DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BORNEO-FILM Uit het Parlement Buitenland Volksuniversiteit. Ho. 251 VH1JDAO 2> OCTOHËK 1»30 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Ook gisteravond zoo goed als UITVERKOCHT. (3e Deel) ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.5*. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hooidredacteur: Tj. N. AJTEMA. Di'. nummer bestaat uit vier bladen. Den Haag, 23 Oct. 1930. De Tweede Kamer is hedenmiddag voort gegaan met de behandeling van het wets voorstel tot verhooging van de begrooting van Defensie (bouw van een kruiser en een flottieljevaartuig). Aan het woord was de heer Wijnkoop (comm.), die tegenover den heer Tilanus be toogde, dat Rusland niet uit is op een over machtige bewapening en geen oorlogszuch tige bedoelingen heeft. Het streeft integen deel naar ontwapening. Daartegenover be schuldigde hij Nederland van militaristische neigingen. Daarnevens zette hij uiteen, dat de soc.-democraten slechts pseudo-ontwape- naars zijn, daar zij een vloot in Indië wil len behouden, al noemen zij dit een politie- vloot. Zoo'n vloot is niets anders als een oorlogsvloot. Spr. betoogde wijders, dat er oorlog op komst is en dat, als het zoover is, geen ver schil zal bestaan tusschen aanvals- en ver dedigingsoorlog. Maar de communisten zul len met desnoods onwettige middelen dit te gengaan. De voorzitter prptesteeide tegen deze uit lating in de Kamer, wat luidruchtig tegen- protest van den spr. natuurlijk uitlokte. De spr. zette vervolgens uiteen, dat deze vloot wet slechts een daad van imperialisme is. Daarna kwam hij op tegen de houding der katholieken tegenover dit wetsvoorstel. Ook hierbij moest de voorzitter herhaalde lijk van den hamer gebruik maken. Ten slotte noemde hij het petitionnement der S.D.A.P. een zaak van organisatie, die men niet moet overschatten, omdat de soc.- democraten verkapte dienaren van het kapi talisme zijn. De heer Van Zadelhoff (s.d.a.p.) zette uit een, dat de voorstanders van het voorstel dit niet allen van harte zijn en eigenlijk iets anders willen dan is voorgesteld. In de voordracht ziet spr. vele bezwaren en geva ren. Evenals de heer Albarda achtte spr. dit voorstel inoppertuun, en hij zag er een schending in van 't vertrouwen in de groote mogendheden, wat ons wellicht kwalijk zal worden genomen en bovendien den stoot zal geven tot vlootversterkingen bij andere lan den. Verder brengt het ons in de waan, dat we ons kunnen verweren en dit wordt dus een bemoeilijking van het streven naar ont wapening, van den strijd tegen het milita risme. Intusschen, betoogde spr., kunnen onze schepen toch niets uitrichten tegen een vloot van een der groote mogendheden. Laten de voorstanders dit wel overwegen De heer Slotemaker de Bruine (c.h.) pro testeerde tegen de houding van den heer Van der Heide en zette uiteen, dat wat deze en andere antimilitaristen thans aanvoeren niet in direct verband staat met de aan de orde zijnde wetsvoordracht. Tegenover den heer Van der Heide zette spr. uiteen, dat de oorlog niet enkel wegens de ontaarding der strijdmiddelen uit den booze is, maar steeds en altijd ongeoorloofd is. Principieel maakt het voor het geweten niets uit, of we een ander met een bajonet, een hamer of giftige gassen vermoorden. C.VA1. JUCAAAiV* v» O Maar onze overheid heeft de plicht zijn on derdanen te beschermen en daarvoor zijn gelden en mannen onmisbaar. Intusschen is het streven o.a. van de samenwerkende ker ken, om den oorlogsgeest te weren. De heer Joekes (v.d.) zet uiteen, dat Indie bij dit wetsvoorstel niet op wettelijke wijze er mede in kennis is gesteld, de Volksraad er niet als adviseerend lichaam in is ge- kend. Spr. vraagt de regeering, waarom de Inü. Volksraad niet daarover is gehoord. Verder betoogt spr. tegenover den heer Tilanus, dat we mogen bouwen op het voortbestaan van den Volkenbond en op de bescherming ervan mogen rekenen. In de jaren 1914 en 191b hebben we het nan het lot te danken, dat de rust in Indië niet verstoord is geworden. Ware het tot een treffen gekomen, dan zou onze vloot gladweg in den grond zijn ge boord. Wanneer het thans in Indie tot een conflict zou komen b.v. met Japan dan zul len we blijken nog steeds even machteloos te zijn. In dien toestand kan geen verandering worden gebracht; dat gaat boven onze krachten, ook al gaat men over, wat te ver- wachten is, tot uitbreiding van de land macht. De kosten zouden ook te sterk oploo- Nadat de spr. zijn rede had besloten met een pleidooi voor ontwapening, verkreeg de minister van defensie, mr. Deckers, het woord. Deze legde er nadruk op, dat de Ka mer bij aanneming van de suppl. begrooting toch niet aan zijn vlootplan is gebonden. Van vlootuitbreiding, waarbij personeels- vergrooting onvermijdelijk is, is geen sprake en de versterking van de vloot heeft geen en kele andere natie op 't oog. Intusschen mogen we de oogen niet sluiten voor de mogelijk heid van oorlog en spr. vraagt den heer Al barda, of de soc.-dem. inderdaad niet voor onwettige middelen zullen terugdeinzen ten einde het ontketenen van een oorlog tegen te gaan. De minister zette vervolgens uiteen, dat het tractaat betreffende den Stillen Oceaan tusschen vier groote mogendheden voor ons geen garantieverdrag maar een eerbiedi gingsverdrag mag heeten, zoodat wij ons niet mogen ontwapenen. Het denkbeeld van ontwapening kan slechts internationaal wor den verwezenlijkt en Indië willen wij behou den en daarvoor is een vloot onmisbaar, al zal het ons onmogelijk zijn een vloot van slagschepen te vormen. Spr. verdedigde uit voerig den door hem aangevraagde kruiser. De marine is daar niet tegen, gelijk is be weerd. Ook voor den aanmaak van onderzeeërs pleitte de minister uitvoerig. De minister besloot met de bespreking van enkele speciale punten, waarna om ruim 6 uur de voorzitter de vergadering verdaagde tot des avonds 8 uur. De interpellatie-Albarda over het toezicht op de radio-uitzendingen is gisteravond niet afgeloopen. Op 30 October wordt het debat voortgezet. De heer Albarda verklaarde zich niet tegen controle in het algemeen, maar wel tegen de preventieve censuur. Minister Reijmer heeft deze in een uitvoe rige rede verdedigd, waarbij hij vooral wees op het principieel verschil tusschen drukpers en radio, daar bij de drukpers hoor en we derhoor open staat, wat bij de radio uitgeslo ten is en argelooze luisteraars machteloos staan tegenover uitzendingen die strijdig zijn met de openbare orde of de goede ze den. De instelling van een hooger beroep van beslissingen van de controlecommissie wilde hij echter overwegen. De heer Albarda diende hierop een motie in, waarbij de afschaffing van de preventie ve censuur werd geëischt. Mr. Boon (lib.) betoogde, dat de fout schuilt in het toelaten van politiek in de ra dio en diende een motie in om radio-uitzen dingen van politieken aard te verbieden. Vele sprekers gaven zich op, waarom de voorzitter tegen middernacht het debat tot over een week verdaagde. MINISTERWISSELING IN PRUISEN. Severing minister van binnenlandsche zaken. Een rede en eenige persstemmen. De Pruisische minister van binnenland sche zaken, prof. Wantig,. is dezer dagen af- etreden en tot zijn opvolger is benoemd de eer Severing. Daarbij is dus de derde mi nister van binnenlandsche zaken in een jaar tijds in Pruisen benoemd! Het heet officieel, dat prof. Wantig zou zijn afgetreden, omdat hij reeds lang den wensch koesterde, zijn professoraat in Halle te hervatten. Naast dezen wensch zullen er echter ook wel andere redenen zijn, die aanleiding geven tot deze ministerwisse ling. Prof. Wantig is een heel bekwaam en geleerd man, maar hij voelde zich niet opge wassen tegen de moeilijkheden, welke ook voor Pruisen zijn voortgevloeid uit het resul taat der Rijksdagverkiezingen. Die verkiezin gen toch hebben een sfeer van onrust gescha pen, waarin het Pruisische kabinet moet vech ten voor zijn bestaan en voor het behoud van de orde. En aangezien de minister van bin- enlandsche zaken daar allereerst voor moet zorgen hij toch is o.a. hoofd van de Prui sische politie zou prof. Wantig een moei lijke periode tegemoet gaan. Zijn opvolger, Severing, is een heel ander persoon. Hij weet wat aanpakken is en kent de Pruisische politiek buitengewoon goed. Hij is reeds eerder minister van binnenlandsche zaken in Pruisen geweest en weet dus, wat hem te wachten staat. Zoo zal hij er zich wel niet over verwonderd hebben, dat hij begroet wordt met een motie van wantrouwen door de Duitsch-nationalen ingediend, omdat het kabinet te sterk wordt. En een versterking is de benoeming van Severing zeer zeker! Vlak voor zijn benoeming heeft Severing een rede gehouden voor de soc. dem. in Offen- bach a. d. Main In deze vergadering heeft Severing, die toen al wist, dat hij tot minister benoemd zou worden, o.a. verklaard, dat hij de groote verkiezingen voor den rijksdag het geheele volk zich weliswaar niet aan de zijde der soc. dem. had geschaard, doch dat het thans opnieuw den strijd aanbond. Het is onze eigen schuld, aldus spr., dat wij bij de voorlichting der Duitsche kiezers wat te laat zijn gekomen, doch als men het nog eenigszins kan goedmaken in de partij- afdeelingen, dan ben ik omtrent den afloop van den lateren strijd niet bezorgd. Wij zul len van nu af aan den strijd aanbinden tegen de georganiseerde domheid der massa, die revanche, niet alleen tegen 't vredesverdrag, maar ook tegen de z.g. Novembermisdaad, in haar vaandel had geschreven. Severing noodigde alle arbeiders, alle vak- vereenigingsmannen, alle republikeinen uit, de plannen der nat.-socialisten te verijdelen. Deze partij moet verdwijnen uit het Duitsche volksleven, daar zij een bedreiging vormt voor de vrijheden der arbeidersklasse. Deze portefeuillewisseling wordt in de Ber lijnsche pers natuurlijk druk besproken. De meeste bladen wijzen op 't verrassen de van deze mutatie. De bladen, die op de hand der regeering zijn, begroeten bijna allen met instemming de benoeming van Severing, die zich reeds in een zesjarig ministerschap onder de republek heeft onderscheiden. De „Vorwarts" verklaart de benoeming als antwoord op de nationaal-sccialistische dic tatuur en bedreiging van den Staat. De „Vossische Zeitung" noemt Severing den rechten man op de rechte plaats. Wan tig is een goede minister van binnenlandsche zaken geweest, maar Severing is de betere, de sterkere persoonlijkheid. Het „Achtuhr Abendblatt" ziet in den terugkeer van Severing een verstevigde waar borg voor de handhaving der grondwet van de democratische republiek in Pruisen. In zekere tegenstelling tot deze uitlatingen der regeeringsbladen staat het standpunt van de „Gerraania", die politieke gronden voor toonaangevend houdt. Het blad zegt, dat de vervanging van den slappen Wantig door den sterkeren Severing op een versterking van den sociaal-democra- tischen invloed moet uitdraaien. Premier Braun heeft aan de afstemming van de motie van wantrouwen en van het voorstel tot Landdagontbinding een zeer ruime en ver gaande uitlegging gegeven. Het blad drukt vei der zijn verwachting uit, dat Severing in den tegenwoordigen, zoozeer gespannen tijd de grootste mate van objectiviteit in al zijn handelingen aan den dag zal leggen. De oppositiepers schetst de benoeming van Sf vering als een verradicaliseering en akti- vcering der republikeinsche Pruisische regee- ringspolitiek in den strijd tegen de oppositie. Bijna alle bladen wijzen in het bijzonder op het gedrag van minister-president Braun, dat wezenlijk dictatoriaal is. DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. Een artikel van E. Fougère. De afgevaardigde van de groep-Tardieu E. Fougère schrijft-in het Parijsche week blad „L'Européen" een beschouwing over de Duitsch-Fransche verhouding binnen hc' kader van het Europeesch verzoeningspro bleem. De schrijver verklaart o.m., dat men zich in Frankrijk, resp. in de kringen zijner geestverwanten even weinig over de Duit sche bezwaren tegen de Young-leening ver wondert, als over de Duitsche klachten be treffende de territoriale regelingen. Toch mogen deze desiderata geen verkapte Duit sche agitatie tengevolge hebben. De Artt. 147 en 148 van het Young-Plan bieden Duitsch- land de mogelijkheid onder bepaalde voor waarden een moratorium te verkrijgen. Wat het Verdrag van Versailles betreft, in art. 19 van het Volkenbondspact wordt eveneens de mogelijkheid van een vredelievende herzie ning aan de hand gedaan. Andere wegen, dan de bovengenoemde zijn ontoelaatbaar, daar zij den Europeeschen toestand ont wrichten en verwarren zullen. De dagelijk- sche wrijvingen tusschen Duitschland en Polen en de al te groote Duitsche genegen heid voor Sovjet-Rusland zijn storende fac toren, die Frankrijk wenscht te elimineeren Elke Europeesche natie maakt aanspraak cp het gevoel van volkomen veiligheid. Hier in ligt de sleutel, zoowel voor ae Europee sche verzoening als voor de ontwapening Overigens wenscht de schrijver te herhalen, dat de uitvoering van een economische toena dering tusschen de Europeesche volkeren zeer veel zal bijdragen tot de consolidatie van den vrede- Indien er in Duitschland mannen zijn, die energiek vasthouden aan de verzoeningsidée en den vrede niet in gevaar willen brengen door volkomen verwerping van verdragen en overeenkomsten, dan is het te hopen, dat zij zich zullen uiten. BESLISSENDE OVERWINNING DER REGEE- RINGSTROEPEN IN BRAZILIË? De Braziliaansche regeering deelt mede, dat de regeeringstroepen in het Noordelijk deel van Parana nieuwe successen op de op standelingen hebben behaald. Er zou zelfs sprake zijn van een beslissende overwinning waarbij de opstandelingen duizend dooden en gewonden en 500 gevangenen verloren zouden hebben. Aangezien vele reservisten die zich zullen onttrekken aan de kans door de regeering te worden opgeroepen, trachten het land te ver laten is de Braziliaansche grens, voorloopig gesloten. HET A.S. HUWELIJK VAN KON1NC BORIS. Groote veiligheidsmaatregelen. Bij de te Assisi aangekomen gasten die morgen aldaar de huwelijksvoltrekking van koning Boris van Bulgarije met prinses Gio- vanna zullen bijwonen, bevindt zich o.m. de broer van koning Boris, prins Cyril. Ter be scherming van het vorstelijk paar en de gas ten tijdens de plechtigheid zijn reeds 5000 man politietroepen en soldaten te Assisi gearriveerd. ACTIE DER AMER1KAANSCHE ZIONISTEN. Tegen de Britsche Paleatina-politiek. De Amerikaansche zionisten, bereiden een groote betooging voor, die op 3 November a.s. gehouden zal worden in Madison Square Garden om te protesteeren tegen de Britsche politiek in Palestina. Een aantal invloedrij ke zionisten tracht de regeering te Washing ton te bewegen om te Londen diplomatieke stappen te doen. Zij noemen het optreden der Engelsche regeering een aantasting van het Britsch-Amerikaansche Palestina-accoord van 1924. DE ONRUST IN FINLAND. Nieuwe chei van den generalen stal benoemd. De president der Finsche republiek heeft als opvolger van den in verband met de ont voering van oud-president Stahlman gear resteerde géneraal Wallenius tot chef van den generalen staf benoemd overste Tuoinpo. De onrust in het land is door de agitatie der Lappo zeer toegenomen. Generaal Wal lenius is naar een andere plaats overge bracht, die echter voor het publiek geheim wordt gehouden. DE TOESTAND VAN JACK DIAMOND VOORUITGAANDE. De toestand van Jack Diamond, hoewel nog steeds ernstig, is vooruitgaande. Gisteren was hij in staat den procureur-generaal Thomas C. T. Crait te vertellen hoe de aan slag in zijn werk ging, hoe men zijn kamer binnendrong en met vijf schoten de revolver op hem leegschoot. Het waren meer dan één man, maar Dia mond hield vol, dat hij niemand herkend had en geen enkelen naam zou kunnen noe men. De procureur-generaal verklaart, dat hij alle reden heeft om aan te nemen dat Diamond de waarheid spreekt. BRUTALE ROOFOVERVAL IN NEW-YORK. Voor 250.000 dollar aan juweelen buit gemaakt. Een brutale roofoverval hebben gisteren vier bandieten gepleegd in het hartje van New-York op het drukste uur van den dag. Vier bandieten drongen met opgeheven re volvers de juwelierszaak van de firma Seg- mann en Abraham binnen, die gelegen is aan de Fultonstreet, midden in het zaken kwartier. Ondanks het feit, of misschien juist daardoor, dat de straten vol waren met kan toorpersoneel, dat zich van zijn werk spoed de, wisten de indringers te ontsnappen met hun buit, bestaande uit een hoeveelheid ju weelen ter waarde van 250.000 dollar. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. 3.116.000 werkloozen. Het Duitsche Rijksbureau publiceert over de periode 115 October ÏQ^O een rapport over de werkloosheid in het Duitsche Rijk. Het aantal personen, dat hoofdelijke onder steuning ontving bedroeg op 15 October ruim 1.491.000. Er werden 488.000 crisisuit- keeringen gedaan, dus 16 000 meer dan in het begin van de maand. Het aantal beschikbare werkzoekenden be droeg op 15 October 3.184.000, van wie er 3.116.000 als werkloos te boek staan. Dit is 112.000 meer dan in de vorige verslag periode. De uitvoering van het Rijkswoningbouw- program verschaft slechts in beperkte mate werk. DE ARBEIDSNOOD IN PRUISEN. Plannen tot bestrij Naar het „Berliner Tageblatt" meldt is de Pruisische regeering voornemens de bestrij ding van den arbeidsnood krachtig ter hand te nemen. Hiertoe zouden maatregelen over wogen worden, betrekking hebbende op ver lenging van den leerplicht, verkorting van den werktijd en beperking van het tewerkstel len van buitenlandsche werkkrachten. DE RUSSISCH-CHINEESCHE CONFERENTIE AFGEBROKEN. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld dat de Chineesch-Russische conferentie te Moskou definitief afgebroken Is. DE ONDERHANDELINGEN IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. De onderhandelingen, welke Donderdag morgen tusschen de werkgevers in de Ber- lijnsche Metaalindustrie en den Rijkskanse lier zijn aangevangen inzake het loongeschil, hebben, naar verluidt nog niet tot een positief resultaat geleid. De besprekingen zouden piet alleen de kwesties van de actueele loonstakiug heb ben betroffen. Verwacht wordt dat de besprekingen de volgende dagen zullen worden voortgezet. Nader meldt men ons: De gisteravond verdaagde onderhandelin gen in de Berlijnsche metaalindustrie heb ben, naar de „Boersenkurier" meldt, tot re sultaat gehad, dat een commissie is be noemd, bestaande uit 5 vertegenwoordigers der industriëelen en 5 der werknemers. Ministerial-director, dr. Mewes, heeft deze commissie voorstellen gedaan tot bijle<rging van het conflict. Het geringe aantal cc is- sieleden werd daarom niet vergroot, omdat men zoodoende hoopt sneller tot een oplos sing te kunnen komen. Ministerialdirector dr. Mewes zal Vrijdagmorgen den rijksmi nister van arbeid rapport uitbrengen. Ook de partijen zullen Vrijdagmorgen stelling ne men tot het heden verhandelde. H&ast U voor kaarten voor de op Donderdag 30 October des avonds 8 uur in het Alkmaarsch Bioscooptheater. Kaarten nu reeds aan de Leeszaal. GROOTE OVERSTROOM ING IN MEXICO. 25 Dooden. Na geweldige slagregens is het water in de Mexicaansche rivieren zoo hoog gestegen, dat de stad Tuxpan Nayarit geheel over stroomd werd. 25 personen kwamen in de golven om. Ook de steden Bayona, San Felipe en Ger- robola staan onder water. EEN GEHEIMZINNIGE OOGZIEKTE IN POLEN. Veroorzaakt door ondeugdelijke brandewijn. In een plaatsje bij Lodz zijn talrijke boe ren lijdende aan een geheimzinnige oog ziekte, die in vrijwel de meeste gevallen blindheid tengevolge heeft. Naar gebleken is, werd deze ziekte veroorzaakt door het ge bruik van gedenatureerde spiritus. Een in gesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat door een intusschen gearresteer den Pool in bedoeld plaatsje brandewijn in den handel is gebracht, die uit rogge ge stookt werd en tegen lagen prijs aan de land bouwers werd verkocht. BURGEMEESTER BOSS. De Berlijnsche gemeenteraad heeft gister» avond een voorstel van de D. Nationalen met 101 tegen 95 stemmen aangenomen, waarin het Gemeentebestuur verzocht wordt eerst op reglementaire wijze een voorstel in te dienen, nopens het door den eersten bur gemeester Böss gevraagde pensioen. Een voorstel der communisten, vragende ontslag van Böss zonder pensioen werd te voren verworpen. DIRECTEUR DER DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN VEROORDEELD. De vierde strafkamer van het Landge» recht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den directeui der Rijksspoorwe-i gen Wilhelm Neumann, die in eerste instan tie tot 2500 M. boete veroordeeld werd en tegen den Civiel-ingenieur dr. David Kamp- fer, die in eerste instantie vrijgesproken werd, nadat zij terecht hadden gestaan we gens actieve, subs. passieve omkooping. De directeur had als afdeelingschef van de inkoopcentrale van de Rijksspoorwegen groo te opdrachten verstrekt aan de fabriek van Kampfer en toen deze liquideerde hadden de Rijksspoorwegen een schade van 400.000 M. geleden. Beiden werden tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. DRIE DUITSCHE ZEELIEDEN VERDRONKEN? Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de Duit sche trawler „Harvestenude" uit Cuxhaven, de bemanning heeft gered van het motor schip „Ameta", dat in zinkenden toestand door de equipage werd verlaten. De „Ameta" werd toen door den trawler op sleeptouw genomen. Drie matrozen gin gen aan boord van de „Ameta". In verband met de woeste zeeën kon men niet de Westman-eilanden bereiken en werd getracht het schip naar Reykjavik te sleepen. Onderweg evenwel geraakte de „Ameta" op drift Gevreesd wordt, dat het schip met de drie opvarenden verloren zijn. STRESEMANNS NAGEDACHTENIS BESMEURD. Een aanklacht door zijn weduwe ingediend. Naar de „Krefelder Ztg." uit Berlijn meldt, heeft de advocaat van mevrouw Stresemann en haar zoons een aan klacht ingediend tegen dr. Diehl, den leider der nat.-soc. te Krefeld, wegens beleediging der nagedachtenis van dr. Stresemann. Dr. Diehl had tijdens den strijd om het Volksbegehren in 1929 in een vergade ring beweerd, dat Stresemann in Den Haag de beschikking had gekregen over een mllioen mark, welke hem door be middeling van een Nederlandsche bank zouden zijn uitbetaald. Hij voegde erbij, dat Briand drie mil- lioen had gekregen. De familie Stresemann heeft thans be sloten een aanklacht in te dienen, daar dr. Diehl volgens een blad in het Rijn land opnieuw zou hebben- beweerd, dat de zaak door het O. M. te Krefeld in handen is genomen, doch dat het onder zoek is gestaakt, -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1