KinderVerkoudheid Indië in ons midden LANDBOUW 8n VEETEELT. Bechtsagaken Pluimveeteelt X/ICKS DT3 VYO VI I ltl V tKEX YIH k TFIISA <-1\ T Jl NED. VER. VAN"~KAASHANDELAREN Invoering van een zwarte lijst" wVapoRub de hoogste dienaar van den staat, wat zijn bewoning betreft, waarschijnlijk slechter af s, althans minder tevreden kan zijn, dan een nederig schrijver aan een der departementen Het rustige Bantam met een rumoerig verleden. Het is volkomen begrijpelijk, dat onlangs de gouverneur-generaal een uitstapje naar Bantam heeft ondernomen. Wie met Indië van doen heeft, zich rekenschap geeft van den zoo uiteenloopenden aard van streken en bevolking, van de verschillende behoef ten der landen, van het verleden en zijn uit werking op het heden, kortom, wie de ont wikkeling van een gewest op Java wil ken nen en zich afvraagt hoe en waardoor ze kere toestanden ontstonden, zal ongetwijfeld zijn aandacht voor Bantam behouden en het land met eigen oogen wenschen te zien. Voor Nederlanders liggen de historische plekken op Java aan de noordkust en als historisch land is Bantam waarlijk het ge ringste niet. Men moet er niet heentrekken om er een wijde uitspanning te zien van lan delijke weeldfe, ook niet om een bonte men geling van volksleven te genieten of zich te verlustigen in de schakeering van een berg land, doch wie van de sombere hardheid van het oude „Banten" vernam en verlangt te zien hoe het aan de vroegere onrust ont groeide, vindt er veel opmerkelijks. Men mo ge achten, dat het Nederlandsch bestuur lange jaren heeft noodig gehad om er de verandering te brengen, maar eveneens is in rekening te brengen, dat de medewerking van hen, die waren geroepen tot leiding van hun volk, lang heeft ontbroken en daarna schoorvoetend was. Het is nu eenmaal niet weg te cijferen, dat de voormalige vorsten de leer toepasten: het volk is er voor den vorst. De gevolgen daarvan werden door den handel der O.I. Compagnie niet verergerd en niet verzacht; eerst wanneer de vorsten en hun talrijke ver wanten buiten alle bemoeienis zijn gebracht, komt er plaats voor onbaatzuchtigheid in het bestuur. Dan is het verboden de bevol king te knijpen en als er blijk komt van kne velarij, moet er een vervolging worden in gesteld. Maar hoe ook de bezetting der be stuursposten moge zijn, hoe nauwlettend de ambtenaren, toch zal er stille geweldenarij zijn, wanneer de hoofden er voor zijn te vin den. Dat is in Indië overal zoo geweest en zoo is het nog: wanneer de hoofden, kleine en groote, voordeelen aanvaarden uit onbe schreven opbrengsten van het volk, is er uitzuigerij. En hoe meer het vvestersch be stuur wordt gedund, des te ruimer wordt de kans voor ongewettigde practijken. In Banten is de willekeur en de knevela rij waarlijk niet gering geweest; ook zonder Multatuli's aanklacht kon met het weten. De ontevredenheid, door den druk der ver schuldigde en niet verschuldigde opbreng sten ontstaan, behoefde slechts den motor der opruiing, cm zich in daden van wanhoop en wraak te uiten: de Tjilegonsche opstand en moorden van 1888 werden de laatste en bekende uitbarsting. Nadien is er véél gedaan om de welvaart van noord-Banten mogelijk te maken. Alle kracht werd gegeven aan verbetering van den rijstbouw. De maatregelen en proeven hebben tijd genomen en men is geëindigd met de uitvoering van zeer uitvoerige wer ken tot bevloeiing. Dat laatste heeft zijn be slag gekregen in de jongste jaren en het overzien daarvan is alleen al een bezoek aan Banten waard. Afgewacht moet nu, of ook werkelijk het hoogste nut uit die werken wordt getrokken; het woord en de daad daartoe zijn aan de bevolking en aan de lei ders, de hoofden. Dat noordelijk deel van Banten is verre van mooi, doch in het westen, bewesten Tji- legon biedt het heuvelland eenige afwisse ling en men kan er dreven treffen van een verrassende liefelijkheid. Toch zal op me nig bezoeker de historische plek, een paar kilometers benoorden Serang, wel den sterksten indruk teweeg brengen. Nabij de baai van Banten ligt het oude fort Speel- wijk, de nederzetting uit de dagen der Kom- panie, die er bovenal peper verzamelde en verscheepte. Ten deele laat zich het oude le ven der ondernemende Hollander lezen uit het bouwwerk, dat den koopman en den soldaat herbergde met alle voorraden en dat in zijn naaste omgeving een laatste rust plaats heeft geboden aan wie er het leven moesten laten. Want een gezonde plek is het allerminst en die moet men nergens op de noordkust van het gezegend Java zoeken. De toerist heeft geen gelegenheid het merk waardig verschil op te merken, dat er in het voormalig gewest Banten (tegenwoordig is het een afdeeling van het gouvernement .West-Java) bestaat tusschen de noordelijke en zuidelijke helft. De natuur der streken ie anders, maar ook de bevolking. Wanneer in het noorden een aanzienlijk deel der be volking van Javaansche herkomst is, in het zuiden daarentegen is zij Soedaneesch. In de inrichting der dessa's en den bouw van wo ningen komt het duidelijk uit, in de eigen schappen van het volk niet minder. Vooral de arbeidzaamheid van het noorden steekt scherp af tegen een bepaalde uitstalling van de gemakzucht in het zuiden. Men werkt hier wel voor zijn broodje, tenzij een huis genoot of verwant het doet, maar de trek tot geldverdienen ontbreekt in het zuiden en bestaat in het noorden. Daar wordt ge spaard voor een Mekka-gang, in het zuiden niet. Akkerbouw gelijk dien rond Serang, Pan- deglang en Menes zoekt men in het zuiden tevergeefs, maar er behoort dadelijk aan te worden toegevoegd, dat de gronden in het zuiden over het geheel minder gunstig zijn. Volgt men een der drie wegen, die van Rangkas Bitoeng naar het zuiden leiden, dan merkt men op hoe geleidelijk het heuvel achtig terrein toeneemt in hoogte en in ar moe van grond, hoe de woonbuurten ge ringer worden in omvang en uiterlijk. Nog steeds is de bevolking er geneigd tot roof bouw; om de gebruikte velden bekommert zij zich later wel eens. Zoo kan men het zien in het door Multatuli bekend geworden Le- bak Eigenaardig, dat juist daar de erfpachten zijn gwwwtfd en verkregen door onderne mers van landbouwnijverheid. Veel vroeger zijn in Banten, in midden en zuid vooral, verscheidene gewassen voor den uitvoer be proefd en na de teleurstelling opgegeven. Vooral met koffie werden tal van tuinen voorzien. Tegenwoordig vindt men er slechts rubber. Een kwart eeuw geleden werden erf pachten door rubberplanters gekozen bezui den Rangkas Bitoeng en nabij Menes. Des tijds vergewiste men zich bij de keuze van terreinen weinig of niet van de degelijkheid der gronden en dat verzuim laat zich nu voor sommige landen in zijn gevolgen ge voelen. Doorgaans ondervinden de ondernemingen in Bantam nog een andere moeilijkheid; het vinden en behouden van genoeg werkvolk. Want juist in het gebied der ondernemin gen is de bevolking noch talrijk, noch belust op arbeid bij ondernemers. De menschen van noord-Banten gaan wel uit werken in dienst van anderen, maar zij geven de voor keur aan Lampoeng aan de overzijde van Straat Soenda, waar zij jaarlijks bij duizen den in de pepertuinen van Lampoengers een goede verdienste vinden, waarna zij met een aardigen spaarduit terugkeeren juist op het tijdstip waarop de rijstbouw in eigen land hun handen vraagt. Het volk van zuid- Banten kent dien ijver in het geheel niet en vertoont zich zelden op een onderneming, althans niet als losse arbeiders in de tui nen. Gewoonlijk heeft men er een aantal menschen, afkomstig uit de omgeving van het particuliere land Djasinga, aat gelegen is tusschen Buitenzorg en zuid-oost-Banten. Het is trekkend volk, dat zeer ongeregeld werkt en om de kleinste redenen zijn matten oprolt in den waren zin van het woord om elders hetzelfde te doen. Er zijn in Banten tal van eigenaardige toestanden, waarmee de bestuurder van doen krijgt en waarover hij de regeering mededeeling verstrekt. Geen wonder dat een landvoogd zich gedrongen voelt dat Banten eigener oogen te zien; zij het ook voor een klein gedeelte. Want, hoewel het gewest niet groot is, het vereischt toch voor eefi derge lijke waarneming meer tijd dan een gouver neur-generaal voor zijn uitstapjes op Java pleegt te nemen. Het reizen is er zelfs in Onze dagen niet gemakkelijk. De bestaande wegen zijn goed, maar de drie wegen in het zuidelijk deel gaan volstrekt niet tot de kust. De zuid kust van Banten is heel bijzonder; het weste lijk schiereiland Djoenkoelon is alleen over zee te bereiken, een ligging die de banteng beveiligt, het geweldig rund dat daar in kudden voorkomt en overgens op Java be trekkelijk zeldzaam is. Er is al sprake van geweest, dat Djoengkoelon tot natuurmonu ment zou worden verklaard. Over en uit Banten wordt gemeenlijk wei nig vernomen en voor het genoegen onder nemen de menschen in Indië doorgaans geen rtis aar dit westelijk deel van Java. Er zijn geen bergen met gezondheidsoorden en hotels; trekken door Banten vergt inspan ning en soberheid. Wie bereid is er een stu die van te maken, vindt er intusschen ruime verscheidenheid van stof en van sfeer. DENGAN HORMAT. KENNEMERLAND. De aanvoer van diverse soorten groenten was wederom van beteekenis; de kool domi neerde en dan volgden de groenten die in kisten worden aangevoerd. Daarnaast was er aanvoer in alle variaties, waaronder nog van kleine partijtjes snij- en spercieboonen, gedeeltelijk uit de natuur,' doch ook schitte rend mooie kasboonen. Bloemkool werd in groote kwantums aan gevoerd, althans groot genoeg om de prij zen van 2e en 3e kwaliteit te drukken. Mooie bloemkool gold 13.50 tot 20, 2e soort 7.50 tot 13 en 3e soort 2.50 tot 4 per 100 stuks. Roode kool was in bedui dende partijen aanwezig, bijna alles van el ders. Ook nu weer was er goede vraag naar mooie kleine kool, terwijl afwijkende kwali teit weinig opbracht; le soort gold 4.50 tot 6.50, 3e en 2e soort 1 tot 2.50 per 100 stuks. Savoye en groene kool was weder om gezocht, vooral de laatste, een mooi pro duct van eigen bodem. We noteerden voor savoye kool 3.50 tot 5 en groene kool 4.50 tot 8.50 per 100 stuks. Spruitkool werd in mooie partijen aange voerd en was evenals de vorige week, hoog in prijs, vooral le soort. De prijzen waren voor le soort 14.50 tot 22, 2e soort 6.50 tot 11 per 100 K.G. De aanvoer van andijvie was weder ruim en over het geheel was de kwaliteit mooi. Desondanks was de handel lui, met prijzen van 1.50 tot ƒ.2.75 per 100 stuks; extra kwaliteit iets hooger. De aanvoer van sla was klein en ook de kwaliteit begint bedenkelijk te verminderen. 0.50 tot 1,50 per 100 stuks). Spinazie werd in mooie partijen aange voerd en was duur, de noteering was 1.20 tot 1.60 per bak. Peen werd in mooie partijtjes aangevoerd met vluggen handel en opgaande prijzen. We noteerden voor le soort 13 tot 20 en 2e soort 7.50 tot 12 per 100 bos. Boonen waren er slechts in kleine partij tjes aangevoerd en wat nog maar eenigszins gaan kon, werd duur betaald. Natuurboonen golden 5.50 tot 19.50, kasboonen 35 tot 60, snijboonen 40 tot 65 per 100 K.G. De aanvoer van tomaten begon af te zak ken en ook de kwaliteit. Evenals de vorige week was goede kwaliteit duur. We noteer den voor A 20 tot j 30, B 20 tot 30 en C 12 tot 22 per 100 pond; 2e kwaliteit gold eenvoudig minder. Aardappelen werden in geen groote kwan tums aangevoerd. Wederom was er goede vraag naar prima kwaliteit en matige han del in onbekende kwaliteit, de. prijzen va rieerden van 4.50 tot 8 per 100 K.G. Vruchten en druiven waren van mooie kwaliteit. Vruchten werden voor fancy-prijzen ver handeld; druiven golden eventueel als de vorige week. De noteeringen waren: tafel peren 22 tot 53, tafelappelen 20 tot 46, keukenappelen 16 tot 23, keuken peren 14 tot 24 en druiven 46 tot 64 alles per 100 K.G. De overige aanvoer wps van zoo weinig beteekenis, dat we een omschrijving achter wege latefi. STEUN AAN TUINDERS. Verlichting schade hagelslag 22 Juni. De gemeenteraad van Velsen heeft met 5 stemmen tegen aangenomen het voorstel van de meerderheid van B. en W. om bij te dra gen in het fonds tot steun van de door ha gelslag op 22 Juni getroffen tuinders. Te Bodegraven is een vergadering gehou den van de Ned. Ver. van Kaashandelaren. De secretaris, mr. C. Jonker te Gouda, deel de mede, dat de pogingen van het bestuur om de invoerrechten in Cuba op Hollandsche kaas verlaagd te krijgen ,geen resultaat heb ben opgeleverd. In principe besloot men tot het voeren van een uitgebreide reclame-campagne om het gebruik van kaas over de geheele wereld t? bevorderen. Wanneer ook producenten, het rijkscontrolestation en wellicht Prov. Staten daartoe hun medewerking wiflen verkenen, zullen deze plannen nader worden uitge werkt. Aangenomen werd een voorstel, om een zwarte lijst aan te leggen van kaasboeren, die niet bereid blijken een behoorlijke scha devergoeding te geven voor die kaas, welke na den inkoop door onzichtbare gebreken in waarde is achteruit gegaan. De vergadering meende, dat de nieuwe wij ze van kaasmaken de kwaliteit niet ten goede komt. De oude methode werd algemeen bete" geacht. In verband met den export van kaas naar Duitschland deelde de secretaris mede, dat na het volgend jaar, wanneer het handels verdrag met Duitschland afloopt, zeer waar schijnlijk slechts 25 a 30 000 ton kaas uit Nederland in Duitschland zal mogen wor den ingevoerd. Men achtte het wenschelijk, dat hieromtrent thans reeds vragen in de Tweede Kamer worden gesteld. Aan het eind der vergadering deelde de heer J. A. Schilt mede, wegens gezondheids redenen als voorzitter te moeten bedanken De heer Schilt is een van de oprichters der vereeniging en heeft 23 jaar zitting in het bestuur gehad. DOOR DEN HOOFDONDERWIJZER MISHANDELD. P. J. B., hoofdonderwijzer, wonende te Helden, stond voor het Bossche Gerechtshof terecht ter zake dat hij op 15 April te Helden opzettelijk den leerling A. G. Peeters heeft mishandeld. De jongen kon de woorden Adriatische Zee niet spellen en werd toen door den meester met een liniaal in den hals geslagen. De jon gen was met de striemen in den hals schreiend thuis gekomen. De leerling was ook van de school verwijderd en met hem de jongens, die voor de rechtbank te Roermond tegen verdachte hadden getuigd. Verdachte ontkende de mishandeling e, ook het feit, dat hij de leerlingen had heen gezonden. Ze hadden allen het vaccinatiebe wijs gevraagd en dus bleven ze uit eigen be weging thuis. De stiefmoeder van den jongen Peeters, als getuige gehoord, verklaarde, dat haar stiefzoontje zeer dikwijls door verdachte mis handeld werd, terwijl de jongen toch niet zoo ondeugend was, maar alleen wat moeilijk spreken kon, zóó kon hij ook het woord Slo wakije niet uitspreken. Tot de jongens-getuigen had verdachte ge zegd: Je moet maar een andere school zoe ken. Eenige knapen werden als getuigen ge hoord en verklaarden voor verschillende fou ten van den hoofdonderwijzer klappen te heb ben gekregen. De president vermaande verdachte in geen geval de leerlingen met een liniaal te slaan Na getuigenverhoor verklaarde de advo caat-generaal tot de overtuiging te zijn geko men dat verdachte werkelijk den leerling heeft mishandeld. De eisch luidde vernietiging van het von nis der rechtbank te Roermond, die verdachte had vrijgesproken, en veroordeeling tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. KINDERTOESLAG BIJ DE N. S. Deel van het loon. De Centrale Raad van Beroep heeft bij uit spraak van 20 October 1930 in hoogste res sort uitgemaakt, dat de kindertoeslag, welke aan de ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen wordt verleend, voor de toepas sing der Ongevallenwet als deel van het loon moet worden beschouwd. Deze uitspraak werd gegeven naar aanlei ding van een aantal beroepen, door de Cen trale Werkgevers Risicobank ingesteld tegen onderscheiden beslissingen van het bestuur oer Rijksverzekeringsbank, waarbij het dag loon ter berekening van de ongevallenrente was vastgesteld met inbegrip van den geno ten kindertoeslag. Volgens de Risicobank kan kindertoeslag niet als loon worden be schouwd, omdat hij niet is een uitkeering, welke de werkman als vergoeding voor zijn arbeid ontvangt. De Centrale Raad van Beroep heeft zich geheel met de opvatting van. het bestuur der R. V. B. vereenigd, en wel bepaaldelijk op de zen grond, dat de kindertoeslag geregeld is in het Reglement Dienstvoorwaarden, bevat tende de voorwaarden van de dienstbetrek king tusschen deze werkgeefster en haar werklieden, welke voorwaarden dientengevol ge deel uitmaken van de arbeidsovereenkom sten tusschen die partijen. Hieruit volgt, dat de kindertoeslag, door een getroffene geno ten, uitkeering was, waartoe de werkgeefster tegenover hem verplicht was als contra-pres tatie voor den arbeid, waartoe hij zich had verbonden, of met andere woorden, een deel van het hem toekomende loon. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Verlamming der Tonge Hennen. De schrik vai» Praktijk en Wetenschap. Deze titel klinkt erg naar maar ik kan er nu eenmaal niets aan doen, we hebben hier te maken met een ziekte die alle pluimveehouders ter wereld met angst vervult en waar de wetenschap zich erg ongemakkelijk onder voelt, daar zij feitelijk er geen raad mee weet. Ziekten als Pullorum, Diphtherie, Tuberculose, enz. zijn heel erg, doch met de kennis die wij daaromtrent hebben kunnen wij deze ziekten met succes bestrijden. Tegenover de verlamming staan we echter als tegenover een groot raadsel, we kunnen er over praten (en dat zullen we ook doen) maar we veten niet hoe ze ontstaat en hoe ze te genezen zou zijn. Eerst maar weer de nraktljk aan het woord. 1. Deventer. Ik zend een drietal jonge hennen op, die aan verlamming lijden. Dat is wel een spijtig iets. We hebben ze van eigen hennen in de centrale uitge broed. Eerst ging alles goed, doch op een leeftijd van twee maanden kwamen er achterblijvers, niettegenstaande ruimte en het voer voldoende waren. Na selec tie gehouden te hebben hielden wij een prachtige toom van 190 stuks over. Voor 14 dagen is nu de verlamming begon nen. Eiken dag zijn er een paar nieuwe. De eerste verschijnselen zijn: gebrekkig loopen, in de pooten knikken, vervolgens geheele verlamming, vermagering en sterven. Ze hebben een mooie grasren voor uitloop. Het betreft Barnevelders en de Witte Leghorns die hetzelfde voer krijgen zijn erg mooi en zonder een zweem van verlamming. Verleden jaar hadden we een paar hennen die het ge had hebben, maar dit jaar is het onrust barend. 2. Ouder-Amstel. De jonge hen die ik u stuur was lam. Zij was voor dien in goede conditie en zelfs al aan den leg. Voor haar waren er in drie toom al ver scheidene onder dezelfde verschijnselen dood gegaan en telkens waren het de besten. Deze toom Noord-Hollr„ndsche blauwen is ongeveer zeven maand oud. Ook oider de Rhode Islands zit de ziek te. Ze zijn allen uit een gezonde toom hennen en er zijn er ook al verscheidene van dood. 3. Enschede. Op deze boerderij zijn er 8 van de 50 kippen lijdende aan verlam ming, maar deze ziekte komt hier in de buurt op meerdere boerderijen voor. 4. Vrouwenpolder. De kuikens krijgen lamme pooten, dat kan toch niet aan de oude kippen liggen? 5. Dinteloord. De jonge kippen zijn eerst langzaam en droomerig, daarna be ginnen ze te gapen en krijgen zwakte in de pooten. Al deze verschijnselen nemen geleidelijk toe totdat de dieren niet meer staan kunnen en het gapen voortdurend geschiedt. Dit stadium duurt niet lang, want dan teren de dieren weg en kun nen zich niet meer behelpen met eten en drinken. De ziekte is begonnen op den leeftijd van 2H a 3 maanden, onder de kuikens heeft geen ziekte geheerscht en zijn zeer voorspoedig opgegroeid. 6. Deventer. De kuikens zijn nooit ziek geweest en nu worden ze lam. Er liggen er al wel zeven. Ze liggen zoo wel drie weken voor ze sterven en eten en drin ken dan nog wel zoo'n beetje en liggen veel te gapen. Eerst treedt de verlam ming op in de teenen, ze loopen dan nog wel zoo'n beetje, doch gaan telkens op de hakken zitten. Maar na een dag of drie treedt meer verlamming op zoodat ze de teenen na een dag of vijf, zes, hee- lemaal niet meer gebruiken kunnen. 7. Haarlem. De ziekte zit onder de Barnevelders en de Witte Leghorns hebben er geen last van, De Barneveel- der kuikens zijn echter zeer voorspoedig opgegroeid en onder de Witte Leghorn wordt het best uitwendig behandeld. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en bor» met Vicks VapoRub in. De meeste verkn„j heden zullen in (éa nachi genezen en de teere maan- jes worden niet in de vl gebracht. kuikens heerschte ziekte. een poos gleden 8. Voort. De ziekte doet zich altijd dezelfde manier voor, eerst een dag wat in het hok staan, geheel lusteloos pi! dan krijgen ze het in de pooten en hi! ginnen zij te gapen. 9. Geldrop. De dieren gapen zeer veel de ziekte begon op den leeftijd van drie maanden. 10. Beers. Ik had 's avonds bij het voe ren der jonge hennen niets gezien toen ik het hok wilde sluiten lag er een' op de mestplank en ik heb het beestje in een mand met hooi gezet. Nu zijn er veel meer, ze kunnen niet loopen, vallen on zij, steken de pooten strak uit van ziCh af alsof ze krampen hebben en geven nu en dan een schreeuw. Ze schijnen gewei dig veel pijn te hebben als men ze aan raakt of opneemt. In het begin eten en dringen ze nog een weinig doch dat ver mindert al gauw en de laatste dagen eten ze heelemaal niets meer. Het duur» een kleine veerti endagen. Ik heb nog nooit ziekte onder de kuikens gehad gn ook niet onder de groote kippen. 11. Hengelo. De dieren worden vrij snel aangepakt en kunnen van den eer sten dag aan niet loo <en, maar wat eten betreft zijn ze kern gezond. Soms doen ze een misstap, vallen op den rug en zijn niet ir. staat weer op te staan. Ik heb er nu vier, een is er genezen. Ze zijn verba- zend snel en weelderig opgegroeid. In den regel duurt de ziekte wel drie weken voor ze zijn gestorven. Volgens mijn meening komt de ziekte meer voor onder hanen dan onder kippen en dan nog wel bij de beste dieren en altijd op denzelf- den leeftijd. 12. Spijkenisse. De dieren kunnen ten slotte alleen nog iets kruipen en worden dan gedood door mij. Het verloop is on geveer vier weken. Hoogst zelden her stelt er een maar die wordt toch niet meer normaal. De eetlust blijft geduren de het geheele ziekteverloop goed. De ziekte komt al vijf jaar voor en houdt vanzelf weer op. Die ziekte begon toen de dieren 4 K maand oud waren en van te voren zijn ze nooit ziek geweest. Ziedaar een dozijn brievenuittrekseU uit een klein bergje dat ik kreeg en die allen hetzelfde treurige verhaal vermel den. Vele brieven lijken op elkaar om dat ik allen die mij raadplegen de vol gende vragen stel: 1. Hoe is het verloop der ziekte? 2. Zijn de dieren waarvan U de kui kens broedde van Uw eigen kippen of heeft U de broedeieren of kuikens ge kocht? 3. Welk voeder heeft U verstrekt? 4. Waarmede is de ziekte begonnen, op welken leeftijd der kuikens? 5. Heeft er onder de kuikens ook ziek te geheerscht? .Hoe depluimveehouders de ziekte zien blijkt uit deze ervaringen der dage- lijksche praktijk en hoe de ziekte vrij wel overal hetzelfde beeld vertoont, waarvan de hoofdverschijnselen zijn: verlamming en gapen. Heel eigenaardig is dat in het buiten land er bijna steeds bij vermeld wordt: verkleuring der oogen, grijs worden der oogen en blind worden. Dit zag ik in ons land nergens. Volgende keer zullep we de verschijnselen meer systematisch be spreken, doch ik moet nu nog even waarschuwen voor iets wat men niét doen moet. Men zal opmerken dat ik bij de vragen ook naar het voer vraag, om dat vrijwel ieder daar de schuld aan geeft en natuurlijk direct bij een andere handelaar voer gaat koopen. Of er ver band met het voer bestaat zou pas na langdurig onderzoek kunnen blijken, als n.1. na een diepgaand onderzoek van alle beschuldigde voersoorten een bepaalde grondstof s'reds voorkomt- Maar nu een leerzaam, afschrikwekkend voorbeeld dat me deze week overkdam- Ik zal n.aar ge enplaats noemen, hoewe het eigenlijk wel treurig is. 1 Een koppel jonge hennen van 200, mw succes groot gebracht, werd direct n voerverandering ziek. De oude hennen kwamen van het voer direct op hal* productie. Nu werd bij een drogist in a» buurt, volgens zeer vele boeren alnw iemand die het weten kan en het oo 238. Bij de vliegmachine gekomen, werden de mamd*jj' weer van de paarden genomen en de sterren zorgvuldig 1 gepakt. En wel met dun asbestpapier, zooals wij onze boter hammen met vetvrij papier inpakken. Het spreekt dat geen puntje van een ster mocht worden beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10