buien had gehad", en toen bang dat hij te veel gezegd had, bracht hij een ander onderwerp te ber de. „Wat ben je toch een plichtmatig wezen tje, Esther, je wilt niet hebben dat ik van iemand iets kwaads zal zeggen. Ik mag je immers wel bij den naam noemen?" Hij had haar aangezien met heel wat meer belangstelling dan een chauffeur gewoonlijk aan zijn metgezellin betoont. Het gevolg was een te veel afwijken naar den kant van den weg en bijna waren ze tegen een lantaarnpaal gebotst. „Goede hemel, wat gaat die malle vent doen?" Esther gaf een gil en sprong op. Bijna hadden ze een voetganger overreden, die schuin overstak naar een klein café. De man stond midden op den weg Roger uit te schel den in een uitgezocht jargot en een kellner met een vullen voorschoot en twee cafébezoe kers op het zijpad vielen hem ijverig bij. Roger negeerde dit gescheld en wilde door rijden, toen Esther hem bij den arm pakte. „Houd even op, ik wil met dien man pra ten, hij is een oude vriend van mij Ze lachte toen Roger hoogst verbaasd de auto stil deed staan. HOOFDSTUK 20. W. De man op den weg, die er uitzag als een ge zette „brig&nd snelde met den hoed in zijn hand op den wagen af. t Js de zuster, o zuster wat ben ik blij u te zien. „Jaques, t is Jaques, de knecht van den dok ter, - -- 1 Devoorzitter geloofde wel, dat een verzoek als gevraagd aan de directie der pos terijen zal worden ingewilligd. Besloten werd een dergelijk verzoek te ver zenden. b. Missive van het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, dat met ingang van 1 Oc tober j.L een proef zal worden genomen met de invoering van brieftelegrammen in bin- nenlandsch verkeer. Tevens werd medege deeld, dat het tarief is gesteld op de helft van dat der volbetaalde telegrammen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van den Onderwijsraad te 's Gravenhage, waarin wordt gevraagd, welke verwachtingen worden gekoesterd om trent het gebruik van Esperanto voor de han delscorrespondentie. Desecretaris deelde mede, dat de K. v. K. getracht heeft een cursus in Esperanto te doen geven, maar er kwamen niet genoeg liefhebbers. Met een poging van de volksuni versiteit ging het evenzoo. Devoorzitter vond dit vreemd, hij achtte deze taal toch zeer gemakkelijk. Mis schien ligt de mislukking van de pogingen op de scholen. Op de handelsscholen zou het Esperanto zeer zieker op zijn plaats zijn. Een doorvoering en veelvuldige toepassing dezer taal zou veel tijd vrij maken voor andere studie, omdat dan geen andere talen meer be hoefden te worden geleerd. In vele landen, vooral in Oost-Europa, wordt het Esperanto geregeld gebruikt en ook in Nederland nemen de beoefenaren toe. Er zijn verschillende fir ma's, die op hunne brieven vermelden, dat zij in die taal correspondeeren. De heer M o e n s vreesde, dat het Espe ranto er niet zoo gemakkelijk zal ingaan, om dat het drievierde deel der landen van d« wereld Engelsch spreekt en bezwaar zal heb ben er nog een taal bij te leeren. Eenige heeren geloofden alleen aan een toekomst voor Esperanto, indien het onder wijs daarin verplichtend wordt gesteld. Ten slotte werd op voorstel van den heer D e R a a t besloten aan den Onderwijsraad te antwoorden, dat de Kamer wel wat van die taal verwacht, mits men erin kan slagen internationaal regelen te treffen voor de in voering. d. Afdruk van een adres van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, gericht aan den minister van financiën, inzake het registratierecht voor Naamlooze Vennoot schappen, verschuldigd ingevolge artikel 46 vlg. der Registratiewet 1917. Verzocht wordt, dit artikel zoodanig te wij zigen, dat het registratierecht van 2Vi over het bedrag van het geplaatste kapitaal slechts verschuldigd is binnen een bepaalden termijn na het verkrijgen van de verklaring van geen bezwaar, tenzij de storting reeds eerder plaats heeft of verschuldigd is, in welk geval het recht kon worden gevorderd binnen 14 dagen na het tijdstip van storting. Op advies van den voorzitter werd besloten het adres te steunen. e. Dito inzake de rijwielbelasting. In het belang van een zoo regelmatig m» gelijken gang van zaken in de Nederlandsche rijwielindustrie en -handel, wordt den mi nister van financien verzocht, te bevorderen dat in de maaden Juni en Juli bij voldoening van de rijwielbelasting door aankoop van een belastingmerk, slechts een verminderd bedrag verschuldigd zal zijn. De daartoe noodige regelingen van comptabelen en administra tieven aard zouden, voor zoover niet besloten zou worden tot het vervaardigen van een af zonderlijk belastingplaatje voor bedoeld tijd vak, wellicht kunnen worden vereenvoudigd door voor het in het verkeer brengen van de rijwielbelastingmerken tegen den verlaagden prijs, gebruik te make van de bemiddeling van belanghebbenden bij voorbeeld rij- wielfabrieken die daarvoor in aanmerking komen en zich daarmede willen belasten. Mochten tegen een wijziging als hierboven uiteengezet onoverkomelijke bezwaren be staan, dan ware te overwegen, aldus vervolgt het adres, het rijwielbelastingjaar te doen aanvangen op 1 October, waardoor mede aan de bovenomschreven bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. Voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van het hoofdbestuur der pos- terijen en telegrafie inzake het contact van deze instelling met de Kamers van Koop handel in Nederland. Medegedeeld worat, dat er een ambtenaar in dienst is genomen, die tot taak heeft het persoonlijk contact tus schen de P.T.T. en de gebruikers van den dienst te bevorderen en zoo mogelijk voor lichting te geven. Voor kennisgeving aangenomen. g. Dito, inzake het invoeren van brieftele grammen in buitenlandsch verkeer. Met in gang van 1 Oct. is deze dienst belangrijk uit gebreid. De tarieven bedragen de helft van Dit hoorende drukte Roger zijn spijt uit over het feit dat hij hem bijna had overreden. De kleine kerel was heelemaal niet boos meer, maar keek zijn vijand met stralende oogen aan. ,,'t Is niets mijnheer, 't was mijn schuld. Eb hoe gaat het met u, zuster?" „Best en met jou, Jaques?" „Zoo, zoo, ik nu zorgen voor kapitein Holli- day. Hij bij ons ins huis legeeren, maar niet voor lang denk ik. De kapitein bijna den heelen dag slapen. Ik hoef niet veel te koken, ik leer cocktails maken." „Je zult blij zijn als de dokter terug is?" De kleine man aarzelde even. „Ik zal u wat zeggen, zuster; ik niet gelooveo dat de dokter vooreerst terug komt." „Waarom denk je dat?" „Ah", en terwijl hij met zijn eenen schoen over het kiezel schuifelde, zeide hij nog steeds aarzelend: „Omdat de dokter er verleden van sprak, dat als kapitein Holliday heenging, hij ook weg zou gaan voor een of twee maanden naar Cognac, naar zijn familie. Hij misschien ook voor goed weg uit Cannes." „Zou hij dan zijn practijk opgeven?" vroeg Esther zeer verwonderd. Met veelzeggend gebaar trok Jaques de schouders op." „Ik weet er niets van, hij zegt altijd dat hij wil ophouden met werken en dan hij weer zeg gen tot den kapitein, dat hij het huis wil onder verhuren." „Het huis onderverhuren? Dus dan zou hij weggaan? Hoe zonderling." „Voor u, zuster, niet voor mij, ik ken den dok ter al zoo lang. Hij doet altijd domme din- gon.'V-^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5